larhet Haag r£b ELF VASTE EN 45 TIJDELIJKE MEDEWERKERS OP STRAAT Proeven van Nederlandse cultuur College Aardenburg op zoek naar extra geld indoor? Zomeraniversiteit houdt debatavond Met een beetje geluk helpen we u op 24 augustus in het zadel. neleman/ Granaat achterop de fiets pweegpas jrdelen MEER KAARTEN MEER KANSEN bouuj/toffcn zundert T27 SLUISKIL TERNEU- ZEN - De directie van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen heeft voor elf mede werkers met een vast dienstverband ontslag aanvragen ingediend bij het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) in Terneuzen. Pieter Geensen een eeuw oud Raad van State tikt gemeente Sas van Gent op de vingers BUITENLANDSE JONGEREN BEGINNEN IN SINT-JANSTEEN Solidair DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 VIER MAAL IN DE BIEB RESULTATEN SPECTACULAIR Taalles DE MID LOUD VAN AUGUSTUS. Dl L(ïï n>l IJKT EENSPf 11 i lurlijk zijn er ook nog vele Ire aktiviteiten, waaronder pel- en fietstochten, de of Life Conditietest, l-rijden, trampoline sprin- pntrailrijden.U komt toch Voor meer informatie: 1262131. eegpas voordeelcoupons: geeft f2,- korting bij aankoop |enWayofLifet-shirtbijC&A levert u drie Westlite tennis- In voor slechts f 7,50 (info: J2-83412) I geeft f2,50 korting bij aan- van een Sport en Spellenset f advertentie) 4 geeft bij aankoop van een i of Life hangpen bij de kara- f 1,50 korting ptenspijsvulling. De Melk- a is een biscuit op basis van Jve in combinatie met [vel, En de bekende Liga- jbrgreen met krenten. Het liet zo verwonderlijk dat de ■a Tussendoortjes sinds hun toduktie enorm populair i. Want ze zijn ook nog eens ïselijk lekker. De Liga ssendoortjes passen bij een tonde manier van leven, ]nt ze mogen altijd tussen- KEUKENS - BADKAMERS - KACHELS TEGELS - BOUWMATERIALEN E6E1S eo «wtta" i? "ftJS? door noUns J.n.lVL ,eninKa*sheuvdo«£r «nooUrisW-A-M. Va- en notaris AJ.M- en. Medewerkers, xt bij deze aldie beteok- n uitgesloten nm Prijswinnaars krifeea liik bericht over de door ÜL.M frtis. ke verplichting wordt by os In mindering irengst van de Way of Life marathon is bestemd voor rikkeling en invulling van ten van de Nederlandse iehting, gericht op preven- hart-en vaatziekten. e staatssecietans van J usri- w15Wril»88v«»un«h» nd onder nummer L./.W*" 6. [if voor informatie naa£: Way of Life, Postbus 222 AE Amsterdam el tijdens kantooruren naar 212233. Zondag 21 augustus a.s. 10.00 uur opname van de TROS Way of Life Show. PUZZEL MEE KOOP EXTRA POSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN prinsenstraat 12, tal. 01696-6000 "oêop. 9.00-18.00 u„ zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav. DE STEM VANZEELAND Ontslagen bij ziekenhuizen Daarnaast werd gisteren ook het ontslag aangekon digd van 45 personeelsle den met een tijdelijk dienstverband. De vakbonden en de Centrale Ondernemingsraad (COR) van de ziekenhuisgroep zijn door de directie hiervan op de hoogte gesteld. Ziekenhuisdirecteur B. van Oudenniel zei in een toelichting op de ontslagaanvragen dat 'de ziekenhuisdirectie er in ge slaagd is de oorspronkelijk doelstelling van vijf tot tien ontslagen maximaal te halen'. „We spreken in dit geval om 9,75 formatieplaatsen en dat is toch minder dan tien," bena drukte hij. Van Oudenniel achtte het niet onmogelijk dat voor de mensen, voor wie een ontslag aanvraag de deur is uitgegaan, nog een passende betrekking voor 1 januari 1989 kan worden aangeboden. „Er zijn nog vier maanden te gaan en binnen dat tijdsbestek kan nog heel wat gebeuren. Als er zich mogelijk heden voordoen, zullen wij het niet nalaten om die mensen nog iets aan te bieden," aldus de ziekenhuisdirecteur. In mei van dit jaar stapte de directie van de