ind Life" s! IdiPb Kamerlid Eversdijk boos op Belgen Oostburg betaalt niet aan Belgische helikopter-dienst Duitse coaster ramt sluisbrug L'iiiaviril neleman/ COMMISSIE OOSTBURG WIL MAATREGELEN TEGEN FOUT-PARKEERDERS Veerboot Breskens ramt fuik Nieuwe opgravingen Aardenburg begonnen Bromfietser zwaargewond Toch fietspad langs weg Breskens - Hoofdplaat De Klerk zoekt heil bij provinciebestuur Monument Hoofdplaat hard aan reparatie toe ïtseRUnö post bouuu/toffen zundert j CADZAND-BAD/OOSTBURG - De paar zo- Imerse dagen van dit seizoen hebben aan de West- [Zeeuws-Vlaamse kust voor grote verkeerspro blemen gezorgd. Vertraging tejaarde man langereden >p zebrapad Fout-parkeerders Paaltjes Wegsleepregeling Verwachtingen Dolle woensdag DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 SCHADE HALF MILJOEN GULDEN Zwemwater Haringvlietbrug blijkt goed van kwaliteit 'MAATREGELEN TEGEN GARAGE' Opening van het Vr edeslaantje met 200 dansers Landbouwgrond Van onze verslaggever TOTALE KOSTEN 68.000 GULDEN Actie-middag "kfiIKENS - BADKAMERS - KACHELS TEGELS - BOUWMATERIALEN eggen dagen waarop kerookt wordt tijdens Etiviteiten. larie drie kandidaten pk niet stil als het gaat goede voorbeeld- |Nico Schievels kan de gen bij zijn kraam Ijks aan. Veel mensen, yan zijn leeftijd en ge- gen hem om goede I het realiseren van een "Way of Life". I, goed voorbeeld doet blgen. Dit alles is nog et begin. Heeft u ook ond Way of Life initia- ■omen in uw gezin, op ïk of sportclub? Meldt I: Why of Life, Postbus II CA Den Haag. etc., maar op de Ame- fee manier met L.I.T.E. teven. Iroductie en de verkoop Jen nog voorspoediger festland had gehoopt. Al nden was er een mil- [dlo verkocht van deze de "Way of Life" kaas |5% minder vet. Inmid- I Westlite ook met succes Duitse, Belgische en markt geïntroduceerd Westland de produktie laar nauwelijks aan. ER BANK OF GIRO de oplossing ook per "giro insturen. Schrijf dl van de puzzel en/of te antwoord op devraag week van het Helden het girobUjet en maak ;dere oplossing mini- f. 2,50 over naar Post- 13818, ten name van F Life Puzzel in Haarlem, inzendingen per bank: de regel van de puzzel het juiste antwoord op tag van de week van het n Spel op een bank- ijet en maak voor iedere sing minimaal f. 2,50 naar Postgiro 313818, lame van Way of Life fel in Haarlem. IREGELS dnjen wrdrn ta Hl*ri<" At door notaris JJUVL riten en in Kaatsheuvel onder dTvaa notaris W.AJVtJ^- ;ren en notaris AJ.M- odsea Medeweriteis, dired idkea btt uale bettok- zijQ uilgesloten van ieel- le. Prilswiinuan kriigc» ifUlijk berk-W over 4e dow gewonnen prijs. Wegens de tel(|ke verplichUus mrdl NI lagen vanaf f1.000,-kansspel- istlng In mindering gebcndit opbrengst van de Vby of Life Jzenmarathon Is bestemd voor onwikkehng en invulling van .jecteu van de Nederiandse utstkbting, geridil op preven- van hart- en vnatzlelrien. mrdestaatsseCTelaiisvaoJiisu- U op 15 april 1988 veignnntam rieend onder nununer UmM ,2/96. rrangement voor 2 pers. in n Heelsum beschikt over een tgolf en tennisbaan. j Zondag 14 augustus a.s. 10.00 uur opname van de TROS Way of Life Show. PUZZEL MEE KOOP EXTRA POSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN printenstraat 12, tel. 01696-6000 -7^ 9.00-18.00 u., zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav. DE STEM VAN ZEELAND Van onze onze verslaggever 'WAAROM MAG NSM AMONIUMNHRAAT NIET OVER WATER VERVOEREN?' IDEN HAAG/TERNEUZEN - Het CD A-kamerlid