'Het leger van Burundi vermoordt onderdrukt Hutu-volk' PvdA'er Huijs voorspelt opnieuw grote problemen mestopslag Brits kabinet voelt niets voor opnieuw invoeren interneringswet .EMEEI STAMMENSTRIJD IN CENTRAAL-AFRIKAANS LAND LAAIT WEER OP LAGERHUISLEDEN WILLEN HARDE MAATREGELEN NA LAATSTE IRA-AANSLAG Terug van vakantie RWANDA Tanzania BURUNDI Afrika )orzaken lectifieatie QESTEMd DE STEM DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 23 AUGUSTUS 1988 )ESTEM_BIT I Drs. R- de Smidt [)EN HAAG - De g |eel meer arbeidsi Bjk en de provincie: estuursakkoord tu «ging van Nederla Akanyaru rivier Muying^ Ngozi uramvya iGitega Rivier Weg iBURUNDll Door Wouke van Scherrenburg VOORDAT DE Tweede Kamer op vakan tie ging, vroeg de landbouwspecialist van de PvdA-fractie in de Kamer, Servaes Huijs, aan minister Braks of die zijn angst deelde dat boeren teveel mest uitrijden of illegaal dumpen. Huijs vermoedde dat de inspectiedienst van Braks over te weinig mankracht beschikt om afdoende te con troleren. Braks antwoordde geruststel lend. Hem was niets bekend over illegale dumpingen. Iedereen kent de televisiebeelden van wanho pige boeren die hun overvolle gierkelders tij dens het natte voorjaar lieten zien. Braks en minister Nijpels maakten een tijdelijke nood- opslag in kuilen met folie op het eigen erf mo gelijk. Later bleek dat vrijwel geen boer van die noodopslag gebruik maakte. „Dat werpt de vraag op hoevaak teveel mest is uitgereden. Alleen met sluitende controle is dat aan te tonen", zegt Huijs. „Braks zegt dan wel dat hij extra mensen heeft vrij genaakt voor die controle, maar toen zat hij tegelijker tijd met de visserijproblemen." Huijs voorspelt dat de problemen van het afgelopen voorjaar, zich in de komende tijd op nieuw en wellicht ernstiger zullen aandienen. „Zeker daar waar de boeren geen opslag heb ben gerealiseerd. De sterkere bedrijven had den al een opslag. Dit jaar hebben ook andere bemiddelde boeren er een gebouwd. Maar er zijn nog genoeg bedrijven waar geen opslag is." Huijs betreurt het daarom des te meer dat tegelijk met het in de knel komen van de boe ren, de WIR en de premie op milieu-investe ringen zijn afgeschaft. Een opslag kost min stens 50.000 gulden. De afgeschafte premies waren twintig procent van de investering. Nu kunnen boeren niet meer dan 6. tot 7 procent subsidie krijgen. „De melkveehouders hebben dit jaar goed gedraaid maar de varkens fokkers hebben een slecht jaar. In de pluimveesector is het al een paar jaar slecht." Op de tegenwerping dat de boeren de mestregels aan zagen komen toen de WIR nog bestond, zegt de PvdA'er: „Ik wil er ook niet al te dramatisch over doen maar het is toch heel zuur dat juist dit jaar de milieutoe slag is geschrapt.'? i-ï, Huijs is een landbouwspecialist. Ook hij wordt geconfronteerd met het voortdurende spanningsveld tussen landbouw en milieü. Mest is de grootste verzuurder van ons milieu. Huijs is inmiddels tot de overtuiging gekomen dat de milieubelangen niet in strijd zijn met die van de landbouw. „Als je kijkt naar de uitputting van de bo dem, de grote schade aan de oogst door de ver zuring, dan weet je dat de strijd tegen de ver zuring van groot belang is, ook voor de boeren. De hoeveelheid mest móet dan ook omlaag." In Nederland wordt ieder jaar 250 miljoen kilo mest geproduceerd. De agrarische gron den, inclusief sierteelt en kasbouw, beslaan twee miljoen hectare. Huijs heeft 'simpelweg' berekend dat op iedere hectare 125 kilo mest gestrooid zou kunnen worden. Dan