Hoge Raad heeft niet het laatste woord in het geschil IflBRI ira Boliviaanse Coca-boeren geven winstgevende handel niet op Kenya; de keerzijde van goedkope koffie Lissabon Hope o volgt gee PARAMAB DE STEM EXTRA ACHTERGROND ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1988 HARMONISATIEWET VAN DEETMAN IS OOK STRIJDIG MET EUROPESE WETGEVING Uitval vierdaagse Y&Ssff*' Vg&SS- RArlEK VOOR UW PEN Acht-mei- beweging (5) Acht-mei- beweging (6) Kranten FORSE VOORKADEN, LAGEPRIIZEf Opstand Inkomsten Deviezen Record 'nESTEM BINI DEN HAAG PAR er naar uit dat de pa derland en Surinam staan. T49 Door Jan van de Ven HET GESCHIL over de Harmonisatiewet kan tot het Hof in Luxemburg uit lopen. De Hoge Raad heeft niet het laatste woord in deze zaak. De advocaat van de studenten, die niet met terugwerkende kracht op hun studietijd willen worden gekort, beschikt dus over de mogelijkheid om een uitspraak in deze geruchtmakende affaire uit te stellen. Tegen de wil van minister Deetman (Onderwijs), die zo snel mogelijk duidelijkheid over 'zijn' wet wil. Enige duidelijkheid is er al. Mr. Wijnholt, president van de Haagse rechtbank, heeft bepaald, dat de Harmonisa tiewet strijdig is met de rechtszekerheid. Om tot deze bevinding te komen toetste de rechter de wet aan het Sta tuut voor het Koninkrijk, dat in artikel 43 zegt: 'Elk der lan den draagt zorg voor de ver wezenlij king van de funda mentele menselijke rechten en vrijheden, de rechtszeker heid en de deugdelijkheid van het bestuur'. Minister Deetman betwist de rechter het recht om wet aan Statuut te toetsen, omdat hij daarmee op de stoel van de wetgever gaat zitten. De rech ter mag de juridische kwali teit van een wet niet testen aan onze hoogste wet (statuut, grondwet), aldus het verweer. Tot de betwiste uitspraak heeft ook niemand het, bij traditie, gewaagd om ge noemde wetten met elkaar te vergelijken. Maar het Statuut bevat wel degelijk de moge lijkheid, getuige de intentie van de wetgever tijdens de behandeling van het ont- werp-statuut in de staten ge neraal, om tot toetsen over te gaan. In feite heeft de Haagse rechter met zijn uitspraak niet alleen over rechtszeker heid geoordeeld. De twee an dere elementen zijn eveneens in zijn vonnis betrokken. Tot onze rechtszekerheid behoort de goede gewoonte wetten niet bij terugwerkende kracht in het nadeel van rechtheb benden te laten uitvallen. Deze regel is zo fundamenteel, dat hij tot onze menselijke rechten behoort. En het ge tuigt van ondeugdelijk be stuur als ervan wordt afge weken. Deetman is afgeweken. Hij liet een wet ontwerpen, die de lengte van de totale studie duur onverbiddelijk vastlegt. Het maakt niet uit of iemand na een hogere beroepsoplei ding universitair onderwijs wil volgen. Na zes jaar loopt de studiebijdrageregeling af. Nog voor invoering van de wet wilde hij de regeling van kracht laten worden: met te rugwerkende kracht op het Studenten demonstrerend voor zekerheid in het recht op onderwijs. moment van invoering. Dit standpunt wijkt af van ge bruik. Na hbo mocht de uni versiteit worden gevolgd, mits de student over zijn hbo-stu- die niet langer dan zes jaar deed en zijn universitaire op leiding ook niet de zes jaar liet overschrijden. Op grond van dat gebruik mogen studenten verwachtin gen over hun studieplannen koesteren. Een overheid heeft daar dan ernstig rekening mee te houden. Op grond van 'gewekte verwachtingen' is menige lagere overheid door de rechter in het ongelijk ge steld. Het Statuut voor het Ko ninkrijk verbiedt de overheid dus te sjoemelen met rechts zekerheid en fundamentele rechten. Hetzelfde doet het Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, kortweg: het Europese men senrechtenverdrag. Het Euro pese mensenrechtenverdrag is niet van oorsprong een pro- dukt van en voor de Europese Gemeenschappen, maar dat is het gaandeweg wel geworden. Gedurende het laatste tien tal jaren laat het gerechtshof van de EG in Luxemburg er geen twijfel over bestaan, dat het mensenrechtenverdrag tot het gemeenschapsrecht moet worden gerekend: elke lid staat heeft dat verdrag tot het zijne gemaakt; het is een ver volmaking van de regelingen in EG-verdragen. Het hof in Luxemburg heeft in een reeks arresten uitspraken gedaan over niet in EG-verdragen, maar wel in het mensenrech tenverdrag voorkomende re gelingen. 