HET LEEST U EERST EVEN DE BIJSLUITER. I 'OLEN: ONOFFIËEL CONTACT TUSSEN PARTIJ EN WALESA IMF en Wereldbank wacht in West-Berlijn harde confrontatie Overleg Iran-Iraq van start BUITENLAND Lissabons geschiedenis in vlammen tenonder j nfl STEM BUITENLAND VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988 lil'ARSCHAU (RTR) - Met Knuppels uitgeruste Poolse lolitietroepen hebben in het |uiden een eind gemaakt i een aantal stakings- en lïezettingsacties in de mij nen. Iedereen die er graag even tussenuit wil, weg van het alle daagse, verwend wil worden en het avontuur zoekt, kan meedoen aan de speciale Grolsch-actie. In elk kratje Grolsch dat u koopt, treft u een wedstrijdfor mulier aan, waarmee u kans maakt op een geheel verzorgd weekend voor twee personen. Een weekend waarin luxe en ontspanning centraal staan. U leest er alles over in het wedstrijdformulier. Veel succes. VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP Miljarden Japan voor China Oud-militair VS verkocht Navo-geheimen Angolese president acht akkoord mogelijk Burma Iaat vooraanstaande dissidenten vrij Union Carbide heeft geld voor slachtoffers Vrijlating gijzelaars in Bayrut 'op handen' B se achterklep omfortabel. varsgeplaatste mte aan dan bt u dan ook installeren, eens duchtig tdekken urs niet alleen spelen, maar der weten van \en voorbehouden. 'T21 rt Cartridge o 40 tap 64 ie Killer 64 (rgbox 5 1/4 51/4 lOatuksv/a f129/ f40/ f21/ f 35/ f22 f 12/ olitie breekt mij nstaking Iji het noorden van het land hiel- |en de stakers, die naast loons- lerhogingen erkenning eisen |an het verboden vakverbond ■solidariteit, echter hun acties vol tegenover pogingen van de rege ling in Warschau om een eind te Laken aan de ernstigste ar- |ieidsonrust sinds 1981. Hadat de politie drie kolenmijnen in Jpper-Silezië, waar de onrust op 15 |ugustus begon, bestormde en de sta- lsers met geweld verdreef legde een I/middelaar donderdag de eerste con- lacten in de crisis tussen Lech Walesa, |oorzitter van Solidariteit, en de Ifoolse autoriteiten. De politie grendelde donderdag de ■ampus van de universiteit van War- ljchau af en hield studentenleiders aan |:,n een bijeenkomst te voorkomen Laar studenten hun steun aan de sta llingen wilden uiten. De Poolse regeringswoordvoerder, Ijerzy Urban, verklaarde donderdag |iat nog slechts in 6 van de 14 mijnen Laar de afgelopen twee weken werd gestaakt, het werk stillag. Dit meldde het officiële persbureau PAP. Maar Urban weigerde te zeggen of de communistische autoriteiten de ernstigste stakingen in de afgelopen zeven jaar onder controle hebben. 'Ik zou op dit moment niet zo'n bewering willen doen', zei hij. De Poolse oproerpolitie drong drie mijnen binnen in en rond de stad Jastrzebie, nabij de zuidelijke grens met Tsjechoslowakije. Tientallen voertuigen en auto's van de Zomo's omsingelden de installaties terwijl een laagvliegende helikopter de mij nen met zoeklichten bescheen. 'Wij knielden en baden', verklaarde Franciszek Cichon, een lasser in de Morcinek-mijn, waar mijnwerkers door de Zomo's met knuppels uit wer den geslagen. In de naburige kolenmijn Moszcze- nica haalde de politie met geweld 40 mijnwerkers naar boven die zich in een schacht hadden gebarricadeerd. Een plaatselijk stakingscomité van Solidariteit riep de mijnwerkers op zich niet te verzetten omdat 'we daar door alleen maar door verwondingen of arrestaties onze beste mensen ver liezen'. Eén van de mijnwerkers waarschuwde: 'Ze kunnen deze actie breken maar over twee of drie maan den komt er een nieuwe ronde'. Bronnen bij Solidariteit