e taak Controle op reclame bij lokale en regionale omroepen [OMINALE PREMIE ZIEKENFONDS NIET HAALBAAR OP 1 OKTOBER Pensioen met 54 voor militairen f Slecht ter been?~j De Arola brengt u Kabinet in beroep tegen vonnis Harmonisatiewet I )erel¥d BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Vat jammer voor George overal heen. )ESTEM BINNENLAND ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 IDENT atersporters nood loor harde wind Pop voor bejaarden jWMIJENBERG bvj Optiebeurs wil met Brussel samenwerken NIEUWSOVERZICHT Akkoord over vertrek 200 man bij DSM Klachtbehandeling ziekenzorg moet beter Beperkt experiment winkelsluiting Laatste werkschip Heerema ook verlaten Informatie op videobanden is onduidelijk Minder kinderbijslag door beurzensysteem T28 T5 die in 1962 met een staats, greep aan de macht kwam en Burma tot voor kort met ijze. ren vuist regeerde. „Het boek 'Burma en generaal Ne "Win' bevat interessante en onthul- lende momenten uit de loop. baan van generaal Ne Win" vermeldt de omslag van de biografie. „Laten wij denken aan wat zoet en vreugdevol was in het verleden en laten wij het bittere vergeten en vergeven", aldus haalt Maung Maung generaal Ne Win aan. De auteur zegt dat hij het I boek, waarvoor hij een natio-1 nale literatuurprijs ontving I ook 'in die geest' heeft ge.'I schreven. Politieke deskundj. I gen zeggen dat hij in diezelfde geest moet proberen een I nieuw hoofdstuk in Burma's woelige geschiedenis open te slaan. |\fan onze rtv-redactie WVERSUM - Het Com- imissariaat voor de Media !aat voortaan ook de lokale In regionale omroepen con troleren op overtreding van L reclamecode. Lartoe heeft het Commissa- Ejaat dat op 1 januari van start is gegaan ten gevolge van de taüawet, twee mensen extra negentig groepen bewuste katholieken die zich onder de paraplu van de acht- mei-beweging sterk maken! Samen een en samen ver antwoordelijk. Geen hand tekeningenactie dus maar gewoon lid worden van een der groepen, bijv. de Ma- riënburgvereniging. Maar bovenal: als steun aan beste bisschop van Neder land, geef je actieve steun en hulp aan een werkgroep, gespreksgroep e.d. binnen j« eigen parochie; dat is samen kerk zijn, ook in de toe komst als deze generatie machthebbers dood is. Breda Gerard Gooiker aangesteld die ondergebracht zijn in de kijk- en luisterdienst van het Commissariaat. De twee trekken per auto het land in, beluisteren de lokale en regionale omroepen en leg gen alles vast op dé band. Voor een overtreding kan zo'n om roep een boete krijgen van ƒ250 per overtreding. Dit bedrag kan worden ver menigvuldigd met een aantal punten. Deze punten worden toegekend op basis van tijds duur en inzet van de verboden reclame. Wie dus langdurig en ongegeneerd reclame maakt, kan uiteindelijk maximaal be straft worden met een boete van ƒ200.000. Toen het Commissariaat in januari van start ging, was een van zijn opdrachten na te gaan in hoeverre er in de omroep ge foezeld werd met de strenge re gels inzake reclame. Het Com missariaat begon eerst met 'Hilversum' en stelde de om roepvoorzitters van de 8 lande lijke omroepen plus de NOS op de hoogte. Tot aan mei bleef het bij constateringen. Daarna was het uit met de waarschuwin gen. De eerste oogst is al bin nen. Elke landelijke omroep, op de TROS en de VPRO na, is in gebreke gebleken in de periode mei tot en met juni en zal dan ook bestraft worden. Piraten vallen buiten de be voegdheid van het