Zoommeer 'stikt' van de muggen Ibelastingplannen ongunstig voor lagere inkomens Rijk boekt succes in strijd tegen zwart werk Geen enkel risico 'Discriminatie' grens bewoner duurt tot '92 Beursplein in mineur, keerpunt Wall Street Minder geld VS-leger in W-Europa Kroonprins op herhaling Video-camera's ingezet tegen voetbalgeweld verloren VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1988 [e week. Spannende ZESKAMP kinderen van vier i met twaalf jaar. 1 kilo 2.5 XèrffT 11.5! ©@©©16^0" 14. [DEN BOSCH - Als de plannen voor hervorming lan de belastingen ongewijzigd doorgaan zullen iet name alleenstaanden daar de dupe van wor sen. [EENGRILLEN Merijntje Warenwet geen 'revolutie' Rechter tikt Deetman op vingers PSV wil Michael Laudrup Bredanaars winnen zeilrace HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Vrij mooi K wr Laat dat dan even weten via een ..Kleintje" in De Stem l hebt dan een goede kans dat de eerlijke vinder 6én van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleintjes"- rubriek ..Gevonden-Verloren" nasoeurt. DE STEM 128ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.25 Lening van deze advertentie I lp een prachtige kleurplaat in de winkel kunt krijgen, i 'm mee, doe je best en win| Ijne prijs! (Prijzen en spel- staan op de achterkant van I fcurplaat.) pg de voorraad strekt. A Groot- J moeder 2.41 boeket 2 na lomer asters, ©(D Jv| [SROENTEN FRUIT Bloemkool, per stuk 1»7 Italiaanse perziken, mand Sappige handperen, kilo 1.7 trto* Bananen kilo 1.6' VLEES Schouder karbonade, 500 gram^TT4.| Xtfff 7.5 Ribkarbonade, I JSK 500 gram^?T'j @@©©jA5tr 9J Hamburgers ongepaneerd, 100 gramJ^U Rundervink, |Hf-11 100 gram ®®®®J&T 1.' S Kipfilet, j 100 gram L7T1.59 s. Scharrelkip, j! kilo IVW 9* Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Het warme weer van de laatste dagen heeft de muggen in het gebied rond de Oester- en de Philipsdam gewekt. Sinds een week vliegen er grote zwermen insekten op de grens van zoet en zout water. Van een echte plaag, zoals het afgelopen voorjaar, is ech ter geen sprake. Een woord voerder van directie Zeeland van Rijkswaterstaat spreekt van 'hinderlijke overlast'. Na de onweersbuien van woensdagavond en de tame lijk harde wind lieten de muggen zich gisteren niet zien. Anders was het eerder in de week op de Philipsdam. Vol gens een automobilist strekte zich toen een ware mist van muggen uit vanaf de Greve- lingendam tot aan St.-Phi- lipsland. „Ik moest verschil lende keren stoppen om mijn ruiten schoon te maken". Medewerkers van Rijkswa terstaat langs het Zoommeer bij Bergen op Zoom en op de Philipsdam reageerden gis termiddag wat laconiek op de radioberichten dat 'miljarden muggen op sommige plaatsen het zicht volledig verduiste ren'. „Ik kan de dam nog zien liggen. Het valt best wel mee met die muggen", aldus een medewerker van Rijkswater staat op het directiekantoor bij de Philipsdam. Zijn collega bij het Zoom meer valt hem bij: „Als je op de Molenplaat bij Bergen op Zoom loopt, komen er uit het gras af en toe wel muggen te voorschijn, soms zwermen met een lengte van enkele tientallen meters. Echt grote hinder ondervinden we er echter niet van. Ik fiets zelf regelmatig over de Oesterdam en van grote zwermen mug gen heb ik nog geen last ge had". De mug in kwestie is de zo geheten pluim- of vedermug. De stilstaande, brakke waters van het Zoommeer, het Mar- kizaatsmeer en de Krammer zijn een ideale plaats voor muggenlarven. Deze wateren zijn na het gereedkomen van de Oester- en de