winst trafbaar e energie' Voorlichting enig wapen om aids bij prostitutie tegen te gaan ZIEKENHUIZEN WORDEN AAN STRENGERE REGELS GEBONDEN Universiteit Twente maakt elf miljoen 'winst' Prijsregels hebben langste tijd gehad I lesreiyci BINNENLAND IORLOOFD 3E TRAGEDIE DE STEM COMMENTAAR Hoofddoel in 't slop pBRTEM BINNENLAND WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 T28 COMMISSIE: VERPLICHTE AIDS-TEST EN TIPPELVERBOD WERKEN AVERECHTS DEN HAAG - Reageerbuisbevruchtingen zullen -anaf volgend jaar worden vergoed. BESCHERMING LANDBOUW KOST CONSUMENT 200 GULDEN PER JAAR <v V5 NIEUWSOVERZICHT Nog meer banen weg in haven Rotterdam Enquête: 57 procent wil weer doodstraf Minister nu boos op binnenschippers Bende smokkelaars drugs opgerold Zeker duizend Chinese koks te weinig contracten met de vleesindus trie, die uiteraard vooral b geïnteresseerd in opbreng, sten. Door groeihormonen te gebruiken, bijvoorbeeld in het de hoestdrank glenbuterol neemt een kalf met 25 kUo ui gewicht toe. Een kalvermester met 300 dieren die glenbuterol krijgen, verdient op jaarbasis 50.000 gulden extra. Daar tegenover staan veeartsea Zij worden nogal eens onder druk gezet door de veehouders. „Als jij geen glenbuterol geeft, ga ik naar een ander." Economische ar gumenten doen menig mester en veearts bezwijkea Het ge bruik van groeihormonen zal daarom steeds weer de kop opsteken ondanks wettelijke verbodea Een Friese dierenarts lan ceerde vorige week het idee alle veehouders te verplichten een medicijnboekhouding bij te houdea De Westduitse re- gering heeft de kalvermesters opgelegd ruimere boxen te ge bruiken en de kalveren twee weken na de geboorte gewoon voer te gevea Maatregelen die mogelijk kunnen bijdra gen aan beperking van het gebruik van groeihormonen. Maar zolang er geld is ge moeid met de in problemen verkerende veehouderij, blijft het risico op hormoonschan dalen bestaan. I :n uit te delen aan overtreders. De I immissie (het dagelijks bestuur an wel direct met een verordening a een richtlijn aan centrale over- dstaten dreigen met zware sanc- iing van het discriminatieverbod I verheid, in de persoon van justi- I Korthals Altes, beschikt over het itrafverzwaring, gevoegd bij be- I eving. f genoemde autoriteiten prioriteit ■zelen tegen discriminatie willen iropese Commissie let gemakkelij- I e naleving van bestaande wetge- ust regels, superheffing en derge- Kieeft zij de handen aan vol. Uit- het aandachtsveld naar discrimi- ft voor de hand, vooral omdat alle uitgaat naar Europa-zonder- 1992. Korthals Altes maakt geen (discriminatie in het strafrecht laten wegen. imissie als minister hebben ook te kening te houden met maatschap- Jtting over aids. Ondanks het voor- zerk van staatssecretaris Dees om I de voorkoming ervan via voorlich- nenselijken, in ieder geval uit de te halen, is het algemeen gevoelen ^spreidende risicogroepen. Dat de Izich daarmee uiteindelijk zelf de I zie bovenstaande uitbreiding van risicogroepen, vermag een onge- I instelling niet veranderea discrimineren van homofielen en ■n in de verzekeringswereld voort- I an heeft de goegemeente dat indi- én instelling te danken. Minister Brinkman (Gezond heid) zal het kabinet binnen kort voorstellen de reageer buisbevruchting (IVF) door de verzekeraars te laten vergoe den. IVF wordt straks opgeno men in de AWBZ (bijzondere ziektekosten). De premie daar voor wordt door de werkgevers betaald. De minister wil de zieken huizen die IVF toepassen aan strikte regels binden. Zieken huizen moeten naast een ver gunning voor de kliniek waar de methode wordt toegepast ook voor hun laboratorium een goedkeuring hebben. Het voorstel aan het kabinet maakt onderdeel uit van