"II iü SLIBSTORT SCHELDE MOGELIJK IN RUIL VOOR OVERLEG 83e lotei PUI Bal-U 'Inkomensmaatregelen akkerbouw nodig' Jonge slangen in Retranchement I Beraad achter een gesloten deur over Ledeltheater 'Westerscheldegebied raakt achterop zonder telematica' Windmolenpark Sloe in gebruik genomen ■nlotterie FONSv. DORST b.v. I.E. Werkgroep zoekt oplossing voor geldnood Bibliotheek Schade door verloren kiezelstenen >45 323's. ie van het sen zeer ge- ►gsel. sel uitste- )ineert met [cijfers, ran de 323 i als dat van i,erishele- sr tussen de srsie van Jrandstofen natuurlijk. 1 1 IEDRIJVEN B.V. 3SEN AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1988 Achterdochtig Muziekfestival In Hoofdplaat Belangstelling reptielenhuis boven verwachting Hobby B0RSSELE HEEFT WIND-, KOLEN- EN -KERNENERGIE Besparing 1184762 2QnnQÏ~212054 259554 28^77 [487465 495046 517482 538914 742tfrn 4172 1.5QO,op lotnummers eindigend opg?- (onder voorbehoud GOES - Nu zowel de EG als de nationale overheid hen in de steek laat, zijn inko mensmaatregelen voor de Nederlandse akkerbouwers noodzakelijk geworden. Voorzitter H. van der Maas van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) zei daf deze week op de hoofdbestuursvergadering in Goes. Hij bepleitte in na volging van West-Duits- land een verhoging van het BTW-forfait. "M li i 'i ras 323 VOOR FL 20.995- i89400. i op Zoom e.o. (Nieuw-Borgvliet) - Tel. 01640-34254 76-213825 en - Tel. 01670-63291 Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031* APK-keuring alle merken DE STEM VAN ZEELAND Wat Van der Maas betreft, kan de noodkreet over de crisis in de akkerbouw niet schril ge noeg klinken in politieke krin gen „Dit gevecht tegen de bier kaai, want daar lijkt het meer en meer op, mag en moet on zerzijds niet afgebroken wor den," Niettemin zal de ZLM vol gens de voorzitter ook haar eigen verantwoordelijkheid nemen. Er is dan ook een be leidsnota in de maak over de toekomstige taken en verant woordelijkheden van de orga nisatie. De gevolgen van een meer marktgericht beleid, de vernieuwing van afzet en pro- dukten en een betere dienst verlening, individueel en col lectief, staan daarbij centraal. Hoewel het de akkerbouw nu het slechtst vergaat, vergat Van der Maas ook de proble men van de veehouders niet. Hij wees erop dat het dreigende melktekort onvermijdelijk moet leiden tot afbouw van de superheffing en verruiming van de quotering. Wat minister Braks van plan is, is volgens de ZLM-voorzitter terecht, maar ook 'volstrekt onvoldoende'. Geen goed woord had het hoofdbestuur van de ZLM over voor de recente ganzennotitie van de minister. Een premie op het gedogen en een straf op het wegjagen van de vogels, is voor de landbouw onaanvaardbaar. En verruiming van de jacht biedt geen soelaas, aldus het ZLM-bestuur. Klachten richting Den Haag verzond tenslotte ook voorzit ter C. Hamelink van de tuin- bouwcommissie. De opmerking van enkele medewerkers van het ministerie van VROM dat fruittelers 'milieu-onterend' bezig zijn, was hem in het ver keerde keelgat geschoten: „He ren van VROM, denk aleer gij doende zijt, en doende, denk dan nog..." Oostburg zwicht voor 't rijl OOSTBURG - Het dagelijks bestuur van Oost burg is van plan om een eerder genomen voorbe reidingsbesluit, om de storting van verontreinigd slib uit de Westerschelde tegen te gaan, in te trekken. Het gemeentebestuur zwicht hiermee voor rijkswater staat. De rijksinstantie heeft de gemeenten langs de Westerschelde toegezegd om tijdig en los van alle be staande procedures overleg met de gemeenten te voeren over voorgenomen slibstortingen. r ;*v\v. O* i j ÉHSsI Rijkswaterstaat meent boven dien dat de slibstortingen door de Belgen binnen twee jaar tot het verleden zullen behoren. Want tegen die tijd zullen de zuiderburen bij machte zijn om de verontreinigde sedimenten aan land op te slaan. De Neder landse rijksdienst heeft hierin het volste vertrouwen. Het PvdA-raadslid J. van de Ree-Slabbekoorn toonde zich gisteren tijdens de vergadering van de commissie openbare werken heel wat achterdochti- HOOFDPLAAT - Hoofd plaat staat zondag 4 sep- I tember in het teken van de I muziek. Vrijwel alle West- Zeeuws-Vlaamse korpsen komen naar het dorp achter de dijk om