ORRAAD! Zuidland werkt samen met NTG Jazztime in Hulst Zomeravondconcert in Retranchement Interessante expositie in Galerie Trouvaille Dokter De Bruyckere (68 jaar) overleden irels, edelsteen jken! 'en, sla uw sl Meningen verdeeld over plaats nieuw bureau Rijkspolitie op Tholen Ontwikkeling fruitteelt staat centraal op open dag jubilerende proeftuin 3, Vlissingen. 4-13635. ar 127,50 ir 235,- ar425,- ijzenü! 20% korün< RNEUZEN Edelsmit Greet Harinck in Kunstuitleen M'burg PLAATSELIJK NIEUWS 1STEM VAN ZEELAND 4 DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1988 Nu 59,- fantasie- 1SED-FOR- ïn 85r maar 7 gram en CHOKERS. closed-for- 1banden, op de reeds v.a. 8,95 iden; Fraaie royale staande klok, Westminster I2450T- nu 1195,- UISKIL liegende Manhuis- tuinconcert Taptoe in Vlissingen Twee buitenoptredens van Hulstonians Richard Ram besluit serie orgelconcerten Lutherse kerk Orgelconcert Oude schoolplaten in Terneuzen Brons en aquarel van Truus Menger Breskens Openingstijden van De Veerhoek OOP T20 I enkele rken) Speciale aanbieding: Gouden HEREN- RINGEN, mooie solide onyx ring van .395^ nü voor 199,- Met monogramplaat, van nüvoor 215,- 5 uur fraaie gematteerde gouden oorhangers. L&&~* voor 99,- e parelmoerkern en lengtes, b.v. 100 cm. L het kader van de culturele samenwerking ussen de gemeenten Gent en Terneuzen gaat het Zuidlandtheater dit seizoen samenwerken net het Nederlands Toneel Gent (NTG). De be volking van Terneuzen krijgt van het theater Informatie over de toneelstukken die het NTG j de planken zet en in Gent komt het pro- •amma van het Zuidlandtheater onder de aandacht. Samen gaan de twee timmeren aan Lpubliciteitsweg. Directeur van het Zuidlandtheater H. Scholten is er niet alleen van overtuigd dat zijn theater Zeeuwsch-Vlaanderen tot de doelgroep I rekenen, maar dat er over de grens ook wat kaartjes te verkopen zijn. De ko- ershofweg 15® 01150-12612 enspolderstr. 25® 01157-2710 mende winter vindt er zelfs een Vlaams Festi val plaats. Zowel volgens het NTG als het Zuidland theater vullen de twee instellingen elkaar mooi aan. In Terneuzen is geen repertoiregezelschap aanwezig, in Gent wel. En het NTG is van me ning dat de stad Gent als het om de agenda van culturele evenementen gaat op veel fronten toe moet geven aan de ambitieuze kalender van Terneuzen. Het NTG bestaat sinds 1965 en moet het de komende twee jaar zonder de schouwburg aan het St. Baafsplein stellen; die wordt grondig gerenoveerd. Het gezelschap beschikt nu over de NT2 aan de Minnemeers, een klein theater met een grote intimiteit, zeer geschikt voor de lunchvoorstellingen die het NTG het komend jaar gaat uitvoeren, maar voor de meeste to neelstukken moet het gezelschap uitwijken naar het tijdelijke thuishonk aan de Tolhuis laan, een gloednieuw sportcomplex. Hoewel het karakter van dit gebouw afwijkt van wat normaal is voor een theater, heeft het NTG van de nood een deugd gemaakt en een aantal stukken ingestudeerd die juist profiteren van een grote, open ruimte. Het NTG gaat met een aantal stukken ook in diverse steden in Neder land spelen. De stukken die, in chronologische volgorde bij het NTG in première gaan zijn De Vrek van Molière, Marat-Sade van Peter Weiss, Triptiek van het Weerzien van Botho Stauss, de fami liemusical Pinokkio, Rosalie Niemand bewerkt door Jan de Vuijst, Drie mannen en een paard, Dood van een Handelsreiziger van Arthur Mil ler, Eendagswezens van Lars Noren en Arthur, Koning voor eens en altijd van Dirk Tanghe. In het NT2 zijn tevens een groot aantal voorstel lingen van andere gezelschappen te zien. DE saxofoon is een blaasin strument dat moeilijk in te delen is. Het hoort tot de ko peren- en de houtenblaasin strumenten en wordt vooral gebruikt voor moderne mu ziek. Big Bands, Jazzgroepen en als aanvulling bij de grote symfonie-orkesten. Het laatste concert in de serie Zomeravondconcerten in West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt