Persconferentie in auto Ziekten bedreigen verdronken Sudan Conventie brengt twijfels van republikeinen aan het licht 5 Gijzeldrama begon in bankkantoor Gladbeck BUITENLAND peStem financiën AMSTERDAMS de stem BUITENLAND ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 EEN KOFFIEPAUZE VAN GANGSTERS IN KEULEN KEULEN (DPA) - „Als ik geld in me zak heb, ben ik de baas", zegt de kaper door de open raampjes van de vluchtauto. Hij zit in zwartleren jek op de achterbank en drukt zijn pistool op de hals van de naast hem zit tende, 18-jarige Silke Bischoff uit Bremen. NIEUWSOVERZICHT Israël wijst grote groep Palestijnen uit Concentratie op Belgische biermarkt Taiwan laat - na 34 jaar - zeelui vrij Bloedige etnische onlusten in Burundi Verkiezingen libanon verstoord door rechte Botha wil praten over vrijlating Mandela Walesa: staking enig strijdmiddel in Polen (HET valt niet mee om Piet aan de praat te krijgen. Beurs houdt herstel vast T21 Zonder enige schroom pra ten de twee gijzelaars met verslaggevers en nieuws gierigen - met iedereen, kortom, die in de buurt van de machtige BMW durft komen, zoals hij daar ge parkeerd staat in voetgan gersgebied in het centrum van Keulen. Een paar uur voor het drama op Autobahn A 3 bij Aegidien- berg in Nordrhein-Westfalen bloedig zal aflopen, houden de gangsters in het centrum van de domstad koffiepauze. De man met de bont-geta toeëerde handen trekt aan een sigaret, waarvoor hij het pis tool van de rechter- in de lin kerhand werpt. De haan is ge spannen. In de wagen liggen si- garettenwikkels, een zak broodjes, een draagbaar radio toestel, dat de Nederlandse po litie de heren heeft gegeven. „Natuurlijk spijt 't me dat de jongen dood is", zegt de geta toeëerde, als een journalist hem naar zijn gevoelens vraagt. „Maar de politie heeft er zelf schuld aan; als ze die grap met ons mokkel niet had uitge haald, was 't niet gebeurd." Silke Bischoff volgt de dia loog tussen de gangsters en de journalisten en ze lacht zelfs nogal eens en zegt dat ze bang is. De andere vrouw zit bijna alsof ze er niet bij hoort, op de achterbank rechts naast de gangster met het leren jek en rookt zonder wat te zeggen. Obers brengen de koffie en het bier met trillende handen. „Nee, geen plastic bekertjes. Bier in blik!, eist de geta toeëerde man. Een journalist moet de hete koffie voorproe ven, dan pas drink de geta toeëerde. De man in het leren jek verliest zijn kalmte en wil weg. „De paaltjes moeten weg", commandeert de getatoeëerde en hij wijst op de paaltjes die voetgangerspromenade scheidt van de auto's. Het duurt een eeuwigheid voordat de sleutel komt waarmee de paaltjes om geklapt kunnen worden. Er verschijnt een vrouwelijke arts, die in alle rust de schot wond verzorgd in het dijbeen van de vriendin van de gang sters. Zij zit voorin, naast de getatoeëerde man. Vlak voor het einde komt nog een man aan in een feeste lijk overhemd, klaarblijkelijk een rechercheur uit Gladbeck, die onderhandelingen aan biedt. „Hou op, heb ik geen zin in," zegt de gatatoeëerde gang ster, en hij draait het contact sleuteltje om. Ook onderhandelingen met een katholieke bisschop, waar van tijdens de koffiepauze sprake was, zijn van de baan. Ten besluite stapt een journa list in de wagen. Hij zal de ban dieten de weg naar de Auto bahn zal wijzen. De getaoeëerde geeft gas, buigt af naar rechts, richting gerechtsgebouw en hij - men gelooft zijn