even._ UITBLAZEN Bush kiest politiek tegenbeeld Toekomst baart MIVA zorgen Kabinet Eenheid door islam bleef voor Zia ul-Haq militaire droom GESJOEMEI DE STEM CON Wijs besluit Melk wordt sch Net echt wordt echt DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 _DESTEM_ MET JEUGDIGE EN DYNAMISCHE DAN QUAYLE ALS RUNNING MATE: MET DALEND KERKBEZOEK LOPEN OOK KOLLEKTES TERUG pK STEM BINNEN DEN HAAG - De Nederla een omzetverlies van 200 als zakenlunches en -din langer fiscaal aftrekbaar i\ WIMKOCK T5 ER WAS een tijd, nog niet echt lang gele den, dat je je in Lon den door een reisgezel kon laten fotograferen, staande naast een bobby voor de deur van 10 Dow ning Street, de ambtswo ning van de minister-pre sident. Nu kan de tourist zelfs Downing Street niet meer in. Dranghekken en bobbies, meer waakzaam dan gemoedelijk, verhinderen dat. Je blijft zo minstens een handgranaatworp ver van nummer 10 verwijderd. Je ziet met moeite en met hulp van je door krantefoto's en tv- beelden gevoede geheugen in de verte de dofbruine gevel met de meest gefilmde deur ter we reld. Het aanzicht valt tegen. Dat was vroeger al zo, toen je nog naast die bobby kon gaan staan. Eigenlijk zie je niks. Toch staan er altijd toeristen te dringen voor die hekken. Vanmorgen vond ik tussen de poststukken een aanmoedi ging om naar Manchester te komen, alwaar ik mij alsnog zou kunnen laten fotograferen voor de deur van 10 Downing Street, in het gezelschap van een 'Londense' bobby. Komt die man helemaal voor de foto uit Londen? Nee, de man is een verklede employé van Granada Televisie, de commerciële con current van de BBC aan wie de wereld Coronation Street te danken heeft, de nu al achten twintig jaar lopende tv-soap opera, oorspronkelijk opgezet om dertien wekelijkse afleve ringen te duren. Na het maken van de foto kan ik de schreden richten naar het Lagerhuis, waar ik kan plaatsnemen in de zetel van de Speaker, de voor zitter en ordebewaarder van het soms zeer rumoerige parlement. Vervolgens kan ik de tram nemen naar het pand 221B Ba ker Street, alwaar Mrs. Hud son, de huishoudster van Sher lock Holmes, mij zal rondlei den door de vertrekken van de beroemde detective. En passant kan ik mij een uitstapje naar West-Berlijn besparen door in Manchester ook even langs Check Point Charlie te lopen. Alles net echt mag je aanne men, want Britse televisiema kers staan erom bekend dat ze perfectionisten zijn. Ben ik toch in Manchester, dan mag ik me de kans niet la ten ontgaan in de voetsporen te treden van knorrige Ena Shar pies, lustjge Elsie Tanner en die arme Ken Barlow, die letterlijk levenslang tot Coronation Street lijkt te zijn veroordeeld. Hier zien we Ken nooit meer, maar in Engelse hotelkamers kom ik hem nog regelmatig te gen. Hij is dik geworden, nog altijd een beetje links en autori tair. Zijn tweede vrouw -de eerste verongelukte met een bus, dat hebben wij hier ook nog meegemaakt - is zo'n goed- doenerig mens, een kwetsbare zeur die het een paar jaar gele den nog een tijdje met een an der hield. Kens eigen schuld natuurlijk. Hij verontacht- zaamde haar, in beslag geno men als hij was door zijn werk als raadslid. Maar het is weer goed gekomen met die twee. Ik ben toevallig getuige geweest lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllUIIIIIIIIIIIIll van de verzoening. Ik zei toen nog tegen mijn vrouw: „als ik zo'n mens met goed fatsoen was kwijtgeraakt had ik ze niet meer terug gewild." Maar Ken wel! Voelde zich schuldig. Ik heb dat straatje wel eens gezien. Jaren geleden, door de smalle opening van een poort. Het is op schaal gebouwd. Niet zo lilliputterig als Madurodam, maar je ziet toch in een oogop slag dat het een filmstraatje is. Niettemin kun je in The Rover's Return rechtop staan en een pint lager of bitter bestellen. Dat is het rustpunt in de nieuwe Granada Studios Tour, waarvoor bezoekers zich het hele jaar door kunnen melden. Voor hetzelfde geld mag je rondkijken in een tv-studio en gluren in de make up- en kleed kamers van de tv-sterren. De schijnwereld van de tele visie is er een beetje werkelijk heid geworden. 