/V) -team bureau Quayle ontliep oorlog in Vietnam in jaren zestig VN WAARNEMERS KLAAR VOOR WAPENSTILSTAND GOLFOORLOG Europarlementariërs 'verrast' over situatie Oost-Timor Veel hoge gasten bij begrafenis Zia ul-Haq Veel rijbewijzen ingenomen bij overtreding maximumsnelheid Frankrijk BUITENLAND vwo (m/v) pESTEM BUITENLAND ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 AT WERKEN IS. Jiger m/v iedewerker m/v BAGHDAD (RTR/AFP) - Militaire waarnemers van de Verenigde Naties bereidden zich gisteren voor hun posities in te nemen aan het front tus sen Iran en Iraq. Paraat jk. iage te Breda Studie Mensenrechten Niet verboden NIEUWSOVERZICHT Kritiek op media en politie na gijzeldrama Opnieuw hulp van EG voor Sudan Leider Burma promoveerde in Utrecht Russische basis bij Kabul vernietigd Arbeiders eisen erkenning Solidariteit Tientallen doden bij Zuidafrikaanse aanval A59 T21 wil :r u het gevoel hebt dat dent(e) in u schuilt, dan :t ons opnemen. En zeker n van de sectoren waarin als u daarin werkzaam ize' sectoren zijn: "ie en de gezondheids- laak-, civiel-technisch en en academisch personeel :en handgeschreven brief t alle relevante informatie pleiding. eft tot het arrangeren van dat heel snel van ons. zijn. :oek maakt deel uit van i Tempo-Team heer G. Kuijpers, Eindhoven, rk van een intercedent(e) mengesteld voor mensen en, kunt u aanvragen bij n 020-5695226. iar onze produkten is uitbreiding dzakelijk. Daarom hebben wij ichtig in Zuid-Nederland in de ïmerciële ervaring in de juwwereld en een technische j zijn voor deze functie een pré. vermogen zijn absolute musts. Dan Quayle. Door onze correspondent Jo Wijnen NEW ORLEANS - Nog voor het einde van de republikeinse conven tie in New Orleans gisteren pakten zich donkere wolken samen boven het hoofd van de kandidaat voor het vice-presidentschap, senator dan Quayle. Die heeft in 1969 met hulp van invloed rijke vrienden en familieleden een suc cesvolle poging ondernomen te worden ingedeeld bij de zgn. National Guard, een soort nationale reserve, die in iedere Amerikaanse staat bestaat. Op die manier wist Quayle te voor komen dat hij naar Vietnam zou wor den gestuurd, een lot dat in 1969 meer dan 250.000 Amerikaanse dienstplichti gen trof. Quayle maakte gebruik van de dien sten van een voormalige commandant van de Garde, die werkte voor een van de kranten van zijn grootvader, de multimiljonair Eugene Pulliam. Quayle verklaarde gisteren dat hij 'erg graag bij de National Guard wilde dienen en daarom de hulp van anderen had inge roepen om bij dat onderdeel te worden ingedeeld.' Hogere militairen van de National Guard hebben intussen al be vestigd dat voor Quayle's dienstneming in hun onderdeel is gepleit en dat het verzoek van de vrienden en de familie van Quayle destijds is ingewilligd. De berichten over Quayle's houding in de jaren zestig grepen in New Or leans als een bosbrand om zich heen. De grote netwerken - die vrijwel geen aan dacht besteedden aan eerdere berichten over Quayle's mogelijke betrokkenheid bij een schandaal met de lobbyiste Paula Parkinson - legden gisteren grote nadruk op de geslaagde poging van de senator niet naar Vietnam ge stuurd te worden. Quayle zei dat hij destijds kritisch tegenover 'de doelstel lingen van de Vietnamese oorlog' stond. Maar hij ontkende dat hij uitzending naar Vietnam heeft willen voorkomen. De affaire kan zeer nadelige gevol gen hebben voor George Bush en de re publikeinen. Sommige commentatoren zeiden gisteren zelfs dat het gebeuren een vroegtijdig einde kan maken aan Quayle's vice-presidentiële aspirata- ties. Vooral de zeer vaderlandslievende rechter vleugel van de republikeinse partij, die zich altijd heeft beijverd de Amerikaanse betrokkenheid in Viet nam als een groot historisch wapenfeit erkend