UITBLAZEN! Hormonen: het spel van export en politieke winst Discriminatie bij afsluiten verzekeringen is strafbaar 'Jonge, radicalere generatie Polen staakt met nieuwe energie' Voorlid ZIEKEN] BLOEDTEST RISICOGROEPEN BEGRIJPELIJK, MAAR ONGEOORLOOFD Hoofddoel Pub en mythe SOLIDARITEIT-VERTEGENWOORDIGER MINKIEWICZ VREEST BLOEDIGE TRAGEDIE DE STEM C DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 WIM KOCK -DESTEM- pESTEMBINN COMMISSIE: Hpm Sltie m°eten aan| Parti'®ai9.drin9en van de 1 p ^politiek, maar van nal EEN van de redenen waarom Engeland vrijwel geen café-ter rassen kent is dat tot afge lopen dinsdag de pubs hun deuren 's-middags om twee uur moesten sluiten en pas om zes uur weer mochten openen. Het is ook een van de redenen, denk ik zelf, waarom menig stads centrum wordt ontsierd, om het eufemistisch uit te drukken, door bier uit blik drinkende en zich navenant gedragende jonge mannen. Het feit dat vanaf dinsdag de Engelse pubs de hele middag mogen open blijven haalde zelfs het Neder landse televisiejournaal en de reden daürvan is weer dat de Engelse pub een mythe is, waarin de Engelsen zelf heilig geloven en die door de toeristi sche propaganda met zoveel kracht wordt verkondigd dat zij ook in Nederland graag wordt geslikt. De verscheidenheid aan En gelse pubs is even groot als de verscheidenheid aan Neder landse cafés. Engelse pubs heb ben mooie namen, geschilderd op fraaie uithangborden. Dat is waar. De Zeven Sterren, de Stier, De Leeuw en Zwaan, de Roos en Kroon, het Wapen van Edgerton, de Moorkop, De Drie Zwanen, de Stier, het Schip, het Hoefijzer, het Gat in de Muur en de Kat en Viool, om er maar een handvol te noe men. Die namen komen veel vuldig voor. Er zijn tientallen, eerder hónderden kroegen die de Zwarte of Witte Zwaan he ten, de Rode of Gouden Leeuw, het Witte Hert of 's Ko- nings Hoofd. Soms kom je na men tegen die niet in Neder landse namen te vertalen zijn. De Game-Larder bijvoorbeeld. 'De Wildkast' zegt hier nie mand iets. Een 'larder' is een kast of vertrek voor het bewa ren van vlees, in dit geval wild (game). Er bestaan boeken met uithangborden van pubs en verklaringen van namen van pubs. De naam 'Het Hoefijzer' duidt erop - en dat zal u niet verbazen- dat er ooit sprake moet zijn geweest van een com binatie van smederij en pub. De vaak historische namen, de archaïsche sluitingsuren en de toeristengidsen suggereren een uiterst pluriform pub-we zen waarin elk van de 71500 pubs in Engeland een eigen identiteit en atmosfeer heeft. Dat is niet méér waar dan in elk ander land, Nederland in begrepen. In de jaren '60 en '70 heeft zich in de pub-wereld een revolutie voltrokken die van duizenden kasteleins werkne mers en zetbazen maakte. Dat is ook de reden dat er zovelen van hen tegen de verruiming van de openingsuren zijn. Een beetje kenner kan aan de bui tenkant van een pub vaak al zien tot welke brouwerijketen hij behoort. Brouwers als Cou rage, Whitbread, Bass en Wat- ney bezitten duizenden pubs, verspreid over het hele land. Daarnaast zijn er nog de pub- netwerken van lokaal opere rende brouwerijen. Echte oude pubs, zoals de propaganda ze suggereert, zie je bijna niet meer, tenzij in hoog gecultiveerde vorm. Het Wapen van Swettenham bijvoorbeeld. Daar haalde de waardin het bier nog in stenen kruiken uit de kelder, telkens twee tegelijk, om ze aan de toog uit te schen ken. Rond 1975 ging de oude waardin dood en viel de kroeg in handen van de brouwerij. Die trok de la met ontwerpen voor country pubs open. 