Commissa riaat. Die vallen onder het mi nisterie van WVC en kunnen conflicten krijgen met PTT en Justitie. itstel premiewijziging JTRECHT (ANP) - Het kabinet moet de invoe- Lg van een vaste (niet-inkomensafhankelijke) premie voor ziekenfondsverzekerden uitstellen. Jat blijkt uit een ontwerp-advies van de Ziekenfonds rad dat volgende week donderdag in de raad aan de hrdekomt. Alleen onafhankelijke kan-I didaten, zonder achterban ijl een partij, of affiniteit metl een partij, konden zich kandi-l daat stellen. Deze zet werkte! echter in het nadeel van del meester. Alle partijen, van de uiterst rechtse moslims tot de linkse fundamentalisten, ver- enigden zich. De Amerikaanse! ambassadeur Raphel maakte I daarop bekend dat de VS niet f instemden met partij-1< verkiezingen in Pakistan I Toen de afzonderlijke par- tijen eenmaal overeenstem-1 ming hadden bereikt over de f gewenste aard van de verkie-1 zingen, kon er geen twijfel meer over bestaan dat Zia er I helemaal alleen voorstond I Alleen het leger steunde hem f nog. Om Zia zal niet lang treurd worden. Hij werd vanl het begin af aan gezien als een I dictator, die zijn macht louter en alleen te danken had zijn positie in het leger. Maarl zelfs binnen het leger was zijn populariteit tanende. De le gerleiding zag zijn laatste po litieke manoeuvres met te-1 genzin aan. Zia's dood heeft in Pakistan een nieuwe crisis te weeg p bracht, doordat een politiek I vacuüm is ontstaan. Aan die crisis kan alleen een einde ko-J men als de bevolking van Pa kistan de kans krijgt zelf bepalen wie het land bestuurt In de geschiedenis van Pakis tan staan slechts één maal| vrije verkiezingen opgete kend. Dat waren de verkie zingen die Zulf ikar Ali Bhutto president maakten, tot de macht in 1977 overgenomen werd door Zia. De afgelopen elf jaar heeit de laatste geregeerd als een despoot die geen oppositie duldde en telkens zijn eigen leger en de regering van de VS tevreden wist te stellen. Het zal voor Washington niet zo gemakkelijk zijn een ver vanger voor hem te vinden binnen de strijdkrachten Elke poging daartoe is ge doemd in het nadeel van de Amerikanen uit te pakken. Sinds het ontstaan van Pa kistan, in 1947, is de beoogde democratie eigenlijk nooit goed van de grond gekomen Toch verdient ze een nieuwe kans. (Copyright The Times) (Tariq Ali is auteur van het boek 'Can Pakistan Survive?') [UIDEN (ANP) - De jarde wind heeft vrijdag- ddag op het IJsselmeer, ie Randmeren en de Wad- Jenzee tal van waterspor- ers in problemen gebracht ruim tien gevallen moest de Custwacht assistentie verle en. Op het IJsselmeer moesten idingeenheden drie surfers veiligheid brengen, op het /eluwemeer vijf. Allen waren oor de harde wind afgedre ven, vaak met een gebroken last of surfplank. Enkelen van sn waren onderkoeling nabij. ;n van de op het Gooimeer in eiligheid gebrachte surfers fas bijna overvaren door een binnenvaartschip, aldus de justwacht. Drie jachten op het IJssel- ïeer en twee op de Waddenzee roegen assistentie in verband iet motorschade of een door de irde wind gebroken mast. Een snelle zoekactie van de toninklijke Marine naar een Verboord geslagen Westduitse siler had vrijdagavond succes. )e man die bij het verwisselen |an een zeil gegrepen was door :n windstoot kon achttien mi- juten nadat hij van zijn jacht ras gevallen door een rubber- )t van de mijnenjager Hr. Alkmaar gered worden. Hij jon na zijn redding op eigen racht onder begeleiding