droom Kabinet wil experiment met sluitingstijden winkels GESJOEMEL MET ZAKENLUNCHES DOOR BELASTINGHERVORMING Zonder geld terug naar Spanje Wereldzuivelvoorraad nadert zijn dieptepunt l Jesreiya BINNENLAND Wijs besluit Kosten kinderopvang aftrekken van belasting DE STEM COMMENTAAR Melk wordt schaars T5 pE STEM BINNENLAND DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 I Door onze verslaggever I DEN HAAG - De Nederlandse restaurants zullen een omzetverlies van 200 miljoen gulden lijden [als zakenlunches en -diners per 1 juli 1989 niet I langer fiscaal aftrekbaar zijn. PYD A-KAMERLEDEN NIEUWSOVERZICHT SER tegen omkering bewijslast bij fraude Kabinet bijeen over begroting 1989 Bodemlozingen zwaar aan banden gelegd Transavia mag lijndiensten uitvoeren Shell wil langer afvalverbranding op zee T28 i op een Amerikaanse igroep die George Bush, 3 volgens opiniepeilin- iet steunt. Dat zijn de |sn bij wie Dukakis een otere populariteit ge- rschijnlijk heeft Bush met de keuze uayle een verstandige te zet gedaan. Quayle aardbaar voor de ge- ipublikeinse partij, in de veeleisende conser- n. Hij is geografisch een uitstekend kandi- het Midden Westen Ie republikeinen vooral xenstemmen hebben n. En Quayle heeft al die eigenschappen irge Bush ontbeert: charme, verbeeldings- en dadendrang. De po- beginneling Dan e is het spiegelbeeld van eraan George Bush. Amerikaanse presi- candidaat kan niet suc- zijn zonder de hulp van «rk aan hem tegenge- running mate. Dukakis pp de heilzame werking flat recept met Lloyd en. George Bush doet fde met Dan Quayle. jaren waagde men zich iever niet aan. MTVA is [trokken bij de exploita- in missievliegtuigjes in ;eïsoleerde gebieden van en Indonesië. Maar gaat niet over een of ee nachten ijs bij het van het opbouwen van [liegdienst. Er moet aan wat voorwaarden wor- oldaan. Dat is de afgelo- ijf jaar geslaagd in het m Dungu in Zaïre. En gs is begonnen aan een üenst in het bisdom Ka- i in Zaïre. et idee dat vliegdiensten malbaar zijn, gaat ver- ïen. Uiteindelijk kosten vliegkilometers minder de kilometers over de zeker in Afrika waar het npark van de missie ibarend veel kosten met meebrengt aan onder- vanwege de slechte we- aldus MIVA-directeur maert. het MIVA-hulppro- ima 1988 zullen onder profiteren: pater G. van 5erg uit Bergen op Zoom i- Afrika), zuster Leni Eekelen uit Huybergen ua Nieuw Guinea), pater rd van Geel uit Steen- en (Brazilië), pater W. r ibeler uit Breda (Brazi- pater J. Grooten uit a (Brazilië), pater J. van ;en uit Breda (Guatema eroeder Leo Trommelen ireda (Papua Nieuw Gui- broeder Simon van a uit Breda (Zaïre), pater Balemans uit Zeven en (Burkina Faso), pater kavelaars uit Zeven en (Tanzania), pater Jan >n uit Zevenbergen (Fi jnen), pater L. Woesten- uit Alphen (Indonesië), er Brigit van der Veeken Itten-Leur (Suriname) en er Catharina Boonman i-Heerenhoek (Malawi). 3 financiële schenkingen loyaal betoonde. :nmaal aan de macht be de Zia ul-Haq zich een f strateeg, die niet alleen toevlucht nam tot onder- :kingsmaatregelen maar een uitgekiend benoe- gsbeleid hanteerde bin- de strijdkrachten en de ;iek. Het verdeel-en-heers cipe stelde hem in staat tdurend de politieke woe- sn binnen de vier Pakis- se provincies in toom te ien, en daarbij één van provincies, Punjab, steeds sureaucratische en mili- overhand te laten hou- s verkiezingen zullen niet ;er dan negentig dagen op laten wachten, ver- rde de president na zijn tsgreep in 1977. Het wer- uiteindelijk negentig inden. Ik zal in 1990 het lidentschap neerleggen, condigde hij het afgelopen meerdere malen. Maar in tieke kringen