eiling gebruik an grondwater I Weerman I Willy K FNVstudiekosten drukken AKEN VAK! REND Opening internationale kampeerplaats scouting Rijkspolitie rolt oplichtersgroep op GEDEPUTEERDE STATEN WILLEN LEEGSTAND VERMINDEREN Meisje durft nu pas verkrachting bij politie aan te geven REAU ANDEREN Eikels worden Boomen heeft druk programma Uw officiële Mercedes Benz dealer li: A/tekeningen n\ worden, ijf. Waspik 04168-1236 'VERDER STUDEREN IS SOMS NIET MOGELIJK' JIDDELBURG - Verbetering van oudere en jslechte huizen en het slopen of opknappen van leegstand. Daarmee hopen Gedeputeerde Staten de woningkwaliteit in de provincie fors te kun- pen opkrikken. SPZ begeleidt zelfstandige gehandicapten h. Dorpsplein Ifrond komen. t/larkus Makelaardij 01806-15233 V UW GASREKENING?! mm lerkomst valse dollars bekend :nse glashandel Contacten Project ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 'REKENING ALSNOG GEPRESENTEERD' Dronken chauffeur na achtervolging door douane gepakt Anderhalfjaar voor Terneuzense drugsexporteur Westdorpe wint de supercup voor staande wipschutters P. HOMMEL B.V. ïenbedrijf en de Maat b.v. heift altijd zéér mooie „itir-girints" op voorraad. DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever TERNEUZEN - De samenwerkende groe pen van uitkeringsgerechtigden van de FNV in Zeeuwsch-Vlaanderen willen dat de scholen voor voortgezet onderwijs in de streek maatregelen treffen om de studie kosten voor hun leerlingen te drukken. jet gaat om kosten die de scholen zelf in de hand ïebben zoals boeken, excursies, schoolfonds, ithoolreizen, sportkleding. Deze kosten kunnen volgens de FNV zo hoog oplopen dat het voor ouders met lage salarissen niet op te brengen is om hun kinderen verder te laten studeren. De FNV geeft in een brief de scholen dan ook in overweging zo min mogelijk schoolreisjes te organiseren en geen excursies te houden als de informatie ook op een andere (goedkopere) ma nier aan de kinderen doorgespeeld kan worden. Boeken moeten zo lang mogelijk worden ge bruikt. En ouders moeten meer de tijd krijgen om alle rekeningen te kunnen betalen. Beta lingsregelingen moeten wel getroffen kunnen 00 - 4561 GP Hulst >906 en 16828 bureau Zeeuwsch-Vlaande- ipleiding Schoonmaakbedrij- tot schoonmaker/ster resp. <ans op werk. die met name 's avonds van <en (2 dagen per week) en iedereen die geschikt is irt in november. u. is er een voorlichtingsbij- te Terneuzen, Rosegracht2. p uw komst kunnen rekenen. [Volgens de woningbouwnotitie 1988 moet de nieuwbouw »en stapje terug doen om die verbetering te bereiken. Vooruitlopend op hun advies |ver de jaarlijkse woningtoe- rijzing aan Zeeland, schatten bs dat volgend jaar 1000 tot 1340 nieuwe woningen nodig lijn. Voor een deel kan die nieuwbouw in de plaats komen fcan slechte, te slopen huizen. Perder moet er volgens het col lege genoeg geld op tafel ko men om in 1989 1400 huizen te kunnen verbeteren. Een belabberde woningkwa liteit is geen typisch Zeeuws probleem, een grote leegstand i dat wel. In januari stonden deze provincie 5000 huizen »g, 300 meer dan een jaar eer- lier. Echte probleemgemeenten •ok. igsturen: t.a.v. Elly Boon. ■MIDDELBURG - GS heb- :n de Dienst Sociaal-Pe- lagogische Zorg (SPZ) aan- ;ewezen voor de begelei- ling van geestelijk gehan- licapten, die enigszins zelf- rtndig kunnen wonen. Pot 1989 krijgt de SPZ daar door jaarlijks 24.000 gulden beer. Volgend jaar is 72 mille eschikbaar en daarvan kan de osegracht 2 jdienst vijftien gehandicapten egeleiden. Het geld is afkom- Sg van het ministerie van relzijn, volksgezondheid en •iltuur (WVC). GS hebben de dienst ook ge raagd een samenwerkings- silx To Hl IIII* |v?rband aan te gaan met ge- IC IIUU Bjinsvervangende tehuizen en I andere inrichtingen om voor p I JS III mi T CI goede doorstroming te zor- 11"® 11®-Begeleid wonen is uitein- ra Rn m2 IJelijk het doel. De samenwer- Itong