OP ARKT Geen straf voor verpleegkundigen Werkloosheid iets gedaald Spoedig overleg bolwedstrij den' I 92 VOORSTELLINGEN GEPLANDE OMZET 1 MILJOEN Verder speuren naar Aardenburgs verleden Bondsdag aquariumvereniging Nederland in Terneuzen voor 2 personen yyy lokt toeristen naar culinair en cultureel Zeeland weg 1 Hulst EL EN THE SCOOTERS FONSv. DORST b.v. FRAEIJENNOVE mm AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 'GEEN VERBAND TUSSEN GROTE WERKDRUK EN VERDRINKINGSGEVAL' Sponsoring TERNEUZEN - Het Zuidlandtheater in Terneu- zen heeft voor het komende theaterseizoen maar liefst 92 voorstellingen gepland; met een ver wachte omzet van een miljoen gulden floreert het theater beter dan ooit tevoren. Reservering Faillissementen Zeeland minder hapje en een drankje. 30-12.00 en vernieuwde Gespannen SEIZOENSINVLOED STERKER Hoogseizoen Kleine c Watertoren Politie lost serie inbraken in auto's op zijn in guldens. -olang de voorraad strekt. i met maandag geopend, jensdag gesloten. Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031 APK-keuring alle merken DE STEM VAN ZEELAND MIDDELBURG - Hoofdof ficier van justitie in Mid delburg mr. J. Huygen stelt geen strafvervolging in te gen twee verpleegkundigen van de zwakzinnigeninrich ting Vijvervreugd in Mid delburg. j-je ^wee hadden op 25 juni een 41-jarige zwaar lichamelijk en geestelijk ge handicapte man in bad ge daan om hem wat te kalme ren. Tijdens een korte afwe- zigheid van de verpleeg kundigen is de man ver dronken. Volgens Huygen wees het on derzoek uit dat de twee ver pleegkundigen met de beste be doelingen hebben gehandeld toen zij de man in bad deden. Zij hadden hem echter niet al leen mogen laten. Maar volgens hem is niet komen vast te staan dat er duidelijk onverantwoord of roekeloos is gehandeld. Het Openbaar Ministerie vindt echter niet dat er een di rect verband bestaat tussen de grote werkdruk in de zwakzin nigeninrichting en het onge luk zelf. Toch heeft de officier van justitie na het onderzoek en in overleg met de inspecteur voor de geestelijke volksge zondheid en de familie van het slachtoffer besloten geen straf vervolging in te stellen tegen de twee verpleegkundigen. De zaak heeft destijds nogal wat consternatie veroorzaakt. De PPR-fractie in de Tweede Kamer stelde er vragen over. Staatssecretaris Dees van volksgezondheid antwoordde T27 daarop onder meer dat het per soneel in dit soort inrichtingen onder zwaardere druk kan ko men te staan door de toene mende vergrijzing en de daar mee gepaard gaande zorgver- zwaring voor de bewoners van de inrichtingen. De directie van Vijver vreugd heeft gisteren met grote opluchting kennis genomen van de beslissing van de offi cier van justitie om niet tot vervolging over te gaan van de twee verpleegkundigen. Zuidlandtheater floreert „Zeeuwsch-Vlaanderen is blijkbaar rijp voor een vol waardig theateraanbod", zegt hij terugblikkend op het zeer geslaagde vorige seizoen. Hoewel de exacte cijfers over bezoekersaantallen en inkom sten nog niet bekend zijn, schat Scholten de groei van de be langstelling op 25 tot dertig procent. Hij denkt dat de groei door zal zetten en er voor het grotere aanbod in de streek ze ker publiek is. inslag Van onze verslaggever In een huis-aan-huis krant met een oplage van 55.000 ex emplaren maakt het Zuidlandtheater het programma volgende week bekend. Volgens directeur H. Scholten is de omvang en de kwaliteit van de programmering boven verwachting. vinciale voorstellingssubsidie. Vorig jaar liet Scholten bij de presentatie van het pro gramma weten dat hij dacht over enkele jaren met een aan bod van negentig tot honderd voorstellingen te kunnen ko men. Dat aantal is echter nu al bereikt. Dankzij de goede resultaten zijn er twee peilers aan het aanbod toegevoegd. De ko mende winter kunnen liefheb bers van symfonische muziek voor het eerst aan hun trekken komen, evenals operafans. Daarnaast is de serviceverle ning aan het publiek uitge breid. Er is nu een mogelijk heid voor plaatsreservering. Met een subsidie van het An jerfonds van 10.000 gulden kan