ogen niet - blijft netjes staan voor rood ver keerslicht. Dan legt hij er de zweep over en twee dozijn auto's brandden los als ging men bij autorennen van start. De auto's van de politie en die van de persjongens rijden door mekaar heen. De wilde jacht, zuidwaarts, is begonnen. "We willen weg, ver weg," had de getatoeëerde in Keulen gezegd. „Geen russe - dan Een van de bankrovers tijdens de korte pauze/persconferentie in Keulen. overkomt geen mens wat. In het andere geval - we hebben niks te verliezen. Wanneer we niet verder kunnen, zetten we er een punt achter." Een terwijl iedereen toekijkt laat hij met zijn pistool zien wat ie bedoelt: Hij brengt het wapen ter hoogte van zijn ge zicht, doet zijn mond open en schuift de loop tussen zijn tan den. I VERVOLG VAN PAGINA 1 HAMBURG - Het drama was dinsdagochtend vroeg be gonnen in Gladbeck in de deelstaat Nordrhein-Westfalen, de woonplaats van de twee gangsters. De beide meer dan eens veroor deelde mannen bestormden een bijkantoor van de Deutsche Bank en gijzelden de 34-jarige loketbediende Reinhold Alles en zijn collega, de 23-jarige An drea Blecker. In de avond stelde de politie de zwaargewa pende mannen een vluchtauto en 420.000 mark ter beschik king. Samen met de gegijzelden vluchtten Rösner en Degowski, gevolgd door politie en vele journalisten, noordwaarts. On derweg dwongen zij twee keer automobilisten hun wagen aan hen af te staan. Bovendien stapte hun vriendin Marion Löblich in. Woensdag doken de mannen in het centrum van Bremen op en kaapten er een stadsbus met 30 passagiers. Zij gaven onbe zorgd voor lopende camera's interviews en lieten zich foto graferen. In de avonduren ver trokken ze in de bus uit de stad en gingen naar een wegrestau rant, waar zij een deel van de gijzelaars lieten gaan - de twee bankbedienden incluis. Toen de politie Marion Löblich over meesterde, schoten zij de Ita liaanse jongen dood en dwon gen zo de vrijlating van hun medeplichtige af. Vervolgens reden de mannen naar Nederland. Daar ruilden zij de bus tegen een zware per sonenwagen en lieten op twee jonge vrouwen na alle reste rende gegijzelden gaan. Don derdagmorgen reden zij terug naar de Bondsrepubliek, om medische hulp te halen voor Marion Löblich, die bij een schotenwisseling was gewond. Op de promenade van Keulen gaven zij weer onbezorgd in terviews. Kort nadat zij 's mid dags de stad hadden verlaten, hield een speciaal commando van de Westduitse politie hun wagen aan. De 22 gijzelaars die nog in bus 53 van het gemeentever voerbedrijf van Bremen had den gezeten, keerden donder dag in een Nederlandse toer- wagen in Bremen terug. De meesten waren nog steeds vol komen in de war. Er werd ge huild en er werd gelachen toen men elkaar in de armen viel. In het gebouw van het gemeente vervoerbedrijf werden de men sen, die een hele nacht in grauwe onzekerheid hadden geleefd, ontvangen door verte genwoordigers van de directie en de senaat van Bremen. Eén ding kwam in alle ge sprekken weer terug: de be stuurder van de stadsbus had zich zo voorbeeldig gedragen en was zo bezonnen opgetre den, dat erger was voorkomen. De bestuurder, die een ern stige schotwond aan de hand heeft opgelopen, is voor het or delijk verlopen van de dienst van het gemeentevervoerbe drijf verantwoordelijk. Hij stond naast de bushalte waar de wagen werd gekaapt. De ka pers stuurden de chauffeur van de bus weg en hij moest in springen. De