ermcm TEN! iBER ld I Festival de Wallonië met zeven concerten in Brussel idvertentie eweek! eg 1 Hulst Twintigste orgelcyclus vangt aan in Melsele Festival van Vlaanderen met nog meer concerten Aanbod podiumkunsten voor scholen '88-89 Uit West Zeeuwsch-Vlaand eren presenteert nieuw programma 'Wallas' in première in Antwerps Seefteater Werk Piet Griep in Art House A4H]gTEM VAN ZEELAND 4 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1988 BIJONS ARSCOLLECTIE gemeente aardenburg DINGSBESLUITEN 'BOVAG korting ïtste- inverkort yd. Komt adressen ALERS. Hofdans 4 x Bach Kaarslichtconcert in Hoofdplaat De Media Gent opent met sixtiesfuif Het toneelbeeld van Versweyveld T20 n Aardenburg maakt ter vol- aalde in artikel 22 van de Wet irdening bekend, dat de ge- ipenbare vergadering van 25 besloten te verklaren dat: i het bestemmingsplan „Bui- t voorbereid voor een ge- srceel kadastraal bekend ge- jrg, sectie 0-5, nummer 315 )rote Boomdijk te Sint Kruis, -n op de bij dit besluit beho- bestemmingsplan „Buiten- orbereid voor het perceel ka- jemeente Aardenburg, sectie en het perceel nummer 221 gen aan de Appelstraat 3 te aangegeven op de bij dit be- aart. 1988 in werking te treden iten liggen vanaf 2 septem- ntesecretarie, afdeling Alge- i ieder ter inzage. mber 1988. burgemeester voornoemd, E.F. Jongmans ffrs};-- ai rr* lassing. SPAANSE ORGELMU ZIEK valt niet zo vaak te beluisteren. Het orgelco mité van Melsele (in het Waasland) heeft de be kende musicus Stanilas Deriemaeker uitgenodigd om het eerste concert te geven in de twintigste or gelcyclus. Deriemaeker vertolkt werken van Spaanse componisten. Op het programma Bruna, de Hevedia, Caelho en Corro de Arauxo. Het eerste concert wordt morgen, 2 september, gegeven op het Spaans orgel van de OL. Vrouw van Gaverland kapel in Melsele. Aanvang 20.30 uur. Deriemaeker is als docent verbonden aan het Vlaams Conservatorium van Antwerpen en diverse muzi- kale instituten. Grote be kendheid kreeg hij eveneens als organist van de beroemde kathedraal van Antwerpen. Na het concert wordt de tweede LP CD en casette met orgelmuziek van de De riemaeker gepresenteerd. De opname is gerealiseerd in de Gaverlandkapel. Een pre sentje omdat het comité het twintigjarige bestaan wat meer glans wil geven. De drie volgende concerten zijn op de vrijdagen 16 en 30 september en 14 oktober. De uitvoerenden zijn: Viktor Schotz (Mönchengladbach) Leo van Doeselaar (Amster dam) en Bernard Foceroulle (Luik). Deze drie uitvoerin gen gaan door in de parochie kerk van Melsele. Aanvang telkens 20.30 uur. DE TEGENHANGER van het Festival van Vlaanderen zorgde de afgelopen weken al voor een reeks goede con certen. Van 7 september tot 26 oktober manifesteert het Festival de Wallonië zich met zeven concerten in Brus sel. Een soort visitekaartje van de Waalse cultuur in de hoofdstad. Het Nederlanders Kamerkoor komt naar Antwerpen (7-9) en Gent (8-9) De zeven concerten worden gegeven door internationale solisten en ensembles. Zij vormen zeker geen overlap ping van de concerten die door het festival van Vlaan deren worden georganiseerd. Muziekliefhebbers kunnen kiezen uit de volgende uitvoe ringen: 7 september 'Hom mage aan Albert Huybrechts' werken van deze vijftig jaar geleden overleden componist worden uitgevoerd door het orkest van de RTBF in het Groot auditorium van het ra diogebouw. 15 September in het Paleis voor Schone Kun- sten het Nationaal orkest van België met werken van Sibe lius en Brahms. 28 september in het Groot Auditorium het Xenakisensemble met onder andere 'Skriabin' van de Ne derlandse componist Wage- mans. 11 En 12 oktober in het Paleis voor schone kunsten concerten in Russische sfeer met Russische ensembles. 