J Derde Wereld loopt nuttige kennis biotechnologie mis Amerikaanse niet warm te krijgen Hezbollah ontzet over vrede in Golf Nieuw onderzoek naar oorlogservaringen van Nederlanders in Indië Verlagii PARTICIP Zwaktebod -de stem: de stem ACHTERGROND DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 DE STEM C DE stem binne Woensdrecht PAPIER VOOR UW PEN Vals honderdje UTRECHT/BREDA - tholieke Acht-Mei-Be teren terughoudend g de Nederlandse bissc] de AMB te verbreken. Niet dicht De verschrikkingen voor Nederlanders in een Japans kamp op Java. - foto archief de stem Door Mathieu Kothuis 'WAT er over de oorlog in Nederlands-Indië is gepu bliceerd, is volkomen on toereikend om bij het Ne derlandse publiek te laten doordringen dat de Ja panse bezetting de Euro pese bevolkingslaag in Ne derlands-Indië heeft ont wricht en dat vrijwel geen gezin is ontkomen aan de rampzalige invloed van die bezetting. Kortom, de Japanse bezetting was vele malen erger voor de Nederlanders in Indië dan de Duitse bezetting in Nederland voor de gemiddelde Neder landse burger. Deze factor wordt vaak vergeten wan neer bij de toepassing van de wetten voor oorlogsgetroffe nen verwezen wordt naar al gemene oorlogsomstandighe den, zoals die in Nederland werden beleefd, model staan voor die in Indië'. Dit schrijft Mr. H. G. Quik, verbonden aan het Leiden In stitute of Development Stu dies and Consultancy Servi ces (LIDESCO) in zijn inlei ding van de Documentatie- reeks 'Thuisgekomen in Ne derland'. In samenwerking met de Stichting Docomentatiecen- trum Pelita geeft LIDESCO deze reeks uit. De publicaties handelen over de situatie in Indonesië tijdens de Tweede Wereldoorlog en de daarop volgende periode, tot aan het vertrek van de Nederlanders uit Indonesië. In het eerste deeltje, dat gisteren verscheen ter gele genheid van de jaarlijkse herdenking van de oorlog in Azië, wordt uitvoerig inge gaan op de verschillende re gelingen en wetten voor oor logsgetroffenen uit Neder lands-Indië maar vooral over de moeilijkheden die deze Ne derlanders ondervonden om als oorlogsgetroffenen te worden erkend. Terwijl Nederland in etap pes werd bevrijd kon op 5 mei '45 tenslotte de bevrijding van het hele land worden gevierd. In Azië ging de strijd inmid dels gewoon door en het Ja panse militaire regime dacht er niet aan de oorlog, die me dio '45 al onherroepelijk ver loren was, te staken. In Indië werd juist in die maanden de situatie voor de Nederlanders in de concentratiekampen door de honger ondraaglijk. Anders dan in Nederland was de oorlog in Indië na de nederlaag van de bezetter niet afgelopen. De vijand werd niet verdreven, de Ne derlanders bleven in de kam pen en de Japanners bleven Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie® 076-236236. °- Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of f 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. f 1,- per maand, J 1,90 per kwartaal, f 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. na de capitulatie verantwoor delijk voor de handhaving van rust en orde. Die situatie verergerde nog tijdens de Bersiap-tijd, de in leiding tot de Indonesische revolutie. Normale veiligheid en rechtszekerheid voor de Europeanen bestond niet meer. Voor zover de Neder landers toen niet door de In donesiërs werden geïnter neerd, kreeg men te maken met opgezweepte volksmas sa's, ongeregelde strijdgroe pen en benden die vooral uit waren op roof en moord. „Over die naoorlogse pe riode in Nederlands-Indië", zo schrijft Quik, „weten we in Nederland nog vrijwel niets. Niet alleen ontbreekt een goede documentatie over de gewelddaden die in die jaren werden gepleegd, we