te krijgen, is geschokt over de houding die Quayle destijds heeft aan genomen. De Bush-campagne gooide gisteren ongewild olie op de golven toen James Baker - de belangrijkste adviseur van Bush - verder weigerde met de pers over het onderwerp te praten. Quayle werd gisteravond niettemin met groot enthousiasme door de conventie als Bush' running-mate binnengehaald. Toen hij zei trots te zijn op zijn zes jaar in de National Guard - waarin hij ove rigens slechts zes maanden actief heeft gediend - brak er een oorverdovend ge- juich los. De conventie scandeerde Quayle's naam langdurig en beloonde zijn acceptatietoespraak met langdu rige ovaties. Toch toonden sommige gedelegeer den, en niet in het minst die van Quay le's thuisstaat Indiana, zich bijzonder geschokt en verward over de moeilijk heden waarin hun politieke favoriet is geraakt. Bestand vandaag ingegaan Zaterdagochtend 05.00 uur Ned. tijd is de algehele wa penstilstand in de Golfoorlog van kracht geworden. I Iraq beloofde dat het zich zal terweg, de enige verbinding van Iraq met de Perzische Golf. Baghdad beloofde vrijdag het staakt-het-vuren te zullen eerbiedigen en sprak van een mogelijke nieuwe bladzijde in de betrekkingen met Iran. „Onze strijdkrachten zullen zich verantwoordelijk en be wust verbinden aan de wapen stilstand, de eerste echte stap op weg naar vrede", verklaarde een woordvoerder van het Iraakse opperbevel. „Het (be stand) zai de deuren openen voor diegenen die vrede willen en gepaste en vertrouwenwek kende stappen willen zetten om de betrekkingen tussen Iran en Iraq in een nieuw kader te plaatsen", zei hij. De Iraanse president, Ali Khamenei, herhaalde de eis dat Iraq wordt aangewezen als agressor in het conflict. Hij zei dat zijn land op een kruispunt staat. „Wij kiezen de weg van de vrede, maar we denken niet dat de weg van de oorlóg is ge sloten". De internationale or ganisaties moeten de kwestie van een onderzoek naar de aanstichter van de oorlog se rieus nemen. „Wij dringen met alle kracht aan op deze zaak en zullen weerstaan als de vijand zich niet aan de justitie onder werpt", verklaarde Khameini. I houden aan het staakt-het-vu- I ren. De Iraanse president her- I haalde gisteren de eis dat Iraq I wordt aangewezen als de [agressor in het in september 1980 uitgebroken conflict. Een VN-officier verklaarde I dat alles soepel verliep in de [laatste uren voordat het be- stand van kracht werd. Maar hij weigerde bijzonderheden te geven over de operatie om de 350 man troepen van de Unii- mog (de VN Iran Iraq militaire waarnemers groep) op tijd aan het front te krijgen. De Iraakse troepen werden in I staat van hoogste paraatheid I gebracht in de aanloop naar ■het bestand. Aan de fronten in 1de oorlog werd geen militaire [activiteit gemeld. De afgelopen [twee weken, waarin reeds 'de facto' een bestand door de strij- [dende partijen werd aangehou- jden, zijn slechts enkele malen I beschietingen gemeld. Met het bestand komt na lacht jaar een voorlopig einde aan de Golfoorlog, waarbij vol- [gens schattingen meer dan één Imiljoen mensen zijn omgeko- I men en waarin de militaire uit- gaven 400 miljard gulden belie- I pen. De aangerichte schade ■loopt in de honderden miljar- [den guldens. De wapenstil- I stand in de Golfoorlog kwam l een maand geleden binnen [handbereik toen Iran na een [jaar dralen resolutie 598 van de [Veiligheidsraad aanvaardde, [waarin onder andere wordt op- geroepen tot een staakt-het- iren. Teheran weigerde tot [dan de resolutie te accepteren j omdat het wilde dat Iraq eerst [door de internationale gemeen schap zou worden aangewezen [als het land dat de oorlog be- Igon. te omgeving, in de leeftijd van pp middelbaar (technisch) niveau WcU6rWGg nstemming zijn met de aard van ing. Daarnaast kunt u