e mis Verlaging BTW is voor consument nauwelijks merkbaar PARTICIPANTEN TERUGHOUDEND OVER OPROEP BISSCHOPPEN Monument voor slachtoffers 'vergeten oorlog' I )eire|yd Politie Amsterdam gaat strenger optreden tegen schietverenigingen Zwaktebod bisschoppen Rechter: stakers moeten Hermod ontruimen BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR T5 nttSTEM BINNENLAND DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 T28 UTRECHT/BREDA - Participanten van de ka tholieke Acht-Mei-Beweging (AMB) hebben gis teren terughoudend gereageerd op de oproep van de Nederlandse bisschoppen om alle banden met de AMB te verbreken. Niet dicht Namen NIEUWSOVERZICHT TNO voltooit rapport over KEP-paspoort Achtervolging door elf politieauto's Defensie moet 40 min bezuinigen 'Stalstof vaak oorzaak van longklachten' Gewonden door explosie op motorjacht oerhang ARTSEN ZONDER GRENZEN MEMISA MENSEN IN NOOD NEDERLANDSE RODE KRUIS NOVIB/GAST AAN TAFEL STICHTING OECUMENISCHE HULP STICHTING VLUCHTELING UNICEF stak ons land zevenhon- -n in dit soort biotech- derzoek. Zes procent er- 'tend gericht op landen Wereld. Daarnaast kan -nt van het onderzoek -iaal op ontwikkelinga- richt, voor hen van nut t- en Oost-Azië krijgen ndacht van andere democra- Over een periode van jaar zijn er ruwweg plaatselijke verkiezin- oor het hele landen, voor -nteraden, schoolbestu- nzovoort." dere mensen geven het partijensysteem van de 'e schuld, weer anderen e televisie te weinig aan- t aan politiek besteedt, -min bestaat er unani- it over het feit dat veel rikanen teleurgesteld in de politiek en dat de opkomst te maken heeft het gevoel dat zij toch invloed kunnen uitoefe- op beslissingen. voorbeeld noemde Gans Amerikaanse politiek te- Nicaragua: 'Sinds 1981... meer dan 60 procent van Amerikanen tegen de erikaanse bemoeienis met aragua en of er nu Demo- *n aan de macht zijn in Huis van Afgevaardigden Republikeinen in de Se- t, de hulp (aan de contra's) t door.' Ook schandalen Is Watergate en de Iran- tra affaire hollen het ver- uwen in de gekozen leiders zegt Gans. ,Maar ook in het dagelijkse en krijgen Amerikanen het oei dat de regering onvol- nde doet, niet reageert en weinig vooruitkijkt. Had je ;ger, tien jaar geleden, een 'tsuur dat 15 minuten duur- nu heb je een verkeersop- pping van drie kwartier, iegtuigen vliegen nooit op d. De armen worden armer opzichte van de rijken. De 'ddenklasse heeft het gevoel meer belast te worden, het schijnt er niet toe te n wie er aan de macht is ant deze problemen blijven taan." nis, op door de Israëli's be- t gebied. Fadlallah sugge- -rt een vergelijking met de esterse gijzelaars in Liba- n. Amnesty International ft de toestanden in Khiam herp veroordeeld; er wordt marteld. Fadlallah is terug- oudend in zijn oordeel. Voor- 'chtig zegt hij: „Dat alles oudt verband met de poli- 'eke situatie en de kwestie of e mensen in Khiam onze ensen laten gaan." Hij zegt ïat hij niet weet hoe het de ;ijzelaars vergaat, noch wie ïen vasthouden. De Islam rerbiedt naar zijn zeggen het jp deze wijze gevangen hou- len van mensen... „Het is mo- ;elijk dat de gijzelaars vrij, worden gelaten." Over de internationale po sitie van Libanon bestaat geen twijfel. Samaha Fadlal- ah zegt dat de Toestand in Libanon beheerst en beïn-' vloed wordt door krachten van buitenaf. „Maar wij we ten wat we willen, en wij zul len uiteindelijk overwinnea" „Richard Murphy, de Ame rikaanse staatssecretaris voor het Midden-Oosten, beweerde laatst dat er presidentsver kiezingen