ONTDEK DE VERSCHILLEN 1 HVV '24 wint verdiend van STEEN Steven Rooks: 'We werden compleet verrast FONDRIEST OP DE VLUCHT VOOR BOZE SUPPORTERS Als leasen je Hef'8 OPLOSSING TECHNISCH SURPLUS THUISPLOEG GEEFT DE DOORSLAG RONSE - Het 55ste wereldkampioenschsp der be- |toepsrenners zal een vervolg krijgen in de rechtszaal. Een huilende Claude Criquielion zwoer wraak voor het onrecht dat hem gisteren werd aangedaan. Hij zal vandaag al juridisch ad vies inwinnen bij de advocaat Orphale Crucke, toevallig ook organisator van het WK en burge meester van Ronse. Uitslag Onheilsplek WK wielrennen Sprong Versuft Aansluiting Aanslagen Uitblinker MAANDAG 29 AUGUSTUS 1988 Tourné betrapt op doping WK wielrennen Geen vuist Teleurstelling WAARDENOVERZICHT VASTGOED BEDRIJFSINSTALLATIE INVENTARIS de BALANS de HYPOTHEEK de FINANCIERING de BRANDVERZEKERING Gulden Vlies III 14.30 en 20 u. Police academy 51 Memling 14.30 en 20 u. Coming to Ameri ca. Rembrandt 20 u. The bedroom window. GENT Decascoop 15,17.30, 20 en 22.30 u. Red heat 3 I 15,17.30,20 en 22.30 u. Polter geist 3, a.l. 15,17.30 en 22.30 u. Bloodsport 15,17.30,20 en 22.30 u. Action Jackson, a.l. 15 en 17.30 u. Blue Jean Cop 15,17.30, 20 en 22.30 u. Honne- ponnetje, a.l. 15,17.30, 20 en 22.30 u. Deadly pursuit, a.l. 17.30, 20 en 22.30 u. Colors, a.l. 20 u. Cry Freedom. 22.30 u. La sorciere. 20 en 22.30 u. The Milagro Bean- field war, a.l. 15 en 17.30 u. Police academy deel 5, a.l. 20 u. The last emperor, a.l. 15,17.30 en 20 u. She's having a baby, a.l. 15 u. The aristocats (Ned. ver sie), a.l. 20 en 22.30 u. 9% Weeks. 15,17.30, 20 en 22.30 u. Coming to America, a.l. 15,17.30, 20 en 22.30 u. The Stepfather, a.l. Studioskoop 22.30 u. The Blue Iguana. 20 en 22.30 u. Bagdad cafe. 20 u. Bird. 20 u. The house on Carroll Street. 22.30 u. Blue velvet. 20 u. Havinck. KNOKKE/HEIST Laguna Beach - 11—19 u. Int. Cartoonfestival. HENGSTDIJK 't Jagershuis - 9.45 u. prijs- kaarting. 15 u. schieting en gaaibolling. HULST W. Blommaert - 14.30 u. schieting. exposities NIEUWVLIET Rest. 'De Travalje' - Aquarel- len van Maria Burgs. Geop. dag. (tot 1 sept.). VLISSINGEN/BRESKENS Veerboot - Expositie getiteld 'Poging tot interieurverbetering' van Wim de Maat (tot 31 aug.). •aCqajE) oi 'sjipsJ uauays '6 'U3A oq spuu 8 'uiaojq 7, 'dtidssjaojq -9 'jous 'g 'ud® lo jaj(ue f 'u jai)a[ g 's>|ui[ ;us[d 'z '1 jaw8l1 «»»H TO| Autoleasing LCdbC Autoverhuur Ginnekenweg21, Breda. Telefoon: 076-222100 V. DE STEM Criquielion naar de rechter Oplossing cryptogram van zaterdag rp-[ndod -a-s-r- e-oep-o snuffelaar iooq-jo c-i-w-e-d- d-snx hittepetit ed-jnnra -o-v-eo-d- 30T-8PO hovaardigheid -aeez -1-an-u-r- id-dppii gegeven-toef s-9ou e-s-i-ic-p 3oqs-qo elkeen-nuchter u-jpp-j -d-l-k-g-a-i-o- jppqupd spoelen -s-k-v- luieren kent ,Dit is broodroof," steunde Criquielion op de zwartste iag in zijn leven. „Dit mag ik niet zomaar accepteren. Iemand anders rijdt het komende jaar met mijn regen- boogtrui". Maurizio Fondriest. - foto anp 1. Fondriest (Ita) 272 kilometer in mil, 2. Gayant (Fra) op 0.27,3. Fernandez (Spa) op 0.41, 4. Bolts (WDl), 5. Gianetti (Ita), 6. Pensee (Fra), 7. Cassani (Ita), 8, Fignon (Fra) allen dezelfde lijd als Fernandez, 8. Kuum (Noo) op 0.48, 10, Feiper (Aus) op 