MISLUKTE OOGST EN EPIDEMIEËN WORDEN VERWACHT Verdachte kalvermester zou dieren in Nederland hebben staan I Winst Bush zwijgt over kandidaat voor het vice-presidentschap Zuidkorea wil ontmoeting met president Noordkorea BUITENLAND [bestem financiën VERGELEKJ de stem buitenland dinsdag 16 augustus 1988 KHARTOUM (AP) - In Sudan zijn zondag twee takken van de rivier de Nijl, de Witte en de Blauwe Nijl, buiten hun oevers getreden. Bossensterfte in de Alpen is catastrofaal V redeskansen nemen af door verharden toon Iran en Iraq NIEUWSOVERZICHT Israël bang voor diplomatiek offensief PLO Enzo Ferrari overleden Raketten op Kabul Paspoort voor Alexander Dubcek Libanees leger paraat bij verkiezingen Staking Spaanse luchtverkeersleiders Oppositiegroep Indonesië eist democratie ROTTERDAM (ANP) - He I middelenconcern Unilever [kwartaal een nettowinst be joen, zo heeft Unilever bekei Demonstraties Burma voor hervormingen AMSTERDAMSE Bloedeloze beurs kalft verder af T21 Het echtpaar Robert beiden kanshebbers op schap. en Elizabeth Dole, het vice-president- - foto anp Van onze correspondent Jo Wijnen NEW ORLEANS - De republikeinse kan didaat voor het Amerikaanse president schap George Bush mag zich erop beroe men dat hij de drager is van een van de best bewaarde politieke geheimen van Amerika. Toen afgelopen weekeinde duizenden republi keinen naar New Orleans reisden voor het bij wonen van hun vierjaarlijkse conventie, was het nog steeds niet uitgelekt wie Bush's 'run ning mate' zou worden. In de niet aflatende geruchtenstroom die de 2277 gedelegeerden en de duizenden gasten in New Orleans te verwerken kreeg, drijven vijf namen boven. Daar is op de eerste plaats het echtpaar Ro bert en Elizabeth Dole. Beiden worden als mo gelijke kandidaten genoemd. Robert Dole was zelf kandidaat voor het presidentschap. Hij is de leider van de republikeinse minderheid in de senaat en als zodanig een bijzonder invloedrijk man. Dole heeft tegen dat hij zijn temperament moeilijk kan beheersen en dat hij gewend is een dominerende rol te spelen. Zijn zeer charmante welbespraakte en in re publikeinse kringen ook bijzonder geliefde vrouw Elizabeth Dole Hanf ord was enkele j aren minister van Transportzaken en gaf die functie op om zich geheel aan de presidentscampagne van haar man te wijden. Dan is er Jack Kemp, de afgevaardigde uit de staat New York, die eveneens een vergeefse gooi naar het presidentschap deed. Kemp is de man die voor wat zijn economische opvattingen be treft, het dichtst bij Ronald Reagan staat. De vierde kandidaat is senator Pete Domenici uit de zuidelijke staat New Mexico. Domenici is van Italiaanse komaf, is katholiek en oefent grote aantrekkingskracht uit op het Spaansta lige deel van de Amerikaanse bevolking. Zijn nadeel is dat hij betrekkelijk onbekend is en in zachtmoedigheid de gelijke van Bush. Tenslotte wordt ook de uit Indiana afkom stige senator Dan Quayle genoemd. Ook hij heeft het nadeel dat hij landelijk nagenoeg geen bekendheid geniet. Overigens is het zeer wel mogelijk dat Bush nog met een verrassing voor de dag komt. Bush heeft in ieder geval gesproken met de zeer con servatieve Jeane Kirkpatrick, de voormalige ambassadeur bij de Verenigde Naties, de uit Co lorado afkomstige senator William Armstrong, Onderwijsminister William Bennett en senator Alan Simpson uit Wyoming. Kirkpatrick en Bennett zijn zeer geliefd in conservatieve kring, waar de Doles en Domenici minder goed liggen. Het was maandag nog niet precies bekend wan neer Bush die nog niet in New Orleans is gear riveerd, zijn voordracht bekend zal maken. Watersnood Sudan fataal Dit is maandag gemeld door het Egyptische dagblad al- Ahram. Volgens de krant is het water gestegen tot vlak onder de