zouden komen in Libanon. De Libanezen wis ten daar zelf niets van. Is dat inmenging van buitenaf, of niet?." Fadlallah had geen tijd voor vragen over Amerika, de vijand. Hij weet dat Iran en Amerika binnenkort met elk aar om de tafel gaan zitten. „De VS hebben wapens ge leverd aan Israël", zegt hij be schuldigend. In opdracht van Israël werd ook de raket afge schoten, die een einde maakte aan het leven van zijn vrouw. (c)The Times, Londen poor onze verslaggever DEN HAAG BAARN - De con sument en de bouw zullen er nau welijks wijzer van worden als de BTW wordt verlaagd. Op de prijs van levensmiddelen heeft een verlaging van het lage tarief in de praktijk door bestaande prijs- en concurrentie-strategieën vrijwel geen effect. Het terugbrengen van het hoge tarief van 20 tot 19 of 18 procent zal geen in vloed hebben op de omvang van het bestaande zwarte circuit voor wo ningverbetering en -onderhoud. Dat zeggen de Consumentenbond, Konsumenten Kontakt en het Neder- de woorden 'honderd gul den', op het papier ligt; er is sprake van een duidelijk re liëf; 3. de strafwettekst is op de achterzijde in uiterst kleine lettertjes scherp afgedrukt Het gebruik van een infra- rood-apparaatje heeft geen enkele zin. Bedoeld zal zijn een ultra-violet-lampje. Als men een bankbiljet onder zo'n lampje legt, lichten in het papier kleine fluoresce rende vezeltjes op. Amsterdam Drs. AG. Groothoff Chef afd. Externe Betrek kingen en Voorlichting lands Verbond van Bouwonderne mingen, NVOB. Ze reageren daarmee op een nog niet in details gepresen teerd voorstel van minister Ruding van financiën om de BTW per 1 ja nuari 1989 te verlagen. Voor consu ment en bouw beschouwen ze dit pre sentje als de spreekwoordelijke 'dooie mus'. De Consumentenbond zegt, daarin bijgevallen door FNV en CNV, dat dalende kostprijzen en andere prijs- verlagende maatregelen in het verle den uiteindelijk vaak nauwelijks een positief effect opleverden voor de consument. De prijspolitiek is ondoorzichtig. Zo constateerde de Consumentenbond, samen met Konsumenten Kontakt, twee jaar geleden, toen de BTW met één procent werd verhoogd, dat de prijzen méér stegen dan met dat per centage. Toen verweerde het bedrijfs leven zich met de opmerking dat kos tenstijgingen niet altijd metéén wor den doorberekend, maar bijvoorbeeld bij een BTW-aanpassing. De consu mentenorganisaties verwachten het zelfde argument wanneer de BTW wordt verlaagd: de prijzen zullen dan in de praktijk niet of nauwelijks da len. Het NVOB vindt het 'een kunstje voor de tribune' om de beide btw-ta- rieven met enkele punten verlagen. Deze grootste organisatie van bouw werkgevers vindt een dergelijke btw- verlaging zinloos. Zinvol wordt het pas als de gehele bouw onder het lage tarief van zes procent wordt gebracht, meent het NVOB. De organisatie vindt dat de regering woningen als eerste levensbehoefte moet aanmer ken. Eerste levenbehoeften vallen on der het lage tarief, 'luxe' goederen on der het hoge tarief van twintig pro cent. Woordvoerder H.Meerbach: „Bovendien zal de administratieve rompslomp eveneveel gaan kosten als de BTW zou opleveren. Het bedrijfs leven zal die kosten doorberekenen." De werkgeversorganisaties zijn zeer te spreken over het voorstel van Ruding. De christelijke werkgevers organisatie NCW is vooral blij met de verlaging van het hoge tarief. Vol gens het NCW helpt een verlaging mee aan de bestrijding van zwart werk (omdat alle dienstverlening on der het hoge tarief valt) en aan koop- krachtbehoud. Ook