UITBLAZEN Van den Broek als bananeschil Eerste school voor dyslectische kinderen van start 1 BESTURENO] Vliegangst te lijf Exclusieve beh WOORDBLINDE KINDEREN KLAARSTOMEN VOOR 'NORMALE' SCHOOL DE STEM COM DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1988 IpftSTEM BINNENLAND WIM KOCK even llllimillllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllêï DESTEM_ 'DEN HAAG' ZENUWACHTIG OVER GEVOLGEN PASPOORTENQUETE BfegSr F-SSST* RAPIER VOOR UW PEN Mariajaar Haan 'Een verre opdracht' Popspraak VNO woedend MI den HAAG - 230 Scholen vo wijs zitten in „ernstige huisv tien procent van alle scholen derwijs in Nederland. Bezwaar tegen bezoek Kamer aan Roemenië T5 VLIEGANGST, altijd gedacht dat ik het ook (een beetje) had, maar ik ben er nu achter dat het slechts inbeelding is geweest. Wat ik voor vliegangst aanzag is niet meer dan opwinding tij dens start en landing. Die opwinding is normaal en moet ik accepteren. Beter nog: pret tig vinden. Zij verschilt niet we zenlijk van de opwinding die je ondergaat wanneer je op het punt staat een potje te gaan vrijen of van 'de zenuwen' die je 'door de keel gieren', vlak voordat je voor het een of an der moet worden gehuldigd. Verder worden mijn vlieger- varingen in sterke mate beïn vloed door onvoldoende condi tionele voorbereiding op de reis. Ik heb de avond tevoren te veel alcohol gedronken of te veel gerookt, of beide. Te wei nig geslapen en te veel haast ge had omdat er nog van alles te gelijk moest gebeuren voor het vertrek. Ik heb verkeerd voed sel of te veel gegeten en als ge volg van dat alles zou ik me ook op mijn bureaustoel niet honderd procent op m'n gemak voelen. Ik probeer de opwinding van de start, die ik ten onrechte voor spanning verslijt, te verdo ven met een whisky en een siga ret. Fout! Dergelijke genotmid delen versterken, evenals kof fie, een gevoel van onbehagen eerder dan dat ze het verminde ren. Op grote hoogte is het wel raadzaam om wat meer te drin ken, maar dan liever water en vruchtensap. Roken in een hoog vliegend vliegtuig is ook uit den boze, maar dat is het al tijd en overal. Na aldus mijn ingebeelde vliegangst te hebben geanalyseerd, kan de conclusie geen andere zijn dan dat er niets van overblijft. Ik voel waarachtig opluchting en ik dank die aan het beste dat ik tot nu toe over het verschijnsel vliegangst heb gelezen: het boekje 'Vliegangst. Verschijnse len, oorzaken en remedie' van de psycholoog en vlieger Lucas van Gerwen Vliegangst is een serieus probleem. Ruwweg gezegd lijdt een kwart tot een-derde van de mensen er in meer of minder ernstige mate aan, tenminste in West-Europa en de Verenigde Staten, waar relatief veel on derzoek naar het verschijnsel is gedaan. Elkaar bevestigende onderzoeken hebben uitgewe zen dat 23- tot 27 miljoen vol wassen Amerikanen last van vliegangst hebben. In 1982 hield Intomart een onderzoek in Nederland. Daaruit bleek dat van de (toen) 10 miljoen mensen boven de 18 jaar iets minder dan de helft (4,65 milj.) nog nooit had gevlogen. Van deze groep stonden anderhalf miljoen mensen negatief tegen over vliegen, dat wil zeggen dat ze nooit willen vliegen. Van de bijna vijf miljoen Nederlanders van boven de 18, die wel ooit hadden gevlogen, bleken 650.000 mensen nooit meer opnieuw te willen vliegen. En een miljoen zou het vliegen in de toekomst beperken tot het 'noodzakelijk minimum'. Dus alleen als het echt zou moeten. Dat zijn samen 3,15 miljoen 'vliegangstige' Nederlanders. Met betrekking tot degenen die nooit (meer) willen vliegen kun je zelfs van vliegfobie spreken. Vliegangst is een moeilijk samen te vatten verschijnsel