igypte Nijpels verplicht aansluiting op riolering 'PROCES AFSLANKING MET 25.000 BANEN GAAT TE LANGZAAM' Nederlandse circusprijs voor Alexis Gruss C02-gehalte in atmosfeer naar record-niveau Nederlands vlees niet beter of slechter ITere I yd BINNENLAND Goede zomer voor toeristen industrie DE STEM COMMENTAAR De wanhoop van Pakistan RIJKSLABORATORIUM HOUDT VINGER OP HORMOONSPUITPLEK SI-OOSTEN ff STEM BUITENLAND ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 [AMSTERDAM - Gedwongen ontslag van ambte naren is steeds moeilijker te vermijden als de 'af slanking' en de privatisering niet snel veel inten siever worden toegepast. Acht-mei- beweging (2) NIEUWSOVERZICHT NSB Kinderen niet welkom in Centrum '45 Handel in Zuidafrikaanse kolen onderzocht Raad van Beroep: volledige WWV vrouwen Geen sollicitatieplicht oudere werkloze Man overvalt bank met nepbom Geen aparte behandeling van zigeuners I T5 - FOTO ANP wateroverlast in Sudan s exeptioneel, een water- -t in de regio lijkt struc- :1 te worden. Volgens ex- zal alleen een grotere nwerking tussen de lan- n het Midden-Oosten een ele watervoorziening in lekomst kunnen garande- In veel landen vormt dit rwerp een brandend po- item. De landen langs de B houden regelmatig een conferentie. Libië inves- een bedrag van 25 mil- dollar in een gigantisch ?kt om een zogeheten 'on- rondse rivier' te creëeren, gebruik van rivieren voor watervoorziening, zoals xjrbeeld in Israël, Syrië, anië en Iraq gebeurt, kan er ook grote politieke pro- ren opleveren die alleen overleg zijn op te lossen a 180 miljard dollar. Een de vragen die op de hoor ing van de Wereldraad ze- aan de orde zal komen, is 11e schuld wel wettig is. Of rijke landen met andere >rden wel gerechtigd zijn betalingen'op te eisen. Dé' tigheid wordt onder meer gevochten omdat sprake is /eest van woekerrentes i meer dan twintig procent Om een beeld van de aan- te geven: de eerste dag at de vraag centraal wat de uldencrisis nu precies is en welke schulden het gaat tweede dag van de zitting it het om de vraag wat rolgen van de crisis zijn >r de arme landen en hun 'olking. Op de derde dag gt een analyse van de op- singen die tot nu toe zijn gepast of voorgesteld voor tuldsanering. Aan het slot i bijbelse en ethische ver iningen aan de orde en >rdt bekeken wat kerken nnen doen. De hoorzitting van de We- draad wordt geleid door s. Jan Pronk, PvdA-kamerr en voormalig ondersecre- •is-generaal van de UNO AD (Commissie voor Handel Ontwikkeling van de Ver- igde Naties). Tot de onder- aagden behoren onder meer ivid Bock, directeur van de ereldbank, Azezale Mu- immed, directeur van het LF, deskundigen uit de we id van de politiek, het bank- ezen en de wetenschap. T28 or onze Haagse redactie jEN HAAG - Woningen die pinnen een afstand van veertig meter van de riole ring staan, moeten daarop Lorden aangesloten. Huis houdelijk afvalwater mag liet langer in de bodem en het grondwater worden geloosd. jet gaat in Nederland om 150.000 woningen in het lande- lijk gebied. Als er geen riole ring in de buurt is, moeten sep- tictanks worden geplaatst. Met dit wetsontwerp, dat halverwege volgend jaar van kracht wordt, wil minister Nij pels (Milieu) de lozingen in bo dem en grondwater aanpak ken. Met de wet voert de minis ter het regeerakkoord uit dat snelle invoering van de wet bo dembescherming inhoudt. In het wetsontwerp worden drie soorten lozingen onder scheiden. In de eerste categorie gaat het om lozingen van huis houdens. Grotere lozingen van huishoudelijk afvalwater val len onder de tweede categorie: