plan instellen stroppenpot wegens risico gemeentegaranties ■sta Koewacht maakt kennis met nieuwe pastor Corso Zundert: 'Oudste en mooiste van Europa' I Nieuw seizoen VEJV begint in september Dagvlinderproj eet k George z Sponselee i L !R GELEGENHEID SCHIETINGEN PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM raag inlichtingen Kermis in Hengstdijk ook: dit jaar vol activiteiten hflfiTEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 T22 0OSTERZANDE - De gemeente Hontenisse iverweegt met ingang van volgend jaar een itroppenpot' in het leven te roepen. Risico klein diljoen ERA ONS BAASJE WORDT VANDAAG 30 JAAR OPSTAPJAAR BASISEDUCATIE antwoordnr. 201 00 VB Amersfoo' el.033-63 52 U giro 625.000 Uitvoeriger Aanbevolen Rupsen Hengstdijk Axel Vogelwaarde Nieuw-Namen St.-Jansteen Clinge HET V NIEUWE THEATER- 0 H EN m MUZIEK m PROGRAMMA m DEZE WEEK m c OOK m z IN in UW i> BRIEVENBUS Jeugd leert kleren maken n rubriek om te zoenen I Voor particulieren kwens, bedankje, jubileum, receptie, k, geboorte, verloving, overwinning, L examen, Abraham, openbare dank, |zo maar door, mag best eens in de i we! op de pagina familieberichten. is dat niet en duur hoeft het niet te l(B.v. 5 regels kosten een tientje), sr regel per kolom 2,00. Eén grote plicht a 2,55. Voor het plaatsen van of afbeelding met een formaat van 35 mm rekenen wij 14,05 toeslag, lige tarieven op aanvraag. Bij niet te betaling wordt 4,00 adm.kosten id. Foto's worden niet geretourneerd. '6-236442 of geef uw tekst 2 dagen aatsing af bij één van onze kantoren, lelijke opgaven stuurt u eveneens 2 vóór plaatsing naar Postbus 3229, 1 Breda. Schriftelijke opgaven worden |tend geaccepteerd indien naam en i bekend zijn, ook indien uw betaling iegd is. Wij behouden ons het recht ^ksten zonder opgaaf van redenen te weigeren, be uitgever klachten bereiken over de ven tekst behoudt de uitgever zich het tor om de naam van de opdrachtgever bekend te geven. Verenigingsnieuws jitend op 2 kolom op donderdag. „onze verslaggever LqEWACHT - In Koe- Lht wordt zondag pasto- Lj werker Jos Meijer aan parochianen gepresen- jerd. ;jjer is door de bisschop van eda per 1 juli aangesteld om irkzaam te zijn in de kring „ewacht-Heikant-Sint Jan- In verband met de vakantie is zijn presentatie door deken J. Aarts uitgesteld tot komende zondag. Dat gebeurt tijdens de eucharistieviering van 10.00 uur. Daarna is er in het ge meenschapscentrum De Vla schaard gelegenheid om per soonlijk met pastor Meijer en zijn gezin kennis te maken. Jos Meijer, gehuwd en vader van een zoon en dochter, heeft zich inmiddels al geïnstalleerd in de Koewachtse pastorie. Hij is 42 jaar en komt oorspronke lijk uit Babberich, een dorp ten oosten van Arnhem. Na zijn middelbare studie en diensttijd is hij een aantal jaren maat schappelijk werker geweest. Hij voelde echter meer voor het pastorale werk en ging daarom in Tilburg theologie studeren. Kortgeleden rondde hij die studie af, maar onder tussen was hij al actief in de parochies Westeroord en Bab berich en gaf hij les aan enkele scholen. Het grootste verschil tussen een pastoraal werker en een priester is dat de laatste door de kerk gewijd en de eerste een 'gewone' gelovige is. Een aantal kerkelijke handelingen, zoals het toedienen van de sacra menten, mag hij dan ook niet verrichten. Een pastoraal wer ker is echter niet gebonden aan het celibaat. Wel heeft ook hij een theologische opleiding ge had. Hontenisse wil