wonen, werk en school Digitale saxofoon doet het ook zonder blazen Video-walkman met beeldscherm Afstandsbediening kan stuk simpeler Piggelmee en het tovervisje Gids Costa Blanca Schuurmachine Beeldtelefoon voor twee mille Brandveilig schuimplastic Hoe versjouw ik mijn luidspreker Snel zelf een poster maken 'SHADO Thema's Elektron over Kinderlijn met kleurige en heel speelse vormen DE TECHNIEK GAAT WEL HEEL ERG SNEL Michael J. Rambo verlie van Britse filmkeuring Londen (reuter) DE STEM CONSUMENT VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988102 m 'BRIGHT L Vaste prik gelijklopend met de Firato is de tentoonstelling Het Elektron. Elektron 88 heeft als onderwerp communicatie. W In drie paviljoens met ieder een eigen thema (wonen, werken school) wordt de kloof gedicht ontstaan door de aanzwellende stroom van technologische ontwikkelingen. Niet iedereen is geluk kig met de technologische explosie. Velen hebben angst voor de techniek, maar dit hoeft niet, leert de tentoonstelling. Op Het Elektron worden onder meer getoond: elektronische post, fax, administratieve automatisering, patiëntregistratie, route- instructie, geavanceerde communicatie bij de krijgsmacht, scan ners, beveiliging, meet- en regelsystemen, videovergaderen, bi telefoon en telefoon-diagnose. Ook wordt aandacht besteed het verkeer, zoals files, pechmelding, landmobielnet, autotelefoon en alarmnet. W De grenzen tussen werken, wonen en leren vervagen. Telewi- ken is daarvan een voorbeeld. Steeds meer mensen werken thuis met hun computer voor de zaak. Met modem en fax kan het wet! overgeseind worden. Baas gelukkig, werknemer gelukkig. Ook tele- edukatie is ook in opmars. Met de PC kan huiswerk gemaakt ei verzonden worden. Met de toegangskaart komt men ook in de Ff rato terecht, enkele meters verderop. Casio brengt de DH-100, een digitale saxofoon en nog veel nie® het blaasinstrument is ook nog trompet, synth-reed, hobo, en fluit. W Het maximale bereik is 4 oktaaf. De digitale blazer kan ooktj speeld worden zonder erin te blazen en wel in de stand Breath Dan hoef je alleen maar op de kleppen te drukken, geschikt ook voor ademloze blazers. W De DH-100, die een kleine ƒ500 kost, heeft een ingebouwd' luidspreker, maar kan ook op een versterker aangesloten word® Hij heeft diverse effecten, zoals vertraagd vibrato. Hij draait op batterijen, maar met adapters kan de toeter ook elders op sloten worden. Het gewicht is 0,8 kilo. Na lichtvoetige rollen cret of my succes' en d chael J. Fox in zijn nie ervaringen, die aan de In 'Bright lights, big city' hij het als de onhandige Conway zwaar te verc maar het aardige is dat ht toch redelijk van zijn ge kant toont. Jamie Conway wilde oo: groot schrijver worden, moet nu genoegen nemei een baantje als correcte een Newyorks tijdschrift, een slordigheid wordt hi; slagen. Oorzaak is zijn tenlange 'stappen' met alcohol en coke, samen me gladde uitgaansvriend (Kief Sutherland). Elke bevindt hij zich in de bars eo's en dure winkelstratei Manhattan, die door regi James Bridges fraai ir f ester Stallone is dan staat om in zijn Rai Mms hele legers te ve; feren, in zijn strijd me britse filmkeuring heel het onderspit mr delven. Le filmkeurders knipten Meen 24 stukken uit Rami bepaalden ook dat a mensen ouder dan 18 jaa Mnt in de bioscopen rr «anschouwen. ,e Britse filmkeuring m; scenes met een 1 ngte van iets meer dar k P1ut uit de film hadde: Ifo l nu verwijderde Z? bevatten zeer geweld ni« en ^romantische' v gen van wapens. Voor de mobiele mens van nu. Drie kleine apparaatjes die tesamen 5500 kosten: een mini-televisietoestel ~-i~ - waarop van alles is te ontvangen, in kleur natuurlijk, geklikt aan een petieterig 8 mm-videorecordertje waarmee je kunt opnemen en weergeven, net als bij een grote. Verder hoort er nog een videocamera bij. Het hele geval is voor de mobiele mens van nu die van miniaturen houdt. Hoe kleiner, hoe mooier. Sony, de fabrikant, gebruikt de term personal vi deo om aan te geven dat iedereen in het gezin nu intiem naar een eigen tv kan kijken. Maar het moet wel een kapitaalkrachtige familie zijn die voor