bestuurder van de Neder landse toerwagen vertelde na aankomst in Bremen dat hij de aangrijpendste rit van zijn loopbaan had gemaakt. Hij zei geen pfennig te willen hebben. „Mijn loon was het, vertwij felde mensen een eerste hulp te kunnen geven," zei hij. De Italiaanse jongen die door de gangsters werd doodgescho ten wilde volgens de passagiers van de stadsbus zijn jongere zuster beschermen. De gang sters hadden hun vuurwapen namelijk gericht op het meisje, nadat de politie hun mede plichtige had gegrepen. Daarop zou Emanuele de Georgi zich tussen vuurwapen en zijn zusje hebben geplaatst. Een paar se conden later vielen de schoten. Door Paul de Schipper KHARTOUM - Besmette lijke ziekten bedreigen de door watersnood getroffen bevolking van Centraal Sudan. Sudanese artsen hebben al enkele gevallen van de be smettelijke cholera gemeld. Het ministerie van Volksge zondheid in Khartoum heeft deze berichten gisteren te gengesproken. Bewijzen zijn er niet omdat de bedoelde slachtoffers di rect begraven zijn, zonder tussenkomst van autoriteiten. Verschillende westerse hulp organisaties waarschuwden gisteren voor het uitbreken van epidemieën. Volgens Jacques de Milia- no, coördinator van het hulp team van Artsen Zonder Grenzen in Kharthoum is de kans op het uitbreken van epidemieën erg groot: 'maar' aldus de Milliano, 'cholera betekent dat er hele wijken van Khartoum weken lang in quarantaine zullen moeten. Dat is een operatie waar de Sudanese overheid niet op zit te wachten'. Door Sudanese artsen die in het rampgebied werken is inmiddels geadviseerd om de nu weer opdrogende krotten wijken volledig te evacueren. De Sudanese overheid lijkt daar niet toe in staat zonder hulp van buitenaf. Bovendien willen de bewoners van de krottenwijken niet weg, ook al zijn ze nog met hun voeten in het water en hebben ze geen dak meer op het hoofd. Die onwil heeft een politieke achtergrond. Veel van de bewoners van de ingestorte lemen huizen zijn christelijke Sudanezen die gevlucht zijn voor een moordende burgeroorlog in het zuiden van het land. Oor zaak van die oorlog is een dreigende 'arabisering' van het zuiden door het islami tisch georiënteerde noorden. „We zijn gevlucht voor de moslims en voor het geweld. Nu geven de moslims ons Een tentenkamp bij de Sudanese hoofdstad Khartoum. geen hulp, maar ze willen ons wel weg hebben. Als we ver trekken, pakken ze ons land, dan kunnen we nergens meer heen", aldus de reactie in de sloppenwijken. „We doen wat we kunnen en we zetten ons voor de volle honderd procent in, maar er is zoveel ellende, dat we het niet meer alleen kunnen. Als er mensen zijn die nog geen hulp hebben ontvangen, dan kunnen we daar niets aan doen", aldus gisteren middag generaal-majoor Ma- ki, voorzitter van het centrale crisiscomité in Khartoum. Hij verzekert desgevraagd dat de regering erop toeziet, dat de hulp van de westerse landen ook werkelijk bij de noodlij dende mensen terecht komt", volgens Waki is er in Cen traal Sudan vooral gebrek aan tenten, medicamenten, trucks en vitaminen. Voedsel hulp is vooralsnog van min der belang omdat er in Sudan nog grote hoeveelheden lig gen opgeslagen. Volgens bronnen binnen westerse hulporganisaties is de afgelopen weken ongeveer 20 procent van de aange voerde hulpgoederen spoor loos van het vliegveld ver dwenen. Een reactie: 'Voor Afrikaanse landen is 15 pro cent normaal, hier ligt het nu wat