ëvën UITBLAZEN Stoelendans om het geld, de knooppunten en het milieu 'De PvdA is niet (langer) vies van atoomwapens' fweedt Openbaar Ministerie zet veel opzij voor een meer vereend Europa Moeders privacy STROO Ojileense INSPRAAKRONDE VIERDE NOTA RUIMTELIJKE ORDENING: 557 REACTIES RELUS TER BEEK BLIJFT ZOUT IN DE WONDEN VAN PARTIJGENOTEN WRIJVEN DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1988 -DESTEM- ffSTEM BINI JIJMEGEN - De ruk komen te staa edrijven, buiten G; jopen in Noorwege: MIEK is een vrien din van Emmy van Overeem. Ze is ge trouwd - of woont sa men - met Jan Dip, die nu in de VUT is. Emmy van Overeem is voor Elsevier wat Renate Dorrestein is voor De Tijdeen feminis tisch vlaggetje dat de lading lang niet dekt. De moderne ver sie van de oude vrouwenpagina over koken en mode. Emmy lijkt me een liever mens dan Renate. Onze eigen Coks van Eijsden, eveneens een lieve vrouw, mag soms ook graag hakken met het bijltje van Emmy en Renate. Hun kundig heid bestaat eruit in elke denk bare situatie, waarbij meer dan een persoon betrokken is, een vrouwenkwestie te ontdekken. Nodig ze uit voor een etentje bij de Chinees en vraag ze daar na afloop een column over te schrijven. Gegarandeerd dat er overal om je heen, terwijl jij nietsvermoedend in je prak bami zat te roeren, tussen de happen door ook nog galante complimentjes debiterend, vrouwen werden gediscrimi neerd, geschoffeerd en gekoeio neerd. Alleen: jij zag dat weer niet. Er is, voor mij, één groot verschil met de vroegere vrou wenrubriek. Daar keek ik nooit naar om en feministische co lumns daarentegen lees ik met grote regelmaat, gedeeltelijk ter vermaak, maar vooral ook om goed voor ogen te houden hoe üc nooit over mannenzaken en - noden moet schrijven. Maar goed, Miek en Jan Dip: Emmy beklaagt zich er over dat ze tegenwoordig steeds Jan aan de lijn krijgt als ze Miek wil bellen. Want Jan is thuis en in de VUT. Een tweede telefoon heeft Miek niet gekregen, al heeft ze wel eens een zachte (uiteraard) wenk in die richting gegeven. Het kwam niet in Jans botte hoofd op dat Miek vertrouwelijkheden uit te wisselen had met Emmy, dus bleef hij ook nog gewoon in de kamer zitten als Miek Emmy aan de lijn had. Dat deed hij trouwens ook als Miek haar vrienden op de thee kreeg, want - het staat er heel verwijtend in Emmy's column - Mieks vrien denkring 'blijkt nu ook al inte ressant voor hem te zijn'. Hij 'komt er dus gezellig bij zitten en praat mee'. 'Ga spelen!' zei mijn vader toen ik nog klein was en er grote mensenzaken moesten worden besproken. Dat kan WIM KOCK vriendenkring hardop en plech tig beloofd in 1988 geen vrou wonvriendelijk woord over m'n lippen of uit m'n tekstverwer ker te laten ontsnappen en ik heb herhaaldelijk gemerkt dat men mij aan die belofte wenst te houden. Ik neem het dus op voor Miek. Beste Miek, wat jij moet doen om je eigen situatie te ver beteren: 1. Moedig Jan aan 's-avonds voor het slapengaan een flinke neut te nemen en laat hem de volgende morgen uitslapen. Lees de krant, bij een lekker bakje koffie, terwijl Jan nog ügt te ronken. 