10 Downing Street en het Lagerhuis zijn de overblijfselen van de televisie serie First Among Equals, naar de bestseller van Jeffrey Archer waarin - o ironie! - een van de hoofdpersonen, een politicus op weg naar het eerste minis terschap, overkomt wat Archer een paar jaar later zelf zou ge beuren: de politicus wordt ge chanteerd door een prostitué door wie hij zich op een onbe waakt ogenblik heeft laten ver leiden. No. 221B Baker Street is een overblijfsel van de Sherlock Holmes-serie met Jeremy Brett in de titelrol, een acteur wiens gezicht ik me niet voor de geest kan halen. Voor mij is Peter Cushing Sherlock Holmes. Noem de naam van de be roemdste detective aller tijden en ik zie meteen het gezicht van Cushing voor me. Checkpoint Charlie is nagebouwd om er Len Deightons thriller-trilogie Game, Set and Match te verfil men. Naar die serie kijk ik me grote belangstelling uit. Ik kan echter alleen de twee BBC-zen- ders ontvangen zodat ik weer afhankelijk ben van de goede smaak van een mij onbekende Hilversummer. Ik zal niet spoorslags afrei zen naar Manchester, maar ik stel wel even vast dat ik, door de opwekking de Rover's Re turn eens te bezoeken, aan Ken Barlow heb gedacht. En Ken Barlow bestaat niet eens. Of toch wel? Ken Barlow is fictie. Het is William Roache naar wie we kijken. Maar wie kent William Roache? Namaak, net echt, echt. Ik laat het nage slacht geen foto na van opa, staande naast een bobby voor 10 Downing Street, anno 1988. Dat zou maar leiden tot verval sing van de familiegeschiedenis. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie® 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14. 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB reK.-230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jo Wijnen OP 25 JUNI had George Bush, de republikeinse kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, zijn eerste gesprek met Dan Quayle, de jonge dy namische en min of meer conservatieve senator uit Indiana. Bush deed op dat moment verwoede pogin gen een geschikt kandi daat als running mate te vinden en ontmoette daar bij steeds meer moeilijk heden. Hij richtte zijn blik aanvan kelijk op Californië, een van de grootste en meest kiezers rijke staten in de V.S.. Maar gouverneur Deukmejian wei gerde. Bush kon toen niet an ders meer dan zijn heil zoeken bij de bekende partijbonzen en dus verschenen de namen van Robert Dole, diens vrouw Elizabeth, van Howard Baker, de onlangs vertrokken chef van de Witte Huis-staf en nog enkele andere 'grootheden' op zijn lijstje. Op die kandidaten richtte zich de afgelopen da gen in New Orleans dan ook de belangstelling van de Amerikaanse pers. Op Bush kandidatenlijst prijkte evenwel ook de naam van de 41-jarige Dan Quayle. Quayle mocht dan nagenoeg onbekend zijn, hij bood Bush tal van voordelen. Immers, Quayle komt uit het Midden- Westen en daar heeft Bush op 8 november de stemmen bij zonder hard nodig. Quayle heeft geen binding met be langrijke en omstreden kie- zersgroepen. Hij is jong, heeft een charmante vrouw en drie kinderen in de leeftijd van 10 tot 14 jaar en wordt vanwege zijn knappe uiterlijk zelfs 'de Robert Redford van de Se naat' genoemd. Quayle is bo vendien een begenadigd, om niet te zeggen hartstochtelijk spreker. Hij weet veel van so ciale vraagstukken en heeft een grote kennis op het stuk van ontwapening en defensie. In Indiana heeft Quayle een bijzonder sterke politieke ba sis opgebouwd. Hij werd in Bnsh en zijn running mate: Dan Quayle. 