hoger'. Ondertussen be reiden de Sudanezen zich voor op nieuwe hoge water standen. Dit keer zal de over last niet uit de lucht komen, maar via de Nijl in de Etiopi- sche hooglanden, in het bron- gebied van de blauwe Nijl, regent het al enkele dagen. Dit water kan Khartoum over twee dagen bereiken. De wa terstand in de Nijl is donder dag gestabiliseerd. Het peil ligt nu 75 centimeter beneden de rampvloed van 1946. Sudanese ingenieurs ver wachten voor zondag een snelle stijging. De bewoners van de krottenwijken, ander half tot twee miljoen mensen kunnen zich nauwelijks tegen - FOTO AP het water verdedigen. Alleen in de stad Khartoum en de dubbelstad Omdurman en op het in de Nijl gelegen eiland Tuti bereidt men zich op het ergste voor. De 30.000 bewoners van Tuti hebben een dijklegger van 1800 man in het leven ge roepen. Kinderen vullen zandzaken die door de rege ring ter beschikking zijn ge steld, ezels voeren de zakken vervolgens naar de lage dijk jes, drie zandzakken hoog. Volgens chef-dijkwacht Ach- med Tadumura moet dat af doende zijn: „Zo niet dan staan we hier met 30.000 men sen klaar om ons tegen het water te verdedigen". Tamadura spreekt over 'de schitterende stromen van de Nijl. Met gebeden en gezang van sufi-priesters heeft hij gisteren Allahs zegen over de dijkwerkers afgesmeekt. Zwetend en biddend wachten de Sudanezen op wat de Nijl gaat brengen. 'Insallah', aldus Achmed. Door onze correspondent Jo Wijnen NEW ORLEANS - Vandaag ver laten de Amerikaanse republikei nen New Orleans waar ze vier dagen bijeen zijn geweest voor hun conventie. De 2277 gedelegeerden en de 30.000 uit alle hoeken van het land opgetrom melde gasten zien terug op een poli tiek spektakel dat overigens de inten siteit en spanning van de democrati sche conventie in Atlanta miste. De republikeinen namen bovendien afscheid van Ronald Reagan die de conventie liet luisteren naar een lange toespraak die bepaald niet de beste uit zijn carrière was en die door de Bush-volgelingen zeker niet werd gezien als een echte steun in de rug. Ze verwelkomden de 41-jarige sena tor Dan Quayle als Bush' kandidaat voor het vice-presidentschap en hie ven tenslotte George Bush zelf op het schild. De republikeinen hielden in New Orleans hun twijfels over Bush en over hun politieke toekomst zorgvul dig verborgen achter een rookgordijn van enthousiasme. Maar dat ze door twijfels worden geplaagd, is pijnlijk duidelijk komen vast te staan. Bush zal zeker veel stemmen krij gen van de trouwe leden van de repu blikeinse partij. Maar dat levert hem op 8 november lang niet genoeg elec toraal gewin op om het Witte Huis te veroveren. Bush moet derhalve zijn steun gaan zoeken in het politieke midden, bij de vrouwelijke kiezers en bij de minderheden. De conventie deed een enigszins krampachtige po ging om bij die groepen in het gevlei te komen. Zo was een kwart van de spreektijd toebedeeld aan sprekers uit minder heidsgroepen, maar dat kon het feit niet verhullen dat nog geen zes pro cent van de gedelegeerden zwart of hispanic was. De vrouwen kregen veertig procent van de spreektijd toe gewezen; weliswaar was dat percen tage gelijk aan het percentage van de vrouwelijke gedelegeerden, maar dat neemt niet weg dat de democraten - en vooral Michael Dukakis - een veel grotere aantrekkingskracht op de vrouwen uitoefenen. Om die reden brachten de democraten ook een gro ter aantal vrouwelijke