2. Als je de krant uit hebt en vindt dat hij je ook daarboven in de weg ügt, ga dan de slaap kamer stofzuigen en begin tege- üjk tegen hem te babbelen; met stemverheffing om boven de stofzuiger uit te komen en vooral op opgewekte toon. Elk verhaal is goed. 3. Jan die nu binnen de kortste keren beneden is, bedient zich zelf van het restje koffie in de thermoskan. Hij heeft op z'n werk jarenlang uit de automaat gedronken, dus oude koffie uit moeders pot vindt hij best. 4. Laat hem niet te lang met rust, want dan krijgt hij mis schien belangstelling in je doen en laten en wil hij zich daarmee gaan bemoeien, allemaal goe digheid uiteraard, maar hinder lijk. Werk hem de deur uit om de boodschappen te doen en bel Emmy op. 5. Laat hem alles te voet doen onder het motto dat dat goed voor hem is. Praat hem des noods een kwaal aan. Niet te ernstig natuuriijk, het gaat er maar om dat hij telkens wat langer weg büjft. 6. Probeer hem aan het knutse len te krijgen en als dat lukt, maak dan voortdurend dingen stuk die hij kan repareren. Ver tel je vriendinnen over Jans handigheid, laat ze gerust hun kaduke spullen meebrengen, zodat Jan die in het schuurtje kan repareren terwijl jij met je vriendenkring theedrinkt en vertrouwelijkheden uitwisselt. Met de uitvoering van dit Miek tegen haar Jan natuuriijk zes-punten-plan moet je het een niet zeggen, maar iets dergeüjks aardig eind kunnen schoppen, moet er vandaag of morgen wel Waarschijnüjk lukt niet alles, worden uitgesproken, vindt Emmy. Miek heeft eigenüjk niet zo'n leuk leven meer. Haar 'dagprogramma is in de war ge schopt'. Miek tegen Emmy: „Er moet nu orde zijn. Om elf uur drinken we koffie. Soms maakt hij er zelf iets lekkers bij. Heel leuk natuuriijk, en ik waardeer dat ook, maar ik kan er niet meer bij gaan zitten le zen. Tijdens de lunch evenmin; ik kom m'n krant niet door op die manier. Er moet van alles samen worden gedaan. Je zit de hele dag met iemand op je üp." „Jan niét dan?" ben ik ge- S neigd te vragen, maar in de oudejaarsnacht heb ik mijn lllllIIIllllllIIIIlllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllli maar enige tijdwinst voor jou- zelf móet het opleveren. Een re- serve-mogeüjkheid is hem aan te melden bij een bejaarden- soos. Nog mooier zou het zijn als je hem ertoe kon brengen elke middag in het café te gaan biljarten. Als hij dat goed doet, valt hij meteen na het eten al in slaap en kun jij verder met je krant. En als niets helpt? Ga dan scheiden en alleen wonen. Of bij Emmy, want die begrijpt jou. Sukses Miek! Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand: f 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. f 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor postloezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J 1,25. Service-atdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Het is opvallend en veelzeggend dat het Olj niet adviseert om de wetgeving in Duitsland ej Frankrijk aan te scherpen. De keuze op dit on. derdeel voor een aantasting van de rechtsze. kerheid bij ons, doet het ergste vermoeden voor de overige delen uit het wensenpakket. Het ziet ernaar uit dat het kleine Nederland het onder, spit delft bij de grote buurlanden. In tal van jaren langzaam en gestaag opgebouwde recfc. ten - onder meer als bescherming tegen wille, keur van politie en Justitie - komen op de tocht te staan onder de vlag van een meer vereen; Europa. In Duitsland mag de politie nu i maal veel meer dan bij ons. De wensen van het OM roepen nog meer vragen op. Vooral het pleidooi om informatie uit te mogen wisselen voor preventie- en ana lyse, heeft gevaarlijke kanten. Weliswaar z het OM dat de verstrekker (bijvoorbeeld Nederlandse justitie) mag bepalen wat de ont vanger met die informatie mag doen, maar dat neemt de twijfel niet weg. Vooral de Duits; justitie is berucht om zijn drang om zaken t( ordenen. De alwetende computers van hel Bundeskriminalamt (BKA) in Wiesbaden zijn daarvan het beste voorbeeld. De