Iraanse verzetsbeweging Mujahedin blijft doorvechten 'Als iedereen weggaat, bestaat Transsylvanië niet meer' even..L UITBLAZEN VS tellen meer dan twee presidentskandidaten STUGI 523SP Grote ris Stuiten en stoefen DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 _DE STEIVL HONGAREN IN ROEMENIË LIJDEN ONDER HET BEWIND VAN CEAUSESCU nESTEM UTRECHT - Dt leeraars zijn voi geweest dan in stegen van 102' Verdachte wurging veerboot aangehou WIM KOCK T5 GOED dat er lezers zijn die af en toe in hun eigen woorden boeken duiken. „Woor denboeken schrijven niet voor, maar na. Wat ze (nog) niet hebben nage schreven staat er gewoon niet in", schrijft L.M. Bou ten uit Oosterhout. Ik schreef vorige keer dat ik nergens een logische verklaring van het woord stuiten had kunnen vin den, passend bij de uitdruk king: het kan geen stuiten lijden. (Het gaat wel, maar niet best). Ik had echter niet goed genoeg gezocht. Op aanraden van drs J.P.A. van den Dam uit Breda nam ik de Van Dale maar weer eens ter hand. En jawel: in de editie die ik gebruik (1976) staat achter stuiten III: '(gew. in Z.-Ned.) pochen, bluffen, snoeven, opsnijden', met als voorbeeld: hij stuit geweldig over zijn landerijen.. Maar iemand die op deze manier stuit is toch gewoon een stoe- fer? De eerdergenoemde Bouten zocht stuiten op in zijn Koe nen-Endepols van 1942. Daarin staat: stuiten I '(inz. in Brab. en Limb.: pochen, pralen): over, op iets-; niets doen dan-'. In het mij ter beschikking staande Koenen Handwoordenboek (jaartal onbekend omdat het ti telblad ontbreekt, maar niet oud) ontbreekt deze verklaring van stuiten. Niet nageschreven dus van voorloper Koenen-En depols. Is stuiten nu werkelijk een equivalent van stoefenzoals ik altijd had gedacht, maar aan vankelijk, door slordig zoeken, niet bevestigd kon krijgen? Op het eerste oog zou je zeggen van wel, zeker als je de woorden boeken gelooft, maar we zijn er nog niet. Een brief uit Rucphen schudt eindelijk sluimerende herinneringen wakker. In mijn jeugd heb ik beide woorden thuis even veelvuldig horen ge bruiken; door mijn vader, die zijn broer soms een stoefer vond en door mijn moeder, die er zich stilletjes over verheugde als de buurvrouw stuitte over haar zangkunst. (Het valt me nu pas als eigenaardig op dat ik als kind deze en tal van andere woorden, die ik nu weer tegen kom in brieven van lezers, nooit heb overgenomen voor eigen gebruik. Is het de invloed van de school geweest die mij er toe bracht onbewust be paalde dialect-woorden af te wijzen?) Er is dus - misschien streek gebonden?- een duidelijk ver schil tussen stoefen en stuiten. Stoefen is opscheppen en is dus meer of minder ongepast. Stui ten is roemen, loven, de lof trompet steken over (op) iets of iemand, nooit op of over jezelf. Het voorbeeld dat de brief schrijver uit Rucphen als nog zeer recent opgaf, kwam uit de mond van een moeder (over haar dochter): „We hebben pas ouderavond gehad en de leer krachten stuitten over haar." Bestuiten komt in dit verband ook voor. Voorbeeld: 'Je hoeft hem niet zo te bestuitendaar wordt hij maar grdètsig (ver- waand) van'. Als we dus iemand vragen hoe het met hem of haar gaat en we krijgen ten antwoord dat IlllllllllllllllllilllllIlllllllllllllIIlllllllllllllllllUil het geen stuiten kan lijden, dan weten we hoe het de ander gaat: niet slecht, maar ook niet goed. Iets minder dan z'n gan getje waarschijnlijk. In een van de vorige afleve ringen had ik om typische uit drukkingen gevraagd. De oud ste zijn vaak de mooiste omdat de mensen twee, drie generaties terug de dingen kernachtig wis ten te benoemen, waarbij ze de metaforen en hyperbolen van eigen erf opraapten. 