0.56,11. Criquielion (Bel) op 1.00, 12. Wegmüiler (Zwl) op 1,12, 13. Planckaert (Bel) op 1,48,14. Colage (Ita), 15. Doirdn- quez (Spa), 16. Kiefel (VSt), 17. Roll Sörensen (Den), 18. Da Silva (Por), 19. Theunisse (Ned), 20. Vandenbrande (Bel), !1. Nevens (Bel), 22. Argentin (Ita), 23. Aja (Spa), 24. Wahlq- vist (Zwe), 25. Kelly (Ier), 26. Caritoux (Fra), 27. Brian Holm Sörensen (Den), 28. Fuchs (Zwi), 29. Sergeant (Bel), 30. Golotti (Fra), 40. Winnen (Ned), 49. Van der Poel (Ned), 58. Ste- venhaagen (Ned), 65. Breukink (Ned), 70. Rooks (Ned), 75. Ro che (Ier) allen dezelfde tijd als Planckaert, 79. en laatste Cor- redor (Col) op 8.58. Op 75 meter vóór de streep in Ronse ging er een kreet van ontzetting door de dichte rijen toeschouwers. Daar sloeg Claude Criquielion in volle sprint tegen de grond. Hij werd tegen de afrastering gedrukt door Steve Bauer. De Canadees verloor ook bijna z'n even wicht. Van deze unieke gele genheid profiteerde de Italiaan Maurizio Fondriest om als la chende derde de regenboogtrui te grijpen. Een onbevredigend slot van een matig kampioen schap, waarin de zwaar favo riete Nederlanders in de laatste twee ronden door de knieën gingen. Ronse is een onheilsplek. Voor de Belgen is dit nu boven alle twijfel verheven. 25 jaar gele den werd de volksheld Rik van Looy in Ronse door het schan delijke 'verraad' van diens hel per Benoni Beheyt van z'n derde wereldtitel beroofd. En nu dan reed een brutale Cana dees, die nota bene al vier jaar gastvrijheid geniet in Vlaande ren, de droom van de tiendui zenden supporters aan digge len. Na de bar slecht verlopen Tour de France deed zich in de ogen van de vernederde Belgi sche wielerfans een zeldzame gelegenheid op eerherstel voor. Claude Criquielion, in de voor laatste ronde ontsnapt met de Italiaan Maurizio Fondriest, zou z'n sprintvermogen bergop aanspreken en de schande uit wissen. Criquielion ligt op de grond, nadat Bauer hem de kant in had gewerkt. Want achter het tweetal leek tijdens de zeven uur durende rit over de Kruisberg alle strijdlust tenslotte gedoofd. De favorieten keken naar elkaar of konden niet beter meer. Kel- door Jean Nelissen ly, Rooks, Argentin, Van der Poel waren verslagen. Eén man wilde niet opgeven. Vanuit het achtervolgende groepje, waarin de Fransen Ronan Pensee en Laurent Fig non vergeefs gepoogd hadden aansluiting met de twee leiders te krijgen, begon Steve Bauer aan z'n ultime sprong. Hij woont met zijn vrouw Elyane in Gullegem, op nauwelijks 25 kilometer van Ronse. Een Ca nadese Vlaming dus. Bauer na derde snel. Aan de voet van de laatste klim van de Kruisberg keek hij de twee vluchters in de rug. 900 meter verder lag de fi nish. Op 400 meter vóór de streep sloot Bauer aan. Drie man voor de regenboogtrui. Even aar zelde Bauer of hij niet meteen zou demarreren. Maar hij be sloot nog een paar keer diep adem te halen. Op 220 meter voor de finish ging Bauer dan aan. Hij deed het zo fel, dat Criquielion een meter verloor en Fondriest zelfs drie lengten. Bauer had zich echter in de verraderlijke helling vergist. Hij wilde nog een tandje bij schakelen. De ketting op de dertien gooien. Op dat moment kwam Criquielion langszij. Bauer voelde het gevaar. Stak z'n ellebogen naar buiten en