de nota over kunstmatige be vruchting, die op ambtelijk ni veau op het ministerie van WVC is afgerond. De politieke discussie bij WVC over de IVF- problematiek woedt nog voort, maar het ziet ernaar uit dat Brinkman voor het onderbren- dan ook een Derde Wereld land, daar is weinig meer aan te doen. Polen is overgeleverd aan westerse ondersteuning, van de omgeving in het Oost blok heeft het niets meer te verwachten, daar heeft elk land het te druk met de eigen problemen. „in veel fabrieken staan de machines stil, veel fabrieken zijn in feite failliet. En de ar beiders reageren: economi sche schade door de stakingen of niet, de schade van élke cri sis wordt tèch op ons afge- Et wenteld." Dankzij eigen inzamelin gen van voedsel en kleding en met grote westerse hulp (van de vakbonden in het westen èn van het Amerikaanse Con gres) kunnen de stakers het lang uithouden. Hoopt de bevolking, in het spoor van Glasnost en Pere strojka van machtige ooster buur Sovjetunie, niet op meet openheid? „Walesa heeft dat wel gezegd, bij het binnenval len van de politie op de sta kende werf: heeft Jaruzelski dan nooit van Glasnost ge* hoord? Ik ben wel optimis tisch dat Polen in het Oost blok een voortrekkersrol heeft. Dankzij Solidariteit ilok zijn de problemen het best het uitgekristalliseerd en econp-' ïaar mische oplossingen ontwik* zich keld. één- „Tot nu toe met geweldloos het verzet. Tot nu toe, ja. Het sta len? kingscomité in Szczecin heen ook al wel gezegd, zich fysiek te ank zullen verzetten tegen politie* ar- optreden. Geen wapens, maw nog zich niet laten wegdragen. WJ niemand kan voorspellen wa sta- gebeurt als de staat van b6'®» bete- wordt ingevoerd. Als bi] wise bezette fabrieken en i™JnC, men pantserwagens verschilne hoe om de staking te breken." UTRECHT (ANP) - Alleen voor lichting en overreding kunnen ef fectief zijn bij de bestrijding van j,gt aids-risico in de wereld van de prostitutie. Verplichte aids-tests of het verbieden van bij voorbeeld straatprostitutie jjjn geen oplossing en zullen juist averechts werken. Dergelijke maat regelen vergroten het besmettingsge vaar alleen maar. Dat schrijft de Nationale Commis sie Aids-Bestrijding (NCAB) in een advies aan staatssecretaris Dees [Volksgezondheid). Het regelmatig testen van prosti tuees heeft volgens de NCAB geen en- gele zin. De testuitslag is nooit hele maal waterdicht, al was het maar omdat een eventuele besmetting niet direct zichtbaar wordt in het bloed. De eerste paar maanden is er wel gevaar voor besmetting, terwijl het virus met een test nog niet aantoon baar is. Aids-tests zouden dus een vals gevoel van veiligheid geven, wat de bereidheid van de klanten om con dooms te gebruiken niet ten goede zou komen. Seksclubs zouden zich dan ook kunnen aanprijzen als 'aids-veilig', terwijl dat nooit helemaal zeker is. Daar komt nog bij dat ook klanten de besmetting kunnen overdragen. Vei lige seks is het enige dat beide part ners bescherming biedt. Een tippelverbod is volgens de NCAB even zinloos als verplicht tes ten. Het zou de straatprostituees al leen maar verder 'ondergronds' drij ven en dus minder bereikbaar maken voor voorlichting. Overigens valt het volgens de aids- commissie nog mee met de versprei ding van aids door de seks-industrie. Concrete cijfers ontbreken, maar op grond van ervaringen van artsen in Amsterdam en op basis van Ameri kaans onderzoek wordt aangenomen dat de problemen zich vooral voor doen bij heroïnehoeren en homo prostituees. Die twee groepen maken maar een klein deel uit van het totaal. Ver slaafde prostituees vormen een extra risico omdat ze de besmetting kunnen oplopen via vuile injectienaalden. Zij geven het virus echter eerder