zich indekken fan onze verslaggever jitdeze pot kan dan geput worden als inwoners die met ■emeentegarantie een woning hebben gebouwd of ge- locht niet aan hun hypotheekverplichtingen voldoen. leid om het bouwen en wonen in onze gemeente te stimuleren. Een miljoen lijkt heel wat, maar normaal gesproken is die garantie een formaliteit en vol doen de meeste hypotheekne mers aan hun verplichtingen". lelijk Itt idee is ingegeven door het at dat er de laatste tijd in de ieente Hontenisse aanmer- meer gebouwd wordt vroeger en dat daarom ook meer mensen aanklop- voor gemeentegarantie, ens burgemeester A. Kes- zijn er momenteel geen ikelijke redenen voor 'n stroppenpot. „Maar het ital gemeentegaranties is iter geworden en dus ook de om als gemeente het schip te gaan". larte gefeliciteerd. Thierry en Kazan. HIEP HIEP HOERA-AR Etiënne wordt 30 jaar. lat het bouwen in Hontenisse een stroomversnelling is ge ien blijkt al uit de agenda ir de raadsvergadering die raavond (woensdag) wordt i {ehouden. Daarin wordt de raadsleden gevraagd voor zo wat een miljoen gulden garant e staan voor inwoners die een lypotheek nodig hebben. Het toenemend aantal aan vragen voor gemeentegarantie jaart burgemeester Kessen 'oorlopig geen zorgen. „Het lomt voort uit ons promotiebe- Dat de gemeente geen al te groot risico loopt blijkt volgens de burgemeester uit zijn erva ringen tot nu toe. „Sinds ik hier in Hontenisse ben heb ik slechts twee gevallen van een openbare verkoping meege maakt De gemeente is daarbij in totaal voor zowat 34.000 gul den het schip in gegaan". Het wel of niet aanleggen van een stroppenpot maakt fi nancieel gezien voor de ge meente overigens weinig uit. „Het voordeel is dat je niet steeds geld van je post onvoor zien of uit je saldireserve moet halen. Dat je niet voor verras singen komt te staan". Volgens burgemeester Kessen zou een jaarlijkse donatie van 20.000 gulden in de stroppenpot ge noeg zijn om 'veilig' te zitten. fan onze verslaggever HULST - In september beginnen de programma's van het VEJV Hulst/Hontenisse weer te draaien. Het VEJV is een retelling voor basiseducatie en vormingswerk. Een van de praalwagens van vorig jaargetiteld 'KloosterlevenDe wagen won de derde prijs. - foto de stem bensteffen Basiseducatie is onderwijs voor volwassenen. De deelnemers eren er alles wat nodig is om n de moderne maatschappij mee te kunnen doen. De basise- iucatie kan worden gebruikt als een opstap naar een ver- 'olgopleiding. De basiseducatie is bedoeld oor mensen die niet meer dan «jaar voortgezet onderwijs ibben genoten of die een ver- lerde opleiding hebben ge- gd. Binnen de basiseducatie lijn nog enkele plaatsen vrij in wekelijkse programma's: kes- en schrijfgroepen, pro- imma's voor buitenlanders, it vrouwenleerjaar en bijspij- irogramma's. De kosten in minimaal en kinderopvang is gratis mogelijk. Geheel nieuw is het Opstap- iaar basiseducatie. Het is be id voor die mensen die een 'oepsopleiding willen gaan igen, maar daartoe eerst hun iiskennis op peil willen ngen. Binnen dit Opstap- jjiaar wordt gedurende tien uur per week aandacht besteed aan Nederlandse taal, rekenen, En- ils, informatica, beroepen- lëntatie, maatschappijleer en 'ievaardigheden. Ook binnen het vormings- 'erk zijn nog plaatsen vrij. Het ■pat hier om kleding maken, fotografie, klusjes in en rond pst huis voor 55-plussers en verschillende programma's voor jongeren van 18 tot 25 jaar. Voor informatie kan men contact