boomtoppen. Tussen de twee takken van de Nijl ligt het driehoekige gebied El-Gezira, dat de vruchtbaar ste streek van Sudan is. Hier wordt vooral katoen verbouwd, en als de oogst verloren gaat is dat een zware slag voor de toch al zwakke Sudanese economie. De overstromingen zijn een nieuwe tegenslag na de zware regenval waardoor Khartoum en andere steden in het oosten en noorden van Sudan de afge lopen tien dagen zijn geteis terd. De overstromingen die door deze regenval, die de zwaarste in de geschiedenis van het land is, zijn veroor zaakt, hebben volgens minister van Financiën Omar Nour el- Dayem aan 58 mensen het le ven gekost, 213 gewonden ver oorzaakt en alleen al rond Khartoum 167.000 woningen vernield; rond de twee miljoen (DPA) - Ongeveer tachtig procent van de bossen in de Alpen is door de milieuver vuiling aangevreten en in 50 procent heeft de schade middelgrote en grote om vang. Het ecologische systeem van het hooggebergte is bijzonder gevoelig voor menselijke in vloeden. Het doel moet zijn het functioneren van het ecologi sche systeem in de Alpen weer mogelijk te .maken. Daartoe moeten de maatregelen voor het zuiver houden van de lucht consequent in stand gehouden worden, het bestand worden verjongd, het wild worden ver minderd en het winter- en zo- mertoerisme 'in banen geleid'. De deelstaat Beieren verricht op dit gebied voorbeeldig werk. Het kabinet acht nu nog niet te overzien hoe de uitwerking is van nieuwe soorten sport en vrijetijdsactiviteit op dieren in berggebieden. Sudanezen zijn dakloos gewor den. Sudanese functionarissen hadden al eerder gewaar schuwd dat zware regenval in Etiopië en Sudan al een sterke stijging van de Nijl had veroor zaakt, en dat de jaarlijkse overstromingen de komende dagen zouden beginnen. Men vreest dat deze overstromingen in het noorden en midden van Sudan en in Egypte zware schade zullen aanrichten. Vol gens de Sudanese minister van Irrigatie Mahmoud Beshir Gamma is het niveau van de Nijl tijdens het weekeinde met meer dan een halve meter ge stegen. Uit landen in de hele wereld zijn meer dan 1.200 ton aan hulpgoederen gearriveerd, maar volgens de Sudanezen is dit veel te weinig. Richard Mo- sovy, een lid van de hulpverle ningscommissie van de rege ring, ontkende dat hulp wordt onthouden aan de 750.000 men sen die in de krottensteden rondom Khartoum wonen na dat ze zijn gevlucht voor de burgeroorlog in het zuiden. Volgens Mosovy is dit gebied eenvoudig niet toegankelijk voor hulp, omdat de wegen door de overstromingen onbe gaanbaar zijn geworden. Mi nister van Financiën Nour el- Dayem ontkende ook dat de hulpgoederen aan het leger worden gegeven, in plaats van aan de noodlijdenden. Hij zei dat het leger juist zijn eigen voorraden ter beschikking stelt voor hulpverlening. In veel van de verwoeste krottenwijken, die grotendeels zijn opgetrokken uit lemen hutten, is volgens Nicholas Ward, een vertegenwoordiger van de Wereldgezondheidsor ganisatie, gastro-entritis en diarhee uitgebroken; boven dien bestaat er onmiddellijk gevaar voor het uitbreken van cholera, later gevolgd door ma laria en typhus. Bovendien heeft het VN- kantoor voor noodhulp in Khartoum voorspeld dat er in de tweede helft van augustus en in september nog meer re gen zal vallen, waardoor het water in de Nijl nog verder zal stijgen. v;" ...