ernemers geopend Verkrachting in elke relatie strafbaar Criminaliteit licht gestegen, pakkans groter USTITIE WIL INTERNATIONAAL OPSPORINGSREGISTER V&D-personeel komt in actie SEP koopt Noors gas Slagen bij Luzac! Laat de televisie wlgende week maar uil. I )e?e!¥d BINNENLAND RIJTJE GEZET DE STEM COMMENTAAR Joris Voorhoeve «STEM BINNENLAND VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988 Zorg &iiS KABINET: HOGERE STRAFFEN VOOR VROUWENHANDEL NIEUWSOVERZICHT Rara-brand bij Philips Amsterdam 'Huisarts scheutig met bloeddrukmedicijn' 'OR niet voor cao-onderhandelingen' Werkgevers bouw zetten punt achter ATV Rechter geeft bewoners Lunetten gelijk Koningin en C&A op lijst superrijken Nederland veroordeeld wegens racisme «te 0tem ongo vaai dernemersklimaat, terwii Nederlandse managers uit non-profit-sector juist over een 'macho-cultuur'. Wat lager op de 'Ellem top' staan de 'kleine makken', die het leven vandi; recteuren en managers flink zuur kunnen Sollicitanten bijvoorbeeld zijn slordig gekleed, ongerria! nierd en vergen veel tijd managers. In hun ongeremd arrogantie schrijven in slech Nederlands onpersoonlijk, brieven, vaak gefrankeeri door hun huidige werkgever Een doffe ellende dus. ,ir... -NGURP gende igen t zelf :t al- beta- ik de idoea e on- nogal n Ne- ge- anger orden jmen', dacht, van- 1 eens e' on- T28 !0nze Haagse redactie 0 HAAG - Uit het giste- verschenen jaarverslag m het Openbaar Ministe- 5(OM) blijkt dat de crimi- jliteit vorig jaar licht is stegen. .aantal opgeloste zaken is Jcentueel gelijk is gebleven: pakkans is iets gedaald, ij, 1987 zijn 1.096.030 misdrij- geregistreerd, 14.497 meer in 1986. De stijging komt mdeels voor rekening van ilstal en geweldpleging aaronder misdrijven tegen openbare orde en het gezag), fietsen, brommers en auto's •rden in 1987 minder gestolen het jaar daarvoor, zakken- lers sloegen daarentegen j vaker toe. :pe rechterlijke macht kreeg jden i het vorig jaar drukker. Er wer den ruim 4.000 misdrijfzaken meer aangemeld dan in 1986. Een groot deel van die zaken is afgedaan door het Openbaar Ministerie. Daar is de rechter dus niet aan te pas gekomen. Veelal kwam de verdachte er met een waarschuwing vanaf of kon de schuld niet overtui gend worden vastgesteld. In de rest van de gevallen (minder dan eenderde) bood het OM een transactie aan (een geldboete). Het goedkoopst was het OM in Roermond. Daar werd ge middeld 276 gulden gevraagd voor een transactie. In Maas tricht (439 gulden) en Dor drecht (492 gulden) zijn de aan geboden transacties de hoogste van het land. Het OM in Roermond is niet alleen 'goedkoop', het werkt ook snel. Gemiddeld duurde de afhandeling van een zaak 74 dagen. In Arnhem moet een verdachte ruim 100 dagen lan ger wachten: daar had het OM gemiddeld 183 dagen nodig. In Maastricht waren 102 dagen nodig en in Breda 87. Voor zaken die naar de rechtbank gingen moest een verdachte vorig jaar nog veel meer geduld hebben. In Arn hem bijvoorbeeld duurde het gemiddeld 260 dagen voor er een uitspraak lag. Dat was ove rigens al een winst van 25 da gen ten opzichte van 1986. Bij veel andere rechtbanken steeg de wachttijd. In Breda had de rechtbank 250 dagen no dig, in Maastricht 281 en in Roermond 213. De rechtbank in Middelburg is in dit opzicht een uitschieter. Daar klaart men de klus in 191 dagen. Voor de kinderrechter zijn de wachttijden doorgaans niet minder. In Alkmaar is een jaar wachten heel gewoon. Roer mond is ook hier het snelst met zes maanden wachten. Middel burg en Breda hebben zeven maanden nodig, Arnhem acht. Maastricht zit daar