er een deuntje mee te blazen of mee te I trommelen. In 1975 ontstond het idee bij drumband Harmonie in Oost burg om elkaar jaarlijks te ontmoeten. Nu is van alle West-Zeeuws-Vlaamse korp- j sen alleen Cadzand afwezig. De organisatie berust voor het grootste deel bij Roger Coc- quit, die voor het raamwerk had gezorgd en bij Thuur de Smit en Arnold Scherbeijn, die I voor de nodige hand- en span diensten zorgen. Volgens Coc- quit houdt het organiseren nogal wat in. „Zo wordt er voor gezorgd dat elk deelnemende korps zijn eigen lokaal heeft waar de instrumentenkoffers achter gelaten kunnen wor den". Het programma, dat om 13.30 uur begint, wordt zodanig op gezet dat er elk half uur in Hoofdplaat-zuid en -noord een ander muziekkorps te zien is. Om 18.00 uur is de grote fi nale van dit festival, de taptoe op de Spuikom. Showband Jeugdbelang opent de taptoe. Hierna komen drie muziek korpsen aan bod onder leiding van dirigent Piet Eekman. ger. Ze vroeg zich af of de ge meente er wel goed aan doet om het voorbereidingsbesluit zomaar in te trekken. „Er kan nu wel gezegd worden dat rijkswaterstaat tijdens een bij eenkomst die voorgezeten werd door gedeputeerde G. De Vries- Hommes bepaalde toezeggin gen gedaan heeft, maar daar zijn we er niet mee. Het overleg met rijkswaterstaat werd ook al gevoerd voordat wij het voorbereidingsbesluit hadden genomen," benadrukte zij. De reden om het besluit in te trek ken vond de PvdA-ster discu tabel. „Alleen omdat er tegen het voorbereidingsbesluit van de gemeente Reimerswaal een sehorsingbesluit ligt zouden ook wij van onze beslissing moeten afzien. Ik twijfel daar aan, omdat er gevallen te noe men zijn waarbij de Raad van State schorsingsbesluiten niet ontvankelijk verklaard heeft," voerde het raadslid aan. I. de Hullu (D&T) wenste niet in te gaan op de procedu rele kwestie, maar zei 'weinig vertrouwen te hebben in de Belgen.' Het CDA-raadslid J. Quist con stateerde dat tegenwoordig de belangen van hen die meewer ken aan een vervuiling van de Westerschelde makkelijk op wegen tegen de belangen van een schone zeearm. Dat be treurde hij. Niettemin meende de CDA-er dat het voorberei dingsbesluit, naar aanleiding van de toezeggingen van rijks waterstaat om regelmatig overleg te voeren over de slib- problematiek met de Wester- scheldegemeenten, kon worden ingetrokken. „Mochten er in de toekomst toch nog problemen opdoemen, dan kunnen we het besluit alsnog ter berde bren gen," stelde hij. Wethouder A. de Feijter, weinig verheugd met het wan trouwen dat overheerste bij een aantal commissieleden, vroeg zich af of het zin had om tegen windmolens te blijven vechten. Het merendeel van de commissieleden wilde niet voor Don Quichottes doorgaan. Ze konden zich dan ook verenigen met de zienswijze van het col lege. Een korenslang steekt zijn kop uit het ei. - FOTO'S DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze verslaggever RETRANCHEMENT Eieren hoeven niet altijd kuikens op te leveren. Ook reptielen plegen hun broedsel in een-welis waar leerachtige-schaal af te leveren. Zo ook in de reptielengalerij van Ph. de Pauw in Retranche ment, waar de koren- en kettingslangen de afgelo pen dagen tientallen eie ren hebben gebaard. Gisteren was het een bijzon dere dag voor de reptielen houder, omdat de ene na de andere jonge slang de be perkte ruimte in het ei ver ruilde voor de wijde wereld van de kleine galerij. „Het is gewoon verba zingwekkend in wat voor tijd de eieren uitkomen. Op het moment zijn er al elf diep rode korenslangen geboren en een aantal kettingslangen en flink wat eieren tonen scheurtjes," zo vertelde De Pauw woensdagmiddag. De aanwas van met name Noord-Amerikaanse kolonie klimslangen, die overigens niet giftig zijn, stelt de gale rijeigenaar, die begin dit jaar begon met het tentoonstellen van zijn collectie slangen, padden, kikkers en hagedis sen in een voormalige garage voor een ruimteprobleem. Iets waar hij deze zomer ook al mee geconfronteerd werd. „Het bezoekersaantal Een pasgeboren korenslang was gewoon boven verwach ting. Dez zomer zijn er zeker zo'n 2500 mensen op bezoek geweest. We waren in eerste instantie uitgegaan van hooguit duizend. De belang stelling van de dagjesmensen en van scholen