door aan hun vaste partners dan aan hun klanten. Met klanten bedrijven de prostituees voornamelijk veilige seks. Straatprostitutie, de categorie waar de meeste heroïnehoeren in val len, is trouwens een relatief onbe langrijk onderdeel van de seks-bran- che. Van de naar schatting 15.000 tot 20.000 prostituees die ons land wer ken, doet drie kwart dat in min of meer georganiseerd verband: in een club (30 procent), in de raamprostitu- tie (30 procent) of via een escort-ser vice (15 procent). Slechts tien procent werkt op straat, de overige 15 procent is thuiswerk(st)er. De vercommercialisering van de prostitutie heeft voor de bestrijding van het aids-risico een groot nadeel, zo stelt de NCAB vast. Veel prosti tuees werken voor een 'baas', die op het gebied van veilig vrijen de dienst uit maakt. Concreet stelt de NCAB een aantal maatregelen voor om het aids-be- smettingsrisico in de prostitutie zo veel mogelijk te beperken: via een vergunningenstelsel zouden prostitu- tiebedrijven verplicht moeten worden om voorlichtingsmateriaal en con dooms beschikbaar te stellen. Advertenties met de kreet 'aids- vrij' moeten worden verboden. Wel zouden prostituees die zich geregeld laten testen dit in hun advertentie mogen aangeven met: 'onder controle van(arts of GG en GD). De klanten van de seks-industrie zijn nog veel moeilijker te bereiken dan de prostituees. De NCAB hoopt hen aan te spreken via algemene pu bliekscampagnes, maar ook met ad vertenties in pornobladen en door de verspreiding van folders via sekswin kels. Buisbevruchting vergoed Van onze Haagse redactie Dan komt er een eind aan een experiment, waarbij de af gelopen drie jaar tweeduizend bevruchtingen tot stand zijn gebracht. enkele jaren geleden bij de be taling van abortussen ook al voor de weg van de AWBZ. Deze premie wordt door werk gevers betaald, wat tot veel minder gewetensproblemen zal leiden. Tot nu toe gold voor de IVF- behandeling een experimen teertijd. De Ziekenfondsraad had een speciaal potje waaruit de laatste drie jaar in totaal 2.000 IVF-behandelingen zijn gefinancierd. Na afloop van die drie jaar moet het kabinet be slissen over de toekomst van IVF. Eind dit jaar zal de Zie kenfondsraad nog nader advi seren over de financiering van de IVF-behandeling. Uit een recente enquête van de Geneeskundige Inspectie bleek dat in totaal 33 zieken huizen en klinieken in Neder land de IVF-behandeling aan bieden of uitvoeren. Van die ziekenhuizen doet overigens maar een deel de trn vaTwTin de AWBZ zal hele behandeling, de rest zorgt kLn zat .„aHeen. voor-de feitelijke be vruchting. De enquete van de inspectie ligt momenteel bij WVC ter beoordeling. Brinkman heeft zich er nog niet over uitgesproken, maar wel besloot het kabinet eerder dit jaar dat IVF straks alleen mag worden toegepast in zie kenhuizen die ook over een la- baratorium beschikken dat bij de behandeling kan worden in gezet. kiezen. Met de keuze--voor-de AWBZ ontloopt de minister de politiek gevoelige weg van het zieken fondspakket. Hij riskeert pro blemen als hij IVF in het zie kenfonds zou onderbrengen, omdat de verzekerden deze premie zelf moeten betalen. In christelijke kringen be staan daar nogal wat weer standen tegen. Brinkman koos BIJ HET AANTREDEN van het kabinet Lubbers-ll werd bestrijding van de werkloosheid als hoofddoel van beleid aangemerkt. In de eerste Miljoenennota werd die stellingname nog eens nadrukke lijk onderschreven. Vervelend was alleen dat de voorgenomen maatregelen op geen enkele wijze de belofte inhielden dat de am bitieuze plannen konden worden gerealiseerd. Om de vele critici de mond te snoeren verbond premier Lub bers zijn politieke bestaan aan de doelstelling