kampeerterreinen, hotels en kazernes. Volgens het ministe rie van VROM zijn 4000 van deze bedrijven niet op de riole ring aangesloten. Als het on mogelijk is op een riool aan te sluiten, moeten deze bedrijven zelf het afvalwater zuiveren. De derde categorie betreft lozingen van bedrijfsafval- en koelwater. Nijpels wil lozingen van dit water in vrijwel alle gevallen verbieden. Althans, wanneer het lozing in de bo dem betreft. Lozingen op het oppervlaktewwater is een zaak van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Bedrijven die rechtstreeks op de rivieren lo zen, moeten daarvoor een ver gunning hebben. In het kader van de wet bo dembescherming heeft Nijpels ook aangekondigd de bodem te willen beschermen tegen de stort van afvalstoffen, het toe passen van bepaalde schade lijke bouwstoffen, het gebruik van olietanks, zuiveringsslib en compost. Mogelijk ontslag ambtenaren |doot onze verslaggever Dat zeggen topambtenaren die zelf nauw bij de huidige afslankingsoperatie zijn betrokken. [Tussen 1986 en 1990 moeten er [van het kabinet 20.000 tot 25.000 overheidsbanen verdwijnen, en die doelstelling zal niet worden 0 aald als het tempo niet 1 drastisch wordt opgevoerd. LEIDSCHENDAM (ANP) - i De Nederlandse toeristische ondernemers zijn over het algemeen tevreden over het zomerseizoen. Vooral de mooie weken in augustus (zijn daar debet aan. Dat blijkt uit een peiling in deze sector van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) in Leidschendam. De resulta- ten van dat onderzoek zijn gis- teren bekendgemaakt. Bij het NBT denkt men dat [zeker niet minder Nederlan ders dan vorig jaar hun vakan tie in eigen land hebben door- [gebracht. Wat betreft de bui tenlanders was een opzienba- I rende toename van het aantal Italiaanse toeristen te consta- teren. Ook kwamen meer Spanjaarden naar ons land, zo blijkt uit de peiling van het NBT. Een goed voorjaar werd ge- 1 volgd door de natte maand juli. De aangename maand augus tus zorgt er echter voor dat het seizoen langer doorloopt dan [gebruikelijk. Het NBT weet nog niet of de door hem voor- spelde stijging met vijf procent van het binnenlandse toerisme wordt bereikt. Door het slechte weer in juli zal een deel van de mensen die laat beslissen over hun vakantie de keuze op het buitenland hebben laten val len. Dat verlies is volgens het NBT slechts gedeeltelijk in augustus goedgemaakt. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Instituut voor Sociale en Bedrijfspsychologie van de Universiteit van Amsterdam heeft ingesteld, en waarvan het vakblad voor personeelsmana gement PW de resultaten dezer dagen publiceert. Onder de ambtenaren die aan het onderzoek deelnamen bevond zich ook een aantal (plaatsvervangend) secretaris sen-generaal. Voorts namen deel projectleiders van privati seringsoperaties en een aantal directeuren van diensten. De huidige afslankingsope ratie 'Kleiner maar beter', die 20.000 tot 25.000 arbeidsplaatsen moet 'opruimen' is een vervolg op de kaasschaafoperatie 'vier maal twee procent' van het ka- binet-Lubbers I. De onder vraagde ambtenaren vinden dat het tempo thans te laag ligt. Als een mogelijke reden daar voor noemen ze het feit dat er te weinig geld is uitgetrokken voor 'flankerend beleid'. Daar mee bedoelen zij maatregelen op het gebied van wachtgeld, vervroegde uittreding en om scholing. Zij menen ook dat er te veel onzekerheid bestaat over de kosten van dit soort maatregelen. Een aantal van de ondervraagde topambtenaren zegt behoefte te hebben aan een 'model sociaal statuut'. Veel kritiek hebben