maakte zich zo breed mogelijk. Bovendien deed hij wat alle be roepsrenners in vergelijkbare situaties doen: het 'gat' sluiten. De Canadees week van z'n lijn af en drong de Belg naar de kant. Criquielion raakte heel even een politieman, leunde zwaar op Bauer, verloor z'n evenwicht en sloeg hard tegen de grond. Versuft bleef Cri quielion liggen. Z'n fiets was gehavend. De meeste spaken waren uit het achterwiel ge broken en ook de band was van de velg gesprongen. Huilend passeerde de Belg als elfde te voet de finish. Een minuut na Fondriest en Bauer. Een aantal supporters, het gezicht beschil derd met de Belgische kleuren, wilde Bauer te lijf. Maar tien tallen rijkswachters voorkwa men dat. Inmiddels stond Claude Cri quielion huilend over een dranghek gebogen. De aanblik ervan verhitte de gemoederen van de supporters nog meer. Steve Bauer, met een van span ning vertrokken gezicht, ver klaarde: „Criquielion is al zo lang prof. Waarom heeft hij het risico genomen om binnendoor te willen passeren? Hij had aan de andere kant vijftien meter ruimte. Hij heeft zelf schuld". Dat vond de jury niet. Bauer werd gediskwalificeerd. Zijn tweede plaats ging naar de Fransman Martial Gayant. De massa in Ronse begroette de diskwalificatie met vreugdege- - huil. Intussen kwam na de huldiging ook de nieuwe wereldkampioen in de knel. De Rijkswacht opende het cordon om Maurizio Fondriest in staat te stellen naar de dopingcontrole te gaan. Op dat moment wilden heet hoofdige Belgische supporters zich op de man in zijn nieuwe regenboogtrui storten. Fon driest vluchtte in een auto die snel wegreed. De auto met de nieuwe wereldkampioen reed een half uur rond. Fondriest: „Ik verstond de chauffeur niet. Ik was bang dat ik te laat op de dopingcontrole zou komen, zo dat ik mijn regenboogtrui zou verliezen. Ik heb niks fout ge daan. Ik begrijp het publiek niet. Dat de mensen kwaad zijn op Bauer, kan ik me voorstel len. Maar ik heb niets gedaan". Uiteindelijk kwam Fondriest na zijn omzwervingen in Ronse toch op tijd voor de controle. VERVOLG OP SPORT 4 Steve Bauer wordt tegen door rijkswachters in burger. kwade supporters beschermd - foto ap Door Peter Snelders HULST - Unaniem was de lening na afloop. Niemand kon er eigenlijk om heen. De klasse had gezegevierd. En daarmee is HW'24 nu eenmaal het meest bedeeld, is een bekend gegeven. Op de 3-1 -zege in de beker strijd tegen streekgenoot en aartsrivaal STEEN viel dan ook niets af te dingen. Circa vierhonderd betalende bezoekers waren op dit toch al tijd beladen duel afgekomen. Vooral de wetenschap dat HW'24-STEEN een duel op Zlch is, met veel strijd en vaak verrassende ontwikkelingen, "ad hen naar het Hulsterse sportpark gelokt. Strijd en goed voetbal kregen die aan wezigen in de eerste helft. Na pauze ebde dat weg en vol trok de wedstrijd zich in een gezapig tempo met weinig spectaculaire situaties. Toch gaf de openingsfase van j'd tweede helft nu j uist wel de druk dat er nog veel strijd ou volgen. Kort na rust coorde Eric Nagelkerke uit feu voorzet van Mare Dobbe- «er fraai 2-1. De aansluiting ds er en de strijd leek weer iïï' Degene die er nu eens Pd voor ging zitten, kwam ^drogen uit. De wedstrijd in een lagere versneling STEEN kon nooit echt aan- £a® maken