Nicaraguaans conflict zit opnieuw muurvast 4Iran in vredestijd mogelijk nog groter gevaar' beste res MILJOEN DAKLOZEN DOOR WASSEND NIJLWATER EN REGENVAL BUITENLAND SHULTZ' PERSOONLIJKE DIPLOMATIE FAALT Bomexplosie in Bolivia bij bezoek Shultz IRAN-KENNER DR. J. T. P. DE BRUUN VAN DE RUKSUNIVERSITEIT LEIDEN: AMSTERDAM NIEUWSOVERZICHT Doden door cholera- en buikloop AMSTERDAM (ANP) - D recordwinst. Scherpe stijging van misdaden in Moskou RAF heeft geen banden met IRA Aanslag op ruiterstandbeeld Franco Moorddadig weekeinde op Spaanse wegen Twee doden in Belfast Franse verzetsheld Frenay overleden Olieprijzen stijgen door wapenstilstand Franse spoorwegmannen protesteren Verlies Beurs prijshoudend ■DESTEM BUITENLAND DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 T21 Artsen naa r ramp Sudan AMSTERDAM (ANP) - De noodhulporganisatie Art sen zonder Grenzen (AzG) heeft twee medewerkers naar Sudan gestuurd die ter plekke gaan onder zoeken op welke wijze zo snel mogelijk medische hulp kan worden verleend in het door watersnood ge troffen gebied rond de hoofdstad Khartoum. „Het water van de Nijl stijgt onrustbarend, zodat de vrees bestaat dat de situatie zal ver ergeren", aldus AzG in een ver klaring. De twee medewerkers gaan de inzet van een aantal vrijwilligers voorbereiden, die nu elders in het land werken. Ze gaan verder een inventari satie maken van benodigde medicijnen, voedsel en hulp goederen voor de naar schat ting één miljoen daklozen. Dit materiaal zal in samenwerking met de Belgische en Franse zusterorganisaties worden (ver zonden. AzG voert sinds 1985 medi sche hulpprojecten uit in Su dan. Aanvankelijk was de hulpverlening een direct ge volg van de hongersnood die in 1984 uitbrak. De projecten die nu worden uitgevoerd bestaan uit de opzet van eerstelijns ge zondheidszorg in West-Sudan en hulpverlening aan vluchte lingen uit het zuiden van het land waar een burgeroorlog woedt. Op dit moment werken ruim twintig vrijwilligers van AzG in Sudan. In Sudan zijn de hoofdstad Khartoum en drie andere ste den tot rampgebied verklaard nadat overstromingen meer dan een miljoen mensen dak loos hebben gemaakt. Dat heeft het Egyptische Middle East News Agency (MENA) gemeld. De overstromingen volgden na enorme regenval op donderdag en vrijdag. Het persbureau schreef dat in de hoofdstad ernstige voe- delstekorten ontstaan. In het zelfde bericht, dat niet uit on afhankelijke bron kon worden bevestigd, meldde het persbu reau dat in Khartoum anti-re- geringsrellen waren uitgebro ken en dat scholen en universi teiten waren gesloten. MENA citeerde de Sudanese minister van buitenlandse za ken Hussein Abu-Saleh, die zei dat een oproep is gedaan voor internationale hulp. Noch Abu- Saleh, noch minister van fi nanciën Omar el-Dayem wilde tegen MENA iets zeggen over het aantal slachtoffers in deze ergste overstromingen in Su dan sinds 1946. Kranten in Cairo spraken over tientallen slachtoffers. Abu-Saleh zei dat Khartoum, de oostelijke steden Kassala en Showak en de noor delij ke stad El-Damer tot rampgebied waren verklaard. Hij zei dat hij buitenlandse ambassadeurs had ingelicht over de toestand en dat hij ze op een vliegtocht over Khar toum had meegenomen om de toestand met eigen ogen te kunnen zien. MENA citeerde de Sudanese pers die sprak over 40.000 ver nietigde huizen. 