jam Daniels wen nemen Vijf jaar cel voor een paar 'lullige brandjes' TOT 1991 ZUN PRIJSVERHOGINGEN VERBODEN Surinamers de straat op Baniëj5,tZ.eb so*2 Wegvallen aftrekposten treft 450.000 mensen I )ere|ya Uitzichtloos BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR GEBONDEN Kokkels 4 pflSTEM BINNENLAND DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1988 worden. Ook razzia's politie in Oost-Brabant TEL. 076-214666 'Bescherming ondernemingen tegen overvallen handhaven' WERKGEVERS WINDEN ZICH OP OVER WIJZIGING KABINETSPLAN NIEUWSOVERZICHT Ontuchtschandaal in Noord-Holland PTT staakt verzet 'vreemde' apparatuur Voorhoeve favoriete VVD-leider Milieudefensie tegen plan kolencentrales LPG vandaag 2 cent duurder VNO: langdurig werklozen niet afschrijven 'Ambtelijke invloed beter regelen' kan hebben voor de relatie het ondernemer-OR. Immers, als de ondernemer van dergelijke dat contacten op de hoogte is, zal liet hij minder snel geneigd zijn de z'n OR in een vroeg stadium I het bij de plannen te betrekken. de Uit de Kluwer-affaire kan I dat de algemene conclusie worden [be- getrokken dat zowel de vak- rtin- bonden als de ondernemings raden te laat bij de fusieplan- xtel nen worden betrokken. Daar- Itact door komt er niets terecht van lwel hun medezeggenschap, or- ne- Medezeggenschap in Ne- de derland is al lang de kinder- Peze schoenen ontgroeid. Maar het met gevecht om Kluwer heeft uit- cht- gewezen dat ze nog steeds niet el. als echt volwassen wordt be- frbij schouwd. Het wordt, aldus die Van Boxtel, hoog tijd dat dat ij ze verandert. deeltelijk uit. Slipt een on deugdelijk produkt door haar mazen: de maker ervan draait voor de gevolgen op. Snijders maakt een uitzondering. Kan een producent aantonen, dat hij volledig aan voorschriften pho- en keuring heeft voldaan dan mag hij, na aan een toegewe- heid zen claim van een benadeelde keu- te hebben voldaan, bij betref- 1 ge- fende keuringsdienst verhaal voor halen. Ondanks gehele of ge- Ssin- deeltelijke uitsluiting van erin- aansprakelijkheid, want in ICul- het verhaal van eigen verant- Jaat- woordelijkheden kan een en al keuringsdienst de eigen ver fin de antwoordelijkheid niet uit de I pro- weg gaan. Mste- In het maatschappelijke er de spel van 'weten wat j e doet' en rij- 'gevolgen dragen van eigen Jptge- handelen' heeft de aanbieder Ibare van een produkt het niet ge- PRM makkelijker gekregen. Zijn Jtisch positie is echter van nature een sterke. Tot voor kort trok Bngs- hij bijna altijd aan het langste kinds eind als zijn tegenspeler een lliteit eenvoudige enkeling was. De |in de landen van de EG hebben aan i aan deze ongelijkheid een einde dan gemaakt door de bewijslast niet van onschuld bij de producent 7ant te leggen, fet van Toegenomen overheidsbe- I falen moeienis biedt de bonafide ont- handel echter een handvat om Jan de goed hanteren van eigen ver- Itende antwoordelijkheid te onder- leerde strepen. Wie juist handelt en bovendien het fiat van een keuringsdienst heeft, zal nooit het slachtoffer worden van een (kwaadwillende) klant. reging n, wat wat ook bij de geestelijke groei en volwassen-wording ge duld een schone zaak. Had den ook onze bisschoppen allemaal maar dat geduld en dat inzicht, dat blijkbaar wel aan bisschop Ernst ge geven is. Maar kennelp wordt ook deze profeet niet geëerd 'in zijn land'. Maar gelukkig, hij is in goed ge zelschap! Breda A.W. van Mil In uw krant van maandag 15 augustus (extra bijlage) lazen wij uw artikel 'De Oosterschelde is geen ach tertuintje'. De foto's die u bij dit artikel afbeeldt zijn ech ter misleidend. U schrijft namelijk dat men kokkels aan het zoeken en aan het spitten is. Het is echter overduidelijk dat men hier op pieren of zagers steekt en dit is dan ook een valse weergave. We zouden het op prijs stellen als u mt zou willen rectificeren, vve zijn gaarne bereid dit nader toe te lichten en het lijkt ons op zijn plaats dat er een al ternatief gunstig