ziekenhuis groep ook al eens naar het GAB in Terneuzen. Toen werden ontslagenaanvragen ingediend voor 24 vaste medewerkers en 41 tijdelijke werknemers. Deze ontslagenaanvragen kwamen als een donderslag bij heldere hemel. Daardoor ontstond er grote onrust onder het zieken huispersoneel, dat middels een ludieke protestactie de directie dwong om de ontslagaanvra gen opnieuw te bekijken. Na enkele personeelsbijeen komsten en overlegrondes met bonden en COR deed de direc tie de toezegging dat er een overbruggingsregeling zou worden opgesteld. Met deze re geling zou het aantal ontslagen in de verpleegkundige sector, waar het verloop tot nu toe het grootst is gebleken, beperkt kunnen worden. In plaats van 24 komen nu dan elf medewerkers op straat te staan. Voor drie van hen was het binnen het nieuwe zieken- huisbestel onmogelijk een pas sende functie te vinden. De andere acht medewerkers hebben om uiteenlopende rede nen de hen aangeboden func ties niet kunnen aanvaarden. De begeleidingscommssie van de 'CAO sociale begelei ding' is inmiddels over de ont slagaanvragen gehoord. De di rectie zal de betrokken werk nemers nog over de redenen van ontslag informeren. Binnen het ziekenhuisbestel hebben nu bijna alle medewer kers een vaste aanstelling ge kregen voor na de ingebruik name van het streekziekenhuis 'De Honte' in Terneuzen. Een uitzonderingspositie nemen de doktersassistenten en nog en kele andere medewerkers in. Deze groep van 31 personen heeft nog geen aanstelling ge kregen. Onduidelijkheid over de betaling van de assistenten van de medische staf ligt hier aan ten grondslag. De zieken huisdirectie verwacht dat deze medewerkers binnenkort toch een passende functie kan wor den aangeboden. COR-voorzitter F. Meyfroyt zei 'verrast te zijn met de ont slagaanvragen'. „We weten nog van niks, maar het zou kunnen dat de brief over deze kwestie bij de secretaris ligt." Hij wilde dan ook geen reactie op de di rectie-beslissing geven. „Dins dag vergadert de COR en dan komt deze kwestie naar alle waarschijnlijkheid wel aan de orde," stelde hij. TERNEUZEN - In het Terneuzense bejaarden centrum De Blide was het gisteren groot feest: Pie- ter-Cornelis - kortweg Piet - Geensen bereikte afgelopen zondag de res pectabele leeftijd van hon derdjaar. Deze niet alledaagse gebeur tenis kon natuurlijk niet on gemerkt voorbijgaan. Burge meester C. Ockeloen van Ter neuzen kwam Piet dan ook persoonlijk feliciteren, even als gedeputeerde W. Don. Bewoners, personeel en di rectie van De Blide hadden er alles aan gedaan om er voor Piet een onvergetelijke dag van te maken. Voorzitter Brouwer liet zijn licht schij nen over Piet zijn levensloop. Hij vertelde dat Piet in 1965 een van de eerste bewoners van De Blide was. Tijdens zijn werkzaam leven was hij rijksloods. Daarnaast zat hij als overtuigd socialist enkele jaren in de Terneuzense ge meenteraad. Met het oog op die achtergrond werd hij, ge zeten tussen zijn politieke broeders Don en Ockeloen, toegezongen door een mede bewoonster: 'De gedachten De honderdjarige Piet Geensen tussen C. Ockeloen (l) en W. Don. zijn vrij'. Een gelegenheids koor bestaande uit leden van het nersoneel zong 'het lied van zijn leven'. Geensen werd op 14 augus tus 1888 in Terneuzen gebo ren. Zijn echtgenote overleed enkele jaren geleden. Ze had den samen een zoon en een dochter. De laatste is nog in leven. Er is een kleinzoon en er zijn twee achterkleinkin- - FOTO WIM KOOYMAN deren. Geensen geniet voor zijn leeftijd nog een goede ge zondheid. j Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De gemeente Sas van Gent heeft ten on rechte de hinderwetvergun ning van de pluimveehou derij van A. Cornelis in Phi- I lippine veranderd. De