Boeddhistische monniken leiden verzet in Burma 'ISRAËLISCH LEGER SCHIET OP ZEER JONGE KINDEREN' Sovjetunie blijft in Afghanistan strijden 'Eisen Poolse stakers zullen in gesprek aan de orde komen' BUITENLAND nfiSTEM BUITENLAND DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1988 WALESA NA OVERLEG MET BEWIND: 'Zestig doden door leger Suriname' Italiaanse stuntpiloten begraven 44.000 banen weg bij spoorwegen Italië Greenpeace: gifschap naar Nederland Bomexplosie in Zuidafrika Nieuw oproerpolitiekorps in Moskou 800 arrestaties na benoeming Pinochet 13,5 Amerikanen onder 'armoedegrens' T21 Gaza: golf van geweld GAZA (RTR) - Hoge westelijke hulpfunctionarissen spreken van een nieuwe golf van wrede onder drukking en collectieve straffen door het Israëlische leger in de strook van Gaza om een einde te maken aan de Palestijnse opstand. Aftuigen, schieten met scherp en collec tieve straffen in de vorm van langdurige uitgaansverboden hebben een nieuw hoogtepunt bereikt na de explosies van geweld in februari en maart, zeggen zij. Een hoge VN-functionaris zegt in een verkla ring: „De VN maakt zich ernstige zorgen over mi een escalatie schijnt van collectieve straffen en een toeneming van het gebruik van vuurwa pens, vooral tegen zeer jonge kinderen". Volgens een Israëlische legerwoordvoerder wordt een klein aantal gevallen van excessen, begaan door individuele soldaten, onderzocht, maar hij ontkent dat er enige wijziging is geko men in het algemene beleid van het leger ten aanzien van het gebruik van vuurwapens en lijfstraffen in de strook. Gaza is in een ijzeren greep van het leger ge komen na gewelddaige protesten tegen het le vend verbranden van drie bouwvakkers uit Gaza in een voorstad van Tel Aviv en het doden van twee Palestijnen tijdens een opstand in het gevangenenkamp Ketziot half augustus, die daar gevangen zaten zonder vorm van proces. „Zij hebben tachtig procent van de bevolking tegen zich weten op te zetten. De knoet heeft niet gewerkt", aldus het hoofd van een hulpor ganisatie. „Scherpe munitie is nu routine tegen kinderen", aldus een andere. Kortelings kregen alle 650.000 inwoners van de strook een uitgaansverbod van drie dagen opgelegd. VN-cijfers wijzen uit dat er per dag 100 Palestij nen vluchtelingen in ziekenhuizen moeten worden behandeld wegens de gevolgen van afranselingen of het inademen van traan gas. In het vluchtelingenkamp Jabalya is een 43-jarige Palestijn kennelijk doodgeslagen in de commandopost van het leger. Het leger zegt dat de militaire politie de zaak onderzoekt. In de eerste drie weken van augustus zijn in het ziekenhuis Ahli in Gaza-Stad bijna honderd Palestij nen opgenomen met ernstige verwon dingen, waaronder vele gecompliceerde breu ken, tengevolge van afranselingen, zegt de arts Habis Wohidi. „Het aantal patiënten dat moest worden op genomen wegens afranselingen door het leger is krachtig gestegen. Daarbij kregen wij ook zeven tot acht kinderen in de leeftijd van vijf tot zeven jaar, die zijn afgetuigd, maar de meeste slacht offers zijn tussen de zeven en de vijftien jaar". Een woordvoerder van het leger reageert hierop met de mededeling dat de troepen nooit doelbewust kinderen aftuigen, maar dat de hele kleintjes zich vaak onder stenengooiende tieners bevinden en dat het daardoor voor de soldaten moeilijk is hen te vermijden. Zwepen worden door het leger niet verstrekt, aldus de woord voerder, die tegenspreekt dat de soldaten leren zwepen gebruiken, zoals wordt beweerd door le den van internationale hulporganisaties. 