van :n reddingboot en de mijnen- iger de haven van Den Helder ïenlopen. Volgens de Kustwacht is op- jeuw gebleken, dat veel wa- srsporters onvoldoende aan- icht schenken aan de waar- chuwingen voor harde wind ■windstoten. Staatssecretaris Dees van Volksgezondheid wil de nomi nale premie van 65 gulden pier verzekerde (kinderen de helft) al op 1 oktober invoeren, maar volgens het advies zal voor de invoering zeker een half jaar nodig zijn. Die zes maanden zijn nodig om de verzekerden voor te lich ten en om de ziekenfondsen de gelegenheid te geven hun ad ministraties aan te passen. De Tweede Kamer zal zich pas volgende maand over de invoe ring van de nieuwe premie uit spreken. Als de regering het advies van de Ziekenfondsraad zou overnemen, zou de nomi nale premie dus op zijn vroegst volgend voorjaar een feit kun nen zijn. Het advies gaat verder over de technische uitvoering van het nominale premiestelsel. Zo moeten ziekenfondsen volgens de Ziekenfondsraad het recht krijgen boetes tot tien procent van de nominale premie op te leggen aan mensen die, na aan maning, weigeren te betalen. Blijft de verzekerde ook dan nog in gebreke dat moet het fonds een incassobureau kun nen inschakelen. De kosten daarvan mag het fonds op de betrokkene verhalen. Aan de andere kant moeten ook kor tingen mogelijk zijn: voor mensen die de premie automa tisch van hun rekening laten afschrijven en voor mensen die meerdere termijnen vooruit betalen. In een ander ontwerp-advies waarschuwt de Ziekenfonds raad staatssecretaris Dees er voor de invoering van budget ten op het terrein van zieken fonds-verstrekkingen niet te overhaasten. De raad wijst deze vorm van kostenbeheer sing niet af, maar er is nog te weinig duidelijkheid over hoe de invoering verantwoord kan plaatsvinden, zo staat in dit ad vies. Van mijn vader hoor ik nog wel eens lovende woorde» over pop-recensent »p van Leest. Logisch ook; if wel mijn pa als de heer Va® Leest zijn Zappa-fans. I® hebben ze dus gemeen. ze niet gemeen hebben, dat mijn pa zich totaal We bemoeit met de muziek i" mijn tijd en Van Leest «e'j Dat stoort me. Mijn pa he® een zoon en zo ook ZapP Zou het geen tijd word® dat zoontje Van Leest dew briek van zijn vader ove®' neemt Breda Jan Prinsen |Wat Deze mannen mogen zich voortaan met wentelwieken verplaatsen. In Deelen zijn ze geslaagd voor het groot militair bre vet helicoptervliegen. - fotoanp EORGE BUSH, de Amerikaanse vice-president en sinds giste nde presidentkandidaat van de Republikeinen, verwijt zijn De- ocratische rivaal Michael Dukakis tot vervelens toe dat hij een apjanus is in defensie-aangelegenheden. Wat jammer voor George, die zo graag de rol van macho en imbo speelt. Uitgerekend zijn tweede man, running-mate sena- r Dan Quayle, blijkt een 'deserteur'. Hij drukte zijn snor, toen n maten vochten in de hel van Vietnam. Het rijkeluiskind ontliep 1969 de militaire dienst en dus de oorlog in Vietnam om zijn ichtenstudie te kunnen beginnen. Zijn invloedrijke vrienden en Mie zorgden ervoor dat Quayle bij de Nationale Garde - de rritoriale troepen in Amerika - werd ingedeeld en zodoende oetde hij niet naar Vietnam. Wat jammer voor George. Hij wilde met de jonge, knappe yup- e Dan Quayle spectaculair scoren bij de nieuwe baby-boom- e"®ratie' die de trauma's van Vietnam nog niet heeft verwerkt. Wat jammer voor George, die in de voetsporen van Ronald eagan het patriottisme pathetisch loopt op te lieren als