1980 voor het eerst in de Se naat gekozen en werd in 1986 met 61 procent van de stem men herkozen. Voor Ameri kaanse begrippen is dat een zeer grote overwinning die. aangeeft dat de poiliticus in kwestie zijn vak bijzonder goed verstaat. Dan Quayle is iemand die weliswaar allerlei vernieuwende politieke tech nieken gebruikt om de kiezers aan zich te binden, maar hij is in feite een conservatief man. Iemand die - mogelijk zelfs meer dan Bush - zweert bij de traditionele economische en sociale waarden, die gelooft in een sterk Amerika en die het vrije spel der economische krachten als het grondbegin sel van zijn politieke denken omhelst. Het is dan ook niet uitge sloten dat Bush na de conven tie in New Orleans zelf meer naar het politieke 'midden gaat bewegen in een poging zijn democratische tegenstan der Michael Dukakis wat dichter te naderen. Quayle moet dan het conservatieve deel van het republikeinse partij aan zich binden. Op die manier hoopt Bush dan het politieke spectrum zoveel mo gelijk af te dekken. Bovendien kan Bush zich blijvend affi cheren als de man met de grote internationale ervaring, terwijl hij Quayle kan pre senteren als het symbool van jeugdigheid en succes. Bush kan er dan bovendien de nadruk op leggen dat zijn running mate de eerste 'baby boomer' is - de eerste verte genwoordiger van de vlak na de Tweede Wereldoorlog ge boren generatie - die een der gelijk hoog ambt in de V.S. gaat bekleden. En tenslotte: Quayle zal waarschijnlijk grote aantrekkingskracht uit oefenen op een Amerikaanse kiezersgroep die George Bush, althans volgens opiniepeilin.' gen, niet steunt. Dat zijn de vrouwen bij wie Dukakis een veel grotere populariteit ge- niet. Waarschijnlijk heeft George Bush met de keuze van Quayle een verstandige politieke zet gedaan Quayle is aanvaardbaar voor de ge- hele republikeinse partij, in- clusief de veeleisende conser- vatieven. Hij is geografisch gezien een uitstekend kandi daat in het Midden Westen waar de republikeinen vooral veel boerenstemmen hebben verloren. En Quayle heeft tenslotte al die eigenschappen die George Bush ontbeert: Jeugd, charme, verbeeldings kracht en dadendrang. De po litieke beginneling Dan Quayle is het spiegelbeeld van de veteraan George Bush. Een Amerikaanse presi dentskandidaat kan niet suc cesvol zijn zonder de hulp van een sterk aan hem tegenge stelde running mate. Dukakis gokt op de heilzame werking van dat recept met Lloyd Bentsen. George Bush doet hetzelfde met Dan Quayle. De overstromingsramp in Su dan drukt de wereld er weer eens met de neus boven op. In ijltempo worden voor mil joenen guldens hulpgoede ren uit de hele wereld aange voerd. Om vervolgens in pak huizen of op open terrein te blijven liggen. Bij gebrek aan binnenlands vervoer. Een probleem dat vele landen in de derde wereld parten speelt, ook in normale om standigheden. MIVA (Missie Verkeersmiddelen Aktie) staat voor vervoer in derde wereldlanden; over land, over water en steeds meer ook door de lucht. Voor het hulpprogramma 1988 is zes miljoen gulden nodig. Van de jaarlijkse MIVA-kollekte, die dit jaar onder het motto 'Overbrug die afstand' op 27 en 28 augustus wordt gehou den, hangt weer veel af. Door Jan Bouwmans AAN AANVRAGEN geen gebrek. Wanneer de MIVA (Missie Verkeersmiddelen Aktie) alle verzoeken om hulp uit de derde wereld zou willen honoreren, zou er elk jaar vijftien miljoen gulden nodig zijn. „Met veel moeite en inventivi teit kunnen we aan een be drag van 7 te miljoen ko men", stelt MIVA-direc- teur E. Blommaert in Breda nuchter vast. In 1987 heeft de MIVA dit volle bedrag nog aan hulp kunnen besteden. Voor het hulpprogramma van dit jaar, 517 vervoermiddelen, is zes miljoen nodig. De MIVA maakt zich over de toekomst zorgen. Zorgen over de vraag of ze binnen de Nederlandse katholieke gemeenschap vol doende steun kan blijven vin den om aan het nodige geld te komen. De MIVA is niet uit- p£N HAAG (ANP) - Het kabi zal binnenkort een besluit ner oVer een experiment in een perkt aantal gemeenten met Openstelling van winkels, jjet experiment gaat verder