moet per regio van de zijn Vlissingen en Sas van Gent, samen goed voor veertig procent van de leegstand. Van de 5000 leegstaande huizen zijn er >750 'zonder meer slecht te noemen'. Vooral die categorie komt in aanmerking voor sloop en eventueel vervangende nieuwbouw. Als het aan GS liggen zal de helft van de nieuwbouw vol gend jaar bestaan uit sociale bouw (vooral kleine woningen) en premiekoop-A huizen. De sociale woningbouw is vooral nodig om aan de vraag van ouderen, die langer zelfstandig willen wonen, te kunnen vol doen. De vraag van jongeren naar dergelijke behuizing neemt iets af. In de premiesec tor is juist de vraag naar rui mere huizen groter. De andere helft van de nieuwbouw in Zeeland is voor de ongesubsi dieerde sector, premiehuurwo ningen van beleggers en nieuwbouw met een eenmalige bijdrage. GS houden rekening met de plannen voor stads- en dorps vernieuwing en met de woon voorkeuren, dit alles volgens het pas vastgestelde streekplan Zeeland. Bij de terugdringing van leegstand vraagt het col lege de gemeenten om com- plex-gewijs te werken. Vlissin gen brengt op het ogenblik de woonsituatie in die gemeente in kaart, in Sas van Gent, waar de problemen zich toespitsen op de wijk St-Albert, is men nog niet zover. Op 12 en 14 september be spreken de Zeeuwse gemeenten de woningbouwnotitie met ge deputeerde E. Maris-Koster. Ze hebben vervolgens tot 21 sep tember de tijd om officëel op het stuk te reageren. Het pro vinciale advies over de wo ningtoewijzing gaat pas in no vember de deur uit. gebruik flerend jldens ïs- MIDDELBURG - Om te weten te komen hoe het staat met let gebruik van zoet grondwater in Zeeland, legt provin ciale waterstaat de komende weken contacten met land- en unbouwers op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen. s en |4 rf#Ü ■weden de Westerschelde gaat in eerste instantie om het onze correspondent LST - De herkomst van woensdag door de rijks- I Hulst onder- Partij vals biljetten •JjjBan 100 dollar is bekend. Mr. F.J. Haarmanweg 34, IEer.onderznav ,772, 4538 AS TERNEUZg^ Re-experts va^df Central; vrijblijvend inlichtingen betret ®rche Informatiedienst in beglazing **aa8 heeft uigewezen dat >n i™}ds ziin vervaardigd in 'leden11 al enkele jaren 'Eng;iandrnietigde dmkkerij f oi 42"iarige Hulstenaar Binpen ®enaar van de twee wo- in weJaarin de valse biljet- liddao gevonden, is gister- «ier vin Wg.eleid voor de offi- n enveloppe, postzegel is niet ij <*n jnstie te Middelburg. an Jsteld" Verzekerde bewaring ier 505 - 4530 WB Terneuze" Van onze verslaggever CADZAND - Met het ont vouwen van een aantal vlaggen in top is vrijdag op het vorminscentrum Hedenesse bij Cadzand officieel de internationale kampeerplaats voor scouts in gebruik geno men. Burgemeester J. Kruize van Oostburg verrichtte samen met enkele Britse scoutingle- den en directeur N. Peterse van Hedenesse de ceremo niële handelingen onder de vlaggestokken. Peterse stelde in zijn toe spraak nadrukkelijk dat het vormingscentrum Hedenesse met het ingebruiknemen van de kampeerplaats niet haar eigenlijke functie zou verlie zen. „Sommige mensen zeg gen dat Hedenesse verdwijnt en een scoutscentrum wordt, dat is zeker niet waar. De stap die vandaag gezet wordt is een aspect van de ontwik keling die juist gebaseerd is op het bestaan van de lokatie Hedenesse en het voortbe staan als plaats voor zinvol educatief, cultureel, en so ciaal werk mede mogelijk maakt," voerde Peterse aan. Burgemeester Kruize sprak de hoop uit dat door de con tacten met B W Scouting uit het Britse graafschap Es sex Hedenesse zou kunnen uitgroeien tot een internatio naal centrum. „Hopelijk groeit het centrum uit tot een goede basis om de jeugd bij elkaar te brengen in een pe riode dat de grenzen aan het vervagen zijn," aldus Kruize. Namens de Britse scou tinggroepen die de afgelopen dagen op Hedenesse vertoefd hebben sprak