op de gelijkma- r. Er was wel eens een veld- wwieht voor de bezoekers, STEEN-aanvaller Verbraeken (midden) soleert door de HW-verdediging. maar echte doelkansen leverde dat niet op. De gevaarlijkste acties kwamen nog van HW'24, dat in de slotfase Fred van Cauteren de beslissing zag forceren met de derde treffer voor de thuisclub. „Ik ben tevreden over de winst. Want van STEEN winnen is al tijd iets aparts," zei HW'24- trainer Rinus Zegers na afloop. „Maar de manier waarop dat gebeurde stemt me allerminst tevreden. Na rust hebben we er weinig aan gedaan. Vijf man wilde er nog wel iets voor doen, maar de rest hobbelde maar mee. Kijk, wil je het karwei af maken, dan moet je er met zijn allen staan en niet een paar man de kastanjes uit het vuur laten halen. Het enige excuus dat gold was het feit, dat STEEN ons met veel te hard voetbal in de eerste helft uit ons spel haalde. Daar waren aanslagen bij waarvan ik zeg: stuur die vent er maar uit. Carlo Blommaert werd daar het slachtoffer van", sprak de nog enigzins emotioneel ogende HW'24-trainer kort na dit treffen. Woorden die ietwat overtrokken waren. Er zaten enkele overtredingen bij die niet door de beugel konden, maar daar trad scheidsrechter William Roegiest vrij kordaat tegen op. Op de leiding viel dan ook weinig aan te merken in dit vooral voor rust irritante duel. Met Angelo Verbraeken is de absolute uitblinker aan HW'24-zijde genoemd. De middenvelder voetbalt alsof het hem geen moeite kost en stond regelmatig aan de basis van knappe aanvallen. Nadat - foto wim kooyman Carlo Nachtegael van STEEN in het boekje verdwenen was voor een onbeheerste actie te gen Dennis Rietjens zou Carlo Blommaert aan de basis staan van het eerste HW'24-doel- punt. Hij werd binnen de zes- tienmeterlijnen vastgehouden door Eric Merckx. Scheidsrech ter Roegiest twijfelde geen mo ment: strafschop. Paul Segers hield het hoofd koel en be zorgde HW'24 een 1-0-voor sprong. Giovanni Verbraeken zinde het niet dat zijn oude club zo'n buitenkans had ge kregen, maar het zinde ook ar biter Roegiest niet dat de Van onze speciale verslaggevers RONSE - De Belgische wielrenner Stan Tourné is bij de wereldkampioenschappen wielrennen op doping betrapt. Hij won donderdag de zilve ren medaille bij de profstayers. In het laboratorium te Utrecht werd bij het eerste on derzoek en de contra-expertise aangetoond dat hij een verboden middel had ingenomen. Welk werd niet be kend gemaakt. Tourné werd uit de uitslag geschrapt, moet zijn me daille inleveren, krijgt een maand voorwaardelijke schorsing, gepaard aan een geldboete van 1500 gulden. De tweede plaats in de uitslag blijft onbezet. In een eerste reactie ontkende Tourn/e dope te heb ben gebruikt. Hij verklaarde pas zondagmorgen te zijn geïnformeerd en legde nadruk op procedurefouten, omdat niet hij, maar de internationale wielrenunie UCI het tegenonderzoek had aangevraagd. Zijn spon sor reageerde geschrokken en getergd. „Als het waar is, wordt hij onmiddellijk ontslagen", zei directeur Desmet. De dopingaffaire rond Tourné was de tweede bij de wereldkampioenschappen in België. Eerder kre gen de Italiaanse amateurs Sarti en Rampazzo dis kwalificatie en een onvoorwaardelijke schorsing opge legd, omdat zij zich na de