V0- 3Mpy .ANKEN van DORST 'ester «4 ierie inbraken in Middeleeuwse en Romeinse vondsten in Aardenburg IZeeland opgelost Het is elke keer een verrassing aeoPatheei aan het water Aardenburg zoekt kennis buitenshuis Politierechter laat fietsendieven flink in de buidel tasten IvATERSCHAP HULSTER AMBACHT NA DRIE JAAR GEREED MET DELTAPROJECT Vliegtuigje promoot wonen in Hontenisse if SïOP Btf ONZE SHOWROOM i Ank-methode ;rote loods plat gebrand elle brand in Bruinisse: schade circa vier miljoen ATIONELE TBRAAK! oordelen Devat de kuur 25. Alle Tovota modellen In voorraad! SULSTER - Het laatste stuk dijk verzwaring in het gebied van het waterschap Hulster Ambacht is Iklaar. tapijtgordijn AVONDMARKT SPORTVISSER EDWIN VAN ECK UIT TERNEUZEN: Parfumerie Viane Paling Toeval Lege handen WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1988 BRAINSTORMEN OVER PLANNEN Dorpsplan Rust Veel spullen Steeds grote keus uit 100 „First Class" occasions Meer klasse minder kosten Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VAN ZEELAND T27 ijkverzwaring is afgerond I Van onze verslaggever [Gedeputeerde J. de Voogd komt woensdag 124 augustus naar Paal om daar de officiële I ingebruikname te verrichten. Sinds 1985 is negentig miljoen gulden uitgegeven om de dijken in het gebied aan te passen aan de normen van de Deltawet. ICVBI BANK enst •Sparen «Lenen •Hypotheken u kiezen uit bl en aoed! men -1309 MAGSf Het laatste stuk is 4,3 kilometer lang en sluit di rect aan op de dijk in Belgïe. In overleg met de Belgische Dienst Zeeschelde is bereikt dat de dijk aan de Belgische kant even hoog is als de Nederlandse. De dijkverzwaring maakt onder deel uit van het Deltaplan, dat een watersnood ramp als die in 1953 Zeeland trof in de toekomst moet voorkomen. Voor de dijken in het gebied van het Hulster Ambacht betekent dat een nieuwe hoogte varië rend tussen 8,5 en 9,5 meter boven Nieuw Am sterdams Pijl (NAP). De exacte hoogte is bepaald aan de hand van de meest voorkomende wind richting en de positie van de dijk ten opzichte daarvan. Voorheen was de hoogte van de dijken zes meter boven NAP. Twee Belgische aannemers hebben het laatste karwei geklaard. Het Rijk betaalde de kosten daarvan. Maar het Hulster Ambacht moest de voorbereiding en het toezicht op het werk voor eigen rekening nemen. K. Brand, hoofd techni sche dienst van het waterschap, schat de kosten daarvan voor het hele project ergens tussen 4,5 en 9 miljoen gulden. Naar aanleiding van de oplevering van de dijk heeft het Hulster Ambacht een tentoonstelling georganiseerd in Den Dullaert, Vanaf maandag 22 augustus laat men daar aan de hand van teke ningen en foto's zien hoe de dijkverzwaring tot stand is gekomen. In totaal beslaat de lengte van de dijken in het werkgebied van het waterschap 29 kilometer. De verzwaring is in tien etappes uitgevoerd. t In verband met de ingebruikname komt er op het parkeerterrein van de jachthaven van Paal een feesttent te staan, waar alle genodigden 24 augustus om 14.30 uur worden ontvangen. Zij vertrekken dan met autobussen naar de dijk. Rond 16.00 uur draagt de gedeputeerde de dijk officieel over aan het waterschap. Van onze verslaggever Van onze correspondent DOSTBURG - Met de aanhouding van de 28-jarige J.W. uit Coevorden heeft de Rijkspolitie een serie inbraken in Zee- [land opgelost. De man bekende zeven inbraken, gepleegd in jónder meer IJzendijke, Axel, Kruiningen, Hulst en Kwa- dendamme. De buit bestond vooral uit antieke voorwerpen, beid en sieraden en vertegenwoordigde een waarde van Jrond 25.000 gulden. De politie kwam de man op het ^poor na