zou het probleem van de overschotten zijn opgelost, want 125 kilo is de norm - al vinden veel des kundigen dat die norm te hoog is -. „Helaas werkt dat niet zo. De zogenaamde tekortgebieden, Friesland, Groningen, Zeeland en Drente, staan niet te trappelen om mest te kopen uit de overschotgebieden in Gelderland, Brabant en Limburg. De mestfabrieken stellen nog niets voor en al wordt de mest verwerkt, het probleem van de verzurende fosfaten blijft. Servaes Huijs onbekend hoeveel mest er is uitgereden Die stoffen blijven in de verwerkte mest zit ten." De veevoerfabrikanten kunnen de hoeveel heid fosfaat in het veevoer met tien procent minderen maar daarvoor zijn ettelijke jaren nodig. Overbemesting en illegale dumping, blijven voorlopig dus bestaan, vreest Huijs. „Zelfs als we de veestapel halveren, stel dat zoiets zonder problemen zomaar zou kunnen, dan houden we nog teveel mest in 1991 (dan gaat de tweede, veel strengere fase van de mestwetgeving in, WvS.). Dat tekent hoe gi gantisch het probleem is", verzucht Huijs. Dat kan echter niet betekenen dat er niet naarstig naar oplossingen moet worden ge zocht en de PvdA'er weet wel een paar instru menten die Braks zou kunnen inzetten om het Door Roger Simons DE BRUTALE IRA-moord op acht jonge Britse solda ten, zaterdagmorgen in het Noordierse graafschap Ty rone, zal zo goed als zeker niet worden gevolgd door een beslissing van de rege ring Thatcher om alle re publikeinse verdachten van Ulster te interneren zonder vorm van proces. In het licht van deze nieuwe aanslag werd zaterdagmid dag door Noordierse (protes tantse) Lagerhuisleden, die daarvoor speciaal naar Lon den waren gekomen, hard aangedrongen op een derge lijke vorm van vrijheidsbero ving voor vele duizenden van hun (roomse) landgenoten van wie het volgens hen een open baar geheim is dat zij republi keinse activisten zijn. Maar de Britse bewinds vrouwe, Margaret Thatcher, is scherp gekant tegen inter nering. Zij vindt dat een der gelijke beslissing, die alleen in Londen kan worden genomen, een openbare bekentenis zou zijn van onmacht en misluk king. Bovendien heeft de ge schiedenis geleerd dat vrij heidsberoving op gronden van algemene en bijzonder veilig heid in Noord-Ierland bijna altijd averechts uitvalt. Thatchers voorganger Ed ward Heath, die bij het begin van de jaren zeventig conser vatief premier was, kan daar- Bij de aanslag op een bus kwamen zaterdagmorgen acht jonge Britse militairen om. - fotoap over meepraten. In 1971, toen Noord-Ierland nog een eigen regering had die werd geleid door wijlen Brian Faulkner, besloten de protestantse ge zagdragers in Belfast dat de onmiddellijke internering van duizenden republikeinse acti visten noodzakelijk was om paal en perk te stellen aan het alsmaar toenemende IRA-ge- weld. Heath vertelde in een ra dio-interview, dat hij met te genzin het interneringsde creet had goedgekeurd. Bijna 2.000 Noordieren, hoofdzake lijk 'roomsen', werden opge pakt. De autoriteiten stopten hun slachtoffers in het be ruchte Kamp van Long Kesh. Op dit perceel bevindt zich te genwoordig de even beruchte Maze-gevangenis. Hoewel de Britten alge meen worden beschouwd als de uitvinders van kampen voor krijgsgevangenen (in Zuid-Afrika), hadden zij toch een ernstig misrekening ge maakt. Want het Kamp van Long Kesh werd een echte oefenschool voor verse recru- ten van de IRA, die zich ter plekke lieten aanwerven. Een groot deel van de geïnterneer den waren namelijk helemaal geen republikeinse activisten. Als roomse