vraagt rijst of het OM de gevolgen van een gekoppeld informatiebestand wel geheel heeft willen overzien. Het lijkt erop dat hei OM uit oogpunt van rechtshandhaving kiest voor de gemakkelijkste weg. Die keuze is aan vechtbaar, zelfs als ze wordt gemaakt dooreen orgaan dat in het leven is geroepen voor handhaving. Het is nu aan de politiek om nog voor het verkiezingsjaar 1990 een antwoord te bedenken op de vragen van het OM. Door Thom Meens HET OPENBAAR Ministerie maakt zich zorgen over de rechts- en wetshandha ving in de toekomst. Als in 1990 het ak koord van Schengen van kracht wordt en Nederland, België, Luxemburg, West- duitsland en Frankrijk de personencon trole aan de landsgrenzen afschaffen, ont staat er voor criminelen een grote speel plaats waar justitie met de huidige mid delen nauwelijks grip op heeft. Aan de neus kan een Nederlandse agent immers niet zien of die vriendelijke Fransman of Duitser in wezen een gevaarlijke crimi neel is. Er moet dus iets gebeuren, vindt het OM. In het donderdag gepresenteerde jaarverslag van het OM over 1987 worden vast de eerste vingeroe feningen gedaan in de richting van een politie bestel nieuwe stijl, zoals dat volgens het OM moet werken in de vrije binnenmarkt. Voorop staat een grote uitbreiding van be voegdheden. Politie en Justitie moeten meer rechten krijgen om huiszoekingen te verrich ten, moeten sneller goederen in beslag kunnen nemen en moeten rechtstreeks met hun bui tenlandse collega's kunnen praten over crimi nelen. Telefoon moet vaker afgetapt mogen worden en de beperkingen om telefax en telex af te luisteren, moeten op de helling. Alle gegevens van en over criminelen moe ten in een internationaal opsporingsregister komen, tenminste voor zover ze betrekking hebben op zaken waarop minstens zes maan- Procureur-generaal De Ruiter - fotoanp den gevangenisstraf staat. Vrije uitwisseling van gegevens tussen politiekorpsen in Neder land en buurlanden moet straks mogen, niet alleen voor criminele feiten, maar ook voor preventie en analyse. Tenslotte moet er een soort van identificatieplicht komen. Tot zover het verlanglijstje van het Open baar Ministerie. Oud-minister De Ruiter van justitie, tegenwoordig procureur-generaal in Amsterdam, en als zodanig een van de zeven machtigste adviseurs van de minister, viel de eer te beurt om het lijstje aan de minister aan te mogen bieden. De aanbieding was voor de pers niet toegankelijk, De Ruiter gaf aanslui tend wel een persconferentie. Maar daar hield hij zich volledig op de vlakte. Er kwam geen antwoord op vragen over de vorm van de voor gestelde identificatieplicht, noch over de ge wenste extra bevoegdheden bij huiszoeking. „Het zijn niet uitgewerkte gedachten, signale ringen van knelpunten", was alles wat De Rui ter kwijt wilde. Wel liet de oud-minister zich nog ontvallen dat Nederland zijn wetgeving moet harmoni seren met die van de buurlanden. Pas als dat is gebeurd, is er immers sprake van echte open grenzen. Of Nederland zich moet aanpassen aan Duitsland en Frankrijk, of dat die landen hun wetten moeten aanpassen aan ons land liet De Ruiter wijselijk in het midden. Maar uit de toon van het jaarverslag valt af te leiden welke richting het uitgaat, temeer omdat er één voorbeeld met name wordt ge noemd. Als België de Nederlandse justitie vraagt huiszoeking te verrichten bij een in ons land wonende Belg, mag justitie daaraan op dit moment alleen gehoor geven als de Belg wordt verdacht van iets dat zowel in Nederland als in België strafbaar is. Tevens moet