UITBLAZEN Watersnood Sudan is zege voor Egypte even. Wereldraad van Kerken over schuldencrisis PROCES AI De wanhoop v Good-bye jaren 360 de stem achtergrond vrijdag 19 augustus 1988 _destem_ )frtem buitenla JUIST WATERTEKORT IS GROTE BEDREIGING IN MIDDEN-OOSTEN WETTIGHEID VAN VELE SCHULDEN VAN ARME LANDEN WORDT BETWIST 'De Twee van Breda' PAPIER VOOR UW PEN Tongen en talen (4) Acht-mei- beweging (2) AMSTERDAM - Gedwon£ naren is steeds moeilijker slanking' en de privatiseri siever worden toegepast. Goede zomer voor toeristen industrie DE STE M CB ALLEEN mensen die van boeken houden weten hoe moeilijk het is om ze weg te doen. Jarenlang heb ik geaar zeld, uitgesteld, plannen gemaakt voor nog meer boekenrekken, want ik had veel te veel boeken. De boekenkasten puilden uit. In een hoek van mijn werkka mer lagen ze bij honderden op gestapeld, guirlandes van stof verzamelend. De stapels ont stonden een paar jaar geleden toen ik een hele kerstweek spendeerde aan het grondig sa neren van mijn bibliotheek. Ik kan me nu niet meer voorstel len waar al die boeken, waar voor opeens geen plaats meer was, vandaan gekomen kunnen zijn. Acht flinke kartonnen do zen vol. Deze week was er, hoewel het er te warm voor was, ineens die onweerstaanbare aanleiding om het boekenprobleem aan te pakken. Als ik zo'n aanval krijg ben ik niet te houden. Zweet druppels vielen van mijn kin en vormden miniatuur-modder- poeltjes op de bestofte omsla gen. Opnieuw nam ik al die ti tels onder ogen die ik drie jaar geleden al had verbannen naar de zolder, maar die ik nog steeds niet daadwerkelijk had gedeporteerd. Voor nieuwe boekenrekken hadden we voor lopig geen plaats en de zolder lag, ondanks herhaalde oprui mingen, al vol met de spullen van vijfentwintig jaar gezinsle ven, overbodig maar te goed om weg te gooien, ook al omdat je nooit kunt weten of ze niet nog een keer van pas komen. Bovendien lag daar ook al het aanzienlijke boekenoverschot dat bij onze laatste verhuizing in 1973 was ontstaan. Het zijn voornamelijk thril lers. Honderden Prisma-poc kets bijvoorbeeld. Ellery Queen, Ngaio Marsh, John Dickson Carr, Josephine Tey, Edgar Wallace, Edmund Cris pin, Dorothy Sayers. Allemaal schrijvers die niet of nauwelijks nog herdrukt worden omdat de smaak van het lezerspubliek to taal is veranderd. Ik kan me ook niet voorstellen dat ik nog ooit het geduld zal opbrengen om een hele Dorothy Sayers uit te lezen over de 'spirituele edel man' Lord Peter Wimsey en diens butler of om Ellery Queen stapvoets te volgen bij het uiteenrafelen van zijn ge compliceerde plots. Al sinds jaar en dag be spreek ik thrillers voor de krant. Daarom heb ik er ook veel. Jongere verzamelingen zijn die van Len Deighton, John le Carré, Hammond In- nes, Frederick Forsyth, Dick Francis, Patricia Highs mi th en Ruth Rendell. Ik heb ze deze week nog kunnen redden en good old Eric Ambler haalde ik op het laatste moment terug uit de doos. Die krijgt alsnog een plaatsje op zolder. Maar de an deren moesten weg. Van Ken Follet hield ik alleen 'Door het oog van de naald' achter en van Jack Higgins slechts 'De ade laar is geland'. De rest ging met Tomas Ross, Gerald Seymour, Colin Forbes, Michael Hart- land en helaas ook James Lea- WIMKOCK sor en Ted Allbeury de dozen in, op weg naar een opkoper of naar de papiercontainer van de hockeyclub. Eén Ludlum zat erbij. Nooit uitgelezen. Een andere categorie boe ken waarvoor geen plaats meer was weerspiegelen de actuali teit van de jaren '60. De Alge rijnse kwestie, vertegenwoor digd door een dikke, militaire roman. Vurige boeken tegen de Amerikaanse aanwezigheid in Vietnam. Noam Chomski, Mary McCarty. De Sovjet-be dreiging van West-Europa na de Praagse lente. Het Iron Mountain-rapport. De