titelstrijd tandem niet aan boden voor de dopingcontrole. Sarti en Rampazzo ein digden als vierde. STEEN-speler dat al te na drukkelijk via tekst en uitleg kenbaar maakte. Ook hij kwam in het boek. STEEN-trainer Peter van de Boogert gaf ruiterlijk toe dat de beste ploeg gewonnen had. „HW'24 heeft nu eenmaal veel techniek en klasse in huis. Dat valt moeilijk te bestrijden. Maar na de pauze hebben we goed meegedaan, al dwingen we eigenlijk te weinig gevaar af. In de rust heb ik er de jon gens opgewezen dat het vol gende week weer competitie is. Ze moesten oppassen voor bles sures, want die compoetitie vind ik toch belangrijker dan de beker. Al neemt dat niet weg dat ik hier graag gewonnen had". Nadat Eric Nagelkerke een inzet nipt door HW'24-doel- man Jean-Pierre de Keyzer overgetikt zag worden was het kort daarna aan de andere kant wel raak. Een combinatie door het centrum van Carlo Blommaert en Angelo Ver braeken werd door de laatstge noemde afgerond: 2-0. HW'24 kreeg in die eerste helft nog verschillende mogelijkheden, maar liet die onverzilverd. Kort na de pauze maakte Eric Nagelkerke er 1-2 van en leek STEEN terug in de wed strijd. Maar de massale jacht op de gelijkmaker bleef uit. Nadat Dennis d'Olieslagers als eens vanuit een onmogelijke hoektegen de onderkant van de lat geschoten had, maakte Fred van Cauteren kort voor tijd aan alle STEEN-illusies een einde door 3-1 te scoren. RONSE - Het wereldkampioenschap op de weg voor profs in het Belgische Ronse was voor de Oranje-brigade twintig kilometer te lang. In de voorlaatste ronde im mers, sloegen veertien coureurs het beslissende gat. Bij die veertien geen enkele Nederlan der. En dat terwijl de mannen van 'generaal'-ploegleider voor een dag Jan Raas daarvoor vrijwel de gehele wedstrijd controleerden. Zeker tijdens de beklimmin gen van de Kruisberg hield de Nederlandse proftop de con currentie uiterst scherp in de gaten. Steven Rooks, Adrie van der Poel, Gert-Jan Theunisse, Peter Winnen, Peter Steven- haagen en Erik Breukink en eerder in de wedstrijd Johan van de Velde, Frans Maassen en Jelle Nijdam loerden als ha viken over de ruggen van de tegenstanders. Op het moment echter dat de beslissing viel, keken de zes in de koers over gebleven Nederlanders 'de an dere kant op'. Precies op het smalste stuk van het parkoers, de weg naar Russeignies, waar de bewoners links van het pad - meer is het niet - Vlaams spreken en rechts Waals, sloe gen de veertien hun slag. Een keihard gelag. Speciaal voor Steven Rooks en Adrie van der Poel, voor iedereen (vooraf zeker) dé kanshebbers op de titel. Adrie van der Poel, die drie ronden voor het naar later zou blijken zo tumulteuze einde nog in een kopgroep zat, maar die als vijftigste eindig de: „Dat we de beslissende ont spanning misten, kan twee oor zaken hebben. Of er zaten wat mensen te slapen of ze konden niet beter. Ik was net terugge pakt en kon beslist niet reage ren. Alleen als je een superdag hebt, ben je daartoe in staat. En super was ik niet". Steven Rooks vond niet dat iemand wat te verwijten viel. „We wer den compleet verrast. Iedereen verwachtte in die fase dat het in de klim zou gebeuren. En dan rijden ze op zo'n rot stukje smalle straat weg. En daar was het heel moeilijk