het strafbare feit vallen onder het uitleveringsverdrag dat beide landen hebben. In Duitsland en Frankrijk zijn de regels in dat opzicht veel soepeler. Daar mag justitie al huiszoeking verrichten als het gaat om een feit dat in beide landen strafbaar is. De vraag of dat feit ook valt onder het uitleveringsverdrag wordt daar niet gesteld. Het OM wil die regel ook in Nederland invoeren. Met die gelijkscha keling verdwijnt in ons land een stukje rechts zekerheid. Door Wouke van Scherrenburg In maart van dit jaar pre senteerde minister Nijpels (VROM) de vierde nota ruimtelijke ordening. In deze nota zijn de lijnen uitgezet voor Nederlands toekomstige economische positie in Europa. Neder land mocht tot 17 juli zijn zegje doen over de nota. Bij het Centraal Inspraak- punt van de Raad voor de Ruimtelijke Ordening (Raro) in Den Haag ligt het resul taat: 557 reacties. Op 21 sep tember vergadert de Raro over de hoofdlijnen van de in spraak en brengt dan advies uit aan het kabinet. Ambtenaren hebben de sta pel reacties doorgeploeterd en er de hoofdlijnen eruit ge haald. Eén van de hoofdpun ten van kritiek is de weige ring van het rijk het uitge stippelde beleid met geld te steunen. Het rijk wordt ver weten de nu al sterke regio's te versterken en de zwakkere gebieden aan hun lot over te laten. Menig inspreker heeft het over een verdergaande tweedeling van de samenle ving. Maar ook het zware accent dat op de Randstad is gelegd, heeft bij menigeen kwaad bloed gezet. Evenals de keus voor de negen stedelijke knooppunten waaronder Arnhem/Nijmegen, Maas tricht/Heerlen en Eindhoven. Gemeentebestuurders van de steden die uit de boot zijn gevallen hebben een reeks van argumenten aangedragen waarom juist hun stad stede lijk knooppunt zou moeten worden. Breda lardeerde haar plei dooi met een vracht aan illu straties tot en met een foto van een balletvoorstelling in de plaatselijke schouwburg. En om de Kamerleden te her inneren aan het belang van haar bestaan, stuurde Breda hen speelkaarten. Menig Ka merlid maakt nu troef met het teken van de Brabantse stad in de hand. Veel insprekers spelen in op de belangrijkste kreet in de nota 'Nederland op weg naar 2015'. De Kamers van Koophan del (KvK) van westelijke Bra bant: „West-Brabant is het verkeersplein van de Benelux. Breda ligt strategisch op dat verkeersplein en moet dus stedelijk knooppunt worden." Uit medelijden met de Randstad 'waar toch al zo weinig ruimte is en die in de toekomst zal worden overbe last met woningen, bedrijven en verkeer', bieden de inven tieve Brabanders gul hun ruimte aan. Gebrek aan inzicht en slim heid kan de Kamers van Koophandel in geen geval worden verweten. Kunnen voor de Kamers van Koophandel, bedrijven en lokale overheden niet genoeg autowegen, bruggen en tun nels worden aangelegd, de re gionale milieugroepen keren zich hartstochtelijk tegen deze plannen. Geconfronteerd met de gevolgen van de ver zuring, zien zij het autover keer als een groeiende vernie tiger van het milieu. Precies zo intens verzet de milieubeweging zich tegen de opgetogenheid bij lokale en provinciale besturen over de voorgestelde uitbreiding van toerisme en recreatie. Zo ziet de vierde nota vooral kansen voor de Zeeuwse delta, die een internationaal toeristisch produkt moet worden. Maar de milieugroepen die zich hebben gebundeld in het Del ta-Overleg, schreeuwen moord en brand. Wat Breda wil, blijkt duidelijk uit dit bord. Geen uitbreiding van het Zeeuwse wegennet, geen Be- neluxtunnels, geen vaste oeververbinding over de