's Nachts laten aantreden van Palestij nen om hen af te tuigen is weer hervat. In de kampen Sha'ti en Jabalya en de buurt Sjeik Radwan van Gaza-Stad zijn alle mannen van vijftien jaar en ouder bevolen om 's nachts uren buiten staan en afgetuigd te worden. Zo heeft men, naar uit de cijfers blijkt, uit Sjeik Radwan in één enkele nacht 120 inwoners naar het ziekenhuis moeten brengen met verwondin gen door slagen. Het leger verspreidde deze week in deze be trekkelijk welvarende buurt pamfletten waarin de bewoners er voor worden gewaarschuwd dat hun huizen, net zoals in Bayrut met de grond gelijk kunnen worden gemaakt, als zij „het kleine groepje opstokers" de openbare orde la ten verstoren. Excessen worden op verhulde wijze toegege ven, aldus: „De gewelddaden en verstoringen die plaatsvonden noopten het Israëlische leger ertoe geweld te gebruiken om levens te bescher men en de rust in het gebied te herstellen. Dit heeft geleid tot een aantal betreurenswaardige incidenten, waardoor letsel kan zijn toegebracht aan onschuldige mensen". Volgens Israëlische kranten heeft het leger de pamfletten met hefschroefvliegtuigen afgewor pen boven de vluchtelingenkampen Jabalya en Shati. Elders in de strook schijnt het leger het af snijden van water en stroom te gebruiken om de inwomers van het vluchtelingenkamp Bureij te straffen, wier leiding aftrad op bevel van de on dergrondse leiders van de opstand van de afge lopen negen maanden. Palestijnse automobilisten worden ook syste matisch getreiterd door de autoriteiten. Voor het minste of geringste krijgen zij een bekeuring. Deze maand werd de hele bevolking van de buurtschap el-Sabra 's nachts gewekt om de identiteitsbewijzen van alle autobezitters te controleren. Zij werden gedwongen naar een in- spectiepunt te gaan waar zij nieuwe kentekens moesten laten aanbrengen en een nieuwe auto belasting van tot 500 dollar moesten betalen. Op de weg terug werd een bestuurder naar zijn zeggen bij een wegversperring van het leger aangehouden en geslagen en gestompt. De ijver waarmee het leger het aanbrengen van leuzen op vrijwel alle muren in het gebied bestrijdt heeft helemaal een bizarre draai geno men sinds de Israëlische Givati infanterie-bri- gade met haar paarse baretten terugkeerde naar de strook. De soldaten bevelen Palestijnen leuzen over te schilderen met de kleur paars van hun regiment. Westelijke journalisten hebben gezien hoe een Palestijn die een andere kleur gebruikte werd afgetuigd. MOSKOU (AP) - De Sovjetunie heeft gevechtsvliegtuigen ingezet om de Afghaanse grondtroepen te ondersteunen die de stad Kunduz, 50 km van de grens met de Sovjetunie, probeerden te heroveren op het verzet. Dat heeft Sovjet-woordvoerder Gennadi Gerasimov woensdag gezegd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken be schuldigde Moskou er deze week van de Geneefse akkoor den te hebben geschonden door gevechtsvliegtuigen en troepen in te zetten bij de strijd om Kunduz. De Sovjetunie is op 15 mei begonnen haar circa 100.000 man troepen uit Afghanistan terug te trekken. De helft is in middels thuis, en de andere helft moet voor 15 februari uit Afghanistan verdwenen zijn. Gerasimov ontkende de Amerikaanse beschuldigingen dat de inzet van Russische straaljagers een schending was van het vredesakkoord. Hij zei dat het Kremlin met het sturen van de jagers reageerde op een 'urgente situatie'. Hij ontkende dat Russische troepen terug naar Kunduz waren gestuurd om te helpen te stad te herove ren. „Toen nog een deel van de Sovjet-troepen was achterge bleven, begonnen contrarevo lutionaire, tegen de regering gerichte bendes te opereren, waardoor tegenmaatregelen noodzakelijk waren", zei Gera simov. Hij weigerde bijzonderheden te geven over de gevechts- vluchten, die hij als 'ondersteu nend' omschreef. Evenmin gaf hij een rechtstreeks antwoord op de vraag of de Afghaanse regering om assistentie had verzocht, of dat de Russen die hadden aangeboden. „Toen zich in de omgeving van Kunduz een kritieke situa tie voordeed, zijn met instem ming van de Afghaanse rege ring vliegtuigen vanaf Sovjet grondgebied ingezet om drin gende ondersteuning te verle nen aan ondermeer een Russi sche eenheid die in gevecht was met contra-revolutionaire troepen", zei