de on dervaagden op het feit dat ambtenaren aangekeken wor den op vertragingen in de pri vatiseringsoperatie, terwijl het volgens hen de politiek is die niet krachtdadig optreedt. Zij zeggen dat de rechtspositie van ambtenaren en met name de problematiek rond de pensioe nen meer aandacht moet krij gen. Als één van de grootste knelpunten noemen de top ambtenaren het feit dat de overheid 20 procent btw moet gaan betalen over de diensten die ze van geprivatiseerde diensten betrekt. /resident van de Wereld Es- /eranto Vereniging is een I Amerikaan die doceert aan net State University College in Potsdam (USA), de zetel van deze vereniging staat in Rotterdam; in Domburg j werd in oktober '87 een Es-1 peranto-weekend georgani seerd; de bijeenkomst in Rotterdam telde 2316 deel' j nemers uit Azië, Afrika, Amerika, Europa en zen Oceanië! Kunstmatig? dacht het niet. Vlissingen Hans Schutijser Mijn kinderen die bezig ziin I volwassen en mondig te worden, kunnen soms heel i eigenwijs, ja lastig zijn. Als ik dan iets wil verbieden j bijv. zonder overtuigen® argumenten te hebben, dan blijven zij vragen 'waarori- Ik word dan wel eens nijd1® en zeg 'omdat ik het zo wil. Achteraf schaam ik nJ« j daarvoor. Nu zie ik, dat on# bisschoppen met betrekkin® tot de acht-mei-bewegin® precies hetzelfde doen. Ben ik nu in goed gezelschap? geloof het niet. Ik krijg f neiging me nog meer te I schamen. Oosterhout H.Paymans De enige Nederlandse circusprijs, de Oscar Carre Trophee werd gisteren door Peter Faber uitgereikt aan het Cirque national de France Alexis Gruss. Tweede van links Alexis Gruss, rechts Peter Faber met op zijn schouder de benjamin van het circus, Firmin. F0T0ANP [EEN MOORDAANSLAG, SABOTAGE of een ordinair ongeluk? I Wat het antwoord op deze vragen ook zal zijn, de gewelddadige dood van de Pakistaanse president Zia ul-Haq zal waarschijnlijk [minder problemen oplossen dan de vele anti-Zia krachten altijd I hebben geroepen. I Geen misverstand; Zia was een controversiële en weinig popu laire politieke leider, in sommige opzichten zelfs een dictator met een ijzeren vuist die de mensenrechten aan zijn laars lapte. En zoals dictatoren plegen te regeren: Zia duldde geen rivalen naast I zich, laat staan een kroonprins. Zia's dood laat het door etnische en sociale conflicten ver- I scheurde Pakistan achter in een machtsvacuüm. Zowel voor de binnenlandse als de buitenlandse politiek heerst grote onzeker- I heid over de vraag hoe het nu verder moet. Voorlopig is niemand m zicht die het roer op korte termijn zou kunnen overnemen. Nu Pakistan van zijn sterke man is beroofd, mag het ergste worden I Sevreesd. De dictator laat een wanhopig land achter, j Een soepele weg naar een of andere vorm van parlementaire aerT)ocraüe zit er niet in - ook niet na de verkiezingen van ko- mende november. Het is vrijwel zeker dat het leger - de belang de machtsfactor sinds de onafhankelijkheid van Pakistan in 1948-voorlopig stevig aan de touwtjes zal blijven trekken. Ook de gevolgen van Zia's dood voor de regionale stabiliteit en de buitenlandse politiek zijn niet te overzien, met name wat be treft de Pakistaanse steun aan de Afghaanse opstandelingen en ce betrekkingen met de Verenigde Staten. De VS hadden aan Zia ui-Haq een trouwe bondgenoot en hierdoor vaste voet aan de Qrond in Zuidwest-Azië. Washington noemde de dood van presi- u rif niet voor niets 'een 9r°te tragedie'. h heengaan van Zia ul-Haq zou rampzalige gevolgen kunnen neDDen voor qe Afghaanse opstandelingen, die hun thuisbasis tin °P akistaans grondgebied