mttfyof Hulst het zakkencentrum van Europa I Gildefeesten Sluiskil echt dorpsfeest PZEM blijft rekenen op kolenvergassing of een kerncentrale Waterkwaliteit Damse Vaart moet beter Man zwaar gewond bij bedrijfsongeval Goes Schipper beboet voor illegaal bezit wapens IBIEDIWGEW SurpriseShow. BEDRIJF: STORM IN GLAS WATER GEMEENTE: ZAAK IS ACHTERHAALD Drie maanden cel voor stelen brommer en auto Inwoners Nieuw-Namen voortaan naar bibiotheek Kieldrecht orekend is de nieuwe van de partij op de Show. lie alleen van 'n Omega aktiemodeL, de Omega Ber aan toe te voegen. t>ns toekomt U maakt voor twee personen |oor alleen, vrijblijvend, Dverspreuk te verzin- niet mysterieus 10.00 tot 17.00 u. Altijd 1600,- terug voor uw inruilauto IETS TE VIEREN? tt tt i klassiekers worden, auto's te bemach- BEDRUF INTERJUTE BREIDT UIT MET NIEUWE OPSLAGHAL [ERNEUZEN - Garage Verbrugge in Terneuzen ntkent nieuwe beschuldigingen van Links Per- ipectief Terneuzen (LPT) over bodemvervuiling net onder andere tolueen en benzeen. Storingen Tolueen-achtig Terneuzenaar 21 maanden cel in voor verkrachting Open dag voor Ouders van een °verleden kind' Mis Storm WERELDKAMPIOENSCHAP HENGELEN ZET INSTANTIES AAN HET DENKEN VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988 VOORSTEL SPECIALE WERKGROEP: 'BESCHERMING TEGEN PIRATERIJ' ngen A6 ^i-" Voor uw party, reünie, bruiloft of gewoon gezellig uit eten. specialiteiten restaurant culinair niveau vriendelijke prijzen Oosterhoutseweg Teteringen 076-713381 DE STEM VANZEELAND an onze verslaggever HJLST - De Internationale ute Maatschappij wil van luist het zakkencentrum an Europa maken. e eerste aanzet daartoe is een ,rSe uitbreiding met een ieuwe opslaghal. De totale op- lagcapaciteit van het bedrijf Hulst komt daarmee op ijna 25.000 vierkante meter. Met de meuwe loods wordt iteijute eindelijk van de op- slagproblemen verlost. De laatsje jaren moet het bedrijf veelvuldig buiten de deur op slaan. Dat is niet alleen duur, maar brengt ook veel dubbele kosten met zich mee. Interjute heeft er geen spijt van dat destijds gekozen is voor vestiging in Hulst. „Ge zien de ligging, met Antwerpen en Gent als grote opzakcentra in de directe nabijheid, blijkt Hulst uitermate geschikt voor onze activiteiten en achten wij een verdere concentratie ter plaatse verantwoord", aldus het bedrijf. Het streven van Interjute is een zakkencentrum voor het Europa van 1992, omdat dan veel van de nu nog bestaande belemmeringen opgeheven zul len zijn. Dat maakt een nog snellere levering binnen een nog grotere straal mogelijk. Mocht het bedrijf in de toe komst wederom in ruimtenood komen, dan heeft men in Hulst 15.000 vierkante meter beschik baar om bij te bouwen. Een van de grootste activi teiten van Interjute is het be drukken van alle typen zakken. In deze branche ondervindt het T27 bedrijf vooral concurrentie vanuit het Verre Oosten. Om daarop een passend antwoord te vinden, heeft Interjute het totale machinepark vernieuwd. „Intussen", aldus het bedrijf, „zijn we in een vergevorderd stadium met de ontwikkeling van nog makkelijker te bedie nen machines, teneinde onze positie verder te verstevigen". Interjute heeft behalve de vestiging in Hulst nog vestigin gen in Frankrijk, Zwitserland, België en sinds kort in de Ver enigde Staten. Verbrugge ontkent aantijging Zoom amsterdamse zijn zomercollectie im: voor fl 150.- voor II. 30,- ertentie meeneemi kleding ter waarde lico Verhey kado. lain, naast P C (SI fornlicono inchi fl|urt npirttt) an onze verslaggever Als er al tolueen en benzeen gevonden zijn, kunnen die taffen nooit van ons afkomstig zijn", zegt directeur R. ïerbrugge. ,0nze cleaningplaats wordt al ten gebruikt voor het afspui- knvan auto's die ter reparatie aangeboden. Daar komen alleen oliën en vetten bij vrij. wij hebben altijd aan de lormen van de hinderwetver gunning voldaan", stelt de di- tecteur in een reactie op een aderzoek door LPT naar ver- railing in de bodem en rioolslib lp zijn bedrijfsterrein aan de Stationsweg. LPT-raadslid A. van Himme zegt na tips over stortingen in iet verleden in een toenmalige sloot