Gerasimov. Hij herhaalde de beschuldi gingen van de Sovjetunie tegen Pakistan, dat de Afghaanse re bellen zou helpen. „Niets van dit alles zou zijn gebeurd, als Pakistan, met Amerikaanse steun, geen wapens en advi seurs beschikbaar had gesteld aan de rebellen". De VS hebben gezegd de re bellen via Pakistan van wa pens te blijven voorzien, zolang de Sovjetunie de regering in Kabul blijft bewapenen. Gerasimov zei dat de rebel len in en rond Kunduz een bloedige strijd hadden gele verd. „Ze hebben drie zieken huizen af laten branden, ze vernielden alle regeringsinstel lingen en verschillende mos keeën, die vrijheidsstrijders", schamperde hij. GDANSK (AP) - Solidari- teisleider Lech Walesa, die de gisteren de Poolse sta kers opriep het werk te her vatten, heeft verklaard dat de regering een rondetafel gesprek heeft beloofd. Tijdens die besprekingen zul len de eisen van de stakers aan de orde komen, aldus Walesa. Die eisen zijn onder andere ga ranties voor vakbondsplura- lisme en een legale status voor Solidariteit. De verklaring van Walesa werd uitgebracht bij monde van een van zijn naaste mede werkers, Piotr Konopka. „Ik haal naar voren hoe be langrijk in de huidige situatie vakbondspluralisme is en hoe belangrijk Solidariteit in die context is. De deelnemers aan de discussie erkennen dat alle zaken die verband houden met de vakbeweging besproken moeten worden tijdens het ron- de-tafeloverleg. Ik stel der halve voor om de huidige sta kingsacties op te schorten. Ik ben akkoord gegaan met ver dere besprekingen met de cen trale autoriteiten en doe een beroep op de stakingscomités om de stakingen op te schorten. Ik hoop dat dit een historische dag zal blijken" aldus de ver klaring van Walesa. Eerder woensdag had Wa lesa tegenover sympathisanten verklaard „een optimist" te zijn toen hij het gebouw van het rooms-katholieke episcopaat in Warschau verliet voor de te rugreis naar Gdansk. Hij had toen het eerste officiële contact met de regering in zes jaar ach ter de rug. Walesa confereerde in het episcopaatsgebouw gedurende twee uur met zijn adviseurs en kerkelijke functionarissen, na- Een 'optimistische' Lech Walesa vlak vocrr zijn gesprek in Warschau met vertegenwoordigers van de regering. - fotoap dat hij zijn besprekingen met minister van binnenlandse za ken generaal Czeslaw Kiszczak had beëindigd. De persdienst van het epis copaat meldde dat Walesa in het overleg met de autoriteiten essentiële vraagstukken als de toekomst van Solidariteit en vrije vakbondsvorming te berde had gebracht. In het communiqué werd nadrukke lijk vastgesteld dat bij de ver dere besprekingen „geen enkel onderwerp taboe" zal zijn. Walesa sprak met de minis ter in een villa in de wijk Mo- kotow. Aan het gesprek namen verder deel de rooms-katho lieke bisschop Jerzy Da- browski en Stanislaw Ciosek, secretaris van PRON, de door de staat erkende organisatie voor wederopbouw en natio nale eenheid. Volgens het offi ciële persbureau PAP was er gesproken over „de uitgangs punten en procedures van een ronde-tafelconferentie" over de arbeidsonrust in het land. Walesa had zich op de ont moeting met Kiszczak voorbe reid door zich met zijn advi seurs en de bisschop in het epi scopaatsgebouw terug te trek ken. Om twintig voor twaalf plaatselijke tijd stapte hij in gezelschap van Dabrowski in een groene Mercedes, die hem naar de voor de pers geheim gehouden plaats van samen komst bracht. Walesa was 's ochtends van Gdansk naar Warschau gereisd in gezel schap van zijn adviseur Ta- deusz Mazowiecki. Van vakbondszijde was dinsdag benadrukt dat Walesa het gesprek met Kiszczak zou voeren als vertegenwoordiger van Solidariteit. Een naaste medewerker van generaal Wojciech Jaruzelski, luitenant kolonel Wieslaw Gornicki, ver klaarde evenwel tegenover een ontbijtshow van de Ameri kaanse televisie, 'Good Mor ning America' van ABC, dat Kiszczak met Walesa zou