21 Oktober een concert met Mo zart als opener voor Ameri kaanse composities van Cop land, Barber en Chavez en 26 oktober het slotconcert met het Orfordkwartet. Voor meer inlichtingen 09- 32.81.221588. iet FESTIVAL van (laanderen is de laatste aren enorm uitgebreid. )it jaar pakt de organisa- ie maar liefst uit met 320 nanifestaties. Middagcon certen, happenings en een iwalitatief goede serie net avondconcerten door ;eheel Vlaanderen met Jent, Antwerpen, Meche- en en Brussel als steden Vaar veel moois te beluis eren valt voor de liefheb iers. Iet Festival is sterk thema- asch uitgewerkt. Vertrek kend van een sacraal luik Magnificantus' en een pro- laan gedeelte 'Hofdans, suite, sinfonia, symfonie'. Hiervoor zijn grote symfonieorkesten, kleiner ensembles, koren en vermaarde solisten aange- rokken. Een keur van muzi kale grootheden die in de naanden september en okto- ler het publiek kwalitatief goede concerten zullen voor schotelen. Het thema 'Magnificantus' wordt uitgewerkt in uitvoe ringen van Gregoriaanse en Byzantijnse zang en Vlaamse polyfonie. Zo zijn er concer ten van onder andere The King Singers in Sint Niklaas ;il/9) en Ton Koopman met het Nederlands Kamerkoor en the Amsterdam Baroque Orchestra die het weinig be kende 'Die Israeliten in der Wüste' van C.Ph.E. Bach uitvoeren in Gent en Antwer pen. Naast deze grote gods dienstige werken is ook een orgelprojekt in Tienen op zijn plaats. Onder leiding van de bekende orhanist Simon Preston spelen bekende en sembles in de St. Germanus- kerk elke avond van 12 tot en met 16 september. In de afdeling Brussel-Gent John Eliot Gardiner, dirigent van Orchestra de l'Opera de Paris. Hij is in Brussel (10-4) en in Antwerpen (5-10). Organist Simon Preston geeft drie concerten (12-09,16- 09 en 14-09) in Tienen. en historische steden worden een groot aantal profane con certen gegeven. Hierin wordt geïllustreerd hoe de symfonie de invloed heeft ondergaan van de hofdans. In tien kas teelconcerten worden deze hofdansen samen met de be geleidende muziek belicht. (Deze kasteelconcerten zijn overigens een uitwisseling tussen het Festival van Vlaanderen en dat van Wal lonië. Vlaamse musici in Waalse kastelen en Waalse uitvoerders in de Vlaamse huizen). De Suites komen aan bod in vele kleine plaatsen. De kwantiteit van de concerten is dit jaar uitgebreid, maar volgens Prof Jan Briers sr. is de kwaliteit nog steeds goed en boet niet in voor de hoe veelheid uitvoeringen. De keuze voor de liefhebbers is nog groter geworden en dit jaar is er ook meer plaats voor eigentijdse stijlen en uit voeringswijzen. In het Jong Festival krijgt naast de jazz en de volksmuziek ook de pop een aardige plaats. Bovendien zijn er naast de concerten vaak lezingen en workshops waar zangers en pedagogen aan meewerken. Bijzondere aandacht is er dit jaar voor de oudste zoon van Bach. In Gent en Antwerpen is er een cyclus met de titel '4 x Bach'. Zowel de vader als de zonen Bach komen hier aan bod. In Antwerpen worden grote orkesten verwacht en zorgen solisten voor recitals in de kleinere historische ge bouwen. In Gent is de langver wachte muziek en theaterzaal nog steeds niet gebouwd. In samenwerking met het festi val van Vlaanderen de ge meente en enkele sponsors wordt de Ziekenzaal van de Bijloke gerestaureerd. Het eerste concert wordt verzorgd in deze zaal door een Russisch symfonie orkest. Een waar huzarenstuk voor de mensen die in enkele maanden tijd de zaal concertrijp hebben ge kregen. In november gaan de restauratiewerken pas echt van start. In deze rubriek komen we elke week terug op het festi val van Vlaanderen met en kele tips voor de daaropvol gende periode. Zij die een vol ledige documentatie willen aanschaffen kunnen bij een van de manifestaties het pro grammaboek kopen Dit jaar bestaat het uit zeven delen. HET ZEEUWS Steunpunt voor Kunstzinnige Vor ming heeft alle voorstel lingen en concerten die in teressant lijken voor ba sis- en voortgezet onder wijs weer in een brochure gebundeld. De scholen kunnen zich nu bij het Steunpunt aanmelden en laten weten welke voor stellingen ze graag aan hun leerlingen willen la ten zien. Als de scholen af willen wij ken van de brochure, is daar eventueel over te praten. Het Steunpunt stelt nadrukkelijk