ers n. J MOGELIJK NADELIGE GEVOLGEN VOOR WERKGELEGENHEID Bellemans presenteert de eerste Zeeuwse CD Dienstverlening voor berouwvolle inbreker Onvrede over slopen bunkers bij Zeegat Dood schaap voor het gemeentehuis 'Oostburg gunt ondernemers- in-spé geen kans' liTOP BI»! ONZE SHOWROOM kan DORST rilBI le Toyota modellen in voorraad! idjes Larissa ENIGE TASTBARE OVERBLIJFSELEN TWEEDE WERELDOORLOG >onnum- ltijd het- ïn je dat 14.00 en recht. Je komen, ^tje hier- ht van de IOOSTBURG - De vismijn in Breskens heeft een Islecht jaar achter de rug. De totale omzet liep met Iruim dertig procent terug tot circa twaalf mil- Ijoen gulden. Modern Pekers Jeu de boules AFSCHETDSPLA AT ST.-JUTTEMIS Gemeente wil camping Elder- schans behouden Bromfietser raakt gewond bij ongeval WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 'NIET FUNCTIONEREN DESTRUCTOR' VRIENDIN 'ALS STOK ACHTER DE DEUR' Ontspanningsdag in Ter Walle HOOFDPLATENAAR GAAT IN BEROEP TEGEN BESLISSING GEMEENTE ieds grote keus uit 100 „First Class" occasions Meer klasse minder kosten Jpeelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VAN ZEELAND I., échte Éren niet. 12. Wl] verzoeken adverteen ders, die adverteren mi brieven onder nummer toezeggen: „foto's t, retourneren en/of altijd h zullen antwoorden" hui toezeggingen ook daad werkelijk na te komen. Bureau voor ser. huwelijks- en partnerbem. Qeei inschrijfgeld. Tel. 08385 40085. lm onze verslaggever fULST - In Hulst is met gemengde gevoelens gecon stateerd dat de twee Duitse milkers nabij het Zeegat te ;iinge ten prooi dreigen te hallen aan de slopershamer. )e bouwsels staan op particu- jer akkerland en inmiddels |iijn al verschillende stukken ]van de bunkers gesloopt. Met name bij de Hulster judheidkundige Kring vindt ten deze ontwikkeling teleur stellend, omdat het de enige lastbare overblijfselen zijn van lie Tweede Wereldoorlog. Op het terrein van de paters Ma- risten in Hulst staan ook nog wel een paar bunkers, maar die zijn vanaf de openbare weg niet te zien. De sloop van deze 'monu menten' is des te vervelender, omdat nog vorige week tijdens een vergadering in Aarden burg het idee is gerezen om een recreatieve fietsroute te maken langs Zeeuws-Vlaamse verde digingswerken. „Daarin zullen alle verdedigingswerken wor den opgenomen", zegt J. Grem- men van de Hulster Oudheid kundige Kring. „Bijvoorbeeld de Romeinste vestingwerken in Aardenburg en de forten uit de tachtig-jarige oorlog. Maar ook die bunkers". Hoewel er ooit stemmen zijn opgegaan deze restanten uit de Tweede Wereldoorlog onder monumentenzorg te plaatsen is het niet duidelijk in hoeverre deze bouwsels momenteel te gen afbraak beschermd wor den. „Als ze niet onder de mo numentenwet vallen kun je te gen de sloop niets doen", ver zucht Gremmen. Ook wethouder G. van de Voorde van Hulst was gisteren T27 nog aan het uitzoeken hoe de vork precies aan de steel zit. Hij kan zich de glorietijd van de bunkers nog goed herinne ren. „Daar bij het Zeegat stond een heel park. Daar waren ra darinstallaties van de Duitsers gevestigd". Hoewel de bunkers weliswaar op particulier eigen dom staan vindt Van de Voorde het vreemd dat er zomaar aan gesloopt wordt. „Het zijn in mijn visie bouwwerken en als je iets sloopt en niet opnieuw terug opbouwt moet je daar in principe vergunning voor aan vragen bij de gemeente". De wethouder had gisteren de zaak nog in onderzoek. 1 110 >3 teit Brabant mer 24 an 225 54 Utrecht/ -Nederland tan 8 55 /enlo g2 56 en eeland g4 57 'en Vereld' sweg 1 58 ndesheim 2-6 159 Fikse omzetdaling vismijn Iran onze verslaggever IWethouder J. Thomaes (visserijzaken) van Oostburg wijt I de forse omzetdaling grotendeels aan de geldende zeeda genregeling en de visquoteringen. Het kelderen van de inkomsten van de gemeentelijke vismijn is volgens Thomaes 'niet funest'. „De afgelopen jaren heeft de I vismijn te maken gehad met s'.ijgende omzetten. Vorig jaar was gewoon een topjaar met dik negentien miljoen gulden omzet. In vergelijking met 1987 is er dan ook sprake van