was echter enorm en dat is uitermate plezierig. Temeer, omdat wij deze voorziening toch blijven zien als een hobby," legde de slangenliefhebber uit. Hobby of niet, De Pauw is toch van plan het ruimtepro bleem op te lossen. „We over wegen de bouw van een ser re, maar dat vergt geld en tijd. In de galerij zijn we daarom nu al begonnen met het maken van kasten onder de eerste kasten." In galerij 'Philmar' vertoe ven nu zo'n 75 slangen, di verse hagedissen, kikkers, padden en water- en land schildpadden. De slangen- kroost zal de komende dagen nog aanzienelijk worden uit gebreid. Dat staat volgens de eigenaar als een paal boven water. Van onze verslaggever OOSTBURG - Politiek Oostburg bezegelt binnenkort het lot van het Ledeltheater in de Eenhoornstad. Vrijdag 9 september buigen de leden van de financiële com missie en die van de adviesgroep voor openbare werken zich over de mogelijkheden om het multifunctionele centrum 'Den Hoekzak' in Oostburg geschikt te maken voor theater activiteiten. Momenteel is volgens wethouder J. de Vries (cultuur) de ar chitect bezig om uit te zoeken wat er aan Den Hoekzak ver timmerd kan worden en welke bedragen met die verbou wingsalternatieven gemoeid zijn. „We vergaderen achter gesloten deuren omdat er nog wat cijfermateriaal over tafel zal gaan en daarmee moeten we oppassen, omdat we straks de zaak met eventuele aanbeste dingen zo zuiver mogelijk willen houden," benadrukte De Vries. De ingelaste besloten vergadering is noodzakelijk, omdat het gemeentebestuur de plaatselijke Rabo-bank, die een bod heeft gedaan op het Ledeltheater, beloofd heeft voor eind september duidelijkheid te verschaffen of al dan niet met de bank in zee wordt gegaan. „Als de commissies er uit kunnen komen wat er met Den Hoekzak gedaan kan worden, dan sluit ik niet uit dat er een principebesluit genomen kan worden voor een nieuwe thea tervoorziening en de verkoop van het Ledeltheater," aldus De Vries MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek uit de rode cijfers halen. Die op dracht kreeg een werkgroep met vertegenwoordigers van provincie, gemeente Middelburg en de bieb zelf, gisteren van het algemeen bestuur. De groep krijgt drie weken de tijd om het voor dit en volgend jaar be grote tekort zoveel mogelijk te beperken. De druk, die gevaarlijk steeg toen de directie voorstelde om de bibliotheek dan meer een hele (donder)dag per week te sluiten, is daarmee even van de ketel. Het sluitingsvoorstel werd alom met afgrijzen be groet, niet in de laatste plaats bij de belangrijkste subsidiege ver, de provincie Zeeland. Toch zijn een vorig jaar door de provincie doorgevoerde be zuiniging van 170.000 gulden en de afwijzing van een verzoek om 214.000 gulden voor tijdelijk personeel, de belangrijkste oor zaak van de problemen waar mee Zeeland's paradepaardje op cultureel en wetenschappe lijk gebied nu kampt. Een paar tegenvallers brachten de bo dem van de kas rap in zicht, en er dreigde over dit jaar een te kort van 130.000 gulden te ont staan. Enkele noodmaatregelen van de directie, waaronder een per soneelsstop, boden onvoldoende soelaas zodat de donderdag sluiting serieus aan de orde kwam. De Zeeuwse Bieb, waarin onder meer de provin ciale bibliotheek centrale, het Zeeuws documentatiecentrum en de Open Universiteit zijn ondergebracht, zou daarmee echter een te grote aderlating ondergaan, vond het bestuur. Al op 20 september hoopt het de aanbevelingen van de werk groep op tafel te hebben. De groep neemt onder meer de personeelsbezetting en de tarieven onder de loep. Direc teur A. de Visser, die voortaan een krabbel moet zetten onder alle rekeningen en bestellin gen: „Eigenlijk valt er niks meer uit te kammen, maar we zullen onze goede wil tonen." Van onze correspondent TERNEUZEN - Op de provin ciale weg Terneuzen-Terhole nabij de Veerstraat en Stoppel dijk heeft gisteren een tot nu toe onbekend gebleven vracht wagen, geladen met kiezel steen, een deel van zijn lading verloren. Als gevolge hiervan liepen auto's schade op. Bij de ge meentepolitie in Terneuzen meldden zich gisteren twee be nadeelde automobilisten, onder andere met een gebroken ruit en lakschade. Omdat vermoedelijk meer dere automobilisten de dupe geworden zijn roept de politie automobilisten, waarvan de voertuigen schade hebben op gelopen door losliggende split, op contact met haar op te ne men. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Niet alleen havens en wegen, maar ook voorzieningen op het gebied van telecommunicatie en te lematica zijn absoluut nodig om de concurrentiepositie van het Westerscheldebekken overeind te houden. In de Vierde Nota ruimtelijke ordening heeft het kabinet ten onrechte alleen de stedelijke knooppunten daarmee bedacht. Dat schrijft de Sociaal-Econo mische Consultatiegroep Zee- Van onze verslaggever VLISSINGEN - „Een mooier voor bid van de diversificatiepolitiek is er niet te vinden. Borssele heeft nu wmd-, kolen- en kernenergie." Een tevreden kanttekening van gedepu teerde en PZEM-voorzitter W. Don nadat hij gisteren in het Sloegebied een nieuw windmolenpark had ge- opend. Het park omvat dertien molens met een capaciteit van 160 kilowatt, op de dijk voor het Sloegebied neergezet door de stichting Bevordering Windenergie Ne derland. Ze zijn samen goed voor een ver mogen van twee megawatt, gering in ver gelijking met bijvoorbeeld de PZEM-cen- trales (500 tot 600 megawatt), maar vol doende om 1000 tot 2000 huizen van stroom te voorzien. Bouwer was de firma Houma uit Heerhugowaard. terug plaatste de PZEM als eerste een windmolen op Neeltje Jans, en sindskort geeft het bedrijf ook de toon aan wat be treft de 'terugleververgoeding' aan ex ploitanten van windmolens: ongeveer dertien cent per kilowatt-uur. Vanwege de besparing van brandstoffen en het ontbreken van afvalstoffen wil het Zeeuwse nutsbedrijf graag de windener gie stimuleren. Daarbij herinnerde de ge deputeerde aan het streven van de SEP (samenwerkende energieproducenten) om in het jaar 2000 een vermogen van 1000 megawatt uit windenergie te halen. Het betekent dat er tot dat jaar nog duizenden molens bij moeten komen, maar het begin is gemaakt, stelde Don ook vast. Er zijn ook al plannen voor het derde Zeeuwse windpark: op Neeltje Jans zouden acht windmolens verrijzen, waar mee het vermogen in Zeeland op 4,6 me gawatt zal uitkomen. De stichting bezegelde de opening ludiek aan boord van een gaffelschoener (wind energie!), maar pronkte wel ten onrechte met 'het eerste particuliere windpark van Nederland'. In Zeeland was de vereniging Zeeuwind de stichting in ieder geval voor met het parkje bij Bath. Toch mag deze landelijke club van particulieren nog een pionier heten en heeft ze nog meerdere projecten op stapel staan. Zo is er pas groen licht gegeven voor de oprichting van een nieuw park op de Maasvlakte. „We willen naar de Deense situatie toe, waar tienduizenden windmolens staan," zei woordvoerder P. Vijfwinkel van de stichting, die de verwijten over horizon vervuiling maar onzin vindt. „Als je de molens, zoals hier, bij een industriegebied neerzet, is het zelfs een aanwinst. En van milieu-vervuiling is al helemaal geen sprake." Ook Don wees daarop. De PZEM is vol gens hem niet voor niets de trendsetter onder de landelijke energiebedrijven als het om windenergie gaat. Zo'n tien jaar Het nieuwe windmolenpark. - FOTO JAAP WOLTERBEEK land (SECG), een overlegor gaan van de sociale partners, en economische adviesinstantie van de provincie, in een reactie op de Vierde Nota. „Het achterwege blijven van deze voorzieningen zou de con currentiepositie, ook ten op zichte van de Belgische haven gebieden doen verslechteren," aldus de groep. Anderzijds stemt de SECG in met een opmerking uit de nota dat Zeeland nadrukkelijk moet kijken naar die Belgische ha vengebieden. Met 1992 en de Kanaaltunnel in zicht, is dat onvermijdelijk. 'Vooral de na tionale overheden zullen daar voor hun beleid op elkaar af moeten stemmen', vindt de consultatiegroep, die op dat ge bied in ieder geval initiatieven verwacht van de Nederlandse regering. Net als het provinciebestuur vindt de SECG het tenslotte on juist dat het kabinet verder on derzoek naar de industriële ontwikkeling van Zeeland af hankelijk heeft gesteld van aanleg van een Westerschelde Oeververbinding. „Het Wester- scheldegebied heeft potenties die zo'n onderzoek zonder meer rechtvaardigen." Ook zonder WOV, aldus de sociale part ners.

de Stem | 1988 | | pagina 13