dat de brochure een moment opname is. In de brochure vinden de scholen informatie over de eisen waaraan de school voor een bepaalde voorstelling moet voldoen, de doelgroep van de voorstelling en de prijs van een bepaald gezelschap. De scholen moeten de voor stellingen in principe zelf be talen. De meeste Zeeuwse ge meenten stellen echter een subsidie beschikbaar. In de praktijk betekent dit dat een school in bijna alle gevallen zonder enige kosten een voor stelling in huis kan halen. In Goes en Brouwershaven is er slechts een beperkte subsidie, en vraagt de gemeente een eigen bijdrage per kind. In Axel, Tholen, Sas van Gent, Aardenburg, Arnemui- den, Bruinisse, Hontenisse, Hulst, Mariekerke, Midden- schouwen, St. Philipsland, Valkenisse en Westkapelle is er geen extra geld van de ge meente; daar worden de scholen geacht alles uit de zo genaamde Londo-bijdrage te betalen. In Terneuzen ver zorgt het Zuidlandtheater schoolvoorstellingen. De pro- het NIEUWE theatersei zoen staat voor de deur en stichting Uit West Zeeuwsch-Vlaanderen Presenteert daarom het nieuwe programma. Zoals vorige jaren is de keuze uit de voorstellingen die men Per bus kan bezoeken weer groot. Toch zijn er ook nog wee voorstellingen ge pland op eigen bodem in net gemeenschapscentrum Hen Hoekzak'. De kaar- treservering is van start gegaan. Van maandag tot met vrijdag kan men terecht in 'Den Hoekzak' wssen 9.30-11.30 uur. He stichting heeft volgens eigen zeggen geprobeerd een gevarieerd programma sa- nen te stellen en vindt dat zij Mar ook in is geslaagd. Naast e grote keuze aan busreizen aaar een theater-evenement "lijft de mogelijkheid bestaan te reserveren via Den joekzak voor plaatsen in de Koninklijke Stadsschouw burg in Brugge. Dit jaar is de samenwer king met het Zuidlandtheater in Terneuzen uitgebreid. De liefhebbers kunnen niet al leen terecht voor kaartreser- veringen in den Hoekzak. Uit West organiseert zelfs enkele busreizen naar Terneuzen. In Oostburg zelf zijn er in oktober twee voorstellingen. De Vlaamse bard Willem Vermandere brengt zijn re pertoire in Den Hoekzak op vrijdag 21 oktober om 20.30 uur. De afgelaste voorstelling van Poppentheater 'Opge past' van Joop van der Putten uit Axel voor de jeugd gaat dit seizoen door op zaterdag 29 oktober. Aanvang 15.00 uur. Daarnaast heeft de Stich ting een lijst opgesteld met 24 evenementen die plaatsvin den in de periode september 1988 tot en met mei 1989. Ope ningsklapper is het concert in Weense sfeer dat het Zeeuws Orkest samen met de bariton Marco Bakker verzorgd op 9 september in Terneuzen. Zij die meer van de Russische composities houden kunnen diezelfde avond per bus naar De Vlaamse bard Willem Vermandere komt vrijdag 21 oktober naar Oostburg. het Filharmonisch orkest van Moskou dat in de nieuwe pas gerestaureerde concertzaal: de Oude Hospitaal van het Bijloke in Gent werken van Rachmaninof en Tjaikowsky speelt. Een ander aantrekkelijke gebeurtenis die plaatsvindt in het kader van het Festival van Vlaanderen kan gevolgd worden op 17 september. Be- jart, de grote choreograaf, komt even terug naar België om zijn Sacre du Printemps voor te stellen in het Sportpa leis in Gent. In oktober kunnen de lief hebbers kiezen uit acht moge lij kheden. Een dag Scheve- ningen met 'Hamlet' door to neelgroep 'De Appel' (1-10) het Chinees Staatscircus in Antwerpen (2-10) de Hoofd stadoperette (Zuidlandthea ter Terneuzen op 8-10) en in dien de danseressen die tij dens de repetities een ongeval kregen vervangen kunnen worden ook de uitvoering van de 'West Side Story' van de musicalafdeling van het Bal let van Vlaanderen op 13-10. Verder zijn er die maand nog grote namen uit de Neder landse theaterwereld die op het lijstje staan. André van Duin (Roosendaal 14-10) Jas- perina de Jong (Terneuzen 21-10) en Piet Bambergen (29- 10). Op 15 oktober is er een reis naar Brussel voor de ne gende symfonie van L. van Beethoven door het Filhar monisch Orkest van Radio France. Het programma in