in kringen van het midden- en kleinbedrijf (KNOV en NCOV) wordt Rudings idee omarmt. De sectoren van het midden- en kleinbedrijf heb ben het meeste baat bij een verlaging van de BTW. Het NCOV bepleit een verlaging naar 16 procent, maar vindt 18 procent voorlopig ook goed. De grootste werkgeversorganisatie VNO voelt het meeste voor het verla gen van de loon- en inkomstenbelas ting. Die is in verhouding tot het bui tenland nog steeds te hoog, vindt het VNO. Een verlaging van de BTW wordt echter ook toegejuicht. Bisschoppen staken gesprek Door Jan Bouwmans De oproep van de bisschoppen was vervat in hun besluit om hun gesprekken met Acht-Mei op te schorten, omdat ze die momenteel onvruchtbaar achten. De bisschoppen hebben deze conclusie getrokken op grond van de drie gesprekken die een zware bisschopsdelegatie eer der dit jaar met een afvaardi ging van Acht-Mei heeft ge voerd. De bisschoppen maakten gisteren het opschorten van hun contacten met Acht-Mei gisteren bekend. De voorzitter van de AMB, mevr. W. Stael- Merkx, verklaarde de stap van de bisschoppen te betreuren. Zij wees erop dat de bisschop pen anders luidende adviezen ermee hebben genegeerd. Het AMB-bestuur zal de bisschop pen om een nadere toelichting van het besluit vragen. Verder gaat het bestuur zich met de ongeveer honderd participan ten beraden op de ontstane si tuatie. De bisschoppen hebben de deur nog niet volledig dichtgegooid. Maar van herstel van het con tact kan alleen maar sprake zijn nadat het AMB-bestuur duidelijk heeft gemaakt dat het tot herziening van bepaalde standpunten en opvattingen bereid en in staat is. Die ver keerde opvattingen betreffen met name kwesties van (sexu- ele) moraal. Door de uitspraken van het kerkelijk leergezag (paus en bisschoppen) over morele vraagstukken als niet bindend en voor discussie vatbaar te be schouwen, geeft de Acht-Mei- Beweging er blijk van er een onkatholieke visie op de kerk op na te houden. Katholiek zijn houdt onder meer in: zich on derwerpen aan de (morele) normen die paus en bisschop pen voorschrijven, betoogt kar dinaal Simonis namens de Bis schoppenconferentie in de brief aan de AMB. De onkatholieke opstelling van Acht-Mei tegenover het leergezag blijkt volgens de bis schoppen al helemaal uit het reit dat op de laatste manifes tatie in Utrecht bewust werd gekozen voor het gebruiken van een niet door het vaticaan goedgekeurd eucharistisch ge bed. De AMB wordt tenslotte verweten de grenzen van wat katholiek is en wat niet, onaan vaardbaar te vervagen. Dit door participanten in zijn mid den te accepteren die zich ke ren tegen bepaalde opvattingen van de RKKerk in ethische kwesties. Namen worden door Simonis niet genoemd, maar in reeds gevoerde correspondentie heb ben de bisschoppen in het ver leden het Werkverband van r.k. homopastores genoemd en van het Katholiek Bureau voor Sexualiteit en Relatievorming in Utrecht, waaraan mevr. Stael-Merkx verbonden is. Maar de later toegetreden Werkgroep Geloof en Levens beschouwing van het COC Friesland en Dignity Nedër- land moeten er zeker ook onder gerekend worden. Kardinaal Simonis laat de 95 katholieke instellingen en or ganisaties, die de Acht-Mei- Beweging uitmaken, met zo veel woorden weten dat de bis schoppen hopen en vertrouwen dat hun voorbeeld door de par ticipanten wordt gevolgd en dat ze hun handen van de AMB aftrekken. „Zeker niet op korte termijn", zo reageerden giste ren desgevraagd woordvoer ders van de Mariënburgvereni- ging, de Universiteit voor Theologie en Pastoraat te Heerlen, de theologische facul teit van de Katholieke Univesi- teit Nijmegen, Justitia et Pax Nederland en Pax Christi. Maar voor instellingen en organisaties die dicht aanleu nen tegen de bisschoppencon ferentie of individuele bis schoppen zoals de Nederlandse Missieraad en de diocesane pastorale centra wordt hand having van het lidmaatschap praktisch onmogelijk, verluidt in AMB-kring. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie verscherpt het beleid ten aanzien van schietverenigingen. Machtigingen voor vuurwapens worden nog slechts 'in zeer bijzondere gevallen' verleend; aan vragen worden 'uiterst kritisch' bekeken, aldus een bekendmaking van de politie. Het Amsterdamse korps wil met dit strengere beleid het vuurwapenbezit in het algemeen te gengaan. De maatregel is bovendien een ant woord op de conflicten binnen de verenigingen. Die ruzies leidden de afgelopen jaren tot de no dige splitsingen: nieuwe clubs werden opgericht en wilden ook een machtiging. De controle wordt moeilijker, aldus de politie. In Amsterdam zijn momenteel ruim 45 schietverenigingen met een machtiging tot het voorhanden hebben van vuurwapens. De politie heeft de verenigingen vorige week een brief ge stuurd over de machtigingen. Circa 2.600 men sen hebben via het lidmaatschap van een Am sterdamse vereniging thuis een vuurwapen. Bij de schietverenigingen zijn daarnaast nog een flink aantal aspirant-leden actief, die ook mo gen schieten op een schietbaan maar gebruik moeten maken van een verenigingswapen. De politie verleent een vuurwapenmachti ging aan schietverenigingen wanneer een 'rede lijk belang' aanwezig is. Een en ander wordt ge regeld in een ruim tien jaar oude circulaire van de minister van Justitie. Het serieus beoefenen van de schietsport wordt als een 'redelijk belang' aangemerkt. De vraag is echter, aldus de Amsterdamse politie, of daarvan nog kan worden gesproken als ver enigingen zich door verschillen van inzicht steeds maar splitsen. Dat laatste blijkt in Am sterdam in toenemende mate het geval, met als gevolg ook een toename en verspreiding van vuurwapens. De politie in de hoofdstad wil die ontwikke ling nu tegengaan: er zijn volgens het korps voor aspirant-schutters nu genoeg verenigingen aanwezig. Koningin Beatrix heeft maandagmiddag, precies 43 jaar na de ca pitulatie van Japan, aan de prof. B.M. Tel- dersweg in Den Haag het monument onthuld voor alle Nederlanders die onder de oorlog met dat land hebben gele den of erdoor zijn ge sneuveld. Dit 'Indische' monu ment, vervaardigd door de Nederlandse kunste nares Jaroslaioa Danko- wa, bestaat uit 17 bron zenfiguren. Het benodigde geld, on geveer vijf ton, werd bijeengebracht door de speciaal in het leven ge roepen Stichting In disch Monument. - FOTO ANP DE VOORTEKENEN zijn werkelijkheid geworden. De harde lijn heeft in de Bisschoppenconferentie gezegevierd. Voortzetting van het contact met de Acht-Mei-Beweging van kritische doch loyale katholieken wordt zinloos geacht, derhalve opgeschort. Inhoudelijk zijn de bisschoppen echter verder gegaan dan op schorting. Ze hebben de beweging feitelijk buiten de wet ver klaard. Vandaar hun niet mis te verstane boodschap, eigenlijk be vel aan de participerende instellingen en organisaties om zich uit oe Acht-Mei-Beweging terug te trekken. De ene instelling zal zich moeilijker aan dit bevel kunnen onttrekken dan de andere. Tot die eerste categorie moeten zo ai een kleine twintig organen worden gerekend. De bisschoppen