Burundi heerst de stilte van het graf :n is soms ook 'er VERJAARDAG AKKOORDEN Overleg tussen Iran en Iraq in het slop Aantal doden bij vliegramp loopt op tot 49 BUITENLAND 'AJS U CHRISTEN BENT, BID DAN VOOR DIT LAND' \)E STEM BUITENLAND WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 GDANSK (AFP/DPA/RTR) - Lech Walesa, de voorzitter van het ver boden vakverbond Solidariteit, gaat vandaag praten met de Poolse mi nister van binnenlandse zaken, ge neraal Ceszlaw Kiszczak. Speren Pinochet enige presidentskandidaat België leent tegen acht procent Marokko akkoord met plan W. Sahara Frankrijk zet Solex-fabricage stop Geruchten over verkiezingen in Zuidafrika Aruba lid van Latijnsamerikaans parlement Vrijwel alle Burmanen nu in staking Zuidafrikaanse aftocht uit Angola A6; Nog maar al te vaak blijkt er bij een overlijden weinig tot niets te zijn vastgelegd. Het valt ook niet mee om stil te staan bij zaken als een testament, codicil of voogdijschap. Toch zijn er goede redenen om 't wel te doen, want wat gebeurt er met uw partner, de kinderen, en het huis? Wij hebben een boekje voor u samengesteld waarin duidelijk en overzichtelijk de meest essentiële maatregelen worden besproken. Stuur de coupon naar SIRE, p/a Stephensonstraat 12,2723 RN ZOETERMEER. Sluit een extra post zegel van f bij. Dan krijgt u 't boekje 'Voor het te laat is' thuisgestuurd. REGEL JE ZAAKJES VOOR HET TE LAAT IS Naam Adres _m/v Postcode Woonplaats Pubttcatte aangeboden door dit blad In samen- CTDC wertdng mat de Stichting Ideele Reclame. jUlfc T21 ICHAPPIJ.; Walesa praat met regime i lech Walesa overlegt met stakers in Gdan^/c. i.« Dit heeft een adviseur van Solidariteit, Tadeusz Mazowiecki, dinsdag bekendge maakt in Gdansk. Bij het onderhoud, dat een einde moet maken aan de al drie we ken durende arbeidsonrust in Polen, zal ook een vertegenwoordiger van de Poolse kerk aanwezig zijn De Poolse regering had eerder op de dag laten weten dat zij bereid was om met Walesa te pra ten, als er een einde zou komen aan de stakingen in de Lenin-scheepswerf in Gdansk. Het is voor het eerst sinds de afkondiging van de staat van beleg in 1981 dat de Poolse regering zich bereid toont om met de voorman van Solidariteit te on derhandelen. Walesa verliet de scheepswerf gisteravond om zich naar de St. Brygida-kerk te begeven voor overleg met de bisschop van Gdansk, mgr. Tadeuz Goclowski. Volgens zegslieden van Soli dariteit bracht Goclowski een voorstel van de regering over. Maar over de inhoud van het voorstel is niets bekend. Adam Michnik, een naaste adviseur van Wa lesa, zei dat het van de resultaten van het ge sprek tussen Kiszczak en Walesa zal afhangen of de stakers hun acties zullen beëindigen. De voornaamste eis van de actievoerders is dat de regering het Solidariteit erkent. Het aangekondigde overleg tussen Kiszczak en Walesa krijgt een extra dimensie doordat het samenvalt met de achtste verjaardag van de Akkoorden van Gdansk, waarin de Poolse rege ring het bestaansrecht van het onafhankelijke vakverbond erkende. Bijna anderhalf jaar greep het Poolse leger in en kondigde generaal Wojciech Jaruzelski, de staat van beleg af, waarna Solidariteit verboden werd. De Poolse regeringswoordvoerder, Jerzy Ur ban, had 'dinsdagmiddag dat de vorige week door Kiszczak voorgestelde 'ronde-tafelge sprekken' met de oppositie zouden kunnen be ginnen, zodra de stakers in Gdansk hun acties beëindigden. Het onderhoud tussen Kiszczak en Walesa dient kennelijk als voorbereiding voor die gesprekken. Behalve in Gdansk wordt ook nog gestaakt in de haven van Szczecin, in een kolenmijn in Jastrzebie en in de staalfabrieken van Stalowa Wola. Rond die laatste onderneming hebben de autoriteiten een grote politiemacht samenge trokken. Een hoge militair had de stakers maandag met ingrijpen gedreigd omdat zij vol gens hem inbreuk maken op de veiligheidsbe langen van Polen, aangezien er in het bedrijf materieel voor het leger wordt gemaakt. In opdracht van de katholieke kerk sprak een advocaat dinsdag met de stakers in de staalfa