hebben evenmin een betrouwbaar in zicht in de wijze waarop de machthebbers van toen de Nederlanders isoleerden door opsluiting in kampen, kazer nes en gevangenissen, scholen en fabrieken. De onbekend heid met de werkelijke situa tie blijft verborgen doordat ten onrechte wordt gesproken van beschermingskampen, terwijl de bedoeling van de opsluiting meestal een heel andere was dan het bieden van bescherming". De stichting Pelita werd na de Tweede Wereldoorlog op gericht om hulp te verlenen aan die Nederlanders die in Azië het slachtoffer van de oorlog waren geworden. Tus sen het Pelitacentrum en LI DESCO is nu overeenstem ming bereid over een project van onderzoek en documen tatie over de gerepatrieerden uit Indonesië. Daarbij gaat het erom gegevens aan het licht te brengen over wat de Nederlanders in Indonesië hebben ondervonden tijdens de bersiap-tijd, de revolutie, de militaire akties, de con frontatiepolitiek en het ge schil rond Nieuw Guinea. Die gegevens zijn relevant bij de uitvoering van de wetten voor oorlogsgetroffenen uit Nederlands-Indië. In de publicaties over dit onderzoek zal achtereenvol gens aandacht worden be steed aan de gebeurtenissen op West-, Midden- en Oost- Java en vervolgens aan de andere delen van Indonesië. De boekjes uit de reeks zijn ver krijgbaar bij: LIDESCO, RUL Leiden Stationsplein 12 Postbus 9507 2300 RA Leiden TEL.071-273494 Door Kees Buijs Een kwart van onze biotechnolo- gische kennis die de Derde We reld uitstekend kan gebruiken, komt daar niet goed terecht. Een aantal Nederlandse onderzoeks instellingen weet de juiste kanalen voor de overdracht van kennis niet te vinden. Soms hebben ze te weinig geld, soms zijn de contacten te kort of te los. De ontwikkelingslanden zelf hebben vaak te weinig kennis, appa ratuur en voorzieningen om van onze inzichten te kunnen profiteren. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Directie Landbouwkundig Onder zoek hield bij universiteiten, onder zoeksinstituten en landbouwcoöpera ties. Het DLO-onderzoek richtte zich speciaal op de landbouw, de zorg voor de gezondheid van de mens, het milieu en de industrie voor klein schalige verwerking van landbouw- produkten. Bij Nederlandse onderzoeksinstel lingen is ruim voldoende kennis aan wezig om ontwikkelingslanden baat te laten hebben bij biotechnologische technieken. Biologische waterzuive ring passen ze al op brede schaal toe. Veel kennis en ervaring heeft ons land verder in de gewasveredeling, de vermeerdering van planten in de reageerbuis, de toepassing van wor telschimmels en de biologische stik stofbinding. Maar het ontbreekt vaak aan lang durige samenwerking, en aan geld om nieuwe activiteiten voor ontwik kelingslanden te ondernemen, aldus het DLO-rapport. De voortzetting van lopende projecten hangt dikwijls af van de onbetaalde inzet van on derzoekers. Vorig jaar stak ons land zevenhon derd mensjaren in dit soort biotech- nologisch onderzoek. Zes procent er van is uitsluitend gericht op landen in de Derde Wereld. Daarnaast kan zestien procent van het onderzoek dat niet speciaal op ontwikkelinga- landen is gericht, voor hen van nut zijn. Zuidoost- en Oost-Azië krijgen de meeste aandacht DE AFNEMENDE belang- stelling voor de presi dentsverkiezingen in de Verenigde Staten dreigt dit jaar een nieuw diepte punt te bereiken. Het ziet ernaar uit dat voor de nieuwe president ook zal gel den wat al voor president Reagan gold: een man die nog geen kwart van de kiezers achter zich heeft staan, omdat bij verkiezingen niet meer dan de helft van de kiezers komt opdagen. Dit jaar zullen de Verenigde Staten, die zich zelf als een toonbeeld van de mocratie