tussenin. Grote verschillen waren er vorig jaar ook in de hoogte van de straffen. Zo kwamen frau deurs er bij de Roermondse rechtbank met een gemiddelde boete van 582 gulden vanaf, terwijl in Arnhem gemiddeld 1.966 gulden werd gevraagd. Maastricht (1.319 gulden) en Breda (1.170) scoren gemiddeld. Van Middelburg is het gemid delde niet bekend. Het totaal aantal door recht banken opgelegde geldboetes is in 1987 gedaald met ruim 6.000 naar 30.000. Daar staat tegen over dat er vaker een gevange nisstraf is opgelegd en ook va ker een gecombineerde straf (zitten en boete betalen). De duur van de straffen neemt ook steeds verder toe. Vorig jaar werden 423 mensen veroordeeld tot straffen van 3 jaar en meer. In 1986 waren dat er 387. In totaal werd aan 17.534 mensen gevangenisstraf opge legd, 400 meer dan in 1986. Beroep tegen de onvoor waardelijke straffen van de rechtbanken loonde vorig jaar vooral in Maastricht en in Haarlem. Van de Maastrichtse zaken besliste het Gerechtshof in 56 procent van de beroepszaken tot een lagere straf, in Haarlem zelfs in 59 procent van de ge vallen. In Breda, Middelburg en Roermond sprak het Hof meer dan gemiddeld een ho gere straf uit. schiedenis niet... Het Belgische 'Soldatenactie' l voorbeeld heeft geen toegang tot kazernes en is eerder een half-iüi gale actiegroep van niet- (of ex- )dienstplichtigen dan een vakboni En dat de staatssecretaris van fensie, Van Houwelingen, de EOC0- gedelegeerden vanavond komt toe spreken, dat zou in vrijwel geen en kel ander land denkbaar zij a „Wij kunnen ons eigen beleid voe ren. Persconferenties geven, contac- RsglStGI* ten onderhouden met Kamerleden -■ Als er wat aan de hand is, kunnen we ?'n register zou in ieder geval een dialoog bewerkstelligen met de Huiszoeking moet sneller' Over het eigen personee lopen de meningen nogal uit- een, hoewel een op de drie di recteuren hun lager personee te lui vindt en hun kader arrogant. Bovendien zijn werknemers te vaak ziek Een leuke conclusie uit het onderzoek is de hekel die on dernemers hebben aan advi- seurs. 'Elitair, snobistisch, ai-1# onze Haagse redactie standelijk en veel te duur'en daar mogen de adviesbureau EN HAAG - Politie en justitie moeten meer het mee doen. 'Ais je belazerd logelijkheden krijgen om over te gaan tot huis- Kif te dankSv, veracht en eventueel inbeslagneming van goede- ondervraagde. ke^na^e Slok moet er een internationaal opsporingsregister ko- van het onde^k ma«t Daarvoor pleit het Openbaar Ministerie (OM) in het vens adviesbureau, zich dat arvefslag over 1987. man in de vijf landen moet di recte toegang tot het register krijgen. Tenslotte wil het OM dat justitie de mogelijkheid krijgt andere informatie uit te wisse len met de buurlanden. Dat moet niet alleen kunnen ten behoeve van opsporing maar ook voor preventie en analyse van criminaliteit. De informatie zou door poli tiekorpsen rechtstreeks uitge wisseld moeten worden. Al die maatregelen zijn nodig om het openen van de binnengrenzen voor personen goed te laten verlopen, zegt het OM. zelf aantrekt, vermeldt de geljj het verslag blijkt dat de riminaliteit vorig jaar licht is jtegen, terwijl het aantal op- joste zaken procentueel ge- is gebleven: de pakkans is gedaald. De rechters zijn fenger gaan straffen. 