'Rus tieke' interieurs met pseudo- balken, plastic lambrizeringen en met gas gestookte open haarden. Of De Kozak, met zijn karakteristieke strodak. Het bier sijpelde er uit sierlijke eikehouten vaatjes die achter de toog tegen de muur waren bevestigd. Dat was in 1966 en ook hier was de waard al oud. Twee jaar later was De Kozak verbouwd tot woonhuis voor een Londense forens. Het Schaap was zeker geen primitief café. Ik leerde de pub in 1970 kennen. Hij bestond uit een hal waaraan vier vertrek ken lagen. De achterste twee, de Public Bar en de Saloon Bar, hadden samen een bar. In de twee voorste vertrekken, de Gentlemen's Bar en de Ladies' Bar werd uitsluitend geser veerd. De tijd van klasse-on derscheid en prijsverschillen tussen Public en Gentlemen's Bar was al lang voorbij, maar de familie hield de oude inde ling in stand uit een soort eer bied voor het verleden. Drie jaar geleden kwam Het Schaap in handen van een brouwerij. Die zag er geen heil in en wilde de zaak sluiten. Een opstandje van vaste klanten, gesteund door de plaatselijke krant, deed de brouwer zwichten. 'Nog twee jaar, maar dan moeten er wel meer klanten komen'. Die kwamen er niet en vorig jaar is Het Schaap voorgoed gesloten. Het Hoefijzer is nog wel een oude country-pub, bevolkt door boeren en snobs uit de na bije stad. Het plaatselijke par lementslid komt er regelmatig een snelle pub-lunch verorbe ren. Het Hoefijzer ligt in the middle of nowhere, aan een kruispunt van wat de Engelsen country lanes noemen, smalle geasfalteerde landweggetjes, af gezet met hoge hagen van mei doom en kamperfoeli. Het is een primitief, maar gezellig ca fé. Sinds kort neemt een zoon de plaats van zijn vader in. Die zoon houdt van de gemakken van deze tijd en heeft een mo derne tapinstallatie laten mon teren. Daarentegen is de ouder wetse bierpomp in de ver bouwde stadscafês en hotelbars aan een glorieuze come back bezig. Morgen vertel ik u hoe ook in Het Hoefijzer, die toch nog zo sterk lijkt op de pub uit het toeristenboekje, een andere pub-fabel van de propaganda aan flarden gaat. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: j 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1per maand, J 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losset nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-atdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. £30301584 - Rabo rek. 101053738. Door Wouke van Scherrenburg MINISTER BRAKS van Landbouw zei het deze week ferm: „Het Neder landse produkt is van hoge kwaliteit. Onze exportcij fers bewijzen hoeveel ver trouwen de consument in ons vlees heeft." Braks staat pal waar het de be langen van de export be treft. Als geen ander weet hij de Nederlandse pro- dukten te verdedigen, te bejubelen en te promoten. Dat is niet verwonderlijk want de inkomsten van de staat bestaan voor het groot ste gedeelte uit de opbreng sten van de export. Nederland als klein land is een belang rijk exporteur. De Bondsre publiek bijvoorbeeld, betrekt zestig procent van haar im port uit Nederland. Het is daarom begrijpelijk dat Braks onze exportpositie als een leeuw verdedigt. Hoezeer de bewindsman zich opwerpt als hoeder van de goede naam van het Ne derlandse produkt, blijkt uit zijn houding tegenover het gebruik van groeihormonen. Het woord 'volksgezondheid' komt nauwelijks van zijn lip pen. Braks' credo luidt: „Als Minister Braks foto de stem/j0han van gurp de consument iets niet wil, dan moeten we het niet ge bruiken." Terwijl Braks de agrari sche kolonisten in Brazilië, Nieuw-Zeeland en Australië bezocht, kwam 'zijn' export land in opspraak. Minister Klaus Matthiesen van de Westduitse deelstaat Nordr- hein-Westfalen gebruikte de