naam was me onmiddellijk ver trouwd, maar ik moest echt even kijken waar dat over ging. Ontwapening. Veel boekjes waarvan al lang gebleken is dat het eendagsvliegen waren. De opkomst van de WDM en de afschaffing van de groetplicht resulteerden in een reeks boek jes waarin op ferme toon ge steld werd dat soldaten ook mensen met mensenrechten waren. Het ontluikend feminis me. The making of the president 1964. Lyndon Johnson. Een oppervlakkige pocket van een een Duitser over senator John F. Kennedy die maar beter niet tot president zou moeten wor den gekozen. Volgens die Duit ser. Boeken over ruimtevaart, in het stadium waarin hetgeen nu werkelijkheid is nog specu latie was. En daar had je waarachtig 'Het rapport van de Club van Rome'. Een grijze Aula pocket. Aula pocket nummer 500. Bij gelegenheid van Unesco's In ternationaal Jaar van het Boek. Ik heb het nooit gelezen, stelde ik licht beschaamd vast. Wel m'n mondje geroerd over de Club van Rome en de grenzen van de groei, maar niet de moeite genomen het hele rap port te lezen. In Nederland was het een bestseller nadat de pers aanvankelijk nogal terughou dend op de onheilsboodschap uit Rome had gereageerd, dit in tegenstelling tot de serieuze Britse zondagsbladen die er juist zeer uitgebreid aandacht aan hadden besteed, reden waarom ik al wakker had gele gen van dat rapport vóór Aula het in de boekhandel bracht. De jaren '60 zijn opge ruimd. Wat de boekenkast be treft zijn ze verwezen naar waar ze thuishoren. Bij de naslagwer ken en op de geschiedenis plank. En de thrillers? Ach ik heb er nog genoeg over. Er was geen plaats meer voor ze en wat had ik er anders mee moeten doen? Het dak isoleren soms? Zo spreek ik mezelf toe. Ik voel geen spijt nu het achter de rug is, maar het zal wel even duren eer ik weer moed en ambitie ge noeg heb om het filiaal op zol der te gaan afslanken. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, J 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat, 1,25. Service-afdeling atxjnnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mathieu Kothuis HET KLINKT uiterst na vrant en cynisch maar de watersnoodramp die Su dan momenteel teistert komt voor Egypte als een geschenk uit de hemel. De Egyptenaren kunnen hun vreugde over de over vloedige regens, ondanks hun grote betrokkenheid bij het lot van hun onge lukkige zuiderburen, nau welijks onderdrukken. Volgens prof. ir. A. Volker, oud-hoogleraar civiel tech niek aan de Technische Uni versiteit Delft, zijn de Egypte naren door het oog van de naald gekopen. De water stand in het Nassermeer, het grote waterreservoir bij de Aswan-dam in het zuiden van Egypte, was tot een drama tisch peil gezakt. Een ramp, maar dan door een tekort aan water, bedreigde Egypte. Prof. Volker ontkent overi gens de theorie dat de water overlast in Sudan zou zijn veroorzaakt door menselijke ingrepen in de natuur in dit deel van Afrika. De huidige watersnood heeft volgens Volker ook niets te maken met een massale ontbossing in het stroomgebied van de Blauwe Nijl in Etiopië. Ook het Isric (International Soul Reference and Information Centre) in Wageningen zegt geen enkele aanwijzing te hebben dat een dergelijk ver band rechtvaardigt. Het Isric verricht onderzoek naar de milieu-aspecten bij bodemde- gratieproblemen in verschil lende delen van de wereld. Prof. Volker, een specialist in de techniek die wordt toe gepast bij de bouw van dam men, maakt deel uit het zoge naamde Egyptisch-Neder- lands drainage-panel dat jaarlijks tweemaal bijeen komt, eenmaal in Nederland en eenmaal in Egypte. Het pa nel bespreekt de problemen die na de bouw van de As- wan-dam zijn ontstaan, zoals de verzilting van de Nijldelta en de noodzaak van drainage om die ontwikkeling op