het theater een ringleiding voor slechthorenden aanschaf fen. Na een groot aantal voor stellingen wordt de foyer inge richt tot Café de Theatre, waar drankjes en hapjes verkrijg baar zijn onder begeleiding van levende muziek. Verder is het aantal voorstellingen waaraan een arrangement voor een diner of souper is ge koppeld in een van de Terneu- zense restaurants vergroot. In het kader van de culturele samenwerking tussen Terneu- zen en Gent gaat het Zuidland theater ruchtbaarheid geven aan de programmering van het Nederlands Theater Gent (NTG). Als tegenprestatie pu bliceert de NTG het pro gramma van Terneuzen. Te vens zijn er bij bepaalde voor stellingen reizen per bus of zeis met het Gentse stadsschip de Jacob van Artevelde van Ter- neuzen naar Gent georgani seerd. Scholten denkt dat de omzet volgend jaar rond de miljoen gulden komt te liggen. Het Zuidlandtheater heeft meer dan driehonderdduizend gul den extra te besteden. Dat geld komt uit de groeiende recettes, honderdduizend gulden komt uit advertenties en sponsoring en datzelfde bedrag krijgt het theater uit de pot van de pro- Van onze verslaggever MIDDELBURG - Van ja nuari tot en met juli dit jaar zijn er in Nederland in to taal 2274 faillissementen uitgesproken. Dat waren er veertien meer dan in het jaar daarvoor. In het arrondissement Middel burg werden in die periode in totaal 36 faillissementen uitge sproken, elf minder dan in de zelfde periode vorig jaar. Van onze verslaggever AARDENBURG - De op gravingen naar het Ro meinse verleden in Aar denburg kunnen door gaan. De provincie en de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonder zoek (ROB) zijn bereid elk een-derde te betalen van 10.000 gulden. Dat bedrag is nodig om de opgravin gen nog veertien dagen voort te zetten. Wanneer de Aardenburgse gemeenteraad volgende week een voorstel van het college overneemt om even eens een-derde van de desbe treffende kosten te betalen staat niets meer in de weg om nog meer interessante vond sten te kunnen doen. En de raad kon zich gister avond overtuigen dat de 3.333,34 gulden die gevraagd wordt geen weggegooid geld is. Rond 19.00 uur verzamel den zij zich op het opgra vingsterrein langs de weg Aardenburg-Eede. Tot vreugde van provinciaal ar cheoloog stuitte men gister middag in de tweede sleuf die gegraven werd op de restan ten van nog een Romeinse oven. Verder tekende zich de omtrekken af van weer een oude waterput. De raadsle den konden gisteravond ken nisnemen van de zeer zorg vuldige wijze waarop ar cheologen naspeuringen naar het verleden verrichten. De waterput werd omzichtig uitgegraven. Vooral dit laatste kan inte ressant zijn. Immers in de vorige put, ondergelopen tij dens een hevige stortbui, werden voor Zuidwest-Ne derland unieke vondsten ge daan. Zo kwamen bronzen gebruiksvoorwerpen en mantelspelden na tweedui zend jaar weer aan het (dag) licht. „Uniek voor ons gebied, nog nooit vertoond", aldus gemeente-voorlichter W. Dierick. Verder werd een Archeoloog R. van Heeringen geeft de raadsleden uitleg over de opgravingen. Op de voorgrond zijn de restanten van een waterput te zien. - fotowim kooyman grote hoeveelheid fraai ver sierde fragmenten van Ro meins aardewerk gevonden. De unieke bronzen voor werpen krijgen naar alle waarschijnlijkheid een plaatsje in het Aardenburgs museum. Momenteel bevin den zij zich in de laborato riums van de ROB waar zij een grondige schoonmaak beurt krijgen. Van onze correspondent TERNEUZEN - Aquariumvereni ging Albino Zwaarddrager uit Terneuzen viert dit jaar het veer tig-jarig bestaan. De vereniging viert dit jubileum onder meer door de bondsdag van de Neder landse Bond voor Aqua- en Terra naar Terneuzen te halen en met een receptie voor de leden op 8 ok tober. Willy van Maele, voorzitter van de aquariumvereniging, is razend en thousiast en bijzonder trots dat 'zijn' vereniging als enige Zeeuws-Vlaamse voor de organisatie van de bondsdag ■nag tekenen. „Dit jaar zullen zowel nationale als internationale liefheb bers van het aquarium of terrarium elkaar ontmoeting in Terneuzen. De geeuwen staan bekend als gemoede lijk en gastvrij, een predikaat dat wij ais vereniging graag waar willen ma ken als zo'n 400 liefhebbers naar Ter- euzen komen. Het is de bedoeling dat gegevens en ervaringen worden uitgewisseld en zo mogelijk nieuwe ontacten worden gelegd." hn^etJucat'eve element is tijdens de j- dan ook goed vertegen- oordigd. Toch zullen vele bezoekers nifi?annen bondsdag volgen als de hoiTa jVan landelijke huiskeuring Md i wordt gemaakt. Willy van e: »Dit ja^r heb ik voor de vierde Willy van Maele bij zijn zoutwater-aquarium. 