n Oorsmeer, marmelade of jam drb 'itiidcnteii knappen in Aardenburg de monumenten op ELGEN MOETEN STRAKS HUN SMURRIE ZELF OPRUIMEN ierste asielzoekers in Sas van Gent HP Minister schrapt verboden in APV Sint Philipsland neleman/ lupA VRIJDAGAVOND KOOPAVOND Nieuwe Reynaertuitgave vult een literaire lacune DINSDAG 30 AUGUSTUS 1988 Carnaval Hulst viert jubileum bouw/toffen zuncJert ,DE HALLE" te Axel op aandag 19 september te 20.00 u. naison "drijfespaamekeningen vorige spaarvormen MIDDELBURG TERNEUZEN - Rijkswaterstaat in Zeeland heeft bij de minister voor Verkeer en Waterstaat een vergunning aangevraagd om circa 55.000 kubieke meter verontreinigd kanaalslib te mogen storten in het Zij kanaal B van het Kanaal Gent-Terneuzen ter hoogte van Sluiskil. Verontreiniging IS ZEELAND DE NAVEL VAN DE WERELD? Eigen kracht Brood nodig Tegenstelling VLOEKEN, DRINKEN EN NAAKTLOPEN ite-uitbetaljng per jaar jptijd ljaar iptijd 2 jaar Jptijd 3 jaar Dptijd 4 jaar jptijd 5 jaar aptijd 10 jaar {/Uti- l*£i I Laines annyt Van onze correspondente HULST - Een dubbelfeest voor de Vossen in Hulst wordt het dit carnavaljaar. De twee-en-twintigste editie wordt door de dubbelslag volgens de organisatie een knaller. Het twee maal elf jarig bestaan vergt extra activiteiten maar de commissie heeft de voorbereidingen nagenoeg afgerond. Het Carnavalsthema van 'AHC. de Vossen' is '22 jaor hossen mee de Vossen'. Op 11 november wordt er een grote feestavond gehouden in het zalencentrum Tiffany in Hulst. De aanwezigen krij gen een optreden te verwerken van de Havenzangers en een dansorkest. Natuurlijk begeleid ook de bekende boe renhofkapel 'de Kalesaien' het prinselijk gevolg. Volgens aloude gewoonte wordt die avond de prins, zijn hofdames en de raad van elf voorgesteld. Als de ploeg die het carna val 1989 gaat leiden bekend is krijgen ook de dames die in 'de raad na eleven' zetelen de kans om zich te presenteren. De Stichting houdt op 10 december een officiële receptie in café de Ster (het Vossenhol). Diverse bevriende carna valsverenigingen, plaatselijke verenigingen, erevossen, le den van de club van 111 en belangstellenden voor het car- navalsgebeuren worden hiervoor uitgenodigd. Deze men sen worden ook verwacht op de extra feestavond op 14 ja nuari. Die avond is er een dubbelfeest in twee afzonder lijke zalen, Tiffany en de Ster. In de Ster vindt een festival plaats waar verschillende boerenkapellen aan mee doem Voorproevertjes voor het grote, het enige echte feest dat in het eerste weekend van februari van start gaat Carna val '89 met stoet, boerenbruiloft en andere gebruikelijke evenementen moet het feestelijk slot worden van een jubi leumjaar. Een illustratie uit het boek. Van onze verslaggever HULST - De gisteren in Hulst gepresenteerde her druk van de originele uit gave (facsimile) van 'Rey- naert den Vos of der dieren oordeel' vult volgens de in het Middeleeuwse verhaal gespecialiseerde taalkun dige E. Verzandvoort een lacune. Het is de eerste uit gave van een Zuidneder lands volksboek over Rey- naert, die met moderne technieken de originele druk door Hiëronymus Verdussen opnieuw voor de lezer beschikbaar maakt. Verdussen drukte het boek rond 1700 in Antwer pen en illustreerde het met houtsneden van Erasmus Quellijn, die hij door J.C. Jegher liet nasnijden. De, er anno 1988 aan toegevoegde, inleiding van het boek gaat over de Reynaerttraditie in Nederland, waar het boek een late loot van' is. Om het lezen van de tekst voor le ken mogelijk te maken, is de eerste pagina 'vertaald' in een modern lettertype, om de lezer te laten wennen aan het Middeleeuwse schrift. Daarnaast is in het boek ook nog een lijst opge nomen met toelichting op plaatsnamen die voor on duidelijkheid kunnen zor gen. Tijdens de presentatie in het Hulster stadhuis las