decem ber meldt namen als Toon Hermans, Jos Brink en Ber- dien Stenberg. In februari is er een uitstap naar Brussel voor een concert met werken van Rachmaninof en Dvorak door het Filharmonisch Or kest van Luik en daarna staan er alleen nog voorstel lingen op het lijstje die plaats vinden in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Zeven evenementen in het Zuidlandtheater in Terneu zen: Tineke Schouten, Sca- pino ballet, Mary Dressel- huys, Paco Pena, Linda van Dijck en Kees Brusse, Ballet van de Ivoorkust en tenslotte Paul van Vliet. Het optreden van BZN in Hulst kan ook meegemaakt worden. Voor meer informatie en voor de kaartbespreking kan iedereen terecht bij Den Hoekzak op bovengenoemde tijdstippen. vincie subsidieert voorstellin gen met een bijzonder karak ter en betaalt de bemidde lingsfunctie van het Steun punt. Om naar aanleiding van de aanmeldingen definitieve af spraken met de scholen te maken, gaan de consulenten van het Steunpunt binnen kort het land in. Die zijn eventueel ook beschikbaar voor hulp bij een project dat de school rond een voorstel ling wenst te maken. Zo'n project gaat bijvoorbeeld over de inhoud van een stuk of over het zelf uitvoering ge ven van kinderen van een voorstelling. In de brochure is al bij een aantal voorstellin gen aangegeven in hoeverre er een project van te maken is. In het vorige schooljaar kwamen er dankzij bemidde ling van het Steunpunt 260 voorstellingen in het basison derwijs en negentig voorstel lingen in het voortgezet on derwijs tot stand. KLEINE ZALEN lenen zich uitstekend voor concerten in de sfeer van een koffiecon cert. Zaterdag 3 september musiceren twee Zeeuws- Vlaamse musici in de Neder lands Hervormde Kerk in Hoofdplaat. Een concert bij kaarslicht met werken uit de renaissance tot de klassiek. Jos Verpoorten uit Terneu zen is een veelzijdig musicus die zich specialiseerde in de authentieke uitvoeringsprak tijk van de barokmuziek. Hij bouwde het clavecimbel dat hij die avond bespeelt zelf. Hij vertolkt enkele solo wer ken van CPhE. Bach, Byrd en Philips. Daarnaast bege leidt hij mezzosopraan Jea- nette de Caluwé uit Hulst die liederen zal zingen van Dow- land, Caccini en Purcell en ook enkele aria's zal vertol ken van Bach en Handel. Het concert begint om 20.00 uur. Toegangskaarten via Mevrouw Acke van de Ameele (01174-215) HET CONCERTSEIZOEN van De Media in Eeklo opent zaterdag 3 september met een sixtiesfuif en een optreden van de nog jonge Belgische band The Sandmen. De fuif garandeert volgens de organisatie een vracht 'psychedelische zestiger jaren deuntjes', met tussendoor op tredens van The Sandmen. De groep, afkomstig uit de streek rond Dendermonde, is al te vinden op enkele verza- melelpees. Hun geluid heeft zich van een typisch jaren zestig geluid ontwikkelt inde richting van een meer eigen stijl. Het openingsfeest van De Media begint om 21.00 uur. Een vissersschip van Piet Griep. - foto de stem cor j. de boer DE ONTWERPER van het monument van De Vliegende Hol lander aan de Axelse dam in Terneuzen, Piet Griep, exposeert met maritieme werken in Art House in Biervliet. Griep volgde aan het eind van de jaren zestig een cursus il lustratief tekenen gevolgd, en daarmee begon een vruchtbare carrière. Sinds die tijd maakte hij veel werk voor kantoren en particulieren. In 1971 werd hij in een keer bekend met zijn ont werp voor het monument. Nu tekent hij regelmatig in het ma ritieme tijdschrift De Blauwe Winpel. Zijn werken zijn in hoofdzaak in drie genres onder te verdelen: landschappen, stad- en zeegezichten. HET NIEUWE Singelseizoen begint met een tentoonstel ling over het toonbeeld van Jan Versweyveld. De vorm gever van 'De Tijd' is mo menteel een van de boeienste scenografen in België. Zijn belangstelling voor dekoront- werp is ontstaan uit zijn fun damentele interesse voor licht. Lichtatmosfeer en licht- effekten zijn steeds een grote rol blijven spelen in de totale vormgeving. Een belangrijk aspekt van de theaterprodukties