'Ten einde raad' hebben de lidstaten dit ge bruik gesanctioneerd door het mensenrechtenverdrag te verheffen tot EG-recht, waarop elke burger een be roep kan doen. Hadden de lid staten de mensenrechten niet tot EG-recht verheven, dan zou het dat door de praktijk toch zijn. Maar goed, wat zegt dan het mensenrechtenverdrag dat voor deze zaak vah belang kan zijn? Het eerst bruikbare artikel is 7: 'Niemand kan worden veroordeeld wegens een handelen of nalaten, dat geen strafbaar feit naar na tionaal of internationaal recht uitmaakte ten tijde dat het handelen of nalaten geschied de'. Taalkundig hoeft deze re gel niet alleen op strafrechte lijke zaken van toepassing te zijn. Wat kan eruit worden gele zen? Het verdrag beschouwt het als een fundamentele re gel individuen rechtszeker heid tegen wetgevers te ge ven. Niemand mag met terug werkende kracht in een wet worden benadeeld. Precies de elementen, die in het proces tegen de Harmonisatiewet een doorslaggevende rol hebben gespeeld: menselijke rechten, rechtszekerheid. Deugdelijk bestuur komt op een andere plaats naar voren. Artikel 17 verbiedt een staat, een groep of een persoon in het verdrag genoemde rechten te vernieti gen of te beperken. In het eerste protocol bij het verdrag wordt onderwijs specifiek genoemd: 'Niemand zal recht op onderwijs worden ontzegd'. Een belangrijke toe voeging aan de procedure over de Harmonisatiewet. Is die regel van een zelfde bete kenis als de onderwijsvrij heid, die in de Grondwet wordt gegarandeerd? Daar van kan geen sprake zijn. De Grondwet staat garant voor de vrijheid onderwijs te ge ven. (Nimmer opgeruimd uit vloeisel van de schoolstrijd). Particulieren kunnen er vol gens de heersende leer geen rechten aan ontlenen. De mensenrechtenconventie schrijft het tegenovergestelde voor. Zij gaat uit van het indi vidu. De enkeling mag met het verdrag in de hand onder wijs afdwingen. Interessant in de actuele onderwijscommotie is de mo gelijke stellingname van het hof in Luxemburg. Zal hij, uitgaande van de individuele vrijheden, inperking van deze fundamentele vrijheid toe staan? Mag omwille van een begrotingstekort eerst het studeren in een bepaalde richting tot zes jaar worden beperkt, om vervolgens de to tale studieperiode op tot zes jaar na het vervolgonderwijs te stellen? Belangrijk bij het vinden van een antwoord is niet de situatie binnen de grenzen van Nederland, maar de praktijk in grote lijnen in de EG. Krijgen jongvolwassenen overal gelegenheid met over heidsgeld te studeren, dan staat Deetman in zijn bezui nigingsdrift zwak. Mogen el ders studenten na het hoger beroepsonderwijs vrij naar de universiteit dan maakt de Harmonisatiewet nauwelijks kans. Het Luxemburgse hof zal omwille van rechtsgelijk heid binnen de EG de plannen van Deetman en het kabinet dwarsbomen. Er zijn erkende inperkin gen van fundamentele en menselijke vrijheden. Het mensenrechtenverdrag noemt: bij arrestatie of ge vangenneming, in oorlogstijd, bij noodtoestand of ramp, die leven of welzijn van de ge meenschap bedreigt. Gebrek aan overheidsgeld speelt ab soluut geen rol in een moge lijke aantasting van rechten. Het welzijn van een nieuwe generatie mag daar niet aan worden opgehangen. In de procedure tegen de staat betreffende de Harmo nisatiewet staan studenten