verzorgd door vier sa xofonisten. In de Nederlands Hervormde kerk in Retran chement speelt vanavond het 'Sax Quartet B.B.S'. De vier Belgische musici hebben allen een conservato- riumoopleiding genoten en het zijn zowel in de klassieke- als in de Big Band- en Jazz- muziekwereld geen onbeken den. Freddy Couché trad al di verse keren op met de Zeeuws-Vlaamse John Whi te's Big Band, een formatie waar ook Ronny Verbiest (baritonsax) al enkele keren soleerde. Beiden zijn zij actief bij de Koninklijke Muziekka pel de Gidsen. Een internatio naal bekende en kwalitatief goede muziekvereniging. Frank Commeene (tenor sax) is de stichter van het sa xofoonkwartet. Hij organi seerde in 1980 een saxofoon symposium en is reeds vele jaren als leraar werkzaam. Jef Lauers (altsax) doceert aan het Lemmeninstituut in Leuven en nog enkele andere muziekacademies. Het programma dat in Re tranchement gespeeld wordt omvat elf werken. Met een werk van Bach wordt het concert geopend. De composi tie is bewerkt door Couché. Er |hET Reynaert Jazzfestival barst vrijdag 26 augustus los. ÏOOR de negende maal vindt [ondag het Manhuistuincon- cert plaats in Goes. Brass- I Excelsior uit 's-Heera- tendskerke verzorgt een uit- Jvoering. Excelsior is opgericht in 1893 en staat momenteel onder lei- l van dirigent Rinus Kra- uit Oost-Souburg. De band heeft op verschillende concoursen dit jaar eerste prijzen in de wacht gesleept. |üet concert duurt van 12.00 |tot 13.00 uur. De toegang is ■gratis en bij slecht weer wijkt men uit naar de Grote Kerk. De ingang van de Manhuis- Ituin is bij het poortje rechts van de muziekschool in de I Zusterstraat. HET Stadhuisplein in Vlis singen is vrijdag 26 augustus plaats waar de jaarlijkse taptoe in de Scheldestad plaatsvindt Aan het programma werken mee de drumfanfare Alpha, de Drumfanfare Showorkest Deltaband, het Showkorps Excelsior Delft en Die Tam- I bourijnen van die Stadt j Eyndhoven. Om 20.30 uur verzorgt de jeugd-Deltaband Vlissingen een voorprogramma. De hoofdmoot' van de taptoe be- i Stat om 21.00 uur. De sectie- Amateuristische Kunstbeoe- ing organiseert de taptoe I in samenwerking met de Ko ninklijke Harmonie Ons Ge- I noegen. In zes lokalen kunnen de lief hebbers zeven bands beluis teren. Vijf uur lang staat Hulst in het teken van de jazz en wordt het rumoer rond de braderie even weggeblazen. Een passpartout om al dit schoons te zien en te horen kost 10,-. Zigeunermuziek met Cuerdas in het Ros Beijaert, waar de bezoeker in Zuid-Ameri kaanse sfeer gebracht wordt. De wandeltocht door de bin nenstad van Hulst levert de volgende mogelijkheden op: twee Zeeuws-Vlaamse bands in zalencentrum Tiffany. De formatie Splanky uit Terneu zen, die uitgebreid is met Tony Krijger en zangeres Maria Harp en de groep uit Sas van Gent, De Beetcity Swingband. The Lazy City Band uit jazzstad Dender- monde heeft een uitgebreid repertoire met muziek uit de twintiger jaren, aangevuld met blues, gospels en ragtime. Zij speelt bij Sjalet op het wallenterras. In de Bruine Pater spelen The Feetwarmers, muziek zo als de Dutch Swing College Band. Maxwell Street is vooral een bluesband die ook nummers uit het rock- en roll-repertoire uitvoert. Deze treedt op in Champs Disques. In staminee Oud-Antwer- pen zorgt Freddy Sunder met gitaarmuziek en zang voor een avondje pure jazz. Zijn combo is een gelegenheids formatie. De man zelf een be kende in de muziekwereld van België. Hij staat bekend om zijn improvisatietechniek. Het jazzfestival wordt zater dag in Sjalet en Tiffany ver volgd met optredens van Am biance uit Terneuzen en het swing combo met de zoete naam: The Rose Room. Aan vang 21.00 uur. Toegang gra tis. Het Sax Quartet B.B.S. worden ook nog bewerkingen gespeeld van composities van Grétry, Bolzoni en Korsakov. Het programma vermeldt ook composities van Belgi sche toondichters: de Rapso dische schetsen van Stroey- kens, een speciaal