Evers- dijk wil dat de ministers Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en De Korte (Economische Zaken) bij Ihun Belgische collega's om opheldering vragen over de weigering van België de NSM uit Sluiskil amonium- nitraat te laten vervoeren. Eversdijk vraagt om actie in schriftelijke vragen aan de beide bewindslieden. Verleden week bleek dat het Belgische ministerie voor Openbare Wer ken NSM weigert toestemming te geven om het genoemde amoniumnitraat per schip over Belgische vaarwegen te ver voeren. Eversdijk herinnert de be windslieden eraan dat de Ne derlandse schepen aan de Bel gische eisen zijn aangepast om het vervoer mogelijk te maken. Bovendien, schrijft het kamer lid, is vervoer over de weg veel duurder en gevaarlijker dan per boot. Eversdijk schrijft niet te snappen waarop de Belgische weigering gebaseerd kan zijn. Hij wil daarover dan ook zo snel mogelijk uitsluitsel. Hij verwijt de Belgen zich met de weigerachtige houding niet be paald als goede buren op te stellen. Eversdijk acht de han delwijze niet erg bevorderlijk T27 voor een goede realisering van het Europa van 1992. Behalve de NSM, die meer kosten aan transport kwijt is, is ook een aantal binnenschippers uit Terneuzen gedupeerd. Zij investeerden de afgelopen ja ren flink om hun schepen aan te passen aan de bijzondere re gels voor het vervoer van am moniumnitraat. De Onafhan kelijke Nederlandse Schippers- bond heeft inmiddels bij beide ministers aan de bel getrokken. Kust kan drukte niet aan Van onze verslaggever De chaos was afgelopen weekeinde en ook gisteren dus danig, dat de financiële commissie van Oostburg hoopte op slechter weer. Maandagochtend klonk in het Oostburgse gemeentehuis een ïluide roep om drastische maat regelen. Gepleit werd voor ver scherping van de wegsleepre- geling en het plaatsen van ex tra-paaltjes aan de boulevard n Cadzand-Bad. De West-Zeeuws-Vlaamse Stranden kunnen zonder pro blemen duizenden dagrecrean ten bergea De problemen doen zich echter voor aan de andere kant van de duinenrij, waar geparkeerde auto's politie, hulpverlenings- en busdien sten en gemeente voor schier onoverkomelijke problemen tellen. kustbus (lijn 14) kon zondag Slechts met grote moeite haar oute afleggen. Zondagmiddag liep een der bussen van Bres- kens naar Retranchement, door fout-parkeerders, vijftig minu- en vertraging op. De busmaatschappij trok lier lering uit. „Voor maandag lebben we, in overleg met de JTan onze correspondent TERNEUZEN - De 75-ja- rige C. de V. uit Terneuzen is bij een verkeersongeval gewond. De bejaarde man werd op een voetganger- oversteekplaats in de ^xelsestraat in zijn woon plaats aangereden door een bromfiets, bestuurd door de Terneuzenaar D. T. De V. kwam te vallen en met net hoofd tegen een verkeers bord terecht. Hij werd per am bulance overgebracht naar het Juliana ziekenhuis in Terneu- ten. Daar bleken zijn verwon dingen mee te vallen. Hij kon na behandeling naar huis wor den vervoerd. centrale verkeersleiding (CVL), een alternatieve route opge steld, waar we in geval van nood gebruik van kunnen ma ken," zo liet ZWN-woordvoer der A. Vereecken weten. De verkeerschaos aan de kust kwam uitvoerig aan de orde tijdens de commissiever gadering maandagochtend in Oostburg. Wethouder J. Tho- maes werd door verschillende commissieleden vergast op een brok felle kritiek. „Zoals het de afgelopen dagen geweest is, dat kan absoluut niet", zei H. van der Weegen (Dorpsbelangen en toerisme). „De auto's stonden voor tweederde op de rijweg. Het zou voor hulpdiensten on mogelijk geweest zijn om er langs te geraken. Mensen in nood worden dan enorm kwetsbaar. Het college moet komen met maatregelen om deze chaos tegen te gaan." WD'er K. Malcorps had zich geërgerd aan de fout-parkeer ders in Cadzand-Bad, die de gemeentelijke perken beet hadden. Hij pleitte voor het aanbrengen van paaltjes langs de boulevard. Ook J. Wielakker (PvdA), zich bewust van de uit zonderlijke drukte dit week einde, pleitte voor maatregelen om het fout parkeren in Cad zand-Bad tegen te gaan. Wethouder Thomaes had vernomen de zonaanbidders liever hun auto in de wegberm stallen dan op de betaalde par keerplaatsen. Ook uit de hoek van de exploitanten van de parkeerterreinen werd aange drongen op maatregelen. Van onze verslaggever BRESKENS - De vol geladen enkeldekker Prinses Beatrix van de Provinciale Stoom bootdiensten Zeeland (PSD) is gistermiddag te hard tegen de fuik in Breskens aan geknald. Drie passagiers raak ten daarbij licht ge wond, ze konden ter plekke worden behan deld. Materiële schade was er aan negen auto's en drie motorfietsen. Het veer Kon na een kort opont houd de dienstregeling weer hervatten, rvwf oogelukj® gebeurde rir u? uur- De toe- n» nL1S n°g onbekend. BSD stelt een onder- varlVI 1aar de oorzaak van de tg harde aankomst. Fout-parkeerders veroorzaken chaos langs de duinenrij. FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Thomaes zegde toe met de be heerder van de wegbermen, het waterschap, te gaan overleg gen. Hij twijfelde echter of die bereid is in het voorjaar paaltjes te plaatsen, om parke ren onmogelijk te maken, en die dan in het najaar weer te verwij derea A. Rosendaal (WD) vond het te gemakkelijk de schuld van de verkeerschaos op de schouders van het schap te schuiven. „Oostburg is een toe ristengemeente en met zijn al len hopen we dan op een lek kere droge zomer. Krijgen we die, dan blijken we tegen de toeristisch oploop niet aan te kunnen boksen. Dat is op zich vreemd. Overleg om een punt achter deze problematiek te zetten is dan ook geboden," zei Rosendaal. Er werd gepleit voor de invoe ring van een verscherpte weg sleepregeling. Volgens waarne mend-groepscommandant C. van Wely van de Oostburgse rijkspolitie geldt een dergelijke regeling al. „We maken er wel eens gebruik van. Onlangs nog in Sluis, maar we slepen pas weg in extreme gevallen. Aan scherpen van de regeling is niet mogelijk. De wegsleepregeling is niet in de APV vastgelegd, maar in de Wegenverkeerswet. Daaraan kan het gemeentebe stuur niet tornen," zei hij. Van Wely erkende dat het de afgelopen dagen op verkeers gebied een chaos was. „We heb ben zo goed en kwaad als mo gelijk getracht het verkeer in goede banen te leiden. We heb ben ons gewone parkeerbeleid gehandhaafd," stelde hij. Dat houdt in dat sinds zaterdag toch ruim zestig fout-parkeer ders op de bon gingen. Van onze verslaggever AARDENBURG - Medewerkers van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) uit Amersfoort zijn maandagochtend begonnen met op- graafwerkzaamheden in het bestemmingsplan Ouwe Stad in Aardenburg. De komende weken zal er onder leiding van de pro vinciale archeoloog R. van Heeringen gezocht worden naar restanten uit de Mid deleeuwen en Romeinse tijd. De archeoloog wordt geassisteerd door een tien tal vrijwilligers. Het perceel in het bestem mingsplan 'Ouwe Stad', ge legen