- S V Vrouwen in de straten van Khartoem halen drinkwater bij hulpposten. -foto SEOUL (RTR) - De Zuidkoreaanse presi dent, Roh Tae-woo, heeft een voorstel ge daan voor een topontmoeting met de Noordkoreaanse president en partijleider Kim Il-sung. Hij wil spreken over mogelijkheden om de te genstellingen tussen beide landen uit de weg te ruimen en de basis te leggen voor hereniging. Ondertussen gingen de gevechten tussen stu denten en politie onverminderd door. De oproerpolitie gebruikte traangas en stok ken om de circa 4.000 Zuidkoreaanse studenten die een universiteitsgebouw in Seoul verlieten te beletten de Noordkoreaanse studenten te ont moeten. Meer dan 500 mensen werden opgepakt. „Demonstranten werden met stokken geslagen, gestompt en belaagd met stenen en traangas door de politie", aldus een ooggetuige. Duizen den studenten hadden zondag ook al zwaar slag geleverd met de politie. Volgens de politie wer den toen 1.500 betogers aangehouden bij de rel len. Volgens president Roh is het 'absoluut nood zakelijk' dat de leiders van Zuid- en Noordko rea elkaar ontmoeten voor een dialoog over 'na tionale hereniging'. „Ik stel president Kim Il- sung voor op de vroegst mogelijke datum be sprekingen te beginnen over praktische stappen om de nationale hereniging dichtbij te bren gen", zo zei Roh in een toespraak ter gelegen heid van de 43ste verjaardag van de bevrijding van Korea van de Japanse bezetting. In zijn toespraak noemde Roh president Kim Il-sung voor het eerst bij diens officiële titel. De Zuidkoreaanse president sprak de hoop uit dat de Olympische Spelen, die volgende maand in Seoul beginnen, zullen bijdragen tot 'vrede en eendracht' op het Koreaanse schiereiland. Noordkorea boycot de Spelen omdat het niet als mede-organisator mag optreden. Het Koreaanse schiereiland raakte verdeeld nadat Japan zich had overgegeven en zijn troe pen uit het land terugtrok. Noord en Zuid voch ten in het begin van de jaren vijftig een bloedige oorlog uit die in 1953 eindigde in een patstelling en zijn sindsdien in een bittere twist verwik keld. Vorige week besloten de twee landen ech ter binnenkort een bijeenkomst van parlemen tariërs te beleggen die een gezamenlijke zitting van het parlement moeten voorbereiden. NICOSIA (AFP/RTR) - Vijf dagen voordat in de Golf oorlog tussen Iran en Iraq officieel een bestand zal in gaan, hebben leiders uit beide landen zich in scherpe bewoordingen uitgelaten over de vredeskansen in het gebied. Voor het eerst sinds meer dan een week heeft ook de staats- chef van Iraq, Saddam Husayn, in het openbaar zijn mening over de jongste ontwikkelingen geventileerd. Husayn verklaarde zondag avond dat het zijn land is dat de vrede in de Golf mogelijk heeft gemaakt, 'en niet de Ver enigde Naties, de secretaris-ge neraal van de VN, of Iran'. In een boodschap aan zijn onder danen maakte de Iraakse leider duidelijk dat Iraq 'tot vrede heeft besloten, aangezien het de oorlog heeft gewonnen'. In de Iraakse pers stond Iran maandag beschreven als een land dat zijn 'expansionistische en agressieve' ambities nog al tijd niet heeft laten varen. Niettemin is in de hoofdstad Baghdad bekendgemaakt dat de voorbereidingen voor het of ficiële staakt-het-vuren door gaan. Op zijn beurt gaf de presi dent van Iran, Ali Khamenei, zijn landgenoten opnieuw de opdracht 'waakzaam' te zijn. Volgens Khamenei zal de 'di plomatieke oorlog' met Iraq, vanaf 25 augustus aan de on derhandelingstafel van de Ver enigde Naties, 'even gevaarlijk' zijn als op het militaire slag veld. „Moge God ons behoeden voor een verzwakking van onze verdediging", zo zei de Iraanse president. Hij hield de Iraniërs voor dat 'de vijand, die slechts de taal van het geweld spreekt', zich er niet van zal weerhou den 'obstakels op te werpen' die de onderhandelingen in een impasse kunnen brengen. Ali Mohammad Besharati, de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, zei zondag dat Iran het einde van de nu achtjarige oorlog pas zal vieren nadat de VN Iraq als 'agressor' zullen hebben aange wezen. FRANKFURT (AP) - Het Westduitse groeihormonen schandaal sterkt zich moge lijk uit tot in Nederland en Italië. Een van