'In het verslag pleit het OM ifve voor extra mogelij khe- foor huiszoeking ook voor 8 af andere vorm van identi- totieplicht en voor invoering in een internationaal opspo- ingsregister. jegankelijk moeten zijn voor ilitie en justitie in Frankrijk, fetduitsland, België en Lu- rg. Met deze landen Nederland het zoge naamde Schengen-akkoord ge- lpten. Dat gaat over samen- «erking op justitieel gebied. De jijf landen openen in 1990 hun iimiengrenzen voor personen. Volgens DeRpiter zouden de lijflanden alle informatie be treffende criminaliteit in het register moeten opnemen, voor zover die informatie betrek- heeft op zaken waarop ninstens zes maanden gevan genisstraf staat. Elke politie- militaire leding. Hoe weinig soei die dialoog dan ook vaak verloopt- - dit alles is uniek in de wereld", al dus Remco Verkerke. „Bedenk ook dat de mentaliteit in de krijgsmacht elders vaak veel 'harder' is. Als er hier een exces is voorgekomen met geweld tegen of intimidatie van dienstlichtigen, dan is iedereen het er over eens dat dat niet meer mag gebeuren. De verant woordelijke officier krijgt ervoor oj z'n dak. In het kaste-systeem in an dere landen kun je dat wel vergeten Wanneer die twee mentaliteiten met elkaar vermengd raken... daar is weinig goeds van te verwachten". Een Europese soldatenbond kan ten opzichte van die 'conservatieve' landen als breekijzer fungeren, stelt Verkerke zich voor. „Wanneer het de Franse soldaat is verboden lid te worden van die Europese bond ter wijl dat zijn Nederlandse aantreden als fractieleider leek de bedaarde Joris Voor- Franse ^ter van^Defensze^roel EF m dg mees( aangewezen man om de WD ui, het poll en Sh? Ho rimr 'eke moeras te trekken. Prominente WD-ers rolden in die dagen en wij dan een voet achter de d échtend over straat en intriges en openlijke wraakacties waren hebben de orde van de da9- krijgen. „De ECCO-conferenties goed gefunctioneerd als kanaal informatie uit te wisselen over de si tuatie in de verschillende landen die interne puinhoop, speelde ook nog de vraag wie de shte politieke leider van de WD moest worden genoemd. Als Volger van de toen uitgerangeerde Nijpels - die er nooit een Maar het is geen instituut dat veran- van dacj gemaakt dat die verantwoordelijkheid bij hem en deringen teweeg kan brengen. i|niemand anders lag - had Voorhoeve het recht om die positie Daarom dient, naast de ECCO, flat jclaimeni. Minister van Economische Zaken Rudolf de Korte liet Europese verbond van dienstplichtig hhter geen moment onbenut om duidelijk te maken dat die eer ian hem was toebedeeld. e militairen er te komen" Hij zag kinde ern ge- inteïli- advies se kin- intelli- uit 'po- Maar In de jn vra- :n inge- L In de school- :n alge- iter wat dan je ea Ge inderen een. Hij maagte st kun- e Jong dat hij ed heeft onvol- onder- rhoeven ree jaar Turkse deren is onder van een prijk on- v Willig, et twee- VS bij sie van snlandse de eigen nieuwe zijn zo- ;n als in aal. De Jong haalt wel een on derzoek aan bij een groep Ma rokkaanse kinderen naar de kennis van hun eigen taal. Ze bleken zo weinig te hebben opgestoken van de lessen standaard-Arabisch, dat onderzoekers gedwongen wa ren de test in het Nederlands aan te bieden. Verhoeven: „De conclusies die De Jong daar uit trekt deugen niet. Marok kanen staan niet model voor alle buitenlandse kinderen, daarvoor is de taalsituatie in Marokko te complex. Daar wordt onder meer veel Berber gesprokea De onderzoekers hadden bijvoorbeeld ook na kunnen gaan of de kinderen misschien vooruit waren gf ■en politicus zou zich betere omstandigheden kunnen voorstel- h bij hpt aanvaarden van een belangrijke functie. Wie echter de Mans öpmaakt van het optreden van Joris Voorhoeve in zijn Jjeuwe job, moet tot de conclusie komen dat de voorman van de WD-Kamerfractie het verrassend goed heeft gedaan. «et het probleem De Korte was Voorhoeve gauw klaar. Het was