zeiden dat de Poolse autoriteiten de zwakste schakels in de nationale keten van stakingsacties hebben aangepakt. In Warschau betoogden studenten uit solidariteit met de stakers. Zwak ook omdat de autoriteiten in deze moeilijker toegankelijker gebie den telefoonverbindingen kunnen verbreken. Tegen de Solidariteits-bolwerken in de havens Gdansk en Szczecin in het noorden wordt door de Poolse autoriteiten niet opgetreden. In Gdansk zeiden stakings-organi- satoren dat het aantal stakers in en kele van de vier scheepswerven is verdubbeld en dat arbeiders op de Rudinia-reperatiewerf zich erbij aan sloten. Daarmee zou het totaal aantal - FOTO AP stakende arbeiders op rond 4.500 zijn gekomen. Toch waren er tekenen dat het acti visme en de stakingsbereidheid in heel Polen wat aan het afnemen is, zelfs op de Lenin-scheepswerven in Gdansk, waar Solidariteit in 1980 erd opgericht. Er werden eerste indirecte contac ten gemeld tussen Solidariteit-leider Lech Walesa en de regering in War schau. Het stakingscomité op de Lenin- werven stond toe dat arbeiders aan twee schepen werkten als gebaar van goede wil om de massale verliezen van de onderneming niet verder te la ten oplopen. Arbeiders met rood/witte Solidariteits-banden om de arm her vatten het werk aan de twee schepen, waarvan er één voor de Sovjetunie en de andere voor Finland is bestemd. De katholieke rechtsdeskundige Andrzej Stelmachowski, die bij de stakingen in mei als tussenpersoon fungeerde, ontmoette donderdag Lech Walesa nadat hij de afgelopen dagen contacten had gehad met niet ge noemde hoge Poolse autoriteiten. 'Stelmachowski kwam hier praten over de positie van Lech Walesa nadat hij tweemaal mensen aan de top had gesproken', verklaarde de vooraan staande activist Adam Michnik. De bemiddelaar mocht de politie-barri- cade van de werven passeren. Walesa verblijft sinds het werk maandag werd neergelegd bij de stakers. Volgens Michnik heeft de officiële Poolse vakorganisatie OPZZ Walesa voorgesteld aan de onderhandelings tafel plaats te nemen om een gemeen schappelijk programma uit te werken in de strijd voor de belangen van de arbeiders in de Oostzee-havens. Tijdens een persconferentie zei Michnik dat het aanbod is gedaan door de federatie van arbeiders in de scheepsbouwindustrie, die 60.000 leden zou hebben. I Door Jan Bouwmans IWEST-BERLIJN - Kerkelijke basisgroepen, vredes-, I Derde Wereld- en andere actiegroepen in West-Duits- I land maken zich op voor een confrontatie met de Wereld bank en het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in West-Berlijn. Daar houden beide financiële instellingen eind september hun jaarvergadering. 77 /21 43 17 Op 25 september worden de mi nisters en overige afgevaardig den van de lidstaten van bank en fonds getrakteerd op een de monstratie, op touw gezet door 59 groeperingen. Bovendien or ganiseren deze groepen tegelijk een tegencongres in West-Ber lijn, waarvoor mensen uit de hete wereld worden verwacht. De acties hebben alles te ma ken met de schuldencrisis van de Derde Wereld. Die staat bij de Westerse commerciële ban ken en regeringen in het krijt voor naar schatting meer dan 1.200 miljard dollar; niemand weet het precies. Een schuld die overigens in eeuwigheid niet afgelost kan worden, maar landen wel over de rand van de afgrond brengt en al heeft gebracht. Zambia bijvoorbeedld. De grote grief tegen IMF en Wereldbank is, dat hun hulp de armoede en de ellende in de Derde Wereld verergert omdat die hulp in feite de belangen van de rijke landen dient. Een soort opwarming voor de confrontatie