opnemen met het VEJV, Houtenkwartier 9 in Hulst, van 10.00 tot 16.00 uur. Van onze correspondente ZUNDERT - 'Het oudste, het grootste en het mooiste bloemencorso in Euro pa'. Zo kwalificeert de Stichting Oranje Comité Zundert, als organisa tor van het Zundertse bloemencorso, de jaarlijkse optocht. Zondag 4 september trekt voor de 47e keer het corso door de straten van het Bra bantse dorp. Achttien praalwagens, aan gevuld met tien muziekkorpsen uit bin nen- en buitenland, zullen aan de vele dui zenden bezoekers voorbij trekken. De cor sowagens beloven ook dit jaar weer van kolosale afmetingen te zijn: soms wel 25 meter lang, vijf meter breed en meer dan tien meter hoog. In totaal worden daar voor zes miljoen dahlia's verwerkt; de bloemen worden een voor een door middel van spijkers of krammen op de wagens bevestigd. Het Zundertse corso is nog altijd vrij van alle commercialiteit en wordt be schouwd als een stuk volkscreativiteit van hoog peil. Immers, de gehele procedure van dahlia's kweken, wagenontwerp tot het dagen en nachten lang werken aan de wagens gebeurt allemaal door de enthou siaste inzet van de dorpelingen zelf. hcbud voor zuidwest nederland kantoren Terneuzen, Hulst en Goes, ""fessen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 0 30-12.30/13.30-17.00 uur. ledactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Romain Damme, Frank Deii, Winny van Gremberghe, nonaid Verstraten, Cor de ,°er('°t°), Ton Koomen Soes; Jan Jansen. "ulst.Eugéne Verstraeten, JoeP Trommelen. Advertentie-exploitatie inspecteur Zeeland: ^Menu, p^é tel.01150- 87-to IN VRASENE, belde Piet Weemaes ons, is ast zeker zo bekend als in het Land van Hulst en een mevrouw uit Sas van Gent wees ons op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Dat zegt erover: - D'n ast, de ruggestreng in het bijzonder van een varken: West-Z-Vlaanderen, Land van Hulst, Hulst, Clinge; zeldzaam op de Zeeuwse eilanden; wel van Tholen en Philipsland. Ook wel van een mens, staat er bijin het Land van Axel, Land van Hulst en Hulst. Aangetekend wordt: 'D'n ast van't verken' wordt er in zijn geheel uitgenomen en in stukken gekapt; 't voor ste stuk heet vóórast, de ach terste helft: de koddeast. Lamswaarde staat er achter evenals Van een mens: IJ zijnen ast verstuikt -. Dat wordt op meer plaatsen ge bruikt overigens. Een andere reactie kregen we via via alsnog over het H.- Hartbeeld bij de Hulster basi liek. R. Heyens, die er als het ware naast woonde, weet te vertellen dat het bij de res tauratie van de kerk in 1934 of 1935 verdwenen is. Waar we vandaag eens uit voeriger bij stil willen staan, zijn de dagvlinders en het Dagvlinderproject, opgezet door de natuurbeschermings verenigingen De Steltkluut en 't Duunpje. In het verslag over de inventarisatiejaren 1986 en 1987 - betrekking heb bend op Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en uitgebracht door de Insectenwerkgroep van De Steltkluut - lezen we het doel van het project: - Het beschrijven van het voorkomen (het al dan niet aanwezig zijn) van dagvlin ders en de verspreiding ervan in de regio; - Het beschrijven van de ver anderingen in de versprei ding en een bijdrage te leve ren aan de bescherming van een aantal soorten. Mannetje van het oranje zandoogje. - fotoarchief de stem Vooral dat laatste is nodig, hard nodig zelfs, want als je tegen de na-oorlogse genera tie praat over een soort als de konlnginnepage, dan kijken ze je net aan