de verdachte kalvermesters, Bernhard Wigger, zou kalveren in Ne derland hebben onderge bracht. Wigger wordt ervan verdacht 14.000 kalveren met verboden groeihormonen te hebben be handeld. De hoofdverdachten in het schandaal opereerden vlakbij de Nederlandse grens vanuit Borken in de Westduitse deel staat Nordrhein-Westfalen, ongeveer 20 kilometer ten zuid oosten van Winterswijk. Woordvoerder Albert Rent- meister van de gemeente Bor ken zei maandag dat Wigger 'duizend of meer kalveren' in Nederland heeft staan. In Nederland is daar scep tisch op gereageerd. Volgens woordvoerder Niek Sikkinga van het Produktschap voor Vee en Vlees in Den Haag is het 'hoogst onwaarschijnlijk' dat Wiggers in Nederland mestkal- veren bezit. „Een hoog percen tage van de mestkalveren is eigendom van de voederprodu centen, en de boeren mesten ze in loondienst," zei Sikkinga. Hij voegde er aan toe dat er slechts weinige zelfstandige kalver- fokkers in Nederland over zijn - Wigger behoort niet tot die groep. Overigens is het niet uit te sluiten dat Duitse fokkers in Nederland kalveren laten mes ten. „Het is natuurlijk wel zo dat er allerlei financiële lijnen kunnen lopen die niet zo een- twee-drie te traceren zijn," zei Sikkinga desgevraagd. De deelstaat-regering heeft 14.000 kalveren van Wigger in beslag laten nemen. Wigger zegt dat de sporen van injecties in de hals van de dieren een ge volg zijn van geoorloofde routi ne-injecties tegen ziektes. Wig ger is niet gearresteerd. Woordvoerder Siegfried Martsch van de Groenen in de deelstaat zei dat Wigger moge lijk ook zaken deed met Italië. Hij wilde daarover op een pers conferentie in Düsseldorf geen verdere bijzonderheden geven. Volgens het weekblad Der Spiegel en de Westduitse radio zijn de gebruikte hormonen af komstig uit Nederland. Sinds het hormonenschan daal vorige week in Nordrhein- Westfalen aan het licht kwam, wordt in de Bondsrepubliek over een 'internationale hor monen-maffia' gesproken. De grote kalvermester Felix Hying werd afgelopen woens dag gearresteerd. Hying en Wigger waren eigenaar van duizenden kalveren, die bijna allemaal waren ondergebracht bij boeren die ze tegen betaling vetmestten. Om dat proces te bespoedigen, leverden de eige naren dozen vol verboden pre paraten af bij de loonmesters. De belangrijkste verboden produkten zijn testosteron, een mannelijk hormoon dat moge lijk kankerverwekkend is, en het hoestmiddel Clenbuterol, dat als bijwerking heeft dat het de groei van de dieren sterk be vordert. Per kalf zouden de mesters door het gebruik van de hormonen 50 Duitse mark verdienen. Clenbuterol is in Nederland sinds vorige week alleen nog op recept verkrijg baar. Van de veestapel van Hying zijn vrijdag al 4.200 kalveren afgemaakt bij wie inspuiting met testosteron was aange toond. Tienduizend andere kal veren worden nog onderzicht. Officier van justitie in Mini ster Klaus Deupmann heeft ge zegd dat 500 kalveren uit Hyings bezit nog steeds spoor loos zijn. „We sluiten niet uit dat ze al geslacht zijn en op de markt terecht zijn gekomen", zei Deupmann. In Westduitsland blijkt al ja ren een illegale handel in dier geneesmiddelen te bestaan. De rechtbank in Münster beves tigde dat tegen Wigger een aanklacht loopt wegens het overtreden van de geneesmid delenwet en wegens het ont duiken van de belasting voor miljoenen Duitse marken. De zaak is vanwege overbelasting van de rechtbank nog niet in behandeling genomen. Wigger zou tussen 1976 en 1981 op grote schaal veevoer hebben vermengd met antibio tica, sulfonamide en chemothe- rapeutica, voor hij het voer aan loonmesters en zelfstandige kalverfokkers verkocht. Vol gens justitiewoordvoerder Thomas Vogt zouden de medi camenten deels in grote over doses zijn