de vruchtbare Nijloevers tegen te gaan. Ondanks de grote na delen van de Aswan-dam noemt Volker zich een fervent voorstander van deze dam. De rampsituatie in Sudan geeft Volker gelijk. Door zijn Een overstroomde buurt in de hoofdstad van Sudan, Khartoum. dam ontkomt Egypte aan een ramp zoals in Sudan. Overi gens wordt dit deel van Afrika al eeuwenlang door plagen, waaronder droogte én wateroverlast, geteisterd. Met dammen én afwateringska nalen is Sudan redelijk in staat gebleken de jaarlijkse regenval in het stroomgebied van de Nijl te beteugelen. Er wordt nog steeds gewerkt aan die beteugeling van de Nijl maar het Jonglei kanaalpro ject in Zuid-Sudan ligt al ja ren stil door de oorlog tussen de SPLA-rellen en het Suda nese leger. Veel dammen in de rivier zijn nog gebouwd door de Engelsen en dus sterk ver ouderd. Om breuk te voorko men werden de dammen on langs geopend waardoor het waterpeil in de hoofdstad Khartoum nog verder steeg. Het klinkt tegenstrijdig in verband met de watersnood in Sudan, maar toch vormt juist een watertekort de grootste bedreiging voor de toekomst van veel landen in het Midden Oosten. Volgens prof. Volker heeft de Aswan-dam Egypte voorlopig gered. Binnen een aantal weken bereikt het Nijlwater het Nassermeer waardoor de waterbehoefte van het land voor geruime tijd is veiliggesteld. Boven dien wordt het land niet over stroomd zoals nu in Sudan het geval is. Maar daarmee is het land er nog niet. De verzilting van de Nijloevers en -Nijl is een van de negatieve gevolgen van de Aswan-dam. Een an der negatief effect is de ver spreiding van de zoetwaters lakken die, als dragers van de schistosomiasis-worm, de bil- harzia-ziekte verspreiden. Een groot van de Egyptische bevolking lijdt aan deze ziekte en de preventie met pil len en chemicaliën verloopt moeizaam. Noordoost-Afrika werd acht jaar lang door droogte geteisterd. De Nijl voorziet in 86 procent van de bijna 650 miljard liter water die jaar lijks in Egypte worden ver bruikt. Het resterende deel is afkomstig uit ondergrondse reservoirs. Door het jarenlang uitblijven van regen in Uganda en Etiopië bereikte het water in het Nassermeer het laagste niveau van slechts 150 meter. Bij een stand van 147 meter slaan de generato ren voor de opwekking van electriciteit af. Honderden dorpen zouden dan zonder stroom zijn komen te zitten. Door Jan Bouwmans De Wereldraad van Ker ken houdt volgende week in West-Berlijn een oecu menische hoorzitting over het monetaire stelsel - - leesinternationale schuldencrisis-en de ver antwoordelijkheid van de kerken. Er zijn mensen die hierop slechts hoofdschud dend reageren. Ze zien er alleen maar hardleersheid in. Kerken hebben op dit terrein toch geen enkele verantwoor delijkheid. Ze moeten zich ge woon niet bemoeien met poli tiek, economie en dat soort wereldse zaken. Daar hebben dominees en pastoors totaal geen verstand van en daar zijn ze ook niet voor. Dit soort kritiek zegt echter meer van de critici dan van de kerken. Maar het is in de hele mensengeschiedenis altijd een heel ongelijke strijd geweest: gevestigde belangen en eigen belang tegenover rechtvaar digheid, billijkheid en solida riteit. De laatsten lijken het bijna altijd af te moeten leg gen tegen politieke, financiële of economische belangen. Kerken hebben zich daar nooit bij neergelegd. Zij heb ben zich door de eeuwen heen, zij het met wisselend succes, opgeworpen als moreel gewe ten, een rechtmatige plaats opgeëist voor morele normen en maatstaven. Dat doet de Wereldraad nu ook weer met die hoorzitting over de inter nationale schuldencrisis in West-Berlijn. Deze crisis is immers niet slechts een tech- nisch-financieel, politiek of economisch probleem. Het is evenzeer een moreel vraag stuk, bij