van mensen die anoniem wensen te blijven met een aan- companen op het betref lende terrein een kijkje te heb ben genomen. De sloot is in middels gedempt, maar er is volgens Van Himme nog steeds een zwarte drab te zien. Mon sters nemen is echter moeilijk; is een grondboring voor nodig. Op de cleaning-plaats vlak in de buurt zagen de LPT- ers echter nog meer dingen. zwart water, zwarte grond en een riool bijna tot de and toe gevuld met zwart slib. in het achterhoofd de we- dat de gemeente Ter neuzen heeft gezegd anonieme over vervulling die LPT in bet stadhuis aankaart niet meer serieus te nemen, besloot partij zelf een onderzoekje in te stellen. ïanHimme: „We hebben mon sters genomen van de grond en onze verslaggever BREDA - De rechtbank in Breda heeft gisteren 38-ja- C. S. uit Terneuzen ver oordeeld tot een jaar en ne- 8® maanden, wegens we derrechtelijke vrijheidsbe roving en verkrachting van een liftster, een inwoonster van Terneuzen. Nee weken geleden was tegen man een celstraf van twee jaar en zes maanden geëist, 'een ontkende de verdachte ®t hij tegen de wil van de vrouw op Koninginnedag 1988 seksueel contact met haar heeft rad. Bovendien zou ze vrij- met hem mee zijn ge pen en de uit de hand gelopen 'Pertij zelf hebben uitgelokt. ben onze verslaggever ijRNEUZEN - Zeeuws- aamse ouders van een verleden kind kunnen op terdag 17 september in geuzen verdriet delen en garingen uitwisselen met '°'§enoten. zelfhulporganisatie 'Ouders dan 660 overNden kind' houdt een open middag in ge- ^0 Rege (bij de Markt), ''"vang 14.00 uur. van het rioolslib, en die bij iemand buiten de regio laten onderzoeken, zij het op een be perkte manier. En toen bleek dat er tolueen-achtige stoffen inzaten, in het riool wat meer dan in de grond. Het gaat om zogenaamde polycyclische aro maten. In het slib zat 8 micro gram van die stoffen per kilo droge stof. Dat is boven de norm die gehanteerd wordt bij saneringen om een nader on derzoek in te stellen". „Op zich is dat niet zo schok kend, ware het niet dat er nog veel meer andere stoffen in moeten zitten die wij met onze beperkte middelen niet exact konden analyseren. Het mate riaal waaruit de grond bestaat bleek slecht uit 71,4 procent droge stof te bestaan en het slib slechts uit 67,4 procent. Waar uit bestaat de rest dan? In een zogenaamde gaschromotogra- fische analyse was duidelijk te zien dat er veel meer stoffen inzitten, onder andere tolueen en benzeen, zij het in lage con centraties. Die stoffen staan echter wel op de zwarte lijst". LPT is met haar bevindingen naar de Provinciale Milieu In spectie en naar de gemeente Terneuzen gegaan. Volgens Van Himme heeft de inspectie afgelopen woensdag toegezegd een nader onderzoek te zullen instellen. De inspectie zelf wilde dat gisteren gisteren niet bevestigen. Ook de Terneu- zense milieuwethouder J. van Rooijen was verbaasd dat te horen. Volgens hem slaat Van Himme de plank opnieuw flink mis. „De zaak was bij ons be kend", begint Van Rooijen. „We weten al enige tijd dat de olie- en vetafscheiding op dit mo ment onvoldoende is. Het be drijf wil er zelf voor zorgen dat die aan de huidige normen wordt aangepast, onder andere door spreiding van de verwer king. Verbrugge wacht daar momenteel mee op verzoek van de gemeente. Wij zijn immers bezig met aanpassingen aan het riool daar. We willen dat de twee zaken op elkaar afge stemd worden en in een keer opgelost. Daarom is er ook overleg met het bedrijf". Ook de manier waarop Van Himme de zaak aanpakt, ge tuigt niet van een briljant in zicht, meent Van Rooijen. „De monsters zeggen mij niets, de betrouwbaarheid en volledig heid is op geen enkele manier te controleren. En dat komt nu juist van Van Himme, de man die altijd betrouwbare en vol ledige informatie van onze kant eist". En: „Inderdaad, er is nu geen sprake van anonieme informa tie. Maar als Van Himme met een met ons in contact was ge komen, was hij op de hoogte geweest van de stand van za ken. Dan had hij de zaak waar- schijnlijk in een heel ander perspectief moeten plaatsen. Nu is de zaak achterhaald". Verbrugge zelf tenslotte: „De normen van nu zijn anders dan die van tien jaar terug. Wij passen ons telkens aan aan nieuwe voorschriften. Dat gaat nu ook weer gebeuren. Volgens mij zoekt Van Himme naar de bekende spijkers op laag water, en is er volgens mij sprake van een storm in een glas water, meer niet". Van onze correspondent SLUISKIL - Met het opla ten van 250 ballons op Groenoord opende burge meester C. Óckeloen gis teravond de achtste editie van de Gildefeesten in Sluiskil. Een demonstratie van de herdersvereniging en een optreden van een volksdansgroep en de combibeurs trokken veel publiek naar de grote feesttent. In zijn openingstoespraak legde burgemeester Óckeloen de nadruk op de grote saam horigheid van de Sluiskilse gemeenschap. „De Gildefees ten zijn er dank zij de steun en het enthousiasme van de Sluiskillenaars zelf. Er is een sterke binding binnen de Sluiskilse gemeenschap die juist in deze tijd van onschat bare waarde is nu de geld kraan van de gemeente nood gedwongen dichtgedraaid moet worden". De voorzitter van het Gil- decomité, J. C. de Witte, zei er trots op te zijn dat ook dit jaar de toegang tijdens de Gildefeesten weer gratis is. „Alleen dan kun je echt spre ken van een dorpsfeest". De Gildefeesten hebben dan ook financiële steun gekregen van de Sluiskilse middenstand en als hoofdsponsor treedt op de Cokesfabriek. Vier dagen lang zal het dorp in het teken staan van de Gildefeesten. Gisteravond werd na het oplaten van de ballons de combibeurs ge opend. Op de beurs presente ren zo'n dertig ondernemers zich met de meest uiteenlo pende produkten. Dit jaar was aan de aankleding van de beurs bijzondere aandacht besteed. Een grote vooruit- Een sjampetter voert burgemeester Óckeloen naar de officiële opening gang bij de voorgaande jaren is de uit één geheel bestaande 1600 vierkante meter grote tent, zodat de beurs en het ho recagedeelte in elkaar over vloeien. Op het terrein, gelegen naast de feesttent, gaf de ver eniging van fokkers en lief hebbers van Duitse herders honden, kringgroep Terneu zen, een demonstratie. De de monstratie liet onder meer zien hoe de getrainde honden diverse commando's uitvoer den, speurden en hoorzaam- den. Spectaculair onderdeel vormde het pakwerk, waarbij de hond de pakwerker staande moet houden. Om 21.00 uur verzorgde de Turkse volksdansgroep Hos- bilerzik uit Sluiskil een op treden voor de Sluiskilse be volking. Vandaag (vrijdag) komen 's middags de ouderen aan de beurt. Voor hen is er een be jaardenmiddag met mede werking van mevrouw Ben- - FOTO DE STEMCOR.J.DE BOER jaminsz en Ed Steyns. Om 18.00 uur kan de jeugd zich meten in een soundmix/play- backshow. Het hoogtepunt van deze avond wordt onge twijfeld de komische act van en voor de volwassenen. De zaterdagavond is be stemd voor talent van eigen bodem. Tijdens de traditio nele dansavond zal de LP van Diederick Benjaminsz ten doop worden gehouden. De engelstalige LP heeft als titel meegekregen 'A carefree pla ce'. Van onze verslaggever MIDDELBURG/ARNHEM - De PZEM is niet ontmoe digd door het gisteren ver schenen elektriciteitsplan, waarin haar locatie in Borssele geen rol van bete kenis speelt. Integendeel, het Zeeuwse energiebedrijf rekent er op in de jaren ne gentig een tweede kerncen trale of een nieuwe installa tie voor kolenvergassing te kunnen bouwen op Zeeuwse bodem. Het kabinetsbesluit over de toekomst van kernenergie is daarbij volgens PZEM-direc- teur ir. A. Tiktak doorslagge- vend. Wil de regering daarmee doorgaan dan is Borssele de aangewezen plaats voor een kerncentrale. In het andere ge val is Zeeland een logische kandidaat voor kolenvergas sing. „Want daarvoor hebben we aan ons diep vaarwater de goede korte aanvoerlijnen voor kolen, het koelwater, enzo voort", aldus Tiktak. Dat de SEP (Samenwer kende Energie Producenten) een contract heeft gesloten voor de import van 1200 mega watt ziet Tiktak -zelf SEP- commissaris - als een soort ga rantie: vanwege de voortdu rende onzekerheid over kern energie kon de SEP nog niet besluiten over de beste me thode om binnen eigen kring in Van onze verslaggever BRUGGE/SLUIS - De