briek. Hij gaf de actievoerders de verzekering dat de door hen geëiste legalisering van Solida riteit aan bod zou komen in de 'ronde-tafelge sprekken' met de regering. De arbeidsonrust, de ergste sinds 1981, begon op 15 augustus toen mijnwerkers in Jastrzebie het werk neer legden om erkenning van Solida riteit en loonsverhogingen af te dwingen. De ac ties breidden zich later uit naar een aantal an dere mijnen in het zuidwesten van Polen, de Le nin-scheepswerf in Gdansk en de haven van Szczecin. GENEVE (AP) - De directe vredesonderhandelingen in Ge neve tussen Iran en Irak zijn dinsdag opnieuw uitgesteld. Sinds vrijdag hebben de ministers van buitenlandse zaken van Iran en Iraq elkaar niet meer gesproken. I ïN-secretaris-generaal Perez Cuelar, die de vredesbe- I sprekingen leidt, zei dat de on- -erhancëlingen vast zaten op wee puiten: de onmiddellijke ïrugtrekking van de troepen I en een slaakt-het-vuren op zee. Bovenden verstoort de discus- sie over de grensrivier Shatt- al-Arai de besprekingen. „Weproberen het eerste deel van de vredesovereenkomst uit te werker, het staakt-het-vu- I jen en de onmiddellijke terug- I '.rekking "an de troepen. De ivapenstilsand op zee is een deel Van let probleem", aldus Perez de Ciellar. De Iraarse minister Tariq Aziz zei miandag op een pers conferentie dat pas andere punten fesproken kunnen worden alslran akkoord is ge gaan met en staakt-het-vuren in de hele ferzische Golf. Er staai geen nieuwe for mele ontimetingen tussen Aziz en zijn Iranse collega Ali Ak- bar Velaati op het program ma. Vrijig was de laatste ont moeting en een gesprek dat maandai gehouden zou wor den wed zonder opgaaf van redenerhitgesteld. De cditacten tussen de beide vijanden hebben plaats op het niveau van deskundigen. „VN- medewerkers zijn voorstellen aan het opstellen die de beide partijen nader tot elkaar moe ten brengen", zei VN-woord voerder Francois Giuliani. De Iraanse minister van bui tenlandse zaken Velayati uitte dinsdag op Radio Teheran de beschuldiging dat Iraq de on derhandelingen in Genève ver stoort door de nadruk te leggen op andere zaken dan die waar toe de Veiligheidsraad en Perez de Cuellar hadden besloten. Hij beschuldigde zijn tegenspeler Tariq Aziz ervan 'onnodige en niet ter zake doende onderwer pen' aan te snijden. Velayati zei te hopen dat de secretaris-ge neraal, de Veiligheidsraad en de internationale gemeenschap druk zullen uitoefenen op Iraq en daardoor „een einde maken aan deze afwijkende koers, en het dwingen weer op het juiste pad te komen". Maandag informeerde Perez de Cuellar de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad over de moeizame onderhande lingen. Die vijf leden zijn Chi na, de VS, de Sovjetunie, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. Terwijl intussen in het Engelse Farnborough de voorberei dingen plaats vinden voor de luchtvaartshow aldaar (op de foto scheert een Sovjet-transporttoestel laag over de stad) is bekend geworden dat er op z'n minst één Nederlander was onder de nu 49 slachtoffers van het vliegfeest zondag in het Duitse Ramstein. Nadere mededelingen konden nog niet worden gegeven. Het Nederlandse slachtoffer behoort tot de groep van 31 die onmiddellijk is omgekomen. In de zieken huizen zijn gisteren opnieuw zes gewonden overleden. In to taal waren gisteravond nog 282 gewonden verspreid over 27 ziekenhuizen. In Nederland heeft het vliegdrama geleid tot protesten. De burgemeester van het Brabantse Vessem vindt dat het stunt- vliegen met straaljagers boven zijn gemeente onmiddelijk moet stoppen. Burgemeester H. Jonker heeft minister van Eekelen van Defensie gevraagd om een einde moet maken aan de oefeningen van het uit twee NF-5-straaljagers be staande demonstratieteam Double Dutch. Volgens Jonker scheren de straaljagers dagelijks zeer laag over de bebouwde kom van Vessem. De twee vliegtuigen zijn gestationeerd op de vliegbasis Eindhoven en oefenen daar ook. Vessem ligt in het verlengde van de startbaan. - fotoap ■•Een [roepje verslaggevers onder wie een Vaniet Britse dagblad