hebben. Zij verliezen een krach- 9e steun en toeverlaat. Zia steunde het Afghaanse verzet sinds un djxlcjik en dun. Meer dan wie ook wilde hij een 'nederlaag' °°r de Russen in Afghanistan. Hij dacht door hulp aan funda mentalistische islamitische rebellen in Afghanistan een dikke vin- 9? pap ,e kunnen houden in dat buurland na het vertrek van de Sovjet militairen. Pakistan krijgt met de dood van Zia de kans een nieuw begin te om President heeft (op papier) een instrument nagelaten üpni^ vreedzame overgang naar een minder rigide en omstre- nove hL'nd mo9e'i)k te maken: de parlementsverkiezingen van ■toni' Maar Zia had een °Pen partijstrijd voor die verkiezin- 5 verboden, zodat het democratische gehalte ervan al bij voorbaat zou zijn uitgehold. raf!|n ''[delijke opvolger, Ghulam Ishaq Khan, kan nog corrige- liii ri op,en en een open partijstrijd toestaan, maar dan heeft verzot ®un.van de militairen nodig. Bovendien moet hij ervan i denrth w Zlin dat alle Pakistanis zich met de nodige terughou- linnon en w'jsheid in de verkiezingsstrijd storten. De tegenstel- mSf.n.polarisa,ie in het land in acht genomen, lijkt dat op dit taanse ik V6e' 9evraagd van de meerderheid van het Pakis- DEN HAAG (ANP) - Het niveau van kooldioxyde in de atmosfeer groeit nog steeds en is veel hoger dan ooit in de afgelopen 120.000 jaar. Volgens de laatste berekeningen bevat de atmos feer thans 700 miljard ton kooldioxy de. Daar komt jaarlijks ongeveer vijf miljard ton bij. Een grootscheeps onderzoek naar de op name door de oceanen van koolstof, die de mens door verbranding van olie en steen kool aan de lucht toevoegt, is uiterst be langrijk om de gevolgen van de opwar ming van de aarde door het toegenomen CO-2-gehalte in de lucht vast te kunnen stellen. Dit staat in het voorlopige programma van de NWO-Stichting Onderzoek der Zee (SOZ), waarmee Nederland deel zal nemen aan het wereldwijde onderzoek naar het stofwisselingsproces van de oceanen. Half september zal in Den Haag met een com missie van het internationaal wetenschap pelijk consortium JGOFS (Joint Global Ocean Flux Study) worden gesproken over de nadere uitwerking van het uiteindelijk tien jaar durende onderzoek. Hiermee is jaarlijks een bedrag van ongeveer 100 mil joen gulden gemoeid. In de wetenschappelijke wereld is men het nog lang niet met elkaar eens over de omvang van het zogenoemde broeikasef fect en de snelheid waarmee de gevolgen van de opwarming van de aarde - het af smelten van de ijskappen in de poolgebie den en de stijging van de zeespiegel - op de mensheid afkomt. Verondersteld wordt dat ongeveer de helft van de CO-2-uitstoot in de atmosfeer blijft. De algen in zee zou den de rest van de koolstof opnemen. Zon der deze remming door natuurlijke algen- groei zou het broeikaseffect veel groter zijn geweest dan nu het geval is. Om deze hypothese te staven moeten op de wereldzeeën in alle seizoenen tal van waarnemingen worden verricht. De inter nationale onderzoeksgroep, waarin Ne derland, het Verenigd Koninkrijk, de Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk, Ca nada en de Verenigde Staten deelnemen, gaat beginnen met het aftasten van de At lantische Oceaan. Van IJsland tot Noord-Afrika zal de ko mende twee jaar een groot aantal metin gen worden verricht. Amerika zal vanuit vliegtuigen en met behulp van de eind 1990, begin 1991 te lanceren satelliet Land- sat-6 foto's maken van de toestand van de oceaan. Japan en China maken soortge lijke studies van de Stille Oceaan. Nederland zet zijn onderzoekschip TYRO in, dat in het najaar