Wes- terschelde. De toeristische druk op de Zeeuwse eilanden is nu al waanzinnig groot. Nog meer surfers, zeilers en waterscooters zijn de dood in de pot. Alle nationale en regionale milieugroepen zijn bitter te leurgesteld in de vierde nota. Ontgoocheld stellen zij' vast dat het milieu volstrekt on dergeschikt is gemaakt aan economische belangen. Origineel is de reactie van het milieu-overleg de Peel. In sprookjesvorm, 'Er was eens', wordt de bedenkelijke rol van de mens in het totale leefpa troon beschreven, „...de - foto de stem/johan van gurp mens was een echte baas ge worden. Een baas die alles mocht en er een janboel van kon maken.de grond werd vies, de beken snert en de zee een soepketelblindelings gaat hij door met verpesten en vermesten.als een goed rentmeester moet hij zorgen dat het kapitaal op peil blijft en dat de kindskinderen tot in lengte van dagen van deze kip met gouden eieren kunnen genieten.in de vierde gaat de kip op de slachtbank Rentmeesterschap? Nee, woon jatwerk. Individuele Nederlanden hebben zich eveneens ven diept in Nijpels' blauwdruk voor de toekomst. Een Haagst inwoner heeft dé oplos voor de hogesnelheidstrein Die moet vanaf Marseille via Parijs en Den Haag naar Ara- sterdam rijden. „Maar daai mag de route niet worde beëindigd. Zonder te stoppen moet de trein door naar Gro ningen, via Emmeloord, en dan naar Bremen. Nijmegen hoeft niet in de verbinding te worden opgenomen, Zutphen en Hengelo wél", adviseert deze inspreker. Vrijwel alle individuele re acties getuigen van een grote zorg over het milieu en be klemtonen de eigen verant woordelijkheid van iedere burger. Sommigen schrijven dat het afgelopen moet zijn met het verhalen van schoonmaakkosten van be drijven op de consument. An deren missen in de nota harde maatregelen om het broeika seffect tegen te gaan. Een inwoner van Wester voort noemt het beleid in de nota 'ten dode opgeschreven'. „De grote aandacht voor Randstad is het leegharken van Nederland. Het is tijd nieuwe ruimtelijke vormen voor de samenleving te zoe ken in plaats van de oude, te gen de stroom in, in stand houden. Wat dat betreft gei de nota geen enkel vooruit zicht. De aangedragen oplos singen zijn niets meer wat meer van de oude. Het gaat er niet alleen om Neder land de volgende eeuw in tf loodsen, maar er ook weer uit!" Door Jan Greyn MET HET verdwijnen van 2619 middellange-af- standsraketten - zoals de kruisraketten - uit West en Oost-Europa lijkt ook een belangrijk politiek probleem voor de Partij van de Arbeid de wereld uit te zijn. Sinds het INF- akkoord van Gorbatsjov en Reagan is de blokkade van de PvdA tegen deel name aan een regering van een land waar kruis- vluchtwapens staan, ach terhaald. Menig PvdA-kamerlid haalde opgelucht adem, niet alleen omdat de vermaledijde kruis raketten er niet kwamen, maar ook omdat hij/zij einde lijk weer eens kans maakte op het regeringspluche te belan den. Want ook sociaal-demo craten is niets menselijks vreemd. Zo laat PvdA-ka merlid Relus ter Beek intus sen weinig kansen voorbij gaan om het volk kond te doen van de mogelijkheid dat de PvdA weer in een regering komt. In een lijvige, maar lees bare beschouwing in het par tij-orgaan Socialisme en De mocratie leggen Ter Beek en zijn medewerker nog eens uit, wat de PvdA al eerder be weerde in een nota over vrede en veiligheid. Wellicht is de PvdA-man bevreesd dat nogal wat Nederlanders me nen dat de sociaal-democra ten nog steeds falikant tegen nucleaire wapens zijn. Die totale verdoemenis van het kunstmatig op te