Noordieren koes terden zij wel sterke nationa listische gevoelens, maar zij stonden niet actief in het re publikeinse verzet. Hun arrestatie was gewoon een gevolg van onvergeeflijke blunders van de autoriteiten, die gebruik hadden gemaakt van onbetrouwbare informa tie, afkomstig van de Noord ierse politie en het Britse le ger. Compleet onschuldige geïnterneerden zwoeren de dure eed dat zij zich zouden wreken op de Britten. De IRA genoot van dan af hun com plete steun. De internering sleepte vier jaar aan. Zij was een complete en bovendien voor de Britten zeer schadelijke mislukking. Van de IRA-leden die mo menteel actief zijn, hebben velen het 'vak' geleerd in Long Kesh of de Maze. Ieder een geeft zijn kennis door aan de volgende generatie. Dit is een van de redenen waarom het IRA-bataljon van het graafschap Tyrone tegenwoordig weer zoveel van zich laat horen. Afgelopen za terdag deed het op de weg naar Omagh de soldatenbus ontploffen. Nochtans zijn in de maand mei van afgelopen jaar acht leden van het Tyro- ne-bataljon omgekomen in een militaire hinderlaag, maar de doden werden se dertdien al vervangen door nieuwe recruten. Edward Heath noemde de interneringsmaatregel van 1971 'een ernstige vergissing'. Hij voorspelde dat een herha ling ervan precies hetzelfde resultaat zou hebben. Ex-pre mier Heath gaf de regering Thatcher dan ook de raad zich niet te laten bepraten door de protestanten van Noord-Ier land. Margaret Thatcher is wel niet zijn vriendin, maar toch laat alles voorzien dat zij hem dit keer gelijk zal geven. Ze heeft trouwens nog een andere reden om geen inter neringsmaatregel te nemen. De gezagdragers in Londen weten maar al te goed dat vrijheidsberoving zonder vorm van proces indruist te gen de mensenrechten en dat een dergelijke beslissing het imago van Groot-Brittannië zwaar zou schaden, niet al leen in Europa maar ook (en des te erger) in de Verenigde Staten van Amerika. Herinvoering van interna- ring zou bovendien het einde kunnen betekenen van het ruim twee jaar oude Anglo- Ierse Akkoord dat volgens welmenende Britten en Ieren van primordiaal belang is voor het tot stand brengen - op lange termijn - van een vreedzame oplossing van de Ierse kwestie. Premier That cher zal niets doen om de re gering van Dublin tegen zich mestvolume terug te brengen. „Er zijn nu U miljoen varkens. Maar als de prijzen aantrek ken, zullen er meer komen. Dat moet worden verboden", noemt Huijs als eerste mogelijk heid. Hij ziet ook mogelijkheden in het verplaat- singsbesluit. Dit besluit, een voorstel van Braks, houdt in dat een boer mestrechten van een andere boer kan kopen. „Die rechten zou den niet verkocht mogen worden aan boeren in de overbelaste gebieden zoals de Peel en de Gelderse Vallei. Boeren die veel varkens heb ben, zeg tweeduizend, zouden geen mestrech ten meer mogen kopen." Huijs tekent aan dat zijn WD- en CDA-collega's in Vaste Kamercommissie voor Landbouw tegen een verbod van verkoop aan boeren in de over belaste gebieden zijn. Lichtpuntje in het voorstel van Braks is dal bij verkoop van de mestrechten vijftien pro cent voorgoed moet worden ingeleverd. Bij de mestrechten hebben de gemeenten soms ook een vinger in de pap. Als een boer mestrechten koopt voor 500 varkens en hij moet daarvoor zijn stal uitbreiden, heeft hij een hinderwet vergunning nodig. „Steeds meer gemeenten", weet Huijs, „weigeren die vergunning te ge ven." Ook de normstelling voor de uit te rijden mest moet veel strenger, vindt Hijs. Nu mag voor