George Baker. Hij drukte de genodigden op het hart dat de Engelse jon gens en meisjes gezien moest worden als de ambassadeurs van hun land, in tegenstel ling tot andere jeugdige Brit ten, die met name op en om de voetbalvelden naam ge maakt hebben. De vlaggen van Zeeland, Engeland en Nederland in top. Op de voorgrond burge meester J. Kruize FOto wim kooyman Na de korte ceremonie werd er gebarbecued. In een van de zalen van het centrum was een expositie ingericht van het project dat de jeug dige Britse scouts de afgelo pen week hebben gedaan. De Britse kinderen waren overi gens niet alleen onderge bracht op Hedenesse, maar ook op recreatiepark Schone- veld in Breskens. De samenwerking tussen het Cadzandse vormingscen trum en Scout Travel service, de organisatie die voor 700.000 scouts kampen orga- niseerd, verkeert nog in een experimenteel stadium. In de toekomst zal bekeken wor den of het samenwerkings verband wordt voortgezet. Aanstaande dinsdag gaat een groep van 75 Britse scouts Nederlandse mari niers op Neeltje Jans assiste ren bij het tonen van vijftig vlaggen, die ontworpen zijn in opdracht van het ministe rie van verkeer en water staat. Na de plechtigheid wordt de Delta Expo bezocht. (ADVERTENTIE) gebied ten zuiden van de lijn Oostburg-Sluis, op Walcheren worden boeren rond Oranjezon benaderd. In de afgelopen weken heeft een zelfde inventarisatie al plaats gevonden in Zuid-Beve land, waar ongeveer zevenhon derd land- en tuinbouwers me dewerking verleenden. In de door waterstaat 'geprikte' ge bieden zit waarschijnlijk zoet of brak water in de grond. In Zeeuwsch-Vlaanderen is dat op meer plaatsen het geval, en die doen de onderzoekers mis schien ook nog aan. Ze hopen zo precies aan de weet te komen wie waar hoeveel grondwater aan de bodem onttrekt. De inventarisatie ligt aan de basis van een zogenaamd grondwaterdeelplan. Dat geeft aan waarvoor het grondwater kan worden gebruikt: land- en tuinbouw, drinkwatervoorzie ningen, of nog andere doelein den. Volgens de provincie is het persé niet de bedoeling van het onderzoek om clandestiene on trekkers op te sporen. De rap portage moet nog dit jaar ge reed komen. Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 WESTDORPE - De fanare Eikels Worden Boomen heeft voor de komende tijd een gevulde agenda. Het muziekgel- schap, dat dit jaar het 105-jarig bestaan viert en daarmee de oudste vereniging is in de gemeente Sas van Gent, geeft zondag 21 augustus een concert in Clinge. De Clingse fan fare Weldoen Door Vermaak viert op die dag het honderd jarig bestaan. VLISSINGEN - De rijkspolitie op Walcheren heeft drie mannen aangehouden, verdacht van oplichting tot een be drag van ruim 200.000 gulden bij verzekeringsmaatschap pijen. Het drietal HL. (38), AD. (36) beiden uit Vlissingen en AH. (38) uit Grijpskerke blijven in voorlopige hechte- Ter voorbereiding op dit con cert zal de fanfare uit West- dorpe vandaag een optreden verzorgen in 't Oude' Raed- thuys. Onder leiding van diri gent Henk Mulder zullen di verse muziekstukken ten ge hore brengen, waaronder mar sen. Het concert begint om 20.30 uur en de toegang is gratis. Verder staat er nog een voorlichtings-avond op het programma op donderdag 29 september. Die heeft tot doel het ledental, dat momenteel twintig bedraagt, op te vijzelen. Speciaal voor de opleiding van nieuwe leden is G. Léfebure, gediplomeerd lerares aan de muziekschool van Zelzate, aan getrokken. Die zal de opleidin gen van de rietinstrumenten voor haar rekening nemen. nis. L. wordt door de politie be schouwd als de hoofdverdach te. Hij deed als eerste in decem ber van het vorig jaar bij poli tie en verzekering een valse aangifte van diefstal van zijn personenauto. Daartoe wist hij ook zijn plaatsgenoot D. en H. uit Grijpskerke te verleiden. De voertuigen werden echter voorzien van valse papieren en kentekenbewijs en op de vrije