en doet zich voor in tal van vor men en gradaties. Van Gerwen geeft in zijn boek daarvan een royaal overzicht. Vele 'vlieg- angstigen' zullen daarin vrij ge makkelijk hun eigen omstan digheden herkennen, want Van Gerwen heeft zowel zijn witte doktersjas als zijn vliegerjack in de kleerkast gelaten en schrijft in een heldere, gemakkelijk toe gankelijke taal. Lezers die zich inbeelden dat ze vliegangst hebben, worden zelfs alleen al door het lezen van de 116 pagi na's tellende paperback van die inbeelding verlost. Maar Van Gerwen biedt meer. Het boekje bevat een groot aantal tips en schenkt aandacht aan verschillende soorten the- rapiën tegen vliegangst. Het aardigste van al zijn adviezen echter is wel de doe-het-zelf- therapie, vooral bedoeld voor degenen die angst voor het vlie gen zelf hebben, ook als die voortkomt uit bijvoorbeeld hoogtevrees, angst voor opge sloten zitten in kleine ruimten, voor donker, voor water of angst voor een vliegtuigongeluk of elke combinatie hiervan. Dit doe-het-zelf-program- ma, dat men eventueel zelf op een band kan inspreken (zodat het, met een walkman, zelfs mee op reis genomen kan wor den) maakt een geloofwaardige indruk. Het begint met een ont spanningsoefening die vrij ge makkelijk onder de knie te krij gen lijkt. De twee volgende on derdelen zijn bedoeld om de doehetzelvende patiënt af te helpen van allerlei waandenk beelden en om hem meer in zicht te geven in wat er werke lijk gebeurt tijdens een vlieg reis. Immers: 'mensen raken niet van slag door gebeurtenis sen zelf, maar door de manier waarop ze tegen die gebeurte nissen aankijken.' Dat is vooral bij vliegangst het geval omdat er in het vliegtuig zo veel te rui ken, te horen, te zien en te voe len is waarvan de reiziger de oorzaak en betekenis niet kent, omdat hem die nooit is uitge legd. Ook dat laatste doet Van Gerwen op voortreffelijke wij ze. Aanbevolen lectuur voor echte 'vliegangstigen' én voor hen die zich wel eens even zor gen maken als het vliegtuig 'in een gat valt' of zijn vleugels laat zwiepen. Lucas van Gerwen. Vliegangst Verschijnselen, oorzaken en re medie. Ambo Baarn. 20. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, «01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, «01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9,01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, «01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. J 1,- per maand, J 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Max de Bok HET paspoortonderzoek is in politiek Den Haag als een bom ingeslagen. Of het een fragmentatiebom is, moet blijken als - waar schijnlijk eind september - de Tweede Kamer haar politieke conclusies uit de enquête trekt. Laten we maar in huis vallen met een eigen conclusie: één en één is in dit geval geen twee. Anders gezegd: het is te eenvoudig om te veronder stellen dat de zaak is geklaard als én minister Van Eekelen én staatssecretaris Van der Linden, op wier hoofden^ de volle kritiek van de enquête commissie terecht is gekomen, tot aftreden worden gedwon gen. Waarmee, om het ingewik keld te maken, niet gezegd is dat dat niet het uiteindelijke resultaat kan zijn van het ge- stoethaspel rond het fraudbe- stendige paspoort. Maar als dat het resultaat wordt, dan zal de coalitie van CDA en WD zwaar gehavend uit de strijd te voorschijn komen. Zo zwaar gehavend dat haar voortbestaan in het geding komt. De hoofdpersonen tegen wil en dank heten nu nog 'mooH weer staatssecretaris' René van der Linden (CDA) en 'derde-keus minister' Wim van Eekelen (WD). Maar het is niet wereldvreemd om te