dat Nederland in '990 nog slechts een half miljoen werklozen zou tellen. De minis ter-president - blijkbaar geschrokken van zijn eigen flinkheid - zwakte de gedane belofte steeds verder af. In de tweede Miljoe nennota werd het probleem al minder nadrukkelijk opgevoerd en jn de afgelopen periode leek het er af en toe op of het kabinet had 'eren leven met de gedachte dat er geen efectieve wijze van werkloosheidbestrijding te vinden is. De voorspelling van het Centraal Planbureau dat de werkloos heid nog minder snel zal dalen dan het kabinet zich had voorge steld, heeft de verantwoordelijke minister blijkbaar wakker doen schrikken. Het thema werkloosheid is daarom deze week terug te vinden op de agenda van de ministerraad. Blijkbaar om aan te geven dat het kabinet niet bij de pakken neerzit hebben sommige bewindslieden al enige schoten voor de gegeven. Enkele ministers spelen met het idee om langdu- "9 werklozen te schrappen uit de bestanden van de arbeidsbu- eau s en over te hevelen naar de bijstand. Zij zijn van oordeel cat mensen zonder uitzicht op een baan niet langer verplicht zou den moeten worden om te solliciteren. i Dat klinkt humaan en zo zal het voor een deel ook wel bedoeld vm ?in'QOS solliciteren kan tot enorme frustraties leiden. Een oor het kabinet prettig neveneffect van deze maatregel mag ech- wn a°k niet onvermeld blijven. Werklozen die naar de bijstand rnanier1 0ver9eheveld' beïnvloeden de cijfers op een positieve ve'e kanten zijn bezwaren geuit tegen deze plannen die eei weg hebben van een administratieve truc. Minister De Korte (economische! Zaken) bijvoorbeeld wil juist het tegenovergestel- C.,'1 's een voorstander van de harde aanpak. Langdurige die het aangeboden werk weigeren of niet bereid zijn ,e 'aten herscholen, zouden fors op hun inkomen moeten worden gekort. het i!'n,erne tegenstellingen blijkt voor de zoveelste keer dat L Pr°bleem van de werkloosheid dit kabinet boven het hoofd is Het weet geen passend antwoord te vinden op de knel lende vraag hoe zich te bevrijden van deze molensteen rond de [Politieke nek. Opmerkehjk is dat de enige bescheiden succesjes op naam me oppositie kunnen worden bijgeschreven. Het duo Ver- om w v oor verd'ent respect voor hun redelijk succesvolle plan werkgevers een fikse premie te geven voor het in dienst ne- ersRVan lan9duri9 werklozen. Op dit moment trekken de PvdA- ten !f.uurmeiier en Leijnse de aandacht met het idee om gemeen- '2etterfUWe art>eidstMjreau's voor langdurig werklozen te laten op- Voora! 'edere bewindsman is enthousiast over deze plannen. taardkn'Tl"iister Fiudin9 (Financiën) schijnt dwars te liggen. Uiter- idat ie hf! deJ"ealisering van een dergelijk project extra geld. Maar iarbeiric? e' en dwars waard, wanneer zou blijken dat het de d6 0nn '!,ers gunstig beïnvloedt. Dat de plannen - weer - door HettPMH16 moeten aangeleverd is van ondergeschikt belang. 'Dartiirvüvn9en van de werkloosheid is tenslotte geen zaak van I 'IP°htiek, maar van nationaal belang. Koningin Beatrix kijkt belangstellend naar de appeloogst in Rossum in het Gelderse Rivierengebied. Het bezoek aan het bedrijf was onderdeel van een werkbezoek aan Gelderland, waar de vorstin zich vooral liet voorlichten over de pro blemen rond de dijkverhogingen. - FOTO ANP Van onze verslaggever ENSCHEDE - Waar andere univer- sersiteiten zuchten onder het juk van de bezuinigingen heeft de Universiteit Twente (UT) over 1987 een positief re sultaat geboekt van elf miljoen gul den bij een totale 'omzet' van 253 mil joen gulden. Het vrij besteedbare inkomen van de in stelling groeide daardoor vorig jaar met 6,5 procent tot ruim 18,5 miljoen gulden en de bedoeling is dat er in 1992 