'Hele dorpen en districten zijn door de over stroming onbereikbaar voor reddingsploegen', zei Abu-Sa leh. De overstromingen hebben veel telefoon- en telexverbin dingen verbroken en uitval van de elektriciteit veroorzaakt. MENA meldde dat de open bare diensten in de hoofdstad nu voor de derde dag uitge schakeld zijn. De officiële ra diozender Omdurman Radio was volgens MENA uit de lucht en de enige zender zie nog uit zond was die in Wad Medani, 160 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad. Meer dan dreikwart van de 75.000 tele foonlijnen in Khartoum is ver nield, meldde het Egyptische persbureau. De overstroming heeft de economische problemen van Sudan verergerd. Sudan heeft ondermeer een enorm tekort op de betalingsbalans en een bui tenlandse schuld van 12 mil jard dollar, ruim 25 miljoen gulden. De afgelopen jaren hebben de voedseltekorten, de prijsstijgingen voor eerste le vensbehoeften, en een gestage kwaliteitsvermindering van de openbare diensten regelmatig tot betogingen geleid. Afgelo pen week nog kwam het drie dagen lang tot rellen in Khar toum uit protest tegen het te kort aan brood en drinkwater, en het voortdurend uitvallen van de elekriciteit. Nu door de overstroming veel bakkerijen niet meer kunnen draaien zal het broodtekort nijpender wor den. De Egyptische president Hosni Mubarak heeft direct een omvangrijk hulppro gramma aangekondigd voor Sudan, dat nauwe historische banden met Egypte heeft. Vijf C-130 transportvliegtuigen van het Egyptische leger brachten tenten, medische voorraden en voedsel naar Khartoum. Giste ren werden nog eens vijf vlieg tuigladingen hulpmateriaal overgevlogen. Door Jo Wijnen WASHINGTON - De Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken George Schultz maakt op dit ogen blik zijn tweede reis in zes weken langs Latijns- en Middenamerikaanse hoofd steden. Hoofddoel van Shultz' trip: door middel van een persoonlijke diplo matie steun zoeken voor de Nicaragua-politiek van Washington. De enigszins gefrustreerde Amerikaanse bewindsman heeft moeten vaststellen dat de meeste regeringsleiders - in clusief de Costaricaanse vre- desstichter president Oscar Arias - fel tegen het Sandinis- tisch bewind in Nicaragua ge kant zijn. De meeste leiders uit de regio beschouwen de Sandi nisten zelfs als een rechtstreeks gevaar voor de politieke stabi liteit van Midden-Amerika. Maar tegelijkertijd krijgt Shultz, overal waar hij komt, te horen dat een oplossing voor de Nicaraguaanse crisis niet met behulp van de rebellen in dat land - de Contra's - kan wor den bereikt. En dat is nu juist wat Washington wil. Na het mislukken van de rechtstreekse onderhandelin gen over een staakt-het-vuren tussen de Sandinisten en de Contra's in juni, is Washington opnieuw tot de slotsom geko men dat de Sandinisten alleen maar met geweld, dan toch on der hevige militaire druk van de Contra's, uit Managua ver dreven kunnen worden. De Sandinisten hebben zich welis waar tot praten bereid getoond, maar blijven falikant tegen een oplossing die door Washington wordt gedicteerd met gebruik making van de Contra's. En voor die opvatting vinden ze kennelijk brede steun niet al leen in Nicaragua zelf, maar in de meeste hoofdsteden in de re gio. Na het mislukken van de ge sprekken tussen Contra's en Sandinisten, leek het er op dat het Amerikaanse Congres be reid zou zijn de militaire hulp aan de Contra's (die begin dit jaar volledig werd gestaakt) te hervatten. Ray Gutman, auteur van een voortreffelijke boek ('Banana Diplomacy') dat de wankele Nicaragua-diplo- matie van de VS tot op het bot analyseert, schreef deze week dat menig congreslid intussen in de gaten heeft dat de Con tra's de vredesgesprekken van juni opzettelijk hebben laten mislukken. Contra-leider Enri que Bermudez legde, vlak voor