toegediend. Door de toevoeging veran derde het veevoer juridisch ge zien in een geneesmiddel, waarover veel meer belasting betaald moet worden, belasting die Wigger nooit heeft betaald. Als hij daarvoor wordt veroor deeld hangt Wigger een gevan genisstraf van tien jaar boven het hoofd. Landbouwminister in Nordrhein-Westfalen Klaus Matthiesen zei dat er „een ile- gale markt is voor diermedicij- nen die ellende veroorzaakt in de Europese Gemeenschap en daarbuiten". Hij zei ervan overtuigd te zijn dat er „een in ternationale hormonen-maf fia" achter het illegale gebruik van de hormonen zit. „We heb ben vele, vele aanwijzingen ge had die deze mening bevesti gen. Niet alleen de laatste paar dagen, maar al maandenlang." Inmiddels heeft de West duitse overheid het toezicht aan de Westduits-Nederlandse grens verscherpt. Dit om de ka nalen te verstoppen waarlangs misschien verboden dierartse- nij middelen de Bondsrepubliek worden binnengesmokkeld. Desgevraagd verklaarde het ministerie van Landbouw in Den Haag nog niet van de ver scherpte grenscontrole op de hoogte te zijn gebracht en ook geen verzoek om medewerking uit de Bondsrepubliek te heb ben gekregen. JERUZALEM/CAIRO (AFP/UPI) - Het idee dat de PalestijJ bevrijdingsorganisatie PLO een diplomatiek offensief voortJ reidt en de komende maand in de door Israël bezette gebiedJ een onafhankelijke Palestijnse staat wil uitroepen begint onj gerustheid te wekken in Israël. Hoewel de Israëlische leiders officieel zeggen dat er geen tou» is vast te knopen aan het veelvoud van verklaringen van Pa. lestijnse functionarissen, die nog altijd gelden als 'vertegen, woordigers van een terroristische organisatie' waar men njJ mee praat, vreest men in politieke kringen dat Israël internal tionaal in een isolement terecht komt als de PLO besluit mitrailleur in te ruilen voor diplomatie'. De PLO wil volgens een maandag in Cairo gepubliceerd docu.l ment een onafhankelijke Palestijnse staat uitroepen met Jeru. zalem als hoofdstad en haar leider Yasir Arafat als staats, hoofd. Dit meldde het Egyptische semi-officiële persbureau Mena maandag. wo MODENA (AP) - Enzo Ferrari, mogelijk de beroemdste ontwerper van race-wagens ter wereld, is zondag in zijn woning in het Italiaanse Modena overleden. Hij werd 90 jaar oud. Het bedrijf Ferrari zei in een verklaring: „Enzo Ferrari heeft zijn aards bestaan op zondag 14 augustus op se rene wijze beëindigd." De doodsoorzaak werd niet ge meld, maar al eerder was bekend dat Ferrari leed aan een nieraandoening. Op verzoek van de overledene werd zijn dood pas na de begrafenis bekendgemaakt. Ferrari begon zijn carriere in het autowezen in 1919 als coureur(Foto). Hij won later enkele races voor Alfa Ro meo, maar werd nooit een groot coureur. Toen zij zoon Dino werd geboren stopte hij met racen en ging auto's ontwerpen voor Alfa. In 1946 zette hij zijn eigen fabriek op en in 1947 maakte de Ferrari zijn debuut. Er begon een zegetocht waar door de naam van Ferrari over de hele wereld een be grip werd. WENEN (RTR) - De vroe gere Tsjechoslowaakse leider Alexander Dubcek heeft een paspoort gekre gen en krijgt waarschijn lijk ook een visum om naar het westen te gaan. Dit heeft de regering van Tsjechoslowakije bekend gemaakt. De afgezette leider van de hervormingsbeweging 'Praagse lente' wil in sep tember naar Italië gaan, waar hem samen met de gedetineerde Zuidafri- kaanse leider Nelson Mandela aan de universi teit van Bologna een ere doctoraat wacht. Het zou Dubceks eerste buitenlandse reis zijn sinds 1970, toen hij enige tijd ambassadeur van Tsjechoslowakije in Tur kije was, na zijn verwij dering als leider van de communistische partij. BAYRUT (RTR-UPI) - Het Libanese leger is in staat van raatheid gebracht om te