met een beroep op het Statuut voor het Koninkrijk sterk. Beter bewapend zijn ze als er tevens gebruik wordt ge maakt van de mogelijkheden uit het Europese mensenrech tenverdrag. Nu de zaak zowel bij het gerechtshof als bij de Hoge Raad ligt hoeven de studenten slechts te stellen: niet alleen het Statuut is in het geding, ook de mensenrechtenconven tie wordt met voeten getre den. Wilt u, Hoge Raad, zo goed zijn een prejudiciële be slissing (een uitleg van be treffende verdragsbepalin gen) te vragen aan het hof in Luxemburg, waarin hij zijn visie geeft over de voorlig gende rechtsvragen. Het zou niet de eerste keer zijn, dat een dergelijk verzoek de Hoge Raad bereikt. Over uitleg van de EG-verdragen zijn talloze vragen gesteld. De Hoge Raad kan niet om zo'n verzoek heen. En hij moet het oordeel van de Luxem burgse rechters in zijn arrest verwerken. Het meteen door spelen van de beslissing van de Haagse rechter naar de Hoge Raad levert minister Deetman dan geen tijdwinst op. Ook een minister moet in Luxemburg op zijn beurt wachten. Staat het oordeel van de Hoge Raad een der procespartijen niet aan, dan kan alsnog een geding in Lu xemburg worden aangespan nen. Technische hindernissen zijn er nauwelijks. De studen ten, die voor het Haagse hof zijn gedaagd, kunnen met bo vengenoemde verdragsbepa lingen hun verweer opbou wen. En de groep, die geen be zwaar had tegen onmiddel lijke cassatie, mag zonder fei telijke veranderingen in het geschil haar verweer aanvul len met de rechtszekerheid bepalingen uit het mensen rechtenverdrag. De Hoge Raad doet dat ook ambtshal ve. Het kan geen kwaad wets- ontwerpende ambtenaren, minister Deetman en de meerderheid van beide Ka mers erop te wijzen, dat zij niet meer een alles overheer sende rol spelen in het bepa len van fundamentele mense lijke rechten en vrijheden, rechtszekerheid en deugde lijkheid van bestuur. Het hof in.Luxemburg houdt zich met die rechtsvragen bezig, zon der rekening te houden met economische omstandigheden of andere politieke overwe gingen. Is dat besef eenmaal door gedrongen dan verstomt de discussie over de geoorloofd heid van toetsing (wet aan grondwet) door de Neder landse rechter vanzelf. Kwa liteit en rechtvaardigheid van wetten staan dan bloot aan het toetsende oordeel van de Europese rechter, zodat de Nederlandse rechter dit in strument niet langer kan worden onthouden. In Luxemburg bekommert het hof zich in elk geval niet om toetsingskwesties. De meeste landen van de EG er kennen het recht van de rech ter om wet en grondwet aan elkaar te toesten. Wetsverge- lijking behoort tot het Euro pese gemeengoed. WAT IEDEREEN reeds vermoedde, is nu duidelijk vast komen te staan. De Boli viaanse cocaboeren voelen niets voor het plan van de regering de cocaplantafes uit te roeien, De boeren besloten tijdens een landelijke ver gadering, onlangs georganiseerd door de Vak bond van Landarbeiders en de Nationale Fe deratie van Kwekers, dat zij zich zullen ver zetten tegen spuitacties. De regering wil de naar schatting 68.000 hectare oocaplantages uitroeien. Slechts 12.000 hectare mogen voor onbepaalde tijd blijven voortbestaan. De 80.000 boerengezinnen die van de coca leven, zijn daartegen. Zij vinden dat de rege ring hen onvoldoende alternatief biedt. De op brengst van de vervangende gewassen, zoals koffie, bananen en citrusvruchten, is onzeker. Bovendien ontbreken plannen voor de ont wikkeling van de infrastructuur. De 380 miljoen dollar die de regering wil vragen aan westerse donoren voor haar plan, zijn volstrekt onvoldoende, oordealden de landbouwers. Zij schatten dat vervanging van de gewassen en verbetering van de infrastruc tuur zeker 1,5 miljard dollar gaat kosten. De cocaplanten, die de grondstof leveren voor co caïne, worden vooral in Yungas, ten oosten van de hoofdstad