artikel ge plaatst wordt. Hoogerheide A. Landa Directeur conservenfabrie» Landa BV en voorzitter van de Eerste Officiële Vere" ning van Kokkelvissers T28 fan onze verslaggever AMSTERDAM - Wat vin- rafdrukken, een paar Jérfschilfertrjes en enkele jnstekingsmechanismen. Hf# puur technische bewijzen ajn voor de Amsterdamse jjchtbank voldoende gebleken een 30-jarige Amsterdam- schuldig te verklaren aan viertal aanslagen van de a ('Revolutionaire anti-ras- axie'). Zijn straf is vijf aar cel. duidelijke veroorde- zegt de Amsterdamse Ier van Justitie, mr. [te Wit, voldaan. „Door deze «oordeling heeft de Rara in man vlees en bloed gekre- en dat is voor iedereen die lye zaak gevolgd heeft een be vredigende uitslag". „Een Een volledige bekentenis zou voor Justitie het mooist zijn ge weest, maar het was gezien de houding van de veroordeelde tijdens het vooronderzoek al direct duidelijk dat daar niet op was te rekenen. De Rara-'sympathisant' (zo als hij zichzelf noemde) heeft altijd hardnekkig geweigerd aan het onderzoek tegen Rara mee te werken, ondanks een vrijwel onafgebroken verhoor. Hem was betrokkenheid ten laste gelegd aan een achttal aanslagen op de Shell, de Ma- kro en Van Leer, Zuidafrika- vriendelijke bedrijven. Daar voor had Rara later de verant woordelijkheid opgeëist. Maar de rechtbank achtte zijn rol bij slechts vier aansla gen bewezen: de brandstich ting van de Makro's in Duiven en Duivendrecht (december '86), de vernieling van een Shell-tankstation in Nieuwe- gein (juni '87) en de aanslag op de paspoortenfabriek van Kep in Schiedam (januari '88). Hoewel de veroordeelde tij dens het strafproces weigerde in te gaan op zijn eigen aandeel in de Rara-aanslagen, gaf hij hoog op van de doelstellingen van de Rara als actiegroep. Wat de Rara ook voorstaat, ze is een actiegroep die zich van terroristische middelen heeft bediend om haar doel, de be strijding van de apartheid, te bereiken. Terrorisme als zoda nig kennen we niet in Neder land, en daarom bestaan er in de strafwet ook geen bepalin gen waarmee groepen als Rara en hun terroristische activitei ten doeltreffend kunnen wor den bestreden. In West-Duitsland, Italië en Groot-Brittannië bestaan wel speciale wetten tegen terroris me. En de justitie daar heeft het dan ook een stuk gemakke lijker. Nederlandse rechters moeten beoordelen of de verdachte 'terrorist' zich aan 'gewone' misdrijven als brandstichting, openlijke geweldpleging en het veroorzaken van explosies heeft schuldig gemaakt. In de Rara-zaak lukte het de Am sterdamse Justitie maar ge deeltelijk daar de bewijzen voor te vinden. De Rara-man die nu is ver oordeeld is de enige die van een groep van aanvankelijk acht Rara-verdachten is overgeble ven. De zeven overigen, tegen wie wel een redelijk vermoe den bestond (en overigens nog bestaat) heeft de Justitie al in een vroeg stadium van het on derzoek moeten laten gaan om dat er geen kans was op bewijs. Justitie is er altijd van over tuigd geweest met de gisteren veroordeelde man een van de kopstukken van de Rara-groep te pakken te hebben. Met de veroordeling van dit Rara-lid zou de hele groep een flinke, zo niet beslissende klap zijn toe gebracht. Het speciale landelijke op sporingsteam van 27 recher cheurs is ontbonden en onder zoek naar andere leden van de Rara wordt op een laag pitje gezet. De verdediging van de ver oordeelde vindt het vonnis veel te hoog. „Buiten alle propor ties", meent mr.Prakke. Ze zal haar cliënt zeker aanraden te gen het vonnis in hoger beroep te gaan. Overigens heeft de verdedi ging altijd gewezen op het poli tieke karakter van deze zaak, waardoor andere (lichtere) maatstaven zouden moeten worden aangelegd. Geneesmiddelen goedkoper DEN HAAG (ANP) - Medicijnen zullen de ko mende jaren gemiddeld zo'n 7 procent goedkoper Bovendien zit er een akkoord tussen de producenten van geneesmiddelen en de regering aan te komen, waardoor tot 1991 medicijnen niet in prijs mogen worden verhoogd. is