ieder lid zo'n lilliputter-set kan beta len. De Videowalkman GV-8 heeft een schermpje van 7,5 cm en bevat een ingebouwde VHF/UHF automatische tuner. Hij kan ook op de kabel aan gesloten worden. De GV-8 is ook als kleurenmoni- tor te gebruiken voor videofilmen. De bijpassende recorder heeft een speelduur van maximaal drie uur met geluid in FM-kwaliteit. Met de inge bouwde timer is tot 24 uur van tevoren te program meren. Tevens is er mee te monteren. Editing en dubbing zijn mogelijk. De recorder bezit snelzoe- ken en een storingsvrij stilstaand beeld. Bij dit snoepje hoort de Walkcam, een camera die voorts op alle andere recorders van welk systeem dan ook is aan te sluiten. De CCD-GI heeft een zoomlens van 4 tot 15 mm, maar extra lensen zijn op te zetten. In de Walkcam hoort geen bandje. Die zit in de recorder. De techniek dient de mens. Philips intro- duceert de Domestic Digital Bus. Daar- g mee wordt afstandsbediening nog een voudiger. Je zit op je stoel, je hebt een videofilmpje in je recorder en je hoeft alleen maar het commando 'play' te geven. Alle verdere commando's, zoals de televisie inscha kelen, kanaal kiezen, weergeven enz. doet de bus. Ook als de kijker iets wil opnemen, hoeft hij maar een vinger te verroeren. Druk op 'Record'. De vi deorecorder vraagt de TV automatisch welk pro- gramme deze nu uitzendt, geeft deze informatie door aan de videorecordfer die dan op hetzelfde kanaal afstemt en met opnemen begint. Philips gaat er vanuit dat in de toekomst de consu ment interaktief met de elektronica bezig zal zijn. Het apparaat stelt vragen en de consument geeft antwoord en omgekeerd. Met de bus moet een einde komen aan de steeds ingewikkelder wor dende handelingen die van een consument ge vraagd worden. Er is een nieuwe versie op de markt ver- - schenen van het bekende verhaaltje over Piggelmee en het visje in de zee. Van Nelle in Rotterdam wil daarmee een re clamecampagne ondersteunen voor een nieuwe En gelse theemelange ('nog geuriger met behoud van de gewenste diepe rode kleur'). Het boekje zal vooral bij de ouderen jeugdherinne ringen oproepen. In 1919 verscheen het voor het eerst van de hand van Van Nelle's hoofdvertegen woordiger L.C. Steenhuizen. Sindsdien zijn er an derhalf miljoen exemplaren verspreid. Van Nelle hoopt dat de nieuwe versie, die bewerkt is door Wilma de Jong-Van Kasteel, net zo'n succes wordt. 'Piggelmee en het tovervisje' heet het officieel. Net als vroeger kunnen de consumenten weer plaatjes sparen om in het boekje te plakken. Ze zijn in de theeverpakking te vinden. Dat wil zeggen in de ver pakking voor 100 gram losse thee en in de doosjes met zakjes voor twee-thee. Het boekje is gratis in de winkels verkrijgbaar. Van Nelle heeft jarenlang geen reclame meer ge voerd voor de Engelse theemelange. Dat had verve lende gevolgen: ten opzichte van concurrent Douwe Egberts is de verkoop ervan drastisch ge daald. De thee-actie moet daar verandering in brengen. Leuk nieuws voor vaste bezoekers van de Spaanse Costa Blanca. Peter Gillissen, die werkzaam is ge weest bij het Spaans Diensten Centrum in de na bijheid van Benidorm, heeft een zaken- en beroe pengids samengesteld, inspelend op behoeften van Nederlanders, die op toeristisch of zakelijk gebied informatie wensen over de streek. Het zoeken naar een Nederlandstalige arts, loodgieter, advocaat of makelaar is nu een fluitje van een cent geworden. De Costa Blanca Gids is telefonisch te bestellen: 02295-3199. Er moet drie gulden voor betaald wor den. Daar komen de verzendkosten nog bij. Mitsubishi en Sony presenteren de beeldtelefoon op de Firato. Een oude droom wordt waarheid, maar niet hele maal. Want het beeld beweegt niet. Dan komt later wel. Het werkstuk van Mitsubishi heet in goed Japans Visual Telephone Display. Je verbindt het ding via een stekker met een telefoon. Natuurlijk moet de andere kant van de lijn ook een beeldtelefoon hebben, anders is de lol er snel af. De beeldtelefoon werkt in twee richtingen. Er zit een camera'tje in dat je beeld overseint naar de an der, en het portret van de ander bereikt je op de zelfde wijze. Het is