wekken hellevuur werd eigenlijk al terzijde geschoven in de PvdA-nota van november 1987, waarin de aanwezigheid van wat nucleaire taken voor lief werd genomen. Ter Beek - toen ook medeschrijver aan de fractienota - doet er in zijn beschouwing een klein schepje bovenop, hij neemt de taken niet alleen voor lief, maar hij neemt ook een tikje afstand van de nadrukkelijke wens om dat atoomspul bin nen de kortste keren van de aardkloot te verbannen. Want Relus ter Beek ziet het af schrikwekkende nut van nu cleaire munitie wel in, zoals gemonteerd op en aan F-16's en Orionvliegtuigen en af te schieten met Lance-raketten. Ter Beek deed er steeds als het om defensievraagstukken ging in de PvdA of daarbuiten een schepje bovenop. Hij riep Relus ter Beek - foto de stem/johan van gurp ook dat Nederland een tweede brigade moet sturen naar de Noord-Duitse laagvlakte om daar de NAVO-taak echt naar behoren te vervullen. Hij uitte ook al eerder twijfels over het PvdA-verbod tot plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. „Het denken over dit soort zaken mag niet in de PvdA," riep Ter Beek ooit uit. En kritiek werd zijn deel. De aanwezigheid van nu cleair wapentuig op Neder landse bodem zal de PvdA de komende decennia nog wel bezig houden. Feit is intussen dat met het verdwijnen van de kruisraketten het vraag stuk van de atoomtaken er niet makkelijker op is gewor den. Atoomwapens gelden als afschrikkingswapens, dus niet bedoeld om te gebruiken, slechts om te dreigen. Die theorie werkt al bijna veertig jaar heel behoorlijk in Euro pa. Maar niettemin is het in tens gevaarlijk spul. En mis schien is de conclusie gewet tigd dat het nucleair wapen spul dat in Europa resteert bepaald niet minder gevaar lijk is dan de kruisvluchtwa- pens die her en der in de NA- VO-landen waren geplaatst. De Europese defensie bedient zich intussen van het bloedge- vaarlijk nucleair geschut, waarvan de atoomgranaten nauwelijks 18 kilometer ver der vliegen. Bovendien is het ondanks de fraaie afspraken in de NA- VO-legers niet onmogelijk dat de een of andere commen- dant in blinde paniek - met de vijand op zichtafstand - be sluit zijn atoomartillerie zon der bevel van bovenaf in wer king te stellen. Hij en zijn manschappen zullen het niet overleven, maar de gevolgen van zijn daad zouden voor grote delen van de Europese bevolking wel eens even rampzalig kunnen zijn. Nucleaire deskundigen spreken dan ook van een 'gat' in de nucleaire ladder, die in legertermen oorspronkelijk keurig opliep van atoommijn, via atoomartillerie, naar atoomdieptemijnen, kruisra ketten en lange-afstandswa- pens. Voor iedere oorlogssi tuatie een andere nucleaire dreiging, zogezegd. Het gat moet intussen worden opge vuld met conventionele wa pens. Maar, roepen de NAVO- generaals in koor, daarin lig gen we in Europa ver achter op het oostblok. In de PvdA maakt de op vatting school - na een pe riode van rigoreuze afwijzing - dat nucleaire afschrikking zo gek nog niet is, simpelweg omdat het werkt. De kritiek blijft echter onverkort gericht op de nucleaire artillerie, vanwege de onmiskenbare zelfmoordtrekjes aan dat schietgerei. Het CDA was het daar tot voor kort mee eens, maar door het ontstaan van het nucleaire 'gat' zijn er in christen-democratische kring wat twijfels gerezen. Relus ter Beek krijgt meer aanhang voor zijn lichte, maar standvastige sympathie voor kernbewapening. Niet het minst ook omdat die een stuk goedkoper is dan drei ging met peperdure tanks en even dure anti-tankhelicop- ters van welke