Philipsdam aan het ver zoeten. Op deze plaatsen heeft de mug nauwelijks natuur lijke vijanden zoals vogels en vissen. Evenals het afgelopen voorjaar denkt Rijkswater staat er niet aan om de mug gen met insecticiden te be strijden. Een andere moge lijkheid is de stroomsnelheid in de Schelde-Rijnverbinding, waarvan de meren deel uit maken, te verhogen. „We geven er echter de voorkeur aan om de natuur op haar beloop te laten. Zo min mogelijk ingrijpen in het mi lieu geeft de beste garantie dat er een natuurlijk even wicht in de nieuwe meren ontstaat. Als er voldoende vo gels en vissen zijn om de mug gen en larven op te eten is het met de overlast gedaan", ver wacht de woordvoerder van de directie Zeeland. De duizenden dagjesmen sen die bij mooi weer langs de boorden van de meren en op de Oesterdam te vinden zijn, hoeven geen angst te hebben voor de pluimmug. Het beesfje steekt niet. Alleenstaanden dupe fiscus [Van onze verslaggever fooral alleenstaanden met een laag inkomen gaan er straks fors op achteruit, in het meest ongunstige geval zelfs met 807 gulden netto per jaar bij een bruto-inkomen van 20.000 gulden. gulden bruto) moeten ruim 770 gulden netto inleveren - dat is 4,1 procent - terwijl gehuwden met een evenhoog bruto-inko men er netto een half tot an derhalf procent op vooruit gaan. Dat blijkt uit berekeningen die (iet Platform van Organisaties Ueenstaanden (PLOA) heeft feemaakt naar aanleiding van pe belastingplannen. Het platform pleit voor het handhaven van de huidige toe slag voor alleenstaanden om de hade zoveel mogelijk te be- erken. Momenteel is een op de Irie huishoudens een eenper soons huishouden. Het gaat dus pm zeer veel mensen. Voor alleenstaanden met een komen tussen dat van de bij- and en het minimumloon kan (iet inkomen straks met 5,4 pro ent netto dalen. Het gaat hier bm een grote groep. Negen van pe tien mensen met een mini- num-inkomen wonen alleen. Door het samenvoegen van |de belasting en de premiehef- 'ng wordt de toch al zware bremiedruk voor alleenstaan den nog eens extra verzwaard, ovendien betalen alleen- aanden bij hetzelfde inkomen hls kostwinners dezelfde pre- ïie. Volgens berekeningen van (iet PLOA ziet een alleen- aande die, jaarlijks 20.000 .ilden bruto verdient, het in komen netto 807 gulden achter- Uit gaan, terwijl gehuwden met betzelfde inkomen gelijk blij ken. Alleenstaande bejaarden liet een evenhoog bruto-inko- hen gaan er ongeveer 70 gul len op vooruit, terwijl ge duwde bejaarden met hetzelfde komen er netto ruim 380 gul- gen op vooruit gaan. Alleenstaanden met het mi- numloon (van rond de 25.000 (ADVERTENTIES) Wat zegt U? Nooit van gehoord? Da'» al zo nud al» do weg naar Rome. Het leuke ia Wt dit de maag én de avond vult. jezeilig Jekker lang genieten in de romantische «leer van de oud- Vid. Wij dragen daar een eentje aan bij. Dat ia dan Jnder vlam toch een Jvontuurtje waar U gloeiend pi bent.Voor .lecht» f M.50 t blijl je eten j? i 1UIS TEN BOSCH aan de markt in etten-leur, RESERVEREN 01603-123401 WASHINTON (AP) - De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond de uitgaven voor de Amerikaanse strijdkrachten in Westeu ropa en Azië beperkt. Het is een signaal aan de Euro pese en Aziatische bondgeno ten om zelf meer geld in de de fensie te stoppen. De Senaat besloot tevens de regering te verzoeken de Ame rikaanse militaire aanwezig heid overzee te herzien. Tevens wenst de Senaat dat de Ameri kaanse strijdkrachten in Zuid- korea en Japan nu al worden verminderd, al werd de Senaat het niet eens over de omvang daarvan. Krachtens het voorstel moe ten de bondgenoten van de VS meer gaan betalen voor de aan wezigheid van Amerikaanse troepen, zodra de kosten uitko men boven het niveau van 1988. In feite komt dat er op neer dat in geval van prijsstijgin gen, die het stationeren van VS-troepen overzee duurder maken, de bondgenoten daar voor moeten opdraaien. 