even._ UITBLAZEN Bush en Dukakis: competitie in saaiheid Nieuwe Warenwet betekent nog geen 'revolutie' Vrouwenpartij IJsland trekt aandacht Oslo Rechter s Wetenschap COMMISSARIS*: Bottel mieswijn jsl DE STEM BINNENLANC VEEL BEPALINGEN WORDEN PAS NA VERLOOP VAN TIJD VAN KRACHT Hamsterdam - Het winkeipe GROEP STUDENTI DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1988 wim kock -DE STEM COLIN POWELL ALS VICE-PRESIDENTSKANDIDAAT: 'JACKSON-EFFECT' ~r "W"OE telde een muidei r~j| zijn geld? Ik zou dat niet meer geweten hebben, maar Theo van der Zanden uit Bergen op Zoom frist mijn geheugen op. Hoe komt het dat hij zich dat allemaal precies herinnert en ik niet? Hoe komt het dat ik me wel de spe cifieke geur van mulders herin ner en niet het zo belangrijke geld tellen? Ik zong zelf toch ook van mulder mulderke tel d'oew geld? Heb ik zo'n slecht geheugen of is een deel ervan door andere 'input' onderge sneeuwd? Van der Zanden schrijft uitvoerig over het mul derritueel. De draad waaraan je hem het vliegen moest niet te lang zijn want dan hep je kans dat een mus je mulder weg kaapte. Je moest een mulder ook niet op het zachte zand la ten lopen want dan kroop hij snel de grond in. Als de mulder aanstalten maakte om gehoor te geven aan het gezongen verzoek van zijn baas, kon je dat zien. Dan be gon de kever lucht onder zijn vleugels te pompen door zijn dekschilden op en neer te be wegen. Dat pompen noemden we geld tellen. Er blijken nogal wat verschillende liedjes te zijn gezonden, al begonnen ze, afge zien van minimale verschillen, allemaal met de regels 'Mul derke mulderke tel d'oew geld en gao dan nog 's vliegen.' Heel vriendelijk waren de Oosterhouters voor hun mul ders daar vervolgden ze met: Hoeveul centjes hedde gij nog honderd en zeven vlieg dan nog 'ns even mulderke mulderke tel d'oew geld ies op en gao dan nog 's vliegen en as ge dan nie vliege wul dan zal ik oe wel wiege Ook de Sprundelaars (als de krant Sprundelnaar of Gastel- naar schrijft dan doet zij dat volgens Theo van der Zanden fout) dreigden hun mulders niet met dood en verderf als ze niet wilden vüegen, maar gevaar he pen ze dan wel: Want aanders komme de dieve de dieve nemen oe mee naor 't veld mulderke mulderke tel d'oew geld. Met de dieven werden de mus sen bedoeld, die aan een mul der een smakelijke hap hadden. De mussen speelden ook een rol in een ander hedje dat me uit Oosterhout werd toegezon den: Agge dan nie vliegen wil bren'k oe bij de mussen Heel weinig compassie toonden ze in Dongen, zoals bhjkt uit het al eerder geciteerde hed dat C. Stevens stuurde: Aanders zal ik oe bedriegen aanders zal ik oe de kop afhak ken mulderke mulderke vliegen! De-bloeddorst die uit deze re gels spreekt bracht een brief schrijfster uit Hoogerheide er weer toe te melden dat men in haar woonplaats ook vrij vlot is met dit dreigement. Daar zin gen de kinderen op nieuwjaars- Nieuwe jaartje zoete 't varken heeft vier voeten vier voeten en 'n staart dat is toch wel een centje waard hier woont wel een lieve vrouw die ons wel wat geven wou als ze helemaal niks gaf hak 'r dan d'r kop maar af. Tot slot over de mulders nog dit: we hebben gezien dat er twee soorten meikevers zijn: de 'wit bestoven' Melolontha melolon- tha, de eigenlijke mulder of mo lenaar, die ook vaak bakker werd genoemd en de Melolon tha vulgarisranker en bruiner dan de bakker en daarom in Brabant kapucijn en in Zeeuwsch Vlaanderen paterke genoemd. In Clinge werd nog na de oorlog ook de naam kof- fiewifke voor de bruine mulder gebruikt, schrijft O. de Wilde uit die plaats. Vorige week loste een groot aantal lezers zonder veel pro blemen het zogenaamde Bre dase woordraadsel op. 'Ik wou da'k am ad zee 't ouw kosterke want ak am ad at ik am mee aai'. Een paar lezers wezen erop dat die zin niet af was en dat daardoor juist de pointe er aan ontbrak. Voluit moest die zin, een soort cirkelzin, luiden: 'ik wou dak am ad zee 't ouw kosterke want ak am ad at ik am mee aai ak 'n aai ad.'