voor saxo foons geschreven werk van Waigein en de 'Ballad for Marleen' van R. Verbiest. Het concert wordt besloten met een swingend nummer van Joplin 'The Entertainer'. Aanvang 20.00 uur. Toe gangsprijs 7,50 (kinderen tot 12 jaar gratis). NIET alleen de jazzbands zorgen voor veel muzikaal geweld tijdens de Braderie van Hulst. Verschillende groepen en ook dweilbandjes zorgen voor een muzikale verfrissing dit week end. The Hulstonians treden twee maal op. Zij verzorgen hun 'per formance' zaterdag 27 augustus op de kiosk die opgesteld is op de Vismarkt. Zondag 28 zijn zij te beluisteren op het terras van café 'het Bonte Hert' aan de grote Markt. De zes-mans formatie brengt muziek in de sfeer van folk songs. De traditionele songs zijn in het repertoire steeds meer vervangen door eigen werken die zowel engels- als neder- landstalig zijn. The Hulstonians hebben zo hun eigen stijl ge goten in een folk-rockjasje. De huidige bezetting is: Willy Selis (leadzang), Adri Bogaert (piano), Paul van Hove (slaggitaar), Peter Dumez (bas), Patrick van Dorsselaer (sologitaar) en Edwin van Driessche (slag werk). DE serie orgelconcerten in de Lutherse kerk in Middelburg wordt vrijdag 26 augustus be sloten met een recital van Ri chard Ram. Deze organist volgde het conservatorium in Den Haag bij Wim van Beek. Hij is verbonden als organist aan de kerk van de H.-Marte- laren van Gorkum in Den Haag. Het kenmerk van de orgel concerten in de Lutherse kerk in Middelburg is de authen tieke uitvoering van de ba rokmuziek. Aanvang 20.15 uur, toegang 7,50 5,-). HET slotconcert in de zomer avondserie orgelconcerten van de Stichting Orgelcen trum is dinsdag 30 augustus te beluisteren in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Uitvoe rende organist is Klaas J. Mulder. Het volledige programma be staat uit verzoeknummers. Uitgevoerd worden werken van Becker, Meyerbeer, Bre wer en Lefebure-Wely, plus een improvisatie van Mulder zelf .Aanvang 20.00 uur. VOORDAT scholen over vi- en televisie beschikten, i waren schoolplaten het meest I gebruikte illustratiemate- i baal. Een greep uit de school platen die rond 1920 in de Ne- j ierlandse klaslokalen ver schenen, is momenteel te zien inde expositieruimte bij het vvV-kantoor in Terneuzen. ba platen waren afdrukken I van aquarellen en zoals men 'bdie tijd zei 'naar de natuur getekend'. De tekenaars ston den voor de moeilijke op- I dracht zoveel mogelijk details TRUUS Menger is als volks kind opgegroeid in Schoten en beeft naast lager onderwijs alleen het pacifistisch denken van haar ouders meegekre gen. Al in 1933 waren die felle tegenstanders van het fas cisme en hielpen ze slachtof fers van het nazi-regime in Duitsland. jn de oorlog raakte ze zelf ook wj het verzet betrokken, en bat is steeds een grote rol in naar werk blijven spelen. Pas na de oorlog, ze trouwde met erzetsman Piet Menger, kon «Li ar urtistieke talenten bbtpooien. Aanvankelijk '5™, ze tekeningen en kJ,,Gerijen, later ging ze met ^uhouwen aan de gang. Haar werk is doortrokken J?. °°rlog en verzet, van yd en bevrijding, van on- Hn king en ontworste- S- Deze thema's zijn door naar verleden blijvend in baar geest gegrift. h expositie is te zien in stadhuis van Terneuzen, H„„ iÊen tijdens werk- gen tot en met 23 septem- in een afbeelding vast te leg gen, om de onderwijzer ge noeg aanknopingspunten te geven voor een verhaal. Als een onderwijzer niet in staat was zelf te improviseren, had de uitgever een handleiding gemaakt. Zo was er bij de plaat 'Eene zandverstuiving op de Veluwe', te koop in die tijd voor ƒ4,25, een handlei ding gemaakt door R. Noord hof f voor de prijs van 0,45. Er waren schoolplaten op de markt voor de vakken aardrijkskunde, geschiedenis, aansehouwingsonderwij s (met vakken als timmeren, metselen, bouwland), kennis der natuur en tekenen. Uitge ver J. Wolters bood destijds in die genres tweehonderd ver schillende platen aan. De be kendste schilders waren B. Bueninck, W. Bleckman, P. van Heerdt-Quarles. L. Fi scher en R. Rescheiter. Over het onderwerp 'Va- derlandsche geschiedenis' maakte Wolters alleen ai 24 platen. Een selectie hieruit heeft een plaats gekregen op de bovengalerij van de expo sitieruimte. Ook de platen van het 'aanschouwingson derwij s' zullen bij velen her- rinneringen oproepen. 