of ze denken; zou die ook nog in Sinterklaas ge loven? We noemden onlangs die soort al even en dat bete kent dus dat hij niet geheel en al uit onze contreien is ver dwenen. Dat is een licht puntje, want soms is er jaren achtereen geen enkele waar neming. Daarmee is niet ge zegd dat hij er dan niet is na tuurlijk, maar het is wel een teken dat het geen vetpot is. Inmiddels zijn er twee voorjaarswaarnemingen, na melijk een in het Axelse Bos, gezien tijdens een excursie van De Steltkluut en bij het Hellegat is er een gesigna leerd door Marcel Capello uit Terneuzen. Dat is de voor jaarsgeneratie. Die is afkom stig uit Zuid-Europa/Noord- Afrika. Deze soort is name lijk, met een aantal andere, een trekvlinder en al fladde rend zwerft hij van ginds ver tot in onze streken. Waaruit blijkt datje het met fladderen ook ver kunt brengen. Hier worden eieren gelegd. Bij voorkeur op peen en wel op de gekweekte vorm, wor teltjes dus, niet of nauwelijks op de wilde peen, die momen teel talrijk onze bermen en dijken siert. De generatie die uit die eieren ontstaat vliegt dus nu. Het begon 7 augustus te Baai- hoek waar Michel Taelman en de familie A. van Boven een exemplaar zagen. M. Bis schop zag er een dag later een te Lamswaarde; A. Ingels ontmoette 10 of 11 augustus een exemplaar te Zuiddorpe. Patrick en Michel Taelman zagen de veertiende een page bij Baalhoek wel vijf keer langsvliegen en hun vader Eddy Taelman tenslotte, een zeer actief lid van de werk groep, had de 19e op de Linie- dijk de dag van zijn levén. De werkgroep houdt zich aanbe volen voor verdere waarne mingen (mag via Eddy: 01140- 11362) van deze soort, maar ook van andere soorten. Al doen het vallende blad en de regenbuien ons denken dat de zomer voorbij is, voor vlinders is dat allerminst het geval. De gehakkelde aurelia bijvoorbeeld kan nog volop gaan vliegen, evenals de kleine vos, de dagpauwoog, citrioenvlinder, boom blauwtje en bont zandoogje. Op de oranjetip hoeft u niet meer te rekenen, die vliegt met slechts'een generatie in april, mei en juni en voor groot dikkopje en koevinkje is het seizoen net voorbij. Witjes, blauwtjes, zandoog jes, distelvlinder, landkaartje, het klinkt allemaal moeilijk, maar toch zijn de dagvlingers een overzichtelijke groep van ongeveer 35 soorten. Nogal wat minder dus dan de soor ten vogels en daarom voor veel mensen wel te overzien. De werkgroep ziet dan ook met belangstelling uw waar nemingen tegemoet. Als het niet te ver van Hulst af is - hij doet namelijk alles per fiets - mag Eddy Taelman gebeld worden als er iets onbekends vliegt of als er concentraties zijn zoals op rottend fruit, op bloeiende vlinderstruiken of op hemelsleutel. Ook voor de dikke rupsen mag hij gecontracteerd wor den. Al zijn dat dat ook wat genoemd wordt nachtvlin ders. Bij mevrouw Bogaert te Kloosterzande sprak Ed Steijns het verlossende woord; het was een drinker of rietvink die was binnen ge vlogen, ook een nachtvlinder en dan een van zo'n vier tot zes centimeter groot en goud kleurig. Nu we het toch over nachtvlinders hebben: de werkgroep houdt bij goed weer binnenkort ergens bij Hulst een excursie. Plaats en tijd komen in de krant, dus wie eens meewil.... En mocht u met een groepje belangstellenden nu nog eens wat dagvlinders willen bekij ken, neem contact op met de werkgroep dan valt er altijd wat te arrangeren. Voor acti viteiten in het westen kunt u terecht bij 't Duunpje en met name bij Leo Dhoor (01178- 