spre ken in diens hoedanigheid van „eminente persoonlijkheid", niet als „de voorzitter van een niet bestaande vakbond". Het was woensdag precies acht jaar geleden dat de ak- koprden van Gdansk werden gesloten die de eerste onafhan kelijke vakbond in het Oost blok legaliseerden. Walesa had zijn laatste ontmoeting met een regeringsfunctionaris begin 1982. Hij was toen nog gedeti neerd, als gevolg van de nood toestand die de regering op 13 december 1981 afkondigde. De maatregel betekende het einde van de wettige status van Soli dariteit. Het beraad tussen Walesa en Kiszczak vond plaats tegen de achtergrond van een twee we ken oude stakingsgolf die op haar hoogtepunt .20 bedrijven met naar schatting 100.000 werknemers omvatte. Een woordvoerder van de staalfa briek Stalowa Wola zei dat er woensdag helikopters boven het complex vlogen. RANGOON (IPS) - Radi cale boeddhistische monni ken voeren het voortouw in de felle protesten in Burma. Zij liepen de afgelopen we ken in hun oranje kleden voorop om demonstranten te beschermen tegen de ko gels van het leger. In de kloosterstad Sagaing, het Mekka van Burma, leidde een abt een demonstratie van 5.000 mensen. Het zijn comité's van monniken en studenten die sinds enkele dagen het land lijken te bestu ren. Boeddhistische organisa ties zorgen voor verspreiding van voedselpakketten in de hoofdstad Rangoon. Waarom? Zelfs westerlingen die in Burma wonen verwon deren zich over de strijdlustig heid en het politiek bewustzijn van de monniken. Geduld, be grip en medeleven zijn immers hoekstenen van de boeddhisti sche levenshouding. Nu ont poppen dezelfde devote geeste lijken zich als politieke leiders van een strijd die in de straten wordt uitgevochten. Toch is er geen sprake van een plotselinge omwenteling. De onvrede binnen de klooster muren met het bewind was groot en groeide gestaag. Hoe wel tolerantie belangrijk is in het boeddhistische geloof, ligt de nadruk op het eigen oordeel on de morele waarden. Steeds meer monniken kwamen tot de conclusie dat leider Ne Win, die het land 26 jaar leidde, de Bur- manen niet aan kleding, voed sel, medicijnen en onderdak hielp zoals Boeddha de taak Boeddhistische monniken lopen voorop in het protest tegen de Birmese autoriteiten. van een leider omschreef. Maar de kritiek op het ge brek aan vrijheid en de schen ding van de mensenrechten bleef binnen de poort. De angst voor repressailles was groot. Monniken meden contact met buitenlanders, want wie veel vuldig gesignaleerd werd in gezelschap van een vreemde kon door de regering beschul digd worden van illegaal za kendoen. Een jaar geleden bezocht ik een klooster bij Mandalay, 800 km ten noorden van de hoofd stad Rangoon. De abt van de gemeenschap deed toen een veelzeggende voorspelling: al leen een volksopstand of wa pengeweld zal de BSPP (rege ringspartij) dwingen tot over gave van de macht. Het lijkt erop alsof hij gelijk krijgt. Generaal Ne Win, die in 1962 de macht overnam van een burgerbewind, is reeds van het podium verdwenen. Hij was het die het boeddhisme wilde laten versmelten met marxis me. Daarop doelde hij als hij sprak over 'de Burmese weg van het socialisme'. Het prole tariaat werd niet alleen de waarden van noeste arbeid voorgehouden, maar vooral dat in combinatie met de geeste lijke waarden van de boeddhis tische leer. Hij zag het boed dhisme als bolwerk tegen de aanstormende westerse deca dente waarden. Maar Ne Win maakte grote fouten. Zijn bewind had bloed aan de handen. Hij nam de macht over zonder bloedver gieten, maar korte tijd later' werd de studentenafdeling van de universiteit van Rangoon gebombardeerd, waarbij 100 burgers omkwamen. Net als de Burmaanse konin gen gedroeg Ne Win zich jaren lang als devoot boeddhist. Hij gaf grote sommen geld aan tempels in de hoop zich daar mee bij wedergeboorte, waarin boeddhisten geloven, terug te keren als een hoger wezen. Op