veronderstellen dat kroon- prinselijke CD A-minister Hans van den Broek de hoofdrol voor zich zal opeisen. Tot 28 april van dit jaar bleef hij in de paspoort-tragedie buiten schot. De staatssecretarissen op het ministerie van Buiten landse Zaken - Van Eekelen van 1982 tot 1986, Van der Lin den vanaf dien tot - be moeiden zich met het presti geproject. Totdat premier Lubbers zelf onder druk van de Tweede Kamer ingreep en Van den Broek de 'opdracht' gaf de volle politieke verant woordelijkheid voor het pas- poortbeleid op zich te nemen. Hoe arrogant-zelfverze kerd Van den Broek in het april-debat de Kamer ook te woord stond, het sierde hem dat hij 'zijn' staatssecretaris tot het uiterste bleef dekken. Zoiets ligt in zijn aard. Hij is loyaal en loopt niet weg voor zijn verantwoordelijkheden. Maar hij is ook snel op de te nen getrapt als hij kritiek krijgt. Hij zou bij eerste ken nisname van het enquêterap port voor zijn doen ongebrui kelijk woedend zijn gewor den. Nu het rapport is versche nen, wordt het voor Van den Broek wel moeilijk én Van Eekelen én Van der Linden te blijven dekken. Want het is nog maar de vraag of de ern stige kritiek van de commissie ondubbelzinnig is te weerleg gen. Kritiek die uiteraard ook op hem terugslaat. Want de minister is als eerste en enige politiek verantwoordelijk voor het management op zijn departement. Ook al dreigt er geen direct gevaar voor Van den Broeks politieke voortbestaan, hij be seft zeer wel dat ook hij be schadigd uit de affaire te voorschijn komt. Ernstig be schadigd zelfs als Van der Linden tot opstappen wordt gedwongen. Van den Broek zal dan ook alles willen doen om zijn staatssecretaris voor een val te behoeden. Maar het probleem is dat er, zoals de zaken er nu voor staan, een meerderheid in de Tweede Kamer groeit die vindt dat deze enquête niet zonder dat er koppen rollen mag worden afgesloten. Dat heeft met een aantal overwe gingen van doen. Ook al is het paspoort-project in verhou ding maar een kleine zaak, de knulligheid waarmee het aangepakt is, wordt juist daarom breder uitgemeten. Als 'ze' zo'n betrekkelijk een voudig proces nog niet eens goed kunnen sturen, dan moet het ergste gevreesd worden voor echt ingewikkelde pro cessen. Een andere overweging is, dat de Kamer de ongeloof waardigheids-spiraal nu maar eens moet doorbreken. De namen van bewindslieden als Van Aardenne, Braks, Brokx, Deetman duiken dan op. Ze faalden maar mochten blijven zitten of werden weg gestuurd (Brokx) voordat hun falen was bewezen. Ook wordt herinnerd aan de door de WD'er Bolkestein wat parmantig uitgeroepen, maar breed gedeelde 'nieuwe poli tieke cultuur': bewindslieden die falen dienen op te stappen, zonder in hun val het hele ka binet mee te slepen. Houden ze de eer niet aan zichzelf dan moet de Kamer hen heenzen den, zonder dat daaraan poli tieke consequenties voor het zittende kabinet worden ver bonden. Van zelf opstappen zal geen sprake zijn, zo heeft premier Lubbers al laten weten. De Kamer zal dus het vonnis moeten vellen. In de WD- fractie zijn er velen die, de ernst van de feiten in aan merking nemend, vinden dat de Bolkestein-doctrine nu maar eens in daden moet worden omgezet. Bijkomende overweging is dat men geen traan zal laten om Van Eeke len, die ook in eigen club wei nig krediet heeft. Nog eens een blok aan het been met verkiezingen in het zicht, zo als Van Aardenne, dat is te veel aan loyaliteit gevraagd. Het krediet van Van der Linden in eigen (fractie- kring houdt ook niet over. Nu hij door de Kamer onjuist in te lichten 'het hart van de vertrouwensrelatie tussen re gering en