ENTRUM BURG IIEUWD fLIEGRAMP BEHANDELD ALS MILITAIR TOP-GEHEIM ORTING hillend Zijn tppositie Birma •icht partij op Minstens 5 doden bij treinongeluk Oostenrijk Walesa: stakingen tot het bittere einde UIT BUITENLAND (LOER ANK DE STEM BUITENLAND DINSDAG 30 AUGUSTUS 1988 [AMSTEIN - Een ivartgeblakerde vlieg- uigromp ligt scheef te ren een containerwa- jen met daarin een ag gregaat. Op korte af pand ligt de staart van let vliegtuig, nauwe- jjlrs door vuur aange- ast. De staart is in vro- jke kleuren groen- (it-rood geverfd. De leuren van de Ita- iaanse vlag. lijk tot eind 1988. slburg - Tel. 01180-38363 Terneuzen b.v. Drukkerij êrrassende r Variaties in Mooie Mode Noordstraat 51 TERNEUZEN 01150-31165 Manneken Pis NIEUWSOVERZICHT Honduras wil dat Contra's vertrekken Laatste Zuidafrikanen weg uit Angola Akkoord over bootvluchtelingen Vrijspraak in Thalmann-proces e bon opstuurt ontvangt u een deelnemersbewijs. (met blokletters invullen) dergetekende, houder van girorekeningnummer ode/Plaats 'erbij tot wederopzegging machtiging aan SUFA. raat 68 te Rotterdam om van bovenvermelde giro- n hoogste éénmaal per 2 maanden 10,- te doen voor de loterij "uw gironummer is uw lotnummer". ekenlng aan ons vloerenprogramma in on- et accent gelegd op de eigentijdse -en in de kleuren wit, grijs, beige, groot van 5 m2 naar 11 m' om u hoe kurkparket in uw interieur is hiervan houden wij T21 'anische sfeer in Ramstein geheel vrijblijvend kijken naar de- 1EREN en onze unieke VIDEOPRE- •iteren van (minimale afname 15 m3) [oor Rink Drost staat een volledig uitge gilde bestelwagen bij en verfomfaaid staketsel in wat ooit een biertentje [zoiets is geweest. Hier is tt dus gebeurd. Hier heb- tn nog geen etmaal gele- M ongeveer 45 mensen en gruwelijke dood ge nuien. zijn 350 mensen met ver- hrikkelijke verwondingen eggedragen. Het is een royaal >ezet en met grimmige en be- ipende militairen bewaakt site van de vliegbasis imstein, de grootste lucht- :htbasis die de Amerikanen in Europa op na houden. Het lijkt alsof er een storm left gewoed. Ten behoeve van onderzoek mocht geen en- spoor worden verwijderd dus staan op een lange tafel schalen vol broodjes en jlastic bekertjes vol koffie. De pond is bezaaid met pa artjes, plastic zakken en per- ïonlijke eigendommen van de ioor de verzengende vuurbal -luchte toeschouwers. Onder zwaar escorte begeeft persgezelschap zich naar militaire bussen om naar Amerikaanse militaire zie- luis in Landstuhl, enkele lometers verderop te worden iracht. In dat 'army regional ical center' waren een dag Ier de eerste slachtoffers de luchtmachtbasis bin- jebracht. Vijftig ernstig onde Amerikanen, Duitsers Grote collectie wenskaarten opties chrijfmachines fioolcalculators inon calculators voor professioneel bruik in gelegenheidsdrukwerk en reclamedrukwerk Mr. F.J. Haarmanweg 2 Tel. 01150-13516 De nieuwe kollektie is bin nen. Opvallend modieus, opval lend vrouwelijk. In stoffen van een bijzondere kwaliteit, in de mooiste modekleuren. Maar ook in verrassend uiteenlopende stijlen. Gelukkig maar, want Annemarel weet heel goed dat vrouwen verschillend zijn. De chaotisch georganiseerde persconferentie daags na de ramp. Van links naar rechts de Italiaanse ambassadeur Vanni d'Archirafi, de Amerikaanse ambassadeur Richard Burt, de Westduitse minister van defensie Rupert Stolz en de minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Rheinland-Pfalz Rudi Geil. fotoanp en Italianen liggen er nog. Het militaire ziekenhuis wordt bewaakt als een groot militair geheim. Wie met eigen vervoer achter de bus is aange reden, wordt onverbiddelijk de toegang geweigerd. Pas wan neer die journalisten alsnog in de bus klimmen, mogen ze ver der. Het hele gezelschap wordt, argwanend bekeken door be wapende militaire