voorkomen dat de voor donderdag aangekondigde presidentsverkiezingen worden gesaboteerd Op last van de opperbevelhebber, generaal Michel Aoun, zijn alle verloven ingetrokken. Hij reageerde daarmee op een drei gement van een christelijke voorman, George Saadeh, omd' verkiezingsbijeenkomst te dwarsbomen als 'buitenlands machten' hun wil opleggen. De Libanese parlementsvoorzitter, Hussayn Hussayni, kon digde zaterdag aan dat het parlement donderdag bijeenkom' om een opvolger voor de huidige president, Amin Gemayel.k kiezen. MADRID (DPA) - De luchtverkeersleiders van het belangrijk! Spaanse regionale controlecentrum in Barcelona hebben zon dagavond laat definitief besloten op 27, 30 augustus en 3 sep tember te staken. Zij wezen het onderhandelingsaanbod vandf regering als ontoereikend van de hand, maar verklaarden zid wel bereid tot verder overleg. Tegelijkertijd bevestigden echter hun stakingsbesluit. Een staking op de genoemde dagen zal grote gevolgen hebM voor het gehele luchtverkeer van en naar de Spaanse kust aa> de Middellandse Zee van Gerona tot Alicante en voor de Balea ren en duizenden toeristen duperen. Vertragingen in de week einden in Palma de Mallorca, Ibiza, Mahon en Barcelona zijl nu al aan de orde van de dag. 1 JAKARTA (AFP) - Een oppositiegroepering in Indonesië, 4 'Groep van 50', heeft in een bericht aan parlement en pers kri tiek uitgeoefend op de Indonesische leiders en groter democra tisering geëist door middel van een brede maatschappelijk' discussie. Naar aanleiding van de 43e verjaardag van de onafhankelijk' sproclamatie van Indonesië op 17 augustus, stelt de Groep vat 50 vast dat de 'arrogantie van de macht' integraal deel van te- politieke leven van het land is geworden en dat de democrat' is veranderd in een 'tragikomedie'. EINDHOVEN (ANP) - Een {handelsmissie uit Zuidoost- Brabant volgt PSV begin {december naar Japan om te proberen daar ook zakelijk de nodige winst binnen te I halen. ko PSV voetbalt 11 december in Eir Tokio tegen de kampioen van vai Zuid-Amerika. Het is voor dec zover bekend de eerste keer dat in Nederland een zakenreis [Dat is 16 procent meer dan de f Icern in het tweede kwartaal van KABUL (RTR) - Maandag zijn op de Afghaanse hoofdstad Ka- bul raketten terechtgekomen op het ogenblik waarop presidentI Najibullah bekendmaakte dat zijn leger de provinciale hoofd stad Kunduz op het verzet had heroverd. De stad was volgens een Sovjetmededeling op zondag in handen gevallen van het| verzet. Toen de president in het ministerie van Buitenlandse Zaken! journalisten ontving, kon men in de verte enkele ontploffingen.! horen. Afghaanse officiële personen bevestigden later dat en kele raketten waren neergekomen op verschillende delen var,} de hoofdstad, waaronder een woonwijk, waar zes Afghanen om het leven kwamen. BANGKOK (UPI/AFP) - In Burma hebben maandag groept; betogers op vreedzame wijze gedemonstreerd voor de vrijla ting van politieke gevangenen en aangedrongen op verder- j gaande hervormingen na het vertrek van Sein Lwin. De inter nationale organisatie voor de mensenrechten Amnesty Inter national heeft een rapport vrijgegeven waarin melding word:' gemaakt van een 'systematisch patroon' van executies en mar-f telingen. Het onderzoek waarop Amnesty haar bevindingen baseert da l teert van juni en is uitgevoerd op meer dan negentig plaatse,i Volgens de organisatie maken leden van de Burmaanse veilig heidsdienst zich schuldig aan ernstige onderdrukking van et nische minderheden en oppositionele politici. Amnesty zegt ir haar onderzoek zeer te zijn gehinderd door tegenwerking vai| de autoriteiten. je nettowinst over het eerste .