vlakbij de weg naar Eede, sluit direct aan op het stuk grond waar in de jaren '70 de voormalige provin ciale archeloog Trimpe Burger diverse artefacten uit de Romeinse tijd boven de grond haalde. „De ver wachtingen in Aarden burg," zo liet gemeente- voorlichter W. Dierick we ten, „zijn dan ook hoogge spannen." Het project dat nu wordt uitgevoerd, was noodzake lijk, omdat het perceel grond binnenkort vrijkomt voor woningbouw. Voordat er huizen op verrijzen, wilde het gemeentebestuur graag nog eens laten onder zoeken of er op de plek oud heidkundige resten in de grond rusten. Gisteren werd begonnen met het graven van een put van vijf bij vijftien meter op de plaats waar in de Middeleeuwen de Aarden- burgse binnenstad lag. Waardevolle vondsten ble ven gisteren nog uit ASSENEDE (B) - Bij een verkeersongeval in de Klooster straat in Assenede is zaterdagmiddag de 21-jarige Sasse- naar W.H. ernstig gewond geraakt. Hij werd met spoed overgebracht naar het Universiteitsziekenhuis in Gent. De jongeman werd op zijn kens de remsporen, waar bromfiets geschept door een te- schijnlijk op de voor hem ver- gemoetkomende auto die, blij- keerde helft van de weg reed. Van onze verslaggever OOSTBURG - In tegenstelling tot de gemeentebesturen van Sluis en Aardenburg is het Oostburgse college niet ge negen om de helikopterdienst voor ziekenvervoer uit Brugge financieel te steunen. Dit liet wethouder J. Thomaes (financiën) gisteren de leden van de financiële commissie weten na vragen van mevrouw T. de Blok-van Herpen (Dorps belangen en Toerisme). Het D&T-raadslid had per soonlijk eveneens bedenkingen Van onze correspondente BRESKENS - De vijfde dolle woensdag in Breskens draait rond de zanger-trou badour Piet Brakman. In het eerste half uur zingt hij liedjes voor de kinderen. Verder zingt hij deze avond veel vertrouwde nummers, met tussendoor enkele liedjes van zijn nieuwe lp, die in oktober uitkomt. Om 22.00 uur is de trekking van de loterij in 't Spuigat. Deze dolle woensdag is ook weer op het Spuiplein en begint om 07.00 uur. Verder zijn er de bekende attracties. Van onze verslaggever TERNEUZEN OOSTBURG - Het gedeeltelijk aanwezige fietspad langs de weg Breskens-Hoofdplaat wordt toch doorgetrokken. Hoewel op basis van hiervoor aangehouden criteria aanleg buiten de boot valt, omdat het aantal fietsers te gering is, is de situa tie van deels wel en deels geen fiets pad vanuit verkeersveilig oogpunt ongewenst. Reden om het begrip 'structurele aanvulling' te verruimen zodat hiervoor toch geld kan worden uitgetrokken. Een fietspad Slijkplaat- Schoondijke valt niet binnen die ver ruiming. Dit staat te lezen in de reactie van het pro vinciebestuur op de inspraak die eind vo rig jaar is gepleegd op het Fietspadenplan 1987. Tijdens de diverse inspraakavonden werden diverse wensen met betrekking tot de aanleg van fietspaden op tafel gelegd. Zo heeft men inmiddels bij de provincie uitgevogeld dat een fietsverbinding langs de weg Hóek-Sluiskil een nuttige functie kan hebben. Enige honderden fietsers per dag zouden die best kunnen gebruiken. Een langgekoesterde Oostburgse wens om de weg Groede-Oostburg van een fietspad te voorzien gaat hoogstwaar schijnlijk niet in vervulling. „Alleen voor wat betreft de zomerintensiteit voldoet de situatie aan de normen van het fietspa denplan", zo stelt het provinciebestüur. Ook is de verkeersintensiteit op de Bad huisweg in Cadzand te gering om aanleg Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Duitse caoster Hinden heeft giste ren even voor het middaguur de brug van de midden- sluis in het kanaal Gent-Terneuzen bij Terneuzen ge ramd. Het schip werd licht bescha digd aan de romp. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De schade aan de brug werd in eerste instantie door Rijkswaterstaat geraamd op een half miljoen gulden, dit met het oog op de borgstel ling. Woordvoerder J. Geluk van de rijksdienst liet weten dat dit bedrag mogelijk la ger zal uitvallen. Aan de brug werd door de botsing een hoofdligger ver vormd en werden een wind verband en leuning ontzet. Het bedieningsmechanisme van de brug bleef intact. Niettemin werd de brug gis teren voor onbepaalde tijd afgesloten voor het zware wegverkeer. Ook ging, in verband met een technische inspectie, de middensluis voor het scheepvaartverkeer dicht. Rijkswaterstaat hoopt dat dinsdag duidelijk is of de sluis weer normaal gebruikt kan worden, zodat de over last voor weg-en waterver keer beperkt blijft. De kustvaarder kon na de administratieve afwikke ling van de aanvaring zijn reis naar Gent vervolgen. Van onze verslaggever OUDE TONGE - Het strandje bij de Haringvlietbrug kan wat de kwaliteit van het zwemwater betreft als goede re creatiemogelijkheid worden betiteld. Dat blijkt uit een periodiek geur, kleur en algengroei. Bij bij het steunen van de Belgi sche hulpdienst. Als argumen ten voerde zij aan dat de heli kopterdienst niet voldoet aan de Nederlandse eisen die ge steld worden aan het zieken vervoer. „Bovendien is het voortbe staan van deze dienst een zaak van de Belgische overheid. Dat die dienst dreigt te verdwijnen als wij -als Nederlandse ge meente - niet zouden bijdragen in het exploitatietekort van de dienst is in mijn ogen een vorm van chantage," aldus mevrouw De Blok. Ook wethouder Thomaes voerde een argument tegen het meebetalen door de Zeeuws- Vlaamse gemeenten aan de hulpdienst aan. „De bedoeling was in eerste instantie dat alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten een bijdrage zouden leveren. Hulst valt echter buiten de be- reikbaarheidsgrens van vijf tien minuten, waardoor dat op zetje ook komt te vervallen," stelde Thomaes. kwaliteitsonderzoek dat het Waterleidinglaboratorium Zuid in Breda vorige maand heeft verricht naar de kwaliteit van het zwemwater bij de Ha ringvlietbrug. Uit het onderzoek bleek dat het water nog steeds voldoet aan de eisen op het gebied van het onderzoek werd geen vuil, olie of schuim aangetroffen. De temperatuur van het water was 18,5 °C. De uitslag van het chemisch onderzoek naar on der ammonium en nitriet was ook bevredigend. De enige kri tiek gold de doorzichtdiepte van het water. Van onze verslaggever OOSTBURG - De Oostburger J. de Klerk heeft de leden van de provinciale commissie milieu en ruimtelijke orde ning verzocht om maatregelen tegen de praktijken van zijn buurman, garagehouder C. Schout. De Klerk doet in een brief aan de commissie zijn beklag over het feit dat Schout achter zijn erf allerhande werkzaamheden illegaal heeft uitgevoerd en zonder formele toestemming begonnen was met 'het volpo- ten van een van zijn schuren met autowrakken.' De Oostburger heeft op zich geen bezwaren tegen de be drijfsmatige activiteiten van de ondernemer, maar wel tegen de plaats waar die bedrijvig heid zich afspeelt. de schuren niet aan de eisen zo als die gesteld zijri in het wrak- kenplan." Het