bewakers, naar een gehoorzaal geloodsd. Wie daar binnen is, komt er niet meer uit. En wie er nog buiten staat wordt met zachte dwang naar binnen gemanoe- vreerd. Het argument van de majoor: „Wij willen voorko men, dat journalisten in hun eentje door de gangen gaan dwalen op zoek naar slachtof fers." Wie naar de wc moet, krijgt een militair escorte mee. Dat wordt de bewakers op den duur te vervelend. „Alle mannen die naar de wc willen, kunnen dat nu onder escorte doen!" wordt er geroepen. Een persofficier stelt de groep samen die achter het ge zelschap uit Bonn aan langs de patiënten mag. Hij is streng: één vertegenwoordiger van het Amerikaanse militaire dagblad Stars and Stripes, een Ameri kaanse cameraman, een Duits cameraman, een fotograaf en één journalist van de schrij vende pers. En dan ook abso luut niemand meer. De schrij vende pers pakt het democra tisch aan. Die kiest een verte genwoordiger die zowel Duits als Engels spreekt en verstaat. Dat wordt dan een probleem want zulke journalisten blijken in dit gezelschap schaars. De correspondent van deze krant wordt de uitverkorene. De achterblijvers kunnen al leen maar wachten. Een kopje koffie uit de kantine? Onder escorte. En betalen met Ameri kaans geld alsjeblieft, want Duits geld geldt hier niet. En dan, als de minister, de ambas sadeurs en de Amerikaanse ge neraals arriveren voor een rondgang langs de gewonden komt de ontgoocheling. Een van de vier heren heeft be zwaar gemaakt tegen de aan wezigheid van journalisten, deelt de perswoordvoerder mee en dus wordt de gehele journa listieke begeleiding afgeblazen. Over een uurtje volgt de pers conferentie zegt hij erbij, maar dan wel onder het voorbehoud, dat geen van de vier bezwaar maakt. Ik zoek - onder escorte na tuurlijk - de enige telefoon in het ziekenhuis, die met Duitse muntjes werkt. Voor we er zijn worden we overrompeld door een gezelschap militairen, dat door elkaar ih het Engels en in het Duits roept, dat de perscon ferentie wordt vervroegd. „Or ganiseren jullie zo ook een oor log?" vraag ik een van de hoge militairen in het gezelschapje. „Dan snap ik tenminste waarom dat altijd zo'n chaos is." Een glimlach kan er niet vanaf. Minister Scholz opent de persconferentie met de ver wachte verklaring over diepe droefenis en medeleven met de slachtoffers en hun familiele den plus de aankondiging dat de komende luchtmachtshow van de Luftwaffe in het Beierse Lechfeld is afgeblazen en dat bij dergelijke manifes taties voorlopig wordt afgezien van stuntvliegerij. Dat laatste natuurlijk voor zover het de Duitse competentie betreft. Want de Amerikanen, de Brit ten en de Fransen stellen voor hun eigen bases hun eigen wet ten voor zover die niet botsen met de laagvliegverordeningen buiten de bases. Over het tragische ongeval van de vorige dag wil Scholz ook nog wel wat kwijt. Eerst betuigt hij zijn medeleven met de drie piloten van het stunt- team, die om het leven zijn ge komen. En dan merkt hij op dat de heren dit kunststukje al acht jaar hadden opgevoerd zonder dat er ook maar iets bij zonders was gebeurd. Ambas sadeur Burt volstaat met een superkorte verklaring vol me deleven namens de Ameri kaanse staat en het Ameri kaanse volk. Oh ja, en de vlieg- show die volgende week op de Amerikaanse basis in Bitburg (Vulkaaneifel) zou worden ge houden, gaat ook niet door, meldt hij. Pas bij de vragen die de journalisten mogen stellen, komt de aap uit de mouw. Zo wel Burt als Scholz vinden, dat ook in de toekomst open dagen van de strijdkrachten mogen blijven plaatsvinden, ook van de luchtmacht. Scholz: „Het hoofddoel daarvan is, dat wij aan het publiek duidelijk wil len maken, hoe goed de militai ren getraind zijn in de omgang met het materiaal en hoe pa raat het defensie-apparaat is. Of het