markt verkocht. Getracht werd ook er twee door de verkopen naar Marok ko. In Spanje echter liep het mis omdat de papieren niet in orde waren. L. en de 37-jarige Vlissinger S.T., die de auto's bestuurden, werden in Spanje vastgehouden. Terug in Neder land ging L. gewoon door. f T27 worden, maar de FNV vindt dat die voor ieder een moeten gelden. „Het aantal leerlingen dat van thuis niet de middelen meekrijgt om aan alles mee te doen moet niet worden onderschat. En de vernedering die dreigt als iemand moet bekennen het geld voor de schoolreis niet te hebben kan zeer demo raliserend werken op het volgen van de lessen. De als geruststellend bedoelde mededeling dat de betaling in termijnen kan, versterkt dat nog. Gespreide betaling wordt daarmee immers een taken van toegegeven armoede", aldus de sa menwerkende groepen in de oproep aan de scho len. oningkwaliteit staat voorop DIT WEEKEINDE wordt geen voorbeeld van zomers weer. Even zijn we de zomer kwijt, maar vanaf dinsdag krijgt het weer een redelijk zomers uitzicht. Het hogedrukgebied dat ons afgelopen twee weken prach tig weer bracht ligt nu in de buurt van de Oekraïne, te ver weg om nog echt zomers weer te brengen. Een depressie met een druk van 992 Hectopascal stuurt onstabiel weer op ons af. De bovenlucht is gisteren flink beginnen af te koelen en daardoor vormen zich steeds meer buien. Vandaag begint de dag nog op sommige plaatsen zonnig, maar naarmate deze zaterdag vordert neemt ook het aantal buien toe. Die gaan vergezeld van onweer en zelfs plaatselijk met rukwinden. De maximum-temperaturen halen nauwelijks de 22 gra den. Veel minder dan afgelopen donderdag toen om precies drie uur de thermometer op 30,2 graden stond. De wind is al naar het zuid-westen gedraaid en heeft een kracht van vier Beaufort. Die neemt langszaam toe tot vijf en aan de kust zelfs tot zeven. Beaufort. Morgen is er vrijwel helemaal geen zon. Mogelijk dat aan het eind van de dag de zon zich nog even laat zien, maar de kans daarop is erg klein. De gehele zondag kunnen er buien vallen. De onweerskansen nemen af en rukwinden komen vrijwel niet meer voor. De temperatuur daalt echter wel. We moeten zondag rekening houden met maxima van nauwe lijks twintig graden. Ook maandag is de kans op buien erg groot. De wind blijft dan nog hard uit het zuid-westen waaien. Pas dinsdag wordt het weer iets redelijker, de buien verdwijnen, de wind zwakt af, maar de temperaturen komen voorlopig niet hoger dan twintig tot 22 graden. Gisteren heeft het op sommige plaatsen fors geonweerd en was er sprake van zware regenval. Als u plannen hebt om naar Duitsland of Polen te vertrekken, houdt dan rekening met erg zwaar onweer. Het strandwater heeft nu de negentien graden-grens be reikt en dat is waarschijnlijk de hoogste temperatuur van deze zomer. Voor de duivenliefhebbers geen gunstig weer en de zeilers en surfers moeten goed opassen. De wind heeft op grote oppervlakten de kracht van een lichte storm. Als u toch wilt zwemmen aan de kust zijn de veilige tijden dit weekeinde van 's-middags half twee tot 's-avonds half acht. De weerspreuken: 'Half augustus zonneschijn, verschaft de boer een goed vat wijn.' 'Als de vogels fluiten, doet de donder onze oren tuiten.' MIDDELBURG - Uit angst voor represailles deed het Mid delburgse meisje pas vijf jaar na de verkrachting hiervan aangifte bij de politie. Hij wordt ook verdacht van diefstal van vier andere auto's. Tijdens de verhoren kwam verder aan het licht dat AH. en AD. begin van dit jaar een man in Vlissingen hebben op gelicht voor 50.000 gulden. Dat geld hadden ze nodig voor het opzetten van een autobedrijf, dat er overigens niet is geko men. In totaal zijn in deze zaken dertien mensen aangehouden die op een of andere wijze er bij betrokken waren. Het gros daarvan werd na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Om de zaak tot een