CHARTERS NAAR EGYPTE EN FLORIDA bèveiu Frisse stoofpot Doe eens wat met een sjaal Cultureel paspoort nu ook voor Europa Omzet in cosmetica naar een miljard f llolffdapl V Oogarts: bagagespin is soms uiterst gevaarlijk DISCUSSI] Praagse 4in prim Op maandag en vrijdag Consument in De Stem VALS ALARM BUT BAAS DE STEM CONSUMENT MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 Cf pE STEM BINNE DEN HAAG - Het Ha\ toekomst moeten plaa> vorm van middelbaar i bereidend hoger ondeH Dat is een van de conclusie ambtelijke nota die als inte op het ministerie van Onde TSJECHISCHE P1 AAN TAFEL Door Marijke Prins In de nazomer, tenminste als de zon wil schijnen, is het lekker om wat frisser te eten. Ook stoofvlees kan op een lichte manier worden bereid. Het volgende recept is een zomerse variant van de boeuf bourguignonne, een gerecht van in rode wijn gestoofd rundvlees met rookspek, groente en champignons. De rode wijn is vervangen door witte en het winterse spek is weggelaten. Daarvoor in de plaats komen provenrjaalse kruiden, een mengsel van de groene kruiden: thijm, basilicum, rozemarijn, oregano en marjolein, die kant-en klaar, gedroogd, in de winkel gekocht kunnen wor den. Rundvlees in witte wijn voor 4 personen Voorbereidingstijd: 15 minuten Kooktijd: ruim 2 uur. 500 gram mager rundvlees 1 grote ui 1 teen knoflook 1 theelepel provengaalse kruiden 1 flinke scheut droge witte wijn 2 jonge preien xh pond bospeen 4 stengels bleekselderij twee takjes peterselie zout en peper naar smaak 2 eetlepels (olijf-)olie Het vlees wordt in grote dobbelstenen gesneden en aangebraden in twee eetlepels olie (olijfolie is het lekkerst). Neem het vlees uit de pan en laat de in langwerpige stukken gesneden ui op een laag vuur glazig worden. Dan het vlees weer in de pan doen, blussen met de wijn en de kruiden, knoflook en zout en peper naar smaak toevoegen. De stooftijd is afhankelijk van het soort vlees dat u neemt, maar rundvlees heeft al gauw twee uur no dig om lekker mals te worden. In ieder geval moet een kwartier voordat het gerecht wordt opgediend - zeg maar als het vlees gaar is - de in grove stuk ken gesneden prei, worten en bleekselderij in de pan worden gedaan. Nog wat extra water of wijn erbij als het vocht erg is ingedampt. Het oogt feestelijk om de stoofpot op te dienen in een aardewerken schaal en te bestrooien met ge snipperde peterselie. Opdienen met gekookte aard appelen of stokbrood. Aan deze stoofpot heeft u een volledige maaltijd. Wie er een menu van wil maken, kan voor de stoof pot een sla opdienen van in plakken gerangschikte tomaten met daaroverheen gebrokkelde tonijn' of reepjes ansjovis. Een eenvoudige vinaigrette (3 de len olie, 1 deel azijn, zout, peper en mosterd) over de sla uitgieten. De zomerse maaltijd kan worden besloten met een vruchtensla waarbij een scheut van de wijn die is gebruikt voor de stoofpot met wat vanillesuiker en een kneep citroen dienen als basis. Zacht fruit als peren, kiwi's en banaan vormen een heerlijke combinatie. Wel ijskoud opdienen. Skiles, een vertrouwd beeld tijdens de klassieke wintersportvakantie. foto archief de stem Wintervakanties duurder Door Jack Arentsen Voor het eerst sinds enkele jaren krijgt de wintertoerist te maken met prijsverho gingen. Gemiddeld stijgt zowel de prijs voor een vakantie in de zon ais die voor een verblijf in de sneeuw met 2 Dat is op te maken uit de winterreisgidsen van Ho telplan, de eerste touroperator die de nieuwe win terreisgidsen 1988/'89 heeft geïntroduceerd. De prijsverhogingen bij Hotelplan komen voor een deel voor rekening van het extra geld dat de tour operator al heeft moeten betalen om zeker te zijn dat de onderkomens tijdens de winter beschikbaar zijn. „Al onze reserveringen voor hotels en appar tementen zijn al voldaan. In enkele gevallen zijn zelfs al voor meerdere jaren reserveringen vastge legd en afgerekend. Daardoor