La Paz, en in Chapare, benoorden de stad Cochabamba gekweekt. Het wantrouwen jegens de plannen van de regering is nog verder versterkt door de erva ringen die boeren in het dorp Villa Nueva op deden. In het dorp leven 350 gezinnen van de coca. Zij gingen akkoord met verbouw van an dere gewassen en zouden bij wijze van start subsidie 2.000 dollar ontvangen voor iedere hectare coca die vernietigd zou worden. Slechts weinigen zagen daadwerkelijk geld. De regering beloofde ook dat er een weg zou worden aangelegd. Maar het bleef bij twee aanplakbiljetten waarop wordt aangekondigd dat het werk begint. Volgens de Boliviaanse cocaverbouwers ge tuigt uitroeiing van de plantages ook van vol strekte minachting voor hun cultuur. De coca- plant staat voor iets. De blaadjes worden al 4.000 jaar door de Andesbeworvers gekauwd om energie te krijgen. Bovendien speelt de plant een rol in religieuze riten. Voor de india nen was een cocablad heilig. „Vervanging van de coca is alsof je de Andescultuur vervangt. Dat slaat toch nergens op", zegt Jose Mirten- baum, een antropoloog verbonden aan het Bo liviaanse vakverbond COB en gespecialiseerd in de problematiek van coca. De boeren zijn nog radicaler. De handel in verdovende middelen, waaronder cocaïne, is een probleem van de Verenigde Staten en an dere westerse landen en niet van de boeren die de blaadjes verbouwen. Het probleem van een markt die vraag moet eerst maar eens worden opgelost. En wel in de Verenigde Staten, zeg gen zij. Op de achtergrond speelt ook mee, maar niemand zegt dat hardop, dat de cocaplanten die nauwelijks verzorging behoeven en twee oogsten per jaar leveren, makkelijk en lucra tief zijn. Daar kunnen de bananenbomen en koff ieplanten niet tegenop. De COB is inmiddels met een alternatief voorstel gekomen. Volgens de vakbondscen trale moet de regering ook geld uittrekken voor verbetering van de in cultuur gebrachte gronden, als zij wil dat andere gewassen aan slaan. Voorts moeten er wegen worden aange legd en coöperaties komen die ervoor zorgen dat de nieuwe produkten verkocht worden. Met het neoliberale vraag en aanbodmodel maken de koffie, bananen en citrusvruchten van de voormalige cocaboeren straks weinig kans op de markt. Volgens de COB ontkomt de regering niet aan ingrijpender hervormingen als zij het se rieus voor heeft met de vervanging van de co ca. De COB organiseert voorts in samenwer king met de boerenorganisaties dit jaar nog een internationale bijeenkomst van boeren uit Peru, Ecuador, Colombia, Venezuela, Noord- Argentinië en Noord-Chili. Mirtenbaum licht toe waarom. „We moeten een Latijnsameri- kaanse bewustzijn creëren teneinde verbouw van coca te verdedigen. De uitroeiing die de Verenigde Staten aanmoedigen betekent het vernietigen van een symbool van onze Andes cultuur." Bezorgdheid over 'uitval' soldaten bij Vierdaagse? Ie: Met gedrag en uiterlijk win je geen oorlof of loop je geen vierdaagse uit, wel met een wil en doorzettingsver mogen. 2e: Als je spreekt over Ne derlandse soldaten, moet je het niet hebben over som mige buitenlandse soldaten als excuus. 3e: Als de legerleiding er van uitgaat dat militairen minstens 400 a 500 oefenki lometers lopen, alvorens deel te nemen aan een vier daagse moet men dit contro leren of laten controleren en niet achteraf komen met: 'De legerleiding gaat er vanuit'. 