bepaalde gewassen, waaronder snijmais, 350 kilo per hectare worden uitgereden. „Dat moet terug naar 125 kilo." Huijs realiseert zich dat daardoor een aantal boeren in de problemen komt en er een koude sanering gebeurt. Zij blijven immers met gro- tere overschotten ziten „Daarvoor is geen op- J j C h 110 Z OCIALE ONRUST brenj ten. In Westerse indust nrust doorgaans goed lak ervan weinig politiek ers: stakingen - ook al rijzen of ongenoegen ov ellijk de politiek. Econon inden onverbrekelijk ve ingekeerd, omdat de alrr| Het is dan ook niet mo enden arbeiders in Pot 'anhopige strijd leveren, eiders gaan in staking zczecin namen vorige vj 'ordt geroepen om Soliq jan de verboden vakboi joh als een olievlek uit De stakingen in Polen le arbeiders. Zij brenger 'aarheid van het Poolse l< |e arbeiders houden de awinaen. Dat de gemeenten opn zwaarste klappen he ikregen, blijkt uit de ci in het Centraal Bureau e Statistiek. Vorig jaar wenen bij de departemi [echts' 2.000 banen, 1,2 int. Bij de provincies stee antal banen met 80, 0,4 int. ezuinigingen, taakafsti i privatisering zijn de cx en van de onevenredige ankang bij de,gemeenten oordvoerder van de Iet bestuursakkoord, is ihonden. Bij aanvang va a het verslag van de bi omst van de Wereldraai lerken, gisteren in De ordt kardinaal Alfrii oemd als een der spri raar kardinaal Willeb: oofd van het Vaticaans iriaat voor de Eenheid, edoeld. We bieden de ize verontschuldiginge] oor deze vergissing. slag, afzetmogelijkheden worden te duur en de boer kan het financieel niet meer bolwerken. Een aantal boeren zal daardoor uit de boot val len." in het harnas te jagen. Dat door de protestantse meerderheid van Noordier- land met klem wordt aange drongen op arrestatie en in ternering van alle republi keinse verdachten, is onder tussen zeer begrijpelijk. De Brits gezinde Noordierse pro testanten vrezen dat de als maar toenemende IRA-aan- slagen op 'zachte' militaire doelwitten, niet alleen in Ul ster maar ook op het vaste land, de regering van Londen fen. Hij zei erbij dat een pe hervormingen' onver 'en de Poolse leider zijn e economie te redden F1 zo'n 40 miljard dollar •esten kunnen vergeten Fh tussen de Poolse leidl ijre arbeiders begrijpen! r °nber Jaruzelski nauv joude leninistische begin: T van de macht bezit, ma Tt dfze.9ranieten hoeks. 9Rn Jaruzelski iets i 0-1981Hij zet niet mes 7 hij stuurt (informele) be -ai stak'ngen moeten Je il,lr ®me|ijk ooit iets moetj jjuraiisrne' te willen en m iWrIc4°9el''k Ziin' dan Za' K lren voor Solidarit matschappelijke macht d *2® k?nsen °P erkennin I? °ndanks alle verwach in Polen er _i|6n d't- 9rotere vrijheden roepen uit de rumoerig6 ais kansen voor grots ncie. 0® 7°!"" bevrijding van de F ertoe zal bewegen om met be kwame spoed al haar troepen terug te roepen. Het Britse leger bevindt zich sinds augustus 1969 in Noord-Ierland. Door de ka tholieke minderheid werden de Tommy's er toen be schouwd als 'beschermers'. Maar de vreugde en vriend schap duurden niet lang. Het IRA eist nu al jaren dat de troepen zouden vertrekken. Ook in Engeland wordt tegen woordig daarvoor geijverd- Zelfs in Londen bestaat een bloeiende 'Troops Out of U>' ster'-beweging, gesteund door vele socialistische Lagerhuis leden. Door Engelse familieleden van de slachtoffers van bet autobusincident wordt 00* gevraagd alle Britse troep® liefst zo snel mogelijk terug v Noordierse provincie, meeste Britten hebben nu schoon genoeg van het Iers6 conflict. Iwingen. De Poolse leider Jaruze !n op in 