'Lente op de akker' of 'De heide in mei' zijn 'klassiekers'. De per sonages Ot en Sien zijn ook nu nu nog niet vergeten. De schoolplaten hebben een lange carrière in de klas ach ter de rug, maar zijn nu nostalgische wandversierin gen geworden. De pedagogi sche waarde is vervangen door een cultuur-historische. De expositie duurt tot 31 augustus. De expositieruimte is geopend maandag van 13.00 tot 17.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag ook van 9.30 tot 12.00 uur en zaterdag alleen van 9.30 tot 12.00 uur. DRIE beeldende kunstenaars stellen hun werk ten toon in Galerie 'Trouvaille' in Ter neuzen. Aanvankelijk zou deze expositie 31 augustus eindigen, maar eigenaar Theo Steyaert is zo tevreden met het gebodene, dat de tentoon stelling met twee weken ver lengd wordt. De expositie is afwisselend en interessant. Drie verschil lende stijlen en technieken, dus voor ieder wat wils. Jan Verschoore werkt met gemengde technieken op pa pier. Kleur, vorm en lijnen spel zijn de basisgegevens. Dit geeft door de telkens ver anderde composities een spannend geheel. Marijke Lourens werkt snel en de aquareltechniek past uitstekend bij haar. De composities komen tot stand door de voorwerpen te rang schikken op kleur. Ondanks het gebruik van donkere to nen houdt Lourens de aqua rellen zuiver. Door zowel dekkend als transparant te werken verkrijgt zij ge wenste kleurkontrasten. Monick van Rooij leverde een aantal linosnedes. Hel derheid en eigenheid van kleur staan bij deze kunste nares voorop. De werken ver raden een grote techniek. De verschillende druktechnieken zijn voor van Rooij een voort durende bron van inspiratie. Trouvaille aan de Axelse- straat 104 in terneuzen is ge opend tijdens de winkeluren. Gesloten op maandag. Linosnede van Monick van Rooij, te zien in Trouvaille in Terneuzen. - foto de stemcor. j. de boer NOG TE ZIEN DE Dongense Edelsmit Greet Harinck exposeert tot en met de maand september in de ex positieruimte van de Stich ting Beeldende Kunst Zee land aan de Kuiperspoort in Middelburg. In 1981 deed zij eindexamen aan de Kunstacademie in En schede, in de richting monu mentale vormgeving. Toen al, lag ze herhaaldelijk in de clinch met haar docenten, die haar werk eigenlijk te klein van formaat vonden. Maar Harinck wist waar ze van hield. Een geluk dat ze na de academie in aanraking kwam met het sieraden maken. Op die manier kon ze vanuit de monumentale vormgeving op een logische manier de stap maken naar het kleinere werk. Er kwam echter nog een complicatie bij; vanuit haar opleiding was ze gewend zo wel met vorm als met kleur te werken. En het kleurenscala van edelmetalen voor siera den is beperkt. De oplossing vond ze in de combinatie van leer met zilver. Ze heeft bo vendien een aantal sieraden gemaakt waarvan de stukjes te verwisselen zijn. Greet Harinck heeft een voorkeur voor geometrische figuren, en een uitgesproken voorkeur voor de driehoek. Ze gebruikt deze vormen als vlakken die ze op of over elk aar schuift. De openingstijden van de kunstuitleen en de expositie ruimte zijn dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. L'Escaut Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Churchill Hotel Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. Humorhall Duinbergen Knokke- Heist (B). 