het beëindigen van die bespre kingen, een hoeveelheid eisen op tafel die de Sandinisten niet konden accepteren. De bespe- kingen werden daarom afge broken en dat was net wat Ber mudez wilde. Immers, het af breken van het vredesproces dat in augustus van het vorig jaar op gang kwam, zou het Amerikaanse Congres dwingen tot het hervatten van Ameri kaanse hulp aan de Contra's. Maar de Contra-leider re kende buiten de waard van de democratische congresleden die niets voor Bermudez' mani pulaties voelden. Intussen hebben de demo craten - voor het eerst sinds j a- ren - de rijen gesloten en dat zal er wellicht spoedig toe lei den dat ze zich achter een niet- militair hulpplan van 27 mil joen dollar voor de Contra's zullen scharen. Met dat geld kunnen de Contra's op de been worden gehouden, hetgeen de Sandinisten dan weer moet dwingen het vredesproces in hun land gaande te houden. Van directe militaire hulp aan de Contra's willen de democra ten evenwel nog steeds niets weten. Intussen zijn er ook tal van republikeinen die zich, in dit verkiezingsjaar, verre van de Contra's willen houden. De zaak van de Nicaraguaanse re bellen is nog steeds niet popu lair bij een meerderheid van de Amerikanase kiezers en dat maakt menig republikein bij zonder kopschuw, vooral nu duidelijk is dat een overwin ning van George Bush bij de presidentsverkiezingen van november nog lang geen vast staand feit is. George Shultz, die erop hoopte met zijn persoonlijke diplomatie de opvattingen van de Latijns- en Middenameri kaanse leiders te kunnen wijzi gen, heeft de afgelopen weken moeten ervaren dat er weinig enthousiasme voor het Ameri kaanse Nicaragua-beleid be staat, zolang dat steunt op de Contra's. Shultz heeft boven dien moeten ervaren dat het Politie in actie op de plaats van de aanslag. LA PAZ (RTR/AFP/DPA) - In Bolivia is een bom ont ploft in de buurt van de autocolonne van de Ameri kaanse minister George Shultz van buitenlandse za ken, aldus de Bolivaanse politie. Niemand raakte gewond. Bij drie auto's, waaronder die met Shultz' echtgenote, sneuvelden de-ruiten als gevolg van de ex plosie. De ontploffing deed zich voor op de autoweg van de luchthaven naar het centrum - foto ap van La Paz. Shultz' auto was de plaats waar de bom afging al gepasseerd, aldus de Ameri kaanse ambassade. De Ameri kaanse bewindsman is in Boli via aangekomêh, het vijfde land van Latij^-Amerika dat 1 hij op zijn tournee aandoet. Shultz zal het in Bolivia met de regering vooral hebben over de bestrijding van de drugs handel en de schuldenkwestie. Nicaraguaanse vraagstuk on oplosbaar is zolang Amerika niet rechtstreeks met de Sandi- nistische leiders praat. De mi nister zou overigens voorstan der zijn van zulke gesprekken, maar hem wordt de pas afge sneden door het Witte Huis, de ultra-conservatieve commu nistenhaters in de Reaganrege- ring en het Congres en niet in het minst ook door zijn eigen, zeer anti-Sandinistische on derminister voor inter-Ameri- kaanse betrekkingen Elliott Abrams. Een ding moet de Ameri kaanse minister duidelijk zijn geworden: het Nicaraguaanse conflict zit muurvast, de vre desbesprekingen zijn afgebro ken, het met zoveel gejuich en een Nobelprijs ontvangen Arias-vredesplan is een nage noeg dood document geworden. De Amerikaanse minister betaalt nu een zware tol voor het feit dat hij Midden-Ame rika in het algemeen en het Ni caraguaanse conflict in het bij zonder altijd aan anderen heeft overgelaten. Die 'anderen' heb ben de leiders in de regio gef- rusteerd, ze hebben zich teveel door anti-communistische sen