'Hoewel er sinds de Tweede Wereldoorlog een belangrijke economische verschuiving heeft plaatsgehad, dragen de Verenigde Staten nog altijd een onevenredig groot deel van de kosten van de gezamenlijke de fensie', zei de Democratische voorzitter van de machtige de fensiecommissie. 'Ergens, op een zeker tijdstip, moeten we een streep trekken. Ik hoop dat dit een eerlijker verdeling van de lasten zal sti muleren'. De autoriteiten in Ecuador namen gisteren geen enkel ri sico, toen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Shultz in de hoofdstad Quito de inhuldiging van de nieuwe president Rodrigo Borja bijwoonde. Geëscorteerd door grimmig kijkende lijfwachten begaf Shultz zich naar het parlementsgebouw. Eerder deze week ontsnapte Shultz in Bolivia op het nippertje aan de bomaanslag. Vandaar de strenge bewaking in Quito. - fotoap Kroonprins Willem-Alexander is op Curacao voor een herhalingsoefening als reserve officier aan boord van de 'Van Kinsbergen' van de Koninklijke Marine. De prins maakte zijn opwachting bij de commandant van de Zee macht in het Caribisch gebied, brigade-generaal Clocquet (rechts). Na een lunch kreeg de prins een schildje aangebo den. artikelen in deze advertentie kunt'l alle AH winkels kopen, behalve de I dkelen waar kleine cijfertjes bij staanj )ie artikelen kunt u alleen kopen in 'inkels waar één van die cijfers op de eur staat. Reclameprijzen gelden van I onderdag 11 t/m zaterdag 13 augustus! Zolang de voorraad strekt. UITNODIGING CASINO TWILIGHT wij nodigen u uit in ons nieuwe ca- ■sino samen met ons het 24-er obser- 1 vatie roulette te spelen. Fiches: vanaf 1 1- tot 100.- Ijn ons sfeervolle etablissement hie lden wij u vrij entree en gratis warm I of koud buffet. [Vele leuke verrassingen staan voor u [klaar! lavelselaan 279 Breda tel. 076- pr»7l, u komt toch ook? Van onze verslaggever BREDA - Grensbewoners blijven tot 1992 beperkter in hun mogelijkheden goede ren belastingvrij in te voe ren dan de overige Neder landers. De Europese Commissie laat dit weten in antwoord op vra gen van het Brabantse Euro parlementslid J. Maij-Weggen. De beperking houdt in dat grensbewoners - mensen die binnen een straal van 15 kilo meter van de plaats waar ze de grens passeren wonen- maar voor 125 gulden per dag belas tingvrij artikelen mogen in voeren. Mensen die verder van de grens wonen, mogen voor 890 gulden goederen belastingvrij mee over de grens nemen. Voor sigaretten geldt een aparte be paling: grensbewoners maxi maal 100 sigaretten per dag, niet-grens-bewoners 300 siga retten. Mevrouw Maij-Weggen Zoemmeer Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het is een 'absolute illusie te denken dat zwart werk helemaal weggewerkt kan worden', maar het kabinet boekt re delijk succces in de aanpak van fraude, misbruik van sociale wetten en ontdui king van belastingen. Dat zeggen woordvoerders van de ministeries van Sociale Za ken en Financiën in een reactie op het rapport van het OSA (onderzoeksinstituut voor ar beidsvraagstukken) over de omvang van het zwarte circuit. Uit dat onderzoek blijkt dat eenderde van de mensen wel eens zwart werkt. Dat werk