vormde afgelo pen week in West-Berlijn een door Westduitse oecumenische groepen georganiseerde hoor zitting, met medewerking van de Wereldraad van Kerken en de Lutherse Wereldbond. De drie dagen durende zitting werd door meer dan 500 men sen, merendeels jongeren, bij gewoond. De hoorzitting was een door timmerd geheel. De hoorzit- [ingscommissie bestond uit een internationaal gezelschap van deskundigen op diverse terrei- nen' Hij stond onder leiding van de Nederlandse econoom PvdA-parlementariër Jan Pronk, die ook voorzitter is van de Adviesgroep Economische «ken van de Wereldraad van herken in Gen'eve. Om een zo helder mogelijk yld te krijgen van de actuele stand van de internationale schuldencrisis in al zijn aspec ten, lieten 26 deskundige getui gen zich door de commissie on dervragen. Ook de Wereldbank en het Internationale Mone taire Fonds hadden enkele niet ""belangrijke medewerkers gestuurd. Het ging er op de zitting om aan de hand van de verkregen '«ten vast te stellen wat de bij - orage van kerken kan en moet „)n aan de oplossing van die mondiale crisis. Welnu, alle mogelijke steun verdient het van Braziliaanse Bis- 0Plf „conferentie om een in stellen internationale com- ®issie te laten uitmaken hoe- "'ainid ^recht wordt ge- Van dat gigantische totaal- S?9rag is een niet onaanzien- JK deel als onterecht aan te Tijdens de hoorzitting lot «f voorbeeld van een land l' miljoen dollar geleend daarvan 180 miljoen had afgelost en toch nog voor 130 miljoen schuld te boek stond. Kerken en kerkelijke groe peringen moeten waar moge lijk druk uitoefenen opdat er een einde komt aan de rechte loosheid van schuldenlanden. Er dienen internationale rechtsregels te komen die schuldenlanden de kans geven opnieuw te beginnen. Kerken en hun leden moeten zich sterk maken dat het hand vest van Wereldbank en IMF wordt gewijzigd. Want het fi- nancieel-economische systeem zoals dat na de Tweede We reldoorlog met die twee instel lingen werd vastgelegd, werkt eenzijdig ten gunste van de rijke landen. Zo'n hoorzitting roept ook na afloop de vraag op wat het uit haalt. Wie trekt er zich tegen woordig nog iets aan van wat uit een kerkelijke koker komt. Jan Pronk wijst op de erva ring dat instellingen met macht in de wereld naar de kerken luisteren en geluisterd hebben. „Die ervaring is in de jaren tachtig misschien geringer dan ze geweest is, maar op het ter rein van de vrede hebben de kerken een heel belangrijke katalyserende functie vervuld in de richting van de politiek. En dat is in een aantal landen, waaronder Duitsland, niet zon der consequenties gebleven". In de jaren tachtig, stelt Pronk, zijn in een aantal lan den toch weer heel veel mensen opnieuw bij de kerken gaan aankloppen wanneer het gaat om een fundamentele dialoog, die een bijna religieus karakter is gaan dragen, omtrent vragen van markt en macht. Pronk: „In de Verenigde Sta ten is over de rol van de markt en de rol van de macht een fikse discussie aan de gang waarin de kerken een flinke rol spelen. In de VS heeft de marktfilosofie ook nog meer religieuze trekken gekregen dan in West-Europa. In deze discussie is de kerk als criticas ter en alternatief van belang". De invloed van de kerk werkt echter niet op interna tionaal niveau, is Pronks erva ring, maar via de basis. Het wil toch wat zeggen dat zes hoge medewerkers van Wereldbank en IMF de drie dagen aanwezig zijn geweest. „Dat betekent", aldus Pronk, „dat ze het serieus nemen. Dit feit heeft ook politieke beteke nis. De IMF/Wereldbankver- gadering heeft in West-Berlijn plaats. Dat is niet