natuurlijk vervelend als de beeldtelefoon overgaat en je stapt net onder de douche vandaan. Als je wilt dat je gezien wordt, druk je op het knopje 'Pose' en dan controleer je het beeld op je eigen scherm. De helderheid kan geregeld worden. Pas als je tevreden bent over het plaatje, druk je op de knop 'Send.' In een kleine zes seconden ver schijnt dan het beeld op het scherm aan de andere kant. De beeldtelefoon heeft een geheugen waar- Het is wel jammer dat het beeld niet beweegt. mee de laatste drie ontvangen plaatjes bewaard apparaat wordt met lichtnet-adapter geleverd en kunnen worden en naar believen opgeroepen. Het kost bijna 2000. De nieuwe Excenterschuurmachine PEX 115 A be tekent volgens Bosch een wereldprimeur. Dit 'schuurwonder' heeft een voor de doe-het-zelver compleet nieuwe manier van schuren. Een excen trische beweging wordt gecombineerd met een ro terende beweging. Het resultaat is een zeer fijn schuurbeeld en absoluut zonder krasjes. De PEX 115 A kan bovendien niet alleen grote vlakken maar ook hol en bol schuren. De prijs van dit schuurapparaat, dat vanzelfsprekend voorzien is van een stofafzuiging, is ongeveer 180. Luidsprekers zijn de minst begrepen en |:SS|g meest complexe schakels in een audio- Jj keten. Goed geluid is op ontelbare wijzen te reproduceren. Maar een echt goede luidspreker is altijd een dure kwestie, d heeft enkele verdienstelijke luidsprekerfabrikan ten, zoals Philips natuurüjk, maar ook BNS en de opmerkelijke nieuweling Driade. De Driades hebben bizarre vormen en hebben een range van zes modellen, van een kleine ƒ700 (per stuk) tot aan boxen van over de drie mille. Daar buiten zijn er nog modellen die het tienvoudige moeten opbrengen en waarbij elke uiterlijke gelij kenis met bestaande luidsprekers op toeval berust. Luidsprekers van een halve ton zijn al lang geen zeldzaamheid meer, want volgelingen van High End kennen geen remmingen. Deze heer die niet bij de prijs inbegrepen is, sjouwt de Driade 44 die een uitstekend geluid combineert met een eigenaardige zeskantige vorm. Door Jan Koesen i- j De informatie-technologie is warm ge- draaid. Enorme ontwikkelingen staan op 1=^^ stapel. En het gaat in een adembenemend tempo. Wat vandaag hypermodern is, is over drie maanden economisch verouderd. De tech niek, zo blijkt wel op de Firato in de Amsterdamse RAI, gaat veel sneller dan de maatschappij kan bij houden. Gigabytes, CD-WORM, CD-ROM, laserdisks, CD-I en CD-Video. Van de moderne consument wordt verwacht dat die een halve ingenieur is. De floppies hebben het gehad. Het minste is nu wel een harde schijf met 20 tot 30 megaByte. Maar massageheugens van 100 MegaByte zijn geen uit zondering meer. Een van de opvallendste ontwikkelingen is de opti sche gegevens opslag. Een laserstraal tast putjes af in een hard oppervlak. Die putjes kunnen vertaald worden in muziek, geluid, gegevens, programma's of beelden. Feilloos. De traditionele magnetische media lijken hun langste tijd gehad te hebben. Allereerst zien we enorme toenames van de capaci teit. Een CD-ROM disk kan maximaal 550 mega Byte bevatten, 550 miljoen tekens. En dat is 30 keer zoveel als de gemiddelde harde schijf. Ruim 1500 diskettes passen op zo'n monster. De optische technieken hebben voorts als voordeel dat ze onge voelig voor stof en storingen zijn. Een 'head-crash', waarbij een harde schijf er opeens de brui aangeeft en maanden, soms jaren werk, in een klap naar de haaien is, is hier niet mogelijk. De kosten van de optische media zijn laag. Etvaringen met de CD opgedaan werpen nu hun vruchten af. CD-I (van Interaktief) is een CD-techniek bedoeld voor edukatieve en thuistoepassingen. Je kunt hier mee als het ware 'reizen' door een museum of stad. Je kunt tienduizenden foto's oproepen en encyclo pedieën vol informatie. Al enige tijd is de WORM aan de gang (Write Oce Read Many). Een com pleet archief wordt naar behoefte van de gebruiker op een CD gebrand en is daarna niet meer te wis sen. DVI is Digital Video Interactief. Grote porties in formaties, bijvoorbeeld, kunnen met deze techniek samengeperst worden. THOR is een wisbare