arbeidsvoorwaarden en een deel uit van de obank werkt voor de ligen gemeenschap, bank, gericht op het ngen van leden en :n vraagt medewerkers Wij zoeken een den aan een jeugdige die: een opleiding op HAVO (met handelsvakken) of VWO (met Economie I en II) niveau heeft; in 1988 eindexamen heeft gedaan. schriftelijke sollicitatie rdt met belangstelling wacht door de directeur r de Rabobank Princen- je, Postbus 9512, 31 LM Breda. [Onder auspiciën van de Ver- lenigde Naties gaan Iran en ■Iraq donderdag 25 augustus in ■Genève verder onderhandelen ■over uitvoering van de overige ■maatregelen waartoe de Vei ligheidsraad opriep, zoals de .uitwisseling van de tienduizen- ■aen krijgsgevangenen, even tuele herstelbetalingen en te rugtrekking van de troepen ;0mnen de internationaal er- Kende grenzen. De waterweg pnatt al-Arab tussen beide j'anden zal ook een van de be- l^Stijkste kwesties zijn. IJiaghdad en Teheran hebben al [ang ruzie over de soevereini- 1, over en de scheepvaar- rechten op de strategische wa- Hij zei dat de Iraanse regering en een speciale parlements commissie zijn begonnen de be langrijkste zaken in de na-oor- logse periode te bestuderen, waarbij wordt uitgegaan van de wederopbouw van door de oorlog getroffen gebieden, her stel van industrieën, voltooien van grote projecten en tege moetkoming aan de behoeften van de bevolking op een 'gema tigd' niveau. In totaal houden 350 militai ren, die door 24 landen beschik baar zijn gesteld, namens de VN toezicht op de wapenstil stand, die geldt 'te land, ter zee en in de lucht'. Een westerse di plomaat zei dat het korps voor een reusachtige taak staat. „Het is een heikele tijd. Beide zijden zijn uitgeput, maar het kan *lles nog opnieuw in lich terlaaie komen te staan", zei hij. De waarnemers dienen de si tuatie aan het totale front van ruim 1.200 km, dat loopt over bergen, vlakten en door moe rassen, in de gaten te houden. Bijna de helft van het waarne merskorps wordt gestationeerd rond de Iraakse havenstad Al- Basrah, een van de gebieden waar tijdens de oorlog het zwaarst om is gevochten. Een jong Irakees meisje laat haar sluier wind. wapperen in de - foto ap oio' DILI (AFP) - Enkele Europarlementariërs hebben zich 'verrast' getoond over de sterkte van het Indonesische leger in Oost-Timor. Een Irakese jongeman die beide benen verloren heeft in de golfoorlog, wordt in een invalidewagen langs een grote pro paganda muurschildering van president Saddam Husyan geduwd. fotoap ISLAMABAD (RTR) - Staatshoofden en andere regerings functionarissen uit ongeveer 50 landen - onder wie de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Shultz en de Sovjetrussische vice-president Vytautas Astraukas - zullen vandaag de begrafenis bijwonen van de Pakistaanse president, Zia ul-Haq, die woensdag om het leven kwam toen het vliegtuig waar hij inzat neerstortte. Nederland zal vertegenwoordigd worden door staatssecretaris Van der Linden (Europese Zaken). Op de voorlopige presentielijst die door het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Islamabad werd vrijgegeven komen de namen voor van vier staatshoofden - de presidenten van Bangladesh, In dia, Iran en Turkije - en verscheidene premiers en ministers van Buitenlandse Zaken. Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek Duitsland worden vertegenwoordigd door hun ministers van Buitenlandse Zaken. Westerse diplomaten verwierpen suggesties dat de begrafenis van Zia, die meer dan elf jaar Pakistan leidde, zwaardere buiten landse vertegenwoordiging verdient. „Vergeet niet dat andere landen slechts twee dagen de tijd hebben gekregen vertegenwoor digers te sturen", zo zei een diplomaat. Zij hebben deze week op uitno diging van de Indonesische re gering een bezoek gebracht aan de voormalige Portugese kolo nie, die in 1976 na een militaire invasie door Indonesië werd ingelijfd. „We hebben geen schendin gen van de mensenrechten ge constateerd, maar wel leeft er angst onder de bevolking van wege het militaire machtsver toon", zei de Britse Conserva tief Brian Cassidy. Volgens de Fransman Guy Guermeur is het aantal troepen onevenredig groot gelet op de noodzaak de orde te handhaven. Hij vindt dat dat een taak is van de poli tie en dat de speciale legereen heden zouden moeten worden teruggetrokken. De Franse neo-gaullist voegde eraan toe dat de spora dische acties van de onafhan kelijkheidsbeweging Fretilin, die naar verluidt nog ongeveer 500 tot 800 strijders telt en in het oostelijk deel van het eiland actief is, een dergelijke troepensterkte niet rechtvaar digt. Het is de Europarlemen tariërs niet gelukt erachter te komen hoe groot de Indone sische troepenmacht in Oost- Timor precies is. Cassidy sprak van een officieus aantal van 15.000 man. Guermeur zei verder dat de mensenrechten in Oost-Timor niet worden bedreigd. „Het te gendeel beweren zou een leu gen zijn". Volgens hem en ook Cassidy heeft minister van Binnenlandse Zaken Rudini hen afgelopen maandag in Ja karta de verzekering gegeven dat Oost-Timor eind dit jaar zal worden opengesteld. „Dit is het kerstcadeau voor de 650.000 Timorezen". Cassidy herinnerde eraan dat het Europese parlement in september of oktober een rap port over Oost-Timor zal be spreken. „Het weer openstellen van Oost-Timor vormt een cruciale test". In het bewuste rapport van Ien van den Heu vel (PvdA) wordt de Indone sische politiek inzake Oost-Ti- mor scherp veroordeeld. De Indonesische minister van Defensie, generaal Benny Mur- dani, met wie de delegatie za terdag praat, houdt tot nu toe staande dat Oost-Timor geen verboden gebied is maar alleen toegankelijk voor met zorg uit gekozen personen. De Europar lementariërs, die op persoon lijke titel zijn uitgenodigd en in Oost-Timor met politieke, reli gieuze en militaire functiona rissen hebben gesproken, zul len ook nog worden ontvangen door minister van Buiten landse Zaken Ali Alatas voor dat zij naar Europa terugvlie gen. Behalve Cassidy en Guer meur bestaat de delegatie ook uit de Nederlandse christen democraat Jimmy Janssen van Raay en de Westduitse sociaal- democate Beate Weber. Door Jan van Etten PARIJS - Het afgelopen weekeinde zijn in Frank rijk ter plaatse 2000 rijbe wijzen ingenomen, hoofd zakelijk van automobilis ten die te hard reden of meer dan 0,8 promille al cohol in hun aderen had- I den. Sinds twee weken heeft mi- i !t r J°xe van Binnenlandse aken daarvoor de prefecten ■myergeiijken met in Neder land de commissaris van de koningin - de straat op ge- müUrT ZÖ zÖn gemachtigd om rijbewijzen onmiddellijk in te nemen, de politie is dat niet. Pierre Joxe kondigde zijn maatregel aan enkele dagen na het weekeinde van 31 juli. Dan gaat de ene helft van Frankrijk met vakantie en de andere helft komt terug, nog afgezien van het enorm aan tal buitenlanders. Het aantal ongelukken bleek met 70 pro cent te zijn gestegen in verge lijking met hetzelfde week einde verleden jaar. Elk jaar komen in Frankrijk zo'n 12.000 mensen bij verkeerson gelukken om het leven. Joxe is van die cijfers ken nelijk erg geschrokken. „De Fransen rijden weer als gek ken", heeft hij gezegd. Zelfs de Duitsers die op hun auto snelwegen geen maximum snelheid kennen, rijden bij ons veel harder dan in hun eigen land. De manier waarop wij ons gedragen op de weg, zet hen daartoe aan. Het lij kt af en toe meer op een wedstrijd van Formule 1-ra- cewagens dan op verkeer." De maximum snelheid op de Franse 'autoroutes', de autosnelwegen, is 130 km. per uur, die op de vierbaans hoofdwegen 110 en elders 90. Binnen de bebouwde kom is die snelheid 60 