. C. Volders, die het raadsel had op gegeven trok die correctie op zijn fatsoen en meldde dat hij met opzet aan de zin had ge sleuteld, enerzijds om het kort te houden, anderzijds om het raadsel moeilijker te maken. Vervolgens was hij het niet eens met de correctie zelf: „het stukje tekst waaruit ik het zin netje had genomen is veel lan ger dan u nu weergeeft", schrijft hij, er de volledige tekst bijvoegend: Ik wou da'k am ad zee 't ouw kosterke want ak am ad at ik am mee aai, ak 'n aai ad. En mijmerde 't ouw kosterke verder: juust ak 'n aai ad mar 'kern nog gin kiep laot staon 'n aai, 'kern ok gin botter en ok gin braaipan- neke, neeje 'kern nondeju niks aanders as 'nen bottel mieswijn.. Tot slot nog een paar nieuwe aanwinsten. In Bergen op Zoom zeggen ze m'ne brom mer val beer als de brommer door storing stilvalt. Of: 'k staon ier beer. Ik sta hier met pech langs de kant. Een collega op de krant, gecharmeerd van Bergse gezegden, had ook nog een paar goeie voor me. Van iemand die terzake zeer des kundig is zeggen ze: D'n dieje kan aan de wieg zien of het jong moet kakke. Van iemand die niet helemaal te vertrouwen is: D'n dieje moete boven zijn len den vastpakken, dan kan ie nie in oew hande kakke. Uit Dorst: Mee alle knuppels gooien dan is het altijd ergens raok. Kent u uit uw eigen dialect dit soort uitdrukkingen, stuur ze me dan gerust toe. Even Uitblazen, Postbus 3229,4800 MB Breda. Illllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfrc Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, J 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jo Wijnen OVER ruim een week - dat is vlak na de sluiting van de Republikeinse partij - conventie die maandag in New Orleans begint - zul len de Amerikaanse opi niepeilers de balans opma ken. De kans is zeer groot dat de Republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse president schap, George Bush, de enorme achterstand op zijn Democratische tegenstander Michael Dukakis dan goed deels of mogelijk zelfs hele maal heeft goedgemaakt. Deze week al berichtte het Gallup Bureau dat Dukakis' spectaculaire voorsprong van 20 punten tot 7 punten is ge daald. Bush heeft nog een aantal troeven achter de hand. Hij moet zijn running-mate - de kandidaat voor het vice-pre- sidentschap - nog kiezen. De afgelopen weken heeft hij al met minstens negen kandida ten gesproken. En volgens het jongste gerucht denkt Bush nu aan een tiende kandidaat: Reagans adviseur voor natio nale veiligheid Colin Powell. Powell is een uiterst be kwaam en gezien man. Hij is bovendien zwart. De keuze van Powell zou het Jackson- effect dat de Democraten zo sterk maakt, in een klap on gedaan maken en zou de Re publikeinen bovendien ver lossen van het verwijt dat kleurlingen in hun gelederen niets te zoeken hebben. Bush heeft al aangekondigd in ieder geval een hispanic (Spaanstalige) tot minister in zijn kabinet te benoemen. Toch blijft George Bush be halve met zijn tegenstander Dukakis, ook met zichzelf vechten. Hij kan zich bijzon der moeilijk profileren, ook al omdat hij zich teveel heeft vastgeklampt aan Ronald Reagan. Weliswaar kan hij dankbaar gebruik maken van Reagans successen en nog steeds niet geringe populari teit, maar hij wordt ook ge zien als de man die een groot aandeel had in Reagans mis lukkingen. Bush heeft alle vragen over zijn rol in het Iran-Contra-schandaal nog niet beantwoord. Hij blijft daarom een wat belaagde man die alleen maar kan ont kennen dat hij niets te maken had met Reagans grootste blunder, maar het sluitende bewijs daarvoor evengoed niet kan leveren. Bovendien is Bush er nog steeds niet in geslaagd zich als een krachtig, fantasierijk en vastbesloten leider te presen teren. Hij is geen groot rede naar, heeft weinig