media te pas en te onpas om met een beschuldigende vin ger naar Nederland te wijzen. In het hormoonschandaal in de Westduitse kalvermesterij zou Nederland een kwalijke rol spelen. Terug in Nederland beet Braks van zich af. Punt een: hij heeft niets te maken met de deelstaten, alleen met de regering in Bonn. Punt twee: Nederland heeft geen hor moonschandaal. Punt drie: harde bewijzen zijn nooit aangevoerd. Kortom, het is allemaal jaloezie wat de klok slaat. Gaat het in het binnen land niet goed, dan krijgt het buitenland (lees Nederland) de schuld. Het is niet de eerste keer dat Nederland in opspraak is in verband met hormoonge- bruik en het zal ook niet voor het laatst zijn, zei Braks, een voorschot nemend op nieuwe aanvallen op de Nederlandse 'Schinken' en koteletten. In hoeverre Braks' ontken ning van de Duitse aantijgin gen de consument heeft ge rustgesteld, moet de komende weken blijken. Gaan de kalfs lapjes en -levers weer in de braadpan of is het vertrou wen in het Nederlandse pro dukt te diep geschokt. En wat is er nu wéér van de Duitse beschuldigingen. Heeft Braks gelijk en is er echt niets aan de hand Vast staat dat Landwirt- Zo lang er geld te verdie nen valt, zal de spuit ge hanteerd worden. - fotoanp schaftsminister Klaus Mat thiesen het hormonenschan daal fantastisch heeft uitge buit. De sociaal-democraat, met blonde Vikingbaard en blakend van strijdlust, is in middels de lieveling van de kiezers in de deelstaat. Mat thiesen, zo meldt de serieuze Duitse pers, mikt op de stoel van de minister-president van Nordrhein-Westfalen. De kiezers vergeten gemakshalve dat Matthiesen al twee maan den op de hoogte zou zijn van het hormonenegebruik voor dat hij aan de bel trok. In zijn, op zich te loven, drang van de deelstaat Euro pa's topper op gebied van mi lieubescherming te maken, heeft Matthiesen de hormo nenkwestie met veel tamtam uitgespeeld. Desondanks kun nen de beschuldigingen van Matthiesen niet alleen als po litiek gekuip worden afge daan. Feit is dat de kalvermesters in een economisch diep dal zitten. Zij zijn gebonden aan contracten met de vleesinduj. trie, die uiteraard vooral ij geïnteresseerd in opbreng, sten. Door groeihormonen tt gebruiken, bijvoorbeeld in de hoestdrank glenbuteroi neemt een kalf met 25 küoin gewicht toe. Een kalvermesfc met 300 dieren die glenbutenj krijgen, verdient op jaarbasj 50.000 gulden extra. Daar tegenover staan j veeartsen. Zij worden nogal eens onder druk gezet door 4 veehouders. „Als jij geer, glenbuteroi geeft, ga ik naar een ander." Economische ar gumenten doen menig mester en veearts bezwijken Het ge- bruik van groeihormonen zi daarom steeds weer de kop opsteken ondanks wettelijke verboden Een Friese dierenarts ceerde vorige week het id« alle veehouders te verplichten een medicijnboekhouding bij te houden De Westduitse re gering heeft de kalvermesteti opgelegd ruimere boxen te ge- bruiken en de kalveren twee weken na de geboorte gewoon voer te geven. Maatregelen, die mogelijk kunnen bijdra. gen aan beperking van bét gebruik van groeihormonen Maar zolang er geld is ge- moeid met de in problemen verkerende veehouderij, blijft het risico op hormoonschan- dalen bestaan. Door Jan van de Ven Maatschappijen mogen voor het afsluiten van verzekeringen niet discrimineren. Homofielen, die een hypotheek willen op basis van levensverzekering, hebben recht op dezelfde behandeling als leden van niet-risicogroepen. Wie toch het ver bod op discriminatie schendt, loopt kans op strafvervolging. Volgens de Nederlandse wet is discriminatie strafbaar. Aantoonbare achterstelling geeft de gediscrimineerde