voorkom je de kans dat je met overboekingen te maken krijgt", zegt Hotelplan-directeur Frans van Steenis. Omdat het in de lijn van de verwachtingen ligt dat ook touroperators als Arke Reizen, Holland Inter national, Neckermann en b.v. Intra Tours het zelfde gedaan hebben, zullen alle reisgidsen - en dat is voor het eerst na twee jaar - voor deze winter kleine prijsverhogingen kennen. Hotelplan heeft ook een nieuwtje in de reiswereld geïntroduceerd. Iedere wintersporter die tijdens het skiën een arm of een been breekt of te maken krijgt met een ernstige spierscheuring waardoor men niet langer kan skiën, krijgt bij terugkeer in Nederland de betaalde reissom voor 100 ver goed. Aan deze 'gipsvergoeding' zijn vier voorwaarden verbonden. Men moet twee maanden voor vertrek minimaal vijftien opeenvolgende lessen van het Ski Aerobic Centre Nederland gevolgd hebben; men dient de ski's af te laten stellen bij een erkende sportzaak in Nederland of op de vakantiebestem ming; men dient een annuleringsrisiko-verzekering af te sluiten en de wintersportvakantie moet bij Hotelplan geboekt zijn. Naast de Canarische Eilanden en Zuid Israël zul len alle tour-operators de komende winter twee nieuwe zon-zekere bestemmingen aan de program ma's toevoegen. „In samenwerking met de Neder landse reiswereld hebben de Nederlandse charter maatschappijen Transavia en Martinair het aange durfd om twee nieuwe zonbestemmingen te ont wikkelen: Florida en Egypte. Strandvakanties in deze gebieden worden door de gunstige dollarkoers (bij het afsluiten van de contracten) nu tegen bij zonder lage prijzen aangeboden", kondigde Frans van Steenis aan. Bij Hotelplan kan men al voor een 9-daagse reis naar Florida terecht voor nog geen 1.200 gulden; een week in de badplaatsen Sharm el Sheikhen Hurghada aan de Egyptische Rode Zee is er bij Hotelplan vanaf 1.087 gulden per persoon. Met het introduceren van strandvakanties in Egypte is de Nederlandse reiswereld niet de eerste. Duitse en Zwitserse reisorganisatoren hebben al eerder de eindeloze mogelijkheden ontdekt om een strandvakantie te combineren met een stukje cul tuur in Egypte. Voor het eerst volgen alle Neder landse winterreisgidsen dit buitenlands voorbeeld. MODE Door Carla Wijnstroot Ze zijn er ween die grote, dunne sjaals, die voorzien van de fraaiste dessins en kleuren een saai kledingstuk kunnen op fleuren met een zeer persoonlijk touché. De warenhuizen, die al vroeg zijn met de najaars collecties, kunnen je voor een luttel bedrag al hele maal gelukkig maken, maar het zit 'm soms niet eens in een nieuwe aankoop. Wie heeft er niet er gens in huis nog zo'n lade, waaruit de vergeten ge waande India-sjaal tevoorschijn komt, of het klas sieke nopjesdessin, of het gebloemde katoentje? Haal er een boutje over en ga ze dragen, want spe len met sjaals kan tot de meest creatieve mode ideeën leiden. De volgende tips zijn om u al een beetje op weg te helpen. Op de tekening, bovenste rij links: 'Lord Byron'- sjaaltje in het overhemd: een dunne mousseline, langwerpige sjaal leent zich hier het beste voor. Wikkel 'm een keer extra om de hals en knoop hem aan de voorkant van de hals vast. Doe het bovenste knoopje van het hemd dicht, maar laat het tweede open, steek de uiteinden van de sjaal daar door heen. Midden: Een grote, langwerpige zijden India-sjaal kan van een eenvoudig t-shirt-jurkje een exclusieve robe maken, zeker wanneer je daar een bolero-jasje in bijpassende kleur bij draagt. Op die manier maakt het felgekleurde dessin van de sjaal, die als brede band om de taille wordt gelüioopt, een zwarte basistint boeiend, het marine minder braaf en bruin of donkergroen minder rustiek. Rechts: knoop eens een gebloemde sjaal om het hoofd op de manier zoals de zigeuners dat deden. Heel dunne stof, zoals transparante katoenbatist of zijden mousseline, wordt in een driehoek gevouwen en achter op het