CD. Een laser brandt de informatie erin, een zwakkere laser leest het af. Hierna kan je over deze informa tie weer nieuwe informatie branden met de sterke straal. THOR is vanaf eind 1989 op de markt, zo wordt beloofd. Onder de naam Safety Foam is een nieuw type schuimplastic ontwikkeld dat volgens fabrikant Draka Interfoam in Hillegom uitmunt in brandvei ligheid en in milieuvriendelijke produktie. Volgens de fabrikant vloog bij testen steeds de gangbare matras helemaal in brand en doofde het vuur vrij wel meteen bij de Safety Foam. Het nieuwe polye ther schuim is nauwelijks duurder dan de klassieke schuimvullingen. Draka loopt hiermee vooruit op een wettelijke regeling, die met ingang van 1 fe bruari 1989 het gebruik van brandbare schuimplas- tics in meubelen en matrassen verbiedt. Floppy lijkt verouderd 26oug.-4s«pt Amsterdam j De Poster Printer die vanaf half oktober te koop is, maakt in zeventig seconden van een gewoon A-4'tje een poster van 59,4 x 84,1 cm. Wordt het papier dwars ingestoken dan wordt de poster automatisch 42 x 59,4 cm. De te vergroten afbeelding of tekst kan in vier kleuren worden gedrukt: zwart, rood, oranje of groen op het witte basispapier. Op het eveneens beschikbare basispapier in zachtro- se, üchtblauw en lichtgeel kan alles in zwart worden weergegeven. Importeur is Fujifilm in Rotterdam. Het apparaat gaat ongeveer vijf duizend gulden kosten. W Er is nu een creatie van Technics: de AFP-100, waar ƒ30.000 voor betaald moet worden. Per stuk, wel te ver staan. De Audio Flat Panel is maar 10 cm diep en heeft een De platste die 170 kilo weegt. oppervlak van 2m2. Hij weegt liefst 170 kilo. Het is een vierweg/tien-speaker systeem en heeft een frequentie!» reik van 35 tot 40.000 Hz. Vooral het laag moet spectaculair zijn De AFP kan tot 700 watt belast worden. Nieuwe materialen zijl toegepast. De woofer is gemaakt van een pulpachtige samenstel) versterkt met mica en een harde chitine-achtige stof. W Maar de elektronica is volwassen. Bij de cassettespeler TCM 4000 wordt een microfoon geleverd, waarmee de üeverdjes kurnit' zingen. Met de Walkie Talkie ICB-1000 kunnen kinderen mti vriendjes praten tot op 400 meter. W En jawel, de hoofdtelefoon is zo gemaakt dat je ook nog het g. toeter van een auto hoort, dus hij is straatveilig. Om te voorkoms dat de ouders gek worden, is er een 'limiter'-knop ingebouwd wait mee de geluidssterkte is te beperken. Het grapje van de foto kosi ƒ129. Fili Luidsprekers zijn in opmars. Het publiek heeft zoveel be hoefte aan de uiterste kwali teit die 'High End' genoemd wordt, dat de fabrikanten bo xen zijn gaan maken die duurder zijn per stuk dan een auto. Ze worden toch wel verkocht. Voor het mid-hoog en de tweeters is ook nieuw materiaal ont wikkeld. Het oppervlak is als een diamant zo hard, bevat speciale mica en een warmteregelende hars. Er is een eenvoudiger broertje de AFP-10 die 10 mille per stuk kost en die ook best aardig klinkt. Veel plezier met kinderelektronica. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, denkt Sony en jawel: heli 'My First Sony' waarmee de jongsten door de Japanse gigant ondti je vuur worden genomen. Kinderen hebben tegenwoordig meer geld te verteren dan bijstandsmoeder en er zijn hele volksstammen ouders die zii schuldig voelen als ze niet op een trend inhaken. Dus het zit snor met de nieuwe handel. 'My First Sony' is een kinderlijn ma speelse vormen, leuke kleurtjes en grote, duidelijke knoppen. Dt hoeken zijn afgerond en gifvrij. ran onze filmredactie jet Bredase Filmhuis ordia houdt samen me jen andere landelijke luizen een retrospt iverzicht van de Ai jjnse cinema in de peril •eptember tot 15 nover jentraal staat het werk je cineast Alberto Fisc nan en een ander, vr mbekend deel van de jentijnse filmkunst, je 50-jarige Fischermat ,erde na de val van die 'êron in 1955 een belang lijdrage aan de opleving je artistieke film in zijn )e regering Frondisi rl oen het Nationale Film! out op, wat een golf aan; lóteiten ontketende, waarl it )e Michael J. Fox (rechts tocht in 'Bright lights, bf Van onze filmredactie

de Stem | 1988 | | pagina 18