de be- ngrijkste Amerikaanse deugd en nu in zijn maag zit met de rnimotie rond 'de capabele en begenadigde politicus en stem- entrekker' (woorden van Bush) Dan Quayle. Wat jammer voor George, wiens eerste eigen besluit in acht was George?', vroegen de Democraten prikkelend) middellijk als een grandioze blunder is beoordeeld. De verras- ;"ae keuze van Dan Quayle als running-mate was bedoeld als s S^cieus gebaar naar de vrouwen, de jongeren en de rechtse or n u?en' die de erfenis van Reagan niet verknald willen nue blunder om Quayle als running-mate te kiezen kan Bush 'verkiezingen in november kosten, ant er is meer. Dan Quayle zou in de slag geweest zijn - het eiiswaar een insinuatie, maar de vele berichten in de pers er- doen hem geen goed - met de lobbyiste Paula Parkinson, ae playmate van Playboy. De senator zegt dat 'er niets' ge- ■iurd is en dat kan best waar zijn. >nt^ -aïïmer voor Geor9e. die tijdens de Republikeinse Con- nri h» w (-)rleans goede sier maakte met de vlag, het vader- rh't a i lita'r sterl<e Amerika, de vrijheid van het individu, het me a ,en' de farnilie als hoeksteen van de samenleving, de ealp aanae deu9den- Bush introduceerde Quayle als de mi o ZTn' de ideale schoonzoon en de ideale vader/echtge- uL?n dan-die vreemde vrouw. jammer voor George, die nu in de krantekoppen opduikt DEN HAAG (ANP)-Mi litairen kunnen een jaar voordat zij 55 worden vrijwillig met buitenge woon verlof en krijgen dan 80 procent van hun bruto militair inkomen. Voorwaarde is dat zij functies bekleden die bij voorbeeld door techni sche ontwikkelingen op den duur zullen worden opgeheven, en dat om scholing minder voor de hand ligt. Dit voorstel heeft staatsse cretaris Van Houwelingen in het overleg met verte genwoordigers van mili taire belangenverenigingen over oudere militairen ge lanceerd. In maart had de staatsse cretaris al voorgesteld dat militairen die in eigen tijd een studie of opleiding vol gen die mede in het belang is van de dienst, ten hoogste een jaar met educatief ver lof kunnen gaan. De - maximaal 250 - vrijko mende arbeidsplaatsen dienden te worden herbe zet. Beide voorstellen, aldus het ministerie van Defen sie, zijn onderwerp van overleg met de belangen verenigingen. Het kabinet heeft in het kader van het arbeidsvoor waarden- en werkgelegen heidsbeleid 1987/1988 beslo ten de vut-leeftijd voor burger-overheidspersoneel eenmalig te verlagen van 61 tot 60 jaar. Dit voorstel be tekent dat in 198815 miljoen gulden beschikbaar komt voor de uitvoering van een vergelijkbare werkgele- genheidsmaatregel voor militair beroepspersoneel. (ADVERTENTIE) niinml hnon Door weer en wind, binnen en t buiten de bebouwde kom. Op J volle tank 200 km! Max. snelheid 40 km/uur. Ook lever- J baar als rolstoel- inrij wagen. t Vraag documentatie over deze fantastische twee-zitter. (Uitsluitend voor gehandicapten.) Postbus 142, Panhuis 6,3905 AX Veenendaal, 0 f Tel 08385-11251 ook vestigingen in de Randstad. AMSTERDAM (ANP) - De Optiebeurs in Amsterdam en de beurs van Brussel willen nauw gaan samen werken. De onderhandelin gen daarover zijn inmiddels begonnen, zo blijkt uit een bekendmaking van de Op tiebeurs. Hoe de samenwerking er pre cies gaat uitzien, kon een woordvoerder vrijdag niet zeg gen omdat dit onderdeel uit maakt van de onderhandelin gen. De Optiebeurs heeft al lang belangstelling voor de Belgische markt. Een optie is het recht om ge durende een bepaalde periode 100 aandelen te kopen of te ver kopen tegen een vooraf vastge stelde koers. Ook op het ogen blik wordt in Brussel al in op ties gehandeld, maar dat ge beurt nog met een bord en een krijtje. In Amsterdam wordt daarentegen gebruik gemaakt van de modernste technische snufjes en is de handel geauto matiseerd. ■c nr.