'Kunnen die uitdrukkingen nog wel in de krant?' vroeg de zoon van me vrouw H. Talboom-Blijdenstein uit Oosterhout toen ze er een aantal opschreef die haar grootmoeder uit Roosendaal placht te gebruiken. Dialect is sowieso nooit salontaai geweest en voor de diplomatie werd het ook niet uitgevonden. Hard werkende mensen zijn zuinig met woorden en moeten er dus zeker van zijn dat ze verstaan worden. „Je kunt de pot op", zeggen wij tegenwoordig, maar de oma van mevrouw Talboom wist het sterker te zeggen: ge kunt schijte en stront overhouwe of, ter afwisseling waarschijnlijk: schèt, dan edde wa vos. Als de kinderen oma iets te nieuwsgie rig werden, dan zei ze: Ge zij zo nuuwsgierig addoe gat ol is.. Soms was er zoveel bezoek in huis dat alle stoelen bezet wa ren en de kinderen vroegen waar zij nu moesten zitten. Dan zei oma: stikt oewen duim in oe gat, dan edde 'nen draaistoel. Toen haar kleindochters op de leeftijd kwamen dat ze met vriendjes begonnen uit te gaan en oma merkte dat ze zochten naar smoesjes om even weg te kunnen, zei ze: braoid oewen èèring soms erges Een mooie is ook: Wa neu- k'et de baoker, as 't kiènd mar gezond is, toegezonden door een lezer die ongenoemd wil blijven. Het betekent zoveel als: alleen het resultaat telt. Dezelfde briefschrijver merkt ook nog op dat het woord haaislenter voor hagedis, een paar weken geleden hier aan de orde, echt Brabants is. Hij kende het lang voor hij het woord hagedis kende. Het eigenaardige is, zo merkt hij op, dat hij ten westen van Etten- Leur, waar woorden als hei, wei, ei en eieren 'netjes' worden uitgesproken, zoals in het ABN, ook van haaislenter heeft horen spreken in plaats van heislenter, wat je daar toch ver wachten zou. Immers: pas ten oosten van Etten-Leur wordt een ei een aai. Bijdragen en reacties welkom: Even Uitblazen, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie® 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1per maand, 1,90 per kwartaal, f 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnkrplstioc' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DE LEDEN van de Muja hedin Khalq, de Iraanse verzetsbeweging tegen het bewind van ayatollah Khomeini, laten zich door het bestand in de Golfoor log niet weerhouden van het voortzetten van de strijd. Zij voeren hun eigen Heilige Oorlog en zijn niet van plan op te geven. Nadat de regering van Iran te kennen had gegeven een einde te willen maken aan de oorlog met het buurland Iraq, trok ken de mannen van het Muja hedin Bevrijdingsfront toch de grens over. Het blijft de vraag of deze inval van het Bevrijdingsfront ondersteund werd door Irakese troepen. Zeker is, dat de Mujahedin op onverwacht grote tegenstand stuitten. Zij leden zware ver liezen. Volgens hun eigen tel lingen, werden minstens 1.000 soldaten van de Mujahedin gedood. Het Bevrijdingsfront drong bijna 200 kilometer in Iran binnen en veroverde de ste den Kerend en Islamabad. De prijs voor deze kortstondige overwinning was hoog. Iran nam wraak. Toen de Mujahe din gedwongen werden zich terug te trekken, moesten de stedelingen het ontgelden. Aladdin Touran, de woord voerder van de Mujahedin, zegt: „Duizenden mensen werden geëxecuteerd, man nen en vrouwen werden van Drie leden van de Mujahedin staan bij een uitgebrand huis in de buurt van Mehran, de stad die in juni op de Iraanse strijdkrachten werd veroverd. - fotoap straat geplukt en in het open baar opgehangen". Volgens Touran vielen de Mujahedin Iran binnen om te voorkomen dat Iran van een bestand gebruik zou maken om de troepen opnieuw te be wapenen en te hergroeperen. Een wapenstilstand van zo korte duur, die Iran alleen maar sterker zou maken, wil den zij niet accepteren. Bo vendien wilden de Mujahedin het leger van de ayatollah Khomeini „een vernietigende slag toebrengen". „We wisten dat de autoriteiten in Iran - nadat wij in juni Mehran