'Vorig jaar behaalde ik een vierde plaats'. fotowim kooyman keer ingezonden. In de categorie zee- water-aquaria. Aan de landelijke wedstrijd mogen alleen de districts winnaars deelnemen, in totaal zo'n 45 deelnemers. Drie keurmeesters ko men de inzendingen thuis keuren en er worden dia's gemaakt. Deze dia's worden 17 september op de bondsdag getoond en van commentaar voorzien. Vorig jaar behaalde ik in deze catego rie de vierde plaats, zodat de ver wachtingen hoog gespannen zijn." Van onze verslaggever MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland is in juli iets gedaald: het percentage zakte van 10,3 naar 10,1. De provincie steekt daarmee gunstig af bij het landelijk cijfer dat in dezelfde maand een stijging liet zien met 0,3 procent. Onder de landelijke beroepsbe volking zijn er nu 14,1 procent mensen zonder werk. Een van de verklaringen voor het verschil is dat de seizoensinvloed zich in Zee land wat sterker laat gelden dan in andere provincies: toerisme, recreatie en land bouw bieden velen tijdelijk werk. Uit de cijfers blijkt dat de meeste schoolverla ters zich al in juni hebben aangediend. De instroom was vorige maand aanzien lijk minder. In totaal waren er in juli nog 1850 schoolver laters op zoek naar werk. Overigens is er in de va kantieperiode weinig veran derd aan het beeld van de Zeeuwse arbeidsmarkt. Me taalbewerkers en 'personeel in algemene dienst' zijn bij de mannen goed voor 42 pro cent van alle werklozen. On der de vrouwen blijft de werkloosheid hoog bij het kantoorpersoneel. Ook naar gebiedsindeling zijn de verschillen met juni niet groot. In Zeeuwsch- Vlaanderen zakte de werk loosheid een puntje: van 9,6 naar 9,5. Van onze verslaggever MIDDELBURG - 'Een snufje zeelucht.een vleugje cultuur.een zweempje gastronomie.en een heer lij k zacht hotelbed Wervende woorden in een nieuwe brochure, waarmee de VW in Zeeland ook bui ten het hoogseizoen toeris ten naar de provincie wil lokken. Een nieuw drie daags arrangement laat gasten kennis maken met minder bekende staaltjes van cultuur en natuur in Zeeland, en met de culinaire genoegens van de onder schatte Zeeuwse keuken. Aan het arrangement werken in heel de provincie negen hotels en vijftien res taurants mee. Behalve een zacht bed en een goed maal krijgen gasten ook volop in formatie over de mooie plekjes in de provincie, waarvoor de doorsnee-toe rist in het hoogseizoen maar weinig belangstelling heeft. Musea, stedeschoon, natuur gebieden en exposities krij gen nu wel volop aandacht. Extra verwennerij tj es van het arrangement zijn de 'honden-service' (Bello mag mee) en de privé-chauffeur die na een met wijn be sprenkelde maaltijd klaar staat om de gasten naar hun hotel terug te brengen. Het arrangement strookt volgens VW-directeur A. Bontenbal volledig met het streven om het seizoen in Zeeland te verlengen. Dat is voor de provincie vrijwel de enige mogelijkheid om nog meer profijt te trekken van het toerisme. In het hoogsei zoen kan er niet veel meer bij, reden voor het recreatief bedrijfsleven om het te zoe ken in seizoensverlenging en meer kwaliteit. Bontenbal ziet volop mo gelijkheden om met cultuur, natuur en gastronomie men sen naar Zeeland te lokken. Op dat gebied scoorde de provincie slecht in een on derzoek van het nationaal bureau toerisme: wel veel rust en ruimte, leuke stran den, kindvriendelijk vooral ook, maar 'arm' in cultuur- en natuurhistorisch opzicht. 