'sociaal pluralisi 'Ooit tnlale machtsl kloetenlFaan en dus zulle n blijven strijden. Bubanza Bujumbura HOE maak je iemand, die zondag van va kantie terugkwam, wijs dat we hier in Neder land de afgelopen weken best aardig weer hebben gehad? Dat gelooft'ie toch niet. Toen hij weg ging re gende het en bij terugkeer regent het nog, zal hij hardnek kig denken, al weten wij dat het zondag niet nog maar weer re gende. In onze contreien is de va kantie definitief voorbij. De de pressie van het afgelopen week end was alleen al nuttig om de caravans, die nog overal op de woonerven geparkeerd staan, een extra wasbeurt te geven. Efficiënte repatrianten hebben de donkere, druilerige zondag kunnen benutten om hun foto's in het album te plakken of de dias in te ramen. De foto's, technisch heel aardig, goed van kleur en 'kijk eens wat scherp', vallen toch wat tegen. Dat komt omdat het geluid, de geur, de smaak en de stemming van het gefotografeerde mo ment ontbreken. Vergeten zijn de files, de vertragingen op de luchthavens en al dat kleine en grote vakan tieleed, waarmee de kranten de afgelopen weken de thuisblij vers vermaakten. Komende winter worden de dikke bro chures weer opgehaald met hun schelle foto's en halve waarhe den. Die mengen zich met de mooie herinneringen aan vorige vakanties. Warme avonden op terassen, in schilderachtige ge- velwanden wier lichtjes zich spiegelen in het rimpelloze wa ter van romantische vissersha ventjes. Zalig was dat. Nie mand denkt nog aan het groepje dronken Britten dat lal lend de sfeer had zitten verpes ten. Ik sprak een jonge vrouw, net terug van Majorca. Majorca is nu niet bepaald een experi mentele bestemming zou je zeg gen. De vliegroute erheen werd in de jaren '50 al verkend en er hoeft niet meer op gepionierd te worden. Toch had ze tien uur vertraging geturfd. Vier uur op de heenreis, zes uur op de te rugreis. Het wachten duurt vaak langer dan het vliegen in zomers Europa. Op zichzelf is tien uur verlies op een hele va kantie niet veel. Een mens ver lummelt zo veel tijd in zijn le ven. Maar op de luchthaven lummel je niet rond uit eigen keuze. Je bent er de gevangene van epn. ro^efbeja^te en over spannen industrie. Je kunt ner gens heen, je kunt niets doen. Je kunt zelfs niet, uit protest, naar huis gaan want dan ben je je vakantiegeld kwijt. Er zijn mensen, hele en halve reisdeskundigen, die be weren dat het massatoerisme binnen afzienbare tijd zal vast lopen. Op een snel naderend en volgens sommigen al bereikt punt is zelfs het luchtruim vol. Dan kun je met je Boeing niet meer voor of achteruit, laat staan naar Majorca. De stran den langs de Middellandse Zee raken overvol en worden hier en daar gesteisterd door bendes vakantievandalen die een spoor van graffiti, bierblikjes en on betaalde rekeningen trekken. Terwijl de reisbureaus een groeiende belangstelling note ren voor 'de betere soort va kanties' werken autoriteiten aan de 'onderkant' van de markt met als doel het massa toerisme naar een wat hoger ni veau te dwingen en rugzaktoe risten te weren. Zo willen de Spaanse autoriteiten de import uit het buitenland van goed kope arbeidskrachten voor de toeristenindustrie beperken en ten slotte verbieden. Dat doet de lonen aan de Costa's stijgen en daarmee ook de prijzen. Duurder maken, is op steeds meer plaatsen de slogan. Daar zal het ook in de Alpen wel op uitdraaien. Dat eens zo ongenaakbare gebergte kan de krioelende wintersportmassa's nu al niet meer aan en de echte groei is nog maar net begon