Jo van Eetvelde, die werkt aan een plaatopname met een Duitse versie van het Rey- naertverhaal, stukken voor uit de nieuwe uitgave. Taalkundige R. van Daele van de Katholieke Univer siteit Leuven ging in een toespraak in op de plaats bepaling van het Reynaert- verhaal. Een onderwerp waar altijd veel discussie over is geweest, zowel on der academici als onder geïnteresseerde leken. Vol gens hem is er in de laatste decennia zoiets ontstaan als een 'toeristische Reynaert- werkelijkheid', met Hulst, St. Niklaas, Rupelmonde en Dakman als hoofdrolspe lers. „Het feit dat vele vosse- jagers, wetenschappers, herwerkers en drukkers Reynaert graag in de eigen streek laten rondlopen, is een van de meest typische karakteristieken", sprak Van Daele. P. Wackers van de Ka tholieke Universiteit Nij megen had wel een verkla ring voor de niet aflatende populariteit van Reintjes avonturen: „Het antwoord moet toch wel zijn, dat in de gedaante van dieren men selijk gedrag, en met name slecht gedrag, aan ons wordt voorgehouden. Zon der moeite herkennen we in de diergestalten onze mede mensen en soms, met iets meer moeite, onszelf". De jongeren werden, alvorens ze aan de slag gingen, ontvangen op het ge meentehuis, waar ze verwelkomd werden door burgemeester E. Jong- mans. De burgemeester, verheugd met de komst van de jongeren, over handigde de vakdocenten namens het gemeentebestuur 4000 gulden als tege moetkoming in de verblijfkosten. Na de officiële ontvangst togen 45 jongeren aan het werk. De overige groepsleden gingen mee op excursie door de stad.Tijdens deze tocht wees gemeentevoorlichter W. Dierick de Haagse bouwkundigen-in-spé op de monumenten in de stad en vertelde bijzonderheden over de gebouwen. Het is de bedoeling dat vandaag, dinsdag, de groep die gisteren begon aan de opkanpbeurt van spuithuis en paardenstal, door de gemeentevoor lichter wordt rondgeleid. Gisteravond werd in een jeugdher berg in het Belgische Brugge, waar de groep verblijft wegens gebrek aan een vergelijkbaar onderkomen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, een lezing ge geven door een medewerker van de archeologische dienst van Brugge EUKENS - BADKAMERS - KACHELS EGELS - BOUWMATERIALEN prinsenstraat 12, tel. 01696-6000 Geop. 9.00-18.00 u., zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav. DE STEM VAN ZEELAND Kom vanaf vandaag uw kaart bespreken oorstelling van de nieuwe kollektie Herfst - Winter bij te U onze verslaggever (RDENBURG - Een groep van ler dan negentig Haagse HTS- js gistermiddag in Aardenburg gonnen aan restauratiewerk- jmheden aan het spuithuis en paardenstal van de voormalige irechaussee-kazerne. lipberging in zijtak kanaal Weststraat 14 V Axel 01155-4245 over de historie van de Vlaamse han delsstad. Dierick vertelde het een en ander over de hoogtepunten van de geschiedenis van de stad Aardenburg. De gemeente Aardenburg bekostigt de restauratie van de beeldbepalende gebouwen in de stad uit het fonds voor monumenten. Daar zit nog 150.000 gulden in. ite-uitbetaljng per einde looptijd jptijd ljaar 43A% (was4'/2%) 2 jaar 5 %(was43/i%) 3jaar 514% (was 5 4 jaar 516% (was 5/4%) 5 jaar 6 (was 53/Wo' 6 (was 5%% optijd optijd optijd aptijd optijd 10 jaar nder premie 2 16% (was 2 14%) :t premie 4 (was 33/4%) jksjambtenarensparen 4 (was 33/4%) larloonrekening 4/4% (was 4 nstdelingsspaarrekening41/2% (was 4/4%) larboekje 2 16% (was 214%) I serveringsrekening 2 16% (was 214%) I :t rentepercentage van de Rente- en Plusrekening wijzigt 414% (was 416%) 5 (was 43/4%j| 5 54% (was 5 516% (was 514%) 6 (was 5%%) 614% (was 6 I Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent heeft gisteren de eerste negen asiel zoekers onderdak verleend. Het gaat om oen gezin uit Ethiopië, drie mensen uit Ghana en drie uit India. Zes van hen