Belgische instanties zullen in de nabije toekomst alles in het werk stellen om de waterkwaliteit van de Damse Vaart, het kanaal tussen Brugge en Sluis, te verbeteren. Deze toezegging is een direct gevolg van de wereldkam pioenschappen zoetwatervis sen, die in het weekeinde van 10 en 11 september in Damme worden gehouden. In eerste instantie kwamen er uit verschillende hoeken bezwaren tegen de locatie van het kampioenschap, omdat de Damse Vaart wegens vervui ling als viswater volkomen ongeschikt werd bevonden. Nader onderzoek van de Watermaatschappij van het Kustbekken heeft uitgewezen dat de verontreiniging van het kanaalwater tussen Brugge en Damme in 1986 zwaar te noemen was, maar dat in 1987 slechts de term 'verontreinigd' gehanteerd kon worden. Tussen Damme en Sluis was er het afgelopen jaar sprake van een lichte verontreiniging. Deze kwalificatie was voor het Damse stadsbestuur aan leiding om een speciale werk groep 'Waterkwaliteit' op te richten. Deze commissie heeft de afgelopen maanden niet stilgezeten en van de Vlaamse instanties gedaan gekregen dat er in de periode mei - sep tember watermonsters zou den worden genomen, om een duidelijk beeld te krijgen van de waterkwaliteit. Ook werd besloten om in de weken voorafgaande aan het kampioenschap geen polder water op het kanaal te lozen. Verontreinigd water uit de Gentse Vaart, waar industrie op loost, mag voor het kam pioenschap eveneens niet op de Damse Vaart worden ge loosd. De Belgische overheden beschouwen de maatregelen met het oog op de WK als een aanloop om op langere ter mijn de waterkwaliteit in de vaart te verbeteren. Aange zien de visrijkdom in de vaart door de verontreiniging sterk is uitgedund, heeft de provin ciale West-Vlaamse visserij - commissie voor bijna 55.000 gulden aan vis uitgezet. Van onze verslaggever NIEUW-N AMEN KIEL DRECHT - De speciale intergemeentelijke werk groep heeft de gemeenten Hulst en Beveren een voorstel gedaan om sa men één bibliotheek op te zetten voor de grensdor pen Nieuw-Namen en Kieldrecht. Het voorstel is op tafel ge legd na een uitgebreid on derzoek door de werkgroep, waarin vertegenwoordigers zitten van beide gemeenten en de beide bibliotheekbe- sturen. Als de plannen doorgaan zouden de inwoners van Nieuw-Namen, die nu nog zijn aangewezen op de bi bliobus, een volwaardige bi bliotheekvoorziening krij gen op loopafstand. In Kiel drecht wordt binnenkort in de Beukenlaan begonnen aan de bouw van een nieuwe leeszaal. De samenwerking zal pas ingaan als dat ge bouw gerealiseerd is. Ook al om de gemoederen die zijn opgelaaid over de concur rentieslag om leerlingen niet verder te verhitten. Immers, de bieb is momenteel nog gehuisvest in de Zuster school. Volgens het voorstel zou de gemeente Hulst voor vijftien procent participeren in de kosten van de nieuwe bi bliotheek. Het gaat daarbij niet om het gebouw, maar om zaken als boekencollectie en personeelskosten. Het is de bedoeling dat er ook een Nederlands personeelslid in de nieuwe bieb wordt aan gesteld. Bij voorkeur iemand uit het dorp Nieuw- Namen. De gemeente Hulst wil te gemoet komen aan de be zwaren die de basisschool in Nieuw-Namen heeft. Daar houdt men liever de biblio bus, omdat die een keer per week voor de schooldeur halt houdt. Als de samen werking er komt, zal die bus moeten verdwijnen. Als compensatie krijgt de school echter een wisselcollectie boeken binnen de muren. Gestreefd wordt om gedu rende een uurtje per week ook iemand van de biblio theek op school aanwezig te laten zijn. Voor de volwassen inwoners van Nieuw-Namen biedt de samenwerking een aardig financieel voordeeltje. In Kieldrecht kan men voor honderd frank een jaar lang boeken lezen. Als ze lid moe ten worden van de biblio theek aan de Nederlandse kant van de grens, kost dat meer dan twintig gulden per jaar. Nadat de bibliotheken en gemeentebesturen zich over het voorstel hebben bera den, en de verwachting is dat die positief zullen zijn, mag ook de bevolking van Nieuw-Namen nog haar zegje doen. Immers, dat heeft wethouder P. Wee- maes van Hulst indertijd beloofd. „Ik kan mij niet