nen. Ook groeit op veel plaat sen de weerstand van de lokale bevolking tegen het massatoe risme, dat ooit met open armen werd ontvangen omdat het geld in het laatje bracht. Dat geld komt voornamelijk terecht in de kassa's van particuliere on dernemers terwijl na het sei zoen de gemeenschap mag op draaien voor de vaak niet on aanzienlijke schade die het toe risme de stad of streek heeft toegebracht. De hele en halve reisdes kundigen voorspellen duurdere vakanties. Aan de ene kant zul len Europese vakantieoorden proberen het goedkope massa toerisme te weren door zich ho ger de markt op te werken. En zou dat niet gebeuren dan zorgt de toenemende schaarste aan strand, bos, natuurschoon en schoon recreatiewater wel voor hogere prijzen. Toeristisch ge sproken raakt Europa overvol. Aan de andere kant zal de toeristenindustrie nieuwe ge bieden gaan exploiteren. In Afrika en Latijs-Amerika lig gen nog duizenden kilometers strand 'onbenut'. Ook zijn er in de wereld nog genoeg be sneeuwde berghellingen die nog niet zijn kaalgeschraapt door 11 het vakantiemonster. Maar al die oorden van de toekomst lig gen verder weg en in de reiswe reld bepaalt uiteindelijk het aantal kilometers de prijs van een ticket. We zullen ons de reisvakan- tie niet meer af laten pakken en het massatoerisme zal daarom ook heus wel voortbestaan. Maar goedkoop zal het niet blij ven. Deze zomer konden Engel sen tien dagen -ail in- naar Spanje voor een prijs waarvoor je in een behoorlijk Londens hotel nog geen tweepersoons- kamer voor één nacht kunt krij gen. Voor de Engelse badplaat sen zal dat deze zomer een mooie opruiming betekend hebben, maar de Spanjaarden zaten er mee. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllië Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. J 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Peter Vierenhalm IN HET noorden van het kleine Afrikaanse landje Burundi wordt gemoord. Het leger, voornamelijk bestaande uit leden van de Tutsi-stam, maakt nu al enkele weken korte metten met dorpelingen in Noord- Burundi. Volgens de verbannen partij voor de bevrijding van het Hutu-volk (Palipehutu), die in België zetelt, richtte het le ger in vier dorpen een bloed bad aan. Naar schatting tus sen de 3000 en 24.000 mensen zijn gedood. En meer dan 37.000 Burundiërs, voorname lijk Hutu's hebben de wijk ge nomen naar het buurland Rwanda. Volgens de Belgische pater Walter Aalvoet, die jarenlang in Burundi heeft gewerkt, maakt het Tutsi-leger zich schuldig aan ware slachtin gen onder de Hutu-bevolking. Aalvoet: „De officiële be richtgevingen uit de hoofd stad Bujumbara moeten met een korrel zout genomen wor den. De Hutu's in het noorden zouden in opstand zijn geko men en vele duizenden Tutsi's hebben omgebracht. Dat lijkt me onwaarschijnlijk. In het noorden van Burundi wonen voornamelijk Hutu's, die hoogstens gewapend zijn met messen". „De slachtingen van de af gelopen weken zijn het gevolg van betogingen van Hutu's voor meer gerechtigheid", vervolgt de Leuvense pater. „Deze stam is in bevolkings aantal veruit in de meerder- van de Tutsi-stam en slechts twee Hutu. En ga zo maar door. De betere posten zijn al leen maar weggelegd voor Tutsi's, zeker in de politiek. Geen wonder dat het smeu lende vuurtje weer tot een vlammenzee is opgelaait". De stammenstrijd tussen de Tutsi's en de Hutu's duurt al vele decennia's lang. De Huti's zijn veeboeren die al voor de Belgische kolonisatie (vlak na Wereldoorlog I) overheerst worden door de Tutsi's, een stam