in Pakistan bekend dat Zia ul-Haq de lelijkheid overwoog zich at jaar via eigen decreet president-voor-het-leven benoemen. Waarnemers :n de eerste stap daartoe ijn beslissing om een ver- wereerde premier Junejo r huis te sturen, e 'vloek voor zuidelijk de Sovjetrussische inval Afghanistan in december bleek voor Zia een zegen, n drie bedremmelde gene- s hem van het bericht van nval op de hoogte brach- zou de president tot hun bijstering zijn opgespron- vier gebedskleedjes op de ld hebben uitgerold en hebben geboden Allah dit geschenk te bedan- pEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal binnenkort een besluit nemen over een experiment in een be perkt aantal gemeenten met de I Openstelling van winkels. Het experiment gaat verder dan de winkelsluitingswet van staatssecre- I taris Evenhuis (Economische Zaken), ijie voorlopig een einde moet maken aan de sluitingsdiscussie en momen- wi bij de Raad van State ligt. I De ondernemersorganisatie NCOV I js woedend over het komende kabi netsbesluit. Directeur Schouten van het NCOV spreekt van 'de volgende akte in het drama van de winkelslui tingswet'. Na een jarenlange discussie over de langere openstelling van winkels sneuvelde kort voor de zomer een wetsontwerp van het D66-Kamerlid Groenman om de winkels tot zeven uur 's avonds open te laten in plaats van tot zes uur. Vervolgens kwam Evenhuis zelf met een voorstel dat de winkelier de keuze biedt tussen een ochtend-middag- of een middag avondwinkel, geopend tot uiterlijk negen uur 's avonds. De middag avondwinkel zou dan op vrijdag- of zaterdagmorgen een 'koopochtend' krijgen. De maximale openingsduur blijft in Evenhuis' voorstel 52 uur per week. Het ministerie van Binnenlandse Zaken wil in december gaan experi menteren met vijftien zogenoemde 'd- gemeenten', een project dat erop is gericht voortgang te maken met het proces van decentralisatie en deregu lering. Binnenlandse Zaken wil daar ook de winkelsluitingswet in opne men. Volgens de woordvoerder van staatssecretaris Evenhuis zal het ka binet zich buigen over de vraag of dit in een beperkt aantal van de 'd-ge- meenten' gaat gebeuren. Het experi ment biedt de ondernemer meer ruimte dan de ochtend-middag- en middag-avond-variant van Evenhuis, al zal de maximale openingsduur 52 uur blijven. Hij wijst erop dat het ex periment past in een advies, waarop Evenhuis uiteindelijk zijn voorstellen baseerde. Dat noemt het nu voorliggende wetsontwerp een tussenstap en pleit voor een snelle evaluatie (tijdstip in de wet opnemen!) en tegelijkertijd experimenteren met andere ope ningsvarianten. „Wetsvoorstel en ex periment bijten elkaar niet", aldus de woordvoerder. Het NCOV denkt daar anders over. „Het is het één of het ander: óf er vindt te zijner tijd behandeling plaats van het wetsontwerp, óf we gaan eerst nog eens wat experimenteren", zegt Schouten. „Kennelijk is de win kelsluitingswet zo langzamerhand vogelvrij en mag daarop vanuit ver schillende invalshoeken worden ge schoten. Ondernemers die voortdu rend in overgrote meerderheid veran dering van de wet afwijzen, worden wederom voor een voldongen feit ge plaatst." Fors banenverlies in horeca I Dit verlies betekent het vervallen van tweeduizend ar- I beidsplaatsen. I Aldus de voorlopige conclusie van het Rotterdamse belas- tingadviesbureau Wisselink Co bv, dat in opdracht van Ho- recaf en het Bedrijfsschap voor de Horeca een onderzoek in- stelt naar de gevolgen van de I voorgenomen maatregel. Het onderzoek is volgens woordvoerder J.Rennes van het bureau uitgevoerd door middel van een 'toetsing van (nieuw) feitenmateriaal aan ervaringscijfers uit het verle den'. Een van die ervaringscij fers is dat bij elke omzetdaling van één ton in de bedrijfstak één arbeidsplaats verloren gaat. Berekeningen, ondermeer gebaseerd op prijselasticiteit, leren dat er een verlies ontstaat van 200 miljoen gulden. Dat be tekent 2000 arbeidsplaatsen. De horeca telt nu 250.000 banen, al dus Renes. 