een behoorlijke klap. Niettemin hebben we een behoorlijke re serve kunnen opbouwen en dat is nu toch wel aangenaam," al dus Thomaes. Een andere gunstige bijkom stigheid is volgens de wethou der het feit dat de vismijn in Breskens erg modern is inge richt. „De zaak is zo ver moge lijk geautomatiseerd. We be schikken over prima appara tuur en goede laad- en lostech- nieken, waardoor het rende ment hoog gehouden wordt. De vismijn in de huidige vorm zal, komen er nog een aantal I slechte jaren, voor de gemeente een rendabele onderneming blijven," benadrukte Thomaes. De wethouder vreest wel I voor de werkgelegenheid in de Breskense vissershaven. „De laatste maanden hebben de mensen die zorgen voor het pe kelen van de vis, door de ma tige aanvoer, steeds minder werk. De banen zijn momenteel dan ook in het geding," ver volgde hij. Het gaat in totaal om acht pe kers. Deze mensen hebben in middels het gemeentebestuur van Oostburg benaderd met TERNEUZEN - De afdeling Zeeuwsch-vlaanderen van de Alliance Francaise viert het honderdjarig bestaan van de vereniging op 17 september met een Jeu de Boules wedstrijd bij de kantine van het recreatie centrum De Braakman. Burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen zal daar om 14.00 uur de eerste bal werpen. De wedstrijd is gratis toegankelijk voor leden. het verzoek om in samen spraak met het Gewestelijk Arbeidsbureau een regeling voor hen te treffen. „De men sen willen dat er een soort van aanvulling komt op hun loon. Dat ze nu niet volledig kunnen verdienen doordat tal van re gelingen een gestage aanvoer van vis verhinderen. Wij heb ben die mensen, die verenigd zijn in een soort stichting, toe gezegd dat wij die bemidde lingsrol zullen vervullen," al dus Thomaes. De pekers in de Breskense vismijn hebben steeds minder werk. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever AXEL - Galeriehouder en boekhandelaar R. Belle- mans uit Axel presenteert zaterdag 8 oktober in de Terneuzense jazzclub Porgy and Bess de eerste Zeeuwse Compact Disc. Daarop staat de opname die de VPRO radio vorig jaar september maakte van het concert dat Leo Cuijpers en de Fanfare St.-Juttemis vorig jaar gaven ter gelegenheid van het Zeelandsuite Project. De CD is volgens Bellemans de eerste die in Zeeland is ge maakt en bovendien de laat ste plaat van St.-Juttemis, dat ophoudt te bestaan. Als een van de organisatoren van het Zeelandsuite Project, waarbij in iedere provincie van Nederland een kunste naar een bepaald project uit voerde, heeft Bellemans al langer nagedacht over een passende afsluiting van het project. Een bundeling van de kunstwerken in een boekje bleek te complex en te duur. De opname uitbrengen op elpee of cassette vindt Bellemans een achterhaalde zaak. De geplande duizend exemplaren van de digitale CD denkt hij beter te kunnen Roby Bellemans met vrouw en kind: „Ik heb expres geen subsidie aangevraagd" - FOTO DE STEM COR J. DE BOER pres geen subsidie aange vraagd, want die krijg ik toch niet. Wel vroeg ik of de provincie een aantal CD's wilde aankopen. Volgens mij is zo'n Zeeuwse CD een prachtig representatiege schenk voor de provincie. In een brief liet de provincie echter kortweg weten de CD slijten dan de ouderwetse ge luidsdragers. Bellemans betaalt de kos ten van de CD zelf en heeft daarvoor een lening afgeslo ten. Hij denkt dat de CD zo danig zal verkopen, dat hij het geld terugkrijgt. „Maar het is jammer dat de provin cie niet meewerkt. Ik heb ex- daarvoor niet geschikt te vinden. De provincie loopt weer eens achter het be drijfsleven aan, want daar zijn zulke aankopen inmid dels heel gebruikelijk", aldus Bellemans. Studiohouder R. Konings en St.