van 1989 en het voorjaar van 1990 zijn eerste tochten op de Atlantische Oceaan zal maken. Ongeveer 45 wetenschappelijke onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) en de universiteiten in Groningen, Utrecht, Leiden, Delft en de Vrije Universiteit in Amsterdam zullen aan de in totaal 120 dagen durende reizen deelnemen. Met dit eerste aandeel van Ne derland in het wereldwijde onderzoek is een bedrag gemoeid van ongeveer vier miljoen gulden. Door onze verslaggever WAGENINGEN APEL DOORN - „Nederland is niet beter of slechter dan andere EEG-landen. Dat houd ik staande, ook nu Duitsland zo te keer gaat te gen ons vlees. Maar wij zullen de beschuldi gingen wel moeten ontzenu wen," aldus directeur L.M.H. Frijns van het centraal labora torium van de rijksdienst voor de keuring van vee en vlees in Wageningen. In dat laboratorium komen de vleesmonsters terecht, waarover bij een eerdere keu ring (in een van de twaalf kringlaboratoria) nog twijfels met betrekking tot hormonen blijven bestaan. Die twijfels kunnen door een veel diep gaander onderzoek worden weggenomen. Uit cijfers van vorig jaar blijkt dat de links en rechts ge hoorde 'kreet' dat in Nederland niets aan de hand is, niet strookt met de werkelijkheid. In het Wageningse laborato rium werden het vorig jaar 1626 twijfelachtige vlees (var kens, kalfs en runds) monsters onderzocht: 1237 Nederlandse dieren, 384 uit België en 5 uit Frankrijk. In totaal bleken er 622 monsters positief te zijn. Dit zogenaamde 'spuitplekken- vlees' was afkomstig van die ren die waren behandeld met de hormoonspuit: 408 Neder landse dieren en 214 buiten landse dieren. De cijfers van dit jaar zijn nog niet bekend, maar wat aantallen betreft zullen die niet veel verschillen van de cijfers over 1987. Intussen zijn sinds januari EEG-richtlijnen van kracht geworden, die landen opleggen om volgens vastgelegde veilige grenzen vlees te onderzoeken op (mannelijke en vrouwelijke) hormonen. Naast het hormoon- gebruik bij varkens kwam on langs het gebruik van het hoestmiddel clenbuterol bij kalveren. En nu verwijt West- Duitsland Nederland ook nog dat er zogenaamd berevlees (vlees van een mannelijk var ken) de grens over komt. En Duitsers willen per se geen be revlees. Om te bekijken of de be schuldiging van Westduitse kant terecht of niet terecht is, moeten de werknemers van het Wageningse laboratorium het komende weekend doorwer ken. Gisteren kwamen de vleesmonsters aan die vandaag en de komende dagen aan een diepgaand laboratoriumonder zoek worden onderworpen. De Duitsers zouden in Nederlands varkensvlees namelijk het mannelijk hormoon androste- non hebben geconstateerd. Frijns gelooft er niet in dat de Duitsers gelijk hebben, maar hij moet dat via onder zoek kunnen weerleggen. De controle in de Nederlandse slachthuizen is, volgens hem, zodanig dat een met een hor moon bewerkt dier er vrijwel onmiddellijk wordt uitgehaald. Ook wil het er bij hem niet in dat een consument ooit een zo genaamde spuitplek op zijn of haar bord zal krijgen. En als er al eens ooit een slager is die zo'n spuitplek door het gehakt zou draaien dan is die (eenma lige) dosis zo laag dat er geen gevaren voor de consument aan kleven. „Ik ben een liefhebber van vlees," zegt hij, „en ik blijf dat volhouden, ook al komen hier soms dingen binnen, waarvan je je wezenloos schrikt." Die 'dingen' zijn dan gecon stateerd door de kringkeur meesters van de rijksdienst of 'aangebracht' door de inspec teurs van de algemene inspec tiedienst AID, de 'politiemen sen' van minister Braks. Die keurmeesters