Weerman Willy P. HOMMEL B.V. 'Ding zou in Nederland niet mogen vliegen' Oud-topambtenaar adviseert Zeeland Hulst voor één avond 'jazzstad' Horeca Kloosterzande boos om uitlatingen gemeenteraadsleden Zeeuwsch-Ylaanderen: inwonertal is opnieuw teruggelopen ERSONEEL BELASTINGEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN MAAKT ZICH STERK Raad Aardenburg dwingt college: bouw van reclamepaal moet kunnen Uw officiële Mercedes Benz dealer we vinden er een. :aken (m/v) 50% ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1988 BELGISCHE HELIDIENST BEDREIGING VOOR AMBULANCE-DIENST OOSTBURG [ERNEUZEN - Het personeel van de belasting- lenst in Terneuzen en Oostburg vindt dat leuwsch-Vlaanderen recht heeft op een eigen |elasting-eenheid met een vestiging in Terneu- Isolement Herkenbaarheid REORGANISATIE UIT HET SLOP Beroep Stokpaardje 'EERST MAAR EENS REWUZEN' LICHTE GROEI HEEL ZEELAND Opmerkelijk Snelle groei i van en werken met fming zijn sterk in elang dat u beschikt feit en commerciële Istandig funktioneren kunnen participeren ctie is Eurocord bv in jizen naar Tilburg of fgen te voorkomen, tie is voor een school- unktie kan tijdens nen bij de heer |r High Performance |e heer K. Buchholtz, 62405. gesprekken met bnd) en Eurocord bv psychologisch onder- funktie worden uit- 14 dagen te richten, 8, aan: •nderstaande psychiatrische 'hiatrisch ziekenhuis met 200 ïtichting te Goes en Zierik- hg en 9 plaatsen in 2 socio- iet ieder 16 behandelplaat- ïandeling met 16 plaatsen 'n is in voorbereiding. itaktuele eigenschappen; :e verlenende instelling. is afhankelijk van opleiding, irvaring. In 1988/1989 zal de form het funktiewaarderings- jedeeld worden. De overige vaarden zijn overeenkomstig sr het ziekenhuiswezen. sollicitaties, onder vermel- vakaturenummer linksboven >ppe, kunt u binnen 10 dagen het hoofd van de dienst :aken van het Psychiatrisch Zeeland, Postbus 253, 4460 heelt altijd zéér mooie ..stir-girints" op DE STEM VAN ZEELAND jnze verslaggever gTBURG - Het frequent ütten van de Brugse heli- Ipdienst vormt een di- je bedreiging voor het tiulancevervoer in West- »uwsch-Vlaanderen. ,:oerde H. Minderhoud, me ierker van de in Oostburg tationeerde ambulance- jist, vrijdagmiddag aan tij- geen vergadering van de fi déle commissie, lolgens Minderhoud bestaat (en gerede kans dat de re- iale ambulancedienst, die bestaat uit drie auto's, in de toekomst zal moeten inkrim pen. Dit doordat de helidienst meer vluchten zal uitvoeren dan nu het geval is. „Bovendien verwachten we in West-Zeeuwsch-Vlaanderen dat er na de ingebruikname van het nieuwe streekzieken huis De Honte in Terneuzen meer ritten vanuit de Kanaal zone gemaakt zullen worden," benadrukte de medewerker van de ambulancedienst. Momenteel staan er drie am bulances in Oostburg gestatio neerd, waarvan er slechts één 24 uur paraat is. Tussen 20.30 en 8.00 uur 's ochtends is er in de hele regio slechts één wagen beschikbaar. „De mensen die in de streek piketdienst hebben, ontvangen hiervoor geen regu liere vergoeding en eigenlijk is het vreemd dat de gemeente nu een buitenlandse dienst die een bedreiging vormt voor onze dienst gaat subsidiëren," stelde Minderhoud nadrukkelijk. De ambulance-man had voorts bedenkingen bij de wijze waarop de Belgen de Brugse dienst runnen. „De he licopter is niet uitgerust vol gens de Nederlandse normen. Wettelijk zou het in Nederland nooit worden toegestaan om dat ding te laten vliegen. De uitrusting deugt niet en er is aan boord geen ruimte om op degelijke wijze hulp te verle nen," aldus Minderhoud. Daarbij komt nog dat vol gens de ambulance-dienstme- dewerker de Belgen de helicop ter de lucht in sturen zodra er om gevraagd wordt. „Of het nu een arts is of een gewoon iemand, ze gaan in Brugge op elastingdienst moet blijven (an onze verslaggever en. Ie personeelsleden in de Zeeuws-Vlaamse Projectgroep Itrategie en Structuur (PSS), die de door directeur-gene- pl Boersma