bezwaarschrift van de Oostburgenaar komt aan de orde tijdens de vergadering van de provinciale milieucom missie op vrijdag 19 augustus. De garagehouder kocht vorig jaar een perceel landbouw grond met de bedoeling om in de op het terrein gelegen schu ren te gebruiken voor de opslag van wrakken. „Voor dit gebied geldt echter," zo schrijft De Klerk, „dat het nooit bij de ge meente in de bedoeling heeft gelegen hiervan industrieter rein te maken. Sterker nog; het voorbereide bestemmingsplan voor het industrieterrein 'Stampershoek' werd in 1987 geannuleerd." Een andere bijkomstigheid is dat Schouts terrein slechts en kele tientallen meters van de bebouwing gelegen is. „Boven dien," stelt De Klerk, „voldoen KLOOSTERZANDE - Het Vredeslaantje in Klooster- zande, een initiatief van de Aardenburgse vredesacti vist Schelte van Jelgerhuis, wordt zaterdag 13 augustus officieel geopend. Dat gebeurt met medewerking van tweehonderd folkloristi sche dansers uit vijf landen: Wales, Hongarije, West-Duits- land, België en Nederland. De Koninklijke Harmonie van Kloosterzande zorgt voor de muzikale omlijsting. Bij het onthullen van het naambordje worden duiven gelost en zal een metershoge raket worden vernietigd. Van onze correspondent HOOFDPLAAT - Het enige op de lijst van momumenten- zorg staande gebouw in Hoofdplaat, de Nederlands her vormde kerk, is aan restauratie toe. In de jaren 1988 tot tot 1990 zullen er hoognodig onderhoudswerkzaamheden aan de kerk verricht moeten worden. van een fietspad in het plan op te nemen. „Er is geen sprake van een bijzondere si tuatie". Een fietsvoorziening langs het Zwin wordt daarentegen wel als urgent gezien en welwillend staat men tegenover een suggestie uit Retranchement om een pad aan te leggen tussen deze kern en de voet gangers fietsersbrug over het uitwate ringskanaal. Zij het dat natuurwaarden een belemmering kunnen vormen om dit project uit te voeren, zo wordt gewaar schuwd. Een fietspad langs de weg Waterland kerkje-Sint Kruis blijkt nog niet nodig. Voorts moeten tellingen nader uitwijzen of een dergelijke voorziening nodig is langs de Bakkersweg. Provinciale Staten bespreken het fietspadenplan in hun ver gadering van 16 september. Het repareren en schilderen van de toren vergt een bedrag van 50.000 gulden, het overige schilderwerk aan buiten- en binnenzijde een bedrag van 18.000 gulden. Het te verwach ten bedrag van het Rijk, de provincie en gemeente Oost burg aan subsidie is 41.000 gul den. Dat betekent dat de her vormde gemeente in Hoofd plaat daarbij 27.000 gulden moeten aanpassen. De her vormde gemeente in Hoofd plaat telt momenteel 42 lidma ten en 32 doopleden. Op zaterdag 3 september wordt op het kerkplein een actie-mid dag gehouden om geld bijeen te zamelen. Er is dan een fancy- fair, een verkoopmiddag van allerhande zaken en tevens wordt een verloting gehouden. De eerste steen voor de bouw van de kerk werd gelegd op 29 mei 1783 door jonkvrouwe Ma ria Petronella Schorer. Precies twee jaar later werd de kerk officieel in gebruik genomen. De kerk werd gebouwd door Engel de Witte uit Tholen voor een bedrag van 3.700 pond. Het ontwerp was van de toenma lige provincie-architect Coen- raad Kayser. Het contactadres voor de ac tiemiddag op 3 september is mevrouw J. Dobbelaar, tele foon 01174-667. Verdere inlich tingen zijn te verkrijgen bij: J. van de Ameele tel. 01174-215 of mevrouw N. de Koster tel. 01174-271.

de Stem | 1988 | | pagina 9