stellen de Acht-Mei-Beweging maar één eis: onderwerping aan hun gezag. En dan heel concreet wat betreft oe normen en voorschriften van het leergezag op het terrein van net menselijk lichaam beneden de gordel. Als in de gloriedagen van het Rijke Roomsche Leven: katholiek-zijn weer terugge bracht tot sexuele voorschriften en opvattingen. De sexuele moraal van de R.K. Kerk is de voorbije 25 jaar voorwerp van hevige discussie geweest. Die discussie is uitge mond in een afwijzing van bijvoorbeeld het kerkelijke verbod van voorbehoedsmiddelen. Door een ruime meerderheid van de ka tholieken over de hele wereld en dat al vele jaren lang; naar men mag aannemen op grond van een vaste en consistente overtui- 9mg. Dat geldt ook voor de kerkelijke leer inzake homosexualiteit en echtscheiding. De bisschoppen eisen nu nog alleen maar on derwerping. Want meer hebben ze blijkbaar niet meer in huis: geen argumenten, geen overtuigingskracht. Blijkbaar doet ook de vraag naar waarheid er niet meer toe, maar telt alleen nog gehoorzaamheid, discipline. Dat kan menig Kritische katholiek, die het nog steeds heeft uitgehouden, nu toch voor een keuze plaatsen: het met zijn intellectuele zelfrespect op r®n akkoordje gooien en het zwaktebod van de bisschoppen slik ken of deze R.K. Kérk toch maar (geruisloos) voor gezien hou- ALKMAAR (ANP) - De Leidse rederij Heerema en de raadsman van 75 van haar stakende Spaanse werknemers aan boord van het werkschip Hermod heb ben ingestemd met het voorstel van de fungerend president van de rechtbank in Alkmaar, mr. G. Jansen op de Haar, het schip voor een overlegperiode van der tig dagen te ontruimen. De president deed zijn voorstel tijdens de behandeling van het kort geding dat Heerema tegen de stakers aanspande. Volgens het voorstel moeten de Spaanse werknemers op de Hermod die staken, verlof ge nieten of zich niet onvoorwaar delijk onderwerpen aan het ge zag van de kapitein, het schip onmiddellijk verlaten. Het ont- ruimingsvonnis is dertig dagen geldig. In die periode kunnen par tijen volgens mr. Jansen op de Haar trachten een akkoord te bereiken over een afvloeiings regeling voor ongeveer 650 van de ruim 900 Spaanse werkne mers die op afroepcontract voor Heerema werken. Mocht de overlegperiode van dertig dagen onvoldoende zijn, dan kan aan de president verlen ging van die termijn worden gevraagd. Raadsman mr. R. Abendroth van Heerema stelde tijdens het kort geding vast dat Heerema's laatste collectieve afvloeiings aanbod van 25 dagen salaris ruimschoots boven de normen van de volgens hem toepasse lijke Panamese wetgeving ligt. De Hermod is eigendom van Zodiac Shipping Incorporated en op lange termijn gecharterd door Heerema. Het vaart onder Panamese vlag en valt dus on der de Panamese wetgeving, aldus mr. Abendroth. Ook de International Transportwor- kers Federation, de internatio nale bond van zeevarend per soneel en de inmiddels ontsla gen vorige raadsman van de Spanjaarden achten het bod van Heerema volgens mr. Abendroth 'meer dan redelijk'. Zijn tegenpleiter mr. L. Bon- sel trok namens de 75 Span jaarden het van toepassing zijn van de Panamese wetgeving in twijfel. Volgens hem zijn er voldoende mogelijkheden de afstand tussen het bod van Heerema (25 dagen salaris) en de eis van de Spaanse opvaren den (35 dagen salaris) binnen tien dagen onderhandelen te overbruggen. Bonsel stemde wel in met het oordeel van de rechtbankpresi dent dat het overleg van de kant van de Spanjaarden tot nu toe 'weinig structureel