gemeente had geen toe stemming mogen geven om 's nachts tussen 23.00 uur en 7.00 uur meer lawaai toe te laten. Dat oordeelt de Kroon in een beroep van een buur van het bedrijf, P. Wijne, tegen de be schikking van de gemeente. Volgens Wijne maakt het be un] f 's nachts al meer lawaai uan de 35 decibel die zijn toege- I staan. Een verhoging van de nunri zou tot meer overlast lei den, ondanks dat de gemeente net bedrijf wilde verplichten een omheining te plaatsen. De Kaad van State vond de argu menten van Wijne steekhou dend genoeg en vernietigde de Beschikking van de gemeente Sas van Gent. p ^n'anës det mevrouw M. ornelis al aan de gemeente sas van Gent weten dat ze niet t ?eer van plan is een kippen- te houden.In plaats daar na a"- ze naast haar boom- I kif- ln de Kanaalpolder een nine camping beginnen. De S is- dat daar vijf tot steanplaatsen komen. De g meentelijke commissie voor j nw, ]ke Ordening heeft dat mJ1 P^'hef ontvangea De kr™?155'6 ging unaniem ak- I hoi ,r"et wn voorbereidings- tot wijziging van het ter 1 Clan gekiende bestemmings- DRIE WEKEN lang is het grensdorp St.-Jansteen ze ventien inwoners rijker; dertien buitenlandse en vier Nederlandse jongeren. Zij logeren in een schuur van geitefokkerij en kaas makerij 'De Pint'. De ze ventien bivakkeren onder de vleugels van de Interna tionale Jeugd Uitwisseling (IJU) die in Arnhem zetelt en volledig op vrijwilli gerswerk drijft. In samen werking met dergelijke or ganisaties in het buiten land haalt de IJU jaarlijks een aantal jongeren naar Nederland. Zij verblijven een jaar in het land van de klompen en molens om juist te ontdekkken dat Nederland meer is dan die klompen en molens. Giste ren trokken de dertien bui tenlandse jongeren naar St.-Jansteen voor een drie weken durende kennisma king. Door Romain van Damme ZE komen uit de Filipijnen, In dia, IJsland, Joegoslavië, West- Duitsland, Bolivia, de Ver enigde Staten, Peru en Polen. Dertien buitenlandse jongeren op een boerderij in St.-Jan- steen. Er is koffie, thee en peper koek. Het begin van drie weken St.-Jansteen en wijde omge ving, bijgestaan door vrijwilli gers van de Internationale Jeugd Uitwisseling. Aan een van de muren hangt een papier. Daarop heeft Ida geschreven wat de jongeren de komende dagen te wachten staat. In het Nederlands. Vrij wel niemand, alleen een jongen uit de Verenigde Staten spreekt en leest een beetje Nederlands, begrijpt de woorden. „Toch moeten ze proberen zo snel mo gelijk een aantal Nederlandse Het internationale gezelschap in St.-Jansteen begrippen onder de knie te krijgen", zegt Simone. Amsterdamse Simone is een van de vrijwilligsters die de dertien wegwijs maakt in Ne derland. Samen met Ida, ook al Amsterdam, wacht ze in de schuur op het gezelschap. „Zelf ben ik via het IJU een jaar naar IJsland geweest. Na mijn middelbare school wilde ik er een jaartje tussenuit. In IJs land heb ik allerlei werk ge daan. Nu studeer ik antropolo gie (rassenkunde)". Ida, studerend aan de thea terschool, is in Amsterdam haar buurmeisje, altijd in voor vrijwilligerswerk maar nog nooit op pad geweest namens het IJU. Dat IJU is voortgeko men uit een kerkelijke organi satie. Het kerkelijke is inmid dels verdwenen. „Jaarlij k komen er twaalf tot vijftien buitenlandse jongeren naar Nederland", legt Simone uit. „Uit Nederland vertrekt datzelfde aantal jaarlijks naar het buitenland. Naar negen, tien verschillende landen. Dat aantal schommelt omdat je te maken hebt met onder andere politieke omstandigheden. Soms is het raadzaam een be paald land te mijden". De bedoeling is de jongeren wat te laten zien van andere landen en daar ook wat mee te laten doen. Simone neemt de woorden enigszins aarzelend in