beschouwen, onder aan de lijst belanden van de eredivisie stemmen. In tegenstelling tot andere landen waar de opkomst van kiezers zijn ups en downs ver toont, is die in Amerika de af gelopen 20 jaar gestaag min der geworden. Op buiten staanders mogen de conven tiescircussen en verkiezings campagnes de indruk maken van democratische vitaliteit, voor een deel is dat gezichts bedrog. Vlak voor de conven tie van de Republikeinen be gon, werd bekend dat meer dan de helft van de kiezers op 8 november thuis zal blijven. „Het is allerwaarschijn lijkst dat de opkomst in no vember de laagste in 40 jaar zal zijn, misschien wel de laagste in 60 jaar", zei Curtis Gans, directeur van een stu diegroep in Washington die het Amerikaanse kiezersge drag wetenschappelijk volgt. „Ik zou niet verbaasd zijn als de opkomst bij de presidents verkiezingen voor het eerst onder de 50 procent komt te liggen", zei Gans, die zowel naar oppervlakkige redenen als de diepere wortels van de i Partijen maken van een conventie een hele kermis, inclusief vele duizenden luchtbal lonnen, maar de kiezer blijft er koud onder. foto ap gemiddelde Amerikaanse thuisblijver kijkt. Dat dit jaar wellicht alle records gebroken worden, ligt volgens hem onder meer aan het feit dat de strijd tussen de Democratische kandidaat Du kakis en zijn Republikeinse tegenhanger Bush door de media wordt geportretteerd als 'the race between a shrimp and a wimp', vrij vertaald: een wedstrijd tussen een dwerg en doetje. Eén van de diepere gronden voor de lage opkomst zou zijn, dat de Amerikaanse kiezer de moeite moet nemen zich te la ten registreren voor men recht heeft op een stembiljet. In landen waar dat niet geldt, zou de opkomst automatisch hoger liggen. In de staat Noord-Dakota echter, waar geen registratie vooraf nodig is, is de opkomst nog harder naar beneden gegaan als in staten waar registratie wel geldt. Ruy Texeira schreef in het laatste nummer van het tijdschrift Public Opinion wat bepaalde Amerikanen liever niet horen: „Het is heel een voudig, voor veel Amerikanen is stemmen gewoon niet de moeite waard. We hebben nog steeds last van een funda menteel gebrek aan belang stelling voor politiek. Het kan zijn dat de teleurstelling van de Amerikanen over de poli tiek... met de tijd sterker wordt." In I960 was de opkomst nog 62,8 procent, in 1984 was het gezakt naar 53,1 procent en dat na intensieve campagnes van beide partijen waarin kiezers zelfs persoonlijk met brieven werden benaderd en werden gewezen op wat kan didaat A of B hen te bieden had. Bij tussentijdse verkiezin gen daalde de opkomst van 48,1 procent in 1960 naar 37 procent in 1986. In cijfers ver taald betekent dit dat 104 mil joen Amerikanen twee jaar geleden niet de moeite namen om te gaan stemmen. Nederland, Italië, Finland, de Bondsrepubliek Duitsland en tal van andere landen ken nen een gemiddelde opkomst van over de 80 procent. Frankrijk, waar kiezers zich ook vooraf moeten laten regi streren, kent regelmatig een opkomst van over de 70 pro cent. Zelfs in Mexico, wiens politieke systeem in de VS vaak belachelijk wordt ge maakt, ligt de opkomst hoger. Volgens een studie van het Amerikaanse Congres hebben de Verenigde Staten van alle democratische landen nu de laagste opkomst bij zowel al gemene als tussentijdse ver kiezingen. Gans zegt lakoniek: „Vroe ger zei ik dat we net boven Botswana kwamen, maar dat klopt niet meer. Botswana heeft ons ingehaald." Een bui tenlandse diplomaat in Wash ington voegde daaraan uit eigen ervaring toe: „In de meeste Europese landen ga je een café binnen en hoor je mensen over politiek discus siëren. Hier praten ze over baseball." Verklaringen