|jti vjiv/ i *_j ui r\i ai ucrvjppci i Ïipriiflf stuntelaar en brekebeen. En dat niet alleen: in de t horvf ^ers is nu de fundamentele discussie gestart over Bush u 9svermo9en en da geloofwaardigheid van George ,R(vj:er9'ste zich nie1 allaan deerlijk in Dan Quayle wat zijn at n, i'i8 ',ec?rd betreft, maar Bush wordt ook verweten dat hij *n man 5 'wron9 9uy', de verkeerde vent heeft gekozen: cht rtilzondar Politiek postuur en een uitgesproken lichtge- 't nroo'H ncapaciteiten bezit president te zijn als Bush in fPesidentsambt iets zou overkomen. ar hot «,Y,ro®9 om te voorspellen dat George Bush de race «dén rit 8 a' verloren heeft. Wel kan geconcludeerd or do rii PaPieren na de Conventie in New Orleans o.a. |n en rond zijn running-mate er niet beter op geworden jammer voor George. DEN HAAG (ANP) - Uit de politiek en de onderwijswe reld is verschillend gerea geerd op het kabinetsbesluit in hoger beroep te gaan in de juridische procedure rond de Harmonisatiewet. Vrijdag besloot het kabinet ap pel aan te tekenen tegen de uit spraak in kort geding van de Haagse rechtbankpresident mr. Wijnholt dat een deel van de Harmonisatiewet in het ho ger onderwijs buiten werking moet worden gesteld en dat de Harmonisatiewet niet mag worden toegepast op studenten die al in 1987/1988 aan een tweede studie waren begonnen. In de reacties wordt een scheiding gemaakt tussen het besluit om de procedure voort te zetten en het feit dat voor het komende studiejaar '88/'89 ze kerheid is geschapen voor stu denten die al een tweede studie zijn begonnen. De CDA-fractie in de Tweede Kamer acht het hoger beroep vanzelfsprekend. Het gaat de fractie daarbij om het principiële punt of de rechter een toetsingsrecht toekomt van wetten. Daarover moet helder heid ontstaan. Met instemming heeft de CDA-fractie vastgesteld dat studenten met een tweede stu die in het komende studiejaar niet de dupe van de Harmoni satiewet zullen worden, aldus de fractiewoordvoerder. De fractie hecht groot belang aan die zekerheid voor studenten. Anderzijds wordt geconsta teerd dat die helderheid en ze kerheid nog niet wordt gebo den voor de jaren na het stu diejaar 1988-89. Dat is wel ge wenst, zo meent het CDA. De PvdA vindt dat de Tweede Kamer direct na het zomerreces moet aansturen op een wijziging van de Harmoni satiewet van collegelden en studiefinanciering in het hoger onderwijs. De toezegging van minister Deetman dat hij zich het ko mende studiejaar 1988-89 neer legt bij het vonnis en studenten die langer dan zes jaar doen over een tweetal studies niet zal straffen met een hoger col- legeld en het afkappen van stu diefinanciering is maar een halve stap, vindt PvdA-Ka- merlid J. Wallage. Het gaat om een 'intens on billijke wet, maar die is wel aangenomen', aldus Wallage. De PvdA zal zelf met aanpas- singsvoorstellen komen als Minister Deetman van Onderwijs. - foto de stem/johan van gurp Deetman dat nalaat, zo kon digde hij aan. De CDA-fractie heeft de wet eerst aangenomen maar krabbelt onder invloed van het vonnis van de rechter terug, signaleerde Wallage. Hij juicht dat toe maar vindt het wel 'een tikje