dan' winkelsluitingswet van staatssr taris Evenhuis (Economische Za die voorlopig een einde moet ma| aan de sluitingsdiscussie en mor tal bij de Raad van State ligt. De ondernemersorganisatie Ni is woedend over het komende k; netsbesluit. Directeur Schouten het NCOV spreekt van 'de volge sluitend aangewezen op die ene jaarlijkse kollekte, die nu weer gehouden wordt in het weekeinde van 27 en 28 augustus. Maar toch wel voor een groot stuk. En met het te ruglopen van het kerkbezoek dalen ook de kerkkollektes. Deze zorg heeft de MIVA er niet van weerhouden een be leid voor de jaren negentig uit te stippelen. De MIVA-hulp heeft in de loop der jaren een veel bredere basis gekregen dan, zoals men in 1935 begon, vervoermiddelen verschaffen aan Nederlandse missionaris sen. In 1987 ging 82 procent van de vervoershulp naar landeigen mensen. En de ver voershulp wordt bepaald niet alleen voor binnenkerkelijk gebruik beschikbaar gesteld. Het vervoer waaraan MIVA meewerkt, moet beschikbaar gesteld worden voor pastoraal werk, medische zorg, ontwik keling en sociale dienstverle ning. Van een motor, auto of boot voor deze en gene Neder landse missionaris naar de opbouw van een stuk semi- openbaar vervoer: dat is de ontwikkelingslijn van het MI- VA-werk. Hoe is dat gegaan Het projektenbeleid van MIVA was tot aan de jaren zeventig sterk verbonden met de missie-orden en congrega ties van paters, broeders en zusters in Nederland. En daardoor met die landen, waar deze orden en congrega ties hun meeste mensen had den zitten. Dat waren overi gens niet zo weinig landen: Cameroun, Ghana, Kenya, Malawi, Tanzania, Uganda, MIVA waagt zich ook steeds meer aan missieluchtvaart zoals in Zaïre. - foto miva nederland Zaïre, Zambia, Zuid-Afrika, Indonesië, Pakistan, Filippij nen, Brazilië, Chili, Papua Nieuw Guinea en Oceanië. Met deze landen en de kerk daar heeft MIVA nog altijd sterke banden. Maar in de ja ren zeventig viel het besluit om naast Nederlandse missio narissen ook hun inlandse collega's aan vervoer' te gaan helpen. „Het ging immers om het wérk dat in de kerken van de derde wereld verricht wordt, onverschillig wie dat werk doet", merkt directeur Blommaert op. Deze verbreding haakte overigens in op de feitelijke ontwikkeling dat de kerken in de derde wereld steeds zelf standiger werden. Dat veran derde vanzelf ook de weder zijdse relaties. De betekenis van de tussenrol van orden en congregaties in Nederland is sterk afgenomen. Zoals ook het belang van deNeder landse missionaris evenredig is verminderd met het afne men van hun aantal. Hoe gaat nu de opbouw van dat stuk particuliere open baar vervoer in zijn werk Naast individuele hulpverle ning doet MIVA tegenwoordig steeds meer zaken* met zelf standige bisdommen. Beide partijen houden daarbij hun eigen verantwoordelijkheden. MIVA wil enige controle kun nen blijven uitoefenen om ze ker te zijn van de goede beste ding van de fondsen. Maar initiatief, opzet en uitvoering liggen in de derde wereld zelf. Om daaraan een hanteerbare vorm te geven, heeft MIVA aan 120 bisdommen in de derde wereld gevraagd te be kijken of er een Diocesane Transportcommissie ingesteld kan worden. In 40 van die bis dommen is dat intussen ge beurd. MIVA hecht groot belang aan een brede samenstelling van die commissies, waarbij zeker alle werkvelden-pas- toraal, sociaal, medisch-ver tegenwoordigd moeten zijn. Zo'n commissie moet een ver voersplan opstellen. Naar de MIVA toe heeft de commissie dan tot taak alle aanvragen om transportmiddelen uit het bisdom te verzamelen, ze te bekijken en te toetsen aan het diocesane vervoersplan. Die toetsing betreft ook het effi ciënte gebruik van de ver voermiddelen en realisering van merkenuniformering. Ook moet de commissie voorzien in de financiering van het onderhoud, de eigen bijdrage van de plaatselijke kerk en prioriteiten aange ven. Binnen het bisdom zelf wordt van