te over zijn er. Karin Keene, medewerk ster van het American Enter prise Institute, een conserva tieve denktank, gooit het op een zekere stemmoeheid: „Ik denk dat een van de redenen voor de lage opkomst bij na tionale verkiezingen is dat Amerikanen vaker gevraagd worden te stemmen dan bur gers van andere democra tieën. Over een periode van vier jaar zijn er ruwweg 500.000 plaatselijke verkiezin- gen door het hele landen, voor gemeenteraden, schoolbestu ren, enzovoort." Andere mensen geven het tweepartij ensysteem van de VS de schuld, weer anderen dat de televisie te weinig aan dacht aan politiek besteedt Niettemin bestaat er unani miteit over het feit dat veel Amerikanen teleurgesteld zijn in de politiek en dat de lage opkomst te maken heeft met het gevoel dat zij toch geen invloed kunnen uitoefe nen op beslissingen. Als voorbeeld noemde Gans de Amerikaanse politiek te gen Nicaragua: 'Sinds 1981.,, was meer dan 60 procent van de Amerikanen tegen de Amerikaanse bemoeienis met Nicaragua en of er nu Demo craten aan de macht zijn in het Huis van Afgevaardigden of Republikeinen in de Se naat, de hulp (aan de contra's) gaat door.' Ook schandalen zoals Watergate en de Iran- contra affaire hollen het ver trouwen in de gekozen leiders uit, zegt Gans. „Maar ook in het dagelijkse leven krijgen Amerikanen het gevoel dat de regering onvol doende doet, niet reageert en te weinig vooruitkijkt. Had je vroeger, tien jaar geleden, een spitsuur dat 15 minuten duur de, nu heb je een verkeersop stopping van drie kwartier. Vliegtuigen vliegen nooit op tijd. De armen worden armer ten opzichte van de rijken De middenklasse heeft het gevoel steeds meer belast te worden, En het schijnt er niet toe te doen wie er aan de macht is want deze problemen blijven bestaan." Door Robert Fisk DAT IRAN de Heilige Oorlog heeft opgegeven, heeft niet alleen gevolgen voor de inwoners van eigen land, maar ook voor pro-Iraanse gelovigen daarbuiten. Voor de sjiiti- sche geestelijke Samaha Abdul Mohsen Fadlallah, bijvoorbeeld, stort de we reld in nu met Irans beslis sing om de VN-resolutie betreffende een staakt- het-vuren te aanvaarden. Het zelfvertrouwen waar het hem kort geleden niet aan ontbrak, is zichtbaar aange tast. Met zijn tulband, zijn enorme voorraad Engelse si garetten en zijn fraaie bruine mantel met 'Made in London' in de kraag, is hij misschien wel de belangrijkste geeste lijk leider onder de Hezbollah in Zuid-Libanon. Hij placht zijn haat jegens Amerika en Israël en zijn trouw aan Iran op de meest willekeurige mo menten te spuien. Zijn zinnen waren ervan doorspekt, zijn conversatie was onordelijk en veelkleurig als de straten van Khirbet Silem om het islami tisch instituut waar hij do ceert. Hij geeft zonder omhaal toe dat de meeste sjiitische mos lims in Libanon volkomen overrompeld waren door het plotselinge besluit van Iran om met hun gezworen vijand Iraq te willen onderhandelen. „Er zal veel gaan verande ren", zegt hij. „Het is mogelijk dat de gijzelaars nu vrijko men." Hij rookt als altijd aan één stuk door, maar zijn han den trillen. Hij houdt zich op het ogenblik liever een beetje afzijdig van de jonge strijders van de Hezbollah, die eens aan zijn lippen hingen. Op de vraag of de jonge sjiiten in Li banon Irans onverwachte verlangen naar vrede kunnen begrijpen, neemt hij een trekje en denkt na. „Je kunt de mensen indelen in twee groepen", zegt hij. „Aan de ene kant zijn er die voldoende inzicht hebben in de situatie in de Golf om te begrijpen waarom Iran de re solutie heeft aanvaard. Aan de andere kant zijn er ook die de zaak niet vertrouwen, die niet begrijpen wat er precies aan de hand