van 'De Tijd' worden belicht in deze expositie, zoals 'Bacchanten' (Art Vertikaal 1987) en Mac beth (De Tijd 1987). Bij de eer ste gebruikte Versweyveld vele natuurlijke materialen en kleuren. Bij het tweede stuk gebruikte hij voorwer pen uit de industriële wereld. Deze dekorelementen met scènefoto's, kostuumontwer pen, schetsen en affiches ma ken deel uit van de tentoon stelling die te bezichtigen is in de wandelgang van de Sin gel in Antwerpen tot 3 okto ber. De opening wordt 7 sep tember om 18.30 uur verricht door Johan Thielemans. Open van dinsdag tot zondag van 14.00 tot 18.00 uur en tijdens de avondvoorstellingen in de Singel. (Gesloten op zaterdag 17 september). LTEscaut Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Ga lerie Esprit in Clinge. Churchill Hotel Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. Humorhall Duinbergen Knokkë-Heist (B). 27e In ternationaal Cartoonfestival. Tot en met 4 september. Da gelijks van 11.00-19.00 uur. Toegangsprijs BF 80. Casino Knokke (B). Expositie Fernando Botero. Dagelijks, ook in de weekends, van 15.00-24.00 uur. Tot en met 4 september. Atelier R.I.M. Verhelst Ru- pelmonde. Expositie met schilderijen van Verhelst. Tot en met september. Iedere zon dag te bezoeken tussen 15.00 en 19.00 uur en op afspraak. Dikke van Dale Sluis. Exposi tie van Peter van Nes. Tot en met september. Scheldesmederij Vlissingen. Expositie 'Beelden 1981-1988'. Werk van Gertjan Evenhuis, Rien Halters en Gerhard Lentink. Open dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Tot en met 11 september. Scheepvaartmuseum Ant werpen. Antarctica tentoon stelling. Tot 13 november. Dagelijks open van 10.00 tot 17.00 uur. Stedelijk Museum St. Niklaas. Triënnale met beeldhouwers uit West- Vlaanderen. Dagelijks ge opend. Kunstuitleen Middelburg. Sieraden van Greet Harinck. Tot en met september. Open dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 en donder dag eveneens van 19.00 tot 21.00 uur. Stadhuis Terneuzen. Aqua rellen en brons van Truus Menger. Op werkdagen ge opend. Stadhuis Sluis. Expositie Fo tokring Pola. 27 en 28 augus tus en 3 en 4 september. Open van 10.00 tot 19.00 uur. Galerie Trouvaille Terneu zen. Tentoonstelling met wer ken van Jan Verschoore, Ma rijke Lourens en Monick van Rooij. Tot 14 september, ge opend tijdens winkeluren, maandag gesloten. De Singel Antwerpen. Ten toonstelling over toneeldecor bouwer Jan Versweyveld. Tot 3 oktober. Geopend dins dag tot en met zondag van 14.00 tot 18.00 uur. IN HET allerkleinste thea ter van Antwerpen gaat 9 september de nieuwste eigen produktie in premiè re. De liefhebbers van to neel in een intieme sfeer in een kleine ruimte doen er goed aan een kaartje op voorhand te bestellen. In het Seefteater (Diepestraat 34) kunnen immers slechts een veertigtal mensen plaatsnemen. Luk Gijsbrechts is een produk- tieve acteur die al heel wat stukken schreef die heerlijk in springen op 'problemen' in deze moderne tijd. Zijn nieuwste stuk 'Wallas' is een knetter gekke parodie op het nooit ein digende feuilleton 'Dallas'. Een heerlijk zwijmelstuk voor de verslaafden en een humorvolle avond voor de tegenstanders van dergelijke monsterseries. Negen september zal voor eeuwig een zwarte dag zijn in het leven van Jos, de trieste held van 'Wallas'. Hij was een vrolijke zelfstandige die met zijn vrouw Maria een kruide nierswinkeltje uitbaatte. Zo'n winkel waar iedereen, alles kan vinden en waar de gezell- ligheid troef is. Maar het nood lot slaat toe. Jos II opent een hypermoderne supermarkt rechttegenover het oergezellige winkeltje van Jos I. Dit leidt tot een regelrechte oorlog tussen de twee Jossen. Een strijd die rampzalig lijkt voor Jos I, te meer omdat zijn gezin plots knettergek begint te doen. 'Wallas' wordt elke vrijdag en zaterdag (met uitzondering van 17 september) van 9 sep tember tot en met 29 oktober gespeeld. Aanvang 20.30 uur. Info en reserveringen via 09- 32.3.6455691 (de Moor).

de Stem | 1988 | | pagina 19