27e Internationaal Car- toonfestival. Tot en met 4 septem ber. Dagelijks van 11.00-19.00 uur. Toegangsprijs BF 80. Casino Knokke (B). Expositie Fer nando Botero. Dagelijks, ook in de weekends, van 15.00-24.00 uur. Tot en met 4 september. Voormalig Gemeentehuis St Anna ter Muiden. Zomerexpositie met werken van 8 kunstenaars. Tot 31 augustus. Vrijdag van 19.00 tot 21.00 en zaterdag en zondag van 14.00 tot 18.00 uur. Veerboot Vlissingen-Breskens. Ex positie 'Poging tot interieurverbete ring Vier werken van Wim de Maat. Tot en met 31 augustus. Recreatiecentrum De Pannen- schuur, Nieuwvliet. Expositie van aquarellen van Maria Burgs. Tot en met 31 augustus tijdens openingstij den van restaurant De Travalje. Grote of Maria Magdalena Kerk Goes. Manifestatie Het Gebaar met vier kunstenaars. Tot en met 31 augustus. Open maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Atelier R.I.M. Verhelst Rupehnonde. Expositie met schilderijen van Ver- helst. Tot en met september. Iedere zondag te bezoeken tussen 15.00 en 19.00 uur en op afspraak. Dikke van Dale Sluis. Expositie van Peter van Nes. Tot en met septem ber. Scheldesmederij Vlissingen. Exposi tie 'Beelden 1981-1988'. Werk van Gert jan Evenhuis, Rien Halters en Gerhard Lentink. Open dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Tot en met 11 september. Streekmuseum Axel. Jaarlijkse ex positie fotoclub. Open woensdag tot en met zaterdag van 13.30 uur tot 17.00 uur, vrijdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 2 september. Scheepvaartmuseum Antwerpen. Antarcticatentoonstelling. Tot 13 november. Dagelijks open van 10.00 tot 17.00 uur. Stedelijk Museum St. Niklaas. Triënnale met beeldhouwers uit West-Vlaanderen. Dagelijks j opend. Kunstuitleen Middelburg. Sieraden van Greet Harinck. Tot en met sep tember. Open dinsdag tot en met za terdag van 13.00 tot 17.00 en donder dag eveneens van 19.00 tot 21.00 uur. Stadhuis Terneuzen. Aquarellen en brons van Truus Menger. Op werk dagen geopend. Expositieruimte VW Terneuzen. Oude schoolplaten. Open maandag van 13.00 tot 17.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag ook van 9.30 tot 12.00 uur en zaterdag alleen van 9.30 tot 12.00 uur. Tot 31 augustus. Stadhuis Sluis. Expositie Fotokring Pola. 27 en 28 augustus en 3 en 4 sep tember. Open van 10.00 tot 19.00 uur. Galerie Trouvaille Terneuzen. Ten toonstelling met werken van Jan Verschoore, Marijke Lourens en Monick van Rooij. Tot 14 september, geopend tijdens winkeluren, maan dag gesloten. HENGELSPORT - Op zondag 28 augustus houdt de hengel sportvereniging De Zeekrab de 29e internationale zeehen- gel wedstrijd. Deze wedstrijd start om 13.45 uur vanaf de jachthaven en duurt tot 16.45 uur. 's Morgens kan men in schrijven vanaf 10.30 uur in het Wapen van Breskens. De prijsuitreiking zal na afloop zo spoedig mogelijk plaats vinden in café 't Zonneke. Van onze verslaggever THOLEN - Op het eiland Tholen is er verschil van mening over de vraag waar in de toekomst het nieuwe groepsbu- reau van de Rijkspolitie moet komen te staan. De politie zelf heeft een voorkeur voor Tholen. Het college van bur gemeester en wethouders van Tholen denkt aan St. Maar tensdijk. De nieuwbouw staat op de pro vinciale prioriteitenlijst, maar komt nog niet voor op de ur gentielij st van gebouwen die voor 1992 in de steigers moeten staan. Het huidige groepsbureau staat in Tholen. Volgens de Rijkspolitie is dat de beste plaats. In de kern Tholen is er het meeste werk voor de politie, vanuit de hele gemeente is het bureau daar goed bereikbaar en bovendien ligt de plaats Tholen het dichtst bij West- Brabant. Dat is belangrijk in verband met de samenwerking met de Westbrabantse colle ga's. Burgemeester en wethouders van Tholen hebben een andere voorkeur. Zij vinden dat Sint- Maartensdijk, waar ook het ge meentehuis staat, centraler ligt. Een groepsbureau kan naar de mening van het ge meentebestuur alleen maar in Tholen blijven als de rayonbu- reau's goed blijven functione ren. De perikelen rond de bouw van een nieuw groepsbureau staan vermeld in een toelich ting op de gemeentelijke begro ting voor volgend jaar. In die toelichting wordt ook gezegd