om constant van voren te zitten. Door de wind reed alles op het kantje. Passeren kan dan bijna niet". De Noordhollander stuurde in de laatste anderhalve ronde Erik Breukink en Gert-Jan Theunisse nog naar het front van het pelotonnetje om te trachten te redden wat er te redden viel. „Onbegonnen werk", zo kwam Rooks al snel tot de conclusie. „Niemand van de andere landen stak nog ver der een poot uit". Gert-Jan Theunisse (als negentiende in de uitslag de 'beste' Nederlan der): „Ik zat alles te geven, maar uit m'n kont werd alleen maar gedemarreerd. Echt rond draaien deed het niet. Daar naast stond de wind pal op kop. Ik had daarvoor al veel gedaan door steeds mee te springen en vooraan het tempo zo hoog mo gelijk te houden. Dus het beste was er bij mij ook al af". En Erik Breukink: „Ik weet niet of we onderling elkaar scheef moeten aankijken, omdat we de beslissende ontsnapping misten. Ik kon echt geen vuist meer maken. Het hele WK be tekende voor mij harken. Han gen en wurgen. Nooit kwam in echt in mijn goede ritme". Peter Winnen zal vandaag pas voor zichzelf uitmaken of hij na het WK ir^Ronse met een fikse kater zit opgescheept. „Zo door Rob van Deursen vlak na de wedstrijd, nee, maar dat kan veranderen. Ik moet er vanuit gaan dat de rest zich niet zo goed meer voelde; an ders had er toch tenminste één bij moeten zitten. Ik dacht dat eerder in de koers de slag al ge vallen was. Toen Van der Poel meezat, was ik er heilig van overtuigd dat het gebeurd was. Jammer dat dat niet doorging". Van der Poel: „Er had een an dere Italiaan dan Bontempi bij moeten zijn. Met Eddy Planc kaert erbij vertrouwde Ita liaanse ploeg kennelijk niet op de goede afloop, want er werd vol achter ons gereden". Peter Stevenhaagen: „Zeker. Het ging verschrikkelijk hard. Ik ben alleen maar blij dat ik de wedstrijd heb kunnen uitrij den. De vlam was snel uit bij mij. Ook bij die veertien was ik niet in staat om te reageren. Absoluut niet. M'n benen bra ken bijna". Voor Jan Raas betekende de ontknoping van het WK een fikse teleurstelling. „Er had voor ons meer ingezeten. Ik heb op een bepaald moment aan Pieters, Nijdam, Maassen en Van Vliet gevraagd of zij de koers harder wilden maken. Het tempo lag mij in het begin te laag. Daardoor kreeg je per ronde meer kanshebbers. Die jongens hebben dat ook gepro beerd, maar het lukte niet echt". Raas stapte de koers in met drie kopmannen: Adrie van der Poel, Steven Rooks en Erik Breukink. Het beraad van za terdagavond leverde verder op dat Johan van de Velde en Gert-Jan Theunisse als 'han gende spitsen' zouden fungeren en dat Mathieu Hermans een vrije rol zou krijgen. Als finan ciële vergoeding werd een be drag van 100.000 gulden afge sproken. Te betalen door de eventuele Nederlandse wereld kampioen. De portemonnees konden gisteren echter gesloten blijven. Om drager van de re genboogtrui te kunnen worden, moet je namelijk in ieder geval de beslissende ontsnapping niet missen. En dat gebeurde wel. (ADVERTENTIE) VOOR 31 DECEMBER KUNT U NOG HEBBEN EEN VOLLEDIG VAN UW BEZIT TW. BESTEMD VOOR "een veilig gevoel als u zo'n overzicht hebt" ZNEBIF MAAKT HET VOOR U NEEM CONTACT OP MET^|ggg|^7 KALSHOVEN 8 4825 AM BREDA TEL 076-879355 - FAX 715071

de Stem | 1988 | | pagina 9