het gevolg van het goed- vergoeding voor ziekenfonds keuren door de leden van de Xefarma - de fabrikanten en importeurs van geneesmidde- - van het alternatieve be- minigingsplan, dat door de Ne- farma zelf is opgesteld. Het bestuur van de Nefarma heeft vorige week in Utrecht al overeenstemming over het be zuinigingsplan bereikt met apothekers, ziekenfondsen, art- verzekeraars en de groot- tandel. Dat plan dient als alternatief voor het bezuinigingsplan van staatssecretaris Dees (Volksge zondheid). Die wil via een ijk- prijzensysteem (maximum HEERLEN - Niet alleen in de Oostelijke Mijnstreek, maar ook in Oost-Brabant hebben arrestatieteams van de politie invallen gedaan in huizen van mensen die verdacht worden van activiteiten in de interna tionale drughandel. In totaal werden dinsdagmor- gen op twaalf plaatsen invallen gedaan. Achtmaal in Limburg en viermaal in Brabant. Acht mensen werden gear resteerd, vijf mannen en drie vrouwen. Zij worden er vol gens de Heerlense politie van verdacht drugs getranspor teerd te hebben naar diverse Europese landen. Onder andere naar de Bondsrepubliek Duits land. In de Oostelijke Mijnstreek vielen de arrestatieteams van tie politie verdachte huizen tinnen in Heerlen en Bruns- sum. De acht verdachten zijn volgens officier van justitie in gesloten in politiecellen ver spreid over het arrondisement Maastricht. Waar precies wil tij niet zeggen. Of bij de actie ook drugs, geld en wapens in beslag zijn genomen wilde justitie gisteren aog niet zeggen. Zes officieren van justitie en rechter-commissarissen be geleidden in Limburg 86 agen ten bij acht verrassingsinval len. Inclusief de acties in Bra bant waren bij deze groots op- Sezette anti-drugoperatie meer tian 100 politiemensen ingezet. voor verzekerden) de geneesmidde- lenprijzen aan banden leggen. Dees hoopt hiermee 535 miljoen gulden op de geneesmiddelen- kosten te kunnen besparen. Het ijkprijzenstelsel is echter slecht gevallen in de gezond heidszorg en bij de geneesmid- delenhandel en -industrie, om dat het bureaucratisch en pa tiënt-onvriendelijk zou zijn. Vandaar dat het veld nu met een alternatief komt, dat vol gens de opstellers 450 tot 500 miljoen gulden aan bezuinigin gen kan opleveren. Behalve maatregelen om de prijzen van geneesmiddelen te drukken, bevat het plan voor stellen voor een verlaging van de vergoeding die apothekers nu krijgen voor het afleveren van goedkope medicijnen. Ook nemen partijen zich voor nieuwe vergoedingenlij- sten voor de apotheek samen te stellen, omdat de lijsten die nu worden gebruikt nogal omstre den zijn. Deze week zullen de andere partijen hun achterbaan raad plegen. Daarna wordt het plan voorgelegd aan het kabinet, de Tweede Kamer en de Zieken fondsraad. Ongeveer 200 Surinaamse demonstranten hebben gister avond voor het Haagse ministerie van Justitie betoogd tegen het uitwijzingsbeleid van de regering. Met name Surinamers die destijds voor het regiem-Bouterse op de vlucht gingen worden het slachtoffer van dat beleid, vinden de demon stranten. Wat ze dan ook in niet mis te verstane bewoordin gen kenbaar maakten. - FOTO ANP (ADVERTENTIE) ZIE ONZE Op. ETALAGES Hoek Ginnekenstraat/Van Coothplein Breda - Donderdag koopavond Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Bedrijven en ondernemingen moeten het recht houden om zich te beschermen tegen een ongewenste overname door derden. De plannen van de Vereniging voor de Effectenhandel om het aantal beschermende construc ties te beperken, zijn daarom ongewenst. Dat is de mening van het VNO, 's lands grootste werkge versorganisatie. Het standpunt van het VNO is van groot belang in de nu lopende discussie over de beschermingsconstructies omdat het VNO onder meer de Vereniging Effecten Uitgevende Ondernemingen in zijn ledenbestand heeft: die vereniging vertegenwoordigt volgens Van Lede meer dan negentig procent van alle effecten op de beurs. Volgens de werkgevers tasten de voorstellen