dat de gemeente nog veel te doen heeft om de verkeersvei ligheid te verbeteren. Vorig jaar is de gemeente Tholen er niet in geslaagd om het aantal verkeersslachtoffers terug te brengen. Dat was men namelijk wel van plan in het kader van het zogenaamde Meerjarenplan Verkeersveilig heid. In verband daarmee had men voor ogen elk jaar vijf procent minder verkeers slachtoffers te registreren. Van 1984 tot 1986 telde men gemiddeld op het eiland Tholen 42 verkeersslachtoffers per jaar. Vorig jaar waren dat er echter 53. In plaats van de be oogde daling werd de gemeente nu geconfronteerd met een stij ging van het aantal slachtof fers met maar liefst 26,2 pro cent. De gemeente Tholen is van plan om voor verkeersvei ligheid een apart beleid te gaan uitstippelen. Van onze verslaggever NUMANSDORP - Zaterdag is er een open dag in de proef tuin van de vereniging 'Naar beter Fruit' aan de Rijks straatweg in Numansdorp. De proeftuin is in 1948 onstaan, als resultaat van samenwerking tussen een aantal fruitte lers en de toenmalige rijkstuinbouwconsulent. De open dag van komende zaterdag wil vooral de ontwikkeling laten zien die de fruitteelt in de afgelopen veertig jaar heeft doorgemaakt. De proeftuin in Numansdorp bedient het zogenaamde zuid westelijke teeltgebied. Dat om vat Zeeland, westelijk Noord- Brabant en Zuid-Holland. 'Naar beter Fruit' is een scha- Van onze correspondent OOSTBURG - Nu de zo mervakantie achter de rug is, worden de openingstij den van het overdekte zwembad De Veerhoek ver anderd. Momenteel is het bad open van 7.30-13.00 uur van maandag tot en met vrijdag. Dat wordt van 7.30 tot 12.00 uur. Vanaf van daag is het zwembad tevens geopend op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 16.00 tot 18.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 18.00 uur. Deze re geling geldt tot 2 september. Daarna gaat het winterrooster in. De Oostburgse zwemvier- daagse wordt gehouden van 29 augustus tot en met 2 septem ber in de buitenbaden te Bres kens, Schoondijke, Groede en IJzendijke (geopend van 13.00 tot 18.00 uur) en tevens in het overdekte zwembad De Veer hoek (7.30 tot 12.00 en 16.00 tot 18.00 uur). kei in de onderzoeksketen voor fruit die in Nederland is opge zet. Die keten wordt gevormd door de Landbouw Universiteit in Wageningen, het Proefsta tion voor de Fruitteelt in de Volle Grond in Wilhelmina- dorp en de proeftuinen in Gel- dermalsen, Horst, Zeewolde en Numansdorp. De fruitteelt in Nederland beslaat ongeveer 20.000 hectare, verdeeld over 15.000 hectare appels, 5000 hectare peren, 1500 hectare met kersen en pruimen en 500 hectare met klein fruit, zoals rode en zwarte bessen, kruisbessen, frambozen en bramen. Het zuidwestelijk teeltgebied omvat ongeveer 5800 hectare fruit. De fruitteelt is een vrije sec tor, hetgeen wil zeggen dat de prijs volledig bepaald wordt door vraag en aanbod. Daarom heeft de Nederlandse fruitteler te maken met concurrentie binnen de EG. Maar ook moet worden opgebokst tegen im porten vanuit met name Zuid- Amerika. In die concurrentie, spelen prijs en kwaliteit een belangrijke rol en daar ligt dan vooral het werk voor de proef tuin. In de loop van de jaren is het aantal bomen per hectare gi gantisch toegenomen. Stonden er in 1930 nog ongeveer 100 bo men op een hectare, de laatste jaren is dat toegenomen tot 3000 bomen per hectare. Van onze correspondent OOSTBURG - Op 68-jarige leeftijd is dinsdagavond laat, na een langdurige ziekte, overleden de Oost burgse huisarts G.U.M. de Bruyckere. Sinds 1952 was de heer De Bruyckere als huisarts iirzijn geboorteplaats Oostburg en omgeving werkzaam. Ook trad hij regelmatig aan als anaes- thesist in het Oostburgse Sint- Antoniusziekenhuis. De heer De Bruyckere was gehuwd en had twee kinderen. De uitvaartdienst begint za terdagmorgen om 10.00 uur in parochiekerk van Sint-Eligius, waarna de teraardebestelling plaatsvindt.1^

de Stem | 1988 | | pagina 19