4e: Als de commandant van het le legerkorps geschrok ken is, moet hij zijn mensen verplicht laten marsen voor de deelname aan de vier daagse en andere 'thuis blij ven'. Dan heb je geen uit vallers en behoef je niet te schrikken. Se: Vroeger liepen we de Vierdaagse op 'kistjes' met enkel stukken en in pakken van 'grove stof. Je dijbenen waren vaak open van de ruwe stof, maar "uitvallen' wat is dat? Als je wilde uit vallen zei je commandant: 'Je kunt uitvallen als je het niet meer kunt zeggen'. Waar ligt de schuld? Ik denk.niet bij de soldaten, maar bij de leiding. Het de vies moet zijn: Oefenen, trainen, discipline en kame raadschap. Met beleefde groeten en denk er eens over na. Breda F. Vogelzang Wat de heer Paymans uit Oosterhout schrijft in z'n ingezonden stukje van 19 aug. wil ik hiermee onder strepen. In feite is in het ge hele proces van opvoeden, het pak slaag geven een verkeerde zaak. Wat de 8- mei-beweging betreft, al zitten ze misschien ver keerd, onze Moeder de h. kerk mag hen nooit afsto ten. De kerk moet met haar waarheid liefdevol al haar overtuigingskracht blijven aanwenden en niet dwingen tot volgzaamheid. Ook Christus heeft niet zo gehandeld toen Hij met het ongeloof van zijn apostelen te maken kreeg. Zijn woor den waren toen: „Wilt ook gij misschien heengaan" en het was Simon Petrus die toen zei: „Waar naar toe, Gij hebt woorden van eeuwig leven". Joh. 6,67-68. De Kerk is de uitdeelster van het eeuwig heil maar dat mag geen dwingend heil zijn. Haar dwingen maakt haar alleen ongeloofwaar diger. Ook haar afstoten van Lefebvre was fout. Dat gehele drama berustte voor namelijk op het verbod van het opdragen en bijwonen van de Tridentijnse h. mis. Nu na 15 jaren ruzie is de kerk tot de conclusie geko men dat het hier toch gaat over een gerechtvaardigd verlangen. In plaats om nu Lefebvre tegemoet te komen aan een ander gerechtvaar digd verlangen van het wij den van vier bisschoppen, treedt de kerk weer on barmhartig op. Als de kerk geen liefde volle overtuigingskracht meer heeft, maar haar ge lijk wilt afdwingen met de botte bijl, dan vrees ik dat ze velen van zich zal afsto ten. Opvoeden met de botte bijl gaat niet, niet in het klein (gezin) en ook niet in het groot (kerkgemeen schap). Breda P. Bakx De Acht-Mei-Beweging is gewoon eigenwijs, gemak zuchtig en verwaand. Zij draait te veel met de ver keerde kanten van de maat schappij mee. Ik heb ge merkt dat veel mensen niet weten wat de beweging voorstelt en beoogt. Volgens mij zijn de mensen in die beweging gefrustreerd, om dat zij veel pech en tegen slagen hebben gehad. Dus zijn ze opstandig geworden. Zij hebben niet willen luis teren naar de bisschoppen. Daarom hebben zij een punt gezet achter een zinloze dis cussie. Ik hoop dat de bewe ging en de kerk in de toe komst weer gaan samen werken. Rijsbergen L. Peeters LONDEN - Nog een jaartje en de rol van Fleet Street is uitge speeld. De laatste vier kran ten, met name de Daily Mail, Mail on Sun day, Evening Stan dard en Daily Ex press verhuizen binnenkort uit het legendarische hart van de Britse pers wereld. Zij volgen het voorbeeld van de ande re, die vroeger allemaal ge maakt werden in Fleet Street of de onmiddellijke omgeving van deze City-straat. Vandaag de dag worden ai deze kranten ge produceerd in gloednieuwe, computergestuurde drukfabrie- ken die de laatste jaren werden gebouwd in volslagen onbe kende Londense oorden. De Daily Mail die destijds het eer ste populaire dagblad was in Fleet Street, is eigenlijk een van de laatste om te vertrekken. Zijn redactie zegt "The Street" pas volgende zomer adieu. Dat is precies zeven jaar te vroeg om er de honderdste verjaring van zijn bestaan te kunnen vieren. De re dacties en administratieve afde lingen van de Daily Mail, The Mail on Sunday en de Londense avondkrant Evening Standard (die tegenwoordig eigendom is van hetzelfde dagbladconcern) worden tegen augustus 1989 on dergebracht in een groot pand op de hoofdstraat van de Lon dense wijk Kensington. Het was vroeger een warenhuis en wordt momenteel voor veel geld aan gepast aan de ingewikkelde ver eisten van wat men in het pro fessionele jargon "electronisch nieuwsvergaren" noemt. Aange zien de concurrerende Express- groep rond ongeveer dezelfde tijd verhuist naar