timenten, politieke emoties en onwerkbare ideologische op vattingen laten leiden. De 'an deren' - Abrams Melton, Oliver North, Poindexter, talloze poli tieke avonturiers en heetgeba kerde ideologen, en niet in het minst president Reagan zelf - hebben de chaos geschapen die de persoonlijke diplomatie van een verstandig man als George Shultz bij voorbaat onmogelijk maakte. Door Mathieu Kothuis MET een staakt-het-vuren in de Golfoorlog komt een einde aan het zinloze bloed vergieten tussen Iraq en Iran. Toch zijn daarmee nog lang niet alle problemen tussen beide landen uit de wereld. Zo blijven de grens geschillen, zoals bijvoor beeld bij de Shatt al-Arab, onopgelost. Volgens de Iran-kenner dr. J. T. P. de Bruijn van de Rijks universiteit Leiden kan in vre destijd een aantal aspecten dat aan de Golfoorlog ten grond slag lag, duidelijker aan de op- •pervlakte treden. Volgens De Bruijn zijn de grenskwesties, die feitelijk al 350 jaar lang een verschil van mening vormen, zeker niet de belangrijkste pro blemen in de Iraaks-Iraanse verhouding. De wortels van alle ellende liggen bij de Iraanse revolutie en De Bruijn vraagt zich af of Iran in vredestijd niet een nog veel groter gevaar voor Iraq en de Arabische wereld zal vor men dan gedurende de achtja rige Golfoorlog. Volgens De Bruijn is de posi tie van de Shjietische minder heid in Iraq voor de toekomst van de Iraanse revolutie cru ciaal. Die bevolkingsgroep heeft zich gedurende het Iraaks-Iraanse conflict vrij af zijdig gehouden. Iran had bij het uitbreken van de 'heilige oorlog' alle hoop gericht op deze bevolkingsgroep om van binnenuit het Iraakse bewind van Saddam Hussein aan te kunnen vallen. Die politiek In Teheran gingen na de rellen in Mekka, vorig jaar, honderden mensen de straat op om te demonstreren tegen het bewind van koning Fahd van Saudiarabië. - fotoap mislukte maar daarmee be staat nog wel steeds de 'lots verbondenheid' van deze Iraakse Shjieten met hun broe ders en zusters van de Iraanse revolutie. Ook met het staakt- het-vuren blijven volgens De Bruijn in Iran nog belangrijke groepen bezield met het idee van een verdere verspreiding van de Iraanse revolutie. De Iraakse Shjieten blijven in dit streven een potentieel belang rijke doelgroep en daarmee een groot gevaar voor het Iraakse bewind. Ook de Koerden in het noor den van Iraq blijven voor Hus sein een potentieel gevaar. Dit gebied is in de Golfoorlog uit gegroeid tot een derde oorlogs front waarbij Iran de Koerden in Iraq van wapens voorzag. De Iraakse troepen hebben nog steeds grote moeite in het be dwingen van de Koerden in hun land. Economisch gezien staat Iraq er na afloop van de Golfoorlog duidelijk beter voor dan Iran. Iraq werd in de oorlog finan cieel en militair gesteund door de Arabische staten, met name door de Golfstaten en Saudia rabië die in de Iraanse revolu tie een groot gevaar voor hun eigen positie zien. Bovendien kon Iraq economische steunen op zijn onbelemmerde olie-ex port via de pijpleiding naar Turkije terwijl de Iraanse olie export zwaar te lijden had van de Iraakse luchtaanvallen. Nu de vrede op handen is zal volgens De Bruijn ook die Ara bische 'liefde' voor de Iraakse zaak wel snel bekoelen. Im mers, Iraq wordt nu weer een politieke 'risicofactor' die mee gaat tellen in het Midden-Oos- ten-conflict rond Israël en de Palestij nen. Ook Israël is er be paald niet blij mee dat Iraq door de afloop van de Golfoor log zijn handen vrij krijgt om zijn politieke rol als 'lastige klant' in Midden-Oosten weer op te pakken. Met de economie van Iran is