van landbouwers. In april 1972 kwam het tot de bloedigste uitbarsting tot nog toe. In de hoofdstad Bujum bura brak een Hutu-opstand uit die zich ook naar het zui den van het land uitbreidde. De uitbarsting ontlaadde zich in moordpartijen op de Tutsi- overheersers. De Hutu's slaagden niet in hun opzet en de Tutsi's namen wraak. In Bujumbara werden alle Hutu-leiders vermoord en daarna kwam het middenka der, onderwijzers, scholieren, handelaren en priesters aan de beurt. Sindsdien leven de Hutu's zonder leider en on derdrukken de Tutsi's elke opstand zeer bloedig. Vorig jaar werd de toenma lige leider van de vroegere Belgische kolonie Jean-Bap- tiste Bagaza door zijn neef majoor Pierre Buyoya afge zet. Pater Aalvoet: „Dat Ba gaza werd afgezet was niet zo vreemd. Bagaza deed op zijn manier veel voor zijn land, haalde het land langzaam uit het economische slop, maar door zijn dictatoriale optre den maakte hij meer vijanden Het reisje van Jean-Paul Baptiste Bagaza (op foto ach ter Mitterrand) naar Quebec vorig jaar september, bralt de toenmalige leider van Burundi lelijk op. Tijdens de vergadering van Franstalige landen nam majoor buyoyc de macht over in Burundi. - foto» dan vrienden, vooral de kerk werd het slachtoffer. De laat ste jaren raakte de economie helemaal in het slop en kreeg het land geen ontwikkelings geld meer. Niet vreemd dat Bagaza aan de kant werd ge schoven. De nieuwe leider majoor Buyoya probeert het land een beter imago te geven. De relatie met de kerken ii het katholieke land is -welis waar beter, maar de funda mentele problemen tussen it Tutsi's en de Hutu's blijven Buyoya is van de Tutsi-ch en die zullen de Hutu's bestrijden. Zolang dat |an pnze Haagse redactie hlgens dat akkoord h ezuinigen dan de depE 'orig jaar verdwenen olledige en deeltijdbane e gemeenten. Dat is 2,4 >nt. In totaal liep het a olledige arbeidsplaatsen iet 6.000 (3,5 procent) t ïaar de gemeenten hebbe beurt, blijft Burundi een blos eeltijdwerkers in dienst dig strijdtoneel". heid (85 procent), maar heeft niets te vertellen. De Tutsi- regering onder leiding van majoor Pierre Buyoya, die vo rig jaar door een staatsgreep aan de macht is gekomen, on derdrukt eveneens als de vo rige Tutsi-regeerder het Hutu-volk". „De opstand van de Hutu's was voor de regering het sein om hardhandig in te grijpen", aldus pater Aalvoet. „Het le ger beschikt over moderne wapens, dus het is een simpel rekensommetje dat de meeste slachtoffers aan Hutu-kant vielen en vallen". Vier Hutu-dorpen branden op dit moment nog steeds. Bu- gabira, Vumbi, Ntegea en Bu- soni zijn gebombardeerd. Overlevenden van het bom bardement werden vervol gens door het leger met gewe ren, bajonetten en hakmessen vermoord. In de rivier de Akanyaru en het Cohoha- meer drijven vele lijken, een wrang teken van de massale slachtingen. Volgens de laatste berich ten gaan de moordpartijen in het noorden van het straat arme land nog steeds door. Pater Aalvoet: „Vanaf de staatsgreep in 1965, toen de Tutsi's de macht in handen namen, kregen de Hutu's het zwaar te verduren. Op alle gebieden wordt deze stam on derdrukt. In het lager onder wijs is het aantal Hutu's nog goed vertegenwoordigd. Maar het vervolg en universitair onderwijs wordt voorname lijk 'bevolkt' door de Tutsi's. Het leger van ruim 12.000 man bestaat voor bijna honderd procent uit Tutsi's. In totaal dragen maar dertig Hutu's een uniform en dan alleen nog in de lagere rangen. Van alle ambassadeurs zijn er twintig

de Stem | 1988 | | pagina 2