van de Ver eniging voor de Effectenhandel de vrijheid van de indivi duele onderneming aan en de zeggenschap van de aandeel houder over zijn geld. Als een bedrijf zich beschermt tegen ongewenste overname gebeurt dat immers met de volle dige instemming van de aandeelhouders. Daaraan moet niet worden getornd. De discussie over de onvrijwillige overname speelt al langer, maar ze werd echt actueel toen Kluwer en Elsevier een verwoed gevecht uitvochten waarbij Elsevier (dat Kluwer wilde overnemen) uiteindelijk aan het kortste eind trok. De Vereniging voor de Effectenhandel heeft nu voorge steld om het aantal beschermende maatregelen dat een be drijf kan treffen te beperken. Dat zou de handel in aande len ten goede komen en dus ook de economie. Volgens de vereniging zullen de winsten per aandeel eveneens omhoog gaan als het gemakkelijker wordt om aandelen te kopen en te verkopen. JtiA EEN AANTAL bloedige aanslagen op het vasteland van tiuropa concentreert het IRA-geweld zich de laatste dagen op Noord-ierland. De ambulances en politie-auto's zijn amper terug- Weerd van de ene aanslag of de volgende dient zich weer aan. De Britse regering is door de brutale activiteitendrang van het 'ers® Republikeinse Leger danig in het nauw gebracht. Gisteren "eert de minister voor Noord-lerland - Tim King - met premier Margaret Thatcher gesproken over maatregelen die het toegeno men IRA-geweld moeten beteugelen. Veel nieuws hebben die besprekingen niet opgeleverd. Harder Weden van militairen en politie haalt in Noord-lerland weinig De met bloed geschreven geschiedenis van Ulster heeft im mers bewezen dat arrestaties van IRA-kopstukken niet tot de 00r de Britse regering gewenste ondergang van de IRA leiden. - sta ^atholieke deel van Belfast - een broeinest van Britten-haat van H eeds voldoende jeugd klaar om het uitgedunde kader 6 terroristische organisatie aan te vullen. vin d'eze"de reden durft Thatcher niet te besluiten tot het nemen "®6n interneringsmaatregel. Dit eerder gehanteerde onrecht- enin m'ddel - republikeinse verdachten kunnen dan zonder ,9e vorm van proces worden geïnterneerd - heeft de IRA al- maar meer aanhang bezorgd. om ,S'!Umtle is nu a' iaren ongewijzigd. De Britten zijn niet bereid treur rd-lerland te vertrekken en het katholieke deel van dat Remmende stukje land zal zich nooit met de Britse aanwe- datrt r verzoenen. Het trieste gevolg van deze patstelling is ieriülsP'raal van geweld steeds verder wordt opgevoerd. Noord- nd; ie zult er maar wonen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Bijna tien procent van de mensen die ieder jaar een aangif teformulier voor de belasting invul len (zo'n 450.000 mensen) zal de gevol gen van de veranderingen in het be lastingsysteem vanaf 1990 gaan mer ken. Ze verliezen een belangrijk deel van hun belastingaftrek, omdat die komt te ver vallen. In het nieuwe systeem zal het niet langer mogelijk zijn zaken als een stu deerkamer, bekeuringen, representatieve kleding en een telefoonabonnement van de belasting af te trekken. De 450.000 mensen die j aarlij ks dit soort kosten opvoeren, zullen een flinke veer moeten laten. Dat blijkt uit gegevens van het ministerie van Financiën. In totaal wordt de fiscus 1,6 miljard gulden beter van het wegvallen van deze aftrekposten. Tegenover deze tegenvaller staat een verlaging van de belastingtarieven. Die kan aanzienlijk zijn voor mensen met een meer dan gemiddeld inkomen. Vooral de groep die inkomens geniet van 50.000 tot rond de 80.000 gulden bruto per j aar schiet met de verlaging van de tarieven het meeste op. Zij gaan er enkele procenten op vooruit. Wie in deze groep veel aftrek posten heeft, zal die meevaller overigens in een tegenvaller zien verkeren. Een tegenvaller doet zich ook voor voor de laagstbetaalden alleenstaanden en AOW'ers met een klein pensioentje. Zij kunnen hun inkomen met vier procent achteruit zien gaan. Dat laatste strookt niet met de bedoelingen van het