opgezette herstructurering van de belas- ngdiensten begeleidt, zijn tegen de verhuizing van de Jeuwse belastingdiensten naar Goes en Middelburg, lat heeft nadelen voor zowel de diensten zelf als voor de lelastingplichtigen. Ie PSS heeft haar bevindingen t een notitie gebundeld, die jaar de directie in Breda is ge tuurd. De regionale dienst- issie van het district da heeft zich al achter het rsoneel opgesteld. pet isolement van de streek le- t bij het verdwijnen van de leiastingdiens problemen op, laat in de notitie. De reistijden si-kosten zijn lastig voor zo- pel ambtenaren als belasting plichtigen. De rechtstreekse ontacten met de mensen ver fijnen voor een deel, en dat leeft ook gevolgen vor zaken is sociale controle, preventie de houding van de betaler tegenover het instituut belas- ken. I De PSS is bang dat eeuwsch-Vlaanderen in de ken van de bewoners een soort [rijstaat wordt. De afwerking n de aangiftes neemt vanuit es of Middelburg aanzienlij k »r tijd in beslag dan vanuit ■erneuzen, waar men immers lichter bij het vuur zit. Als patste punt stelt de PSS dat fthuizing voor de personeels- den persoonlijk ook een las- pgezaak is. fct personeel spreekt zich ook F tegen de opsplitsing in on dernemers- en particuliere diensten. Dat zou een rechtson- gelijkheidheid tot gevolg heb ben, omdat de ondernemers- diensten zich teveel op de af handeling van winsten zouden concentreren. Bovendien zou de herkenbaarheid van de be lastingen in het geding komen en er ook intern onduidelijk heid ontstaan wie wat moet be handelen. Te veel aandacht voor de ondernemers zou een verarming van de kennis van de particulieren kantoren tot gevolg hebben, stelt het perso neel. Als de Zeeuws-Vlaamse be lastingambtenaren hun zin krijgen, en er inderdaad een belastingeenheid met alle dien sten in Terneuzen met wellicht een steunpunt in Oostburg komt, betekent dat op termijn zelfs een uitbreiding van het personeel. De afwerking van vennootschapsbelasting en om zetbelasting vindt nu nog el ders plaats. Als die diensten naar Terneuzen komen, moet er personeel bij. In totaal gaat de voorgeno men verhuizing ruim 130 men sen rechtstreeks aan. Van ont slagen is nu nog geen sprake, maar door de automatisering en de plannen van de commis sie Oord zullen er in de toe komst vrijwel zeker arbeids plaatsen verdwijnen. MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur neeft een oud-topambte naar in de arm genomen om te zien hoe de volledig vastgelopen reorganisa tie van het procincie-ap- I Paraat weer op gang kan j worden gebracht. De top- adviseur is mr. H. State- nia, tot voor kort direc teur-generaal perso- i oeelsbeleid bij het minis- I terie van binnenlandse zaken. H'j neemt vooral de for- meel-juridische stand van zaken onder de loep. GS vin nen dat nodig nu vakbonden I en personeel het Georgani seerd Overleg hebben opge schort omdat het statenbe- uit 9ver de reorganisatie J® niet zinde. De Zeeuwse Politiek wil in meerderheid r16, nieuwe directies, de Jenden houden vast aan vijf directies. Ze hielden het Ge- iganiseerd Overleg voor gezien, toen provinciale sta- I ren een moeizaam bereikt compromis als onwerkbaar van de hand wezen. Omdat GS en de bonden op het ogenblik niet 'on spea king terms' zijn, kan mr. Statema niet als bemidde laar optreden. Wel zal hij proberen een weg aan te ge ven waarlangs het overleg opnieuw op gang kan ko men. Ook zal Statema de gang van zaken tot nu toe beoordelen in het licht van een sociaal statuut dat van wege de reorganisatie is op gesteld. Hoewel uit opmerkingen van gedeputeerde J. Vente- vogel ('er is een vacuüm, ze zijn weggelopen'), gisteren in de statencommissie be stuurszaken, viel op te ma ken dat de verhoudingen ernstig zijn verstoord, geeft het provinciebestuur de re organisatie niet op. Al in september zal Statema (bij binnenlandse zaken de voorganger van Hans Pont) een rapport uitbrengen, waarmee GS verder hopen te kunnen. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 Van onze correspondente HULST - In verschillende lokalen in Hulst werd gis teravond volop muziek ge maakt. The Sea Canal New Orleans Jazz Band zorgde in de namiddag al voor een swingende op warmer. Er werd aardig van de toren geblazen in de straten van Hulst. Na 21.00 uur namen de zeven jazzformaties in Oud Ant werpen, Tiffany, de Bruine Pater, Champs Disques, 't Ros Beyaart en Sjalet het over. Het eerste Reynaert Jazzfes tival werd geboren een avond lang werd Hulst een jazzy stad. Organisator Toine Mens liep gewapend met een wal kie-talkie van de ene gele genheid naar de andere. On derweg kreeg hij ook stukjes uitvoering cadeau van plaat selijke bands zoals Terme- nieke die ontspannen zat te blazen op de kiosk op de Vis markt. Hoewel de start wat slapjes was, trok de belangstelling naarmate de avond vorderde aan. Alle zalen en bands wer den bezocht, voor men koos voor een vaste stek. In de bin nenstad was het gezellig druk. Het publiek genoot zichtbaar meer van de Dixie land- dan van de pure jazz muziek. Bij die bands zaten meer de echte liefhebbers. Rond tien uur waren er al 300 passepartouts verkocht en initiatiefnemer Toine Mens verwachtte dat het streefge tal 500 ruim overschreden zou worden. „De kop is er nu af. Hoe later het wordt, hoe meer mensen je op de been ziet. Het is droog en niet te warm. Dit festival kan niet meer kapot", aldus een glunderende Mens. De reacties van dejazzgan- gers waren unaniem positief. De organisatie is vast van plan om volgend jaar weer een festival op poten te zetten. „Maar dan op twee dagen en met nog meer bands", aldus Mens. Op warmertje van The Sea Canal New Orleans Jazz Band Vanvond wordt het festival daan in Tiffany en op het nog eens dunnetjes overge- wallenterras bij Sjalet. Aan- FOTODËSTEMCORJ.DE BOER vang 21.00 uur. Toegang gra tis. Van onze verslaggever AARDENBURG - Een re- clamepaal vormde in Aar denburg de directe aanlei ding voor een hevige discus sie over het nut of onnut van de gemeentelijke wel standscommissie. Na een langdurig debat, waarin alle fracties zich meng den, moest het college van B en W overstag gaan en instemmen met een lichtreclameplaal, niet van ruim vier meter hoog, maar van hooguit 3,1 meter hoogte. Begin dit jaar diende de Aardenburgse verzekerings agent H. Maes bij het gemeen tebestuur een verzoek in om een dik vier meter hoge recla mezuil bij zijn pand te mogen optrekken. Het college besloot onomwonden om die bouwver gunning te weigeren, omdat een reclamezuil niet in het stadsbeeld paste. Maes ging tegen beslissing in beroep. De Aardenburgse com missie voor bezwaar-en be roepschriften verklaarde het beroep gegrond en kwam met het compromis van een 3,1 me ter hoge reclamezuil op de proppen. Het college betitelde dit overeengekomen compromis als een aanfluiting'. „Voorts menen wij," zo stelde het ge meentebestuur, „dat afwijken van het welstandadvies alleen gerechtvaardigd is na het in winnen van deskundig contra advies." Deze laatste zinssnede was bij het CDA-raadslid R. van de Wijnckel tegen het zere been. „Uit die zin maak ik op dat het college de competentie van de Arob-commissie in twijfel trekt en dat is volgens mij on terecht. Ik meen dan ook dat een excuus aan het adres van de commissieleden op zijn plaats is. Bovendien", zo ver volgde hij, „neemt het college in deze een partijdig standpunt in. Ik weet zeker dat wanneer de paal drie meter onder het maaiveld had gezeten het col lege een veel soepelere houding er op na gehouden zou hebben." De D66'er H. van Rie was he lemaal tegen een reclamepaal gekant. „De voorgevel van het pand van Maes is een en al re clamebord en een extra paal heeft hoegenaamd geen zin. De omgeving van het pand vraagt er bovendien niet om om nog verder ontsierd te worden door reclameuitingen," aldus Van Rie. Het raadslid W. van Helden (Gemeentebelangen) zag in de consternatie rond de reclame zuil