voorstellen dat de dorpsge meenschap dit samenwer kingsverband niet zou wil len", zegt de wethouder. „Want ik kan hier alleen maar grote voordelen aan ontdekken". Naar verwach ting zullen omstreeks no vember definitief spijkers met koppen geslagen wor den. GOES - De 32-jarige C. B. uit Heinkenszand is gister morgen bij een bedrijfson geval zwaar gewond. De man moest met een schedel basis-, een kaak- en een ribfractuur per ambulance worden overgebracht naar het Oosterschelde zieken huis te Goes. Hij is buiten levensgevaar. Het ongeval gebeurde in de vestiging van de Apparaten Kabel Fabriek (AKF) aan de Houtkade te Goes. Tijdens het optakelen van een ruim dui zend kilogram wegende meta len ring viel deze van enkele meters hoogte naar beneden. B. kwam daaronder gedeeltelijk klem te liggen. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek ia MIDDELBURG - De 23-jarige Middelburger R. N. werd op 21 juni van het vorig jaar in Valkenisse uit een café gezet en zo stond hij daar diep in de nacht zonder vervoer naar huis. N. bedacht zich niet lang en pakte de brommer van een van de andere bezoekers, waarna hij op weg ging naar Middelburg. die stroombehoefte te voorzien. Daarom is voor alle zekerheid maar over de grens gekeken. Tiktak is er echter van over tuigd dat over twee j aar, als het elektriciteitsplan opnieuw moet worden bijgesteld, Bors sele daarin zal voorkomen als locatie voor stroomopwekking. „Het is een goed samenhan gend program, dat de grote lij nen uitzet", is hij daarom posi tief over het jongste elektrici teitsplan. De PZEM-directeur gaat er van uit dat de SEP, bij afwij zing van kernenergie, zal kie zen voor kolenvergassing, een techniek die vrijwel zeker de voorkeur zal krijgen boven de traditionele kolencentrale. Maar bij Mariekerke begaf de brommer het en opnieuw stond de man zonder vervoer. Een ge parkeerd staande BMW bood 'uitkomst' en in de gekraakte auto vervolgde de Middelbur ger zijn weg. Maar ver kwam hij ook nu weer niet, want even later reed hij de auto tegen een boom total loss. „Want eigenlijk was ik stomdronken", zo verklaarde N. donderdag voor de politie rechter, die hem diefstal ver weet zowel van de brommer als van de BMW. N. zelf wenste het in beide gevallen te houden op joy-riding, maar daar wilden noch de officier van justitie noch de politierechter in gelo ven. Overigens stond de Middel burger ook nog terecht voor heling van parfumerie-artike len in januari van het vorig jaar en een inbraak in het kan tinegebouw van een caravan park in Burgh-Haamstede op 23 juli van dit jaar. Bij deze ge legenheid werden geld, ge luidsapparatuur en sigaretten buitgemaakt. N., die al vele malen eerder met justitie te maken had ge had, werd conform de eis ver oordeeld tot een gevangenis straf van drie maanden. Van onze correspondente MIDDELBURG - Om zich te beschermen tegen 'pira terij op verre zeereizen' voorzag de 33-jarige P. van L., kapitein op een motor vrachtschip uit Delfzijl, zich van een arsenaal aan vuur wapens met bijbehorende munitie. Telkens als hij terugkwam in de thuiswateren stopte hij de wapens, samen met een voor raad sterke drank, in een zoge naamde zegelkast en zo had hij dat ook op 25 november ge daan. Maar in de Kreekrak- sluizen liep het mis. De dienst doende douane-ambtenaar wenste van de kapitein een wa penvergunning te zien en toen hij die hem niet kon tonen, werden de wapens in beslag genomen en kreeg Van L. een proces-verbaal. Donderdag stond de man voor de politierechter in Mid delburg, waar hij inkijk gaf in zijn avontuurlijk bestaan tot nu toe. „Mijn schip is nu een maal gemakkelijk te enteren en dat risico wenste ik niet te lopen", aldus de kapitein. Hoe hij zich dacht te verweren met twee hagelgeweren en een ko gelgeweer tegelijkertijd kon Van L. niet zeggen. „Het gaf in ieder geval een veilig gevoel", zo besloot hij. Maar de politierechter vond het alles bij elkaar een 'onvei lig bezit' en veroordeelde de man conform de eis tot een boete van 500 gulden. De in be slag genome^ wapens plus munitie zullen bovendien wór den-vernietigd.

de Stem | 1988 | | pagina 11