het veel rampzaliger gesteld. Iran is door de Golfoorlog eco nomisch vrijwel volledig uitge put. Toch, zo zegt De Bruijn, is de Iraanse economie in het ver leden tot grote inspanningen in staat gebleken. Zo zijn de olie raffinaderijen allang ver plaatst van het grensgebied met Iraq naar het oosten van het land. Voor zowel Iraq als Iran geldt dat de economie er vrij eenzijdig drijft op de olie export. Nu er vrede komt krij gen beide landen weer moge lijkheden hun export te ver groten en financieel op krach ten te komen. Volgens De Bruijn moet het westen niet in de fout vallen om Iran als een volledig uitgeteld land te be schouwen. Het verleden heeft geleerd dat het land in staat is economisch snel orde op zaken te stellen. Een van de grotere proble men bij die Iraanse wederop bouw is echter dat het midden- en hoger kader door de Iraanse revolutie het land is uitgejaagd of is gevlucht. Daarmee is een intellectuele 'braindrain' ont staan, een achterstand die niet snel kan worden ingelopen. De politieke stabiliteit in het Golfgebied hangt volgens De Bruijn vooral af van de 'factor Iran'. Belangrijke groepen in Iran blijven actief betrokken bij de export van de Iraanse re volutie en de Iraanse opvatting van de Islamitische Staat heeft zeker weerslag gevonden in andere moslimstaten. Zo is het Iraanse fundamentalisme bij voorbeeld ook aangeslagen in landen ver buiten de regio, zo als in Indonesië. De slechte naam van dit fun damentalistische streven hangt ten nauwste samen met het Iraanse fanatisme in de Golf oorlog. Grote vraag is echter hoe dit fundamentalisme zich, na afloop van de Golfoorlog, verder zal ontwikkelen. De Bruijn meent dat de Iraanse Is lamitische revolutie voor veel moslims een aantrekkelijk per spectief blijft. Als voorbeeld noemt De Bruijn de situatie in Turkije waar ook een belang rijke fundamentalistische stro ming bestaat. Het gevaar is niet denkbeeldig, zo zegt De Bruijn, dat de Turkse roep om terugkeer naar de fundamen tele Islamitische geloofs- en maatschappijopvatting zal toe nemen door de 'verloedering' van het westerse toerisme naar dit land. Het is bepaald niet denkbeel dig dat het fundamentalisme onder de moslims zal toenemen nu Iran door de afloop van de Golfoorlog voor het oog van de wereld weer een acceptabel ge zicht krijgt. Iran zal volgens De Bruijn zeker doorgaan met verspreiding van zijn 'Iraanse revolutie'. Acties, zoals tijdens de 'hadj' (de bedevaart) in Mekka, vorig jaar, sluit De Bruijn in de toekomst zeker niet uit. (Bij die protestactie van Iraanse bedevaartgangers, gericht tegen het bewind in Riyad, vielen honderden do- den.red.). De bedevaart naar Mekka is in de ogen van het Shjietische bewind in Teheran een uitgele zen gelegenheid om de moslims uit alle delen van de wereld kennis te laten maken met de strijdbaarheid van de Iraanse Shjieten. Volgens De Bruijn zal de wereld in de toekomst zeker rekening moeten blijven hou den met gelijksoortige uitingen van de Iraanse revolutie. NEW DELHI (AFP) - In India zijn meer dan 1.700 mensen slachtoffer geworden van cholera en buikloop. Dat heeft Indische ministerie van volksgezondheid bekendgemaakt epidemiën braken twee maanden geleden uit, aan het van de moessontijd. In New Delhi zijn tot nu toe 384 per: aan de ziekten gestorven. In diverse ziekenhuizen van hoofdstad worden ruim 56.000 mensen wegens maag. darmklachten behandeld. In totaal zouden in New Delhi, van minstens zeven miljoen inwoners, één miljoen mensen smet zijn geraakt. DS Het binnenkort te privaL Afghaanse piloten met MIG naar Pakistan heeft met de introductie o ISLAMABAD (AFP) - Twee piloten van de Afghaanse luc;B het vooruitzicht het beste macht zijn met hun MIG-21 naar Pakistan uitgeweken en J het bestaan gehaald, land in Parachinar, bij de Afghaanse grens. Dit is vernomen» kringen van het verzet. De piloten vertelden dat zij opdrj De nettowinst bedroeg 314 milj hadden gekregen om de grensstad aan te vallen, zoals ghaanse vliegtuigen dat al dikwijls hebben gedaan. 