aanleiding om zijn stok paardje van stal te halen. elk verzoek de lucht in. Met het oog op de vergoeding is de hele helidienst een uiterst lucra tieve zaak," voegde hij er aan toe. Volgens Minderhoud is zie- kenvervoer in België 'business'. „En dat terwijl wij gebonden zijn aan rittenstatistieken. Een ding is zeker; als de helidienst meer in ons gebied gaat vlie gen, is de kans groot dat de am bulancedienst in Oostburg het met een wagen minder zal moeten doen en dat zou een slechte zaak zijn," aldus Min derhoud, die niet sprak namens de ambulancedienst, maar de Oostburgse raadsleden infor meerde op persoonlijke titel. DIT wordt een weekeinde waarbij paraplu en regenjas zeker van pas zullen komen. Met op 12 kilometer hoogte een straal stroom die het slechtere weer met een snelheid van ruim 350 kilometer per uur onze kant uit duwt, kunnen we eigenlijk weinig verwachten. Neem daar nog even bij dat in de Alpen op 1500 meter de eerste sneeuw is gevallen en u kunt zelf beoorde len dat de laatste dagen van augustus geen zomers weer bren gen. Toch kan het weer vandaag meevallen. Vanmorgen moet het ophouden met regenen. De zon zal zich nu en dan laten zien. De wind die naar het zuiden is gedraaid voert dusdanig warme lucht aan dat de temperaturen kunnen oplopen tot 22 graden. Ondanks de zuidelijke wind met een kracht van vijf Beaufort kent het weer een drukkend karakter. De bovenlucht is zeer onstabiel van opbouw, de straalstroom die nu boven ons ligt werkt daar fors aan mee. Dat betekent dat op de meest onver wachte momenten forse regen- en onweersbuien tot ontwikke ling komen. Daarbij, en dat is voor evenementen waarbij ten ten in gebruik zijn belangrijk, is het vertstandig voorzorgs maatregelen te treffen tegen windstoten. Ook zondag wordt duidelijk een wisselvallige dag. Een kou front trekt over onze streken. De vraag is nu: bereikt dit front ons vroeg of pas ruim na de middag. In ieder geval loopt de temperatuur op tot 22 a 25 graden. Dat is verraderlijk, want dan kan een onweersbui plotseling tot ontwikkeling komen. Ook tijdens deze buien forse windstoten en op zeer korte tijd kunnen enorme hoeveelheden regen vallen. Na dit zeer wissel vallige weekeinde zijn de laatste dagen van augustus en zelfs de eerste dagen van september van hetzelfde kaliber. Duidelijk is in ieder geval, dat het geen strandweer wordt. Sommige le zers vragen weieens: is het nu niet te berekenen waar de buien vallen? Dat is onmogelijk omdat de depressies, storingen en vooral buienlij nen zich niet aan vaste regels houden. De duivenliefhebbers moeten vandaag en morgen rekening houden met warm weer boven Noord-Frankrijk, maar ook on- weersachtig. Surfers en zeilers: oppassen bij buien voor ruk winden die boven open water hevig kunnen zijn. De weerspreuken: 'Op Sint-Augustijn (28 augustus), zullen de onweers over zijn.' 'Is Sint-Egidius (1 september) heet, 't geeft een schone herfst met veel zweet.' Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De gezamenlijke horeca in Kloosterzande is boos dat telkens als er in of nabij de Cloosterstraat vernielingen worden aangericht, met be schuldigende vinger naar het uitgaansleven wordt ge wezen. Reden voor de horeca-reactie is de kritiek die deze week in de Hontenisser gemeenteraad te horen was dat het met de Cloosterstraat weer slechter zou gaan. Raadslid C. Roctus noemde daarbij voorbeelden, zoals het afknakken van boompjes in het Vredeslaantje, het Ericaplein en het wegwijzertje naar de NH kerk dat het zowat weke lijks moet ontgelden. „Die kritiek gaat niet eens over de Cloosterstraat zelf", betogen de verontwaardigde horeca-ondernemers. „Boven dien is het niet eens bewezen dat de vernielingen zijn aange richt door barbezoekers". Ze wijzen op een geval van enkele jaren geleden, toen telkens au tospiegels werden afgebroken. Ook toen werd meteen naar de uitgaande jeugd gewezen, maar uiteindelijk bleek het te gaan om een inwoner