ligen piratie V&D-directie bevestigt intrekken plan katalysator illusie door schaarse grondstof Harde aanpak van fouten omroep 'Anonieme getuigenis is schending van rechten van de mens' Tegen Franse inmenging BINNENLAND I van onze verslaggever DE STEM COMMENTAAR Europa aarzelt Europa al te laat? DE STEM BINNENLAND DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 IEDEN Paus en geweld (2) BONDEN KRUGEN ZWART OP WIT: GEEN ONTSLAG VOOR 1.400 MAN i DELFT (ANP) - De schone uitlaat is onhaalbaar. I Een noodzakelijk onderdeel voor de katalysator, die het uitlaatgas moet zuiveren, is nauwelijks nog verkrijgbaar. Onbetaalbaar Onschadelijk Japan Ruim honderd binnentankers in actie tegen bodemprijzen NEDERLAND OP DE VINGERS GETIKT I )e^eiya NIEUWSOVERZICHT Wilde staking op kraanschepen Heerema Berging Anna Broere voltooid Inbrekers af op openstaande koelkast Rechtzaak RaRa 'live' op radio Bastiaansen van Voedingsbond overleden Eigen bijdrage AWBZ levert veel op 'Besluit Tilburgse politie heilloos' T28 15 I", zei ze voor de BBC lt eind van haar sche reis. Thatcher, Ihet doelwit was van l-bom die vijf mensen op het jaarlijkse con- haar Conservatieve 1984, voegde er aan tuur lijk moeten wij er orgaan het terrorisme leweld te verslaan. Het pan het IRA bestaat in bommen leggen, ken en doden. De uit- van verkiezingen (bal- ^at hun niet aan en i zoeken zij hun heil bij lel (bullet). Het heeft maken met democra- rijheid van het woord, een ontkenning van lier Charles Haughey lland is even uitgespro- zijn veroordeling van V, wat met name blijkt feit dat hij voelsprie- eft uitgestoken naar antse politici in Noord- 1 om te proberen de im- doorbreken, vee oudere loodgieters |>nderdag zijn doodge- vielen door de hand elfde 'brigade' van het lie internationaal fel Ideeld werd nadat zij in ]iber vorig jaar 11 men- dood had bij een oor- onument in Enniskillen lij de grens tussen Noor- pd en de Ierse Republiek. regionale bestuurder |topher Wilcock ver- de wanhoop die over Ierland hing toen hij de •hte onder woorden t dat Enniskillen het van de ellende was. acht dat ze na dit niets I konden doen. Maar zij maar door en door en l.(ANP) Iviteit van de economie ensievere deelname van rgers aan het politieke laatschappelijke leven. Tij zien het socialisme als Staatsorde van het echte, telijke humanisme fin de mens inderdaad de van alle dingen is", zei batsjov in zijn toespraak le partij conferentie. Het- le bedoelde Dubcek wan- hij over „socialisme met nenselijk gezicht" sprak. zijn echter ook verschil- Tsjechoslowakije is een land met slechts twee |eren, Tsjechen en Slowa- maar het kan bogen op rijke democratische tra- De Sovjetunie daarente- is een supermacht met Ir dan honderd nationali- bn die op enkele uitzonde ren na nooit democratie gben gekend. 'an des te meer belang is dat na de mislukte her mingen van Hongarije en en in 1956 en van Tsjecho- vakije in 1968 nu het ini- ief uit het Kremlin komt. nt ongeacht hoe Gorbats- zich daarover uitlaat be ent zijn perestrojka in e een rehabilitatie van de lagse Lente. Twintig jaar eden heeft Grote Broer een leriment vernietigd waar hij zich nu zelf waagt- rbatsjov hoeft echter niet ïg te zijn voor een militaire ;reep van Praag, Warschau Budapest, doch hoogstens or de tanks uit zijn eigen >skou. Want Dubceks erie- is nog steeds omstreden. en benieuwd, leertruidenberg V. Th. J. J. Kaptein N principe ben ik geen be wonderaar van de paus, pnaar ik deel zijn bewonde- ing voor Nelson Mandela, °n dus zoals de heer Nelen uit Kruisland terecht op merkt, ook voor het geweld, 'ot 1964 heeft het ANC ge- >robeerd langs legale en/ of lurgerlijke ongehoorzaam heid, althans zonder geweld de vrijheid voor het niet blanke gedeelte van de be volking te bereiken. Eerst toen de regering overging tot een vertoon van macht om de oppositie tegen haar politiek te breken besloot het ANC geweld met geweld te beantwoorden. Wat de heer Nelen onder niet-mar- xistisch vrijheid verstaat, weet ik niet, maar dit is ze ker niet het beroven van de meest elementaire mensen rechten zoals nu in Zuid- Afrika plaats vindt. Chaam J.Reith WOERDEN - De directie I van Vroom en Dreesmann I heeft gisteren de vakbonden schriftelijk bevestigd dat het oorspronkelijke plan om 1 1400 mensen gedwongen te ontslaan bij de warenhui zen, wordt'heroverwogen'. I woordvoerders van de Dien stenbond FNV hebben dat gis termiddag bevestigd. Verleden week trok Ton Dreesmann tij dens een gesprek met de vak- bonden het oorspronkelijke ontslagplan in, nadat Vendex- topman Anton Dreesmann en kele dagen eerder het ontslag voor 1.400 mensen onaanvaard baar had genoemd. Over de actie van Anton Dreesmann