uitstraling en draagt nog steeds het stempel van besluiteloosheid en wankelmoedigheid. Bush als slippendrager van Ronald Reagan. In zijn confrontatie met Dukakis is zijn politieke en bestuurlijke ervaring nog steeds zijn belangrijkste wa pen. Het feit dat hij ambassa deur bij de VN, directeur van George Bush, presidentskandidaat voor de Republikei nen. - FOTOUPI de CIA en vice-president is geweest, heeft hem vertrouwd gemaakt met de grote inter nationale vraagstukken. Maar zijn grootste politieke mislukking - het feit dat hij nooit senator heeft kunnen worden - verbloemt hij zoveel mogelijk, vooral nu Dukakis Lloyd Bentsen als running- mate heeft gekozen. Het was uitgerekend Bentsen die Bush versloeg in de strijd om een van de senaatszetels voor Te xas. De publicitaire storm van de conventie in New Orleans zal Bush veel goed doen. Bo vendien zullen ook de Repu blikeinen in New Orleans een zorgvuldig geregisseerde de monstratie van eenheid en elan geven, al vrezen som mige Bush-medewerkers dat de ultra-conservatieven wel eens roet in het eten kunnen gooien als Bush' keuze voor het vice-presidentschap hun goedkeuring niet kan weg dragen. Na de conventie begint de voor Bush en Dukakis marte lende eindstrijd. Beide kandi daten zijn er zich pijnlijk van bewust dat ze met een mo ment van zwakheid, een kleine fout, een verspreking of een negatief gerucht hun kansen voor het president schap definitief kunnen ver spelen. Die wetenschap heeft hen zo voorzichtig en zo be hoedzaam gemaakt, dat ze tot dusver geen van beiden echte zware politieke uitspraken hebben durven doen. Ze wandelen met grote bo gen om de centrale vragen heen. Ze zwijgen over de ma nier waarop ze de meest nij pende vraagstukken - zoals het begrotingstekort - zullen aanpakken. Ze zijn allebei bijzonder bevreesd voor het 'Mondale-effect'. In 1984 kon-- digde de Democratische kan didaat voor het president schap, Walter Mondale, zon der meer aan dat een belas tingverhoging onvermijdelijk was als hij president werd. Mondale kelderde meteen in de opiniepeilingen en verloor smadelijk van Ronald Rea gan. Bush heeft gezegd geen belastingverhoging te zullen doorvoeren. Dukakis omzeilt het vraagstuk door te zeggen dat belastingverhoging voor hem slechts 'een laatste stro halm' is. Bush zal Dukakis met een voortdurende verwijzing naar diens onervarenheid en pro gressieve neigingen proberen te verslaan. Dukakis zal Bush op zijn beurt pogen af te schil deren als een man die zich nooit heeft uitgesproken, die altijd 'onzichtbaar' bleef en die in feite niets met Ronald Reagans successen te maken had. Op weg naar 8 november zullen deze beminnelijke, koele en weinig fantasierijke leiders een taal moeten ge bruiken die in feite niet de hunne is. Ze zullen wapentuig moeten hanteren dat ze liever niet in handen nemen. Ze zul len taktische middelen moe ten gebruiken waarmee ze zich onvermijdelijk vuile handen maken. Ze moeten zwijgen over zaken die ze graag aan de orde willen stel len en ze moeten uitweiden over aangelegenheden die ze liever met de mantel der liefde bedekken. Ze zullen te genover elkaar komen te staan in de grote nationale te levisiedebatten, waarna niet de kiezers, maar de media en de politieke koffiedikkijkers zullen bepalen wie heeft ge wonnen. Door Arthur't Hart OP DE vierentwintigste van deze maand treedt, na een langdurige lijdensweg en jaren later dan de be doeling was, de nieuwe Warenwet in werking. Tot nu toe waakten de zestien regionale Keuringsdiensten van Waren over de kwaliteit, gezondheid en veiligheid van voornamelijk levensmiddelen. Dat gaat drastisch veran deren. Voortaan vallen ólle aan de consument aangebo den artikelen, van tuin slangen tot fietswielen, onder het toezicht van de keurings diensten. Want de nieuwe wet schrijft voor dat alle waren, in de 'food' - maar ook in de 'non-food'-sector - veilig