is. Ze moeten ge hoorzamen." Volgens de Islam moeten alle moslims gehoor zaam zijn aan hun leiders. De beide Iraanse geestelijken Ayatollah. Khomeini en de Ayatollah Khoui hebben dat ook gezegd. Nauwelijks achttien maan den geleden zat Samaha Fad lallah op dezelfde stoel vurig zijn geloof in een Iraanse overwinnig te verkondigen. God stond aan de kant van Iran, zei hij toen. Over de gij zelaars wilde hij niet spreken. Zijn zelfvertrouwen was on verstoorbaar, evenals zijn ge loof in een sjiitische overwin ning. Net als tijdens een vorig interview, zitten studenten in groepjes rond hun leermees ter. De bebaarde zoon van Fadlallah zit naast hem en op de grond staat een uit de klui ten gewassen schaalmodel van een door de kerkvorst te bouwen islamitisch zieken huis. Het model staat onder een glazen stolp vol vingeraf drukken. Fadlallah zegt dat er niet alleen een ziekenhuisvleugel zal zijn, maar ook een oplei dingscentrum, en een kraam- afdeling. Piepkleine autootjes rijden onder de stolp de oprij laan van het ziekenhuis op. Waar hij het geld vandaan moet halen? „God zal ons bij staan om schenkingen te ver krijgen van de rijke moslims uit de omgeving." Dit is echter het enige waar hij nog het volste vertrouwen in schijnt te hebben tijdens het gesprek. Samaha Fadlallah is een neef van Sjeik Muhammed Hussein Fadlallah, die wordt beschouwd als de geestelijk leider van alle pro-Iraanse Hezbollah in Libanon. Het zijn voornamelijk de Hezbol lah die verantwoordelijk zijn voor de gij zeineming van mensen uit onder andere Groot-Brittannië en Amerika. Net als zijn neef beweert de sjeik niets af te weten van wat de Hezbollah voorhebben met de Westerse gijzelaars. Hij wordt evenwel gezien als één van de invloedrijkste fi guren onder de leiders van de Hezbollah in Zuid-Libanon en bedient zich dan ook van de titel Ayatollah. Jonge mannen houden met ernstige blik in de gaten wie het islamitisch instituut in' Khirbet Silem in en uit gaan. Binnen spreekt Fadlallah in bijna overdrachtelijke zin. Hij bestudeert het effect van zijn metaforen en wacht af of wij het begrepen hebben. „Iran ziet de oorlog als een reli gieuze aangelegenheid", zegt hij. „Het handelt zijn zaken op islamitische wijze af. Het heeft niet gestreefd naar meer land of geprobeerd de omge ving anders in kaart te bren gen (veroveringen op Iraq)." „De Irakezen waren niet meer dan een instrument voor de Westerse landen. De Isla mitische republiek vocht in verdediging van de moslim bevolking. Maar toen Iraq gasbommen ging gebruiken en onschuldige mensen dood de, moest Iran een keuze ma ken. Iran besloot dat er een einde moest komen aan de oorlog en toonde de wereld dat het geen oorlogszuchtige staat wil zijn." Hij pauzeert weer tien se conden en staart naar zijn si garet. „De toekomst is in Gods hand." We praten over de Libanese sjiiten die gevangengehouden worden in de Khiam-gevan- genis, op door de Israëli's be zet gebied. Fadlallah sugge reert een vergelijking met de Westerse gijzelaars in Liba non. Amnesty International heeft de toestanden in Khiam scherp veroordeeld; er wordt gemarteld. Fadlallah is terug houdend in zijn oordeel. Voor zichtig zegt hij: „Dat alles houdt verband met de poli tieke situatie en de kwestie of de mensen in Khiam ome mensen laten gaan." Hij z dat hij niet weet hoe het de gijzelaars vergaat, noch wie hen vasthouden. De Islam verbiedt naar zijn zeggen het op deze wijze gevangen hou den van mensen... „Het is mo gelijk dat de gijzelaars wij worden gelaten." Over de internationale po sitie van Libanon bestaat geen twijfel. Samaha Fadlal lah zegt dat de Toestand in Libanon beheerst en beïn vloed wordt