1 Staatssecretaris Koning. - FOTO ANP Minister Ruding en staatsse cretaris Koning (Financiën) willen voor werknemers de mogelijkheid om 'gemengde kosten', zoals van zakenlunches en congressen, afschaffen. Werkgevers mogen deze kosten dan voor 75 procent van de fis cale winst aftrekken. De voor genomen maatregelen passen in de plannen tot vereenvoudi ging van de Commissie-Oort. Volgens de werkgeversvere niging Horecaf zal uitvoering van de plannen leiden tot 'ge sjoemel'. Zij heeft de vaste ka mercommissie voor Financiën schriftelijk gewezen op ont snappingsmogelijkheden. Zij schreef te vrezen voor druk op individuele horeca-onderne- mers om mee te werken aan onoirbare praktijken, als ge volg waarvan de beperking van de aftrek feitelijk onge daan zou kunnen worden ge maakt." Daarbij denkt Horecaf bij voorbeeld aan het uitschrijven van dubbele of hogere rekenin gen aan de werkgever. Indivi duele restauranthouders, waar veel zakenlunches en -diners worden geserveerd, denken aan het fors verhogen van za- lenhuur (blijft geheel aftrek baar voor werkgevers) of aan het maandelijks verhuren van een 'eigen telefoonaansluiting', tegen een bedrag van enkele honderden guldens - ook dat bedrag blijft, voor de werkge ver, geheel aftrekbaar. [ANTON DREESMANN treedt terug als president-directeur van |het Vendex-concern, maar hij wordt voorlopig niet opgevolgd |door zijn rivaal Arie van der Zwan. De raad van commissarissen [heeft uit eigen midden A. Verhoef (68) voor twee jaar benoemd [tot hoogste man bij Vendex. Het is de klassieke deus ex machina-oplossing: als in een [treurspel de situaties te verward worden of de knopen onontwar baar, daalt een 'godheid' neer om voor een verrassende ontkno- I ping te zorgen. De raad van commissarissen van Vendex heeft voor de korte [termijn een wijs besluit genomen, ook al vertoont dat de sporen i van een broos compromis. Niemand is uit de vete aan de Ven- fdex-top als ovenwinnaar tevoorschijn gekomen, niemand kan t zichzelf op de borst kloppen als overwinnaar en niemand heeft [dramatisch gezichtsverlies geleden. De heer Verhoef, een vriend [van meneer Anton en ook groot geworden in de V D-wieg, mag [proberen het concern te reoganiseren en in rustiger vaarwater te [brengen. Er blijven vooralsnog veel vragen onbeantwoord. Bijvoorbeeld: hoe machtig blijft Anton Dreeesmann als commissaris? Hoeveel 'engte krijgt Verhoef van zijn oude baas, die een gigantisch kapi- [taal bezit? Wat gebeurt er uiteindelijk met Arie van der Zwan, de [ontrouwe kroonprins van meneer Anton? Het is te vroeg om te concluderen dat de strijd aan de top van j het familiebedrijf is gestreden. JARENLANG GINGEN omvang van de Europese melkplas en bo terberg het menselijk voorstellingsvermogen te boven. Miljarden flingen heen aan garantieprijzen, kosten van opslag en export subsidies. Het duurde lang voordat Brussel zag dat die miljarden verdwe- nen in een bodemloze put. Maar toen dat inzicht eenmaal gerijpt jvas volgden keiharde maatregelen. De Nederlandse melkvee houders hebben noodgedwongen in vijf jaar tijd hun melkproduk- jhe met liefst twintig procent moeten verminderen. Voor de EG m°et dat beleid in financiële zin zeker ferme vruchten hebben af- Seworpen. Sinds