is ge weest' en dat het niet-benoe- men van een gemachtigd verte genwoordiger aan Spaanse zijde slagvaardige onderhan delingen ernstig belemmert. Het kort geding werd door drie leden van het Spaanse actieco mité bijgewoond. Namens Heerema betoogde mr. Abendroth, dat de situatie aan boord van de Hermod 'zeer gespannen en echt heel ernstig is'. Daarbij zouden Neder landse opvarenden van het schip en hun familieleden op de wal door Spaanse werknemers met geweld zijn bedreigd. Ook zouden enkele tientallen Spaanse werknemers op de Hermod die het laatste bod van Heerema wilden accepteren, door 'geweld en intimidatie' van stakers op andere gedach ten zijn gebracht. Overeenkomstig zijn 's och tends aanvaarde voorstel heeft mr. Jansen op de Haar, maan dagmiddag de 75 stakende Spaanse opvarenden van het offshore-werkschip Hermod gelast hun staking onmiddel lijk te beëindigen. Wie dat niet doet, of wie van de stakers zich niet onvoorwaardelijk onder werpt aan het gezag van de ka pitein moet het schip onmid dellijk veriaten. De president heeft Heerema Marine Contractors (officieel gevestigd in Zwitserland) als exploitant van het schip en Zo diac Shipping Incorporated te Panama als eigenaar van de Hermod, volgens hun vorde ring gemachtigd bij het niet- nakomen van dit bevel het schip met behulp van politie en justitie te ontruimen. Overeenkomstig het door Heerema en de Spaanse werk nemers aanvaarde voorstel van de president, is dit vonnis der tig dagen geldig. De president heeft partijen 21 dagen de tijd gegeven een akkoord te berei ken. Mocht dat niet lukken, dan heeft het bedrijf nog negen da gen tijd een nieuw kort geding aan te spannen. De 75 gedagvaarde Span jaarden werden veroordeeld in de kosten van het geding: 5.936 gulden. De president lichtte toe dat die hoge kosten voortko men uit de kostbare wijze waarop de deurwaarder de dagvaarding moest uitreiken. Een vertegenwoordiger van Heerema liet na de uitspraak weten onbepaalde tijd af te wachten of de Spaanse werk nemers de afspraak en het von nis nakomen. _jx C/ I Staatssecretaris Van der Linden vindt dat de Duitse douane ons vee te streng controleert. Hij mag blij zijn dat dat vee de Bondsrepubliek niet in hoeft op een onder zijn supervisie tot stand gekomen paspoort. Om zijn gemekker en zijn uiterlijk kan Van der Linden door onze Oosterburen best eens voor schaapachtig versleten worden. Voetbal wordt intussen meer en meer een zakelijke aangele genheid. Zo wordt PSV straks in december voor de wedstrijd om de superwedstrijd in Tokyo niet vergezeld door een grote supportersschare, maar door een handelsmissie. Sport bedrijven? Die handelmissie komt uit Zuidoost-Brabant en hoopt in Ja pan wat contracten in de wacht te slepen. Na de ping-pongdi- plomatie tussen de VS en China krijgen we straks mogelijk een voetbal-handel tussen Japan en Zuidoost-Brabant. Het Reizende Son bij de Rijzende Zon? Als die ondernemers in den vreemde maar geen voorbeeld ne men aan de manier waarop PSV doorgaans in het buitenland handelt, want in het zakenleven kom je met quitte spelen ner gens. MER1JN DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek zal in de loop van deze week de Tweede Kamer een brief sturen over de pas poortaffaire, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken desgevraagd meegedeeld. De Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk On derzoek (TNO) heeft haar onderzoek naar de fraudebestendig heid van de nieuwe versie van het door KEP vervaardigde pas poort