Kamer' heeft ge raakt, zoals het eerste CDA- commentaar zegt, is zijn posi tie uiterst zwak geworden. Premier Lubbers is er voor alsnog niet in geslaagd het CDA te overtuigen door on derscheid te maken tussen op zettelijk onjuist informeren en oiyuist informeren zonder meer. Want zelfs als zou komen vast te staan dat Van der Lin den niet opzettelijk heeft ge handeld en slachtoffer zou zijn geworden van onjuiste of onvolledige voorlichting door zijn ambtenaren, dan nog poetst dat zijn verantwoorde lijkheid niet weg. Het kleine clubje ambtenaren dat zich met het paspoort bezig houdt - welbeschouwd eigenlijk maar één, de alleskunner Uiterlinden - naar je hand zetten, dat moet toch niet zo moeilijk zijn. Terug naar de opkomende hoofdfiguur Van den Broek Als het aan hemzelf ligt. 231 hij er hard tegenaan gaan, desnoods weinig zachtzinnig: Laat ze maar komen, de Ka merleden die met Van der Linden en Van Eekelen willen afrekenen. Hij zal dwars voor zijn staatssecretarissen gaan liggen. Misschien dwarser voor Van der Linden dan voor Van Eekelen. René moet in elk geval blijven. Het is onvoorstelbaar dat alleen Van der Linden het veld zou moeten ruimen. Maar de WD zal het niet pik ken als alleen Van Eekelen moet sneuvelen. De coalitie partner zal van het CDA ge lijk oversteken eisen. Van den Broek zal zich met hand en tand tegen een dergelijke 'op lossing' verzetten. Om dat met enige kans op succes te kun nen doen, zal hij zijn eigen po litieke eindverantwoordelijk heid voor het paspoort-pro ject breed moeten uitmeten. Maar dat schept tegelijkerijd het gevaar dat hij zichzelf in het hart van het debat plaatst met een houding van: wie durft mij wat? Volhardt hij in die houding en zoekt hij het conflict met de Kamer dan dreigt hij de bananeschil te worden waarover het hele ka binet uitglijdt. Want het is uitgesloten dat Van den Broek opstapt en de rest van het ka binet blijft zitten. Door Francoise Ledeboer IN EEN fraaie villa met bomenrij ke tuin aan de Baarnseweg in Bosch en Duin start vandaag de eer ste school voor dyslecti sche kinderen in Neder land. Drs. R. van Kuyk en drs. R. Broeren, initiatiefnemers tot de oprichting, wisten uit hun eigen praktijk dat de opvang van leerlingen met woord blindheid in het 'gewone' on derwijs ondanks veel goede wil verre van volmaakt is. Zij verzekeren dat de kinderen na een of twee jaar 'Bosch en Duin' kunnen terugkeren naar een 'normale school'. Door het speciale behandel plan hebben zij dan geen ach terstand in schooljaren opge lopen. De symptomen van dysle xie zijn vanaf het achtste jaar te onderkennen. Broeren: „Kinderen met deze handicap kunnen zich moeilijk concen treren omdat zij heel gevoelig zijn voor prikkels uit hun om geving. Als een kind naar bo ven wordt gestuurd om zijn tanden te poetsen, kan het halverwege zö door iets wor den afgeleid dat die opdracht geheel wordt vergeten. Vaak is er ook iets mis met zijn mo toriek. Zo'n kind struikelt over drempels, of gooit de ha gelslag meer naast de boter ham dan erop. Verder zullen leerkrachten en ouders de meer bekende problemen als slecht lezen en spellen kunnen signaleren". Van Kuyk en Broeren heb ben hun ervaring met dyslec tische kinderen opgedaan in de 'Remedial Teaching Orga nisatie Nederland'. Deze orga nisatie bestaat uit ongeveer 25 deskundigen die zich - met als werkgebied het midden van het land - full-time of part time bezighouden met onder zoek en begeleiding van kin deren met leerproblemen. Ac tiviteiten tot nu toe: Drs. Bob Broeren (links) en drs. Reinier van Kuyk, de oprichters van de eerste school voor dyslectische kinderen in