een handvat om een strafklacht in te dienen. Aan de officier van justitie vervolgens de mogelijkheid om tot ver volging over te gaan. Simpele vormen van pijnlijk verschil maken tussen mensen hebben in het nabije verleden geleid tot symbolische straffen: een boete voor het niet toelaten van een mens met opvallende huidskleur tot café of nachtclub. De goege meente keurt discrimineren af, maar als het gebeurt, is de maatschappelijke sanctie te ver waarlozen. Exploitanten worden er niet blij vend op aangekeken. De discriminatie-mis daad weegt niet zo zwaar als bijvoorbeeld dief stal. Het 'eens een dief altijd een dief' zal in soortgelijke zin degene, die discrimineert, niet achtervolgen. Strafbaarstelling van achterstelling weegt niet op tegen mogelijk profijt van zo'n daad. Achten verzekeringsmaatschappijen het fi nancieel aantrekkelijk bepaalde groepen uit de samenleving te discrimineren dan hangen zij geen ethische betogen op, maar stellen afwij kende eisen. Vraagt een koppel mannen om een hypotheek dan luidt meteen de alarmschel. Twee samenlevende mannen zijn homo's, be horen tot de aidsrisicogroep, gaan voor hun tijd dood, moeten een van normaal afwijkende bloedtest ondergaan om voor een hypotheek in aanmerking te komen. Sprekend voorbeeld is het in Rotterdam ge vestigde American Life Euravie, een maat schappij waar men een levensverzekering kan afsluiten. American Life Euravie weigert twee samenwonende mannen zonder controle van hun bloed een levensverzekering. Aan het blad Aids Info werd de volgende verklaring gege ven: De kandidaat-verzekerden zijn homosek sueel. De zaak is duidelijk. De heren zitten in een wat hogere risicogroep. Een bedrijf dat zo redeneert, heeft het tij mee. In de ons omringende landen (en zeker ook in de Verenigde Staten) zijn verzekerings maatschappijen als de dood voor aids. Leden van risicogroepen komen slechts in aanmer king voor faciliteiten als zij aan discrimine rende eisen voldoen. En dan hebben zij geluk, want de kans helemaal geen zaken te kunnen doen is even groot. De samensmelting van Europa heeft mede tot gevolg, dat verzekeringsbedrijven meer dan vroeger (zakelijke) contacten over grenzen hebben. Zij kijken al of niet gedwongen naar doen en laten van collega's in het buitenland. Heerst daar de trend om harteloos en met voorbijzien van fatsoensnormen naar eigen portemonnaie te kijken, dan laat het willen meedoen van bedrijven in Nederland niet lang op zich wachten. De Nederlandse Vereniging van Levensver zekeraars heeft begin dit jaar in een advies aan haar leden een grens gesteld aan het testen van aids: alleen bij leningen boven de twee torn Afwijzend gepruttel mocht niet baten. Aan het recht voor iedereen op een leven naar eigen in zicht hadden verzekeringenbedrijven geen boodschap. Vergelijkingen met andere niet te genezen, dodelijke ziekten veegden zij van ta fel. In aids was een moderne variant van de heksenjacht gevonden. Voor een levensverze kering moet iedereen de weegschaal op. Tot voor de vakantie gold in ons land voor hypotheken boven de twee ton de praktijk van een aidstest. Iedereen behoorde zich daaraan te onderwerpen. Voor bedragen beneden de twee ton volstonden de maatschappijen met een vraag over bloedonderzoek in de rubriek medi sche gegevens. Nu ineens wil het Rotterdamse American Life Euravie voor een hypotheek van anderhalve ton een bloedonderzoek. Al leen omdat twee mannen die lening vragen. Nog even en er wordt ook van andere, speci fieke groepen vanwege hun uitzonderlijke leefomstandigheden een bloedstest vereist. Langgehuwde mannen in stedelijke