kabinet en de regeringspartijen die (zo groot mo gelijk) behoud van koopkracht voor iedereen willen. Dat alleenstaanden de dupe dreigen te worden van de belastingvereenvoudiging was al langer bekend. Alleen het cijfer van vier procent is nieuw. De PvdA heeft deze zomer voorgesteld om de alleenstaandentoeslag in de belas ting te handhaven, in ruil voor het verder verminderen van het aantal aftrekposten. Die voor de hypotheekrente blijft daarbij buiten beschouwing. Die blijft in het nieuwe systeem volledig aftrekbaar. VNO-voorzitter Van Lede pleitte in dit verband gisteren opnieuw voor een sys teem waarbij elke belastingplichtige vijf procent van zijn inkomsten - tot een ma ximum van 5.000 gulden - mag aftrekken als beroepskosten. Wie zegt nog meer ver wervingskosten te hebben, moet dat echt hard kunnen maken. „Van ons mag daar voor best een verzwaarde bewijslast wor den ingevoerd", aldus Van Lede. De werkgeverstopman rekende voor dat een dergelijke regeling de staat twee miljard gulden kost. „Daar staan wel een grotere economische groei dan verwacht en 4,2 miljard gulden aan meevallers in de opbrengsten van de vennootschapsbe lastingen tegenover". Het VNO zal deze wens volgende week neerleggen in een overleg met het kabi net. In dat overleg krijgt het kabinet te vens de wind van voren van de onderne mers omdat „opnieuw en zeer ernstig het vertrouwen van de ondernemers is ge schaad". Dit keer gaat het om het plan van het kabinet om de verlaging van de vennoot schapsbelasting en de overheveling van de premies van de kinderbijslag van de werkgevers naar het Rijk, drie maanden uit te stellen. Volgens het VNO is dat plan onaan vaardbaar en druist het in tegen alle af spraken. „Nog geen drie maanden nadat we daarover overeenstemming hebben bereikt met het kabinet, en nadat de Tweede Kamer akkoord is gegaan, wordt dat plan eenzijdig veranderd. Ik hoop dat het kabinet tijdig tot inkeer komt". Volgens Van Lede levert het uitstel van de verlaging van de vennootschapsbelas ting het kabinet dit jaar „slechts 70 mil joen gulden op. Maar daar staat een hele hoop onvrede aan werkgeverskant tegen- -A jx ei V5 Wat kunnen buitenlandse bewindslieden toch mooie namen hebben. De allermooiste van de laatste tijd vind ik wel Maung Maung. Dat is de nieuwe sterke man van Burma die toch weer niet zo sterk blijkt te zijn dan hij zou willen. Wat zou dat beteken, Maung Maung? Is dat Burmaans voor Dick Dik of voor Piet Piët? Ik ben bang dat we het wel nooit zullen weten. Ik vind dat eigenlijk wel een manco met al die buitenlandse namen. De betekenis zullen we wel nooit kennen. Want merkwaardig genoeg verraden namen heel veel over het beroep of de persoonlijkheid van de betreffende persoon. Heel vaak blijken mensen een vak te hebben dat met de achternaam te maken heeft. Zo is er in het Limburgse Echt een garagehoudster die echt Mia Bougie heet. In Den Bosch was (en is misschien nog wel) een tandarts Vullings actief en in Tilburg is een dansle- raar die Van de Pas heet. Befaamd zijn ook de uroloog dr. Piasmans en de arts die dr. Griep heet. Is dat in het buitenland ook zo? Wij weten het helaas am per. Wie weet betekent Gorbatsjov wel vredesbrenger en, het is niet te hopen, misschien staat Maung Maung wel voor Pang Pang. In het buitenland is momenteel alleen de naam van George Bush me duidelijk: hij is een bosje dat tot een big boss wil uit groeien. MERIJN ALKMAAR (ANP) - De rijkspolitie denkt met de aanhouding van twee mannen uit het Noordhollandse Venhuizen een on- tuchtzaak op het spoor te zijn, waarbij enkele tientallen kinde ren tussen 10 en 15 jaar betrokken zijn. De politie arresteerde in Venhuizen een 34-jarige en een 59-ja- rige man na een aangifte van de ouders van één van de betrok ken kinderen. De politie verdenkt hen van ontucht met ten minste 20 jongens en enkele meisjes uit Venhuizen en Drech- terland. De politie vreest dat het aantal betrokken kinderen in de loop van het vorige