stuntvliegen daarbij op het programma moet blijven staan, kan ik niet zeggen. Eerst moeten we precies hebben uit gezocht hoe dit tragische onge val is gebeurd, pas daarna kan een definitieve beslissing wor den genomen. Tot dat moment blijven voor zover het de Duitse luchtmacht betreft, stuntvliegprogramma's achter wege." Uiteraard grijpen de journa listen keer op keer het politiek hete onderwerp van de laag vliegoefeningen boven Duits land aan. Daar zijn de afgelo pen maanden nogal wat onge lukken mee gebeurd. Scholz verzekert in vele toonaarden, dat het ongeval van zondag niets te maken had met laag vliegoefeningen. Die laatste zijn nodig, zegt hij, om Europa, te kunnen verdedigen. Een on geval gebeurde tijdens een vliegstunt, waarbij toevallig ook laag werd gevlogen. fGOON (RTR/UPI) - Vooraanstaande Burmanen heb- maandag de Alliantie voor Democratie en Vrede ge- <ormd, de eerste oppositiepartij sinds de militaire staats- van generaal Ne Win in 1962. Dit heeft U Nu, Burma's eerste premier na de onafhankelijk heid in 1948 en tevens de laatste democratisch gekozen premier, bekendgemaakt. De 81-jarige U Nu, bescherm heer van de nieuwe partij, zei dat die er alles aan zal doen om na uit de huidige crisis te halen en om de democratie te hersteilen, waarom de bevol king vraagt. De Alliantie heeft een Uit- »<erend Comité van 20 leden net als voorzitter oud-presi dent Mahn Win Maung. Andere belangrijke leden van het co mité zijn de voormalige chef staf van het leger, Tin U, die secretaris-generaal is en Dohmu Aung, oud-spreker van het huis van afgevaardigden, die vice-voorzitter is. Onder de andere leden van het comité" lijn verder verscheidene offi cieren die oorspronkelijk aan de kant van Ne Win stonden. De laatste fractieleider van UNu's partij tot aan de staats- ip, Khaung Nyunt, zei dat twee andere belangrijke oppositieleiders zijn uitgeno digd lid te worden van de al liantie. Dit zijn Aung Gyi, een 'ooraanstaand dissident, en de dochter van de nationale held ™ing San, Aung San Suu Kyi. Maar zei hebben nog niet op de uitnodiging gereageerd, zei hij. welingelichte kringen is '«nomen dat het Uitvoerend Lpmité snel een verklaring zal uitgeven waarin het oproept */jt- de vorming van een voorlo pige regering die vrije verkie zen moet organiseren. Maar 'eigens Khaung Nyunt zal het tomité geen kandidaat voor "«premierschap van die voor- 10Pige regering naar voren schuiven. Welingelichte bronnen rond oe nieuwe partij zeiden dat ®arin ook vertegenwoordigers gorden opgenomen van de et- "®che minderheden in Burma. JJe naar voren getreden oppo- iheleiders realiseren zich dat •J de krachten moeten bunde- ,n om een gezamenlij k front te «men", zei een westerse di- Plomaat. Volgens hem zijn de leden van de Alliantie van een oudere generatie en hebben zij geen politieke ambities. „Zij zullen een voorlopige regering installeren om de staatsbelan gen tijdelijk waar te nemen en het is mogelijk dat ze de hui dige regering de kans geven waardig af te treden", zei hij. Ook de studenten van de universiteit in de Burmaanse hoofdstad Rangoon hebben maandag na 26 jaar weer een organisatie opgericht. Zij over treden daarmee een regerings verbod dat slechts studenten verenigingen toestaat die door de Burmaanse Socialistische Programma Partij zijn goedge keurd. Op een bijeenkomst op de campus van de universiteit zei den de leiders van de nieuwe organisatie dat op alle scholen en universiteiten in het gehele land plaatselijke afdelingen worden opgericht. Een wes terse diplomaat zei dat de stu denten de studentenbeweging weer nieuw leven willen inbla zen en een „monument willen oprichten voor alle studenten die sinds 1962 zijn gevallen". BREGENZ (AP) - Bij een treinongeluk op het station van de Oostenrijkse plaats Wolfurt nabij de Westduitse grens zijn maandag zeker vijf doden gevallen minstens 52 gewonden. Achttien personen zijn zwaar gewond. De Oostenrijkse Spoorwe gen verwachtten dat het dodental nog zal stijgen. Omstreeks half een 's middags botsten twee personentreinen frontaal op elkaar. De treinwagons ontspoorden en de afdeling waar de meeste slachtoffers in zaten werd helemaal in elkaar gedrukt. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. - fotoap GDANSK/WARSCHAU (RTR/AFP) - Lech Walesa, de leider van het verboden Poolse vak verbond Solidariteit, heeft maandag gezegd dat de stakingen in Polen zullen doorgaan tot de re gering bereid is te praten over erkenning van Solidariteit. Maar een hoge Poolse militair heeft de stakers in Gdansk en Stalowa Wola maandag gewaarschuwd dat de autoriteiten hun acties niet veel langer zullen dulden. In een vraaggesprek met de staatstelevisie zei kolo nel Mieczyslaw Laskowski dat de stakers met hun ac ties inbreuk maken op de „veiligheidsbelangen van het land", omdat in de twee bedrijven materieel voor het leger wordt gemaakt. De Poolse president en partijleider, generaal Woj- ciech Jaruzelski, verklaarde zondag op een spoedbij- eenkomst van het Centraal Comité van de partij dat de regering bereid is met de oppositie besprekingen te beginnen over de al twee weken durende arbeidson rust in het land. Volgens de woordvoerder van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij, Jerzy Majka, zal Walesa aan de be sprekingen mogen deelnemen, maar dan niet als lei der van een „illegale organisatie" en als deelnemer aan een „illegale actie". Van zijn kant verklaarde Walesa op de Lenin- scheepswerf in Gdansk, waar het werk al ruim een week stil ligt, dat hij niet als privé-persoon, maar al leen ais voorzitter van Solidariteit aan de dialoog met de regering wil meedoen. Verder moet de regering be reid zijn om te praten over legalisering van het onaf hankelijke vakverbond, dat na de afkondiging van de staat van beleg in 1981 verboden werd. „Pas als blijkt dat deze gesprekken uitzicht bieden op een oplossing voor onze problemen en vooral voor de kwestie van Solidariteit, zullen de stakingsacties worden opge schort", zo zei Walesa. „Solidariteit is onmisbaar en zonder haar zullen wij geen millimeter van onze plaats wijken", zo zei Wa lesa tegenover de stakers op het terrein van de scheepswerf, die in 1980 de bakermat vormde van het onafhankelijke vakverbond. „Het is niet belangrijk met wie ik aan tafel ga zitten. Ik kan zelfs besprekin gen voeren met de schoonmaakster als zij daartoe ge machtigd is". Behalve in de Lenin-werf in Gdansk werd maan dag ook nog gestaakt in een kolenmijn bij Jastrzebie in het zuidwesten van het land en in de Oostzeehaven Szczecin. Met hun acties, die op 15 augustus begonnen in de kolenmijn 'Manifest Lipcowy' bij Jastrzebie, willen de stakers legalisering van Solidariteit en loonsverhogingen afdwingen. Een vooraanstaand lid van de afdeling van Solidariteit in Gdansk en omge ving, Bogdan Borosiewicz, zei maandag dat de stakers hun actie niet met lege handen zullen beëindigen zoals in mei van dit jaar. Toen hervatten de arbeiders op de werf na negen dagen het werk, hoewel de regering niet was ingegaan op de eis om erkenning van het vakverbond. De Manifest Lipcowy-mijn was de enige kolenmijn waar nog gestaakt werd. In een andere mijn bij Jastr zebie besloten de stakers zondag hun acties te beëindi gen. Daarentegen sloten volgens zegslieden van de op positie hebben duizenden arbeiders zich aan bij de staking in de staalfabrieken van Stalowa Wola ten zuiden van Warschau. Het vooruitzicht op een 'ronde-tafelgesprek' leidde maandag tot druk politiek verkeer achter de scher men. Op bewolkte namid dagen dat het net niet regent trekt hij de meeste