hadden veroverd - tot het in zicht waren gekomen dat een voortzetting van de oorlog zou leiden tot hun eigen onder gang; zij konden onze aanval len niet goed afweren", zegt Touran. Touran vervolgt: „Wij wil den hun ondergang bespoedi gen door ervoor te zorgen dat zij niet de gelegenheid kregen weer op krachten te komen door hergroepering en herbe wapening. Maar de regering van Iran wist vanuit het hele land mensen te mobiliseren voor een tegenaanval.Hele volksmassa's kwamen op ons af. We verloren ongeveer dui zend man. Dat is meer dan tij dens andere operaties". Tou ran verklaart dat de Mujahe din geen enkele wapenstil stand met Khomeini zullen sluiten. De strijd wordt voort gezet. Het hoofdkwartier van de Mujahedin ligt dicht bij het centrum van Bagdad. Het sterkste punt van de organi satie is vermoedelijk niet de gewapende strijd, maar de verbreiding van de eigen po pulariteit. Aladdin Touran reist de hele wereld rond als woordvoerder van de Muja hedin, hoewel zijn activiteiten zich voornamelijk richten op Frankrijk en de VS. In een tentoonstellingsruimte in het hoofdkwartier hangen fotoco- pieën van cheques: donaties uit allerlei landen. Verder zijn honderden gouden munten en sieraden uitgestald die de Mujahedin ontvingen van sympathisanten. De organisatie ontstond in 1965, toen Hanif Nejad de pro- gressief-liberale moslims wilde verenigen in de samen met de aanhangers van Kho meini gevoerde strijd tegen de toenmalige Sjah. Nejad werd in 1970 door de Sjah ter dood gebracht in de gevangenis, evenals negen van de tien le den van het Centraal Comité. Het enig overgebleven lid vat) dat Comité, Massoud Rajavi, is nu de grote leider van de Mujahedin. Toen de Sjah eenmaal ten val was gebracht, kon de be weging zich al spoedig niet meer verenigen met de weinig liberale ideologie van de fun damentalisten rond ayatollah Khomeini. Zij ging in de op positie. De leden van de bewe ging werden vervolgd als dis sidenten en weken uit naar Parijs. Daar werden zij in 1986, na een toenaderingspo ging tussen president Mitter rand en de regering in Tehe ran, weer uitgewezen. Nu heeft de organisatie zich ge vestigd in Bagdad en geniet daar de reputatie de grootste, best-georganiseerde (en onge twijfeld ook rijkste) organisa tie van Iraanse ballingen te zijn. Over de Mujahedin is wel beweerd dat zij door hun steun aan regering en strijd krachten van Iraq een poli tieke zelfmoord pleegden. Ze handelen nog slechts op aan wijzing van de Iraakse presi dent Saddam Hussein en als' in Genève wordt besloten tot het onderdrukken van de dis sidente groeperingen in Iran en Iraq, zal Saddam Hussein hen het zwijgen opleggen. Touran zegt echter: „Als we zelfmoord hadden gepleegd, zouden we nu niet meer le ven". Dat de Mujahedin ge steund worden door mensen in Iran, wordt volgens hem eens te meer verduidelijkt door de bloeddorstigheid die het regime van Khomeini ten toonspreidde na de inval van het Bevrijdingsfront. Als, na de vredesbesprekin gen in Genève, ook Iraq de poorten sluit voor de Mujahe din, is de zaak volgens Touran nog niet verloren. „Ik denk dat er voldoende gelegenheid zal zijn om in Iran voet aan de grond te krijgen. Er ligt een zee van bloed tussen de man nen van Khomeini en de Iraanse bevolking". MICHAEL HAMLYN (c) The Times, Londen Door Carl Hartman (AP) HET LIJKT er voor de ar geloze buitenlander veel op dat Amerikanen slechts kunnen kiezen tussen De mocraten en Republikei nen, die elkaar, naar Euro pese maatstaven politiek weinig ontlopen. Maar be halve George Bush en Mi chael Dukakis zijn er dit jaar nog 314 anderen die zich, zij het kansloos, ver kiesbaar hebben gesteld voor het presidentschap. Kandidaat Ary Dov Rosen- baum uit New York is 15 jaar oud. „Ik ben kandidaat uit protest tegen