nemen bij een op elke 25 dieren een monster. Blijkt er iets mis te zijn dan wordt elk dier bekeken. Wat dit betreft verschilt Nederland met West-Duitsland, waar al snel voor alle zekerheid net hele 'koppel' dieren - van hon derd tot enkele duizenden - wordt vernietigd. Daarbij kun nen gezonde dieren zijn. Dat de Nederlandse vlees markt in opspraak is gekomen, heeft mede te maken met het feit dat in april het patent af liep op de hoestdrank clenbute rol. Omdat inmiddels bekend was geworden dat het niet al leen als hoestdrank maar ook als groeimiddel (meer aanwas van vlees dan van vet) kon worden aangewend werd het voor (andere) farmaceutische bedrijven interessant om het middel te gaan maken. Het mi nisterie van Landbouw maakte er door een verbod een einde aan. Het is nu alleen op recept van de dierenarts verkrijgbaar. Volgens directeur drs. J. van den Berg van de kring Gelder- land-Veluwe in Apeldoorn, die het toezicht heeft op meer dan vijftig procent van de totale kalverenslacht in ons land, kan er met het huidige systeem van keuren nauwelijks meer iets tussendoorglippen. De laatste grote affaire, waarbij zo'n hon derd dieren moesten worden vernietigd, speelde al weer drie jaar geleden, herinnert hij zich. En dat bij een slachthuisver werking van 600.000 kalveren per jaar, waarvan negentig procent is bestemd voor het buitenland. J/ \5 Er is ruzie in het wereldje van de gehoorapparaten. De FIDA, een overkoepelende organisatie voor makers, importeurs en verkopers van gehoorapparaten, is inmiddels al door de rechter op de vingers getikt. Op straffe van een dwangsom moet de FIDA ophouden te zeggen dat de ziekenfondsen niet bonaFIDA zijn en dat ze de verzekerden alleen wrakke gehoorapparatuur verstrek ken. Zo'n dwangsom is bedoeld om de bestraften een uitspraak goed in de oren te laten knopen. Wie niet horen wil, moet maar voelen in zo'n geval. Soms benijd ik de Engelsen en Amerikanen wel eens om hun taal. De Amerikaanse vice-presidentskandidaat voor de Republikeinen heet Quale en dat klinkt hetzelfde als Quail. Dat laatste woord betekent ondermeer de moed verliezen of versagen. Zo u de verkiezingen ingaan met iemand die bijvoorbeeld Ho- pelausse of Cheenkhans heette? Onze ziekenhuizen geven te veel geld uit aan leningen. Ik heb altijd al gedacht dat het een keertje fout moest gaan met al die opnames. Met alleen kennis van breuken kom je er als geneesheer-direc teur niet meer. Je zult ook andere rekensommen moeten kun nen maken. Om het bestaan te rekken zullen de ziekenhuizen een paar ingrijpende bezuinigingsoperaties moeten verrichten. „Dokter, mogen wij u even doorlichten?" MERIJN OEGSTGEEST (ANP) - Personen wier ouders lid zijn geweest van de NSB komen niet in aanmerking voor behandeling in Centrum '45 in Oegstgeest. Dit schrijven bestuur en directie van het centrum aan de cliëntenraad van het centrum. De stichting komt hiermee terug op een onlangs genomen be slissing om een man, die erkend was als oorlogsslachtoffer doch wiens ouders lid waren van de NSB, in behandeling te ne men. „Bij de eerder genomen beslissing is onvoldoende aan dacht geschonken aan het feit dat behandeling van de man emoties zou kunnen oproepen van de kant van oorlogs- en ver- zetsslachtoffers", aldus de stichting. Bestuur en directie be treuren de gang van zaken en de emoties die dit heeft losge maakt. ROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam zal laten on derzoeken welke Rotterdamse handelaren, afnemers en over slagbedrijven betrokken zijn bij de import en doorvoer van steenkool