en deugdelijk moeten Zijn. Het takenpakket van de keuringsdiensten ondergaat daarmee een aanzienlijke verbreding. Te meer daar de keurmeesters van die dien sten straks ook moeten optre den tegen misleidende re clame voor produkten. Het met medische argu menten aanprijzen van le vensmiddelen ('goed voor de gezondheid') mag na 1 januari zelfs alleen nog maar wan neer aangetoond kan worden dat zo'n bewering klopt. Daar komt nog bij dat de keuringsdiensten hun ver zwaarde taak moeten uitvoe ren met aanzienlijk minder mensen: drie van de zestien diensten worden volgend jaar wegbezuinigd. Hun werkge bied wordt onder de overblij vende diensten verdeeld. Die operatie gaat 121 banen kos ten. Toch gelooft plaatsvervan gend directeur drs. J. van Buuren van de Keurings dienst van Waren in Dor drecht (waar een groot deel van West-Brabant onder valt) niet dat de nieuwe Warenwet erg verstrekkende gevolgen zal hebben. Noch voor consu ment en producent, noch voor zijn eigen dienst, één van de drie overigens die op de nomi natie staat om in 1989 opgehe ven te worden. Drs. J. van Buuren Van Buuren: 'We verwach ten geen 'revolutie', nee, in ieder geval niet op korte ter mijn. Voorlopig merk je er nog niet zo gek veel van. De bepalingen van de oude wet blijven, als overbrugging, de eerste tijd namelijk nog gel den. Die bepalingen en de bij behorende eisen aan produk ten zijn in de nieuwe wet ge woon overgenomen. 'Er is dus nog maar weinig verschil, behalve dan dat we de officier van justitie nu moeten melden dat artikel zus-en-zo van de nieuwe wet is overtreden, in plaats van artikel zoveel van de oude wet'. Die veranderingen - voor consument, handelaar en keu ringsdienst - komen er vol gens Van Buuren wel, maar dat zal geleidelijk gaan. Want de nieuwe Warenwet is een zogenaamde kaderwet, slechts een algemene 'kap stok' dus. De nieuwe artikelen over reclame worden daar per 1 januari aan opgehangen. Verscherping van andere artikelen worden pas van kracht wanneer het kabinet daar afzonderlijke uitvoe ringsbesluiten over heeft ge nomen maar het kan volgens Van Buuren wel jaren duren voordat dat allemaal is ge beurd. Eén artikel uit de nieuwe wet heeft wel degelijk onmid dellijke consequenties: alle goederen moeten voortaan 'veilig' zijn. 'Wanneer een of ander pro- dukt gevaar oplevert, dan kunnen we daar direct iets te gen gaan ondernemen', zegt Van Buuren. Een voorbeeld: 'Stel dat 't klachten regent over een be paald type fietsen, waarvan alle voorvorken knappen. Of over een merk radio waar de elektriciteitsdraden zó naar buiten steken. In zo'n geval kunnen we nu onmiddellijk optreden, want de veiligheid is in het geding. Tot nu toe was dat onmogelijk'. Van Buuren staat op en loopt de kamer in het gebouw van de Dordtse keurings dienst uit. 'Ik zal je nog eens wat laten zien'. Komt even la ter weer binnen, sjouwend met een keukentrap. 'Dit ding gebruiken we wel eens wan neer er hier een excursie komt, om te tonen wat er zoal mis kan zijn'. De trap valt in - FOTO MARCEL BEKKEN zijn handen in stukken uiteen. 'Kijk, hier konden we nou niks tegen doen. Zodadelijk wél, op grond van de nieuwe bepaling over veiligheid'. De nieuwe bepaling dat alle goederen 'deugdelijk' moeten zijn, blijft daarentegen voor alsnog een dode letter, tot er over zulke goederen uitvoe ringsbesluiten zijn genomen waardoor ze binnen de wer king van de wet gaan vallen. 'Gisteren nog stapte hier een man binnen met een pas gekochte leren jas, die hij van slechte kwaliteit vond', vertelt Van Buuren. 'Met zo iets kun nen we, ook volgens de nieuwe wet, nog niets begin nen, want over leer bestaat er nog geen apart besluit. En je kunt moeilijk volhouden dat die j as gevaar oplevert'. Betekenen de nieuwe bepa lingen over reclame nu dat bijvoorbeeld de bekende mar garinefabrikant die beweert dat zijn produkt goed is voor hart en bloedvaten, zijn recla me-campagne per 1 januari moet herzien? Zo'n vaart loopt het volgens Van Buuren niet. 