'Maar zijn moslims en wij hebben het bombardement niet uitgevo omdat wij onze moslimbroeders niet willen doden.' De twee loten zijn aan het Pakistaanse leger overgedragen. fa ge MOSKOU (RT) - Moord, verkrachting en autodiefstal zijn daden die it jaar in Moskou sterk zijn toegenomen. Dit bei het nieuwsmagazine Argoementi i Fakti. En ondanks eenol ciële campagne tegen drankzucht zijn in de hoofdstad m dan 2.000 burgers betrapt op het stoken van illegale alcohol: procent meer dan een jaar geleden. Cijfers van de politieciij Qp VOllG tOGTGIl rende, schreef Argoementi i Fakti dat in de eerste helft van* jaar 14 procent meer moorden, bijna 24 procent meer verkiai tingen en 50 procent meer autodiefstallen zijn gepleegd da. de vergelijkbare periode van 1987. helft van dit jaar tegenover 24 zelfde periode vorig jaar. De voorspelling uit het jaar verslag dat de winst van 442 gulden over 1987 dit jaar zou kunnen worden gehandhaafd, is dan ook achterhaald. Het moet wel heel gek gaan als DSM niet boven de recordjaar- winst van 520 miljoen gulden van halverwege de jaren ze ventig uitkomt. KARLSRUHE (RTR) - Volgens de Westduitse justitie is geen bewijs dat de stadsguerrillabeweging Rote Armee F! tion (RAF) samenwerkt met het verboden Ierse Republikeii Leger (IRA). In Britse krantenberichten was gespeculeerd) er banden waren tussen de twee terroristische bewegingen® dat een IRA-bom vorige week vrijdag bij een aanslag ope Britse legerplaats in Düsseldorf vier mensen had gewei Maar een woordvoerder van de federale justitie in Karlsnt zei dat er geen concreet bewijs was om te veronderstelleni er samenwerking bestond. Hij rekende zo ook af met eerde berichten over betrokkenheid van de RAF bij de aanslag i: vrijdag. EL FERROL (AP) - Bij een ruiterstandbeeld van de vroege Spaanse leider Franco in diens geboorteplaats El Ferrol inC licië is een bom ontploft. Bij de aanslag, die volgens een moeden van de politie het werk zou kunnen zijn van een cische terreurbeweging die de afscheiding van de noordwest lijke regio voorstaat, vielen geen gewonden en werd lichte schade aangericht. In een nabijgelegen meertje werd De chemische fabrieken in de VS hebben handenvol werk om aan de vraag in eigen land te kunnen voldoen Daarom nog drie andere bommen gevonden, die onschadelijk kond I■^nct^erMvan^SM6*3"^^ worden gemaakt. a1s de economie weer om slaat, kan dat veranderen en dan zou de dollar DSM parten kunnen gaan spelen, aldus Timmermans. MADRID (AFP) - Het voorbije weekeinde is het moorddam ste op de Spaanse wegen sinds het begin van het jaar gewee Er zijn 72 doden en 104 gewonden, van wie 72 er ernstig aan zijn. De overheid had gedacht dat de tol van 64 doden vanh weekeinde van 29 t/m 31 juli moeilijk te overtreffen zou zij Het zwaarste ongeluk deed zich zondag voor in Asperrena ini Baskische provincie AlaVa, dat aan zes leden van een Mart kaans gezin het leven kostte. BELFAST (DPA/AFP) - Bij een vuurgevecht voor een clubs bouw in de katholieke wijk Ardoyne van Belfast zijn h mannen doodgeschoten. Dit heeft de Royal Ulster Constab lary bekendgemaakt. Het eerste slachtoffer overleed