makelij dan ook. Ter Beek herhaalt het iedere keer - „We moeten een evenwicht vinden tussen uto pisme en realisme" - nog maar eens weer, omdat de kiezers ook weten moeten dat de PvdA liefst minder zou uitgeven aan defensie: nucleair is goedkoper dan conventioneel. Als Ter Beek het in een partij discussie echt te kwaad krijgt, herinnert hij fijr1""" aan zijn opvatting dat het na tuurlijk allemaal beter zou zijn zonder enig kernwapen Daar blijft de PvdA naar streven, maar niet meer ten koste van een plaats in een kabinet. En misschien levert het ook wel een zeteltje op voor de ook in het buitenland vermaarde PvdA-deskundig6 Relus ter Beek. MSTERDAM (ANP) «eederde van de rech' «isterdamse rechtbai j-ootste arrondissemenl erland, heeft nevenfum [erend van commissaris [tter van een kattenclub, ut blijkt uit de lijst met n< gS van de 52 fulltime en r fchters in de hoofdstad. I vijdag ter inzage gelegd v| die nieuwsgierig is nai Pri 'an onze verslaggever Ook andere groepen a jen op het loslaten van ;an die van olie. De G ontracten met buiten! noeten laten. (at is het beeld na de ver snde zet deze week van de nenwerkende Elektrici troduktiebedrijven (SEP) anaf 1995 jaarlijks twee ird kubieke meter aari Echtstreeks te betrekken e Noorse staatsmaatsch; ftatoil. Statoil heeft met de Ni Lndse stroombedrijven [rijs gemaakt op basis vai eel lagere prijs van steei in. Dat is koren op de mi an de andere grote afne ii Nederland. De dure koj lng aan stookolie is hen a rnlang een doorn in het oop De SIGE, een invloedr g-oep van industrieën die aergie verbruiken, wil nu neuw met Gasunie aan taff Ook binnen de Vegin, de tibutiebedrijven die or neer gas leveren aan de h toudens, gaan stemmen op kt prijssysteem te verande Ie tarieven voor deze en dre kleinere afnemers zijn hseerd op de prijs van h trandolie. In die kring wordt gej vx>r een tariefbeleid wa; rkening wordt gehouden kt prijspeil van een aai eiergiedragers tesamen. „De Gasunie is bezig zich ut de markt te prijzen", drecteur De Ferrante var SGE, een groep grote ir sriële afnemers van energi Hij doet dat zonder leed' naak. „Het is een treurige z dit Gasunie zichzelf zo bui S(el zet. Terwijl ze keer op 1 verkondigen dat ze een rol lm blijven spelen op de in rationale gasmarkt". De Gasunie is zich wel j rist door de zet van de San verkende Elektriciteits diktiebedrijven (SEP), èet verder onaangedaan. VJFTIEN JAAR geleden vo teurtenissen in de bewogi de dag werd het democrat! leide door de militairen o noord en zijn plaats werd Pnochet die met harde har leite'. Ik de machtsovername br ntn een periode vol verschr zin verantwoordelijk voor d Tder dan honderd demons d'n in militaire gevangenis! nurteld. Cd kritiek op het onmensel ™viger, maar hij had twee 8aten - die aan de val van jjsrkt - bleven hem gedun dt Rooms-Katholieke Kerk wwind niet al te kritisch op. r3 omstandigheden zijn ir Anerikaanse president Re; voor rechtse dictator n'bben opgeleverd en de Y openlijker en feller tegen de 0>or die ontwikkelingen he vin zijn machtspositie een I?er mo9en de Chilenen [[ng uitspreken over de dc ointskandidaat. Het spreekt althans de schijn var (iksstemming op te houdc ©stand op te heffen. De o p een minimumvoorwaard lochet was min of meer rL 9edaan. Het is alle yatische gezindheid. Het •nlandse Zaken dat, als h< Worden opgetreden, zeg van de wereld moet Kei kosmetisch gebaar v< «pporten van Amnesty lnt< <Lin,imidatie. marteling eds aan de orde van de ri„.,noet en is vastbesloten van een ambtstermijn

de Stem | 1988 | | pagina 2