wer den tot gisteren tijdelijk opgegevangen in het opvangcentrum in Goes, drie hebben in Luttelgeest gewoond. De negen werden gisteren eerst door burgemees ter J van Rest verwelkomd in het stadhuis. Daarna konden ze zich al vlot installeren in hun nieuwe huis. De gemeente heeft drie huurhuizen in de de kern Sas en de buitenkernen Philippine en Westdorpe voor de asielzoekers ingericht. Hoe lang ze in Sas van Gent blijven is niet te (eSgen. „Het kan variëren van enkele maanden tot hoogstens vier jaar", aldus een woordvoerder van de gemeente. Een rol daarbij speelt, hoe snel Van onze verslaggever In de aanvraag stelt Rijks waterstaat nadrukkelijk dat de Belgen gevraagd is om een oplossing te zoeken voor de 50.000 kuub sterk verontreinigd kanaalslib dat zich heeft opgehoopt tussen de bruggen van Sas van Gent en Zelzate. De rijksdienst is niet van plan om deze hoeveelheid slib in het tijdelijk depot in de kanaalarm op te slaan, omdat vrijwel ze ker is dat het verontreinigde slib in dat kanaaldeel afkom stig zijn uit België. Monsters en nader onder zoek hebben uitgewezen dat het slib op de kanaalbodem tussen de Sasse verkeersbrug en de Nederlands-Belgische grens sterk vervuild is met teerachtige stoffen, de zoge naamde pak's (polycyclische aromatische koolwaterstoffen). De mate van verontreiniging is dusdanig dat de in Nederland geldende wettelijke grenzen ver overschrijden. Berging van dit slib op Nederlands grondge bied zou een milieu-effectrap portage noodzakelijk maken en rijkswaterstaat voelt daar wei nig voor. Niet alleen het kos tenaspect speelt hierin een rol, maar ook het feit dat een deel van het onderzoek zich over de rijksgrens zou afspelen. De Belgen hebben de resul taten van het onderzoek van de Nederlandse dienst inmiddels ontvangen. Deze zullen de be vindingen van rijkswaterstaat op korte termijn verifiëren. In het tijdelijk depot komt in eerste instantie 20.000 kuub slib terecht dat zich heeft opge hoopt bij de brug in Sas van Gent en 5000 kuub dat nu op de kanaalbodem rust bij de brug nabij Sluiskil. Rijkswaterstaat wil nog voor eind dit jaar kunnen beginnen met de baggerwerkzaamheden bij de bruggen. De situatie is momenteel dusdanig dat er een risico bestaat voor schade aan schepen. Ook wordt gevreesd voor aanvaring van de brug- I' Burgemeester J. van Rest met de jongste vluchteling in haar armen. - fotodestem/corj de boer en met welk resultaat hun verzoek om een ver blijfsvergunning wordt beoordeeld. Sas van Gent krijgt de komende maanden nog meer bezoek uit het buitenland. De grensge meente moeten volgens de richtlijnen van Den Haag aan ongeveer 27 asielzoekers, drie promille van de totale bevolking, onderdak bieden. Dat aantal zal pas in de loop van enkele jaren wor den gehaald. De asielzoekers, van wie het de bedoeling is dat ze niet echt integreren in de samenleving, krijgen in Sas van Gent begeleiding van vrijwil ligers. Voor elke drie asielzoekers staat een groepje van vijf tot zes vrijwilligers klaar om ze wegwijs te maken in de Sasse gemeenschap. Zij hebben de taak de asielzoekers vertrouwd te maken met heel elementaire zaken, zoals het doen van boodschappen en het wisselen van een kapotte zekering in de schakelkast. De eerste in drukken van de gemeentelijke woordvoerder waren dat 'het allemaal best zal lukken'. gen, veroorzaakt door de slib- ophoping. De rijksdienst heeft gekozen voor een tijdelijke maatregel, omdat een permanent slib-de- pot met een capaciteit van 400.000 kubieke meter in de Nieuwe Zevenaarpolder (Koe- gors) nog geruime tijd op zich laat wachten. Het feit dat voor deze oplossing nog tal van pro cedures doorlopen moet wor den ligt aan de keuze voor een tijdelijke maatregel ten grond slag. Na overleg met de Sluiskilse gemeenschap en de gemeente besturen van Sas van Gent