scheelt, samen met dat van de bedrijven die zwart werken, de schatkist en de sociale fondseri zes tot zeven miljard gulden per jaar. Het kabinet heeft zichzelf tot doel gesteld in 1990 de (sociale) fraude en het oneigenlijke ge bruik van wetten met twee miljard gulden terug te drin gen. Financiën en Sociale Za ken moeten ieder één miljard binnenhalen. Een woordvoerder van Fi nanciën zegt dat de verscher ping van de controle van de aanslagbiljetten en gerichte acties tegen branches moeten helpen dat bedrag binnen te halen. De invoering van het fiscaal nummer moet eventuele fraudeurs sneller binnen be reik van de fiscus brengen. Fi nanciën gaat er nog steeds van uit dat het miljard in 1990 in de schatkist terecht komt. Het aanpakken van het zwart werk is volgens de woordvoerder een lastige opga ve. 'Als je ziet dat veel beunha zen voor klusjes in huis worden ingezet, weet je tegelijk dat je dat heel moeilijk kunt achter halen'. Volgens haar zou het opsporen van deze fraude al leen succesvol kunnen als je achter iedere Nederlander een controleur zet'. Dat is een beetje de aanpak, die de fraudebestrijding bij So ciale Zaken redelijk succesvol maakt. Uit een overzicht van staatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken) blijkt dat de inzet van extra sociale rechercheurs de sociale fondsen dit jaar 90 miljoen gulden uitspaart. Ook de invoering van het Sofi- nummer zal geld in het laatje brengen (100 miljoen volgend jaar). Desondanks erkent De Graaf dat de bestrijding van de so ciale fraude dit jaar minder oplevert dan was gepland. In 1988 ligt Sociale Zaken ruim 600 miljoen gulden achter op de planning van één miljard aan opbrengsten. De Graaf wijt deze gang van zaken aan vertraging in de wetgeving. Vooral het niet-tij- dig gereed komen van wets voorstellen voor het terugvor deren van ten onrechte gekre gen bijstandsgeld (bijvoorbeeld bij gescheiden mensen) en de omkering van de bewijslast bij sociale fraude (waar de Kamer problemen over blijft maken) zorgen voor de matige op brengst. De Graaf gaat ervan uit dat deze wetsvoorstellen volgend jaar wel hun vruchten kunnen afwerpen, zodat in 1990 de op brengst van de strijd tegen het frauderen één miljard gulden is. Wat daarna moet gebeuren is niet vastgelegd. Dat wordt in I VANDAAG 2 KATERNEN De nieuwe Warenwet heeft nog geen 'revolutionaire' gevolgen voor de keurings diensten, zegt plaatsver vangend directeur Van Buuren van de dienst in Dordrecht (waar een groot deel van West-Brabant on der valt). ZIE ACHTERGROND De rechter heeft onderwijsminister Deetman in de proble men gebracht. Zijn harmonisatiewet mag niet gelden voor studenten die al aan een tweede studie zijn begonnen. De uitspraak kost de bewindsman 100 miljoen gulden. ZIE PAGINA BINNENLAND PSV jaagt op de Deense international Michael Laudrup, die gisteren door zijn huidige, Italiaanse club Juventus aan de kant is gezet. PSV-manager Ploegsma vloog hals over kop naar Turijn om de onderhandelingen met Laudrup te ope nen. De Deen heeft trouwens ook contacten met Barcelona van Johan Cruijff. ZIE SPORT 1 Met de 'Njord' van 33 voet zijn twee Bredanaars winnaar geworden van de zeilrace, die is gehouden in het kader van het herdenkingsjaar van William en Mary. De Breda naars voeren van Hellevoetssluis naar Torquai, waar ze met hun schip onderdeel waren van het admiraalzeilen voor de Britse vorstin. ZIE HET REGIO-GDEELTE Het blijft voorlopig vrij mooi weer. Vandaag opklaringen en overwegend droog. Wind matig uit het zuidwesten. Maxi mum 