het begin van dit jaar echter doen zich in ons land -nog 'teeds Zuivelland Nummer Een- merkwaardige dingen voor, in het licht van het EG-zuivelbeleid. De zuidelijke zuivelgigant DMV Dampina moet melk invoeren uit Duitsland en vooral België om het machinepark en de moeizaam opgebouwde markt rendabel [je kunnen houden. Vorige maand nog maakte Campina bekend |e willen fuseren met een Belgische zuivelcoöperatie, louter om ^k op termijn de melkaanvoer te garanderen. terder deze week werd bekend dat de consumptiemelk maan- uag drie cent duurder wordt. Er is simpelweg te weinig melk en onaclat ook hier vraag en aanbod de prijs bepalen, krijgt de con- sument maandag de rekening gepresenteerd van dat EG-beleid. De klap op de vuurpijl kwam gistermorgen uit de mond van voorzitter H. Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel. Hij is ™et helemaal onpartijdig natuurlijk, maar zijn waarschuwing voor zuivelschaarste klonk in ieder geval niet onlogisch. De vraag dringt zich op of bijvoorbeeld EG-Landbouwcommis- ar|s Frans Andriessen aan een eenvoudige, hardwerkende "f'kveehouder de samenhang kan uitleggen tussen het inkrim- DnrlVan diens veestaPel> de import van melk uit België en de ver- erstelde schaarste van de wereldvoorraad aan zuivel. Zelfs dd ri de wo' 9ever,d politicus als Andriessen zal daarbij tot P oe bodem van zijn redeneertalent moeten gaan. Van onze verslaggever RIJSWIJK - 'Onverant woord laag'. Zo kenschetst voorzitter drs. H. Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel de wereldvoorraad aan zuivel en zuivelproduk- ten. Schelhaas vergelijkt de huidige situatie met die van tijdens en kort na de Tweede Wereldoorlog. Volgens Schelhaas is er op de actuele zuivelmarkt sprake van records met 'minimale voorraden en maximale prij zen.' Als gevolg van die situatie stijgt de melkprijs komende maandag, zoals gemeld, met drie cent per liter. De voordelen van deze situa tie voor de Nederlandse melk veehouderij zijn volgens Schel haas maar betrekkelijk. Te genover stijgende opbrengsten staan duurdere veevoederaan kopen door de weer duurder wordende dollar en de droogte in de Verenigde Staten, stij gende rente en extra kosten voor de bestrijding van de ver zuring. De voorzitter van het Zuivel- schap legt de schuld van de huidige situatie vooral bij de politiek: „De mensheid - en vooral de politiek - vervalt nogal eens van het ene uiterste in het andere. De schrik van de grote overschotten van de afge lopen tijd leidt nu tot totale uit verkoop. Na de voedselschaarste van 1973 werd gepleit voor het aan leggen van minimum-reserve- voorraden. In de wereldvoed selvoorziening kan er immers, bij voorbeeld door natuurlijke calamiteiten, zo maar iets mis gaan, terwijl de mensheid het risico van een acuut tekort aan voedsel niet mag lopen. Naar mijn oordeel is het huidige voorraden-niveau eigenlijk on verantwoord laag." De voorzitter van het pro duktschap waarschuwde dat de spanning op de zuivelmarkt volgend jaar nog groter kan worden. De melkproduktie zal door al eerder gemaakte af spraken in de EG nog iets te ruglopen. De kaasconsumptie zal nog kunnen stijgen, de ex- portvraag zal wellicht toene men na het bestand tussen Iran en Iraq en er kan niet meer worden geput uit bestaande voorraden, aldus Schelhaas. Schelhaas herhaalde dat de melkquota, de hoeveelheid melk die veehouders boetevrij mogen produceren, moeten worden verruimd. Samen met een neerwaartse druk op de prijzen leidt dat volgens hem ondermeer tot een evenwich tige prijsvorming, verbetering van de inkomenspositie van de melkveehouderij op langere