'Meestal zijn ze wel zorgvuldig met dergelijke beweringen. Het is heel lastig om wat met zulke medische claims te doen, te meer daar niet iedere arts er hetzelfde over denkt. De over duidelijke gevallen kim je na tuurlijk wél aanpakken, maar die doen zich niet vaak voor'. Van Buuren denkt dat rechtszaken mettertijd wel duidelijke regels over dit soort kwesties zullen opleve ren. 'Zo is het altijd al gegaan. Bij boterletters met amandel spijs bijvoorbeeld. Nergens staat aangegeven wat aman delspijs precies is. Maar de rechter heeft inmiddels uitge maakt dat de consument te recht verwacht dat er echte amandelen in zitten, en geen witte bonen'. Van de nieuwe regel dat goederen niet aangeprezen mogen als 'veilig', wanneer dat in strijd is met de waar heid, verwacht de plaatsver vangend directeur van de Dordtse dienst wat meer praktisch nut. 'Neem nou een handelaar die reclame maakt voor zijn 'absoluut veilige' speelgoedpi stooltjes. Voor die dingen zijn heel preciese eisen opgesteld. De bewering dat ze veilig zijn, is daardoor voor ons veel ge makkelijker te controleren dan de uitspraak dat je van een of ander levensmiddel slank zou worden'. Wat kan de Keuringsdienst van Waren in een geval als dat van de speelgoedpi stooltjes straks nu eigenlijk precies doen? Van Buuren: 'De maatregelen treffen die ons in de oude wet ook al voor andere situaties ter beschik king staan. Dat wil zeggen: afhankelijk van de ernst van de zaak een waarschuwing sturen of proces-verbaal op maken. Plus eventueel de handel in beslag nemen'. Vraag is of het daar wel zo vaak van zal komen, nu de keuringsdiensten in 1989 een gevoelige aderlating te wach ten staat. Dordrecht, Haarlem en Assen gaan dicht. Het Dordtse rayon valt uiteen: Breda en de regio ten westen daarvan gaan naar Goes, het gebied ten oosten van Breda komt onder Den Bosch. Het resterende rayon wordt opge deeld tussen de keuringsdien sten in Utrecht en Rotterdam. Een reorganisatie die nu al niet bevorderlijk is voor de arbeidsmotivatie in Dor drecht: iedereen is bezig een goed heenkomen te zoeken. Van Buuren geeft aarze lend toe dat de verscherping en uitbreiding van de Waren wet enerzijds en de afslan king van de uitvoerende in stanties anderzijds op nogal! gespannen voet met elkaar1 staan. Minder keuringsdien sten met minder personeel moeten straks meer zaken gaan onderzoeken en contro leren. Betekent dit niet dat de nieuwe wet in de praktijk on uitvoerbaar wordt? 'Ach, alle rijksdiensten moeten inkrimpen, we zijn niet de enige', zegt hij gelaten. 'Waar een wil is is een weg, Wel zullen we op een aantal gebieden meer specialistische kennis in huis moeten krijgen Wanneer we steaks klachten ontvangen over de deugde lijkheid van fietsen, dan zul je daar toch verstand van moe ten hebben, en dat hebben we momenteel niet voldoende'. 'Ook moet je je prioriteiten scherper gaan stellen. Bij voorbeeld zeggen: met het voorverpakte ijs valt het wel mee, we gaan ons dus concen treren op soft ijs. Want daar tref je veel vaker teveel bac teriën in aan. 'Nu al is het de tendens om het accent vooral te verleggen naar alles dat met volksge zondheid en veiligheid te ma ken heeft. Preventie krijgt steeds meer aandacht: de hy giëne bij bedrijven inspecte ren etcetera. 