Nederland. Op de achtergrond het schoolgebouw dat van daag officieel geopend wordt. fotoanp brugklasonderzoeken, lezin gen, schoolkeuze-adviezen, cursussen en de organisatie van een jaarlijks Speel- Doe- en Leerkamp in de zomer. Het tweetal wil vooral on der de aandacht brengen dat dyslectische kinderen hele maal niet dom zijn, al lijkt dat soms zo omdat de schoolpres taties te wensen overlaten. In een wetenschappelijke for mulering wordt dyslexie 'neutraal' omschreven als een leerstoornis. Het is 'een ern stige achterstand in leesvaar digheid, die niet gerelateerd is aan grove zintuiglijke of neu rologische gebreken, ontoerei kend intelligentiepeil, ge brekkig onderwijs of aan te geringe motivatie op basis van bij voorbeeld slechte so ciale omstandigheden'. Ter il lustratie vertelt Broeren dat twee van de 17 leerlingen die vandaag naar Bosch en Duin komen, zeker op het gymna sium thuishoren. Van Kuyk: „Deze kinderen weten hun handicap juist door hun intelligentie vaak lang te camoufleren. Het zijn dan ritselaars en handelaars, leiders bij het spel die op drachten uitdelen op gebieden die ze zelf niet goed beheer sen. Leerkrachten op de ba sisscholen worden zo vaak om de tuin geleid en hebben niet door dat er sprake is van een achterstand". Hij vertelt dat hij zelfs te maken krijgt met volwassenen die zijn hulp in roepen: „Hun dyslexie werd pas een struikelblok, toen ze een vakdiploma moesten gaan halen of omdat de kinderen voorgelezen wilden worden". Van Kuyk en Broeren heb ben begrip voor het feit dat de hulpverlening op basisscholen met optimaal kan zijn. Als eenmaal duidelijk is dat een leerling te kampen heeft met dyslexie, moeten er voor hem onderwijskundige lapmidde len worden toegepast omdat de klassen te groot zijn. Krijgt een kind na schooltijd extra taallessen, is dat meestal met afdoende omdat er een veel- soortiger aanpak van zijn handicap is vereist. Bij schoolbegeleidingsdiensten, die onder meer probleemge vallen begeleiden, ontbreekt het nogal eens aan genoeg specifieke deskundigheid op dit terrein. Het resultaat is vaak dat deze leerlingen naar speciale scholen voor leer- en opvoedingsmoeilij kheden (LOM) worden verwezen, waar ze beslist met thuisho ren. Op de nieuwe school, waar in eerste instantie 17 kinderen in de leeftijd van 7 tot en met 14 j aar uit het hele land en een uit België zijn toegelaten, wordt voor iedereen een apart behandelingsplan gemaakt. Initiatief nemers Van Kuyk en Broeren hebben zich laten in spireren door een eveneens door particulieren opgezet in stituut in de Verenigde Staten (Eagle Hill in Greenwich in Connecticut), waar met der gelijke individuele behande lingsplannen goede resultaten zijn bereikt. Van Kuyk: „Kin deren met dyslexie zijn nu eenmaal niet onder één noe mer te brengen. Dan zou er gewoon een leesprogram- maatje kunnen worden opge steld en klaar-is-kees. Vaak zie je dat ouders met hun land na schooltijd lezen oefenen. Omdat er geen verbetering zichtbaar is, gooit men al gauw het bijltje erbij neer. Onze opzet is, eerst uit te vin den wat er precies mis is. Schort er wat aan de juiste oog- of schrijfmotoriek mis schien, of is er wat mis met het gehoor? Aan de hand van zo'n inventarisatie wordt een totaalpakket opgesteld". Uitgangspunt zijn de 'ge reedschappen' die een kind nodig heeft om te leren: door middel van logopedie, ergo therapie, fysiotherapie en zo genoemde remedial teaching wordt gewerkt aan verbete ring van „het ruimtelijk in zicht, de oog-hand coördina tie, de concentratie, de moto rische ontwikkeling en de taalontwikkeling". De 'gewo ne' leerstof vormt een