de andere kan didaten. Ik ben niet op stap geweest met Donna Rice. Ik vind gewoon dat we met dit soort lieden aan het roer de kant van een ramp op gaan", zo verklaart hij zijn kandida- tuur. Donna Rice is het foto model met wie ex-kandidaat Gary Hart mogelijk iets bui tenechtelijks zou hebben ge had. Robert Bryant Haynes uit Hertford, North Carolina, is 16 j aar oud en heeft een 14-j a- rige 'running mate' voor het vice-presidentschap. Zijn programma is zo conservatief als George Bush het niet zou durven brengen: halvering van belastingen, een verbod op abortus en Amerika de ruimte in met het koloniseren van Mars. Geen van de 314 kandidaten heeft zich aan den volke ge presenteerd op een van de twee nationale partij conven ties, maar 56 kandidaten heb ben zich bij de federale ver kiezingscommissie gemeld met de mededeling dat zij het minimumbedrag van 5.000 dollar voor hun campagnes hadden ingezameld of uitge geven. Amerika heeft in de recente geschiedenis weinig plaats gehad voor kandidaten die niet bij een van de twee grote partijen hoorden. In 1980 deed het voormalige Congreslid John Anderson als onafhan kelijke derde mee aan de pre sidentsverkiezingen. Hij kreeg ruim 5,7 miljoen stem men (6,6 procent), maar sinds dien is er vrijwel niets meer van hem vernomert De man die dit jaar moge lijk'als derde zal eindigen bij de verkiezingen is een ander ex-congreslid, Ron Paul. Zijn Libertarian Party kreeg in 1984 228.314 stemmen, in ver gelijking met de ruim 54 mil joen voor Ronald Reagan. Paul wil het regeringsappa raat tot een uiterst minimum terugdringen. Minder inmen ging in het privé-leven en minder inmenging in het bui tenland, is zijn parool. „Er staat in onze grondwet niets dat rechtvaardigt dat wij in een buitenlandse oorlog voor het ene boevenregime te gen het andere moeten kie zen", zei hij. „Wij moeten geen moeizame bondgenootschap pen aangaan. We moeten een sterk leger hebben, maar al leen binnen de Verenigde Sta ten". Willa Kenoyer. uit Shelby,, Michigan, is kandidaat voor de Socialist Party. Zij dóet in 20 van de 50 staten mee. „Als wij meer dan 10.000 stemmen krijgen zijn we al gelukkig", zei partijsecretaris Anne Ro- senhaft. „We verwachten dat we het in de 21ste eeuw beter zullen doen". Om een plaatsje op het kiesbiljet te krijgen is een kostbare aangelegenheid. Er zijn duizenden handtekenin gen per staat voor nodig. Wel kunnen kiezers de naam van de kandidaat van hun keuze op het formulier schrijven, maar velen is dat teveel moei te. Dat geldt helemaal voor die plaatsen waar stemma- chines staan opgesteld. De commttnistische partij vqn"dg"VS, de CPUSA, komt dit jaar niet met een kandi daat voor het presidentschap. „Het is enorm moeilijk en ge woon te duur", aldus woord voerder Louis Diskin. De le gendarische Amerikaanse partijleider Gus Hall kreeg in 1984 36.386 stemmen. Aan de andere kant van het spectrum staat de 'Prohibi tion party', de Verbodspartij, die zegt een van de oudste partijen van het land te zijn. De partij wil niet alleen een verbod op alcohol, maar ook op „communisme en alle an dere totalitaire ideologieën". Een landelijk verbod op alco hol bestond in de VS van 1920 tot 1933. De Prohibition kan didaat Earl Dodge kreeg in 1984 slechts 4.242 stemmen, maar hij doet weer mee. De heren Rosenbaum en Haynes zullen nog even moe ten wachten voor zij echt aan de verkiezingen mogen mee doen. De Amerikaanse grond-1 wet bepaalt namelijk dat een president minstens 35 jaar oud moet zijn. Als een soort woedende Herodus raast de Roe meense regeringsleider Ceausescu door Roeme nië. Het Groot-Roemeense Rijk waar hij van droomt, lijkt steeds meer te worden verwezen lijkt. Vooral de etnische minderheden in het Roe meense Transsylvanië (Zevenburgen), dat begin jaren