The Times bracht dezeweek een bezoek aan het noorden urundi waar zich de afgelopen twee in een bloedbad op grote schaal heeft "Klokken. De Hutu's, die de overgrote teerderheid van het de bevolking uitma- i, maar geen macht hebben, zeggen dat Tutsi-leger de grote schuldige is van ele duizenden doden; de Tutsi's op Sfifi beurt zeggen dat het dat het Hutu's Iren de zich tegen hen keerden. De iwenoude vete tussen de Hutu-boeren Tutsi-veehouders heeft hoe dan ook dramatische climax gekregen. NTGGA (THE TIMES) - De verklaring van de 3urundische regering dat de vrede is wergekeerd na de stammentwisten in de nocdelijke regionen mag dan waar zijn, vbc duizenden is het de vrede van het git Weagen geen mens toen we het Ntega-district Wnenreden; we passeerden wel honderden lege Ruien, sommigen verbrand, de meeste met de dei' open om een blik te gunnen op achtergela- tenoezittingen zoals kleren, kooppotten en een enfele schoen. Alles wat te zien was in de be- weite tuinen en velden waren een paar geiten. (nze chauffeur verbrak de stilte: „Waar zijn de lensen?" Er waren er 150.000 in Ntega en van zo': zevenduizend bewoners is de verblijfplaats oefend. Niemand is er zeker van wat er met de resis gebeurd. Vijftigduizend mensen zijn naar hebuurland Rwanda gevlucht. Duizenden an- dem vluchtten naar rustiger streken in Bu- futli en volgens de regering zijn er vijfduizend geóod. Ir. Ralphe Dupre, een Duitse arts in Kirem- oamkele kilometers van Maranaga zei: „Als de raring zegt dat het er vijfduizend zijn, schat ik Re.aantal op twintigduizend." Het voorbarige o'lar van de regering was gebaseerd op het Ratal doden onder de leden van de domine- fede Tutsi-minderheid, die in de eerste dagen Va het bloedbad werden afgeslacht. Maar vol gas vluchtelingen en patiënten werden vervol- gos de Hutu's vermoord door het nationale \jtsi-) leger. En daarbij zou het om veel meer aden gaan. ,pP het moment dat we in het ziekenhuis van u Duitse arts aankomen draagt hij een met Gevluchte Tutsi kinderen uit Burundi to nen in het buurland Rwanda kogelwonden, die volgens hen veroorzaakt zijn door Hutu- soldaten. - fotoap bloed overvlekt schort; een jonge vrouw wier been zojuist was afgezet reed voorbij in een rol stoel. De arts voerde afgelopen week al twintig amputaties uit terwijl nog meer patiënten met afschuwelijk ontstoken wonden werden binnen gebracht. Bijna alle van de tachtig gewonden in het zie kenhuis zijn Hutu's. Vijftig van hen, vooral vrouwen en kinderen hadden elk twintig bajo netsteken. Hoe konden zij dergelijke verwon dingen overleven? De Duitse arts Dubre: „Zij zijn sterk. Er is heel wat voor nodig hen te do den." Een patiënt op de binnenplaats had een jaap van vijftien centimeter lang en ruim twee centi meter diep in de nek zodat de ruggegraat te zien was. Bij een ander was een deel van de mond weggeschoten, zodat de tanden bloot liggen. De vrouwen en kinderen waren er even slecht aan toe. Een vrouw had een ontstoken wond aan haar borst, veroorzaakt door een schot door de rugEr was een zeventien maanden oud meisje dat een schot door haar kaak opliep. Haar moeder was eveneens in het gezicht ge schoten; de vader werd gedood. Een jongetje van twee zat rechtop in bed, terwijl zijn vader zijn rechterarm vasthield; de linker was geampu teerd, nadat de schouder was verbrijzeld door een kogelinslag. De slachtoffers van het dagenlang durende bloedbad in Burundi waren echter niet allemaal Hutu's. Het gezicht van een acht-jarige Tutsi was verminkt met een machete. Volgens diens moeder is de vader gedood. Immers de afschu welijke moorden onder de Hutu's gingen vooraf aan dodelijke aanvallen op Tutsi's. De Hutu's in de vluchtelingenkampen in Rwanda geven toe dat het gebeurd is, maar velen zeiden dat zij er niet bij waren. Zuster Liberatrice van de katholieke missie post in Ntega vertelde dat in de nacht van 14 augustus „iedereen wakker werd van het ge schreeuw. We hadden geen idee wat er gebeur de." De volgende dag kwamen Tutsi's zich ver bergen op de missiepost, omdat zij werden aan gevallen