zo'n commissie verwacht controle op zuinig gebruik, schuiven met ver voermiddelen naar gelang de situatie dat eist, instelling van een verzekeringsfonds, op stellen van een sluitende re geling over het eigendoms recht. Want de MIVA geeft geen vervoer op persoonlijke titel, maar voor het werk dat gedaan moet worden. Het MIVA-vervoerspro- gramma is uitgebouwd tot ze ven onderdelen: autopro gramma, motorfietsenpro gramma, fietsenprogramma, botenprogramma, missiega- rageprogramma, onderdelen- voofzieningsprogramma, vliegtuigprogramma. De luchtvaarttak is betrekkelijk nieuw terrein, want tot voor enkele jaren waagde men zich daar liever niet aan. MIVA is I nu betrokken bij de exploits- tie van missievliegtuigjes in zeer geïsoleerde gebieden van Afrika en Indonesië. Maar MIVA gaat niet over een of zelfs twee nachten ijs bij het helpen van het opbouwen van een vliegdienst. Er moet aan nogal wat voorwaarden wor den voldaan. Dat is de afgelo pen vijf jaar geslaagd in het bisdom Dungu in Zaïre. En onlangs is begonnen aan een vliegdienst in het bisdom Ka- nanga in Zaïre. „Het idee dat vliegdiensten onbetaalbaar zijn, gaat ver dwijnen. Uiteindelijk kosten de vliegkilometers minder dan de kilometers over de weg; zeker in Afrika waar het wagenpark van de missie schrikbarend veel kosten met zich meebrengt aan onder houd vanwege de slechte we gen", aldus MIVA-directeur Blommaert. Van het MIVA-hulppro- gramma 1988 zullen onder meer profiteren: pater G. van den Berg uit Bergen op Zoom (Zuid-Afrika), zuster Leni van Eekelen uit Huybergen (Papua Nieuw Guinea), pater Gerard van Geel uit Steen bergen (Brazilië), pater W. Knibbeler uit Breda (Brazi lië), pater J. Grooten uit Breda (Brazilië), pater J. van Dongen uit Breda (Guatema la), broeder Leo Trommelen uit Breda (Papua Nieuw Gui nea), broeder Simon van Steen uit Breda (Zaïre), pater Frans Balemans uit Zeven bergen (Burkina Faso), pater Frans kavelaars uit Zeven bergen (Tanzania), pater Jan Tielen uit Zevenbergen (Fi lippijnen), pater L. Woesten- berg uit Alphen (Indonesië), zuster Brigit van der Veeken uit Etten-Leur (Suriname) en zuster Catharina Boonman uit 's-Heerenhoek (Malawi). Fors Door onze verslaggever Dit verlies betekent het verv; beidsplaatsen. Aldus de voorlopige conclusie van het Rotterdamse belas- tingadviesbureau Wisselink Co bv, dat in opdracht van Ho- recaf en het Bedrijfsschap voor de Horeca een onderzoek in stelt naar de gevolgen van de voorgenomen maatregel. Het onderzoek is volgens woordvoerder J.Rennes van het bureau uitgevoerd door middel van een 'toetsing van (nieuw) feitenmateriaal aan ervaringscijfers uit het verle den'. Een van die ervaringscij fers is dat bij elke omzetdaling van één ton in de bedrijfstak één arbeidsplaats verloren gaat. Berekeningen, ondermeer gebaseerd op prijselasticiteit, leren dat er een verlies ontstaat van 200 miljoen gulden. Dat be tekent 2000 arbeidsplaatsen. De horeca telt nu 250.000 banen, al dus Renes. MOHAMMAD Zia ul-Haq, de woensdag door een vliegtuigongeluk om het leven gekomen president- generaal van Pakistan, heeft in de ruim elf jaar van zijn bewind voortdu rend getracht zijn land te verenigen onder de banier van de islam, de godsdienst die in 1947 als belangrijk ste reden gold voor de stichting van een onafhan kelijke staat. Ook zijn laatste opzienba rende daad, het volkomen on verwachte ontslag van de re gering eind mei dit jaar, rechtvaardigde hij door te wijzen op de 'gebrekkige na leving' van de islamitische wetten. Hij schreef nieuwe verkiezingen uit voor novem ber, en wenste de bevolking opnieuw te wijzen op het be lang van religieuze eenheid. Veel meer mensen dan de hem voortdurend trouwe militai ren heeft hij daarmee echter nauwelijks bereikt. De ogenschijnlijk altijd glimlachende, fors besnorde Zia wierp op 5 juli 1977 als op perbevelhebber van de Pakis taanse strijdkrachten de ge kozen burgerregering