merkelijk genoeg worden zo wel Ne Win als zijn ook reeds afgetreden opvolger Sein Lwin de afgelopen weken op span doeken en muren steeds afge beeld als honden. De hond is de laagste wedergeboorte in de reïncarnatie cyclus van het boeddhisme. Ne Wins eigen tempel, de Maha Wizaya Pagode, vlakbij de historische Shwedagon Pa goda bleef onafgebouwd, om dat men vreesde dat voltooiing automatisch tot de dood van de ex-partijchef zou leiden. Ne Win moedigde de bevol king aan om geld te geven aan de tempels. Tochtjes naar tem pels en heiligdommen van Boeddha waren op de keper be schouwd de enige sociale acti viteiten die tijdens het mili taire bewind werden gestimu leerd. Dat frustreerde vooral jonge Burmanen, aan wie de grote sociale veranderingen in andere Aziatische landen niet ongemerkt voorbij waren ge gaan. Zij konden niet gaan dansen of zelfs maar elkaar ontmoeten in hun eigen clubs. Ne Win probeerde de mach tige boeddhistische geestelijk heid niet alleen met donaties tot zijn bondgenoot te maken. Hij paste een verdeel en heers strategie toe. Met een netwerk van goedbetaalde spionnen in tempels probeerde hij zijn cri tici de pas af te snijden. Maar hij maakte de Sangha Maha Nayaka, de hiërarchie binnen de geestelijkheid tot staatsor ganisatie. Het was dan ook de voorzitter van de Sangha die eerder deze maand maande tot rust. Na drie dagen massale pro testen, waarbij soldaten hon derden ongewapende demon stranten hadden doodgeschoten of met bajonetten hadden doodgestoken, pleitte hij voor 'vreedzaam samenleven binnen het kader van de wet' en voor 'het onderwerpen van recht vaardige wensen aan vreed zame methoden'. Radicalere priesters deden zijn oproep af als 'onzin'. Een 71-jarige monnik zei: „We moeten vechten. Sein Lwin is een marionet van de BSPP. Het volk kent hun listen nu." De aansporing van de Sangha lei ders beklijfde niet. Het boed dhisme gebiedt volgelingen geen blinde gehoorzaamheid aan uitspraken van monniken of priesters. Geweldloosheid wordt gepredikt. Maar als boeddhisten worden gecon fronteerd met tirannie en re pressie is het hun eigen'keuze om over te gaan tot daden of niet. Geleerden wijzen in deze context vaak op een dialoog die Boeddha voerde met een gene raal. Daarin gaf hij toe dat een soldaat zijn land moet verdedi gen. Ne Wins beleid Burma steeds meer te isoleren van de buitenwereld, hebben het land in een economische en politieke crisis gestort. Toen enkele weken geleden soldaten als blinden schoten op ongewapende demonstranten, artsen, verpleegsters en stu denten, was het pleit voor de boeddhistische monniken be slecht en gingen zij de straat op. Wat de regering deed ging in tegen alles wat Boeddha had gezegd. NIEUWSOVERZICHT PARIJS (ANP) - Het Nationaal Leger in Suriname heeft begin augustus een groot offensief ingezet tegen het Junglecom mando van Ronnie Brunswijk in het oosten van het land. Bij de aanval zouden zestig regeringsmilitairen zijn gedood. Michel Bonnot, medewerker van de Franse hulporganisatie Aide Médicale Internationale (AMI), heeft dit woensdag in Pa rijs verklaard. Over de strijd in Oost-Suriname komen nauwe lijks berichten naar buiten. De verklaring van Bonnot over de zestig gedode regeringsmilitairen in augustus is in Paramaribo niet bevestigd. Volgens de hulporganisatie AMI bestaat in Oost-Suriname voortdurend gebrek aan medicijnen en levens middelen. Het onderwijs in het gebied ligt al twee jaar stil. UDINE (AP) - Onder belangstelling van duizenden Ita lianen, onder wie nabestaanden, hoogwaardigheidsbe kleders en collega-vliegers, zijn woensdag de drie pilo ten van het Italiaanse stuntteam Frecce Tricolori be graven, die omkwamen bij het vliegongeluk van zondag op de Westduitse basis Ramstein. ROME (AFP) - De directie van de spoorwegen van Italië wil in de periode tot en met 1993 3.000 kilometer spoorweg buiten ge bruik stellen en 44.000 banen