de eerste de beste stad in Duitsland. Heel veel discussie over een ander beleid is in Duitsland bijna al tijd in Berlijn gestart. IMF en Wereldbank kijken toch met een zekere zorg naar die komende jaarvergadering. Wantde discussie over de schuldencrisis is in Duitsland in een stroomversnelling ge raakt. Iran en Iraq zijn donder dag in Genève hun eerste di recte vredesonderhandelin gen begonnen. Om half vier ontmoetten de twee minis ters van Buitenlandse Zaken van beide landen, Ali Akbar Velayati en Tareq Aziz, elk aar voor het eerst direct, in aanwezigheid van de secre taris-generaal van de VN, Javier Perez De Cuellar. FOTO AP (ADVERTENTIE) NIEUWSOVERZICHT PEKING (UPI) - Japan heeft China een pakket leningen aangeboden van 6,2 miljard dollar voor de periode 1990 tot 1995. Het geld is bedoeld voor de bouw van elektrische cen trales, de aanleg van havens en andere grote ontwikke lingsprojecten. Het was al eerder bekend dat de Japanse premier Takeshita tijdens zijn eerste officiële be zoek aan China (zie foto) be paalde toezeggingen zou doen. Volgens een Japanse functio naris heeft de premier gezegd te hopen dat er een nieuw be ginpunt kan worden vastge steld in de vertroebelde rela ties tussen de twee landen. Het bezoek wordt gezien als een poging van Japan om China te helpen bij zijn modernisering en om de politieke en economi sche geschilpunten, die de betrekkingen jarenlang hebben be zoedeld, naar een tweede plan te schuiven. BONN (RTR) - Een gepensioneerde Amerikaanse sergeant en zeven andere leden van een spionagenetwerk in de Bondsrepu bliek hebben Westerse militaire geheimen verkocht aan het Oostblok, waarmee ze de Navo ernstige schade hebben toege bracht. Westduitse veiligheidsfunctionarissen hebben de ex-sergeant, Clyde Lee Conrad, in zijn woning in Kaiserslautern gearres teerd. Bij de centraal gelegen stad ligt een van de grootste Amerikaanse militaire bases in Europa. Drie Oosteuropeanen, die naar de functionarissen vermoedden koeriersdiensten verrichten voor Conrad, en vier andere leden van het netwerk zijn elders in West-Europa aangehouden. De schade die is aangericht door Conrad, die toegang had tot Navo-plannen voor onvoorziene crisis-omstandigheden, en zijn medeplichtigen maakt de zaak tot een 'zeer ernstige', ver klaarde een Westduitse veiligheidsfunctionaris. LUANDA (AFP) - De Angolese president heeft in een toe spraak tot het Angolese parlement gezegd 'dat alles erop wijst dat een akkoord kan worden bereikt' over het tijdschema voor terugtrekking van de Cubaanse troepen uit Angola. Vandaag zijn in Brazzaville in een sfeer van totale geheimhou ding en het vermijden van contacten met de pers nieuwe on derhandelingen begonnen over het conflict in zuidelijk Afrika. Het door Zuidafrika beheerste leger in Namibië heeft donder dag aangekondigd dat het uitgaansverbod dat al zeven jaar voor het noorden van Namibië gold, per 1 september wordt op geheven om de vredesbereidheid van de SWAPO te beproeven. RANGOON (AFP/DPA) - De leiders van het socialistische be wind in Burma, dat onder toenemende druk staat van massale protesten binnen de bevolking, heeft de vrijlating gelast van de meest vooraanstaande dissident, Aung Gyi. Met Aung Gyi zijn nog tien tegenstanders van de Burmaanse Socialistische Programma Partij (BSPP) uit de gevangenis ontslagen. Ook donderdag zijn in Burma weer vele duizenden betogers de straat opgegaan. Volgens ooggetuigen in de hoofdstad Rangoon houden veiligheidspolitie en leger zich op een afstand. Dinsdag hadden de autoriteiten het leger teruggetrokken om botsingen