bewonderaars; busladingen tegelijk, en vaak uit alle delen van de wereld. Be wonderende uit roepen, veel gegie chel, soms ook blijken van teleur stelling: „Wat is-ie klein! En wat hééft-i een kleintje! Maar het is wel een schètje!" Binnenkort viert Manneken Pis, want om deze beroemde Brusselaar gaat het natuurlijk, zijn welgeteld zeshonderste ver jaardag. Voor de Orde van Vrienden van Manneken Pis is dat aanleiding om op de hoek van de Stoofstraat en Eikstraat, de standplaats van hun bejaarde held, een stevig feestje te bou wen. Er komen optredens, er wordt een academische zitting belegd, en uit het bronzen plas- sertje van heer Pis zal gedurende twee dagen wijn komen in plaats van water. Daarvoor zijn 3 en 4 september gekozen, de dagen waarop Brussel nu 44 jaar gele den het Duitse juk afwierp. In werkelijkheid is Manneken Pis al ouder dan de zeshonderd jaar die zijn vrienden hem ge ven. Volgens Andrée Brunard, ereconservator van het Gemeen telijk Museum van Brussel, be vatten de archieven van de Sint Michielskathedraal een inventa ris van alle publieke fonteinen in Brussel, die al in 1377 mel ding maken van het Manneke. De 'Juliaenekensborre' of fon tein van de kleine Juüaan voerde toen drinkwater aan van de hoogten van de Coudenberg. Maar in plaats van gemeente pils, zou de toen nog stenen fon tein zelfs in die tijd op hoogtij dagen al Lambic van het vat hebben geleverd. Manneken Pis, het schrale fi guurtje waarvan de werkelijke grootte toeristen altijd tegenvalt, is met tal van legenden omge ven. Volgens sommigen raakte Juliaantje op slag versteend toen hij tegen de deur van de woning van een heks stond te wateren. Een ander verhaal wil dat hertog Godfried III op zesjarige leeftijd het ouderlijk paleis ontvluchtte. Met geld van zijn kindermeisje zou hij een paar glazen Faro hebben gekocht, waarna men hem in karakteristieke houding op de hoek van de Stoof- en Eikstraat terugvond. Weer een ander verhaal wil dat de graaf en gravin Van Hove op een dag met hun vijfjarig zoontje de kruisvaarders tegemoet gingen, die terugkeerden uit het Heilig Land. Van Hove junior had hoge nood, en hield niet meer op met plassen voordat alle rid ders voorbij waren. Om die schanddaad goed te maken he ten de ouders een beeldje op richten. De meest populaire ver sie in Brussel zelf is dat de jonge Van Hove tijdens een langdu rige belegering van de stad de wiek uitpiste waarmee de vijand Brussel in lichterlaaie wou zet ten. De kleine held redde daar mee de latere hoofdstad van een gewisse ondergang. Door Frans Boogaard Door de eeuwen heen heeft Manneken Pis gevoelens van vriendschap en sympathie opge roepen, van medelijden en van blinde woede. Hij werd van zijn sokkel geroofd en onthoofd, hij werd beklad en bespuugd, maar vandalen die zich aan dergelijke praktijken schuldig maakten konden er steevast op rekenen dat een ongekende volkswoede hun deel was. Dolle Mina's die in de jaren zeventig zijn plas- sertje rood verfden, kwamen er met een proces-verbaal genadig af. Een Franse galeiboef die het beeldje beschadigde, werd voor die wandaad 150 jaar eerder nog in het openbaar gebrandmerkt: op de Grote Markt en onder grote publieke belangstelling. Maar de vrienden van het nij vere plassertje zijn toch veruit in de meerderheid. Overal ter we reld circuleren kopieën van het kleine manneke, dat al plassend is uitgegroeid tot een vrolijk symbool van ongeremde vrijheid en een toppunt van liberaal le vensgedrag. Vorsten en vorstin nen, ministers en andere hoog waardigheidsbekleders schon ken hem kostuums en ereteke nen die hij op hoogtijdagen nog draagt, steevast met open gulp. Fatsoensrakkers die hem ooit een permanent pak wilden op dringen, en daarvoor zelfs de paus inschakelden, kwamen van een koude kennis