voltooid. Op grond van de derde aanvullende overeenkomst van KEP met het ministerie van Buitenlandse Zaken diende de pas poortfabrikant vóór 1 september een verklaring te overleggen 'van enige door de staat goed te keuren gerenommeerde dienst of instelling, waaruit blijkt dat de aangepaste paspoortkaart, zoals deze in het kader van de samenwerkingsovereenkomst van 6 juni 1986 is ontwikkeld, voldoet aan de aanbevelingen en richtlijnen van het ICAO-rapport van 1980'. Enkele weken ge leden heeft KEP voorgesteld dat deze dienst TNO zou moeten zijn en de staat is daarmee akkoord gegaan. GOOR (ANP) - Na een achtervolging door elf po litieauto's over een af stand van ongeveer ne gentig kilometer is in de nacht van zondag op maandag de 22-jarige M.K. uit Goor op een cam ping in Markelo ingere kend. De man had een stopteken van de politie in Goor ge negeerd, waarna een wildwestrit door een groot deel van Twente en een stuk van de Gelderse Achterhoek volgde. Auto's van zeven politiekorpsen namen aan de achtervol ging deel. Volgens een woordvoer der van de rijkspolitie te Zwolle zal de man moge lijk drie keer poging tot doodslag ten laste worden gelegd. Agenten die met auto's wegen trachtten te blokkeren moesten weg springen voor de aanstor mende auto van K. De man is ingesloten en bleek onder invloed van alcohol. Hij heeft geen rijbewijs en de auto was niet verze kerd. DEN HAAG - Minister Ruding (Financiën) houdt vooralsnog vast aan een bezuiniging van 40 miljoen gulden bij Defensie al blijft minister Van Eekelen ontkennen dat op de laatste begrotingsbespreking in juli dat be drag is genoemd. Deze week buigt het kabinet zich bij de be spreking over de resterende onderdelen van de begroting en het dekkingsplan voor 1989 opnieuw over deze affaire. Tegen de wens van minister Ruding zou premier Lubbers mi nister van Eekelen tegemoet willen komen door het bezuini gingsbedrag te halveren, omdat Defensie als gevolg van het niet helemaal compenseren van de prijsstijging in vergelijking met andere departementen er het slechtst vanaf komt. Defen sie geeft namelijk jaarlijks aanzienlijk meer aan materieel uit. Volgens minister van Eekelen was in juli een bezuinigingsbe drag van 18 miljoen gulden afgesproken. HELMOND - Rondzwevend stof in de stallen is vaak de hoofd oorzaak van longklachten onder varkenshouders. En niet - zo als verondersteld - de mijten of de hoge ammoniakconcentra- tie. Dat concludeert een medisch team van het Streekziekenhuis Helmond-Deurne na een onderzoek onder tweeduizend var kenshouders in het Peelgebied tussen Helmond en Deurne. Van dat aantal werd bij 185 boeren (één op de tien bijna) stof als oorzaak van aandoening van de luchtwegen aangewezen. Grote boosdoeners blijken voornamelijk de fijne huidschilfers van de varkens. Het onderzoeksteam geeft boeren, maar ook dierenartsen, daarom de raad zich voortaan beter te bescher men tegen dergelijk stalstof. KAMPEN (ANP) - Door een explosie op een stalen motorjacht in de Bovenhaven te Kampen zijn twee opvarenden gewond geraakt Het motorjacht lag gemeerd aan een drijvende steiger midden in de haven. Door de geweldige knal raakten vijf in de buurt liggende pleziervaartuigen beschadigd. Ook werden ruiten vernield van een gebouw op dertig meter af stand van het j acht. De 62-jarige schipper werd ernstig gewond, zijn vrouw liep lichte verwondingen op. De oorzaak van de explosie is waarschijnlijk een lekkage bij de fittingen van het schip. (ADVERTENTIE) 9f

de Stem | 1988 | | pagina 3