uit Zuidafrika. Bovendien zal nog eens worden nagegaan welke mogelijkhe den Rotterdam heeft om maatregelen te nemen tegen de invoer van Zuidafrikaanse kolen en wat voor effect een dergelijke maatregel zou hebben op het Zuidafrikaanse apartheidsre giem. De kwestie Zuidafrika kwam donderdagmiddag in de gemeen teraad aan de orde bij de behandeling van een voorstel om op de Maasvlakte kades en een insteekhaven te bouwen voor het overslagbedrijf Frans Swarttouw. De anti-apartheidsbewe ging deed een klemmend beroep op de gemeenteraad om hier aan de voorwaarde te verbinden, dat het bedrijf geen kolen uit Zuidafrika mag overslaan. De gemeente wilde echter niet zover gaan. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) moet van de Raad van Beroep in Arnhem vrouwen die daar voor in aanmerking komen een volledige WWV-uitkering ge ven. De staatssecretaris wil niet verder gaan dan een uitkering vanaf het moment dat vrouwen volgens de Europese Richtlijn inzake gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de so ciale zekerheid daar recht op hebben (23 december 1984). Er lig gen overigens uitspraken van andere Raden van Beroep die de visie van De Graaf onderschrijven, zegt een woordvoerder van Sociale Zaken donderdag. DEN HAAG - Het kabinet wil oudere zeer langdurig werklo zen voor wie geen baan meer is te vinden vrijstellen van de in schrijf plicht bij het arbeidsbureau. Deze mensen hoeven straks niet meer te solliciteren en krijgen in plaats van een RWW-uit- kering de gewone bijstandsuitkering. De maatregel heeft tot gevolg dat de werkloosheid zal dalen want bij de berekening van de hoogte van het werkloosheids cijfer wordt alleen gekeken naar de mensen die zijn ingeschre ven bij een arbeidsbureau. VENLO - Een jonge man heeft gistermiddag een fi liaal van een bank in Venlo overvallen. Hij be dreigde het personeel met een voorwerp dat op een bom leek. Vlak voor sluitingstijd kwam de man, die niet was gemaskerd, het bank filiaal binnen. Hij pakte de bom en dreigde het ge bouw op te blazen. Het personeel deed het be schikbare geld in een zak. De overvaller rende toen naar buiten. Daar werd hij aangevallen door een toevallig passerende man, die door de schreeuwende bankbediende op de over val attent werd gemaakt De man greep de bagage drager van de fiets waar mee de overvaller wilde vluchten, waardoor deze viel. Daarbij viel een pis tool uit de zak van de overvaller, onder bedrei ging waarvan hij zijn be lager vervolgens dwong hem los te laten. Vanwege de worsteling moest hij een groot deel van de buit achterlaten op de stoep vóór het bankge bouw. De man verdween daarna spoorloos. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk van Binnenlandse Za ken spreekt de veronderstelling in een artikel in het weekblad Vrij Nederland van begin juni tegen dat er sprake is van aparte stamkaarten voor zigeuners in de politiedossiers. Zigeuners worden niet op een andere wijze geregistreerd dan overige ingezetenen. Evenmin is het waar dat in een rechts zaak zodra het zigeuners betreft, antecedenten van de familie bij het procesdossier worden betrokken. De bewindsman antwoordt dit op schriftelijke vragen van de Kamerleden Verspaget en Buurmeijer (PvdA) naar aanleiding van het artikel in VN over de houding van de politie ten aan zien van buitenlandse zigeuners. Minister Van Dijk bevestigt imzijn antwoord wel dat geld voor de opvang van buitenlandse zigeuners deels woftt bestemd voor politionele activiteiten. Bij andere minderheidgroepen is daarvan geen sprake.

de Stem | 1988 | | pagina 3