gebieden, alleenstaanden, mannen wiens vrouwen vaak hoofdpijn hebben, hoeren, militairen, zeelui, zij allen moeten in staat worden geacht vleselijk contact met velen van het andere geslacht te hebben. Zij behoren tot aidskrijgende of -ver spreidende risicogroepen, die meer dan gewone aandacht van verzekeringsbedrijven verdie nen. Met de bestaande anti-discriminatieregels komt de overheid niet ver in bestrijding van het onrecht. Het EG-verdrag verbiedt discri minatie, evenals het Europese Mensenrechten verdrag. Beide verdragen geven Brusselse autoriteiten niet zonder meer het vermogen zware straffen uit te delen aan overtreders. De Europese Commissie (het dagelijks besta van de EG) kan wel direct met een verordeninj of indirect via een richtlijn aan centrale over heden van lidstaten dreigen met zware sanc ties op schending van het discriminatieverbod De Haagse overheid, in de persoon van justi- tie-minister Korthals Altes, beschikt over hel wapen van strafverzwaring, gevoegd bij be staande wetgeving. Vraag is of genoemde autoriteiten prioriteit aan maatregelen tegen discriminatie willen geven. De Europese Commissie let gemakkelij ker op juiste naleving van bestaande wetge ving: anti-trust regels, superheffing en derge lijke. Daar heeft zij de handen aan vol. Uit breiding van het aandachtsveld naar discrimi natie ligt niet voor de hand, vooral omdat alle aandacht nu uitgaat naar Europa-zonder- grenzen in 1992. Korthals Altes maakt geen aanstalten discriminatie in het strafrecht zwaarder te laten wegen. Zowel Commissie als minister hebben ook te maken en rekening te houden met maatschap pelijke opvatting over aids. Ondanks het voor treffelijke werk van staatssecretaris Dees om de ziekte en de voorkoming ervan via voorlich ting de vermenselijken, in ieder geval uit de panieksfeer te halen, is het algemeen gevoelen tegen aidsverspreidende risicogroepen Dat de samenleving zich daarmee uiteindelijk zelf de das omdoet, zie bovenstaande uitbreiding van het begrip risicogroepen, vermag een onge nuanceerde instelling niet veranderen. Blijft het discrimineren van homofielen en aidspatiënten in de verzekeringswereld voort woekeren, dan heeft de goegemeente dat indi rect aan eigen instelling te danken. Door Rinze Brandsma „DE ACTIES beginnen nu landelijk te worden, als een olievlek, niet meer al leen de grote steden, de ha vens en de industrie in Si- lezië. Kolenmijnen, dok werkers, havenarbeiders hebben de zaak platge gooid. In de grote plaatsen sluit het openbaar vervoer zich aan, de hoogovens van Warschau, een grote ma chinefabriek in Poznan, de hoogovens van Stavolavo- la, mogelijk de staalfabrie ken van Nova Huta. Wij wachten nu op de reacties in de provincie en de mid delgrote steden." In Amsterdam houdt Jan Minkiewicz, de vertegen woordiger van de vrije, ver boden Poolse vakbond Solida riteit, de vinger aan de pols van de massale arbeidsonlus- ten in Polen Hoe ernstig is de situatie in zijn land? Als de autoriteiten ingrijpen, heeft hij gezegd, komt er een trage die, met waarschijnlijk meer bloedvergieten dan in '80. „Het conflict is aan zijn eindoptie toe. Elk politiek vertrouwen is er tot de bodem verdwenen, geen hervormin gen, geen openheid, geen en kele openbare discussie, een nieuw kiesstelsel dat een was sen neus is. De reacties van de autoriteiten vergroten de kloof alleen maar, de macht hebbers hebben het volk geen enkele handreiking gedaan." De ernstigste onlusten sinds de grote stakingen van 1980? „Zeker. De uitbarsting van '80 komt terug. De revolu tionaire situatie van toen is blijven hangen. In die acht jaar is de Poolse samenleving