'Een verkeerd beeld', vindt Bontenbal. „Het aanbod is bescheiden, maar het is er wel. En dat komt te weinig over het voetlicht," is zijn overtui ging. „Dan heb ik het niet alleen over Middelburg, Veere, Zierikzee, Hulst, maar meer over beziens waardigheden met een kleine c. Van Borssele weet iedereen dat de kerncentrale er staat, maar dat mooie dorpsplein is niet bekend. Dat zijn dingen die zich ook laten bezoeken buiten het seizoen." De doelgroep waarop de VW mikt, bestaat uit "ta melijk individueel inge stelde mensen, die van cul tuur en ook van lekker eten houden'. Het arrangement laat mensen volledig vrij op welke dag ze hun uitstapje naar Zeeland beginnen. Het programma voor de bondsdag begint om 10.00 uur met de ontvangst van de deelnemers. Na het officiële gedeelte, waarbij de deelnemers wel kom worden geheten door Van Maele, de bondsvoorzitter M. van Dam en burgemeester C. Ockeloen, volgt er een lezing. W. Postma uit Spijkenisse zal alle facetten van de aquaria be handelen en toelichten met een klank-diabeeld. Na de lunch kunnen de onderlinge contacten aangehaald worden en is er de mogelijkheid Ter neuzen vanaf de watertoren de be zichtigen. „Speciaal voor onze vereniging zal de watertoren deze dag geopend zijn om de bezoekers een panorama van Ter neuzen te bieden. Om 14.50 uur is het de beurt aan de aquariumvereniging uit Hoensbroek, die volgend jaar als gastheer zal optreden, om zich te pre senteren. Vanaf 15.00 uur is het woord aan de keurmeesters. Zij bespreken in de categorieën zoet zeewater en spe ciaal aquarium met behulp van dia's de aquariums van de deelnemers aan de landelijke huiskeuring. Om 17.00 uur verwacht de organisatie de uit slag. De bondsdag wordt afgesloten met een diner dansant. „We verwachten een volle zaal, zegt Willy van Maele. „Veel mensen zijn benieuwd naar deze streek. Zo zijn de delegaties uit Limburg en van boven de rivieren sterk vertegen woordigd." OOSTBURG - Er komt spoedig overleg tussen de beide Oostburgse bolclubs Raak Tegen Staak en Het Grote Gat, al dan niet geza menlijk, en de VW over de organisatie van de bollin gen in het seizoen 1989. Dat maakte R. van der Helm, voorzitter van de VW Oostburg bekend. Beide Oostburgse bolclubs zit- Van onze correspondent VLISSINGEN - De gemeen tepolitie van Vlissingen heeft een groot aantal,in de afgelopen maanden ge pleegde, inbraken in gepar keerd staande personenau to's tot klaarheid gebracht. Na een uitgebreid onderzoek konden drie Vlissingers wor den aangehouden. Deze, de twintig-jarige FL., de negen tien-jarige A.T. en de acht tien-jarige M.A. hebben be kend in zo'n veertig voertuigen te hebben ingebroken. Het ging hen daarbij voornamelijk om autoradio's. De toegebrachte schade, in clusief de gestolen goederen, wordt door de politie geschat op ruim 60.000 gulden. j ten elkaar al enige tijd dwars over de organisatie van deze VW-bollingejj. Zaterdag was er op de banen van Het Grote Gat een sponsorbolling, terwijl op de banen van Raak Tegen Staak de keizerbolling werd gehouden. „De concurrentie gooit de glazen zelf in. Jammer, af braak voor de bolsport," zei Piet de Poorter van Raak Te gen Staak vorige week al. Bij Het Grote Gat was men het met dit standpunt zeker niet eens. „Wij zouden onsportief zijn, omdat we een sponsorbol ling hebben gelegd," reageert Marijke Blaauw van Het Grote Gat. „Als zij dan zo sportief waren geweest hadden ze zeker wel gezegd, we doen ieder wat, de één de keizerbolling en de ander het NK. Maar nee, ze moesten het allebei hebben." Volgens Blaauw kan de VW zijn handen niet in onschuld wassen. „Het was de bedoeling dat we dit jaar de keizersboling zouden krijgen. Maar het mis lukte. Waarschijnlijk door vriendj espolitiek". „Nog dit najaar gaan we overleg voeren met beide Oost burgse clubs," aldus Van der Helm. „De VVV-bollingen zijn in het leven geroepen om de bolsport te promoten en dat lukt blijkbaar aardig. In 1990 is het zilveren jubileum van de bollingen om het Nederlands kampioenschap en de keizer bolling en dat willen we leuk gaan aanpakken". Van der Helm ontkende dat er sprake zou zijn van vriend jespolitiek. 9f

de Stem | 1988 | | pagina 13