door krachten van buitenaf. „Maar wij we ten wat we willen, en wij zul len uiteindelijk overwinnen." „Richard Murphy, de Ame rikaanse staatssecretaris voor het Midden-Oosten, beweerde laatst dat er presidentsver kiezingen zouden komen in Libanon. De Libanezen wis ten daar zelf niets van. Is dat inmenging van buitenaf, of niet?." Fadlallah had geen tijd voor vragen over Amerika, de vijand. Hij weet dat Iran en Amerika binnenkort met elk aar om de tafel gaan zitten. „De VS hebben wapens ge leverd aan Israël", zegt hij be schuldigend. In opdracht van Israël werd ook de raket afge schoten, die een einde maakte aan het leven van zijn vrouw. (c)The Times, Londen Na terugkeer van vakantie las ik in uw rubriek 'Van daag Geen Nieuws' (merk waardige kop eigenlijk voor een rubriek die u steeds vol hebt gekregen?) van 16 juli j.l. een artikel van Rob Bruntink: 'Woensdrecht via een verrekijker'. Als Brun tink nu eens had gedaan wat andere journalisten van De Stem ook doen, dan was hij naar het basis informa tiecentrum van de vliegba sis gegaan. Had hij zijn ver rekijker thuis kunnen laten en had hij kunnen zien wat hij had willen zien. Nu legt Bruntink de lezer een verte kend beeld voor. Dubieus en uiterst suggestief en je zou je kunnen afvragen voor wie hij nu eigenlijk schrijft. Is het zijn bedoeling om de lezer te informeren of schrijft hij maar wat uit 'geestelijke zelfbevredi ging'? Doelend op een paar kinderen op de basis vraagt Bruntink zich af 'hoe hen het leven achter tralies be valt'. Waarmee de indruk wordt gewekt dat op de vliegbasis huisgezinnen zouden zijn ondergebracht. Bruntink stelt zo de zaken verkeerd voor, geeft inhou delijk onjuiste informatie en plaatst daarmee zijn ar tikel in de categorie van zwam-, klets- en fantasie- verhaaltjes. Hoor en weder hoor is niet alleen bij feite lijke verslaggeving over ac tualiteiten een wezenlijk uitgangspunt voor elke journalist: het is ook ver standig dat principe aan te houden bij de journalistieke interpretatie van eigen waarnemingen. Andere journalisten bij De Stem hanteren dat begrip wel. En die weten dan ook precies hoeveel Amerikanen nog op de basis werken (De Stem 17 LPS juni j.l.). Maar volgens Bruntink in zijn artikel is de kans groot dat die kinde ren al lang in Woensdrecht zitten. Van de in december 1987 (INF-akkoord) op de basis werkzame 670 Ameri kanen, hadden zo'n 300 mili tairen hun gezin laten over komen. Zij werden in huur woningen ondergebracht in de regio tussen Breda en Vlissingen. Op de basis zelf hebben nooit Amerikaanse (trouwens ook geen Neder landse) gezinnen gewoond. En van 'kinderen achter tralies' is dus geen sprake. De andere Amerikaanse mi litairen hadden voor een deel zelf gezorgd voor een appartement e 'buiten' of woonden in de legeringsge bouwen op de basis. En die mensen zijn net zo gewend aan een hek rond een ka zerne als u en ik rond ons achtertuintje. Waarom zo'n hek er doorgaans anders uitziet, had ik Bruntink ook kunnen uitleggen. Als hij erom had gevraagd. Hij suggereert dat 'een klein aantal Amerikanen over blijft om de moderne com putersystemen te bedienen'. Ook dat is onjuist. Op het hele complex aan de Kooy- weg is niet één pc-tje meer te vinden. Dat heeft het Russische inspectieteam kunnen waarnemen en had ook Bruntink kunnen we ten. Als hij erom had ge vraagd. Maar Bruntink is een van die journalisten die nergens naar vragen. Alleen schrijven: met de verrekij ker op 'oneindig' en de 'blik op nul'. Hoogerheide L.M.M. Baltussen voorlichting Vlb. Woens drecht Naar aanleiding van het ar tikel 'Bredase gedupeerd door vals honderdje' in De Stem van 10 augustus 1988 delen wij u het volgende