bewuster geworden, bewuster ook van de trucs van de over heid, beter voorbereid hoe ze moeten handelen tegenover politieoptreden." Uit Polen zelf komen gelui den, dat de staat van beleg weer voor de deur staat. Min kiewicz twijfelt, of de staat daartoe overgaat. „Jaruzelski en de zijnen hebben niet meer de steun van de andere Oost bloklanden, zoals ze die in 1980 hadden. En in Rusland heerst een andere sfeer. De staat van beleg lost voor de overheid niets op en doet in het westen de geldkraan weer dichtdraaien." Het gesprek met de Soli- darnosé-vertegenwoordiger, achter het grote rode span doek aan de gevel van zijn grachtenpand, in zijn schamel ingerichte werk- woonver trek, tussen de dozen vol pa pieren, is onrustig: veel tele foontjes, alle media trekken aan hem, in bijna alle tv-ru- brieken moet hij opdraven. Valt de nieuwe stakingsgolf met eerdere te vergelijken? „Ik merkte het bij de recente staking in april, mei al, dat een jonge generatie arbeiders actief is, met nieuwe energie, radicaler. Met plannen ook, om weer naar buiten te treden met acties, hun kracht willen laten zien. Het zijn de arbei ders, niet de studenten. Dat is voor de Poolse machthebbers een essentiële bedreiging. Twintig intellectuelen pak je op en zet je vast. Maar dui zenden arbeiders per staking, dat vormt een dodelijke be dreiging. Daar moet je tanks tegen inzetten, wapens ge bruiken." Voor de stakende Poolse arbeiders staat economisch weinig op het spel, menen kenners. Hun situatie is al zo slecht, hun lonen laag, de werkloosheid snel groeiend, steeds meer fabrieken failliet, dat zij weinig te verliezen hebben. „Daarom eisen zij niet al leen loonsverhoging, maar dan ook een Derde Wereld land, daar is weinig meer aan te doen. Polen is overgeleverd aan westerse ondersteuning van de omgeving in het Oost blok heeft het niets meer te verwachten, daar heeft elk land het te druk met de eigen problemen. „in veel fabrieken staan de machines stil, veel fabrieken zijn in feite failliet. En de ar beiders reageren: economi sche schade door de stakingen of niet, de schade van élke cri sis wordt tóch op ons afge wenteld." Dankzij eigen inzamelin gen van voedsel en kleding» met grote westerse hulp (van de vakbonden in het westen èn van het Amerikaanse Con gres) kunnen de stakers W lang uithouden. Hoopt de bevolking, in M spoor van Glasnost en Per6" strojka van machtige ooster buur Sovjetunie, niet op mee' openheid? „Walesa heeft dat wel gezegd, bij het binnenval len van de politie op de kende werf: heeft UTRECHT (ANP) - Allej lichting en overreding kt fectief zijn bij de bestrij het aids-risico in de we de prostitutie. Verplichte aids-tests of het van bij voorbeeld straat] zijn geen oplossing en zi averechts werken. Dergeli; regelen vergroten het besm vaar alleen maar. Dat schrijft de Nationale Sie Aids-Bestrijding (NCA advies aan staatssecreta (Volksgezondheid). Het regelmatig testen v tuees heeft volgens de NCA kele zin. De testuitslag is 1 maal waterdicht, al was;, omdat een eventuele besm Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Reagc vanaf volgend jaar w Dan komt er een eind aa gelopen drie jaar tweec zijn gebracht. Minister Brinkman (Gezo 'heid) zal het kabinet binr kort voorstellen de reage buisbevruchting (IVF) dooi verzekeraars te laten verd den. IVF wordt straks opge men in de AWBZ (bijzonrl ziektekosten). De premie dik voor wordt door de werkgeil betaald. De minister wil de ziel huizen die IVF toepassen strikte regels binden. Ziell huizen moeten naast een gunning voor de kliniek vl de methode wordt toege ook voor hun laboratorium I goedkeuring hebben. Het voorstel aan het kabl maakt onderdeel uit vanl nota over kunstmatige I vruchting, die op ambtelij lil veau op het ministerie WVC is afgerond. De politl discussie bij WVC over de I problematiek woedt nog vil maar het ziet ernaar uit Brinkman voor het onderb gep van LYF^de AWB?! kiezen. Met de keuze.