essen tieel onderdeel van het les programma - de leerlingen moeten immers weer terug naar het reguliere onderwijs - en daarnaast krijgen sport en spel veel nadruk. Van Kuyk: „Een individu eel gerichte begeleiding op een breed front, is zeer effec tief gebleken om 'de funda menten van het gebouw' van het kind te versterken". Be langrijk is wel een vroegtij dige onderkenning en aanpak van het dyslexie-probleem. Anders zijn er al onuitroei bare hardnekkige fouten aan geleerd. Broeren voegt daar realistisch aan toe: „De han dicap wegnemen kunnen ook wij niet, maar deze kan wel tot hanteerbare proporties worden teruggebracht. Zelf vertrouwen kweken, is daar bij een essentiële voorwaar de". De ouders van de leerlingen die hun kind naar de officieel erkende school willen sturen, moeten 22.000 gulden per schooljaar kunnen opbrengen. Dat is niet niks, zo beseffen de initiatiefnemers. Broeren: „Wij blijven natuurlijk pro-, beren fondsen aan te boren, maar krijgen nu eenmaal geen subsidie. McKinsey heeft op grond van dat gegeven een kostendekkende begroting opgesteld en daarbij kwamen we op deze ouderbijdrage uit. Als we groter worden, kan dat bedrag natuurlijk omlaag. Overigens is onze prijs verge lijkbaar met die van interna ten waar leerlingen in één jaar worden klaargestoomd voor het eindexamen". Artsen zijn tot nu toe wel bereid ge-7 weest een medische indicatie te verstrekken, waardoor de kosten aftrekbaar zijn als buitengewone lasten. De school, die de naam 'Maupertuus' heeft gekregen, is met de Universiteit van Utrecht overeengekomen dat studenten pedagogiek er te recht kunnen voor een stage. Zo blijft men in Bosch en Duin op de hoogte van de theoretische ontwikkeling op het terrein van leerstoornis sen. Van Kuyk: „Wij hopen natuurlijk op groei. Zeker is alvast dat veel deskundigen uit het onderwijs en uit an dere hoeken belangstelling hebben voor ons werk. Intus sen is iedereen hier welkom om poolshoogte te nemen". (ANP) :OJ*< Het is moeilijk te peilen, na de sluiting van het Maria jaar op 15 augustus jl., hoe veel genaden en gunsten op voorspraak van Maria ver kregen zijn. Zij blijft echter de stralende ster die ons leidt in deze voor velen des olate wereld. De Italiaanse pater Stefano Gobbi richtte in 1971 de beweging Movi- mento Sacerdotal Mariano op: een internationale be weging van Maria-pries- ters. Hoewel het Vaticaan de Maria-priesters nog niet officieel heeft erkend, kan de beweging toch op de warme belangstelling van onze Paus rekenen. Paus Johannes Paulus II heeft een zwak voor Maria en voor iedere Mariale organi satie die haar bescherming inroept. Deze steun werpt zijn vruchten af. De bewe ging groeit en groeit. In Ita lië, Frankrijk en vooral in Brazilië Helaas zijn er hier en daar in de wereld ook veel priesters, die de heili genverering tot de voltooid verleden tijd rekenen. Zij hebben de heiligen, inclusief Maria, buiten de kerkdeur geplaatst. Nu beklagen zij zich er over, dat de mensen ook buiten de kerkdeur blij ven. Dit is onverklaard in de huidige trieste episode van de kerkgeschiedenis. Er blijkt behoefte te bestaan aan Maria-verering, wat elke bedevaartplaats be wijst. De devotie tot Maria bloeit zoals in j aren en j aren niet meer het geval is ge weest. Alle ruzies en crises ten spijt heeft ook de mo derne mens kennelijk be hoefte aan bovennatuur en aan genade uit de hemel. Vertrouw, wij zijn met ve len en de Moeder van de Kerk waakt Oosterhout H. Hoegen Kraaiende haan veroor zaakt burenruzie, las ik in De Stem. Dat kan ik me goed indenken want het ha nengekraai wordt zo lang zamerhand een ware plaag. De