schijnheilig.' De WD was niet bereikbaar voor commentaar. In een eerste commentaar zegt de HBO-raad, de Vereni ging van Hogescholen, blij te zijn dat er een einde is geko men aan de onzekerheid onder de studenten, die al aan een studie waren begonnen over de toekenning van een studiefi nanciering. De afgelopen dagen heeft de telefoon bij de organi satie, bij de Landelijke Studen ten Vakbond en de Vereniging van Samenwerkende Neder landse Universiteiten roodgloeiend gestaan, omdat de studenten na de uitspraak van de rechter niet wisten waar zij aan toe waren. De HBO-raad vindt het ech ter jammer dat de minister van Onderwijs en Wetenschappen in de rechtsprocedure formeel zijn gelijk wil krijgen. De Landelijke Studenten VakBond (LSVB) is niet zo te vreden met het besluit van het kabinet omdat mensen die lan ger dan een jaar studeren niets aan deze regeling voor het ko mende studiejaar hebben. Vol gens een woordvoerder komen deze mensen volgend jaar op nieuw in de problemen. Voorts deelde de studentenvakbond mee dat als de minister in ho ger beroep de zaak wint, de bond juridische wegen zal zoe ken om de zaak verder voort te zetfen. l? Wa volgende week ga ik met vakantie. Waarheen weet ik nog niet. Was ik maar een vermogend buitenlands medisch toerist, dan wist ik het wel. Dan ging ik naar de lichtstad van het noorden, om me daar eens lekker te laten snijden. Je zal straks als Nederlander maar in het Eindhovense Ca- tharina-ziekenhuis komen te liggen, en de beste medische hulp nodig hebben. Mooi dat de beste specialisten dan net bezig zijn om een of andere oliesjeik van de bult in zijn por tefeuille te verlossen, en jou dus niet kunnen helpen. Als straks een rijke Duitser in de buurt van Eindhoven een zwaar ongeluk veroorzaakt, hoeft hij niet alleen zijn bekeuring niet te betalen, hij komt ook nog eens als eerste op de behan- deltafel. Als het medisch hotel Catharina nu al open zou zijn, kon den de Amerikaanse Repubükeinen Dan Quale erheen stu ren. Een zogeheten kijk-operatie zou dan voor eens en voor altijd uit moeten wijzen, of hij wel echt vaderlandslievend is. Kweel niet zo hard", zei George Bush, tegen de merel die hem op de ochtend na de conventie zat uit te fluiten. Kandiedaad niet vergeven worden? Merijn ROTTERDAM (ANP) - De bonden hebben met de directie van DSM-meststoffen overeenstemming bereikt over de afvloeiing van 200 man personeel bij de kunstmestfabriek in Pernis. Vol gens R. Zwijneneburg van de Industriebond FNV is DSM ak koord gegaan met een vrijwillige vertrekregeling voor perso neel van 55 jaar en ouder. Een uitzondering is gemaakt voor ouderen die een vacature open laten die van buiten het bedrijf moet worden opgevuld. Van de regeling kunnen tot 1990 onge veer negentig mensen gebruik maken. Zij behouden 83 tot 86 procent van hun netto salaris. DEN HAAG (ANP) - De behandeling van klachten van patiën ten in de gezondheidszorg is thans verre van optimaal. Dat constateert staatssecretaris Dees van Volksgezondheid in de tweede voortgangsnota patiëntenbeleid die binnenkort aan de Tweede Kamer wordt gestuurd. De staatssecretaris stelt in de nota voor een stelsel te creëren van maatregelen en activiteiten om klachten snel en doelmatig af te handelen. De praktijk leert dat terwille van uniformiteit soms formalisering en dus regelgeving geboden is, zo meent de staatssecretaris. DEN HAAG - In twee ge meenten zullen op ter mijn, maar niet eerder dan met