1963) in Sluis. Overigens zul len we volgend jaar wel meer horen over het Dagvlinder project, want de Vlinder stichting te Wageningen heeft 1989 uitgeroepen tot het Vlin derjaar. BINGO - Op het recreatie centrum De Vogel in Hengst dijk wordt vanavond (woens dag) een bingo gehouden. Aanvang 20.00 uur. HENGELEN - Juniorleden van de hengelsportvereniging GOA (Geduld Overwint Al les) visten op de kleine kreek de derde en tevens laatste wedstrijd die in dit seizoen meetelde voor het clubkam pioenschap. Er waren 47 deel nemers. De vangsten waren matig. Jeugdkampioen in de leeftijdscategorie acht tot en met elf jaar werd Dennis Thuy en in de categorie twaalf tot en met veertien jaar ging de titel naar Steven Vanlerberghe. Beiden moch ten een trofee in ontvangst nemen. Uitslagen, 8 t/m 11 jaar: 1. Dennis Thuy 220 pun ten, 2. Onno van Wensen 170, 3. Tommy Asselman 150, 4. Michel van Houdt 120, 5. An- gelo Dierick met 120 punten. 12-14 jaar: 1. Steven Vanler berghe 710 punten, 2. Wendy Hamelink 210,3. Jan Verhelst, 4. Gert Jager, 5. Remco van de Winckel allen met 150 punten. COLLECTE - De jaarlijkse collecte voor de kankerbe strijding van het Koningin Wilhelminafonds vindt plaats tussen 29 augustus en 11 sep tember. KAARTING - De uitslag van de kaarting bij J. de Loo is: 1. Th. Praet-J. van Campen. 2. R. Sturm-W. Schelfhout. 3. L. Timmermans-E. Weemaes. KAARTING - De uitslag van de kaarting bij R. Thilleman is: 1. A. Vergauwen-A. Thie- lens. 2. A. Verhulst-R. Ver bist. 2. M. Petinda-A. Apers. HULSTERLOO - De voetbal vereniging Hulsterloo houdt haar algemene vergadering vrijdag 26 augustus in de kantine. De aanvang is 20.30 uur. Naast het huishoudelijke deel komt de bestuursverkie zing aan de orde. Vijf leden treden af, en stellen zich op nieuw beschikbaar. ST.-JAN - Met de laatste schieting voor de boeg kan de kampioenstitel van de schut tersvereniging St.-Jan E. Verschueren niet meer ont gaan. Met veertig punten staat hij tien punten voor de als tweede geplaatste E. Sa voy. 3. T. Gijsel 25, 4. B. Sa- mijn 23 punten. Bij de begirir nende schutters staat B. Sa- mijn aan de leiding. De laat ste schieting is donderdag 25 augustus om 19.30 uur. De prijsuitreiking is woensdag 7 september om 19.30 uur. ABRAHAMWEDSTRIJD - Op de terreinen van de voet balvereniging Steen wordt vrijdag 26 augustus een Abrahamawedstrijd gehou den. Om 19.00 uur begint deze feestelijke wedstrijd voor A. van Dorsselaer en J. Coppie- ters. Beide jarigen spelen mee in een selectieteam van oud veteranen van de regio Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen tegen een elftal van de Steense ve teranen. Scheidsrechter is H. Willaert uit St.-Jansteen. Na afloop is er een koffiemaal tijd en gezellig samenzijn in café de Kroon. BUSREIS - Met twee bussen maakte de Katholieke Bond voor Ouderen van St.-Jan steen een busreis langs de Belgische kust. Via Sluis en 't Zwin werden ook de havens Zeebrugge, Blankenberge en Oostende bezocht. In het Ma liepark werd de maaltijd ge bruikt en via Diksmuide keerde men huiswaarts. DE PUTTERS - Buurtvereni ging De Putters hield de jaar lijkse uitstap waarbij de weersomstandigheden spel breker waren. De fietstocht werd omgezet in een auto tocht naar het Stekense Zo merhuis. Z'n veertig buurtbe woners deden mee aan deze tocht die eindigde met een ge zellige avond in een loods, omdat ook de geïmporovi- seerde tent het weer niet kon hebben. ROLLENDRIEDAAGSE - Dé voor 26 