thuis. Bene- dictus XIV, verontrust door be richten over het aanstootge vende karakter van Juliaan, het zich een repliek opsturen, maar antwoordde per kerende post: „Mingat in aeternum". Vrij ver taald: „Dat hij eeuwig pisse!" De eerste zeshonderd jaar van die eeuwigheid heeft Manneken Pis er eind deze week op zitten. Zes eeuwen zonder galblaasont steking, zonder erectie, zonder welk ongemak dan ook. Er zijn er die voor minder een feestje bouwen. TEGUCIGALPA (IPS) - De Contra's moeten terug naar Nica-' ragua of vertrekken naar een ander land. Dit heeft de Hondu- rese president Jose Azcona het afgelopen weekeinde verklaard. Honduras heeft genoeg van de massale instroom van Nicara guaanse verzetsstrijders die niet de indruk maken spoedig hun biezen te pakken. Als er geen militaire hulp van de Verenigde Staten voor de Contra's komt, moeten ze vertrekken, aldus Az cona. Hundaras ontkende altijd officieel dat er Contra's zijn gelegerd op zijn grondgebied. Maar afgelopen zaterdag gaf Az cona toe dat er de afgelopen maanden duizenden Contra's naar Honduras zijn gevlucht. JOHANNESBURG (UPI/DPA) - Zuidafrika trekt vandaag zijn laatste militaire eenheden terug uit Angola. Dit hebben militaire functionarissen maandag meegedeeld in Johannes burg. De terugtrekking van de Zuidafrikaanse troepen maakt deel uit van een bestand waarover Angola, Cuba en Zuidafrika het begin deze maand na bemiddeling van de Verenigde Staten eens werden. Volgens een militaire woordvoerder zullen de laatste eenheden vandaag over de Kavango, de grensrivier tus sen Angola en Namibia trekken. Als de kolonne in Namibia is, wordt de brug opgeblazen, aldus de woordvoerder. Zuidafrika, dat in 1975 troepen naar Angola stuurde om de rechtse guerril labeweging UNITA te steunen in de strijd tegen het linkse MPLA-bewind in Luanda, had volgens het akkoord tot 1 sep tember de tijd om zijn eenheden terug te trekken uit het land. In de overeenkomst is verder vastgelegd dat Zuidafrika Nami bia onafhankelijkheid zal verlenen als Angola, Cuba en Zuid afrika het eens kunnen worden over de terugtrekking van de ongeveer 50.000 man sterke Cubaanse troepenmacht uit Ango la. Cuba heeft er mee ingestemd zijn troepen terug te trekken, maar de drie partijen zijn het nog steeds oneens over het tijd schema voor het vertrek van de Cubaanse eenheden. HANOI (AFP) - Vietnam en Malaysia zijn tot een akkoord ge komen over de repatriëring van 14.000 Vietnamese vluchtelin gen, die momenteel nog bivakkeren op het Malaysische eiland Pulau Bidong. Dit werd maandag bekendgemaakt na een be zoek van drie dagen dat de Malaysische vice-premier, Abdul Ghafar Baba, aan Vietnam bracht. Hanoi heeft zich bereid verklaard de bootvluchtelingen 'die naar hun land wensen te rug te keren' op te nemen. De Vietnamese regering heeft ook toegezegd 'actief deel te nemen' aan de vluchtelingenconferen- tie die de ASEAN-landen begin volgende jaar organiseren. DÜSSELDORF (DPA) - Onder groot tumult heeft de recht bank in Düsseldorf de oud-SS'er Wolfgang Otto maandag vrij gesproken van moord op Ernst Thalmann, de communistenlei der die in 1944 in het concentratiekamp Buchenwald werd ge dood. Na de uitspraak begonnen veel aanwezigen te proteste ren. Ongeveer 30 jongeren drongen de rechtszaal binnen en rie pen 'nazi-moordenaar'. Zij noemden de uitspraak schandelijk. In eerste instantie had een rechtbank in Krefeld de inmiddels 77-jarige Otto veroordeeld tot vier jaar wegens medeplichtig heid aan de moord op Thalmann. Het federale gerechtshof in Karlsruhe vernietigde die uitspraak wegens gebrek aan be wijs. In het tweede proces, nu voor de rechter in Düsseldorf, vroeg het openbaar ministerie vrijspraak omdat niet bewezen kon woren dat Ott^bij de moord betrol^en was geweest.

de Stem | 1988 | | pagina 5