hoofd vastgeknoopt, waardoor er drie loshangende punten op de schouders vallen. Onderste rij, links: De klederdracht-manier: een zeer grote vierkante sjaal of stola wordt in een drie hoek gevouwen, gaat kruiselings over de borsten en wordt in de rug met de punten aan elkaar ge knoopt. Heel erg praktisch is deze methode niet, omdat het de armen niet zoveel bewegingsvrijheid geeft, maar het is een romantische touch. Midden: De sjaal als supergrote boothalskraag, een hit van deze zomer. Op het randje van de ont blote schouders wordt een vierkante sjaal, tot drie hoek gevouwen, gedrapeerd en middenvoor vastge- tekeningen ka tin ka hofstee knoopt. Kies daarvoor een goed contrasterend des sin op een effen ondergrond. Rechts: klassiek en heel eenvoudig fleurt een sim pel kruiselings gevouwen zijden sjaal met een mooi grafisch dessin een wat sober belijnd jasje op. Niet op de tekening: haal het pochet uit het zakje van de blazer en knoop het eens in een paardes- taart, of aan een schouderbandje van een zomer- topje. Haal een dunne, langwerpige of grote vier kante zijden sjaal eens door de lussen van een spij kerbroek, in plaats van de gebruikelijke riem weer eens iets anders. Met het Cultureel Jongeren Paspoort kunnen Nederlanders met ingang van september ook in Frankrijk, België, Lu xemburg, Spanje, Portugal en Schotland de daar gebruikelijke kortingen krijgen bij culturele manifestaties. Dat zijn er soms meer dan in eigen land. Dit heeft de Federatie CJP bekend gemaakt. Met het oog op Europa '92 hebben de federatie en haar zusterorganisaties in genoemde landen hiertoe besloten. Ze laten alle diensten gelden in eikaars landen. Verwacht wordt dat meer EG-landen vol gen. In ons land hebben ongeveer 150.000 jongeren tot 26 jaar een CJP. De afgelopen twee weken hebben al meer dan 250 musea besloten korting te ver schaffen op museumbezoek. Hier had de federatie samen met de Stichting Museumjaarkaart om ge vraagd. Verwacht wordt dat dit aantal binnenkort is opgelopen tot circa 500 musea. De kortingen zijn niet overal gelijk; soms lopen ze op tot 100 pro cent. Ze komen in de plaats van de museumjaarkaart die met ingang van het nieuwe seizoen niet langer in het pakket van het CJP zit. Vanaf vandaag twee keer per week aandacht voor consu mentenzaken in De Stem. Op maandag met onderwerpen die vooral vrouwen zullen interesseren, zoals de vaste ru brieken over mode van Carla Wijnstroot en over koken van Marijke Prins. Op vrijdag brengen we een aparte Consu- mentenbijlage uit, met een breed scala aan onderwerpen. Dat is nog niet alles. Op enkele dinsdagen in het nieuwe leesseizoen zullen er ex tra consumentenbijlagen verschijnen. De eerste al op 20 september, over de nieuwe herfst- en wintermode. Oogarts Cruysberg met de verwerpelijke spits kopbinder. foto do mi -T.) HL. De Nederlandse Cosmetica Vereniging (NCV) straalt van De omzet in deze branche zal dit jaar de grens van 1 miljard gemak nemen. In 1987 werd een totale omzet behaald van miljoen. Dat was 6,1 meer dan in 1986. Geen recordjaar zoals in 1986, toen er een plus van 10 venop gezet kon worden, maar de toekomst wordt met meer l- gewoon vertrouwen tegemoet gezien. Er worden nu en in de nab toekomst binnen de Nederlandse grenzen vele nieuwe markt aangeboord. W Het markt-aan- deel, dat de drogis terijen in de cosme- tica-sector hebben opgebouwd, is al jaren aan het stij gen. Vorig jaar kwam er weer een half procent bij en deze zaken hebben nu 42,1 van de omzet in handen. In 1983 was dat nog 35,8 Het aandeel, dat de levensmiddelen handel in de bran che heeft, loopt ge staag terug. Het lag in 1983 nog op 64,2 en was vorig jaar teruggevallen tot 57,9 De Stem Consument a.s. vrijdag: Alles over de komende nationale Firato-expositie in de A®1;" damse RAI: hardware voor beeld, geluid en computer en ver vele andere zaken op het gebied van elektronica en informatica- Wi 