een reserve is opgebouwd van zelfs 42 miljoen. Dat blijkt uit het financieel jaarverslag over 1987. Het bestuur van de UT is zeer tevreden over de financiële gang van za ken, te meer omdat deze zich voordoet in een tijd waarin de rijksoverheid hard be zuinigt en andere wetenschappelijke in stellingen bezig zijn oplossingen te zoeken voor hun grote tekorten. Het is in Nederland niet gebruikelijk dat universiteiten hun financiële gegevens publiceren. Ze volstaan doorgaans met de - verplichte - rapportage aan het rijk over de besteding van de overheidsgelden. Dat de UT kiest voor een financiële ver slaggeving alsof zij een bedrijf is, heeft te maken met het karakter van 'onderne mende universiteit' zoals het Twentse in stituut zich graag noemt. De gunstige financiële ontwikkeling is mede te danken aan de groeiende inkom sten uit diensten voor derden en dan met name bedrijven en overheid. De waarde van die contracten bedroeg vorig jaar al 34 miljoen gulden, zestien procent meer dan het jaarervoor. Door het opvijzelen van eigen inkom sten is de UT in staat reserves te kweken voor bijvoorbeeld investeringen in dure apparatuur en gebouwen. Maar ook het verstrekken van leningen aan studenten die zijn getroffen door de Harmonisatiewet worden uit die fondsen betaald. Daarmee maakt de UT zich fi nancieel minder afhankelijk van het rijksbeleid. Iets waar door minister Deetman en de- zijnen met argusogen naar wordt gekeken. De minister wil aan de ene kant dat uni versiteiten zelfstandig worden, maar wil er niet zijn greep op verliezen. Van onze verslaggever DEN HAAG - De mumprijzen voor mini- melk, brood en suiker hebben hun langste tijd gehad. Derge lijke regelingen zijn over bodig geworden en in een vrije Europese markt ook niet meer te handhaven. Dat is de overtuiging van de heer C. Hoogkamer van de Consumentenbond. Hij ver wacht er het beste van voor de consument. Hoogkamer verwijst naar een binnenkort te publiceren Brits rapport, waaruit naar vo ren komt dat de Europese con sument jaarlijks vijftig miljard ECU (ongeveer 117 miljard gul den) te veel betaalt voor zijn dagelijkse boodschappen. Voor de Nederlandse consument maakt het EG-beleid de bood schappen zo'n 200 gulden per jaar duurder. Als die consumentenbij drage aan de kosten van het Europese landbouwbeleid vervalt, kun nen de prijzen voor levensmid delen derhalve drastisch dalen. Ook voor vitale produkten als melk, suiker en brood is vol gens Hoogkamer een mini mumregeling niet langer nodig en evenmin haalbaar. De discussie over de prijsre gelingen voor melk, suiker en brood is opgelaaid door uit spraken van minister Braks (Landbouw en Visserij). Door het herstel van evenwicht op de zuivelmarkt is er volgens de bewindsman geen behoefte meer aan een minimumprijs voor melk. En wat hem betreft kan de regeling voor suiker en brood ook verdwijnen. Dat is ook het oordeel van Hoogkamer, deskundige van de Consumentenbond op het ge bied van het prijsbeleid. De re geling voor suiker en melk is bedoeld om de concurrentie be perkt te houden. Het stunten met deze produkten zou de ver houdingen in de detailhandel in levensmiddelen kunnen ver storen. „Het kan voor de consument op korte termijn wel aardig zijn als een winkelier met brood of melk gaat stunten", zegt secretaris F. Schoolenaar van het Vakcentrum, de be roepsorganisatie van levens middelendetaillisten. „Maar op de duur gaan zulke acties ten koste van het niveau van de winkelvoorzieningen. Kijk maar eens naar het noorden van het land. Daar moeten de mensen vaak een kwartier met de auto om hun dagelijkse boodschappen te doen. Als ze een auto hebben, dan". Over de broodprijs denkt hij wat lakonieker. In de