van Zulfikar Ali Bhutto omver. De ironie wil dat Zia ul-Haq als 'onbetekenend generaal' in 1976 door Bhutto zelf was be noemd tot chef van de gene rale staf, aangezien hij zich zo loyaal opstelde ten opzichte van het burgerbewind. Deze derde militaire staats greep sinds het ontstaan van Pakistan - buurland van 'aartsvijand' India - bezorgde Zia ul-Haq behalve de macht ook de eeuwige wrok van Be nazir Bhutto, de dochter van Zulfikar, die na de dood van haar vader tot op de dag van vandaag de Pakistaanse op positie leidt. Cynische com mentatoren hebben reeds ge wezen op de 'wraak' die de 34- jarige Benazir eindelijk ten deel is gevallen. Dat zij nu de macht in Pakistan in handen zal krijgen, is vooralsnog twijfelachtig. Een andere Pakistaanse po liticus die het bericht over de plotse dood van Zia ul-Haq met gemengde gevoelens zal hebben ontvangen, is Moham mad Khan Junejo. De door kritici als 'politieke zandzak' omschreven Junejo kwam in februari 1985 na parlements verkiezingen als premier aan het bewind. Niemand twij felde aan zijn trouw ten op zichte van de president-gene raal. Niemand, behalve de presi dent-generaal zelf, die vol gens waarnemers met lede ogen aanzag hoe Junejo zijn politieke vleugels steeds ver der uitspreidde. Het ontslag van Junejo en zijn ploeg, een 'grondwettelijke staatsgreep' van Zia ul-Haq, zette veel kwaad bloed binnen gema tigde politieke kringen. Te verwachten valt dat Junejo met zijn partij, de Pakis taanse Moslim Liga (PML), opnieuw aanspraak zal trach ten te maken op politieke macht. De aanleiding voor de mili taire coup van Zia in 1977 vormden beschuldigingen over fraude bij verkiezingen in maart van dat jaar. Bloe dige rellen tussen voor- en te genstanders van Bhutto's Pa kistaanse Volkspartij (PPP) kostten honderden mensen het leven. In het land leefde veel kritiek op de autoritaire regeerstijl van de 'socialist' Bhutto, de corruptie en vriendjespolitiek, de censuur, De omgekomen president Zia ul-Haq het martelen van politieke ge vangenen, kortom, op allerlei zaken waaraan tijdens het bewind van Zia ul-Haq vol gens deskundige organisaties als Amnesty International geen einde is gekomen. Achter deze aanleiding ver school zich de diepere grond voor de onlusten in 'het land der zuiveren': scherpe me ningsverschillen over de rol die de islam in de Pakistaanse samenleving moet spelen. Ook deze meningsverschillen zijn in de periode-Zia volop aan wezig gebleven. Bij het stre ven naar eenheid is de islam nog altijd niet de bindende kracht gebleken die de presi dent-generaal voor ogen had, - hoe vroom ook Zia zichzelf steeds aan het volk toonde. Het uitroepen in 1947 van een eigen staat voor islamie ten, gescheiden van het hin- duïstische India, is op de al lereerste plaats van belang geweest voor grootgrondbe zitters die in het westen en oosten van het vrgegere Brits- Indië hun belangen wensten veilig te stellen. Na de af scheiding van Oost-Pakistan in 1971, het huidige Bangla desh, resteerde een land dat, meer dan over één godsdienst, beschikt over talloze etnische groepen met vaak zeer tegen gestelde belangen. De 'grote etnische scheuren' in Pakistan betreffen tegen woordig niet alleen de onge veer 100 miljoen in dit land uit verschillende bevolkingsgroe pen geboren mensen, maar ook emigranten uit verschei dene omringende landen. On der hen vormen de ruim drie miljoen vluchtelingen uit Af ghanistan de belangrijkste en voor Pakistanen zorgelijkste groep. In een land waar velen on der de armoedegrens leven, waar analfabetisme en een gebrek aan medische zorg en onderwijs enkele van de da gelijks nijpende problemen vormen, is voor een 'verzoe nende' islam geen plaats ge bleken. De economische op gang waarvan de laatste tien jaar sprake is geweest, gevoed door wat de autoriteiten hun 'pragmatische opvatting' van de islam noemen, heeft de droom van de militair Zia ul- Haq niet