Jet zozeer zijn eigen optreden, maar brokkenpiloot De Korte zelf de WD-achterban de overtuiging gaf dat hij niet de man is die «WD naar een betere toekomst kan leiden. «armee promoveerde Voorhoeve zich nog niet automatisch tot «onomstreden politieke leider van de liberalen. Het gemor van «ontevredenen binnen de partij was nog lang niet over. Vooral «1 gegeven dat de WD de kiezersgunst aan het verspelen was, •9 de liberale aanhang zwaar op de maag. JP,zulke momenten werd het geroep om de onvermijdelijke Wie- «iweer luid en duidelijk hoorbaar. De Commissaris der Koningin ifnesland is nooit te beroerd gewest om de hem toegespeelde fin te koppen. Met uitgekiende toespraken - waaruit nooit dui- Wkwerd of hij nu wel of niet naar Den Haag terug wilde komen ^grootte hij zijn populariteit bij het WD-electoraat. Weidende WD-ers hebben zich door het 'fantoom van Fries- de bibbers laten aanpraten. Zo niet Joris Voorhoeve. Hij «geerde niet nerveus of geïrriteerd, maar bleef zijn eigen koers «en. Dat werd heel duidelijk tijdens de discussies over het al gaan in het Berber. In S"iet aanvaarden van het rapport Liberaal Bestek, waarin de Wellers de WD adviseerden een ruk naar rechts te maken. r,ra "lS zoals Wiegel al eerder, tijdens een geruchtmakende toe wak in Breda, zijn gehoor had voorgehouden. a@emene ledenvergaering liet echter weinig of niets van Libe- «i bestek heel. De keuze voor een meer sociaal-liberale koers JoiWoorh^e'reChte motie van 9°edkeurin9 aan het adres van Mn/ Zi'n rechtstreekse duels met minister-president Lubbers tf? V°orhoeve indruk gemaakt. De beheerste wijze waarop hij litinn 8r 'e9em°et trad, bezorgden hem veel bijval. Dat is tot ,9 Sekomen in een Nipo-enquête, waaruit Voorhoeve als de Jje favoriet voor het lijsttrekkerschap van de WD voor de ko- 7™e verkiezingen naar voren is gekomen. ^arde die aan enquêtes moet worden toegekend is zeer be- ^et ziJn tenslotte slechts moment-opnames. Maar het tweede plaats kun je je net goed afvragen of het lespN" gram in het standaard-Ar»' bisch wel voldoende was, plaats van de schuld bij kinderen te leggen. Met de re sultaten van dergelijke on derzoeken kun je in ieder ge val niet het tweetalig onder wijs onderuit halen". Tenslotte constateert Ver hoeven fijntje dat 'tweetalig' heid altijd een problee® wordt genoemd behalve a» het gaat Om de kinderen V tlJ1, ,CMOiuiic oicuin miumici n-up, laiuca. iviaai mci meerderheden'. „Ik mag aat de intellectueel Voorhoeve populist Wiegel op achterstand minste aannemen", zegt™' m gezet, is toch veelbetekenend. „dat de heer De Jong er g#" bezwaar tegen zal hebben d» rniee is overigens niets gezegd over een eventueel herstel van zijn kinderen les krijgen ffl vu. Zolang vooral de liberale bewindslieden zich door Lub- eigen taal en daarnaast ae wet laten voorschrijven, is er meer nodig dan een sterke tweede en zo mogelijk de' «eKe leider om de Dartii weer inhoud te aeven. en vierde taal leren". Wanneer in 1990 de grenzen tussen de Beneluxlanden, Frankrijk en de Bondsrepu bliek Duitsland open gaan en de personencontrole vervalt, wil dat nog niet zeggen dat de strafrechtelijke systemen van die landen in elkaar schuiven. Een' internationaal opspo ringsregister kan wel een eer ste stap in die richting zijn, al dus De Ruiter, die zijn zorg over de 'open grenzen' niet on der stoelen of banken steekt. Van onze verslaggever ARNHEM - Om de electri- citeitsvoorziening tot het jaar 2000 veilig te stellen heeft de directie van de SEP een dubbele salto gemaakt. Er is een contract gesloten met het Noorse Statoii, waarbij Noorwegen