ïalfjaar is daarmee gekomen jóp f f 1407 miljoen ofwel 14 pro- Lent hoger dan in het eerste ïalfjaar van 1987, toen de net towinst f 1239 miljoen bedroeg. Per aandeel steeg de halfjaar- ,/inst van f 4,42 tot f 5,02. De vooruitzichten over het hele [jaar zijn volgens het bestuur {bemoedigend. De omzet steeg in het eerste ïalfjaar met 4 procent van f 7,41 miljard tot f 28,38 miljard. )e bedrijfswinst steeg op basis van gelijke wisselkoersen met 7 orocent van f 2295 miljoen tot f [2461 miljoen. In Europa nam de bedrijfs winst in het eerste halfjaar toe iet 10 procent (tweede kwar- aal: 16 procent) dankzij volu- legroei en betere marges. In Noord-Amerika kwam de be- rijfswinst door de verbetering i het tweede kwartaal weer op iet niveau van vorig jaar. Het positieve effect van de risselkoersveranderingen op iet nettoresultaat was in het erste halfjaar f 55 miljoen. In het tweede kwartaal nam de bedrijfswinst met 14 procent van f 1181 miljoen tot f 1347 joen. In Europa ging de be- rijfswinst met 16 procent om hoog van f 767 miljoen tot f 893 iljoen. Met name de winst op de verkoop van consumptie-ijs vas uitstekend. In de indu striële sector leverden speciale "lemische produkten een be- angrijke bijdrage. In Noord-Amerika behaal den Lipton, Chesebrough- Ponds en National Starch goede resultaten. De resultaten ran de wasmiddelendivisie van Lever werden gedrukt door on der meer de algemene markt omstandigheden. De bedrijfs- "vinst in Noord-Amerika steeg sgen gelijke wisselkoersen in otaal van f 149 miljoen tot f 192 liljoen. In de rest van de we reld behaalde Unilever in het tweede kwartaal een bedrijfs winst van f 262 miljoen tegen f 265 miljoen. kw; mil; Noc joei resi mil win twe 2,72 li dro geli, Eur heli Noo drij gen helf de gen heli r Eur 17,9 rik; mil wer 5,31 lev< der< rim De omzet steeg in het tweede BR1 min Maj Bru van voe nop laai Al n dern fina het ban! V van ken, deB de doel" met bij i den. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs heeft een bloedeloze en ge drukte dag achter de rug. De handel bleef tot een povere ƒ685 miljoen beperkt waarvan aandelen ƒ371 miljoen voor hun rekening namen. Door de sluiting van al lerlei Europese beurzen en effectenkanto ren in verband met de viering van Maria hemelvaart ontbraken diverse marktpar- "jen. En aangezien in de VS dinsdag de nandelsbalanscijfers over juni worden ge publiceerd had niemand zin zijn nek uit te steken. Toen in de loop van de middag duide- ijk werd dat Wall Street nogal zwak was :„aas,,e roe" zich voor een aantal hoofd- ondsen het aanbod op te nemen tegen loorgaans behoorlijk lagere prijzen. Zo jwam Unilever nog op een verlies van [i ondanks mooie halfjaarcijfers. Het vrfan.f"3 lag ƒ3 onder de hoogste ijs die in de ochtend eventjes werd ge- TOn Hoogovens die later in de week komt was 2eer zwak "tet een te'ndelijk verlies van ƒ2,70 op ƒ59,70. min h^en en verzekeringen gaven even- öihiini! van en'9e betangstelling van het Publiek en hetzelfde was het geval voor nnntir KVers' Heineken die eerst nogal monter begon op ruim ƒ150 bleef op ƒ149 de Un„ Terand"rd. Nedlloyd die don- zirh T6 halfjaarbericht komt trok Erintln erus op f233-50 en Océ-Van der ilotunn9")9 na een H hoger begin per nn h r®k®n.ln9 15 terug tot ƒ262. bjQP p~f. 'oka,e m.arkt was het een droe- nepr H_ onmg- Winsten of verliezen van nerkeliik T P?ar ,kwarties waren al op- sen nèlnl I daar in de namiddag te nhi »a se ,endens te onderkennen. Send 'es Waren on9eveer prijshou- ANP-I algemei alg.-lok internat industri scheep/ banken verzeke handel cbsob rend.; waarvai waarva waarv.5 rend, b rend, ba Hoofd AEG0N Ahold Akzo A.B.N. Alrenta Amev Amro-R Ass. R'd Bols Borsumf Bührm.T C.S.M.ci Dordtscl Elsevier Fokker Gist-Brc Heineke Hoogovf Hunter Int.MülU KLM Kon. Nee Kon. Oiit Nat. Nee N.M.B. Nedlloyt I

de Stem | 1988 | | pagina 4