van de Cloosterstraat zelf. Wat de boompjes in het Vre deslaantje betreft, wijst de ho reca erop dat er ook boompjes in Vogelwaarde zijn vernield. „Misschien is het wel een groepje baldadige jeugd ge weest. Dat meteen de schuld bij de barbezoekers wordt gelegd, vinden wij voorbarig". De horeca-ondernemers zeg gen juist de indruk te hebben dat het in de Cloosterstraat steeds beter gaat. „Wij doen er alles aan om de goede sfeer te behouden. Als iemand door de politie gepakt wordt, gaat hij bij ons op een zwarte lijst. Hij krijgt dan een brief thuis dat hem de toegang tot alle horeca gelegenheden voor een be paalde tijd wordt ontzegd. Als je ziet dat er op zaterdagavond 2.000 mensen rondlopen en je zet daar het aantal misdragin gen tegenover, dan valt dat reuze mee". Dat er na de opening van een nieuwe discotheek in de Groe nendijk veel klachten bij de po litie zijn binnengekomen, laat zich volgens de horeca wellicht eenvoudig verklaren. „Het is daar nieuw voor die mensen. Die zijn de drukte daar niet ge wend. Misschien dat ze nu maar vast aan de bel trekken, om eventuele toekomstige moeilijkheden te voorkomen". „Wordt het nu geen tijd dat we de hele welstandscommissie eens opdoeken. Door het toe doen van de welstandcommis sie moeten we nu dwangmatig gaan handelen en dat zint mij niet," aldus Van Helden. Ook Van de Wijnckel had zijn be denkingen bij het functioneren van de gemeentelijke wel standscommissie. Wethouder J. de Ridder (openbare werken) voerde aan dat 'het werken met een wel standscommissie een periode van gewenning vergt, maar dat aanwijzingen van de commis sie in 95 procent van alle geval len de bouw van objecten ten goede komt," aldus De Ridder. Wat het reclame-object be trof was De Ridder duidelijk. „Op die plaats hoort geen re clamezuil, dan krijgen we schreeuwende reclame als bij benzinestations," benadrukte hij. Hoe dan ook, het college standpunt om geen zuil te bou wen werd alleen door Van Rie gedeeld. De overige raadsleden kozen voor het compromis voorstel van de Arob-commis sie, waardoor Maes zijn paal van hooguit 310 centimeter hoogte mag bouwen. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeeland lijkt de voortdurende daling van het inwonertal in de afgelopen jaren geleidelijk te boven te komen. In het eerste half jaar van 1988 boekte de provincie een kleine winst van 52 inwoners. Ook enkele Zeeuws- Vlaamse gemeenten droegen daar aan bij, maar in totaal zag deze regio het inwonertal toch weer dalen, nu met 81. Die achteruitgang komt volle dig voor rekening van West- Zeeuwsch-Vlaanderen, waar vooral Oostburg slecht boerde met een verlies van 72 inwo ners. Aardenburg verloor er vijftien, Sluis kreeg er zes in woners bij. De bevolking van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen bleef precies gelijk in aantal. Ter neuzen (+48) en het Kessen-ef- fect in Hontenisse (+71) moes ten hier goedmaken, wat de an dere drie verloren. Axel ging er 37 op achteruit, Hulst twintig en het slechtst verging voor het voor de zo veelste keer Sas van Gent met een achteruitgang van 62 inwo ners. Het vertrekoverschot (85) overtrof hier ruim het ge boorte-overschot van 23. Dat is trouwens een opmerkelijk vej^ schil met de nauwelijks betere score van Oostburg. Daar was zowel sprake van een vertrek overschot (34) als van een sterf- te-overschot (38). Wegens een winst van 71 zielen schaarde burgemeester Kessen zich onder de snelste Zeeuwse groeiers, waaronder bijvoor beeld Kapelle, Borsele en Mid delburg. De laatste gemeente kreeg er 131 inwoners bij, maar kon daarmee niet voorkomen dat heel Walcheren erop ach teruit ging (-18). Dat is vooral te wijten aan de nog altijd voortdurende leegloop van Vlissingen: in het eerste half jaar van '88 alweer 231 inwo ners minder. Per 1 juli van dit jaar be droeg het totale Zeeuwse inwo nertal 355.393, waarvan er op dat moment 107.191 in Zeeuwsch-Vlaanderen woon den. W

de Stem | 1988 | | pagina 17