twintig van Hongarije werd afgepakt, zijn daarvan het slachtoffer. Met name de 2,7 miljoen zielen tellende Hongaarse gemeenschap, de grootste etnische minderheid in Europa, wordt dagelijks gediscrimineerd. De ruim twintigdui zend vluchtelingen die nu in buurland Hongarije verblijven, zijn daarvan de stille getuigen. Een bericht over de achterblijvers. Door Stefan Bos DE ZWAARBEWAPENDE Roemeense grenssoldaten hebben lange tijd nodig voor dat zij mijn paspoort terugge ven. „Jij bent een van de wei nige westerse mensen die nog per trein naar Roemenië rei zen", vertelt de dertigjarige Hongaar Peter. Het is voor hem de vierde keer. Samen met zijn pleegouders en -zusje brengt hij voedsel en kleding naar bekenden. Hij bidt („stil, voor mezelf, niet hardop"). Evenals ruim een miljoen Hongaren in Transsylvanië behoort Peter tot de gereformeerde kerk. „Het is telkens weer een voor recht medebroeders en -zus ters in Transsylvanië te be moedigen", zegt hij. De reis naar Brascov, waar ik door een Hongaarse dokter wordt afgehaald, is vooral vermoeiend. De snikhete trein en de slechte spoorrails waarop die zich voortbeweegt zijn daaraan debet. De Hon garen maken plaats voor Roe menen die mij en de achterge laten flesjes Pepsi Cola en Hongaarse appelsap verbaasd bekijken. Na een lange nacht kom ik tenslotte twee-en-een- half uur te laat in de afge sproken Roemeense stad aan. Het is zaterdagmorgen en ar beiders begeven zich naar de talrijke fabrieken, die ook in het weekend doordraaien. „Het valt nog mee dat je maar twee-en-een-half uur te laat bent", moet ik weten. „Soms rijden de treinen helemaal niet meer". Je kunt in Roemenië nau welijks nieuwe (technische en politieke) ontwikkelingen re gistreren. Eerder lijkt het erop dat de mensen er zijn te ruggegaan in de tijd. Wegens gebrek aan benzine en geld begeeft men zich vooral per paard, fiets of te voet naar de plaats van bestemming. De 'beter bedeelden' rijden in oude stinkende auto's. Zoals wij in een oude Russische Lada met een Hongaars num merbord, waarmee wij nog veel ellende zullen krijgen. De meegebrachte broodjes en Hongaarse pakjes appelsap geef ik die dag aan Terez (36), moeder van twee kinderen. Ze woont in een van de ze venduizend dorpjes die bij Ceausescu op de zwarte lijst staan en binnenkort door bulldozers vernietigd worden. Voor december hoort haar ge zin of het eeuwenoude katho lieke Hongaarse dorpje ook volgend jaar nog zal bestaan. Ik word verwelkomd op het moment dat de klokken wor den geluid van het plaatse lijke kerkje, waar Terez al leen haar kinderen naar toe kan sturen. „Ik kan niet naar de kerk", zegt ze somber. „An ders word ik ontslagen". Terez is directeur van de lagere school in het dorp. Haar echtgenoot Domokos (40) verdient zijn brood met het bewerken van hout. En dan zijn er nog enkele koeien, kip pen en een stukje grond, dat hen in leven moet houden. Want van de maandinkom sten, circa honderd gulden, Dorpen in Transsylvanië verdwijnen van de aardbo dem. De boerenbevolking (voor het grootste deel be staande uit Hongaren) moet verhuizen naar zogenoemde agro-industriële centra. - cartografie anp kan weinig eten gekocht wor den. Maar gelukkig zijn hun vijfjarige dochtertje en hun vier- en tweejarige zoontjes gezond. Het Hongaarse echt paar durft de kinderen niet meer naar de dokter te sturen. Terez en Domokos raken er zichtbaar van overstuur. „Er worden valse therapieën ge geven", meldt Terez na lang aarzelen. „Officieel is er voor een goede operatie geen geld nodig. Maar in de praktijk be tekent geen geld meestal dat een belangrijke operatie slecht wordt uitgevoerd. Soms heeft dat dus de dood tot ge volg". Domokos blijft in Roeme nië: „Ik wil niet proberen te vluchten, zoals duizenden an dere Hongaren deden. Als