de oplossing waar van ook morele maatstaven aangelegd behoren te worden. Hoewel niet iedereen het daar weer over eens is en dat is op zichzelf al een moreel pro bleem. Het is overigens niet de pri meur van de Wereldraad om de morele aspecten van de in ternationale schuldencrisis diepgaand te onderzoeken. In januari 1987 publiceerde de Pauselijke Commissie 'Justi- tia et Pax' het document 'Ten dienste van de menselijke ge meenschap: een ethische be nadering van de internatio nale schuldenkwestie'. Daarin worden alle partijen, die de crisis zullen moeten bezweren en oplossen, de legitieme mo rele eisen en plichten onder ogen gebracht. De bankwe reld reageerde gunstig op deze katholieke bijdrage, vooral vanwege de realisti sche benadering. Waarom borduurt de We reldraad niet gewoon op deze Voorzitter Jan Pronk - FOTO ANP rooms-katholieke voorzet verder? Is er van haar dan soms een heel andere stelling- name te verwachten Het verschil tussen beide is in elk geval de methode om tot een standpunt te komen. Het do cument van de Pauselijke Commissie is in alle besloten heid tot stand gekomen. On bekend is, wiens inbreng wel en niet is gehonoreerd. De hoorzitting, een be proefde methode van de We reldraad, is een publiek ge- beuren. Deskundigen worden in het openbaar gehoord. Hun inbreng vormt de grondslag waarop het morele inzicht ge baseerd wordt. Iedereen kan in principe het morele groei proces volgen. En zelf dus meegroeien. Daar is het de Wereldraad niet in de laatste plaats om begonnen. Want de schuldencrisis kan niet opge lost worden als de rijke lan den zich niet veel bewuster worden van hun eigen ver antwoordelijkheid voor de ontstane situatie en dienover eenkomstig handelen. Het zijn juist de rijke lan den die tot nu toe weigeren enkele noodzakelijke maatre gelen te nemen, omdat die in eigen vlees snijden. Zulke maatregelen worden politiek onverkoopbaar geacht. Het Internationaal Monetaire Fonds (IMF), dat kort na de hoorzitting van de Wereld raad zijn jaarvergadering houdt in West-Berlijn-beide evenementen kunnen ook niet los van elkaar worden gezien-heeft vijf voorwaar den genoemd voor oplossing van de schuldencrisis. Het zijn: verhoging van de grond stof fenprij zen, open stellen van de westerse markten voor produkten uit de derde we reld, kapitaalvlucht naar rijke landen voorkomen, ver laging van de rente en aan passing van het politiek-eco- nomische beleid in de schul denlanden. De eerste vier voorwaarden moeten echter door de rijke landen worden vervuld. Tot nu toe komt daar niets van terecht. Alleen de laatste voorwaarde wordt met behulp van het IMF en de We reldbank in daden omgezet. Tri plaats dat de sterkste schou ders de zwaarste lasten dra gen-een moreel grondbegin sel-worden de zwaarste las ten tot nu toe op de zwakste schouders gelegd. De hoorzitting als methode kan ook inhoudelijk meer ef fect sorteren. Want moraal loopt altijd het grote gevaar te blijven steken in algemeenhe den. Normen van rechtvaar digheid en billijkheid roepen onmiddelijk de vraag op wat rechtvaardig is en wat billijk. Antwoord op die concrete vragen komt men in het docu ment van de Pauselijke Com missie niet tegen. De werk wijze van de Wereldraad leidt er bijna vanzelf toe dat haar morele uitspraken meestal veel concreter zijn. 6 Hoe groot de totale schul denlast van de schuldenlan den (Zuid-Amerika, Afrika, Azië) precies is, weet eigenlijk niemand meer. De schatting lopen uiteen van 1200 tot 1300 miljard (negen nullen) dollar. Met een aantal schuldenlan den zijn de afgelopen jaren nieuwe betalingsregelingen getroffen. Die schuldsanering beloopt een totaal bedrag van 150 a 180 miljard dollar, van de vragen die op de hoor-I zitting van de Wereldraad ze ker aan de