mini- Evenhuis - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP mumprijs (momenteel 1,90 gul den is een heffing ingecalcu leerd waarmee de afgelopen ja ren een sanering in de bakke rijsector betaald moest worden. Die inkrimping en concentratie van produktiebedrijven is in middels wel achter de rug. De minimumbroodprijs zou dus wel een dubbelde kunnen zak ken, meent Schoolenaar. Hoogkamer wil er liever he lemaal van af. „Die regeling is volgend jaar, als de termijn van de minimumprijs voor brood afloopt, twintig jaar oud. Als die periode niet lang ge noeg is om de sector te saneren, dan komen ze er nooit meer uit". Over het verdwijnen van winkels door het gestunt van grote ketens met suiker, melk en brood maakt Hoogkamer zich weinig zorgen. Van het soort brood waarmee dan wordt gestunt, is niet de kwali teit waarvan de warme bakker het moet hebben. En het gaat dan wel om wezenlijke pro dukten, maar gerekend naar de kosten niet de belangrijkste in het pakket voedingsmiddelen. Het ziet er naar uit dat de minimumprijs voor suiker half december al verdwijnt. Staats secretaris Evenhuis (Economi sche Zaken) heeft vorig jaar 'voor de laatste maal' de sui kerregeling algemeen verbin dend verklaard. De suikerprijs was daarvoor enkele maanden vrij. In die periode werd hevig gestunt, waarna vanuit het parlement toch weer om een regeling werd gevraagd. De minimumprijzen worden overigens op allerlei manier omzeild, bijvoorbeeld door de import van melk of het vesti gen van bakkerijen juist over de grens. De Europese vrije markt laat ook steeds minder ruimte voor regelingen die de concurrentie beperken. Vies, viezer, vice. In Amerika overwegen ze om een televisie serie te gaan wijden aan Dan Quayle. Die man heeft zoveel streken uitgehaald dat de geintjes die J. R. Ewing in Dallas flikt erbij verbleken. Dan Quayle blijkt via intimidatie een universitaire titel in de wacht gesleept te hebben. Hij was al niet zuiver op de graat, maar nu dus ook niet op de graad. Geef Quayle geen vote maar een veto. Zou Quayle in Rusland wonen dan zou hij in ieder geval geen lintje krijgen. De Russen hebben drastisch het mes ge zet in de stortvloed van eretekenen die goede Sovjet-burgers (lees hoge partijfunctionarissen) kunnen krijgen. De maatregelen in de Sovjetunie zijn vooral bedoeld om de persoon van Brezjnev nog verder te ontluisteren. Brezjnev was gek op speldjes en onderscheidingen en hij had ze bijna alle maal dubbel. Hij deed ze waarschijnlijk op om er tegenstan ders de ogen mee uit te steken. Als Brezjnev eens een maarschalk met een hem onbekend lintje op tegen kwam dan zei hij: Die heeft Leonid. Veel Kremlintjes krijgen kan dus in deze tijd van glasnost en perestrojka niet meer. De meeste Russen krijgen hooguit iets op de mouw gespeld. MERIJN ROTTERDAM (ANP) - Volgens de werkgevers in de Rotter damse haven moeten er als gevolg van een grote fusie niet 500 banen verdwijnen maar zeker 750. Dat bleek gisteren tijdens onderhandelingen met de bonden. De Vervoersbond-FNV, de machtigste in de haven, pikt dat niet en gaat zelf een onderzoek instellen. De bond doet dat sa men met de ondernemingsraden van de drie bedrijven, die be sloten hebben een fusie aan te gaan: de overslagbedrijven Mül- ler-Thomsen, Quick Dispatch en Europe Container Terminus. De bond is nogal kwaad over de eis van de directies van de drie bedrijven dat er na 1992 nog eens 150 banen moeten verdwij nen. 