mee. Het publiek kan een voudig vaststellen of een bankbiljet van 100,- echt is aan de hand van de zoge naamde echtheidskenmer- ken. 1. Allereerst is het water merk te zien door het biljet tegen het licht te houden; 2. met de vinger is te voelen dat de inkt. bijvoorbeeld on de woorden 'honderd gul den', op het papier ligt; er is sprake van een duidelijk re liëf; 3. de strafwettekst is op de achterzijde in uiterst kleine lettertjes scherp afgedrukt Het gebruik van een infra- rood-apparaalje heeft geen enkele zin. Bedoeld zal zijn een ultra-violet-lampje. Als men een bankbiljet onder zo'n lampje legt, lichten in het papier kleine fluoresce rende vezeltjes op! Amsterdam Drs. AG. Groothof/ Chef afd. Externe Betrek kingen en Voorlichting Door onze verslaggever DEN HAAG BAARN - sument en de bouw zullen welijks wijzer van worde: BTW wordt verlaagd. Op van levensmiddelen he< verlaging van het lage tar praktijk door bestaande p concurrentie-strategieën geen effect. Het terugbrengen van het ho van 20 tot 19 of 18 procent zal vloed hebben op de omvang bestaande zwarte circuit v ningverbetering en -onderho Dat zeggen de Consumen Konsumenten Kontakt en he Biss Door Jan Bouwmans De oproep van de bisschc om hun gesprekken met ze die momenteel onvrucl De bisschoppen hebben de conclusie getrokken op gro van de drie gesprekken die e zware bisschopsdelegatie et der dit jaar met een afvaarc ging van Acht-Mei heeft g voerd. De bisschoppen maakt gisteren het opschorten v hun contacten met Acht- gisteren bekend. De voorzr van de AMB, mevr. W. Sta; Merkx, verklaarde de stap v de bisschoppen te betreur Zij wees erop dat de bisschc pen anders luidende adviez ermee hebben genegeerd. E AMB-bestuur zal de bisschc pen om een nadere toelichti van het besluit vragen. Verc gaat het bestuur zich met ongeveer honderd participa ten beraden op de ontstane tuatie. De bisschoppen hebben de de nog niet volledig dichtgegoc Maar van herstel van het cc tact kan alleen maar spra zijn nadat het AMB-besti duidelijk heeft gemaakt dat 1 tot herziening van bepaal standpunten en opvatting bereid en in staat is. Die vi keerde opvattingen betref met name kwesties van (se: ele) moraal. Door de uitspraken van kerkelijk leergezag (paus bisschoppen) over mo: vraagstukken als niet bindi en voor discussie vatbaar te schouwen, geeft de Acht-1 Beweging er blijk van er onkatholieke visie op de ki op na te houden. Katholiek houdt onder meer in: zich derwerpen aan de (mor: normen die paus en bisschi pen voorschrijven, betoogt k dinaal Simonis namens de E schoppenconferentie in de bi aan de AMB. De onkatholieke opstell van Acht-Mei tegenover leergezag blijkt volgens de t schoppen al helemaal uit reit dat op de laatste manif tatie in Utrecht bewust w DE VOORTEKENEN zijn w heeft in de Bisschoppena van het contact met de Ac loyale katholieken wordt zinl Inhoudelijk zijn de bissch schorting. Ze hebben de b klaard. Vandaar hun niet mis vel aan de participerende in- Acht-Mei-Beweging terug moeilijker aan dit bevel kunr eerste categorie moeten zo gerekend. De bisschoppen stellen c onderwerping aan hun gez< ae normen en voorschriften het menselijk lichaam ben van het Rijke Roomsche oracht tot sexuele voorschri De sexuele moraal van i voorwerp van hevige discu mond in een afwijzing van voorbehoedsmiddelen. Doi o''eken over de hele wen mag aannemen op grond v 9'ng. Dat geldt ook voor de en echtscheiding. De bissc' uerwerping. Want meer hr [argumenten, geen ove Blijkbaar doet ook de vri *e|t alleen nog gehoo kritische katholiek, die het r ïo0r ??n keuze plaatsen: h en akkoordje gooien en he den d6Ze R K' Ke'rk toct

de Stem | 1988 | | pagina 2