22-24, minimum 13-15 graden. AMSTERDAM - Terwijl de Amsterdamse Effectenbeurs gisteren nog forse klappen opliep, was op de New Yorkse effectenbeurs in Wall Street gisteravond sprake van een keerpunt. De Dow Jones-index sloot zelfs 5 punten hoger af dan woens dag. Gesproken wordt van een technisch herstel na de forse dalingen van voorgaande da gen. In twee dagen tijd ging de Dow Jones-index met 88 pun ten omlaag. De 'ommekeer' in Amster dam kwam pas tegen het slot van de beurs, toen de koersen iets goedmaakten van hun val, eerder op de dag. Vooral toen de winstcijfers van Shell ble ken tegen te vallen kelderden de koersen over een breed front. Tegelijkertijd is de dollar weer op z'n retour. Op de Am sterdamse geldmarkt kwam de Amerikaanse munt uit op 2,14 gulden, ruim 2,5 cent lager dan woensdag. In New York zakte de dollar gisteravonf verder naar 2,12 gulden. noemde in haar vragen aan de Europese Commissie deze be perkingen 'discriminerend' voor grensbewoners. De Europese Commissie schrijft nu dat deze beperkin gen gelden volgens een richt lijn uit 1969 en dat ze gehand haafd zullen blijven tot 1992, het jaar waarin alle invoerbe perkingen voor inwoners van de EG-landen zullen worden afgeschaft. De beperkingen treffen vooral die mensen die even de grens over wippen om in België goedkopere sigaretten en der gelijke te halen. De beperkingen zijn wel te omzeilen. Een inwoner van bij voorbeeld de grensplaats Putte mag best 300 sigaretten mee de grens over nemen mits hij een grensovergang neemt op meer dan 15 kilometer van zijn woonplaats, bijvoorbeeld in Meer. Maar dan is hij wel aan benzinegeld het voordeel van de goedkopere Belgische siga retten meer dan kwijt. DEN HAAG (ANP) - Voetbal-supporters die zich in de toekomst mis dragen, lopen het risico dat hun doen en laten tot in detail wordt gefilmd. De video-camera zal bij wijze van proef het komend seizoen meerdere keren in het betaald voetbal het ge drag van supporters gaan registreren. In augustus is het al vier keer raak: bij Fortuna Sit- tard-Ajax, Haarlem-FC Utrecht, Cambuur-FC Den Haag en VW-PSV staan camera's in en om het sta dion opgesteld. Doel is de opsporing van vandalen en de kans op ver oordeling te vergroten. Tot nu toe moeten relschoppers vaak vanwege een gebrek kige bewijslast worden vrij gelaten. (ADVERTENTIE) I I i ili i bon kunt u een nieuwe abonnee aa politiek Den Haag aan een nieuw kabinet overgelaten. Intussen bestaan er wel nog wat losse plannen voor het te rugdringen van het zwarte cir cuit. De verschillende banen plannen hebben gemeen dat een deel van de premies niet hoeft te worden afgedragen, wat wit werken aantrekkelij ker maakt. Tot slot kan ook nog het plan van PvdA-Kamerlid Kom brink en de middenstandsorga nisatie KNOV worden ge noemd. Die dienden vóór de zomer een plan om de BTW voor dienstverlening te verlagen. Het Centraal Planbureau re kende uit dat daarmee 17.000 banen wit gemaakt kunnen worden. Dat lijkt niet veel - het OSA-rapport spreekt van een kwart miljoen zwarte banen - maar het is wel een begin. 0 DE NIEUWE ABONNEE HEET: Adres: Postc.:Plaats:. Telefoon: Bank of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad23,90 kwartaal acceptgirokaart adƒ71,85 kwartaal per autom/afschrijving ad.ƒ69,95 Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ontvang ik uw PARKER JOTTER BADHANDDOEK Mijn naam: Adres: Postc.:Plaats:. handtekening Stuur deze bon in een envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB Breda

de Stem | 1988 | | pagina 1