ergens aan de overkant van de Theems, wordt dan meteen een punt gezet ach ter de brok geschiedenis die Fleet Street in de loop der tijden gemaakt heeft als centrum van de Britse dagbladindustrie. Ook de pas ontruimde krantenge bouwen worden verkocht. Het "Mail Newspapers"-concern hoopt voor zijn oude pand Cla rence House in Bouverie Street nog een fraai bedrag te krijgen. Dat is nodig, want de nieuwe drukfabriek van de Mail te Ro- therhithe, pal in Londens Dock lands, en de verhuizing naar Kensington zullen samen zo'n 280 miljoen pond kosten, inclu sief de 60 miljoen pond aan gou den handdrukken voor de 2.500 "afgevoerde" personeelsleden. De nieuwe Mail-drukkerij is de meest geavanceerde van alle ge bouwd sedert het begin van de exodus uit Fleet Street. In te genstelling met de meeste an dere moderne Britse kranten die gedrukt worden op zogeheten "web offset"-rotatiepersen, heb ben de jongens van de Mail groep geopteerd voor het flexo- grafische druksysteem. Hierbij wordt gebruik gemaakt van drukinkt op basis van water in plaats van de conventionele olie. Tot nu toe werd flexogr: hoofdzakelijk toegepast in verpakkingsindustrie. Volgj de Mail-directie drukken all( in de Verenigde Staten en li enkele kranten met dit syste maar nu gaat de Mail-groep pionieren in Groot-Britt: Door Rogor Simons Flexografie heeft naar verin) het voordeel dat je kleuren: tegelijk goedkoper en sti beter is. De inkt droogt prj tisch onmiddellijk en er q staan geen vuile vegen. Bovi dien kan worden gebruik maakt van krantenpapier betere kwaliteit dat glanst en daardoor de kil nog beter doet uitkomen. Mail, Mail on Sunday en Evi ing Standard zijn trouwens plan vooral in het begin alli kleurendruk te gebruiken v: advertenties en niet vi nieuwsfoto's. Mail Newspai doet deze enorme investei uiteraard met het oog op de t| komst en in de wetenschap haar twee nationale kranten, Daily Mail en de Mail on Si day, momenteel blaken van zondheid. De zondagskrj Mail on Sunday heeft een wel lijkse oplage van 1,9 miljoen emplaren; van de Daily worden elke dag 1,7 exempli gedrukt. De nieuwe rotatif sen van de Mail-groep in therhithe (op een Harmsworth Quay werd doopt ter nagedachtenis van[ stichter van de Daily Mail) den in september ai officieel gebruik genomen. Nauwe! een maand later krijgt de Di Mail een extra concurrent eveneens zal worden op het kleine "tabloid"-föi Eddy Shah, de durvende nair van Perzische afkomst in 1986 jammerlijk faalde zijn geesteskind "Tod: Groot-Brittanniës eerste lam lijke krant met computer-im] hoopt rond die tijd het Bi nationale dagblad numero "The Post", de eerste Bi krant met computer-layout, de markt te kunnen bren; Shah schijnt erop te rekenen hij van zijn nieuwste prot dagelijks 350.000 explaren verkopen. Zijn uiteindi streefgetal: een Post-i meer dan 600.000 nummers dag. Door Pamphil Kweyuh STEL JE bent boer in een ontwikkelingsland. De regeriE heeft deviezen nodig en biedt je leningen en gegarandeert afzet als je koffie gaat verbouwen. Wat doe je dan? zen op de Kenyaanse Koffi raad, de centrale inkoopcentit le, die de koffie exporteert li koffieraad, CBK, raakt de te len koffie niet kwij t, zegt dira teur Patrick Katingima. 1 concurrentie op de internat! nale markt is groot. Hij het! nog 1,6 miljoen balen van tad tig kg liggen van deze oogst t vorige oogst leverde alleen ee voorraad van 2,16 miljoen te len op. Door alle problemen ligt KPCU ook achter met verwi ken van de koffiebonen. V( een onderhoudsbeurt tijdens* winterstilte is dit jaar gf tijd. Chabari schat dat zijn brieken een half jaar ach zijn op schema. De oude I briek in Mbuni vlakbij Nair< wordt mogelijk uit de mol ballen gehaald. De boeren in het district Ga- tundu gingen over op koffie. Verreweg de meeste koffie, de belangrijkste valuta verdiener in het