de op 17 juli gepleegde nbraak in IJzendijke waarbij lij een bank-document had (verloren. De identiteit van de nbreker kon hiermee worden Vastgesteld en op 28 juli plaagde de Rijkspolitie in Sas yan Gent erin de man aan te |iouden. Hij bleek toen in het ezit van een schietklaar pis- ol. Bij een confrontatie in het stburgs politiebureau werd herkend door een getuige uit Kwadendamme die oog in og met een inbreker was ko nen te staan. In de auto van W. werden een fikse hoeveelheid inbre kersmateriaal en restanten van de buit van diverse inbraken aangetroffen. W. bleek een deel van de buit al te hebben door verkocht aan nietsvermoe dende handelaars. Om deze zaken goed uit te spitten werd W. door de rech- ter-commissaris in bewaring gesteld. Vrijdag 1 augustus, zo werd bekend, is hij na bekente nis weer op vrije voeten ge steld. Een deel van de buit kon bij de gedupeerde eigenaren worden terugbezorgd. an onze correspondent IRUINISSE-Een felle uitslaande brand in een aardappel - roothandel op het industrieterrein te Bruinisse heef dins- agmorgen een schade veroorzaakt van ongeveer vier mil- jen gulden. nt snel, eenvoudig en aardig zonder iljnselen afslanken dankzij de Een grote loods die was gevuld pet rijst, brandde volledig af. De loods is eigendom van een Agrarische handelsonderne- ling. De brand is ontstaan in de fecte bedrading van een een in de loods geparkeerd staande tractor. De brandweerkorpsen Bruinisse en Duiveland streden het vuur met groot nateriaal. Omstreeks 03.30 uur Kon het sein brand meester worden gegeven. Het nablussen duurde nog enkele uren. Volgens directeur Mol te Bruinisse is men tegen brand verzekerd. Gisteravond laaide het vuur opnieuw op en moest de brandweer van Bruinisse opnieuw in actie komen. Ge vaar dat de brand alsnog zou overslaan op andere in de na bijheid staande gebouwen was op dat moment echter niet meer aanwezig. AARDENBURG - Een ske letje, wat menselijke en dierlijke botten, een smelto- ventje voor metalen en een kist vol aardewerkscher- ven. Dat leverde de eerste echte graafdag in het per ceel aan de rijksweg naar Eede in Aardenburg op. Provinciaal archeoloog R. van Heeringen was niet ontevreden over het resultaat van een dag graven, maar was voorzichtig met het trekken van conclusies voor de komende dagen. „Of er belangrijke zaken gevonden zullen worden, dat is nog even tjes afwachten," zei Van Hee ringen. Minder tevreden met de acti viteiten van de bodemvorsers waren de nutsbedrijven die dinsdag in allerijl te hulp moesten schieten, omdat de graafmachine gestuit was op gas- en waterleidingen, als mede een rioleringsbuis. De schade kon snel hersteld wor den. Volgens de provinciaal ar cheoloog komt het wel vaker voor dat bij graafwerkzaamhe den naar historisch erfgoed ge stoten wordt op oude leidingen. „Het is in Nederland slecht ge steld op dit gebied. Veel ge meenten weten niet eens waar oude leidingen in de grond rus ten. Gelukkig komt daar lang zaam veranderingen in, omdat men landelijk bezig is om het leidingnet in kaart te brengen", aldus Van Heeringen. Gisteren werd een put van 80 meter lang en 15 meter breed gegraven. De graafmachine ging tot ongeveer een kleine meter onder het maaiveld. In de zanderige grondlaag werden verschillende greppels aange troffen en paalgaten, die dui delijk in de bodem waren afge tekend. Op deze diepte werden ook de beenderen, scherven en het smeltoventje aangetroffen. Vermoedelijk uit de veertiende eeuw. Provinciaal archeoloog R. van Heeringen: 'Eventjes afwachten of er belangrijke zaken ge vonden zullen worden'. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Volgens Van Heeringen ligt de laag waarin Romeinse arte facten liggen slechts twintig centimeter dieper. Hij baseert zich hierbij op het feit dat de circa tien vrijwilligers die mee helpen graven tal van stukken roodbakken Romeins aarde- nken wat U wil. Géén honger e ntie. Zo overtuigd zijn wij van jlfaten. Niet tevreden? Uw getó onger moeite 5 kilo 10 kilo 15 kilo 10 kilo ledereen, dus geen ten meer mogelijk zoudlgste en aangenaamste die er tot dusver bestaat id hoeft meer dik te zijn. eal-Capsules met Jaguar-Boon ïtlustremmend). eal-Suppe In builtjes, vocht en rend- „i IG EN AANGENAAM VAN SMAAWI -daagse kuur voor.. Kaai 22 - 4524 CK Sluis Doorhaak Begijn TERNEUZEN - Na lange tijd laat de zon zich weer eens van zijn beste kant zien. De temperatuur is 1 ideaal voor recreatie op of I aan het water. Zo ook op en aan het water van de I Otheense Kreek nabij Terneuzen. Surfplanken zorgen voor een kleurrijk aangezicht. Fiet sers genieten van het schouwspel. Plotseling een oploop. Mensen blijven staan. Een van de vele vissers langs de Kreek heeft beet aan zijn Werphengel. Het moet een grote vis zijn, want het top- eind is behoorlijk omgebo gen. Omstanders speculeren over de soort en de grootte van de vis. Na ruim vijftien minuten wordt het gevecht tussens mens en dier in het voordeel van de eerste beëin- digd. De vangst: een karper van centimeter lengte en een gewicht van een kleine vier rilo De visser blijkt een eenre sportvisser te zijn. Na dat de haak vakkundig uit de pek is verwijderd, wordt het peest teruggezet. Enigszins I ersuft zwemt het de vrij- neid tegemoet. De omstan ders stappen weer op de fiets k .v,ervolgen hun weg. De Hoofdpersoon, Edwin van geniet zichtbaar van de 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21' 22 23 24A 25 26 27 28 29 30. n 4 5 6 7 gO 11 12 13 14 19 2» 21 72 23 24 25 26 27 28 29 30 31 belangstelling en de over winning. Hij is als winnaar uit de strijd gekomen. Edwin van Eek: „De vissen die ik vang, neem ik nooit mee naar huis, dat wil zeg gen: karper en platvis niet. Wanneer ik echter op paling vis, dan wel. Het thuisfront mag deze vis graag eten." Edwin van Eek, achttien jaar oud, is zo'n tien jaar ge leden begonnen met vissen. Zijn vader nam hem regel matig mee en zoonlief kreeg al snel de smaak van deze tak van sport te pakken. Een eenvoudig hengeltje werd zijn deel. „Het is een ont spannende sport en leuke vrije tijdsbesteding. Soms moet je er wel vroeg voor uit de veren, vooral wanneer je op paling gaat vissen, 's Mor gens vroeg en 's avonds laat bijt de paling het best. Het komt dan ook regelmatig voor dat ik al om vijf uur op het water zit." „In het jachthaventje heb ik een roeibootje liggen dat ik enige tijd gelegen van de burgemeester heb kunnen kopen. Door toeval liep ik hier tegenaan. Voor een vis ser is het hebben van een boot ideaal. Van mijn spaar centen heb ik er een motortje bij gekocht. De boot gebruik ik om op paling en baars te vissen. Baars zwemt voorna melijk in scholen. Met de boot kun je ze opzoeken. Langs de kant ben je aan je plaats gebonden." De naam van de boot geeft de liefde voor de hengelsport weer. Op de romp prijkt de naam 'Duchi', hetgeen bete kent: zoet, lief of schat. Het is Edwin van Eek, sportvisser in hart en nieren, in actie op zijn stekkie aan de Otheense Kreek te Terneuzen. - FOTO W1M KOOYMAN een naam uit Curacao waar Edwin korte tijd gewoond heeft omdat zijn vader daar werkzaamheden moest ver richten. De vis waarop Ed win het liefste vist, is afhan kelijk van de tijd van het jaar. „Karper en baars zijn mijn favoriete