eigenaren lijken zich niet te bekommeren om de overlast die zij anderen aandoen. Zo'n haan begint meestal midden in de nacht met zijn gekraai met een tussenpoze van vijf tot twintig seconden. Dat gaat zo de hele dag door, met overdag wat langere tus senpozen. Ik kan mij voor stellen dat er mensen zijn die daar compleet gek van worden. Ik snap ook niet waarom dit verboden kan worden op basis van de wet op de geluidsoverlast. Ter wijl ik dit schrijf - 's mid dags om 13.00 uur,- kraait een haan onophoudelijk. Mensen houden tegenwoor dig alle soorten dieren in hun tuin, ook al is die vaak maar tien vierkante meter klein. Rijen L. Incze Wat moet ik nu weer aan met een zogenaamd grap pige formulering als het over missionarissen gaat. 'De klassieke missionaris met pij en rozenkrans op jacht naar zieltjes heeft plaats gemaakt voor in bur ger gehulde dames en heren die niet zozeer het Woord verkondigen, als wel hun best doen het leven in moei lijke gebieden wat draaglij ker te maken'. De woord keus verraadt al veel. Waarom zeg je niet gewoon mannen en vrouwen?. Het ergste is echter de frase, 'die niet zozeer het Woord ver kondigingen'. Als een mis sionaris iets moet doen dan is het dit: Gods Woord ver kondigen, vlees laten wor den. Wanneer een missiona ris het Woord vlees laat worden, dan kom je vanzelf terecht bij concrete sociale acties, zoals bijvoorbeeld een vakbond. Ik ken pater Jan Derickx goed. Ik stu deerde samen met hem en wij zijn lid van dezelfde congregatie. Ik weet zeker dat juist hij het Woord wil verkondigen net als ik en hopelijk ook de schrijver van het artikel, Jan Koesen. Tanzania Pater Tom Willemsen Goed, Wim van Leest sr., ik heb gezien wat jouw stereo tiep zoontje presteerde in Popspraak van 24 augustus jl., dus kom alsjeblieft te rug Dat stuk was absoluut walgelijkNou hou ik zelf wel van grensoverschrij dende dingen, maar om 'n joch van waarschijnlijk nog geen achttien de kans te ge ven om in een goede, dege lijke rubriek, mensen als Kylie Minogue en Salt-n- Pepa aan te prijzen, daar krijg ik spontaan kippevel van: hoe moet dat nu met De Stem? 't Is toch geen kinderrubriek? Die zange res heeft toch helemaal geen uitstraling (OOR noemt haar al 'Geile Minogue', maar daarom ben je toch geen artiest en haar lied jes zeggen ook zoveel hè Dom gedreun voor disco gangers is wat Stock, Ait- ken Waterman leveren. Salt-n-Pepa, niet onaardig om te zien, maar is dat al les Breng de boodschap origineler, zoals artiesten nu nog kunnen en waar vroeger meer mensen van schenen te houden. Pa Van Leest recenseert goed en is bij de tijd. Voor mij is zijn naam een waarmerk voor objectieve kwaliteit, zoals zijn artikel over Prince. Ju nior, geef je vaders shag en whiskey terug en staar je maar blind op popfoto's van Madonna, S Express en Kim Wilde. Interesseer je 'ns meer voor onbekende na men of gevestigde super- groepen als The Who, Su pertramp, Pink Floyd, Ge nesis, Toto, Foreigner, Starship of Fleetwood Mac. Senior, ga zelf door. Rucphen Richard Loomans Op woensdag 24-8-88 was op de tv een zeer woedende voorzitter van het VNO te zien, de heer Van Lede. De oorzaak was het WIR-kabi- netsplan. 