alle jonge mensen naar Hongarije gaan, wie moet er dan zorgen voor de oude mensen die geen kans zien het land te verla ten? Nee, ik zal niet vluchten. Want als iedereen weggaat, bestaat straks Transsylvanië niet meer.Mijn Hongaarse reisgenoot en ik mogen blij ven slapen, een gastvrijheid die levensgevaarlijk is. „Ko men jullie nog eens terug?", vraagt Domokos de volgende morgen. De uit Nederland meegebrachte kleding is dan al veilig opgeborgen, evenals zeep van Albert Heijn en voor ons zelfsprekende artikelen, waarvan men in Roemenië meestal alleen kan dromen. In Transsylvanië speelt de kerk, meer nog dan in Honga rije, een heel grote rol. „De kerk is de laatste burcht voor de Hongaren", denkt de gere formeerde predikant Joszef (33). „Als die veroverd is door de Roemenen hebben wij niets meer". Alle traditionele dorpen in het Roemeense Transsylvanië worden gedo mineerd door een kerk(je). En vooral sinds de moeilijkheden toenamen, bevinden zich voortdurend veel mensen in de kerk. Joszef: „In de kerk kan meer gezegd worden dan in het theater. Want voor elke voorstelling die men wil ge ven, heeft men toestemming nodig van de Roemeense overheid. Er zijn vrijwel geen Hongaarse theaters meer. In de kerk echter mag men zich nog vrij in het Hongaars uiten. Maar ik weet natuur lijk niet hoe lang deze situatie nog zal voortduren. De kerk registers waarin huwelijken, dopen en beëdigingen stonden tot 1895, werden al afgeno men. Tot die tijd besliste de kerk zelfstandig over dit soort zaken. Toen was er geen toe stemming nodig van de over heid, zoals nu het geval is". De meeste Hongaren die wij spreken, wonen in het on geveer tweehonderd vier kante kilometer grote gebied Szekehely Fold. Daar wonen circa een miljoen Hongaren die vooral de duizenden door Ceausescu gehate dorpjes be wonen. Onderweg naar de di verse dorpen kan de automo bilist honderden speciaal aan gebrachte verkeersborden te genkomen met teksten als 'Ceausescu is een held' en 'Communisme Ceausescuïs- me'. En wat deze woorden in werkelijkheid betekenen ver woordt Margarit, 80 jaar. Haar oude huis dreigt bin nenkort te worden vernietigd. Als ze mij ziet, staat ze lang zaam op uit haar schommel stoel. Ze vindt het moeilijk om over haar leven te spreken. „Ik ben zo ziek", zegt ze. „Ik kan niet alles eten. Ik heb een ernstige leveraandoe ning. Maar er zijn geen medi cijnen". Elke week kan ze een (keihard) brood kopen. Met een hand aan haar rug en de andere zoekend in de kast, blijkt ze tenslotte te vinden wat ze zocht: een rond brood. Ik wil een foto van haar ma ken met dat brood in haar hand. Ze lacht en zegt: „Vroe ger was ik zo dik", waarna haar nerveuze lach overgaat in gehuil. „Nu ben ik zo ma ger.Ik heb voldoende fo to's gemaakt. Ze loopt traag naar haar schommelstoel. „Wij hebben hulp nodig", zegt ze op een verdrietige toon. „De christenen in Nederland moe ten voor ons bidden. Dat is het belangrijkste. En kleding en medicijnen blijven sturen". Ik moet weg. Mijn Hon gaarse reisgenoot moet mor gen weer een operatie doen. Maar het blijkt al gauw dat hij daar niet aan toe zal ko men. Onderweg, op een weg waar je geen hand voor ogen kunt zien wegens het ontbre ken van straatverlichting, word ik uit mijn slaap opge schrikt. We zijn betrokken bij een mogelijk geënsceneerde autobotsing. Het blijkt een wonder te zijn dat de dokter en ik het overleven. Maar de Roemeense militie, die even later ter plaatse is, wil het ons op deze verlaten weg behoor lijk moeilijk maken. Mijn Hongaarse vriend, die de auto bestuurde, wordt schreeu wend in een jeep geduwd. Hij wordt naar het politiebureau gebracht, waar vreemde din gen gebeuren. Allereerst is de schuld vraag aan de orde. De (dron ken) Roemeense chauffeur die ons aanreed is de mening toe