week gestarte onderzoek nog zal stijgen. De politie zegt te vermoeden dat de ontucht al in het begin van de jaren tachtig is begonnen. Er is vermoedelijk niet met ge weld gedreigd om de kinderen het spreken te beletten. DEN HAAG - De PTT staakt zijn verzet tegen apparatuur die door andere bedrijven dan het PTT-bedrijf is geleverd. Instal laties van particuliere bedrijven zullen voortaan gewoon wor den aangesloten, maar wel met de waarschuwing dat de appa ratuur na 1 januari aan reeds vastgestelde keuringseisen moet voldoen en dat bij optredende storingen de installatie alsnog wordt afgesloten. Nog eergisteren liet minister Smit-Kroes in antwoord op vra gen van het CD A-kamerlid Eversdijk weten, dat PTT zich te recht verzette tegen de aansluiting van 'vreemde' apparatuur, omdat het bedrijf nog tot 1'januari van het volgend jaar het monopolie op de levering van telefoonapparatuur heeft. De PTT loopt nu echter vooruit op de verzelfstandiging van het bedrijf per 1 januari. Het verliest dan ook zijn monopolie-posi tie. DEN HAAG (ANP) - WD- fractievoorzitter Voorhoeve (foto) is favoriet in een steek proef van het Nederlands In stituut voor de publieke opinie (Nipo) naar het lijsttrekker schap van de WD bij de vol gende verkiezingen. Op grote afstand volgen de ministers Nijpels (Milieu) en Smit-Kroes (Verkeer). Slechts enkele van de 865 bij de steekproef betrokken onder vraagden spreken een voor keur uit voor de ministers De Korte (Economische Zaken), die zichzelf de politieke leider van de WD vindt. De vroegere liberale fractievoorzitter Wiegel, thans Commis saris der Koningin in Friesland, bezet in de enquête de tweede plaats. DEN HAAG - Het plan van de Samenwerkende Electriciteits- producenten (SEP) tot het jaar 2000 negen a tien nieuwe kolen centrales te bouwen, is regelrecht in strijd met het milieube leid. De verzuring blijft dan onaanvaardbaar hoog. Dat zegt de Vereniging Milieudefensie in de nota 'Kolencentra les, een zwarte toekomst', waarmee de organisatie reageert op het electriciteitsplan van de SEP. Milieudefensie stelt dat de bouw van zoveel nieuwe kolencen trales 'onbegrijpelijk en beangstigend' is. Niet alleen de verzu ring maar ook het broeikaseffect (opwarming van de tempera tuur door kooldioxyde) nemen onaanvaardbaar toe. ROTTERDAM (ANP) - De prijs van LPG gaat met ingang van vandaag met 2 cent omhoog. Dat komt neer op een meest voor komende literpij s van 45,9 cent aan de pomp. De prijsverhoging is het gevolg van prijsstijgingen op de inter nationale produktenmarkt die worden veroorzaakt door een stijgende vraag bij een achterblijvend aanbod. DEN HAAG - Het VNO, de grootste werkgeversorganisatie in ons land, is tegen het plan van premier Lubbers om bepaalde groepen langdurig werklozen niet langer te verplichten zich in te schrijven bij het arbeidsbureau. Volgens het VNO moet het kabinet eerst maar eens alle be staande plannen goed uitvoeren, voor er aan nieuwe plannen ter bestrijding van de werkloosheid wordt gedacht. Het VNO denkt daarbij aan een verlaging van het minimumloon, aan verdere uitvoering van het plan Vermeend-Moor (waarbij werkgevers die een langdurig werkloze in dienst nemen subsi die krijgen op de loonkosten) en aan invoering van het jeugd werkgarantieplan. ROTTERDAM (ANP) - Ambtenaren zijn niet slechts een ver lengstuk van politieke besluitvorming. Zij hebben opvattingen en voorkeuren die ze in de dagelijkse bestuurspraktijk tot uit drukking brengen. Hierdoor oefenen zij direct, dan wel indi rect invloed uit op het overheidshandelen. Die ambtelijke invloed zou echter beter en herkenbaarder kunnen worden geregeld. Er moeten tussen het politiek be stuur en de ambtenarij vaste werkafspraken worden gemaakt over prestaties en verantwoordelijkheden. Dat zegt organisatie-adviseur Sporreto zijn studie 'Ambtelijke invloed (v)erkend' waarop hij 1 sepRmb universiteit in Rotterdam promoveert. Imber aan de Erasmus

de Stem | 1988 | | pagina 3