ter se, het tweede kort na aankomst in een ziekenhuis. Volgü ooggetuigen leverden de twee mannen, onder wie een van jaar, bier bij de katholieke club af toen zij door gemaska mannen, die vervolgens in een auto vluchtten, met automal sche wapens werden beschoten. De politie deelde mee dat lat in een protestantse wijk van Belfast een onbeheerde auto we aangetroffen die de vluchtauto zou kunnen zijn geweest. AJACCIO (RTR/AFP) - Henri Frenay, één van de grootste Franse verzetslei ders in de Tweede Wereld oorlog, is op 82-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Porto Veccio op Corsica. Zijn dood werd tot na de begrafe nis geheim gehouden. De ver zetsheld werd in het bijzijn van zijn vrouw en naaste vrienden ter aarde besteld. President Francois Mitter rand, die ook in het verzet heeft gezeten, stuurde uit eer betoon een krans namens hemzelf en Frankrijk. Frenay (zie archieffoto) heeft deerd aan de Franse militiaire academie en had de rang kapitein toen de oorlog tegen Nazi-Duitsland in 1939 uitbrs In 1940 werd hij gevangen genomen, maar hij ontsnapte al' vijf dagen en voegde zich bij het verzet. Frenay organises een geheim leger en richtte in 1941 het tijdschrift Combat I Bij de bevrijding in 1944 en 1945 was hij in de voorlopige rel ringen van generaal Charles de Gaulle minister voor gevaiï nen en vluchtelingen. LONDEN (RTR) - De olieprijzen zijn gestegen door de bertó ten dat Iran en Iraq zich op korte termijn zullen houden een staakt-het-vuren. Op de vrije oliemarkt sloot de noterf van olie uit het Noordzeeveld Brent op 15,55 dollar per vat '1 liter), tachtig dollarcent hoger dan vorige week vrijdag. Nu een einde lijkt te komen aan de oorlog tussen Iran en Iraq b de oliehandel over tot de mening dat de landen van de OP® (Organisatie van Olie Exporterende Landen) beter zullen ga samenwerken. Vooral de mogelijkheid dat Iraq zich weert gaan houden aan de produktieverdeling tussen de OPEC-b den deed de olieprijzen stijgen. Aan de andere kant speelt op achtergrond de mogelijkheid dat Iran en Iraq na het staat het-vuren hun olie-export gaan vergroten om met de brengst daarvan de oorlogsschade te herstellen. PARIJS - Spoorwegpersoneel van de vakbonden CGT CFDT heeft gisteravond voor het Parijse Gare de l'Est ge® monstreerd tegen het bezuinigingsbeleid van de Franse sp« wegen (SNCF). Volgens de bonden was het ongeluk van afge! pen zaterdag, waarbij één passagier omkwam en vijftig an® ren gewond raakten toen een banlieutrein op een stootbl' klapte, een direct gevolg van het schrappen van 10.000 arbei®> plaatsen in 1987. Bij de SNCF moeten dit jaar nog eens 82001» nen verdwijnen. De Franse spoorwegen hopen zo iets te W1 nen doen aan het enorme verlies, dat de laatste jaren is opga'® pen tot ruim 23 miljard gulden. Een woordvoerder van des» cialistische bond CFDT zei dat de revisie van het rijdend ma' rieel met steeds langere tussenposes geschiedt. „Met name in' vakantietijd is er een groot tekort aan onderhoudspersoneel Plaatsvervangend SNCF-directeur Costet bestreed dat en weten dat de Franse spoorwegen jaarlijks 20 procent van K investeringen besteden aan verhoging van de veiligheid. Nadat vorige week het chemie concern Akzo uitstekende re sultaten kon melden, kon de fi nanciële man uit de Raad van Bestuur van DSM, Timmer- mans, wijzen op een stijging van het bedrijfsresultaat met 39 procent van 458 miljoen gul den tot 639 miljoen gulden in vergelijking met de eerste helft van vorig jaar. Dit ging ge paard met een stijging van de netto-omzet met bijna 11 pro cent van 4,48 miljard