zich verplicht 25 jaar lang jaarlijks 2 miljard kubieke meter aardgas te leve ren aan de SEP. Bovendien heeft de SEP con- (ADVERTENTIE) Je kunt nu nog inschrijven bij het Luzac College! rliel Breda n 076-220945 of ^Lssijfe Den Haag 070-469269 tracten met West-Duitsland en Frankrijk afgesloten, waarin de SEP 10 jaar lang zoveel elec- triciteit zal afnemen als gelijk te stellen is met 1050 MW pro- duktievermogen. Deze voorstellen zijn ver werkt in het nieuwe Electrici- teitsplan (E-plan) dat van 1989 tot 1998 geldig zal zijn. De plan nen moeten nog goedgekeurd worden. Met name het contract met het Noorse Statoii is opzienba rend. Tot nu toe importeerde alleen de Gasunie aardgas uit andere landen. De nieuwe elec- triciteitswet geeft de SEP ook deze kans. In het vorige E-plan was nog besloten een kolencentrale te bouwen. Dat plan is geschrapt en daarvoor komt nu meteen die tweede aardgasgestookte centrale op de Eemsvlakte. SEP heeft in het nieuwe E- plan gekozen voor een kolen- en gas-scenario. Maar volgens directeur Ketting blijft de SEP in de toekomst streven naar een brandstofpakket, dat be staat uit eenderde kolen, een derde gas en eenderde kern energie. Er is dan ook besloten te wachten tot het volgende E- plan met het invullen van de bouw van een centrale op de lo catie Borssele. Bij de distributiecentra van Vroom en Dreesmann in Utrecht eh'Si Oèdenrode hebben gisteren een aantal werk nemers het werk korte tijd onderbroken. Zij eisten duide lijkheidover-de op handen zijnde reorganisatie bij de wa renhuizen en een garantie dat daarbij geen gedwongen ont slagen zullen vallen. In Utrecht legde ongeveer de helft van de zestig werknemers van het distributiecentrum het werk neer om, samen met personeel van de centrale bakkerijnaar het V&D-waren- huis in Hoog Catherijne te trekken. Daar werd een korte de monstratie gehouden, waarbij zich ook winkelpersoneel aansloot. (ADVERTENTIE) We schetsen het beeld. Het was een verenigingsblad en is nu een volwaardig magazine. Met interessante reportages en informatieve artikelen. Een blad dat er bovendien prachtig uitziet. De nieuwe Kampioen. Je kan wel zien dat de redactie de knop rigoureus heeft omgedraaid. Nu u nog. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Zware zedendelicten als verkrachting in welke relatie dan ook, plegen van ontucht met patiën ten of cliënten en met mensen met gebrekkige ontwikkeling of zieke lijke stoornis van geestvermogens, ongeoorloofde exploitatie van prosti tutie en vrouwenhandel, zullen in de toekomst zwaar bestraft kunnen worden. Minister Korthals Altes (Justitie) zal de Tweede Kamer een aantal wijzigingen van en aanvullingen op het Wetboek van Strafrecht voorstellen. Het kabinet ging gisteren met de door de minister gewenste hogere straffen op zware zedendelicten akkoord Het gaat om: het strafbaar stellen van verkrachting in welke relatie dan ook, door de bepaling te schrappen dat de verkrachting 'buiten echt' moet hebben plaats gehad; daarmee wordt onder meer verkrachting binnen het huwelijk strafbaar; het strafbaar stellen van het plegen van ontucht met personen, die aan een zoda nige gebrekkige ontwikkeling of zieke lijke stoornis van hun geestvermogens lijden, dat ze niet of onvoldoende in staat zijn hun wil te bepalen over handelingen die met hen gepleegd worden of daaraan weerstand te bieden. Het Wetboek van Strafrecht spreekt totnutoe slechts over vrouwen buiten echt of kinderen beneden zestien jaar in staat van bewusteloosheid of onmacht. Deze bepalingen worden dus aangescherpt en uitgebreid. De maxi mum