kunnen verwezenlij ken. Tekenend voor het streven van Zia en zijn militaire ge trouwen naar de islamitische eenheidsstaat Pakistan is de geboorteplaats van de overle den president: Jullundur, een stad die gelegen is in het hui dige India. Zia werd er op 12 augustus 1924 geboren als de zoon van een islamitische geestelijke. Zijn militaire op leiding ontving hij in Groot- Brittannië en in de Verenigde Staten, het land waaraan hij zich de laatste jaren dankzij forse financiële schenkingen zeer loyaal betoonde. Eenmaal aan de macht be toonde Zia ul-Haq zich een sluw strateeg, die niet alleen zijn toevlucht nam tot onder drukkingsmaatregelen maar ook een uitgekiend benoe mingsbeleid hanteerde bin nen de strijdkrachten en de politiek. Het verdeel-en-heers principe stelde hem in staat voortdurend de politieke woe lingen binnen de vier Pakis taanse provincies in toom te houden, en daarbij één van die provincies, Punjab, steeds de bureaucratische en mili taire overhand te laten hou den. De verkiezingen zullen niet langer dan negentig dagen op zich laten wachten, ver klaarde de president na zijn staatsgreep in 1977. Het wer den uiteindelijk negentig maanden. Ik zal in 1990 het presidentschap neerleggen, verkondigde hij het afgelopen jaar meerdere malen. Maar in politieke kringen in Pakistan was bekend dat Zia ul-Haq de mogelijkheid overwoog zich in dat jaar via eigen decreet tot president-voor-het-leven te benoemen. Waarnemers zagen de eerste stap daartoe in zijn beslissing om een ver bouwereerde premier Junejo naar huis te sturen. De 'vloek voor zuidelijk Azië', de Sovjetrussische inval in Afghanistan in december 1979, bleek voor Zia een zegen. Toen drie bedremmelde gene raals hem van het bericht van de inval op de hoogte brach ten, zou de president tot hun verbijstering zijn opgespron gen, vier gebedskleedjes op de grond hebben uitgerold en hen hebben geboden Allah voor dit geschenk te bedan ken. 1 Staatssecretaris Koning. b - foto anp v ANTON DREESMANN treedt teru het Vendex-concern, maar hij wc door zijn rivaal Arie van der Zwan. heeft uit eigen midden A. Verhoef tot hoogste man bij Vendex. Het is de klassieke deus ex rr treurspel de situaties te verward w< baar, daalt een 'godheid' neer om ping te zorgen. De raad van commissarissen va termijn een wijs besluit genomen, van een broos compromis. Niema dex-top als overwinnaar tevoorsc zichzelf op de borst kloppen als c dramatisch gezichtsverlies geleden van meneer Anton en ook groot ge* proberen het concern te reoganise brengen. Er blijven vooralsnog veel vrager hoe machtig blijft Anton Dreeesme lengte krijgt Verhoef van zijn oude taal bezit? Wat gebeurt er uiteindel ontrouwe kroonprins van meneer A Het is te vroeg om te concludere het familiebedrijf is gestreden. JARENLANG GINGEN omvang van lerberg het menselijk voorstellingsv 9mgen heen aan garantieprijzen, t subsidies. Het duurde lang voordat Brussel nen in een bodemloze put. Maar to was volgden keiharde maatregele houders hebben noodgedwongen ii tie met liefst twintig procent moet( moet dat beleid in financiële zin zei* geworpen. Sinds het begin van dit jaar echt< steeds Zuivelland Nummer Een- rr net licht van het EG-zuivelbeleid. D uampina moet melk invoeren uit C machinepark en de moeizaam je kunnen houden. Vorige maand je willen fuseren met een Belgisch ook op termijn de melkaanvoer te g: terder deze week werd bekend c °a9drie cent duurder wordt. Er is omdat ook hier vraag en aanbod d surrient maandag de rekening gepre ue klap op de vuurpijl kwam gi niSrultter Schelhaas van het Pr< et helemaal onpartijdig natuurlijk, en zuivelschaarste klonk in ieder g sac vJaa9 dringt zich op of bijvoo J~j[? trans Andriessen aan een eikveehouder de samenhang kar rlnrt Van diens veestapel, de import derstelde schaarste van de wer od do°r de wol geverfd politicus P oe bodem van zijn redeneertalen

de Stem | 1988 | | pagina 2