ingang van 1 juli volgend jaar, experimen ten met andere winkelsui- tingsuren dan in de wet vastgelegd worden uitge voerd. De duur van het experiment zal maximaal twee en een half jaar zijTt. Er is nog niet besloten welke gemeenten voor het experiment in aanmer king zullen komen. Voor dat het experiment kan beginnen zullen de Tweede en de Eerste Ka mer akkoord moeten gaan met een nog in te dienen wetsvoorstel, dat de weg naar de experimenten open legt. Het kabinet heeft hiertoe gisteren op voorstel van staatssecretaris De Graaff-Nauta (Binnen landse Zaken) besloten. Het experiment winkel sluiting vormt onderdeel van omvangrijker plan, waarin zogenoemde D'ge- Staatssecretaris Graajf-Nauta. - foto de stem/johan van gurp meenten en D'provincies - de D staat voor deregule ring en decentralisatie - de kans wordt geboden te experimenteren met ont heffingen van voorschrif ten die als knellend wor den ervaren. ROTTERDAM (ANP) - Na de Hermod en de Balder is ook het laatste werkschip van het offshore-bedrijf Heerema door de Spaanse stakers verlaten. Het ging om de Odin in de Golf van Mexico. De 74 Spanjaarden zijn inmiddels overgevlogen naar hun vaderland, aldus woordvoerder Erdbrink van Heerema. Ook op de Odin deed zich nog een geval van muiterij voor, evenals eerder op de op de Noordzee liggende Hermod, aldus Erdbrink. De Spanjaarden maakten het onmogelijk dat de Odin, die zelf geen voortstuwing heeft, werd versleept. De Amerikaanse kustwacht werd te hulp geroepen, maar uiteindelijk besloten de Spanjaarden vrijwillig van boord te gaan. DEN HAAG (ANP) - De kwalificaties gold, super grade en ultra high grade op VHS-videobanden kunnen de consument op het verkeerde been zetten. De hogere prijs die betaald moet worden voor banden met dergelijke aanduidingen is meestal niet terecht. Tot deze conclusie komt de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWO) na een onderzoek dat zij samen met Belgische, Britse en Zwitserse consumentenorganisaties uitvoerde naar 50 VHS, VHS-C en Video 8-banden. Volgens de VWO zijn kwalificaties als gold en super grade door de fabrikanten bedachte fantasienamen die een betere kwaliteit suggereren. Bovendien zijn die van de ene fabrikant niet vergelijkbaar met die van de ander. Uit het onderzoek van de Stichting VWO blijkt dan ook geen relatie tussen gradatie- aanduidingen op de verpakking en de kwaliteit. De informatie op de cassettes van het Video-8 systeem is daarentegen niet suggestief. AMSTERDAM (ANP) - De Sociale Verzekeringsbank heeft in 1987 5,5 miljard gulden aan kinderbijslag uitbetaald aan 1,9 miljoen huishoudens. Dat is 1,6 miljard gulden minder dan in 1986. Oorzaak hiervan is de wet Studiefinanciering, die eind 1986 in werking is getreden, waardoor ouders van studerende kinderen vanaf 18 jaar geen recht meer hebben op kinderbijslag. Dit staat in het jaarverslag van de Verzekeringsbank. Aan AO W-pensioenen keerde de instelling vorig jaar 24,2 miljard gulden uit aan eveneens 1,9 miljoen 65-plussers. In 1986 werd 23,7 miljard uitgekeerd aan een gelijk aantal AOW'ers. Het jaarverslag noemt het opvallend dat het aantal vrouwen boven de 80 jaar ruim twee keer zo groot is als het aantal mannen: 292.000 vrouwen tegenover 137.000 mannen. De Verzekeringsbank keerde vorig jaar 2,7 miljafc gulden uit aan AWW-pensioenen. Dat is evenveel als in 1986. Het bedrag kwam ten goede aan 172.000 weduwen en 2.700 wezen.

de Stem | 1988 | | pagina 3