Oostafrikaanse land, komt hier vandaan. Maar er is meer dan genoeg aanbod op de wereldmarkt. Grote afnemers en producenten zoals de Ver enigde Staten en Brazilië hou den zelfs forse voorraden ach ter en de prijs is laag. In Gatundu suddert de op stand. De koffieboeren hebben gedreigd hun produktie te sta ken. De Kenyase Koffieraad zit zonder geld en de regering met ambitieuze plannen en een le ning van de Wereldbank. De vicieuze cirkel is compleet. Wat is het geval? De koffie boeren leveren hun oogst, die deze maanden ten einde loopt, af bij de fabrieken van de Ke nyase Coöperatieve Unie voor Plantagehouders (KPCU). Maar de KPCU ligt al maanden achter met betalen. Zelfs de vo rige oogst is nog niet afbetaald. De boeren ontvingen aanvan kelijk vorig jaar slechts 3.000 Kenyaanse shilling (ongeveer 353 gulden) per ton en later bij wijze van tweede storting dit jaar nog eens 2.000 shilling. Er zit nog een nabetaling in, als de plantagehouders geduld heb ben tot maart. Vroeger ontvin gen de boeren als eerste beta ling minstens 10.000 shilling per ton. De unie van plantagehouders is voor haar inkomsten aangewe- Maar het afzetprobleem blij bestaan. Het overaanbod is flinke streep door de rekent' van vele belanghebbenden, j Kenyase regering verdie minder deviezen door de koffieprijs. Maar ze ziet bova dien het uitzicht op een hog quotum van de Internationi1 Koffie Organisatie verbleken De tragiek van dit alles is Kenya als de schuren onverkoopbare Robusta vermoedelijk volgend jaar recordoogst in de struik! heeft hangen als gevolg van gunstige weersomstandif den. poor Paul van de Voort LISSABON - Liss< ffordt nooit meer wat 1 geweest. De hele oude aan de oevers van de r (je Taag is dodelijk gew< pe enorme brand in centrum van de stad 1 Let 'openluchtmuseum' een verleden wereldrijk grond gelijk gemaak Lissabon, zonder de Chiado, is Lissabon niet i Wat we ook doen, we ku de schade nooit meer he jen, want een groot deel ons' cultureel vermogen vlammen opgegaan". De woorden zijn van de tugese premier Anibal C; Silva. Hij vertolkte verm< lijk voor het eerst van zij ven de mening van de v< Den Aanleiding is de wens meer invloed op de bei wikkelingsgelden voor 'Den Haag' vooralsnog i De voorzitter van het naamse parlement, Jagger Lachmon, verklaarde don dag dat Suriname nog si 'geen cent' heeft gezien vai overbruggingskrediet vai miljoen gulden voor de resi dit jaar. In juli sloten landen daar een akkoord O' De hulp is bestemd voc aanschaf van onder meer i sel, medicijnen en reserve derdelen voor het weer op brengen van de ingezakte J naamse economie. Suriname wil meer 'zeg schap' in de aanschaf van deren in het kader van de bruggingshulp. Volgens L man dreigt het Surinaams: drijfsleven bij de hulp van derland 'in de steek' te wo gelaten. Hij vreest daar verlies van arbeidsplaatsen Maar minister Buk (Ontwikkelingssamenwerk peinst er niet over opnieuw Paramaribo te gaan onder delen over de besteding v; 60 miljoen gulden. In juli i Suriname afgesproken da Surinaamse bedrijfsleven worden ingeschakeld bi distributie van de goedere door het Nederlands Rijl koopbureau bij Nederla bedrijven zouden worden steld. Maar volgens een wc voerder van dat bureau Suriname nog steeds geen gestuurd met de goederei Paramaribo wil hebben, op de Nederlandse ambas wacht men nog steeds oj bestellijst. Dat Den Haag de zaak het Rijksinkoopbureau laa handelen komt omdat dit reau de gevraagde goec snel en tegen een goede kan leveren. Minister Buk heeft, zegt zijn woordvoe uitstekende ervaringen me bureau in de hulp die aar dere ontwikkelingsla (AI •ARTSEN ZONDER GRENZEt •NEDERLANDSE RODE KRU OECUMENISCHE HULP Trrring! Zit je net lekker: maal slecht uit. Want de n opeisen. Van voor tot acht kennissenkring ook lid va zelf tenminste ook de nieu

de Stem | 1988 | | pagina 4