en Terneuzen heeft rijkswater staat het oog laten vallen op het zuidelijk deel van Kana alarm B, zover mogelijk van de nabijgelegen woningen af. De onderwaterstortplaats van het slib heeft een lengte van ruim 400 meter. De bodem van de kanaalarm zal enigszins worden opgehoogd, waarna om het zij kanaal van de eigenlijke kanaal af te sluiten een aarden dam zal worden aangelegd met een kruinhoogte van één meter boven het kanaalpeil. Met be hulp van een kraanschip zullen taluds worden aangebracht ter versteviging. Het materiaal om de dam aan te leggen en de kanaalbodem op te hogen wordt door de rijksdienst gehaald uit het toe- leidingskanaal naar de Mid- densluis in Terneuzen. De vaargeul van dit kanaal wordt verdiept en het slib op de bo dem bevat een te verwaarlozen verontreinigingsgehalte. Het tijdelijke depot wordt verder voorzien van stalen en houten damwanden als be schoeiingen. De rijksdienst gaat ervan uit dat de versprei ding van verontreinigingen met uittredend poriënwater ni hil zal zijn. Het plan voor de tijdelijke opslagplaats voorziet verder nog in een reservecapaciteit van 30.000 kuub voor kleine slibstortingen. De aanvraag ligt de hele maand september ter inzage. Bezwaren kunnen tot en met 30 september worden ingediend. Een openbare zitting over de kwestie wordt evenwel niet ge houden. Wel is rijkswaterstaat in Zeeland van plan om de ko mende weken een bijeenkomst te organiseren voor mensen die enige bemoeienis met de slib- problematiek hebben, dan wel met het bergingsplan op zich. I Door Jan Jansen ZEELAND is de navel van de wereld'. De aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg davert van het ddhen als Ton Kannekens, Sddreven voorzitter van de Maatschappij voor Nijver- ei<d en Handel, departe ment Zeeland, weer eens Probeert de provincie op te 'toten in de vaart der volke en 'We moeten de rug echten,' zegt hij, 'en de Jjand aan de ploeg slaan'. ier illustratie: Het innova- 'ocentrum komt er, de aeuwse Ontwikkelings Maatschappij is in oprich- n8- Natuurlijk wordt de osterschelde recreatiege- le.d- 'En onze zeehavens "loeten we koesteren'. De nogai enge belangenbehar- -w,1g,van Maatschappij- h„ j voor Nijverheid en del-leidt tot een groot- sprakerigheid, die ook het pre tentieuze symposium 'Zeeland na(ar) 2000' van eind 1986 ken merkte. En die een tikje uit de toon viel toen de Zomeruniver- siteit Zeeland vrijdag de eerste 'denkvakantie' afsloot met een openbaar debat over de toe komst van Zeeland. Kan de provincie nog een rol spelen in een samenleving, waar dien sten en informatie, uitgewis seld en geproduceerd middels zeer geavanceerde technologie, de boventoon voeren? Daar mochten vier wetenschappers een antwoord op bedenken. In die entourage had de in breng van praktijkman Kan nekens het effect van de op merking van een leek op een bijeenkomst van voetbaltrai ners: 'de bal is rond'. „U doet me denken," zei forumvoorzit ter drs. M. Verburg, „aan de man die oorsmeer verkocht voor marmelade." Dat krijg je ervan als de hand aan de ploeg slaat in de navel van de wereld. Kannekens overdreef, maar kon anderzijds tevreden vast stellen dat het forum van des kundigen hem een beetje gelijk gaf. Hoewel een witte vlek in de Vierde Nota Ruimtelijke Orde ning van het kabinet hoeft Zee land zich niet echt grote zorgen te maken over de toekomst in het tijdperk van telecommuni catie van informatica, kortweg aangeduid als telematica. 