gedelegeerden naar hun conventie in Atlanta. De republikeinse partij kan zich niet ontdoen van het imago een partij voor de rijken en welvarende blanken te zijn. Meer dan tachtig procent van de gedelegeerden in New Orleans had een Europese afstamming. Ongeveer driekwart van de gedelegeerden be kleedt hogere posities in vooral het bedrijfsleven en bijna negentig pro cent had middelbaar of hoger onder wijs genoten. De grootste zorg van de republikeinen is evenwel dat ze poli tiek uit de koers zijn geraakt. Het Reagan-tijdperk is voorbij en hoezeer dat het geval is blijkt uit de resulta ten van opiniepeilingen die onder de gedelegeerden in New Orleans wer den gehouden. In feite denkt de gemiddelde repu blikein anders dan de topmensen van zijn partij, die tijdens de conventie luidruchtig goede sier maakten met de vlag, het vaderland, het militair sterke Amerika, de vrijheid van het individu, de afkeer van iedere over heidsbemoeienis. Ondanks het oor verdovend gejuich dat in de Super- dome hoorbaar was telkens als over de rechten van het ongeboren kind werd gesproken, vond zestig procent van de gedelegeerden dat de regering eigenlijk geen invloed mag hebben op omstreden zaken als abortus. Eveneens zestig procent vond dat er hoognodig iets moet worden gedaan aan de verbetering van het milieu, een vraagstuk dat door de Reagan- regering schromelijk is verwaarloosd. Bijna zestig procent was van oordeel dat economische macht meer telt dan militaire macht. Ongeveer tweederde van de gedelegeerden vond dat de Amerikaanse defensie-uitgaven niet meer hoger hoeven, inclusief de door het Congres sterk besnoeide uitgaven voor SDI. Wil George Bush op 8 november winnen, dan zal hij zich minstens voor een deel van de Reagan-'erfenis moeten ontdoen. Maar hij loopt dan wel het gevaar dat hij de rechter vleugel van de partij van zich ver vreemdt, zijn eigen geloofwaardig heid nog verder ondermijnt en aldus in een soort politiek vacuüm terecht komt. Dat Bush intussen heeft begrepen wat de aard van zijn moeilijkheden is staat vast. Maar of hij in staat is die moeilijkheden te overwinnen is min der zeker. Bush heeft bovendien be grepen dat zijn vrijages met de con servatieven hem in feite niets hebben opgeleverd en dat hij zich derhalve naar het midden van het politieke spectrum moet verplaatsen. Zijn pro bleem is evenwel dat Dukakis daar intussen al vaste grond onder de voe ten heeft. George Bush is nog steeds de ge vangene van zijn loyaliteit jegens Ro nald Reagan. Hij wordt geplaagd door een verleden dat uit niet veel meer dan die loyaliteit bestaat. Het was dan ook bijzonder veelzeggend dat Reagan zelf de conventie niet veel meer kon toevoegen dan dat Bush de uitgifte van de paspoorten in Ame rika met enkele dagen heeft bespoe digd. Over Bush' mislukkingen - zoals zijn abominabel optreden als hoofd bestrijder van de drugsmafia - zweeg Reagan in alle talen. Reagan liet Bush in New Orleans achter als een soort super-klerk die zijn stem minder ver heft en wiens grootste deugd een soort hondetrouw is. De democraten, die al met een zucht van verlichting op de republikeinse conventie hebben ge reageerd, kunnen Amerika met nog meer overtuiging de vraag blijven stellen: 'Waar was George Bush?' JERUZALEM (RTR-DPA-UPI) - Met stakingen en deni straties hebben donderdag Palestijnen in de door Israël l gebieden geprotesteerd tegen de uitwijzing van bij elkaar J