'Dat is kijken in een glazen bol', aldus een woordvoerder. Als de fusie doorgaat - en niemand twijfelt daaraan, omdat de werkgevers hebben beloofd dat er zeker geen mensen zullen worden ontslagen - ontstaat een groot havenbedrijf met ruim 2.500 werknemers. Het moet op 1 januari aanstaande van start gaan. HILVERSUM (ANP) - De meerderheid van de Nederlanders is voorstander van herinvoering van de doodstraf: 57 procent vindt dat op sommige misdrijven de doodstraf moet staan. Dat is acht procent meer dan in november vorig jaar. Dat blijkt uit een Nipo-enquête onder 503 mensen van 18 jaar en ouder waarvan de uitslagen gisteravond door de Tros-tele- visie zijn gepubliceerd. Als misdrijven waarvoor de doodstraf moet worden ingevoerd worden m de enquête genoemd: terroristische aanslagen met dodelijk gevolg, moord met voorbedachte rade, moord na ver krachting en ontvoeringen om losgeld af te dwingen. Voorstanders vati dé doodstraf zijn in nagenoeg gelijke maté onder mannen en vrouwen te vinden: van de mannen 58 pro cent en van de vrouwen 57 procent. Gemeten naar politieke voorkeur zitten bij de WD-stemmers de meeste voorstanders van de doodstraf: 67 procent. Van de CDA-stemmers is 65 procent voor. Bij de PvdA-aanhang is 49 procent voor herinvoering van de doodstraf. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (Verkeer) is kwaad op de 'zes van Gorinchem', de on derhandelingsdelegatie van bin nenschippers die Smit-Kroes gis teren verweet dat zij de met de schippers gemaakte afspraken niet nakomt. Met die afspraken - het 'akkoord van Gorinchem' - kwam een eind aan de maanden lang durende schippersacties, met als hoogtepunt de massale blok kade van een Granaria-transport op de Merwede, afgelopen juni. 'Over het vlugschrift van 22 augustus dat u mij namens de zes heeft gestuurd, ben ik zeer ver bolgen. Uw verwijtende reacties over de naleving van de afspraken van Gorkum vind ik onbegrijpelijk', schrijft Smit-Kroes in een brief aan de zes. Maandag is op de schippersbeurzen een pamflet verspreid waarin de zes verslag doen van de volgens hen onbevredigende gang van zaken en oproepen tot een schippersvergadering, za terdag 3 september in Rotterdam. HEERLEN (ANP) - De indruk bij de gemeentepolitie van Heerlen dat vanuit die plaats al geruime tijd verdovende mid delen worden gesmokkeld naar de Bondsrepubliek is juist ge bleken. Een speciaal rechercheteam heeft na een jaar voorbe reiding dinsdag toegeslagen, nadat zeer recent een transport plaats vond naar de Bondsrepubliek waarbij meerdere perso nen uit Heerlen en omgeving betrokken waren. Met toestemming van de Maastrichtse rechtbank zijn invallen gedaan in verschillende woningen in Zuid-Limburg. Meerdere personen zijn aangehouden. In het Westduitse stadje Monschau is dinsdag door de politie een bende handelaren in drugs opgerold. Zij betrokken onder meer uit Heerlen verdovende middelen. NIEUWEGEIN - De Chinees-Indische restaurants kampen met een tekort aan 1.000 gespecialiseerde koks. Tachtig procent van de 2.100 bedrijven heeft één of meer vacatures. Een 'Chinees' heeft gemiddeld twee tot drie van deze koks in dienst. Om het probleem op te lossen wil Horeca Nederland toestemming van Economische Zaken om per jaar 300 Aziatische werkkrachten toe te laten met een contract van maximaal twee jaar. Woordvoerder Pols noemt dit met nadruk een noodoplossing. Staatssecretaris Evenhuis (Economische Zaken) wil al leen nog Chinese koks uit Hong Kong, Singapore of el ders uit Zuidoost-Azië toelaten als zij over bijzondere en originele culinaire kwaliteiten beschikken. Ook mag een Chinees zich hier vestigen als hij een goedlopend restaurant wil overnemen of als hij een zaak begint in een stad met meer dan 10.000 inwoners. Dat laatste kan in de nabije toekomst een ramp beteke nen, zegt Pols. Bedrijven zullen door gebrek aan vak kundige mensen niet met hun tijd mee kunnen gaan. Andere zullen moeten sluiten.

de Stem | 1988 | | pagina 3