gedaan dat het „duidelijk de schuld is van de Hongaar". Hoewel uit foto's die ik maak, het tegendeel zal blijken, ko men wij er niet gemakkelijk van af. En dat is eigenlijk lo gisch, gezien de relatief goede verzekeringen die er in Hon garije voor automobilisten worden afgesloten. De auto wordt niet weggesleept. En ik. moet op mijn Hongaarse reis-' genoot „tien minuten of vier uur" wachten. Het is al nacht; als hij terugkomt. Uiteinde lijk worden wij gedwongen ini de-auto te overnachten. De volgende morgen wordt de dokter langdurig onder vraagd. En gedwongen een schuldverklaring te tekenen. Dat doet hij ook, alleen meldt hij en passant in het Hon gaars nog even op het formu lier dat het niet zijn schuld was. Liftend, en de Lada achter latend, worden mijn Hon gaarse vriend en ik door Hon garen naar de grensplaats Oradea gebracht. Daar van daan is het nog acht kilometer lopen naar de grensovergang. Wij worden verbaasd opge wacht door leden van de Roe meense veiligheidspolitie. Waar ik al bang voor was, ge beurt: mijn koffer wordt on dersteboven gekeerd. Zelfs mijn polstasje met kerkfoto's wordt niet gespaard. Hij ont dekt mijn bijbel. Mijn pas poort wordt me afgenomen. Een Hongaarse soldaat had mij met belangstelling gade geslagen. Door zijn tussen komst kom ik uiteindelijk met mijn foto's, films, bandmate riaal en mijn bijbel de Hon gaarse grens over, terwijl ik" besef waarom de duizenden vluchtelingen de grens over liepen. Boedapest is voor mij dan ook even Amsterdam. yan onze verslaggever gftED A/ DORDRE Als de Algemene plenst (AID) ove maanden het clei onderzoek heeft 231 geen antwoord gorden op de vra kalverhoestdrankj oplevert voor de zondheid. pet onderzoek richt [ijk louter op de vn middel verstrekt is i Ex Van onze verslaggever Die stijging is in instroom van men lige ziekenfonds o\ kering. Daarvoor kregen ze i waarin de vrijwilligi jaardenverzekering opgeheven, éénmalig genheid. Voor hen we ciale 'standaardpolis keld, waarvan de dek wel hetzelfde is als ziekenfonds. De verzekeraars kregen manier ongeveer 300 kerden bij. Dat war ouderen - en ouder meer gebruik van d heidszorg. Ze zijn dus De cijferaars van het orgaan waarin v kostenverzekeraars enigd, zeggen dat stroomde' (oudere) fondspatiënten de kosten van alle parti zekerden met 8,6 pre ROTTERDAM (Al man die ervan wordt de 50-jar vrouw P.I. Be Schiedam door wu het leven te he bracht is dinsdag politie aangehoud Het is een 37-jarig van Schiedam. Hij u woonplaats gearresti de Rotterdamse poli Het stoffelijk ove de vrouw werd zon in Hoek van Holla troffen in een hut vf boot Koningin Beal die daar was geari het Engelse Harwicl rige Schiedammer verdacht, omdat hij mevrouw Beman ee in Groot-Brittannië gebracht, maar na van de boot verdwen zijn. Over het verhi man kon de politie mededelingen doen. STAATSSECRETARIi voor het vreemdeling met de Tweede Karr een te weinig ruimh toelaten van vreemd dat ze een te ruimh; nood, vluchtelingen over de staatssecre 'pasjeswet' en de kri refouten bij uitzettin komen. Nederland voert schrikkingsbeleid' te maar het heeft wel opzijn noodsituatie blijfplaats in ons lanc De staatssecretari ten aanzien van 50C ren. Deze Surinamer mensenrechten niet tot februari in Neder de noodzakelijke pa| aan dat de situatie ir hnamers zonder asi worden gedoogd. D Suriname niet veilig ties van het Bouterse Staan teruggeket Over het antwoord o Haag geen duidelijk nisterie van Buitenl; oame openbaar zou i daarin zouden c sailles niet onder st< stroken de laatste t 9eruststelling van de van het leger toene vind nauwelijks ruin Als Nederland cla oen voor Surinamer ten lijden, dan zou h met de status van n vaar voor lijf en led hun land terug te ke achtig doorzet, ne< Voorde risico's.

de Stem | 1988 | | pagina 2