vissen. Het is elke keer een gevecht om deze vis uit het water te ha len. Voor de rest alle vis die goed bijt," aldus Edwin van Eek. Over het algemeen ontmoe ten vissers weinig respect voor hun sport. Soms uren lang naar een dobber staren om uiteindelijk met lege handen huiswaarts te keren. Het behoeft geen betoog dat Edwin van Eek hier anders over denkt: „Vissen is voor mij pure ontspanning. Het is elke keer weer een gok. Wat en hoeveel zal ik vangen? Zo zou het bijvoorbeeld niet leuk zijn als je van tevoren wist wat je zou vangen. Het verrassingselement is dan weg." Zoals elke sport moet ook vissen geleerd worden. Van Eek tenslotte: „Het meeste leer je door goed naar ande ren te kijken en te luisteren: welk materiaal gebruiken ze, welk aas is het beste. Geen enkel boek kan dat zo goed beschrijven. Je steekt het meeste op van de praktijk. Vooral via de hengelsport vereniging ONI, Ontspan ning Na Inspanning, ben ik met veel vissers in aanraking gekomen, Een vereniging waar ik sinds kort geen lid meer van ben, omdat ik vol gend schooljaar in Eindho ven aan de Technische Hoge school ga studeren. Toch blijft vissen mijn sport. Je kunt het overal doen, ook buiten Terneuzen." Van onze verslaggever AARDENBURG - Het gemeentebestuur van Aarden burg wil van een groep deskundigen vernemen of de plannen, die de laatste jaren in het West-Zeeuws- Vlaamse stadje ontwikkeld zijn, gerealiseerd, dan wel op elkaar kunnen worden afgestemd. Voor de bijeenkomst zijn onder anderen uitgenodigd de rijksconsulent voor han del, ambacht en diensten, de directeur van de Provinciale Planologische Dienst (PPD), de hoofden van de verschil lende bureaus van de pro vinciale griffie, vertegen woordigers van de Heidemij en Grontmij, de consulent voor de openluchtrecreatie van het ministerie van Landbouw en Visserij en het Coördinerend Instituut voor Midden en Kleinbedrijf (CIMK). Het is de bedoeling dat pas in een later stadium met de leden van de gemeente lijke adviescommissie voor planologie en ruimtelijke ordening over de resultaten van de bijeenkomst gespro ken wordt. Zeker is wel dat voorlopig niet begonnen wordt in Aardenburg met de realisatie van de grootse plannen. Eerst dienen deze op elkaar worden afge stemd. Het multidisciplinair over leg, dat achter gesloten deu ren plaatsvindt en waarvoor geen Aardenburgse politici zijn uitgenodigd, wordt ge houden op vrijdag 19 augus tus. Volgens burgemeester E. Jongmans heeft de bijeen komst een tweeledige func tie. „Allereerst willen wij de deskundigen deelgenoot ma ken van onze plannen en voorts willen wij op onze beurt gebruik maken van de belangrijke kennis waar over deze mensen beschik ken," aldus Jongmans. In Aardenburg liggen mo menteel meer dan tien am bitieuze plannen op de plank. Het gemeentebestuur heeft verder twee dorps plannen in ontwikkeling en wel voor de kernen Aarden burg en Eede. Een aantal plannen, zoals de recon structie van de Weststraat, de voornaamste winkel straat in Aardenburg, en het restauratieplan voor de stadswallen van de kikker- stad, dient te worden onge- bracht binnen het dorpsplan in ontwikkeling. Vandaar dat het college besloten heeft om deskundigheid in huis te halen. Met die des kundigen kan dan gebrain stormd worden over haal baarheid en afstemming van de plannen. Het is de bedoeling dat tijdens de besloten bijeen komst de dorpsplannen voor Eede en Aardenburg de re vue passeren, maar ook het toeristisch recreatief actie plan, het herinrichtingsplan voor de Weststraat, het plan voor de verplaatsing van het museum, het stadswallen plan, het wandelpadenplan, de