Palestijnen. Zij moeten Israël verlaten vanwege hun aaiA in de 'intifadah', de Palestijnse opstand die in december voj jaar uitbrak in de door Israël bezette Gaza-strook en lijke Jordaanoever. Woensdag werden vier Palestijnen naar Libanon uitgewej wegens hun leidende rol bij de onrust in Gaza, aldus een li woordvoerder die de deportatie van nog 25 Palestijnen aaj] kondigde. Die 25 vormen de grootste groep Palestijnen died. Israël wordt gedeporteerd sinds het begin van de 'Intifad; Volgens de woordvoerder gaat het om kaderleden van een reurorganisatie', de benaming die Israël voor de meeste PalJ tijnse groeperingen gebruikt. BRUSSEL (ANP) - De in België opererende maatschappij ken-Kronenbourg, die eigendom is van de Franse vc middelengroep BSN, gaat een fusie aan met de Belgische Maes, de tweede grootste brouwer in België. Dat is bekengemaakt door BSN. Theo Maes wordt de voj| naamste man van de nieuwe groep, waarin BSN de helft het kapitaal controleert. BSN heeft meegedeeld dat de nieuwe groep jaarlijks voor de produktie van 2,2 miljoen hl bier. Ze bereikt een on van rond 385 miljoen gulden. Ze zal in België een marktaand hebben van 20 pet. De nieuwe groep verkoopt de merken Cristal,Kronenbourg, Tourtel plus een aantal gespecialiseen bieren. BSN zegt dat deze operatie past in haar politiek van inter tionalisering van het merk Kronenbourg. Die internationals ring wil ze bereiken door akkoorden te sluiten met grote nat', nale brouwers. MOSKOU (RTR) - Donderdag zijn drie Sovjetzeelieden na 34 jaar gevangenschap op Taiwan per vliegtuig in de Sovjetunie teruggekeerd. Dit heeft het dagblad Izves- tija in Moskou bericht. De mannen op leeftijd, die in I ouderwetse pakken waren gestoken, barstten in tranen uit toen zij Sovjetgrond betraden. Izvestija schreef dat het koopvaardijschip van de drie, I de Toeapse, op 23 juni 1954 door Taiwan was geënterd toen het op weg was naar de Chinese Volksrepubliek. De bemanning werd geïnterneerd in een kamp op Tai wan. Nadat Moskou een beroep had gedaan op Washington I om de invrijheidstelling van de bemanning te helpen verkrijgen, had Taiwan in 1955 negenentwintig man la-1 ten gaan en nog eens vijf het jaar daarop. Maar Vladimir Sablin, Boris Pisanov en Vladimir Kniga werden pas van de week vrijgelaten, aldus Izves tija, die er het commentaar aan toevoegde dat de man nen soms de hoop op terugkeer hadden opgegeven 'om dat het moederland er het zwijgen toe deed' NAIROBI (RTR/DPA) - Mannen, vrouwen en kinderen van Tutsi-stam in het noorden van Burundi zijn sinds zondag slachtoffer van moordpartijen. Volgens het officiële Burundi persbureau APB zijn ook talloze huizen in brand gestoken C hoeveel slachtoffers het gaat is nog moeilijk te zeggen, aldt APB. Als gevolg van het geweld is een avondklok in het hl land ingesteld. 'De moorden zijn op selectieve wijze gepleegd, omdat degi die verantwoordelijk zijn voor de gruweldaden alleen mei van de Tutsi-stam hebben aangevallen', voegde het persbure;, eraan toe. Volgens een werstese correspondent in het buurhui Rwanda zijn zeker 7.000 mensen uit Burundi naar dit land ge vlucht. Volgens hem gaat het echter niet alleen om Tutsi! maar ook om leden van de Hutu-stam. BAYRUT (AP) - Rechtse christelijke parlementariërs hebber donderdag voorkomen dat de door Syrië gesteunde maronif Suleiman Franjieh in het parlement kon worden gekozen t president van Libanon. De rechtse christenen