orde zal komen, is I of alle schuld wel wettig is.Oil de rijke landen met andere woorden wel gerechtigd z alle betalingen op té eisen, wettigheid wordt onder meerf aangevochten omdat sprake is geweest van woekerrentes! van meer dan twintig procent f Om een beeld van de aan pak te geven: de eerste staat de vraag centraal wat del schuldencrisis nu precies is en j om welke schulden het De tweede dag van de zittingj gaat het om de vraag wat de gevolgen van de crisis zijn voor de arme landen en h«| bevolking. Op de derde volgt een analyse van de op-I lossingen die tot nu toe zij» toegepast of voorgesteld voo:| schuldsanering. Aan het zijn bijbelse en ethische vet-j kenningen aan de orde wordt bekeken wat kerken| kunnen doen. De hoorzitting van de We-j reldraad wordt geleid dooij drs. Jan Pronk, PvdA-kamer-f lid en voormalig ondersecre-l taris-generaal van de UNC-I TAD (Commissie voor Handeil en Ontwikkeling van de Ver enigde Naties). Tot de onder vraagden behoren onder meerl David Bock, directeur van de| Wereldbank, Azezale hammed, directeur van hel IMF, deskundigen uit de we reld van de politiek, het bank-[ wezen en de wetenschap. Justitie trekt weer de volle aandacht want diverse des kundigen van dit Departe ment blijken tot de conclu sie te zijn gekomen dat er weer eens over het lot van de 'Twee van Breda' moet worden nagedacht. Er wordt zelfs geopperd om een gezondheidsonderzoek te la ten verrichten. Dit is juist 'koren op de molen' van burgemeester drs. F. Feij van Breda. Hij heeft niet onder stoelen of banken ge stoken dat de twee tot le venslang veroordeelden, Aus der Fünten en Fischer, zo snel mogelijk moeten worden vrijgelaten. Wat justitie en andere betrokken bezielen is voor mij en vele andere Nederlanders een groot raadsel. Willen zij zich door deze zogenaamde ge noegdoening ten aanzien van 'De Twee' in de kijker plaatsen? Dan lijkt het mijns inziens beter deze kwestie te laten rusten en zich te buigen over de he dendaagse problematiek waarmede het gros der in gezetenen van ons Konink rijk der Nederlanden meer gebaat is. Waarom een ge zondheidsonderzoek door drie artsen van buiten het gevangeniswezen Kregen onze families, vrienden en kennissen in de concentra tiekampen soms ook zo'n bevoorrechte behandeling? Velen van ons, die de oorlog met al zijn verschrikkingen aan de lijve hebben onder vonden, weten maar al te goed dat die miljoenen ge vangenen aan hun lot wer den overgelaten en dat men ze gewoonweg liet creperen. Moet men een vergelijking maken tussen deze twee ca tegorieën? Het is alom be kend dat het de 'Twee van Breda' aan niets ontbreekt behalve de vrijheid. Deze is hun voor levenslang ontno men als straf voor de be gane misdaden tegenover de mensheid. Een zekere pro fessor Presser kwalificeert de 'Twee van Breda' als kleine mannetjes in het Na zi-raderwerk. Een uit spraak die kant noch wal raakt want het allerkleinste radertje in dat Nazi-rader werk moest feilloos functio neren wilde men in zijn to taliteit het geplande doel verwezenlijken. Indien door minister Korthal-Altes van justitie de vrijlating van 'De Twee' opnieuw zal worden overwogen zal in het Ver bond Belangenbehartiging Vervolgingsslachtoffers grote bezorgdheid rijzen en worden grote groepen op- i -ast**00**1 nieuw met het leed gecon fronteerd hetgeen destijds werd veroorzaakt door het in de kleinste details geper fectioneerde Nazi-rader werk waarvan de 'Twee van Breda' ook deel uitmaakten. Men spreekt in Nederland van een Rechtsstaat met de beginselen van een human- tair strafrecht hetgeen op een ieder moet worden toe gepast, ook op de 'Twee van Breda'. Wil men dit geen verwezenlijken dan wordt het allereerst de hoogste tijd dat justitie in eerste instan tie de rechtvaardiging