km. per uur. Maar iemand die zich aan die snelheden houdt, ziet zich on middellijk links en rechts in gehaald. Vooral rechts, want Fransen zijn linksrijders: in gehaald worden betekent kennelijk een fikse deuk in hun eigenwaarde en ze gaan dus vrijwel nooit van de lin kerbaan af pm iemand voor bij te laten. Enkele organisaties van ju risten en van automobilisten protesteren inmiddels tegen de maatregelen, die ze in strijd achten met de Franse wet. Je kunt je immers niet verdedigen voor een rechter. Voorts klinken er verwijten in de richting van de Franse auto-industrie en daarmee in die van de staat. Renault is immers een 100 procent staatsbedrijf. Die bedrijven laten niet af Gti- of turbover sies van al hun modellen te maken, goed voor tenminste 200 km. per uur. Om de twee jaar, op de Pa- rijse autosalon, bekijkt ieder een likkebaardend die nieuwe bolides of klimt erin om ze te bewonderen, de president van de republiek en de regering voorop. „De maatregelen van Joxe nu zijn absoluut in strijd met de voorgestane politiek in de auto-industrie; steeds sneller en venijniger om het toch vooral niet af te leggen tegen de buitenlandse con currentie", klinkt het verwijt. Maar niet alleen op de weg slaat de controle toe. Na en kele dodelijke ongelukken wordt heel streng gecontro leerd langs de kust. De afge lopen week zijn tenminste 150 bonnen gevallen wegens te hard varen binnen 300 meter uit de kust. Aan de Franse Ri- viéra is het record bereikt door een speedboot, die met 95 km. per uur tussen de zwem mers raasde. De boetes lopen van 2000 tot 6000 Franse francs (600 tot 2400 gulden) en als het gaat om buitenlan ders, wordt hun boot in be slag genomen. Binnen 300 me ter uit de kust is de maximum snelheid 10 kilometer per uur. BONN (AP) - De Westduitse regering in Bonn heeft aange boden de anti-terreureenheid GSG-9 in te zetten bij de beëindiging van het gijzeldra ma, maar de deelstaatautori teiten hebben voor een andere opzet gekozen. Het bericht volgt op de steeds scherper wordende kritiek op het politie-optreden en de handelwijze van de autoritei ten in de deelstaten waar de affaire zich heeft afgespeeld. De bankroof en de daarop vol gende kaping en gijzeling kostten aan drie mensen het leven. De 18-jarige Silke Bischof (fo- to)werd doodgeschoten aan het eind van de gijzelingsaffaire, donderdagmiddag, op de snelweg tussen Keulen en Frankfurt. De Westduitse autoriteiten zijn er voor '99 procent' zeker van dat bankrover Dieter Degowski en niet een politieman het do delijke schot heeft gelost. De andere twee slachtoffers waren een 15-jarige Italiaanse jongen, die door de bandieten werd doodgeschoten, en een poli tieman die tijdens de achtervolging bij een verkeersongeluk om het leven kwam. FOTOAP BRUSSEL (ANP) - De EG-commissie in Brussel heeft besloten opnieuw ruim anderhalf miljoen gulden (650.000 ECU) ter be schikking te stellen voor hulp aan het door overstromingen ge troffen Sudan. Dat is meegedeeld door een woordvoerder van de Commissie. Met dat geld zal het mogelijk zijn om op z'n minst zes vliegtui gen met hulpgoederen naar dat land te sturen. De bedoeling is dat de toestellen zo spoedig mogelijk vertrekken. Met die vlieg tuigen zullen dekens, waterzuiveringstabletten, rollen plastic en proteïne-rijke voedingsmiddelen naar de getroffen gebie den gebracht worden. De hulpacties worden uitgevoerd door het Nederlandse Rode Kruis en door de Ierse niet-gouvernementele hulporganisatie 'Concern'. Het Nederlandse Rode Kruis ontvangt daarvoor van de Commissie een bedrag van ruim 845.000 gulden (365.000 ECU). 