oplossing te bren gen hebben is een team van acht politiemensen zeven we ken lang in touw geweest. Vrijdag stond een van beide verdachten, de 23-jarige Mid delburger MM., voor de recht bank waar een gevangenisstraf werd geëist van veertien maanden. „Want het mag dan wel laat zijn, de rekening wordt door justitie alsnog ge presenteerd", aldus officier van justitie mr. Tempel. Op 19 mei ontmoette het toen zeventien-jarige meisje haar Van onze correspondent TERNEUZEN - De automo bilist CW. uit Axel is don derdagavond laat na een achtervolging van enkele kilometers door de douane op de Noorwegenweg klem gereden. De man bleek onder invloed te zijn. Hij werd overgebracht naar het politie bureau te Ter- neuzen. Daar wees een blaas- test uit dat hij teveel had ge dronken. Een adem-analyse- test weigerde hij. Tevens ontdekte de polilie dat voor het voertuig waarin W. reed geen verzekering was afgesloten. Behalve een proces verbaal kreeg W. ook een tijde lijk rijverbod opgelegd. Aanleiding tot de achtervol ging door de douane was het feit dat W. op de Schuttershof- weg in Terneuzen een tweetal geparkeerdstaande auto's aan reed en daarna gewoon zijn weg vervolgde. Een van de aangereden voertuigen was het voertuig van de douane, waar mee de man tenslotte werd klemgereden. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De arron dissementsrechtbank in Middelburg heeft de 41 ja rige Terneuzense F. de J veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Hij krijgt de straf voor handel in en export van verdovende middelen. Tegen De J. was twee jaar geëist. De politie van Terneuzen ar resteerde De J. op 22 april van dit jaar na een lang onderzoek waarbij ondermeer de telefoon is afgeluisterd. De J. had bij zijn arrestatie 250 gram cocaïne op zak. In zijn huis vond de po litie soft drugs, een pistool en een revolver. ex-vriend van jaren daarvoor in de stad, waarna zij met een smoesje door hem en zijn vriend M. werd meegelokt naar een flat. Daar werd haar al snel duidelijk dat de jonge mannen andere plannen met haar had den en resoluut stapte het meisje dan ook op, om tot haar grote schrik tot de ontdekking te komen dat alle deuren in middels op slot waren gedaan. Na een korte discussie tussen beide mannen over de volgorde van het misbruik werd het slachtoffer onder bedreiging met geweld tot gemeenschap gedwongen. Na afloop werd haar nadrukkelijk verboden er met 'wie dan ook' over te pra ten, welke bedreiging werd on derstreept met een in de aan slag gehouden stanleymes. Het meisje hoopte vervol gens de nachtmerrie te kunnen vergeten, maar vijf jaar later besloot zij zich aan te sluiten bij een praatgroep om de ge beurtenissen alsnog te kunnen verwerken. Toen ook durfde ze pas aangifte te doen bij de poli tie. De ex-vriend is intussen te rug gekeerd naar zijn geboor teland „Maar dat is nog geen reden om ook M. de dans te la ten ontspringen", aldus de offi cier. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze correspondente AXEL - Westdorpe heeft de supercup gewonnen voor staande wipschutters. Dat gebeurde op het terrein van de schuttersvereniging Ons Vermaak te Axel waar de finale plaats vond. Drie zestallen hadden zich via de voorronden geplaatst voor deze finale. Gilze en Rijen, Westdorpe en St.-Jansteen moesten in drie maal tien ron den uitmaken wie de opvolger zou worden van De Batavieren uit Hulst. Na de eerste ronde leidde het zestal van St.-Jansteen met zes punten voorsprong op West dorpe. Na de tweede ronde wa ren de rollen omgedraaid en leidde Westdorpe met zeven punten voorsprong. In de derde ronde maakte Westdorpe geen fouten en bouwde die voor sprong zelfs nog uit. Met 93 punten werd het winnaar van de supercup. St.-Jansteen werd tweede met 82 en Gilze en Rijen derde met 59 punten. Individu al scoorde B. SamiA uit St.- Jansteen met 24 punten het hoogst.

de Stem | 1988 | | pagina 17