-Juttemis componist D. le Due hebben een voorname rol gespeeld bij de technische realisatie van de CD. Omdat het om een live-opname van de VPRO ging, moesten er nogal wat ongerechtigheden zoals ruis en kraak uit de banden worden gewist. Het tweetal heeft ook de contac ten met de platenmaatschap pij en de persers onderhou den. Het muziekblad Gimmick heeft van Bellemans het al leenrecht gekregen van de voorverkoop van de CD, in ruil voor speciale aandacht in het blad. Op die manier denkt Bellemans de doel groep voor de CD te berei ken; belangrijk in verband met het financiële risico dat hij op zich heeft genomen. Op het hoesje van de CD komt de stempel die kunste naar Jan Verschoore ont wierp voor de briefcorres- pondentie van het Zeeland- suite Project te staan. Bij de CD komen dertien briefkaar ten met daarop afbeeldingen van de kunstwerken van het project. Van onze verslaggever AARDENBURG - Het ge meentebestuur van Aar denburg zal alles in het werk stellen om camping De Elderschans te behou den. Deze week zullen alle partijen die betrokken zijn bij het fail lissement van exploitant A. Geysels overleg voeren over een nieuwe exploitatie-opzet. Vooralsnog is het gemeente bestuur niet van plan om een voorschot te betalen voor de gas-, electriciteit- en waterre keningen van de vaste cam- pinggasten.G. van Westrienen- Dijs (CDA) had hier afgelopen donderdag tijdens de maande lijkse raadsvergadering om ge vraagd. Volgens burgemeester E. Jongmans is het onmogelijk om als gemeente een voorschot te betalen, omdat de vergoedin gen voor de nutsvoorzieningen vooraf aan de - inmiddels fail liete - exploitant zijn betaald. „Die kosten zijn dus later niet te verhalen," aldus Jongmans. Overigens is het risico dat de vaste gasten van De Elder schans van gas, licht en water worden afgesloten erg klein. Volgens curator mr. E. de Rechter uit Hulst zijn de reke ningen-voor zover hij weet- - door de exploitant betaald. Tot eind deze maand kunnen de vaste gasten zonder proble men op hun vaste stekje op de camping blijven staan. Passan ten worden echter niet meer toegelaten. Van onze correspondent HOEK - De 83-jarige brom fietser J.B. uit Sluiskil is bij een verkeersongeval op de kruising Lozenschor- weg-Rijksweg 61 gewond geraakt. De man stak met zijn voertuig de rijksweg over en werd daar bij aangereden door een perso nenauto bestuurd door F. van de H. uit Philippine. B. moest met hoofd- en been wonden per ambulance worden overgebracht naar het Juilana ziekenhuis in Terneuzen. Van onze verslaggever OOSTBURG - Een dood schaap, dat door een onbe kende voor de deur van het Oostburgse gemeentehuis was achtergelaten, zorgde gistermiddag voor de no dige consternatie. Om de hals van het kadaver hing aan een touwtje een briefje waarop de onbekende de reden van zijn daad meld de. „Wegens het niet functioneren van de destructor," zo luidde de tekst. Burgemeester J. Kruize kon niet geloven dat een onverlaat het aangedurfd had om het kadaver voor de deuren van het gemeentehuis te deponeren. Eenmaal op de toegangstrap tot het stadhuis moest hij zij n mening herzien. De in allerijl toegeschoten gemeentebode, die eerder die dag al dode duiven van de trappen had verwijderd, kreeg ter stond opdracht de dienst gemeentewerken te bellen. Mede werkers van de dienst voerden even later het dode schaap af. Zonder het begeleidend schrijven overigens. Dat moest van burgemeester Kruize op het gemeentehuis blijven. „Mis schien kunnen we aan de hand van het handschrift achter halen wie deze streek heeft uitgehaald," stelde hij. Van onze correspondente MIDDELBURG - De twintig-jarige Terneuzenaar CV. maakte eind '87, begin '88 deel uit van een bende die, in wisselende combinaties opererend, verantwoordelijk was voor zo'n negentig inbraken en pogingen daartoe in Zeeuwsch-Vlaanderen. V. stond gisteren voor de Mid delburgse politierechter, waar hem drie feiten uit een lange lijst ten laste waren gelegd. De feiten werden allen gepleegd in de nacht van 21 op 22 december en begon met de diefstal van een auto in Terneuzen. Daarin reden V. en een maat vervol gens naar Sluis, om daar het een en ander 'te regelen'. In een slagerij aldaar werd het twee tal op heterdaad betrapt door de slager die de inbrekers met een hakmes in de aanslag de winkel uitjoeg. In een parfu meriezaak hadden de inbrekers meer 'succes'. Uit een openge broken kassa werd een bedrag van 500 buit gemaakt en uit andere laden een hoeveel scheermesjes, waarvan V. ter zitting niet kon zeggen waar die nu precies voor moesten dienen. Kortom, aldus de officier van justitie, de waarde van de buit stelde in veel gevallen niet zo veel voor, maar des te groter was de toegebrachte schade veroorzaakt door zinloze ver nielingen en het meenemen van huisraad wat uitsluitend voor de eigenaar zelf een waarde vertegenwoordigde. 