-voor-de A\ ontloopt de minister de pol gevoelige weg van het ziell fondspakket. Hij riskeert -. blemen als hij IVF in het I kenfonds zou onderbrer omdat de verzekerden premie zelf moeten betalen In christelijke kringen! staan daar nogal wat v. standen tegen. Brinkman BIJ HET AANTREDEN van; van de werkloosheid als h( eerste Miljoenennota werd; lijk onderschreven. Vervel! maatregelen op geen enki bitieuze plannen konden Om de vele critici de m< bers zijn politieke bestaai 1990 nog slechts een half ter-president - blijkbaar gi zwakte de gedane belofte nennota werd het probleer jn de afgelopen periode lee leren leven met de gedai werkloosheidbestrijding te j De voorspelling van het neid nog minder snel zal c steld, heeft de verantwooi schrikken. Het thema werk vinden op de agenda van c I Blijkbaar om aan te gev neerzit hebben sommige b boeg gegeven. Enkele mir ng werklozen te schrappe teau's en over te hevelen dat mensen zonder uitzicht den moeten worden om te Dat klinkt humaan en zo 'z,jn. Zinloos solliciteren kJ voor het kabinet prettig nev ter ook niet onvermeld bl. .worden overgeheveld, be manier. Van vele kanten zijn b€ veel weg hebben van een H ^omische Zaken) bijv .mij is een voorstandif ozen die het aangebl om zich te laten herschol dan nooit van Glasnost f -worden gekort. Stakers op de Leninwerf hangen een portret van de paus op. vooral erkenning van Solida riteit. Loonsverhoging van daag betekent inflatie mor gen. Alleen erkenning van So lidariteit is een essentiële ver andering van de structuur, belangrijk voor de toekomst van Polen." Maar is erkenning van So- lidarnosc na die vruchteloze jaren geen utopie geworden? Minkiewicz, wijzend naar zijn vrouw, activiste uit War schau: „Ja en nee. Soms den ken wij ook wel eens, dat we blij zijn met een veel geringer - foto ap succes. Maar in het Oostblok is nu wel een situatie aan het ontstaan, kijk maar naar Hongarije, dat de partij zich openlijk afvraagt: is die één partij staat wel goed, is het niet beter de macht te delen? Waarom zou dat in Polen ook niet zo gaan? De weerklank van Solidariteit onder de ar beiders is, na al die jaren, nog enorm groot. Dat blijkt nu." In hoeverre zullen de sta kingsgolven de nekslag bete kenen voor de wankele Poolse economie? „Poolse economen zeggen: ach, wij worden hoe hoord? Ik ben wel opttó®' tisch dat Polen in het Oost blok een voortrekkers» heeft. Dankzij Solidariteit zijn de problemen het b® uitgekristalliseerd en ecoW" mische oplossingen ontwik- keid. „Tot nu toe met gewelf verzet. Tot nu toe, ja. Hets»' kingscomité in Szczecin he® al wel gezegd, zich fysiek zullen verzetten tegen pokf1" optredea Geen wapens, m®» zich niet laten wegdragen niemand kan voorspellen gebeurt als de staat van b6™ wordt ingevoerd. Als bij bezette fabrieken en rrüji® pantserwagens vera om de staking te breken.' Uit die interne tegenstell "et probleem van de werk: fJEroeid- Het weet geen p I vraag hoe zich te tM (Politieke nek. Opmerkeiijk is dat de ;-*?n de oppositie kunnen; L®n'd-Moor verdient resj .em Werkgevers een fikse »an lan9durig werklq Buurmeijer en Leijnse zetten8UWe arde'dst:,ureau Vnt!'6^ 'edere bewindsmr vooi-ai minister Ruding (Fj dano ?s'de reaüsering vs arhlvi duddel en dwarr Oeidscijfers gunstig beïi

de Stem | 1988 | | pagina 2