in ons huidige strafrecht gaat toepassen voordat men gaat praten over humantaire be ginselen. Dat allesbehalve naar de zin van de Neder landse bevolking wordt ge hanteerd. Zonder haatge voelens mijn standpunt be palende: laat deze zaak rus ten in de huidige situatie. De hh deskundigen zouden zich even moeten verplaat sen in het leven van hen die qua leed ook tot 'levenslang' zijn veroordeeld. Oudenbosch H. Meeuwisse Met veel interesse heb ik het commentaar en de brieven hierop als reactie gelezen over taal en cultuur. Hier een andere stem. Ik vind Es peranto zo'n goed alterna tief als communicatiemiddel voor officiële en onofficiële internationale contacten dat het onbegrijpelijk is om op nieuw een internationale taal uit te vinden. Dat is dan toch ook kunstmatig? Bo vendien zal Esperanto het leven van andere talen niet uitsluiten, maar juist bevor deren door de verbeterde internationale contacten! Bij de toepassing van Espe ranto valt namelijk het voordeel weg dat de spreker van een of andere bestaande levende taal heeft boven een andere, gesteld dat bijv. En gels of Frans wordt verko zen als enige EG-talen bo ven de andere. We glijden zo bovendien af naar discrimi natie in negatieve zin. Bo vendien is deze bevoorde ling in strijd met het Ver drag van Rome (1954) en het Verdrag van de Rechten van de Mens (1948) waarin onder andere de vrijheid van taal als recht opgeno men is. Wist u dat de basis van Esperanto gelegd is in een gebied waar joden, Duitsers, Polen en Russen totaal niet met elkaar over weg konden door onder an dere het gebrek aan een goed communicatiemiddel? Zo kunstmatig is het ont staan van Esperanto dus niet. En wat heet kunstma tig? Als je de volgende din gen weet - activiteiten die feitelijk ontplooid worden! Er is een goede boeken- dienst in Rotterdam met vele soorten boeken die in- en verkocht worden over de hele wereld; er bestaat een drukkerij in Antwerpen voor Esperanto-tijdschrif ten; er is een grote biblio theek in New York; oud premier Drees sr. was fer vent voorstander van deze taal; er bestaat een grote Esperanto-uitgeverij in Australië; er bestaan hon derden tijdschriften in deze taal, ook wetenschappelijke; de meeste Westeuropese es perantisten wonen in Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië!; er zijn jaarlijks tientallen culturele en toe ristische bijeenkomsten, niet alleen in Europa; de president van de Wereld Es peranto Vereniging is Amerikaan die doceerti het State University CoW| in Potsdam (USA), de van deze vereniging sta Rotterdam; in DomM| werd in oktober '87 een P peranto-weekend georganil seerd; de bijeenkomst ij Rotterdam telde 2316 nemers uit Azië, Amerika, Europa en Oceanië! Kunstmatig? 8| dacht het niet. Vlissingen Hans Schutijser Mijn kinderen die bezig #1 volwassen en mondig worden, kunnen soms he« eigenwijs, ja lastig zijn. Ai, ik dan iets wil verbied® bijv. zonder overtuigen®! argumenten te hebben, blijven zij vragen •waarofl'l Ik word dan wel eens nij® en zeg 'omdat ik het zo wl Achteraf schaam ik fl'fc daarvoor. Nu zie ik, dat onS| bisschoppen met betrekW) tot de acht-mei-bewef precies hetzelfde doen. I ik nu in goed gezelschap?'® geloof het niet. Ik krijg neiging me nog meer schamen. Oosterhout H. Paymans ,^jr onze Haagse redactie )EN HAAG - Woningen die linnen een afstand van /eertig meter van de riole- .jng staan, moeten daarop yorden aangesloten. Huis- ioudelijk afvalwater mag niet langer in de bodem en in het grondwater worden -eloosd. jet gaat 'n Nederland om [50.000 woningen in het lande- li ri ti h k P> di ki fotoawI De wateroverlast in Sudan I is dus exeptioneel, een water-1 tekort in de regio lijkt struc-l tureel te worden. Volgens ex-1 perts zal alleen een grotere) samenwerking