kwamen niet op dagen voor de zitting, zodat het vereiste quorym ontbrak ene niet gestemd kon worden Terwijl parlementsvoorzitter Husayn Husseini, shi'iet en voor stander van Franjieh, bekend maakte dat de verkiezingen wi ren afgelast meldden christelijke radiostations dat in de voor stad van Bayrut Baabda, in de buurt van het presidentieel on derkomen van Amin Gemayel, twee artilleriegranaten ware ingeslagen. Volgens de berichten deden zich geen persoonlijk ongelukken voor. De granaten zouden zijn afgevuurd vanuits islamitische westelijke sector van de hoofdstad. Voor de zitting van het parlement, in het niemandsland tus» Oost- en Westbayrut, kwamen in totaal slechts 38 parlement leden opdagen, terwijl er 51 leden nodig waren om geldige v kiezingen te houden. DURBAN (AP) - De Zuidafrikaanse president Pieter Bc heeft laten doorschemeren dat de zieke ANC-leider NeL- Mandela wellicht op vrije voeten zal worden gesteld. De 70-jt rige Mandela ligt momenteel met tuberculose in het zieker huis. Op een regionaal congres van zijn Nationale Partij in de p» vincie Natal, zei Botha dat hij op grond van een eerdere se menwerking tussen Mandela en de regering een 'positieve' t actie verwachtte op het nog steeds geldende aanbod om' ANC-leider vrij te laten als hij het geweld afzweert. „De regering zal de zaak op verantwoorde wijze in overwegiH nemen, en als meneer Mandela met ons wil samenwerken zotl hij dat tot nu toe heeft gedaan, geloof ik in een positief resul taat", aldus Botha. Het was overigens niet duidelijk op welk samenwerking de president doelde. WARSCHAU (AFP/DPAI Staking is van nu af aan enige methode' om het 1* wind te dwingen tot echï hervormingen in Polen, heeft Lech Walesa, de le van de verboden Poolse val bond Solidariteit, verklaart Walesa zei dit tijdens persconferentie voor terse media over de ontwil keling van de jongste social conflicten in het land. uitte daarbij zijn volle® steun aan de 'rechtvar# strijd' van de mijnwerkers» Silesië, aan de dokwerkers1 Szczecin en aan alle an# stakende arbeiders. 'Alleen het egoïsme en de blindheid' van het regime kunni 'terughoudendheid' van de leiders een hervormingsbeleid" gaan voeren verklaren, aldus Walesa. „De economische sil in Polen is catastrofaal", voegde hij eraan toe. De stakingen, die dinsdag in een kolenmijn in Jastrzebie inW zuidwesten van Polen begonnen, hebben zich uitgebreid n®' de havenstad Szczecin aan de Oostzeekust. Het zag er don# dag niet naar uit dat er een einde aan de acties van een gW® aantal van de 6.000 arbeiders zou komen. Evenals de stakers" de 'Manifest Lipowcy'-kolenmijn in Jastrzebie eisen zij de® kenning van het verboden vakverbond Solidariteit. boor Kees den Exter In iedere tweede zin grijpt hij n; de EG de export naar landen meenschap, het beleid van DMV Liet dat hij iets te verbergen heeft over zijn eigen bedrijf: In 1970 hebben we een nieuwe ligboxenstal opgezet met 80 koeien. In '74 is dat uitgebreid piet Loonen is melkveehouder in het Noordlimburgse dorpje Oostrum én president- DMV- Het karakter zuidelijke maakt van commissaris Campina. coöperatieve van deze zuivelgigant mogelijk dat een van de gewone leden ook de grootste baas is van de 8000 leden tellende organisatie. Loonen: „Doordat er te weinig melk is zijn de prijzen hoog. Voor mezelf komt dat niet slecht uit. Mij is quotum komen toevallen. Maar ik kan me voorstellen dat de boer die in