toekomstvisie voor het recreatieterrein Ydewalle en het plan voor de stichting van een jeugdhotel in Eede. „Dit betekent niet dat inci dentele zaken op de lange baan geschoven worden. Die worden zeker aangepakt, maar een aantal plannen liggen in eikaars verlengde en dat vergt een goede af stemming. Het is dus niet de bedoeling om een volledige pas op plaats te maken," al dus Jongmans. Dat er gekozen is voor een besloten bijeenkomst met de deskundigen heeft volgens Jongmans zijn redenen. „Het is zeker niet zo dat we de politiek willen passeren. In een later stadium moeten er bestuurlijke beslissingen over de plannen genomen worden, dat is zaak van de raad. Vooralsnog willen we echter de zaken in alle rust voorbereiden. Vandaar dat we niet gekozen hebben voor een openbare forumbijeen komst," stelde Jongmans. werk hebben gevonden. De graafwerkzaamheden in Aardenburg worden de ko mende dagen voortgezet. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Voor de bedragen die drie fietsendieven aan justitie moeten overmaken, hadden ze elk een aardig tweedehandsje kunnen kopen. De boetes die J.K., G.K. en J.B moeten betalen bedroegen respectievelijk 450, 500 en 400 gulden. De 36-jarige J.K. uit Middel burg stond gisteren voor het eerst voor de politierechter. Op 10 oktober van vorig jaar had ze in de straat waar ze woont een fiets weggenomen. Hoe vervelend dat voor het slacht offer is, wist ze uit ervaring: van haar was ook al twee keer een fiets gestolen. te zetten'. Hij ging uit van de simpele constatering :de fiets is gestolen en bij K. teruggevon den. De politierechter had geen moeite met zij n eis. De 33-jarige J.B. uit Middel burg werd bij verstek veroor deeld. Hij had op 21 november 1987 een herenfiets gepikt. De uitspraak was conform. Politierechter mr. Janzen- van Oosten was toch benieuwd hoe K. tot haar daad was geko men. Een feestje met vrienden, gelardeerd met de nodige alco hol, was voldoende geweest toen een van hen op de fiets ge wezen had. K.'s vriend had eigenlijk liever een racefiets gehad, maar 'deze vonden ze ook wel aardig'. Omdat door verhuizing de aangeboden schikking niet was aangeko men, beperkte officier van jus titie mr. Tempel zich in zijn eis tot het schikkingsbedrag. De politierechter vonniste con form. Het verhaal dat G.K. (30) uit Vlissingen hield kon noch de officier, noch de politierechter overtuigen. Bij een huiszoeking in september van vorig jaar werden bij haar 'veel spullen', waaronder een gestolen fiets aangetroffen. K. hield bij hoog en bij laag vol dat ze de fiets in het park gevonden had. Ten aanschouwe van de gehele buurt had ze hem nog midden op straat staan wassen, omdat het voertuig onder de modder zat. De politierechter wees er fijntjes op dat er nogal wat fietsen bij K in de schuur ston den en dat ze geen onbekende van justitie was. Mr. Tempel ging nog iets verder en stelde onomwonden vast dat K.'s adres in Vlissingen bekend is om de mogelijkheid 'spullen af Van onze verslaggever HONTENISSE - Tegen het middaguur ver scheen er gisteren bo ven de gemeente Hon tenisse een reclame- vliegtuigje met de tekst 'Hontenisse, ja natuur lijk'. Het gemeentebestuur van Kloosterzande had de stunt bedacht in het kader van het promoten van Hontenisse als woonge- meente. Bijna was de tocht niet doorgegaan, want mist zorgde ervoor dat de lucht niet helder genoeg was. Toen de zon doorbrak koos het toestel toch nog het luchtruim. De gemeente trok met de actie ook nog de aan dacht van 'Hilversum'. In verschillende journaal uitzendingen werd er ruim aandacht aan be steed.

de Stem | 1988 | | pagina 9