'De regio op eigen kracht' is een leuze uit de Vierde Nota, die ook op Zeeland slaat, en waar de heren hoogleraren wel mee uit de voeten konden. „Het is een cynisch denkbeeld, en een bedreiging," vond prof. P. Drewe (stedebouwkunde) uit Delft, echter zonder te wanho pen. „Naarmate een regio min der te verwachten heeft van de centrale overheid, moet ze meer eigen initiatieven ont plooien," zei hij ook. Zeeland heeft best de potentie om de noodzakelijke vernieu wingen zelf op gang te brengen, vond Drewe, die wees op de po sitieve uitwerking van een der- gelijk 'innovatie-milieu' in Twente. Zijn Hamburgse col lega prof. D. Lapple (ruimte lijke ordening) sloot er in ge brekkig Nederlands bijna naadloos bij aan. Hij vond de vaak opgevoerde overgang van een industriële naar een dien stensamenleving eigenlijk maar onzin. Brood en tanden borstels, auto's en wasmiddelen zullen we altijd nodig hebben, en die moeten gewoon gemaakt worden. Wel worden binnen dat pure produktieproces diensten, in formatie en geavanceerde technologie (high-tech) steeds belangrijker. Voor een deel worden die aangeleverd door zeer gespecialeerde bedrijven. De marmelade van de toekom stige samenleving, waarvan Zeeland niet moet willen mees- noepen. Een high-tech park, dat is te hoog gegrepen, luidde vrijdag de vrijwel eensgezinde conclusie. In dat verband her innerde Vlissings burgemees ter J. van der Doef aan een ge sprek dat hij kortgeleden had met een beheerder van compu tersystemen. 'Waarom begin nen jullie geen vestiging in Zeeland?' had hij gevraagd. 'Kom maar eens terug als je hier honderd in plaats van vijf klanten voor me weet,' luidde het veelzeggende antwoord. „Begin geen imitatie-concur- rentie met de grote steden," waarschuwde Lapple dan ook. Maar hij zag net als Drewe wel brood in de potenties van be staande bedrijven, waarbinnen ook hoog gekwalificeerde 'dienstenfuncties' ontstaan. De Duitse prof stelde dat zelf vast bij een onderzoek in Stuttgart en had geen reden om aan te nemen dat het in Zeeland an ders ligt. VERVOLG ZEELAND 3 Van onze verslaggever SINT PHILIPSLAND - Minister Van Dijk (Binnen landse Zaken) heeft drie artikelen in de Algemene Politie Verordening (APV) van Sint Philipsland ge schorst. Deze artikelen verbieden vloeken, naaktre- creatie en open stellen van horecagelegenheden op zondag. Volgens burgemeester T. Vogel van Sint Philipsland doet de minister hiermee precies wat met name de SGP-raadsleden voor hun eigen gemoedsrust niet wilden: het schrappen van drie bepalingen die geen enkele rechtskracht meer hadden. Het vloeken, naakt recreëren en open zijn van cafés is al enige tijd geen zaak meer van de gemeenten, omdat de rijksoverheid dit nu regelt. „Het waren dus loze artikelen geworden. Maar met name de SGP wilde ze in de oude APV houden. Die wilde niet meewerken aan de landelijke ont wikkelingen. Ik had daar moeite mee, omdat die drie zaken wettelijk zijn geregeld", aldus Vogel. Om aan de SGP tegemoet te komen, stelde de burgemees ter voor om een nieuwe APV vast te stellen en de oude te la ten vervallen met uitzondering van de drie door de SGP ge wenste artikelen. „Geen fraaie constructie, maar tja...", vindt Vogel. Nadat de gemeenteraad hiermee had ingestemd, werd de gemeente alras door Gedeputeerde Staten op de vingers ge tikt. „GS schreef: u laat drie artikelen onderdeel uitmaken van de nieuwe APV. Wij hebben geantwoord: nee, ze staan niet in de nieuwe. Wij laten de oude overeind staan. Dat is de truc", zegt Vogel. Dat de minister de artikelen nu heeft geschorst, is volgens hem niet rampzalig. „Hij heeft nu het werk gedaan voor de SGP-raadsleden, die gemoedsbezwaren hadden om de arti kelen zelf te elimineren. Zij weten ook wel dat het loze arti kelen zijn. Er is hier bijvoorbeeld altijd op zondag een café open. Dat is bekend. Daar is ook nooit iets aan gedaan, want dat kan niet". Het gaat er volgens Vogel dan ook meer om dat de SGP haar stem wil verheffen tegen de ontwikkelingen en duide lijk wil stellen dat zij het daar totaal niet mee eens is. Burgemeester Jacobs praat met de samenstellers van het boekwerk foto's de stem /corj de boer

de Stem | 1988 | | pagina 11