'Mijn school gaande kinde ren heb ik er met vaderlijke hand van kun nen weerhouden een net ge kochte spin te gaan gebruiken om de dik ge vulde boekentas op de bagage drager vast te zetten. Maar ik zie dan ook regelmatig wat zo'n los schietende spin voor naars kan aanrichten," al dus de oogarts J.R.M. Cruys- berg, chef de policlinique van het Sint Rad- boudziekenhuis in Nijmegen. In dat zie kenhuis zijn de afgelopen tijd negen patiënten behandeld met ernstig oogletsel, opgelopen een spin of spinnekopbinder, zoals zo'n voorwerp officieel heel. acht van de negen trof de weerbarstige spin, sterke elastieken haken als tentakels, het rechteroog. Veel geld en operaties ra er, aldus Cruysberg, nodig om de ogen weer zo te krijgen hun oorspronkelijke functie konden gaan uitoefenen. In verband met de vakantietijd en dadelijk de start van k| nieuwe schooljaar is het zaak om niet nonchalant met nen om te gaan. Volgens Cruysberg, die er binnenkort in een tijdschrift over publiceert, maakt zo'n losschietende spin een per, die gelijk staat met een harde stomp in het oog. Er treedt di ook, zoals hij dat noemt, een 'stomp oogtrauma' op, een verwon ding die sterk overeenkomt met zo'n klap. Ook in de consumentengids van deze maand wordt schuwd voor het gebruik van de bagagespin. Het heet daar dat hit wat mensen bagagespinnen of losse snelbinders gebruiken omhi bagage vast te zetten op hun auto-imperiaal of fietsbagagedrap „Als de haak losschiet of de binder breekt, kunnen zij daarbij zs ernstig oogletsel oplopen". De gids raadt aan om in plaats vanen elastische bagagespin of een losse snelbinder niet-elastische bajji gebanden toe te passen. „Ook bagagespinnen met veiligheidshals vallen niet aan te raden, omdat zij altijd kunnen breken," aldus J consumentengids. Juichende Irakezen vieren Hav Het bestaan van de nota is gis termiddag onthuld door d< AVRO-radio. Woordvoerder; van het ministerie wilden nof geen commentaar geven. Volgens de AVRO wordt irl de notitie geconcludeerd da* het huidige middelbaar onder wijs op de helling moet. Hel sluit niet meer aan bij het we tenschappelijk en hoger onder wijs. Als straks de basisvor ming is ingevoerd, moet he* vervolgonderwijs daarom ooi op de helling, aldus het discus siestuk. In plaats van de bestaandr vaste vakkenpaketten zou ei gewerkt moeten worden ir clusters. Scholieren krijger dan niet meer het hele jaar le: in een vastgesteld aantal vak ken, maar krijgen in telken wisselende periodes onderwijl in bij elkaar horende vakken. Na afloop van een periode] wordt een afsluitend examer gedaan, waarna aan eer nieuwe cluster kan worden be-J gonnen. Van de bestaande vakkeii zouden alleen Nederlandse taa| en wiskunde-I blijven bestaan PRAAG (RTR/DPA) - Eer, ringsfunctionaris heeft tegr gezegd dat de 'Praagse Ler jaar geleden een einde aan van Warschaupact-troepen, In het vraaggesprek zei woord voerder Miroslav Pavel dat de regering in Praag bezig is een hervormingsprogramma op tf zetten dat te vergelijken is mei de 'Praagse Lente'. Sinds de door de Sovjetunir geleide militaire inval in Tsje- choslowakije stellen Praag en Moskou dat de 'Praagse Lente' feitelijk een komplot was om het communistische systeem omver te werpen. Pavel zei dat de hervor mingsbeweging fundamenteel gezien gezond was maar dat deze werd bedorven door de leiding van Alexander Dubcek. he toenmalige partijleider werd kort na de Warschau- Pact-inval aan de kant gezet, hubcek en zijn medewerkers wisten niet de risico's van de beweging op binnenlands en buitenlands gebied in te schat ten, aldus Pavel. Pavel liet doorschemeren dat _de Tsjechoslowaaks autoritei- (ADVERTENTIE) h ,c Innntionerende voorzieningen op 'W»d van beveiliging werken v.»,!,, s Wie zeker z'ln dat het goed -Li® werkt het best met Van Heijst. Erkend Rolluiken uneto volgens Beveigings- richtlijnen installateur RQMAZO

de Stem | 1988 | | pagina 2