'Concern' krijgt de beschikking over zo'n 465.000 gulden (200.000 ECU). Het restant van de beschikbaar gestelde som is bestemd voor andere hulpacties. DEN HAAG (ANP) - De nieuwe Burmaanse par tijleider en president, de 63-jarige Maung Maung, is in 1956 gepromoveerd aan de rijksuniversiteit Utrecht bij wijlen profes sor J.H.W. Verzijl. Zijn proefschrift, 'Burma in the family of nations', gaat over de historische ontwikkeling van Burma tot zelfstandige staat, zo liet mr. W.P. Heere van de RU vrijdag desgevraagd weten. Maung Maung bestu deerde de betrekkingen tussen Burma en zijn buurlanden en raad pleegde daarvoor onder andere documenten van de Verenigde Oostindi- sche Compagnie, aldus Heere. Het is hem niet precies bekend wanneer precies Maung Maung aan het proefschrift is be gonnen, maar in elk geval na een studie rechten in Londen waar hij vervol gens korte tijd als advo caat werkzaam was. De Burmaan had volgens hem hoogstwaarschijnlijk af en toe contact met zijn promotor die hij hoofd stukken toestuurde ter correctie. ISLAMABAD (AFP/ANP) - Een Afghaans-Russische basis in Kilagay ten noorden van de hoofdstad Kabul is vorige week bij een raketaanval praktisch met de grond gelijkgemaakt, zo is uit diplomatieke bron in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad vernomen. Bij de aanval, de zwaarste sinds de inval van het Russische leger in Afghanistan in december 1979, zijn 600 tol 800 Afghanen en Sovjets gedood. Op foto's voor en na de brand die volgde op de explosies is te zien dat tientallen gebouwen zijn verdwenen. Vrijwel alle mi litaire installaties zijn vernietigd. De basis ligt in de provincie Baghlan op 150 kilometer van Kabul. Er lagen voorraden brandstof en munitie opgeslagen die toereikend waren voor twee jaar, aldus de zegslieden. Het Afghaanse verzet had eerder deze week al melding ge maakt van de aanval die donderdag had plaatsgevonden. Vol gens de Jamiat-i-Islami heeft de basis twee dagen in brand ge staan. Er zouden zeker 200 voertuigen zijn vernield. Over hel aantal doden kon de groepering geen aantallen geven. Twee andere, maar minder betrouwbare bewegingen hadden hel over een dodental van 500. WARSCHAU (AFP/UPI/RTR/DPA) - Lech Walesa en de ar beiders op de scheepswerven in Gdansk in het noorden van Po len hebben in een ultimatum aan de autoriteiten in Warschau geëist dat de verboden vakvereniging Solidariteit wordt gele galiseerd. Anders gaan de rond 12.000 werknemers van de Le- nin-scheepswerven maandag in staking. In heel Polen breidden zich de stakingen vrijdag verder uit, vooral in mijnbouwgebieden in Silezië en de Oostzee-haven Szczecin (foto). Het ultimatum aan het bewind van premier Ja- ruzelski werd uitgegeven tijdens een bijeenkomst op de Lenin- werven in Gdansk, waar Walesa, voorzitter van Solidariteit en electricien op de werven, het woord nam. In Gdansk stond in 1980 de wieg van de nu verboden vakvere niging Solidariteit. De winnaar van de Nobelprijs voor de vrede kreeg steun de arbeiders voor zijn eis dat Solidariteit .maandag dient te zijn erkend door de autoriteiten. Anders gaan de werknemers in staking. NEW YORK (IPS) - De Zuidafrikaanse luchtmacht heeft vo rige week vrijdag een aanval uitgevoerd in het grensgebied van Namibia met Angola. Bij de aanval zijn minstens vijftig Namibische jongeren, die op de vlucht waren naar het noorde lijke buurland, om het leven gekomen. Dit heeft de vertegen woordiger van de Zuidwestafrikaanse Volksorganisatie (Swa- po) bij de Verenigde Naties, gisteren in New York bekendge maakt. Volgens de Swapo-vertegenwoordiger, Helmut Angula, zijn bij de aanval ook honderden gewonden gevallen, van wie velen voor behandeling zijn overgebracht naar het ziekenhuis van Oshakate, zeshonderd kilometer ten noorden van»de Namibi sche hoofdstad Windhoek. De aanval kwam pas'3ran het licht toen het Zuidafrikaanse leger de stoffelijke overschotten deze week bij de nabestaanden afleverde. -

de Stem | 1988 | | pagina 5