door Hutu's. Die dag en de daarop vol gende dag hoorde de zuster meer gegil, zag brandende huizen en zag mensen stenen gooien. De volgende nacht kwam een menigte Hutu's naar de post. „Geef ons de mensen die jullie ver bergen. We zijn er klaar voor," hoorde de zuster hen roepen. De Hutu's kwamen nog enkele ke ren terug, dreigend dat zij het huis in brand zouden steken en de zusters zouden doden, mits zij vertelden waar de verborgen Tutsi's waren. De zusters antwoordden niemand verborgen te houden, maar mogelijk dat iemand anders van de missie gedwongen is geweest te praten, 's Morgens rond elf uur omsingelde een menigte van duizend Hutu's, gewapend met speren, ma chetes en stenen het gebouw naast de kerk en joegen de gevluchte Tutsi's eruit: in totaal zes tien mensen werden gedood. Zuster Liberatrice: „Een normaal mens zou zoiets toch niet doen. Ik ben er zeker van dat zij waren gedrogeerd." De eerste mensen die we in Ntega zien, vormen een squadron onder bevel van luitenant Davu- giruhoze. Hij klikte met zijn tong toen we hem vroegen waar alle mensen waren gebleven. La ter zei hij: „Het was erg moeilijk voor ons. We moesten de orde herstellen." Hij bevestigde dat „vele, vele mensen waren gedood." Majoor Daradangwe, die ons later op de weg aanhield liet ons de sporen zien waar een bull dozer had gereden en verklaarde dat daaronder vijfhonderd Tutsi's waren begraven. Volgens hem weigerde vele Hutu mee te doen aan de slachting, maar waren zij gedwongen geweest onder bedreiging met de dood. Gevraagd naar de verwondingen van Hutu's, verklaarde de majoor: „Sommigen raakten ge wond toen wij tegen de rebellen vochten, dat is logisch." En de bajonetsteken, die de Hutu's op liepen, waren volgens hem met speren veroor zaakt. Gevraagd of het mogelijk was kogelwon den te verwarren met machetewonden, ant woordde hij„Dat is mogelijk." De reden voor het bloedbad is nog steeds niet duidelijk. Volgens de majoor lag de oorzaak in opruiing door infiltranten uit een buurland, waarschijnlijk Rwanda, dat eenzelfde bevol kingssamenstelling heeft: 15 procent Tutsi en 85 procent Hutu. In Rwanda hebben echter de Hutu de macht in handen. In de vluchtelingenkampen in Rwanda werd verteld dat het bloedbad was ontstaan omdat gehoord was dat de Tutsi's een nieuwe slachting wilden gaan aanrichten. In 1972 werden na een mislukte staatsgreep zeker honderdduizend Hu tu's door Tutsi's gedood. Ofschoon president Buyoya van Burundi die elf maanden geleden de macht over nam, meer dere gebaren heeft gemaakt naar de Hutu's, lijkt het erop dat de bloedbad door het leger is veroorzaakt als gevolg van de voortdurend angst onder Tutsi's dat de Hutu's de macht wil len overnemen. Wat dan ook de redenen waren voor de hyste rische wreedheden over en weer, de stilte daarna geven de woorden van zuster Libera trice nieuwe betekenis: „Als u christen bent, bid dan voor dit land." NIEUWSOVERZICHT SANTIAGO (RTR/DPA) - President Augusto Pinochet Ugarte van Chili, de militaire leider van het land sinds 15 jaar, is dins dag door de chefs van de krijgsmachtonderdelen benoemd tot enige kandidaat in een presidentiële volksraadpleging die in oktober zal worden gehouden. De keuze werd officieel bekendgemaakt door de woordvoerder van de vier militaire opperbevelhebbers, onder wie Pinochet als chef van de landmacht, admiraal José Merino. De grondwet had hen met het formuleren van de voordracht belast. BRUSSEL (ANP) - De Belgische minister van finan ciën, Philippe Maystadt, gaat een staatslening uit schrijven tegen acht pet. Hij heeft daarover dinsdag met een consortium van Belgische banken overeen stemming bereikt. De uitgifteprijs wordt 99,25 pet. Het consortium heeft toegezegd de lening voor een bedrag van 50 miljard franken (ongeveer 2,7 miljard gulden) te zullen onderschrijven. Het totaal van de lening zal on geveer 60 miljard franken (ongeveer 3,3 miljard gulden) omvatten. De nieuwe Belgische staatslening zal zeven jaar lopen. Er kan op ingeschreven worden tussen 5 en 16 september. GENÈVE (AFP/RTR/UPI) - Marokko