de afgelopen jaren zijn veestapel heeft moeten terugbrengen van 60 naar 35 stuks er geestelijk aan kapot gaat. Zo'n man komt nu, nu de prijzen hoog zijn, in de verleiding om quotum bij te kopen. Maar hoe lang blijven de prijzen hoog? En wat moet zo'n man straks met een schuldenlast, als de prijzen weer kelderen?. nai ho< het! mc vei pre iec ges ik bo' is: gei mc du Ca reri nit dei me op wi Ca ge: zu ine! nit da aa du nit chi ho de ke' va me va de Ca ba Door Louis van de Geijn NIJMEGEN - Het was wel even stil, dinsdagavond in het kantoor van Schuitema in Amersfoort, toen direc teur Vos de daar verza melde winkeliers vertelde dat hij zijn zaak had over gedaan aan Albert Heijn. Het monsterverbond tussen Al- bert Heijn, het voortdurend op rukkende grootwinkelbedrijf, en Schuitema als grootste or ganisatie in het vrijwillig fi liaalbedrijf heeft de gemoede ren in de Nederlandse detail handel flink in beroering ge bracht. Uitgerekend de bulldozer Albert Heijn, die de afgelopen jaren op zijn eigen kleintjes lette maar in het voorbijgaan duizenden kleine zelfstandige winkeliers over de rand schoof? Dat was toch wel even slikken. „Straks sta ik dus ook achter een kassa van Albert Heijn", riep één van de Centra-winke liers in een bittere opwelling uit. Maar toen de eerste schrik voorbij was, kwamen de meeste bestuurders van de Centra Vereniging, waarin het mi te) zi1 to ki m st< W) W Cl fo lie „IV oo he ee ki m ve la de lai W) m ge Al be oo M AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs is er donderdag in geslaagd het krachtige herstel van de vorige dag vast te houden. De belangrijkste aandelen konden veelal nog iets verder aantrekken, al moesten enkele later iets terug onder invloed van de iets dalende dollar, die door interventies van de Europese cen trale banken en de Fed in het gareel werd gehouden. De stemmingsindex sloot 0,4 punt ho ger op 97,8 bij een omzet vhn ruim ƒ1 miljard, waarvan ƒ533 miljoen in aande len. De obligatiemarkt lag er nagenoeg on veranderd bij. De aandacht ging in eerste instantie uit naar Ahold, die woensdag geheel onver wacht een belang van 55 procent in ochuitema bleek te hebben. De beurs vatte deze manoeuvre gunstig, maar zon der veel poespas op. Ahold haalde in de «f de dag een hoogtepunt van 184,90, maar zakte later terug tot ƒ84, wat de winst op zeven dubbeltjes bracht, ochuitema bleef staan op ƒ1360. Het ef fect op branchegenoot De Boer Winkelbe- ■fHHIO W3S 6en voorui,9an9 van f2 °P Bols holde door naar ƒ142, maar flater terug naar ƒ139,50, een winst m floT ck NMB sloot ex-interimdividend hüJ wat neerkwam op twee dub beltjes verlies. ABN, die vrijdag haar half- Si ers. Publiceert en druk verhandeld Op ƒ46 30 °PtiebeUrS' was f0'40 teter Gist-Brocades klom ƒ0,80 tot ƒ42 en uro„^0rc-a op de eP'iebeurs zeer druk ge- 3! Er werden 3-600 °Pties omgezet, waarbij vooral de oktober 45 en 50 calls 'rif>„„ie ^o,an9stelling stonden. Hunter vnSïr1' ,op de ,raaie halfjaarcijfers de ige dag al scherp hoger noteerde, ging K,iu verder vooruit naar ƒ67,50. De in rifL'nflmationals 'a9en prijshoudend tw® at#' naar Koninklijke Olie moest twee kwartjes prijsgeven op ƒ235. de hair °r9da< voor enige deining omdat cLh !Jalrci),ers' die nate"ra sepubli- zhnln !J1!n,worden' eerder bleken te rino nfi?' ,onds werd uit de note" od rie Hm 6n a ,ransacties die eerder haald War6n 9edaan werden doorge-

de Stem | 1988 | | pagina 4