gulden tot 5,02 miljard gulden. De verklaring was voor een deel dezelfde als die van Akzo. Nu het goed blijft gaan in de economie, draait de produktie op volle toeren en wordt de ca paciteit nagenoeg ten volle be nut. De lagere dollar heeft bij DSM slechts beperkte gevol- d n gen. Het is overigens niet allemaal rozegeur en maneschijn bij DSM. De spectaculaire winst stijging is te danken aan twee van de zes divisies. In de chemische produkten steeg het bedrijfsresultaat van mij oen gulden naar 168 mil joengulden en in de kunststof fen van 263 miljoen gulden naar 339 miljoen gulden. De agrodivisie liet nog een verlies zien en de gang van za- ker. in de kunststofverwerking baart zorgen. In de harsen zakte het bedrijfsresultaat on danks een flink hogere omzet. DSM attaqueert de proble men in de agro-divisie door de DSM-meststoffenfarbiek in Pernis en in het Britse Ince over te doen aan het Finse con cern Kemira, dat in ruil zijn belang in de ammoniakfabriek te Geleen zal overdoen aan DSM. Kemira beschikt over een 'n met cadmium-arm fos- AMSTERDAM (ANP) - Interventies van centrale .banken konden maandag een verdere koersstij ging van de dollar niet tegenhouden. Op het Beursplein hielden de belangrijkste aandelen het hoge niveau van de afgelopen beursdagen dan ook vast, ondanks een rentestijging in Engeland die niet als een verrassing kwam. De Londense beurs was was niet onder de indruk van de ren teverhoging en liet vrijwel onveranderde koer sen zien. De handel in aandelen in Amsterdam was kalm. Ook op de obligatiemarkt veranderde per saldo weinig in de koersen. De fondsen die vorige week in trek waren zoals Ak2D, Hoogovens. Océ-van der Grinten en Amrobank konden nog een weinig aan de koer- J8" *®®y#e0en- Koninklijke Olie won 2,30 op u ®n zo'n hoge koers was dit jaar nog met bereikt. Zowel op de effectenbeurs als op een levendige optiebeurs was dit fonds weer de aanvoerder van de omzetranglijst. Ook het han delshuis Borsumij Wehry bereikte een hoogste ^nditjaar tot dusver. De koersstijging bedroeg 2,80 op 109. Dit fonds sprong er in posit|evez|n uit, want de stemmingsindex steeg met slechts 0,1 punt op 100,4. Internatio-Müller maakte met een stijging n een gulden op 66,50 het verlies van vrij- nnStoïi1?oed' te belegger is kennelijk niet ui» hI J11? van een dagende verwijdering van hJJ°K 9J nu de onderneming tegen de zin riprnafoH uS^tuur.w" overQaan tot een ver- overname ing te9en 060 ongewenste vie'de toon met een daling van een hikt iL ,4°' ,uchtvaartmaatschappij J?» Ur ?e gratie te raken b'i berichten als zg \e Men hebben onder de liberalisering ert«£»Mtrtyaart. De omzet in KLM was niet nen 2 9r(K! f1 ^handelaren gaven te ken- [jen niet veel betekenis te hechten aan de da- stimuiant k£inere ,ondsen zor9de VRG voor een kSX?*06leerhandel meldde de beurs een werrian HVlrh09,ng van de winst en bovendien de in bijzonderheden bekendgemaakt van wL nJJ"? «inwisselbare obligatielening, Proosten n ovirnen>in9 van de branchegenoot 1560 opHO W°rdt oe,inancierd- VRG won het 1LCS WOn een 9ulden »P f 27 en sleepte rinostoJ^ ?ale* me6' Dit automatise- Multihm.i"™" op f 26,9°- Systeemhuls «uitihouse won 0,40 op 13,20, ruo enTi^ï1 Gelder moest n09 wat verder 'o- verliezerc r EfS? e" 0rco konden zich tot 06 ge We ld r*eTR<®»"k werd relatief veel 154 20 nf V handelshuis won ƒ0,90 op abruDt t„. sst'i0infl van ubbink Kwam 1365 tfeVSiS?' fonds viel f 28 'orug op meer wïard r2o1Van Wyers werden f 3>20 een nooÏÏ P 'M en kwamen daarmee op nog met eerder dit jaar bereikte hoogte.

de Stem | 1988 | | pagina 4