heeft zich dinsdag in Genève 'in beginsel akkoord' verklaard met het VN-vredes plan voor de Westelijke Sahara van secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar. Het Bevrijdingsfront Polisario verklaarde 'onder bepaalde voorwaarden' in te stemmen. „Met het ant woord van Polisario en dat van Marokko gaat het conflict in de Westelijke Sahara een nieuwe fase in, met alle moeilijke pun ten die nog moeten worden gladgestreken", zo verklaarde de tweede man van Polisario, Betsjir Mustafa, in Genève nadat hij dinsdag evenals eerder de Marokkaanse minister van bui tenlandse zaken het antwoord van Polisario op het VN-vredes- plan had overgebracht. Secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar had beide partijen gevraagd uiterlijk 31 augustus te antwoorden op zijn plan. PARIJS (AFP) - Aan het einde van dit jaar zet Frank rijk na een produktie van 42 jaar en zes miljoen ver kochte exemplaren de fabricage stop van de 'Vélosolex', de fiets met motortje op het voorwiel. Het prototype van de Solex was in de Tweede Wereldoorlog ontworpen door twee Franse technici en fabrikanten, Goudard en Menesson. De firma die ze nu maakt in Saint-Quentin in het noorden van Frankrijk, 'MBK Industrie' deelde stopzetting van de aanmaak mee „omdat de afzet van jaar tot jaar afneemt". In 1964 werden in Frankrijk nog 380.000 solexfietsen verkocht; vorig jaar nog maar 2.700. KAAPSTAD (REUTER) - President Pieter Botha van Zuid afrika heeft voor vrijdag een gezamenlijke zitting van de drie gescheiden kamers van Zuidafrikaanse parlement uitgeschre ven. Het besluit heeft speculatie de kop doen opsteken dat Bo tha van plan is spoedige verkiezingen te houden. Officieel is geen reden gegeven voor het bijeenroepen van het parlement. Het financiële dagblad Business Day schreef dinsdag dat er in het parlement geruchten de ronde doen dat de Zuidafrikaanse president op 26 oktober algemene verkiezingen wil houden voor de blanke kamer, de kleurlingenkamer en de indiërka mer, tegelijkertijd met de Zuidafrikaanse gemeenteraadsver kiezingen. De zwarte meerderheid wordt niet in het parlement vertegenwoordigd maar de regering hoopt dat zij wel op grote schaal meedoet aan de lokale verkiezingen. ORANJESTAD (ANP) - Aruba is de vorige week toegelaten als lid van het Latijnsamerikaanse parlement Parlatino. De waar nemend griffier van de Arubaanse staten heeft dit maandag in Oranjestad meegedeeld. De toetreding van Aruba kwam aan de orde tijdens de vorige week in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires gehouden vergadering van het Parlatino. Het Parlatino werd in 1964 in Peru in het leven geroepen en heeft sinds vorig jaar een officiële status gekregen door middel van een oprichtingsverdrag. Doel van het Parlatino is het bevorde ren van de politieke, sociale, economische en culturele integra tie van de Latijnsamerikaanse landen. Sinds 1974 worden om de twee jaar interparlementaire conferenties gehouden met het Europese parlement. Alleen democratisch gekozen parlemen ten kunnen lid worden van het Parlatino. RANGOON (AP) - Het harde geweld is geweken bij de demon straties in Burma voor meer democratie. Door een voorzichti ger optreden van leger en politie, die vrijwel geheel uit het straatbeeld zijn verdwenen, doen zich nauwelijks nog geweld dadige botsingen voor. Maar de Burmanen zetten hun acties voort in andere vorm en het begint er zo langzamerhand op te lijken dat het hele land in staking is. Ambtenaren van zo'n 120 overheidsdiensten kondigden dinsdag de vorming van een overkoepelend stakingscomité aan en zullen op korte termijn beginnen aan massale stakingsacties om de invoering van een democratisch meerpartijenbestel te bespoedigen. RUNDU - Een colonne Zuidafrikaanse gepantserde legervoer tuigen passeerde gisteren de grens tussen Angola en Nambië. De terugtrekking is een onderdeel van het akkoord dat eerder deze maand wegd gesloten in Genève.om een eind te maken aan de oorlog irfAngola. De 50.000 CuWanse soldaten in Angola zijn nog aanwezig.

de Stem | 1988 | | pagina 5