de mond maar zegt dan toch dat er zeker sprake is van 'een bewustwordingsproces en soli dair zijn'. „Dat klinkt zo zwaar", zegt ze. „Maar idea lisme zit er zeker achter", voegt - FOTO WIM KOOYMAN Ida er aan toe. En Simone weer: „We willen beslist geen commerciële organisatie zijn. Het gaat erom dat je elkaar be ter leert begrijpen, leert van elkaar en leert hoe eikaars cul turen er uit zien. Meer begrip voor elkaar kweken". Solidariteit keert ook terug in de manier waarop de trip van de jongeren gefinancierd wordt. „Mensen die uit de be tere klassen komen, betalen zelf. In de meeste landen mel den de jongeren die belangstel ling hebben zich aan bij de or ganisatie van hun land. Als er veel interesse is, worden ze ge plaatst. Maar soms nodigen we ook mensen uit. Nu hebben we bijvoorbeeld een meisje uit de Filipijnen uitgenodigd. Wij be talen dat. We noemen dat soli- dariteitsgeld. Pas is er iemand Van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zo- meruniversiteit Zeeland, waarvan de eerste uit gave volgende week van start gaat, doet ook wat voor een groter publiek. Vier debatten over ac tuele thema's in de aula van de Zeeuwse Biblio theek (aanvang steeds 20.00 uur) zouden meer dan alleen cursisten moe ten trekken. De Zomeruniversiteit is erin geslaagd voor al die bijeen komsten prominente forum leden te strikken. Zo neemt onder andere algemeen di recteur telecommunicatie van de PTT B. Verwaaijen deel aan het eerste debat op maandag 22 augustus over de informatiesamenleving. Deelnemers aan het debat op dinsdag 23 augustus over 'milieu en bedrijfsleven' zijn onder andere Dow-directeur H. Spaas en directeur A. van de Biggelaar van de stich ting Natuur en Milieu. Op donderdag 25 augustus staat in het derde debat de ontwikkeling van de arbeid centraal, met in het forum ook prof. J. Berting, hoogle raar sociologie. Het laatste debat moet het klapstuk worden. Het gaat over de toekomstmogelijk heden van Zeeland en in het forum zitten prof. P. Drewe (stedebouwkunde), prof. D. Lapple (technische universi teit Hamburg), prof. L. Klaassen uit Rotterdam en G. Allaert, planoloog uit Gent. Gratis toegangskaar ten zijn te bestellen of af te halen bij de Zeeuwse Bieb. Van onze verslaggever AARDENBURG - Het gemeentebestuur van Aardenburg gaat proberen bij verschillende instanties extra geld los te krijgen om de opgravingen te kunnen voortzetten. De vondsten, die vorige week in het West-Zeeuws-Vlaamse plaatsje werden gedaan, zijn dusdanig spectaculair, dat pro vinciaal archeoloog Rob van Heeringen die de leiding over het project heeft, de noodbel luidde. Hij en zijn medewer kers hadden nog eens tien mille nodig om het karwei te kunnen klaren. Het college van B en W, evenzeer verrast door de Ro meinse en Middeleeuwse vond sten van afgelopen week, be raadde zich gisteren over de te nemen stappen. Besloten werd om op zoek te gaan naar moge lijke subsidiebronnen. „Of dat lukken zal valt nog te bezien. Zeker is dat het gemeentebe stuur alles in het werk zal stel len om nieuwe subsidiebron nen aan te boren," zo liet ge- meentevoorlichter W. Dierick weten. Inmiddels hebben de ama teur-archeologen die in Aar denburg aan het werk zijn, en die het afgelopen weekeinde veel bekijks trokken, een tweede sleuf gegraven naast de eerste lokatie. In eerste instan tie zal de Middeleeuwse laag, op zo'n tachtig centimeter on der het maaiveld, onder de loupe genomen worden. Daarna richten de onderzoe kers zich op de twintig centi meter dieper gelegen Romeinse laag. Gisteren werd weer een hoe veelheid Middeleeuwse scher ven gevonden, alsmede wat Romeins aardewerk. Eerder werden bronzen schaaltjes, bronzen steelpannetje, een fi bula (mantelspeld), smelto- ventjes en menselijke botten en aardwerkscherven gevonden. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de stoffelijke resten die in de kuil werden aangetroffen niet afkomstig uit de Middel eeuwen of Romeinse tijd. In de directe nabijheid van de graaf- lokatie lag tot de 18e eeuw na melijk het Mariakerkhof. Dat kerkhof is in later jaren opge ruimd en men sluit het niet uit dat met de verplaatsing van aarde van dat kerkhof beende ren van verplaatst zijn. (ADVERTENTIE) van ons in de Filipijnen ge weest. Vandaar". Die iemand heet Hans van der Weijden, afkomstig uit het na bij Enkhuizen gelegen dorpje Grootebroek. Hij loopt rond twee uur met het internatio nale gezelschap het erf van de boerderij op. Zelf is hij net drie en een halve week terug in zijn geboorteland. Boordevol in drukken die nog niet allemaal verwerkt zijn. „Nee, maar ik merk wel al dat ik tegen be paalde zaken anders aankijk. Ik heb bewust voor een Derde Wereldland gekozen. Ik heb al die problemen meegemaakt, die spanningen daar, in het land heerst gewoon een bur geroorlog. Al die zaken hebben me beïnvloedt. Dat zal zich straks wel uiten. Hoe weet ik uiteraard nog niet. Maar een ding weet ik zeker, door je te verdiepen in een andere cul tuur krijg je beter zicht op je eigen cultuur". Na het maken van de groeps foto zwermen de buitenlandse gasten uit over de boerderij. Nieuwsgierig naar hun omge ving voor drie weken. „Je moet dit niet zien als een vakantie", rzegt Simone. „Ida heeft een heel programma in elkaar ge zet. We geven taalles, laten hen zoveel mogelijk zien van de manier waarop we in Neder land leven". „Het eerste half jaar volgen ze stages van een paar weken. Daarna keren ze terug naar de gastgezinnen in de omgeving van Arnhem voor het uitwisse len van hun ervaringen. Het tweede halfjaar werken ze bij voorbeeld in een bejaardente huis, verpleeginrichting, zie kenhuis of op een boerderij. Het gaat trouwens niet alleen om de ervaringen die ze hier in Nederland opdoen. Ze vertellen elkaar ook hoe het in hun eigen land gaat. Wat dat betreft is het leuk dat we op het platte land zitten. Hier zijn nou een maal minder mogelijkheden om er eens op uit te trekken. Ze zijn daarom gedwongen meer met elkaar te doen". Op 24 augustus maakt de Mid-Lotto het u wel héél makkelijk. Al met de laatste vijf cijfers goed van uwformu- liernummer wint u één van de gratis extra hoofdprijzen: zo'n fantastische „Yamaha Mint'-bromscooter (géén rijbewijs nodig!). Bovendien heeft u natuurlijk kans op de hoofdprijs in de Lotto of op één van die vele andere gratis geld prijzen. Haal dus snel een Mid-Lottoformulier bij uw club of winkelier. Lever deze week nog in en kijk op woensdag 24 augustus naar de trekking via Nederland 3. Kijk in de Gouden Gids voor de Lotto-inleveradressen. Van onze correspondent NIEUWVLIET - Er zijn nog steeds mensen die niet weten dat gevonden munitie levensgevaarlijk is. De rijkspolitie van West- Zeeuwsch-Vlaanderen werd gisteren geconfronteerd met een jonge Belg die met een metaaldetector een granaat had opgespoord in de Zwarte Polder bij Nieuw- vliet. Nadat hij het projectiel had uitgegraven en schoon gemaakt bond hij de gra- =A naat achter op zijn fiets en reed vervolgens rustig naar 'zijn' camping. Daar meldde hij zijn vondst. Jaarlijks wordt de politie geconfronteerd met dit soort gevallen. Twee jaar geleden kwam iemand zelfs op de fiets een forse granaat op het politiebureau in Oost burg inleveren. Met klem laat de politie weten dat het vervoeren van projectielen levensgevaar lijk is. Wanneer munitie wordt gevonden moet zo snel mogelijk de politie wor den gewaarschuwd. De munitie mag beslist niet worden vervoerd.

de Stem | 1988 | | pagina 9