straffen blij ven acht en zes j aar het strafbaar stellen van personen, werkzaam in de gezondheidszorg of de maatschappelijke zorg, die ontucht ple gen met iemand die zich als patiënt of cliënt aan hun zorg of hulp heeft toever trouwd. Ook hier gaat het om een aan scherping van een bestaand artikel, dat op een dergelijke daad zes jaar maximum stelt; het stellen van een maximum straf van zes jaar op ongeloorloofde exploitatie van prostitutie en vrouwenhandel. Het Wet boek van Strafrecht kent nu nog een ma ximum straf van één jaar op het bevorde ren van prostitutie als beroep of ge woonte en van vijf jaar op vrouwenhan del. Er ligt al een wetsvoorstel om het bor deelverbod af te schaffen en exploitatie van prostitutie met dwang of misbruik van uit feitelijke verhoudingen voort vloeiend overwicht of misleiding straf baar te stellen. De maximum-strafmaat daarop die nu wordt voorgesteld, be draagt zes jaar. Met deze wijziging wordt vooral be oogd de uitbuiting van prostituees af komstig uit Derde Wereld-landen tegen te gaan, maatschappelijk zwakkeren te behoeden tegen uitbuiting. Overigens stelt Korthals Altes voor de term vrou wenhandel te vervangen door mensen handel. J «j 15 En wat doen onze parlementariërs als ze eens een dagje niks te doen hebben Dan gaan ze lekker vissen. Nou, lekker, de jaar lijkse viswedstrijd tussen Kamerleden en pers werd gisteren verstoord door actievoerders. De politie had er een harde dob ber aan. De viswedstrijd werd gehouden bij Rosmalen in een afgezet water waar speciaal voor deze gelegenheid vissen in waren uitgezet. Om er toch nog zoiets als een wedstrijd van te ma ken moesten de deelnemers wel zelf hun hengel vasthouden. De actievoerders vonden dat niet in de haak, maar ja zowel de doorsnee parlementariër als de gemiddelde parlementaire jour nalist kennen tegenwoordig maar één credo en dat is: kalmpjes aan dan breekt het lijntje niet. Ik vind dat die actievoerders volkomen gelijk hadden. Het zou vooral voor de Kamerleden een goede les zijn om eens een keer te ervaren hoe het is om niks te vangen. De politie slaagde er tenslotte in de actievoerders te pakken en van het viswater te verwijderen. Onverstoorbaar zoals waar schijnlijk alleen Kamerleden en persmuskieten kunnen zijn, gingen zij na het incident gewoon verder met de wedstrijd. Na deze dag vol visserslatijn kunnen ze er weer tegen. Een parlementair jaar lang zal er in Den Haag minstens zo'n krasse taal gesproken worden die, als puntje bij paaltje komt, dus bij het tellen van de stemmen, net ais visserslatijn schromelijk overdreven zal blijken te zijn. Ik ga er voor een maandje tussenuit. Lekker vissen aan de kust van een ver eiland. Laat u ondertussen niet beet nemen. MERIJN AMSTERDAM (ANP) - Sympathisanten van de deze week tot vijf jaar gevangenis veroordeelde Rara-activist R. hebben brand gesticht bij Philips Technische Service in Amsterdam. De schade bedroeg ruim een half miljoen gulden. De brandstichting was een protest tegen de levering door Phi lips van technische apparatuur aan leger en politie van Zuid- afrika. Philips maakt zich zo schuldig, aldus de brandstichters in een bericht aan de media, aan 'collaboratie met het racisti sche apartheidsregime'. UTRECHT (ANP) - Huisartsen zijn veel te royaal met medicij - nen om hoge bloeddruk te verlagen. Ze bestempelen de bloed druk van hun patiënten te snel als 'te hoog' en zitten vlot klaar met een receptje voor (dure) medicijnen. Dat concludeert de Consumentenbond uit een enquête onder duizend mensen, die wel eens voor hoge bloeddruk bij hun huisarts zijn