te voorkomen, na het doodschieten van 31 betogers in de stad Moulmein. De demonstranten eisen meer politieke vrij heid en een drastische herziening van de in het slop geraakte Burmaanse economie. BHOPAL (RTR) - Het Amerikaanse bedrijf Union Carbide heeft geld opzij gelegd voor de schadeloosstelling van de slachtoffers van de giframp in de Indische stad Bhopal in de cember 1984. Dit heeft de advocaat van het bedrijf, Anil Divan, voor een Indische rechtbank verklaard. Divan zei in een beëdigde verklaring dat Union Carbide 'activa met een marktwaarde van 6 milj ard gulden heeft gereserveerd' voor de 525.000 eisers tegen haar. De regering van India, die na mens de eisers optreedt, heeft om een schadevergoeding van 6,6 miljard gevraagd. BAYRUT (UPI) - Het Libanese Syrisch-gezinde dagblad As- Safir heeft donderdag gemeld in westerse diplomatieke krin gen gehoord te hebben dat 'het aftellen voor de vrijlating van de gijzelaars' in Bayrut is begonnen. De eerste van 16 nog gegijzelde buitenlanders die zou worden vrijgelaten, zou Terry Waite zijn, zelf ooit bemiddelaar rja- mens de Anglicaanse kerk. Waite verdween in januari vorig jaar in het westen van Bayrut tijdens een bijeenkomst met een pro-Iraanse groep die zei Amerikanen in gijzeling te houden. OVERLEES VAN VOORPAGINA IN de Rua de Carmo, Rua Aurea en Rua Garrett in de Portugese hoofdstad Lissabon gaapt nu een zwart gat. Gisteren was het hier nog vol leven en bedrijvigheid. Hier waren de cafeetjes waar tientallen jaren geleden de in tellectuelen van Portugal, zoals de grote dichter Fernando Pes- soas, met elkaar debatteerden en hun boeken concipieerden. Het is allemaal weg. Een vergelijking met de aardbeving van 1755 die aan 60.000 mensen het leven kostte en het centrum met de grond gelijkmaakte, mag overdreven zijn, het ge voel van verlies is er niet min der om. En waarom? De brand brak omstreeks half zes gistermorgen uit in de 'Grandella', het warenhuis dat aan het einde van de vorige eeuw werd gebouwd. Vandaar sloeg de brand over op de 'Chiado', het warenhuis dat in 1905 in een oud klooster werd gevestigd. Door de harde wind bereikte het vuur vervolgens de eerste platenfirma van Portugal, 'Va- lentim de Carvalho', en ver woestte daar het onvervang bare archief. 'De hele, honderd jaar oude geschiedenis van dit huis is in vlammen opgegaan, inclusief veel documenten die voor de muziekgeschiedenis van Portu gal belangrijk zijn', zei direc teur David Ferreira met tranen in zijn ogen. De 200 meter brede vlam menzee vrat zich door de smalle straten naar het zuiden van de binnenstad, naar Praca do Commercio, waar ooit de Portugese galjoenen hun ge roofde schatten aan wal brach ten. Duizend brandweerlieden moesten machteloos toezien hoe het vuur telkens opnieuw voedsel vond, oude balken, ver molmde poortdeuren, en hoe andere huizen instortten door gasexplosies. De brandweerauto's kwa men de nauwe steegjes niet door, of de weg werd versperd door rokende brokstukken, bij tende rook en glibberige asres- ten. Honderden mensen keken vanaf de zeven heuvels van Lissabon naar beneden, naar de brand, maar niet met het waanzinnige plezier dat Nero ooit aan de brand in Rome be leefde. Vlammen schoten 30, 40 meter hoog de lucht in en een zuil zwarte rook verduisterde zon. De Portugese premier Ani- bal Cavaco Silva haastte zich meteen terug vanuit Algarve waar hij op vakantie was en bevestigde wat iedereen al dacht: 'Dit is een niet meer goed te maken schade aan Lis sabons erfgoed. Het zal lang duren tot de wonden geheeld zijn'.

de Stem | 1988 | | pagina 5