'Een ergerlijke zaak', zo vond de officier die dan ook van oor deel was dat V. nu maar eens moest kennis maken met 'het zwaard van justitie'. Maar, zo betoogde de be rouwvolle Terneuzenaar: „Ik heb nu voorgoed met deze fase in mijn leven afgerekend en heb nu bovendien een vriendin als 'stok achter de deur"'. Dit laatste vond politierech ter mr. Janzen van Oosten niet zo'n gelukkige gedachte. Maar toch wilde ze wel meegaan met het voorstel tot dienstverle ning, als een 'laatste kans voor V., zijn vriendin en de baby die intussen op komst is'. V. werd veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van tien weken en een dienstverle ning van 120 uur. Een voorwaardelijke boete van ƒ500 kreeg de 34-jarige mevrouw EV. uit Aardenburg opgelegd omdat ze in de pe riode 15 december t/m 26 ja nuari haar werkgever had be stolen. Waarom ze dat had ge daan wist de vrouw 'ook niet zo precies', maar misschien was het wel om de man van het echtpaar 'een hak te zetten'. De 73-jarige man deed tenslotte aangifte van vermissing van enkele geldbedragen, een da meshorloge en een armband die vervolgens in de woning van mevrouw V. werden aan getroffen. Zelf verklaarde ze van deze beide voorwerpen dat ze die van de 'dementerende' echtgenote van de man kado had gekregen, maar aldus de politierechter, 'Als dat waar is dan had u die moeten weige ren'. De dertig-jarige D. van de V. uit Gent werd bij verstek ver oordeeld tot een boete van 500 omdat hij op 12 januari in Ter neuzen op strooptocht was ge gaan langs een aantal kleding zaken. De 37-jarige Belgische me vrouw JC. tenslotte had op 10 januari in Sluis uit een winkel een tinnen lampenstandaard gestolen en kreeg daarvoor dinsdag bij verstek een boete opgelegd van 400. BIERVLIET - Ouderen die de leeftijdsgrens van 55 jaar hebben gepasseerd kunnen vandaag meedoen aan de ontspanningsdag in het be jaardentehuis Ter Walle in Biervliet. Daar worden tussen 14.00 en 18.30 uur verschillende kracht metingen gehouden, daarnaast is er ruimte voor kunst en ver tier. De ontspanningsactiviteiten bestaan ondermeer uit piek- borden, jeu de boules, sjoelen, bussen gooien, kleefdoek, hoef ijzer werpen, hamerspel en golfbal spel. Tussen de bedrij ven door is er een demonstratie koersbal. Kunstwerken zijn er te zien van Loes Cozijnssen en Johanna Mareel. Verder wordt er een handwerkverkoop ge houden. De organisatie berust bij de leiding van het verzorgings huis, verder verlenenen mede werking de afdeling Biervliet van Het Rode Kruis, de stich ting Welzijn voor Ouderen en de Algemene Nederlandse Be- jaardenbond. De trekking van de loterij is om 17.45 uur. Van onze verslaggever OOSTBURG - De gemeente Oostburg gunt werklozen die voor zichzelf willen be ginnen om uit de uitke- fingssfeer te geraken geen kans. Dit meent de Hoofd- Platenaar Tonny Minnaert. Minnaert heeft de afgelopen maanden bij de gemeente de deur platgelopen om steun te krijgen voor het opzetten van Ji)n handel in dierenbenodigd heden. Oe gemeente heeft echter v® steun afgezien omdat de '°ekomstperspectieven ongun- f'g zijn. De Hoofdplatenaar "estrijdt dit en heeft bij Gede puteerde Staten beroep aange kend tegen het college-be- sjuit om hem geen financiële s«un te verlenen in het kader van de Bijstandregeling Zelf- standigen. Minnaert kon in maart van uit jaar voor een Breskense on- dernemer met een marktkraam de baan op. De verkoop van dierenbenodigdheden bleek een goede greep te zijn, want op de markten die Minnaert met zijn vrouw Astrid bezocht bleek be langstelling te zijn voor de wa ren. Een poging om in loon dienst