augustus geplande rollendriedaagse in De Trou badour kan wegens omstan digheden niet doorgaan. Na dere aankondiging over een nieuwe datum volgt nog. BINGO - In gemeenschaps huis Malpertuus houdt de Katholieke Bond voor Oude ren vrijdag 26 augustus een bingo voor iedereen boven df vijftig jaar. Er worden vijf tien ronden gespeeld. Aanf vang 13.30 uur. OUD PAPIER - Leden van dë voetbalvereniging Clinge ha len zaterdag 27 augustus vanaf 09.30 uur weer oud pa pier op. "'l; OVEZANDE - Spes Nostra, 37 schutters: Wip 1: eerste hoge vo gel: J. Smallegange, Zorgvlied; tweede hoge vogel: niet af; eerste zij vogel: P. Maat, Zorgvlied; tweede zijvogel: J. de Jonge; derde zij vogel: A. de Jonge, bei den Soranus; vierde zij vogel: niet af; grootste aantal (4): J. Doene, Victoria. Wip 2 kampioenschap Zuid-Beveland: eerste klep en kampioen: J. Platschorre, Zorg vlied; tweede klep: M. Wisse, Concordia; derde klep: M. Ver donk, Jacoba van Beieren; eerste zij vogel: J. Platschorre; tweede zijvogel: M. Verdonk; grootste aantal (5) met kampioenschap: J. de Baar, Willem Teil; 2. A. de Jonge, Soranus; 3. M. van Steen bergen, Willem Teil. ST.-JANSTEEN - St.-Jan, 61 schutters: Wip 1: eerste hoge vo gel: H. Ba u wens, Kemzeke; tweede hoge vogel: B. Samijn, St.-Jansteen; eerste zijvogel: A. de Baart, Graauw; tweede zij vo gel: A. van Hoywegen, Temse; derde zij vogel: J. Sorber, Graauw; vierde zij vogel: A. Geldhof, Elversele. Wip 2: eerste hoge vogel: G. Merckx, St.-Jan? steen; tweede hoge vogel: T. Apers, Zuiddorpe; eerste zijvo» gel: A. Laceur, Stekene; tweede en vierde zij vogel: R. Lijssens, Temse; derde zij vogel: H. Hoop, Kloosterzande. HENGSTDIJK - De jaarlijkse kermis in Hengstdijk wordt ook komend weekeinde weer omlijst met een hele reeks ac tiviteiten voor jong en oud. de omgeving van de Kerkstraat en St. Jozefstraat verwacht om', er mee te doen aan volksspelen.' Om 15.00 is er weer een gaai-; bolling en om 19.00 uur klinkt het startsignaal voor de inmid dels traditionele truck-trekJ wedstrijden in de Kerkstraat,'1 Daaraan kunnen maximaal tien ploegen van zes man deeU. nemen. Opgave is mogelijk tot maandag 18.00 uur. De feestelijkheden beginnen vrijdag 26 augustus om 20.00 uur met een bingo in het Ja gershuis. Vervolgens is er za terdag om 13.00 uur een trim- koers en om 14.30 uur een schieting en gaaibollen in het Jagershuis. Ook zondag kun nen schutters en gaaibollers daar terecht. Maandag 29 augustus wor den om 9.45 uur de kaarten ge schud voor een prijskaarting. Tussen 13.00 en 15.00 uur wordt de Hengstdijkse schooljeugd in (ADVERTENTIE) n O r 9 T H 30 "1 30 2 N A O mk O tfi VI 01 Ol Ol KLOOSTERZANDE - In Kloosterzande start zater dag 27 augustus een mode cursus voor de jeugd. Jon-' gedames van twaalf tot zes tien jaar leren daar onderj leiding van mevrouw M. Harteveld hun eigen kle ding maken. De lessen worden gegeven van! 9.00 tot 12.00 uur in de Anjer-' straat 12 te Kloosterzande. Er hebben zich al tien meisjest aangemeld. Mevrouw Harteveld heeft dit! initiatief genomen omdat ze' vindt dat er voor de jeugd in! deze leeftijdscategorie maar weinig te doen is. „Bovendien zijn die jonge meisjes vaak heel' modebewust, zodat er best aar dige dingen uit kunnen ko men". Mevrouw Harteveld be nadrukt dat het beslist nieti gaat om een gezellig hand-J werkclubje. Het begint niets met een eenvoudig pannelapje.' De jongedames worden meteen voor de leeuwen geworpen.

de Stem | 1988 | | pagina 15