geweest. De bond heeft ook kritiek op de manier waarop de huisarts de bloeddruk van zijn patiënten meet. Dat gebeurt onzorgvuldig en te haastig. De Landelijke Huisartsenvereniging LHV noemt dat bij monde van voorzitter Van de Zandt 'een stoot onder de gordel en be neden de maat'. De conclusies van de Consumentenbond zijn volgens hem hoogst twijfelachtig. DOORN (ANP) - Onderhandelingen over de primaire arbeids voorwaarden, zoals de hoogte van de salarissen, moet worden overgelaten aan de erkende vakorganisaties. De wettelijke po sitie van de ondernemingsraad op dit punt moet dan ook niet worden veranderd. Aldus minister De Koning (Sociale Zaken) op de conferentie van het Convent van christelijk-sociale organisaties. In een be sloten omgeving overlegden daar de werkgeversorganisatie NCW en de vakcentrale CNV met elkaar over de medezeggen schap in de jaren negentig. De OR kan wel vooroverleg plegen met vakbeweging en onder neming en daar informatie geven en wensen naar voren bren gen. Maar, meent de bewindsman, de OR zal zich toch vooral richten naar de economische situatie van de eigen onderne ming. DEN HAAG (ANP) - Arbeidstijdverkorting in de bouw werkt niet. Door het tekort aan vaklieden is overwerk aan de orde van de dag en bevordert korter werken zelfs zwart werken. Aldus voorzitter Sandbergen van de aannemersorganisatie NI- VAG. Hij vocht de stelling van de vakbeweging aan dat bij een pro- duktie van 150.000 arbeidsjaren er door zestien roostervrije da gen 12.000 arbeidsjaren zijn bijgekomen. 'Theoretisch is dat wellicht juist, maar uit andere cijfers blijkt dat het aantal ar beidskrachten in de bouw juist is gedaald in plaats van toege nomen', aldus Sandbergen. De Bouwbond-FNV laat zich hierdoor echter niet weerhouden bij de komende cao-onderhandelingen korter werken opnieuw als een van de belangrijkste eisen in te brengen, aldus een woordvoerder. DEN BOSCH (ANP) - De kantonrechter in Den Bosch heeft een vordering van de Staat om een huurovereenkomst met twaalf in het Vughtse barakkenkamp Lunetten woonachtige Molukse gezinnen op te zeggen, afgewezen. De kantonrechter is het met de bewoners eens dat er in hun geval geen sprake is van een huurovereenkomst. Gevolg van deze uitspraak is dat de Staat nu andere juridische paden moet bewandelen om de barakken van deze gezinnen leeg te krijgen. NEW YORK (UPI) - Koningin Beatrix (foto) en het kleding bedrijf C&A zijn door het Amerikaanse zakentijdschrift 'Fortune' gezet op de 12e en 17e plaats van de lijst van 's we relds 25 allerrijkste indivi duele personen of families. Fortune schat het persoonlijke vermogen van de koningin op 8,8 miljard gulden aan beleg gingen en dat van de familie Brenninkmeijer op 6,8 miljard. Sultan Hassanal Bolkiah, de leider van het oliestaatje Bru nei, handhaaft zich dit jaar als de rijkste man van de wereld. Zijn persoonlijke vermogen wordt door Fortune geschat op 50 miljard gulden. AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Staat zal een Turkse vrouw die op racistische gronden tijdens haar zwangerschap is ontslagen, in een of andere vorm genoegdoening moeten ver schaffen. Dat heeft de in Genève zetelende VN-commissie tot uitbanning van rassendiscriminatie uitgesproken. De Staat der Nederlanden heeft het recht op arbeid en op be scherming tegen werkloosheid geschonden, zo stelt de Com- missie.Omdat de Staat niet bij machte is de onterecht verbro ken arbeidsverhouding met een particuliere werkgever te her stellen, zal er nu een schadevergoeding geregeld moeten wor- den. j 9f N- V

de Stem | 1988 | | pagina 3