'Dit kabinet is niet te vertrouwen', brulde de voorzitter van het VNO op de tv. Schijnbaar hebben de heer Van Lede en het VNO dat pas nu ontdektWij vakbondsleden zingen dat toch al bijna 8 jaar. Maar dat was nooit waar, volgens VNO. Bedankt dus voor deze belangrijke ontdekking VNO. Roosendaal G. Knappers yan onze Haagse redactie pgN HAAG - Er dreigt een {ors tekort aan leraren wis-, natuur- en scheikunde en puits in het voortgezet on derwijs. Daartegenover staat dat er bij je vakken Engels, Frans (op korte termijn), Spaans, ge schiedenis, godsdienst, hand vaardigheid, tekenen en tex- (iele werkvormen een over- schot aan leraren zal ontstaan. pat schrijft minister Deet- man (Onderwijs) in een notitie aan de Tweede Kamer. Een ernstig tekort aan lera- ren is (tech: is all lerar draai voege staar Vo van beroe kort sche Woni Van onze Haagse redactie Tot die conclusie komen de same ganisaties voor voortgezet onder Nederlandse Gemeenten (VNG) saties voor vormingswerk in he uit het slop'. Het rapport is gisteren in Den Haag aangeboden aan CDA- Kamerlid Van Leijenhorst, voorzitter van de Vaste Ka mercommissie voor Onderwijs. Volgens de samenstellers van het rapport ontbreekt het aan politieke wil en aan geld om iets aan de huisvestings problemen te doen. Het lenigen van de ergste huisvestingsnood kost in totaal rond de 1 mil jard. De besturenorganisaties wij zen er echter op dat in principe niet veel extra geld beschik baar hoeft te worden gesteld om het probleem op te lossen. Als scholen toestemming zou den krijgen hun nieuw- en ver bouw anders te financieren (door leningen op de kapitaal- DEN HAAG - De fracties van PvdA en CDA in de Tweede Kamer maken sterk bezwaar tegen het voorgenomen bezoek van een delegatie Kamerleden aan Roemenië, onder lei ding van Kamervoorzitter Dolman. Dolman vindt dat de reis moet doorgaan: „Het is geen vriend- schapsbezoek. En bovendien laten we onze reis niet regisse ren". De PvdA-fractie vindt dat het gezien de noodsituatie in Roemenië - duizenden dor pen op het platteland worden afgebroken - de voorkeur ver dient af te zien van 'ceremo niële bezoeken'. Het CDA vindt de reis „een slecht idee gelet op de schending van de mensen rechten in dat dictatoriaal ge regeerde land". HEEFT HET KABINET tijdens de be I dernemers exclusief behandeld? He delen van de economische koek ee de werknemers? Ja, zeggen de we net en werkgevers. Voorspelbare, m De zaak zelf: Het kabinet heeft n niet te tornen aan de toegezegde la; drijfsleven ter compensatie van de betekent, dat de vennootschapsbel kan. Daarnaast zal de premie kinds door het Rijk worden betaald. Om c te compenseren, zullen de werkge\ moeten leveren in de vorm van ee I werkgeverspremies. Op het eerste Ruding (die meer bij de bedrijven v De Korte (die nog minder bij de be buit niet volledig binnengehaald. L spaard. De werkgevers kunnen te> omvang van de WIR-overschrijdint mers zeer beperkt. Bekijken we de hele affaire vanu dan moeten we toch een paar keer netsvoornemens uitlekten (meer la de WIR-overschrijdingen van Econ ren) kwamen de werkgeversorga kracht in het geweer. Uitgerekend begrotingsdiscipline prediken, richt Ruding. Deze minister handelde ec filosofie der werkgevers: Hij wilde i sen aanspreken die de WIR-prem dus. Deetman doet hetzelfde met de uitkeringstrekkers en Van Dijk r gevers mocht dat niet alleen, dal werkgevers zelf aan de beurt ware van Van Lede en het KNOV van K 'ernstig aan de betrouwbaarheid v: üngspartner'. Zij wisten het vuurtj stoken. Zij kregen uiteindelijk een binet over hun wensen en bezware De werknemers mochten vanaf brandbrieven. Zij kregen een troc Lubbers opdraven. De koek voor I! kruimels (werkgelegenheidsbeleid ter veel heisa ontstaan. Zonder ni ling van de economische koek te stateerd worden dat het kabinet c chologisch niet sterk heeft geopen mai ergi geh Dee wez trel nan van L ciei het een er sati dat ste ger nar aar mir nie bes Gr: leic eer Oo vei vcx I pei Ka nor of nie vo< trc tar trr da rif zé ge de or ko vo so se te A V€ lit zo de

de Stem | 1988 | | pagina 2