tussen de lan- den in het Midden-Oosten een stabiele watervoorziening in| de toekomst kunnen garande-j ren. In veel landen vormt dii| onderwerp een brandend po-I litiek item. De landen langs de Nijl houden regelmatig een| Nijl-conferentie. Libië invet-1 teert een bedrag van 25 mil-l jard dollar in een gigantisch! projekt om een zogeheten 'on- dergrondse rivier' te creëeren l Het gebruik van rivieren voor I de watervoorziening, zoals I bijvoorbeeld in Israël, Syrië, Jordanië en Iraq gebeurt, 1 echter ook grote politieke pro-1 blemen opleveren die alleen met overleg zijn op te lossen. Door onze verslaggever Dat zeggen topambtenaren dit afslankingsoperatie zijn betrol Tussen 1986 en 1990 moeten er van het kabinet 20.000 tot 25.000 overheidsbanen verdwijnen, en die doelstelling zal niet worden gehaald als het tempo niet drastisch wordt opgevoerd. LEIDSCHENDAM (ANP) - De Nederlandse toeristische ondernemers zijn over het algemeen tevreden over het zomerseizoen. Vooral de mooie weken in augustus I zijn daar debet aan. Dat blijkt uit een peiling in deze sector van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) in Leidschendam. De resulta ten van dat onderzoek zijn gis teren bekendgemaakt. Bij het NBT denkt men dat [zeker niet minder Nederlan- j ders dan vorig jaar hun vakan tie in eigen land hebben door gebracht. Wat betreft de bui tenlanders was een opzienba rende toename van het aantal Italiaanse toeristen te consta teren. Ook kwamen meer I Spanjaarden naar ons land, zo blijkt uit de peiling van het NBT. Een goed voorjaar werd ge- volgd door de natte maand juli. De aangename maand augus- I tus zorgt er echter voor dat het seizoen langer doorloopt dan gebruikelijk. Het NBT weet nog niet of de door hem voor spelde stijging met vijf procent I van het binnenlandse toerisme wordt bereikt. Door het slechte weer in juli zal een deel van de mensen die laat beslissen over r hun vakantie de keuze op het buitenland hebben laten val- llen. Dat verlies is volgens het I NBT slechts gedeeltelijk in augustus goedgemaakt. EEN MOORDAANSLAG, SABOT/ Wat het antwoord op deze vragen dood van de Pakistaanse presider minder problemen oplossen dan hebben geroepen. Geen misverstand: Zia was een e politieke leider, in sommige o een ijzeren vuist die de mensenri zoals dictatoren plegen te regeren zich, laat staan een kroonprins. Zia's dood laat het door etnisi scheurde Pakistan achter in een binnenlandse als de buitenlandse heid over de vraag hoe het nu verc in zicht die het roer op korte term Pakistan van zijn sterke man is tx gevreesd. De dictator laat een wan ten soepele weg naar een of a democratie zit er niet in ook ni mende növember. Het is vrijwel z< rijkste machtsfactor sinds de ona 7? 7 V00rl°Pi9 stevig aan de touv Gok de gevolgen van Zia's dooc e buitenlandse politiek zijn niet 'ren-de Pakistaanse steun aan de ae betrekkingen met de Verenigde ui-Haq een trouwe bondgenoot f 9rond in Zuidwest-Azië. Washingt aent Zia niet voor niets 'een grote l heengaan van Zia ul-Haq zc nebben voor de Afghaanse opsta ?®rj op Pakistaans grondgebied h acteur, en toeverlaat. Zia steur v™ hoor dik en dun. Meer dan w mür.da bussen in Afghanistan. I- Jrientahstische islamitische rebelle ~?r jn de pap te kunnen houden van de Sovjet militairen. tan krii9l met de dood van maken. De president heeft (op pa n-n8!?" vreedzame overgang naa nove^nl .mo9e''jk te maken: non aar Zia had een ope vnnrK varboden' z°dat het demc voorbaat zou zijn uitgehold. tijdelijke opvolger, Ghularr hii 5 optreden en een open partij 'vor^oL. ?un van de militairen nc donHhf Zljn dat alle Pakistanis linnon en wiisheid in de verkiei rnnmo ®n.P°larisatie in het land ii taanse voik.Vee' 9evraa9d van d

de Stem | 1988 | | pagina 2