termijn en verruiming van de werkgelegenheid. In tegenstelling tot eerdere berichten is ons land volgens Schelhaas nog steeds de groot ste zuivelexporteur ter wereld met een uitvoerwaarde vorig jaar van 6,7 miljard gulden te gen 6,4 miljard gulden uitvoor- waarde van de Bondsrepubliek Duitsland. OM 24.00 uur gingen de Spaanse stakers van het offshore- bedrijf Heerema van boord. De afgelopen dagen gaven zij hun bezetting van de werkschepen Hermod en Balder op. Ze krijgen geen cent van het bedrijf als afvloeiingsregeling. Dat heeft directeur P. Heerema van het bedrijf meegedeeld. - FOTO ANP (ADVERTENTIE) Beelden die tot het verleden behoren: de boterberg. DEN HAAG - De kosten van de opvang van jonge kinderen moet in het ver volg van de belasting af trekbaar worden. Een uit spraak van de Hoge Raad geeft alle reden om die op vang aftrekbaar te maken. Dat concluderen de PvdA-ka- merleden Vermeend, Kom brink en Van Nieuwenhoven in schriftelijke vragen aan staats secretaris Koning (Financiën). De kamerleden oordelen dat een uitspraak van de Hoge Raad over de aftrekbaarheid van koffiegeld ook van toepas sing is op de kinderopvang. In juni van dit jaar sprak de Hoge Raad uit dat werknemers een bedrag van 1,10 per dag van de belasting mogen aftrekken voor koffie of thee, als de werkgever de werknemer niet zo'n vergoeding geeft. De Hoge Raad stelde in zijn uitspraak dat als een werkge ver de vergoeding wel geeft, deze niet wordt opgeteld bij het belastbaar inkomen. Om men sen die geen vergoeding krij gen gelijk te behandelen mogen zij een dergelijk bedrag van de belasting aftrekken, meent de Hoge Raad. De PvdA-kamerleden zien tussen de koffie- en theever goeding en de kinderopvang een duidelijk verband. Som mige bedrijven geven werkne mers een tegemoetkoming in de kosten van kinderopvang. De PvdA'ers menen nu dat zij die die vergoeding niet krijgen, deze van de belasting zouden moeten mogen aftrekken. JX W 15 Weet u hoe ze die kalveren in Westduitsland testen op hormo nen? Ze gooien ze in het zwembad en als zo'n kalf de 100 me ter dan binnen de minuut aflegt dan wordt het als verdacht be stempeld. Als het kalf echter verdronken is. Weet u waar de Duitsers dat dure kalfsvlees van kunnen beta len? Van het geld dat ze overhouden van onbetaalde Neder landse bekeuringen. En dat terwijl de Duitse hoofdstad toch Bonn heet. Die Duitsers denken ons slim af te zijn door die bonnen niet te betalen, maar bij hun slagers zal blijken wie wie voor het lapje houdt. Schweinerei mit Kalbsfleisch, das schmeckt ja wunderbar. Wat die bonnen betreft: onze Justitie-minister bestrijdt dat er sprake is van rechtsongelijkheid. Ook Duitsers worden immers bekeurd. De rechtsongelijkheid ontstaat pas als de Duitsers weigeren de bekeuring te betalen. Onze eigen Pontius Pilatus zegt dus met andere woorden dat onze oosterburen zichzelf bevoordelen en dat is natuurlijk hééél stout, maar niet de schuld van onze minister of zijn be leid. Fritz Kurzhals Oude? MERIJN DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Sociaal-Econo mische Raad (SER) wil niet dat een uitkeringsgerechtigde zelf moet bewijzen zich niet al eerder schuldig te hebben gemaakt aan misbruik. Alleen de werkgevers in de SER stemmen in met deze zogenoemde omkering van de bewijslast die staatssecre taris De Graaf (Sociale Zaken) wil. De Graaf wil dat mensen die onjuiste informatie over him si tuatie geven (wat kan leiden tot een te hoge of een onterecht genoten uitkering) aantonen dat ze zich niet al eerder hebben schuldig gemaakt aan fraude. De gemeenten, die de uitke ringsregelingen