'En dus, wanneer je dan merkt dat er meer water in de ham zit dan is toegestaan - al- la, laat maar zitten, zo lang het niet te gek wordt. Laten we ons liever bezig houden met de bacteriën in loempia's en nasiballen, want dat is voor de volksgezondheid be langrijker'. „DE MANNEN noemden ons eerst mooie idioten, nu lenen zij ons hun oor en luisteren zij goedschiks of kwaadschiks. Wij be staan". Kristin, één van de activisten van de IJslandse Vrouwen partij, de enige partij van uit sluitend vrouwen die in enig parlement ter wereld verte genwoordigd is, juicht: 'Na 85 jaar praten wij eindelijk offi cieel mee'. Als attractie op de noordse vrouwenconferentie zijn de in groten getale naar Oslo geko men IJslandsen (800 van de 10.000 deelneemsters) het punt van bewondering voor de an deren. „Wat hebben jullie ge daan om die politieke over winning te boeken?" vraagt Lotte, een Deense die met walging vaststelt 'dat in het koninkrijk Denemarken waar de gelijkheid als model geldt, de vrouwen nog steeds de slo ven zijn die men opzij kan schuiven. Voor hen ligt de ge lijkheid nog in een ver ver schiet'. IJslandse Kristin vertelt dat de strijd zwaar geweest is sinds het begin van de eeuw toen de pioniers zonder suce- ces probeerden door te drin gen tot de parlementaire cita del van de mannen. Op dit moment heeft de Vrouwenpartij zes (van de 63) zetels in de Althingi, nadat zij er in 1982 met drie afgevaar digden in was doorgedrongen. Op grond van recente peilin gen maakt de partij een goede kans om bij de volgende ver kiezingen eerste of tweede kracht op het eiland in de At lantische Oceaan te worden. „Zelfs mannen hebben bij de vorige verkiezingen op ons gestemd", zegt Kirstin, 'niet omdat zij ons bewonderen, maar omdat wij een concreet programma hebben dat uit gaat van een gegarandeerd minimumloon voor iedereen'. Maar de IJslandsen zijn geen voorstander van gelijk heid tot elke prijs. „Wij willen geen gelijkheid die er op neer komt dat wij worden als de mannen", legt Maja, een an dere activiste uit. „Wij stre ven eerder naar bevrijding van de vrouwen die het hun mogelijk maakt te kiezen wat zij in het leven willen doen, en dat zij op dezelfde manier worden gerespecteerd als de mannen". „Zij hebben een huis ge bouwd, het materiaal uitge zocht, het helemaal ingericht en zeggen naderhand tegen ons dat je er goed kunt wo nen", schertst Maja, maar 'die lieve mannen vergeten dat wijzelf ons eigen huis willen bouwen'. „Wij vertegenwoordigen meer dan de helft van de be woners van het eiland (met een totale bevolking van 240.000 mensen), is het dan niet normaal dat wij ons wil len inlaten met de gang van zaken en het leven van alle dag?", vraagt Kristin zich af. Alles opschrijven vanuit de standpunten van de vrouwen en daarbij rekening houden met de belangen van kinde ren, dat is de boodschap van de Vrouwenpartij. Een bood schap die de mannen begin nen te horen, en dan met name de jongeren onder hen met een betere opleiding. De IJslandsen willen dat er wat minder over hen gespro ken wordt en dat men wat meer doet om hun salaris te verhogen, dat - bij gelijk werk - neerkomt op 59 pro cent van dat van de mannen, omdat deze laatsten profijt hebben van voor hen gereser veerde voordelen als een bo nus, een auto van de zaak en een gratis telefoon. Toezicht op kinderen hou den is net zo belangrijk als het letten op een machine. Waarom verdient het eerste minder dan het tweede?, vraagt Maja zich af. Na de verkiezingen van 1987 werd de Vrouwenpartij uitgenodigd tot de regering toe te treden. „Wij hebben de uitnodiging afgeslagen", zegt Kristin, omdat wij geen ga ranties kregen dat de laagste salarissen verhoogd zouden worden, en dan vooral die van vrouwen". Maar het vooroordeel blijft taai, ook in de noordelijkste democratie van Europa. Ter wijl in ettelijke plaatsen vrouwen in gemeenteraden zitten en zo invulling geven aan de decentralisatie van het bestuur, haalde de burge meester van Reyjavik kort geleden nog ongemeen fel uit naar de feministes. Als jury lid bij een missverkiezing zei hij: „Met genoegen stelde ik mijn ambt beschikbaar voor iemand van de Vrouwenpartij als haar leden even mooi wa ren als u". Deze opmerking was niet aan dovevrouwsoren gericht Bij de eerstvolgende raads vergadering wordt hij ver welkomd door een aantal sympathisanten van de Vrou wenpartij in badpak en pi kante lingerie. Op die