schrappen. De vermindering van het aantal banen zal gebeuren via vervroegde pensionering of natuurlijk verloop. In de plannen, die woensdag zijn bekendge maakt, is verder voorzien in een groei van de inkomsten met 65 procent tot 5.280 miljard lire (ongeveer 8,3 miljard gulden) per jaar, een groter aandeel op de markt voor het goederenvervoer, vermindering van de overheidssteun en een verlaging van de bedrijfskosten. Het plan moet nog door de regering worden goedgekeurd. ROTTERDAM/DEN HAAG (ANP) - Volgens de milieu-orga nisatie Greenpeace is het Westduitse vrachtschip Karin B. met aan boord een lading van rond de 2.000 ton giftig chemisch af val uit Italië, dat inmiddels is geweigerd door Engeland, Spanje en de Bondsrepubliek Duitsland, onderweg naar Nederland. Het schip zou rond middernacht bij Hoek van Holland binnen lopen. Bij de havendienst in Rotterdam zei een woordvoerder dat het schip rond 13.00 uur woensdagmiddag vertrokken is vanuit de Britse territoriale wateren en „mogelijk richting Ne derlandse wateren komt". Het schip had zich woensdagavond rond zeven uur nog niet bij de Rotterdamse havenautoriteiten. JOHANNESBURG (RTR/AFP) - Bij een krachtige bomexplosie is grote schade aangericht aan het gebouw waar de kantoren van leidende anti-apartheidsbewe gingen in Johannesburg zijn gehuisvest. Daarbij raak ten enkele mensen licht gewond. In het gebouw bevindt zich o.a. het hoofdkantoor van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC), die de 11 miljoen Zuidafrikaanse christenen vertegenwoordigt. Andere anti-apartheids- groepen die in Khotso House zijn gevestigd zijn de or ganisatie van blanke vrouwen Black Sash en een orga nisatie die zich inzette voor gevangene kinderen, voor dat zij in februari werd verboden door de regering. MOSKOU (UPI) - De gemeentelijke autoriteiten van Moskou hebben een nieuw korps oproerpolitie opgericht dat met wa penstok van rubber, doorschijnend schild van plastic en kogel vrij vest het toenemende aantal verboden betogingen uiteen zal drijven. Dit heeft het persagentschap TASS woensdag be richt. Het nieuwe korps onderging op 21 augustus zijn doop, toen het een betoging uiteendreef van de dissidentengroepe ring 'Democratische Unie', ter gelegenheid van de 20e verjaar dag van de inval van de troepen van het Pact van Warschau in Tsjechoslowakije. TASS deelde mee dat in de eerste zes maan den van dit jaar in Moskou 246 bijeenkomsten en betogingen plaatshadden waarvoor geen vergunning was verleend. SANTIAGO (UPI) - Bij betogingen tegen de benoeming van generaal Augusto Pinochet tot enige kandidaat voor het Chi leense presidentschap zijn in de Chileense hoofdstad Santiago drie mensen doodgeschoten en ongeveer 20 anderen gewond geraakt. Meer dan 800 personen werden gearresteerd. Dit heeft de politie van de hoofdstad woensdag bekendgemaakt. De re gering van de Verenigde Staten heeft de Chileense strijdkrach ten woensdag opgeroepen ervoor té zorgen dat het referendum in oktober over presidentskandidaat Pinochet vrij en eerlij 1^ verloopt. WASHINGTON (AFP) - In de Verenigde Staten leefde in 1987 13,5 procent van de bevolking - zo'n 32,5 miljoen mensen - on der de officiële armoedegrens. Dat is woensdag bekendge maakt door het Census Bureau, het Amerikaanse Bureau voor de Statistiek. Dit getal is vergelijkbaar met dat van 1986, aldus het federale bureau. Bij het blanke deel van de bevolking nam het aantal armen met een half procent af. Bij de zwarten groeide het percentage van 31,1 naar 33,1 procent, bij de mensen van latijnsamerikaanse oorsprong van 27,3 naar 28,2 procent. De zuidelijke staten vormen met een 'gemiddelde armoede' van 16,1 procent de minst bedeelde streek van de VS. Een Ameri kaans gezin van vier personen staat volgens de statistiek als 'arm' bekend, wanneer het een inkomen heeft van 11.612 dollar (ongeveer 24.000 gulden) per jaar. V

de Stem | 1988 | | pagina 5