te komen strandde, om dat de ondernemer voor wie hij op free-lance basis werkte niet bij machte was om de sociale lasten van een werknemer te dragen. „Toen zijn we maar voor onszelf begonnen. Bij de ge meente hebben we aangeklopt voor wat financiële steun, een aanvulling op ons inkomen, middels de bijstandsregeling zelfstandigen. De gemeente dacht er niet aan ons dat rug- gesteuntje te gunnen, omdat het bedrijf niet levensvatbaar zou zijn. Deze maand kregen we dan ook te horen dat we met onze verkoop moesten stoppen en ons moesten vervoegen bij de sociale dienst voor een bij standsuitkering," verhaalt Minnaert. Volgens de Hoofdplatenaar betaalt de gemeente veel liever een volledige uitkering dan een aanvullende. „Anders hadden ze ons toch een kans gegund. Marktkoopman zijn is een kwestie van vertrouwen. Dat kost tijd. Mensen moeten aan je wennen en in ons geval zat er zeker groei in. De eerste maan den waren moeilijk, maar de laatste hadden we toch een forse omzetstijging. In Oost burg zelfs 300 procent," bena drukt hij. Minnaert stapte onverwijld naar wethouder J. de Vries (so ciale zaken) in de hoop dat hij het bedrijfje van de Minnaerts nog enige maanden respijt-in de zin van een tijdelijke aan vulling op het inkomen van het echtpaar-kon geven. „Die hoop was tevergeefs, want de man die in Oostburg zoge naamd de belangen van de uit keringsgerechtigden hoort te verdedigen zat tijdens het ge sprek alleen maar naar buiten te kijken en te lachen. Daar knapte ik dan ook behoorlijk op af," aldus Minnaert. Het echtpaar Minnaert over weegt nu een actiegroep op te richten. „Volgens ons," zo stelt Astrid, „zijn er meerdere men sen die hetzelfde hebben mee gemaakt als wij. Mensen die proberen op eigen benen te staan en wiens initiatief be loond wordt met een gemeente lijke maning om te stoppen. In andere gemeenten worden ini tiatieven als het onze wel be loond en hier in Oostburg niet, het lijkt me dan ook dat de rechtsgelijkheid hier in het ge ding is." Wethouder J. de Vries heeft hier zijn twijfels over. „Het is absoluut niet zo dat wij geen moeite zouden doen om mensen te helpen. In dit geval is het echter zo dat er binnen de gel dende regeling geen gaatjes te vinden zijn om hen tijdelijk te steunen." „Bovendien," zo vervolgt hij, „hebben wij' als college in deze zaak van zowel de rijksgecom- miteerde als het regionaal in stituut voor het midden (RIMK) advies gekregen. Twee keer negatief. Het omzetper spectief zag er weinig hoopge vend uit en op grond van die adviezen hebben wij besloten om Minnaert niet te steunen via de bijstandsregeling Zelf standigen." Volgens de Hoofdplatenaar zijn de negatieven adviezen te wijten aan de omzetcijfers van de eerste twee maanden. De Vries: „Die cijfers gingen over de eerste 2% maand, dat klopt, maar op dat moment lag ook de aanvraag op tafel en dan zien wij er geen mouw aan te pas sen om op grond van die cijfers steun te verlenen." De wethouder meent dat de zaak voor Minnaert nog niet verloren is. „Kan hij met nieuwe omzetgegevens aanto nen dat zijn zaak wel toe komstperspectief heeft en is GS voor zijn argumentatie gevoe lig dan is het niet uitgesloten dat hij het beroep wint. Is dat het geval dan kan hij alsnog proberen om via de gemeente steun te krijgen. Wel moet hij dan kiezen voor een andere re geling - de rij ksgroepregeling Zelfstandigen. De bij standsre geling zelfstandigen biedt na melijk te weinig ruimte. Vroe ger, voor 1986, was dit wel het geval, maar die regeling is door de rijksoverheid, na protesten uit werkgeverskring, aange scherpt. Minnaert kan dus na een positieve uitspraak van de provincie opnieuw de molen in," aldus De Vries. De Hoofdplatenaar is daar niet zo blij mee. „Hoe het be roep ook uitvallen zal, onze zaak is naar de knoppen, want op de markt mogen we niet meer komen en onze moeizaam opgebouwde klantenkring zal zonder meer naar e&$ andere ondernemer stappen, aldus de verontwaardigde jonge onder nemer. ,es zat naar buiten FOTO DE STEM COR J. DE BOER

de Stem | 1988 | | pagina 13