manier hopen ze in eerste instantie, wraak te nemen op de manne lijke suprematie. Het blijft de vraag of het ze ook in tweede instantie lukt bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen. (AFP) AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse zenuwarts L. Hardenberg hoeft zijn praktijk van voornamelijk drugsverslaafden niet te I staken, maar moet zich op straffe van een dwangsom wel strikt houden aan de eisen die het Amsterdamse gerechtshof in 1986 aan hem I heeft gesteld bij de ver strekking van methadon. Dat heeft de Amsterdamse recht in Staa; schei arts der biede patië GGé De Hoog Perse l/an onze verslaggever renhuizen van v&d gaat voi voeren, om het ongenoegen te .de onduidelijkheid over de f&d. let winkelende publiek krijgt kaartjes aangereikt met daarop c tijdens de 'verbouwing' gewoon doe I Komende maandag zullen de I Dienstenbonden van FNV en IcNV bovendien aan de Raad Ivan Commissarissen van Ven- Idex handtekeningen van het (personeel aanbieden. De ko- i mende dagen zullen de bonden I handtekeningen verzamelen. Dat hebben de beide vakbon- (den gisteren laten weten. Ven- [dex-woordvoerder mr. P. JKrenn was van een afspraak ssen bonden en de Raad van Commissarissen komende maandag niets bekend. „Zover ik weet vergaderen de commis sarissen op die dag niet", aldus renn. Hij bevestigt wel dat de commissarissen momenteel koortsachtig overleggen over |de moeilijkheden in de top van het Vendex-concern. Krenn verwacht dat de commissaris sen zo spoedig mogelijk een be slissing zullen nemen in het ge schil tussen Anton Dreesmann en Arie van der Zwan. Zij be sten elkaar het feitelijke [leiderschap van het Vendex- Concern. Welke kant de beslissing van de commissarissen gaat is niet duidelijk, maar bij Vendex vordt ervan uit gegaan dat die beslis valle voor zegsr De gin zo sp van c drong ten v de w topm het v ton' plan in. M saris: kelijl veria De leden ren, heid werd den in he 320 V gadei lopig voere maal kers druk actie: UTRECHT (ANP) - De wetenschap komt steeds dichter bij een verklaring van het verschijnsel hyp nose. De wetenschappe lijke belangstelling voor hypnose groeit, getuige onder meer een congres van 600 onderzoekers uit binnen- en buitenland, volgende week in Den Haag. Doordat hypnose de laatste jaren sterk in de belangstel ling van de wetenschap staat, wordt steeds duidelijker welk praktisch nut hypnoti seren kan hebben en ook wat je er niet mee kunt doen. De waas van geheimzinnigheid rond de eeuwenoude tech niek wordt langzaamaan wat dunner. Inmiddels neemt de be lang: zowe tiënl voor sche lenei laats De ii land: noth den loog laats ruim De v ding< tuch Se. „Wij gerei hulp bijvc en b nose hij Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Studenten die il aan hun tweede studie lezig zijn aan universiteit M HBO mogen die gewoon ifmaken zonder dat ze op ie nieuwe zesjaar-termijn loeven te letten. De bepa- ing in de Harmonisatiewet lat studies niet langer mo len duren dan zes jaar - an- iers verspeelt de student ■Rn beurs - mag niet gelden Foor deze categorie studen- en. >at sprak president Wijnholt ran de Haagse rechtbank gis- ren uit in een kort geding van Studentenvak- tegen minister leetman (Onderwijs). Wijn- olt wndt dat de Harmonisa- ■TAet' we vorige maand in .„.•J trad, de rechtszeker- eid aantast van de studenten wJhJb®g°?nen ziin aan een weede studie. Studenten die in w j studleiaar aan een Wn StU ne ™lden gaan be- mnen, vallen wel onder de Het gaat naar schatting om x wnm voornamelijk "TT. -ers die naar de uni- prsiteit gingen. Een zegsman an het ministerie bevestigt aarTHLc het ministerie Jaarlijks rond 40 miljoen kost. „Ma; niet, lang twee wooi Vc moet vorig bepa sisbe ger i die duur wet maar stude een slagg Mi op van naan Dati cedu recht omd: ring caat de w 1954 tuut, houd zijn Anti] rinai het ten een toetsf

de Stem | 1988 | | pagina 2