uitvoeren, mogen daarom vragen als ze een gegrond vermoeden hebben van eerdere fraude. De omkering van de bewijslast moet ook worden toegepast op oudere en ar beidsongeschikte werklozen en zelfstandigen. De SER-meerderheid vindt dat het voor een uitkeringsgerech tigde praktisch onmogelijk is het gegronde vermoeden van de uitkeringsinstantie te weerleggen. DEN HAAG (ANP) - De ministerraad is woensdag voor het eerst na het zo merreces weer bijeen ge weest om de rijksbegroting voor 1989 te bespreken. Na afloop van de ministerraad deelde de woordvoerder van de premier mee dat er nog geen besluiten zijn ge nomen. De besprekingen worden vandaag en morgen voortgezet. Er zal onder meer worden gesproken over de vraag of het haalbaar is de wijziging in het stelsel van ziektekos tenverzekeringen (plan-Dekker) per 1 oktober te laten ingaan. De vraagstukken van de koopkracht, de volksgezond heid en de werkgelegenheid staan centraal in het kabi netsberaad. Over de belastingvereenvoudiging (plan- Oort) en de bezuinigingen zijn reeds vóór het zomerre ces besluiten gevallen. Minister Ruding van Financiën, foto anp DEN HAAG (ANP) - Lozingen in de bodem en het grondwater worden aangepakt. Het lozen van huishoudelijk afvalwater wordt aan banden gelegd; bodemlozing van koelwater en be drijf safvalwa ter wordt verboden. Ontheffing van dit verbod is slechts in uitzonderlijke en onder strikte voorwaarden mogelijk. Dit blijkt uit de plannen van minister Nijpels (Milieubeheer), zoals neergelegd in het ont- werp-lozingenbesluit bodembescherming. Het besluit kent drie soorten bodemlozingen: kleine en grote lozingen van huishoudelijk afvalwater en lozing van koelwater en bedrijfsafvalwater. Het lozen van huishoudelijk afvalwater in de bodem (zoals nog voorkomt bij woonhuizen in het buiten gebied) is niet meer toegestaan als er binnen 40 meter van het pand een riolering ligt. Is aansluiting op een riool niet mogelijk dan moet bij nieuwe lozingen een septic tank (een put waarin rioolwater via een chemische reactie wordt gereinigd) worden geplaatst. SCHIPHOL (ANP) - Minister Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat is van plan de luchtvaartmaatschappij Transavia Air lines vergunning te verlenen voor het uitvoeren van lijndien sten op de Spaanse bestemmingen Las Palmas, Tenerife en Ibiza en de Turkse steden Izmir en Istanbul. Het voornemen van de minister past in haar luchtvaartpolitiek beleid waarin zij van plan is het huidige vergunningenstelsel drastisch te herzien. De vrijheden van de KLM voor het openen van nieuwe diensten vanuit Nederland en het vaststellen van frequenties worden daarin beperkt. De KLM is fel gekant te gen de plannen van de minister. DEN HAAG - Shell wil verlenging van haar vergunning voor het verbranden van gechloreerde koolwaterstoffen op de Noordzee. Deze vergunning loopt einde dit jaar af. Shell ver brandt het leeuwendeel van dit chemisch afval in Duitsland, bij Akzo/Botlek en in haar eigen oven. De vergunning, aldus een woordvoerder van Shell, is alleen be doeld om een uitwijkmogelijkheid te houden voor het geval er onvoldoende verbrandingscapaciteit op land is. Volgens de woordvoerder heeft Shell de afgelopen twee jaar slechts één keer gebruik gemaakt van de vergunning afval op zee te ver branden. De Jong van de Werkgroep Noordzee overweegt bezwaren in te dienen als Rijkswaterstaat de vergunning verlengt. Overigens tilt de werkgroep niet zwaar aan de aanvraag van Shell omdat Nederland per 1 januari verbranding op zee stopt. „We denken daarom dat Shell geen verlengipt krijgt."

de Stem | 1988 | | pagina 3