woedt een machts strijd in de top van het Ven- dex-concern. De Raad van Commissarissen zal na de ko mende week proberen het ge schil op te lossen. Nadat Ton Dreesmann het ontslagplan had ingetrokken kwam de Raad van Commissa rissen verleden week overigens met een verklaring die wel het ontslag van 1.400 man open liet. De vakbonden eisten daarop duidelijkheid en vroegen V&D om een bevestiging van het ge sprek met Ton Dreesmann. Die bevestiging is gisteren geko men. De bonden hebben nu zwart op wit een verklaring waarin het ontslag van 1.400 man is in getrokken. „Dat is tenminste iets na al de verwarring van de laatste tijd", aldus een woord voerder van de vakbonden. Hij vindt dat V&D aan de afspraak is te houden, „want dat is onze gesprekspartner en niet de Raad van Commissarissen". De bonden zijn gisteren be gonnen met het raadplegen van het personeel bij de warenhui zen. Voorlopig willen de bon den geen harde acties. Wel zal het winkelende publiek - ver moedelijk eind deze week al - in pamfletten duidelijk worden gemaakt wat er voor het perso neel op het spel staat. Tevens proberen de bonden onder het personeel een hand tekeningenactie op touw te zet ten. Met de handtekeningen willen de bonden de Raad van Commissarissen dwingen eer der dan in de tweede helft van deze maand een beslissing te nemen over de problemen in de Vendex-top. De Raad van Commissarissen wil van haast nu niets weten. Schone uitlaat onhaalbaar In de jaren negentig moeten alle nieuwe personenauto's die in West-Europa van de fabrieksband rollen, voldoen aan strengere normen voor de uitlaatgassen. Professor H. van Bekkum van de Technische Universiteit in Delft stelt echter de vraag of er [wel voldoende katalysatoren gemaakt kunnen worden, om dat een van de onontbeerlijke grondstoffen, platina, schaars aan het worden is. De nu al 1 sterk toenemende vraag naar autokatalysatoren doet een flinke aanslag op de in de we reld aanwezige voorraden pla tina. Er is eenvoudig niet genoeg platina voorradig om op den duur de vele miljoenen auto's van een katalysator te voor zien. Daar komt volgens de hoogleraar in de organische chemie nog bij dat het metaal als gevolg van de schaarste steeds duurder wordt. De kata lysator wordt daardoor onbe- taalbaar. Er zal gezocht moeten wor- I den naar een andere katalyti- sche stof ter vervanging van platina, zegt de chemicus, die dit ook om nog een andere re den verstandig vindt. Zolang de autofabrikanten platina in I katalysatoren blijven gebrui- ken, wordt deze tak van indu strie steeds meer afhankelijk Van Zuidafrika. Dit land is de grootste leverancier van het edele metaal. Ongeveer tachtig procent van de wereldproduk- tie van platina geschiedt hier. Een van de belangrijkste eigenschappen van platina is dat het een grote weerstand heeft tegen aantasting door al lerlei chemicaliën. Het reageert dus niet makkelijk met andere stoffen. In fijnverdeelde toe stand echter versnelt het edele metaal wel de reacties van an dere elementen. Door zijn ka- talytische eigenschap is platina bijzonder goed bruikbaar bij het versneld omzetten van ver vuilende stoffen in de uitlaat pijp van een auto in onschade lijke componenten. Sinds de introductie van de autokatalysator in 1975 in de Verenigde Staten is de vraag naar platina sterk gegroeid, vooral omdat Japan ook strenge eisen ging stellen aan de uitlaatgassen van zijn auto's. Er zijn op het ogenblik ongeveer tweehonderd miljoen wagens met katalysator. Dit aantal groeit jaarlijks en zal nog meer toenemen als na 1990 de strenge Europese normen gaan gelden. [AMERIKA LAAT Europa en Japan van tijd tot tijd schrikken. De 1 onheilstijding is dan doorgaans deze: Jullie Europeanen en Ja panners gaan óf meer betalen voor onze gemeenschappelijke I defensie óf wij trekken een deel van onze troepen terug. Deze waarschuwingen komen sinds het einde van de Tweede [Wereldoorlog met de regelmaat van de klok uit Washington. Zij komen ook steevast uit de hoek van de Democraten. Europa heeft er nooit lang wakker van gelegen. 'Het bekende democrati sche stokpaardje', werd meestal droogjes gezegd. Het verleden geeft Europa gelijk. De minister van Buitenlandse Zaken onder Truman, Dean Acheson, zei al in de jaren vijftig, dat de 'Amerikaanse troepen zeker niet permanent in Europa gesta- tioneerd zullen blijven'. In de jaren zestig beijverde senator Mike t Mansfield voor een reductie van de Amerikaanse troepensterkte in Europa en in de jaren tachtig bracht senator Sam Nunn het probleem verscheidene keren op de agenda. Mansfield en Nunn kregen nooit een poot aan de grond. Zij werden 'verslagen' met het argument, dat de gemeenschappelijke defensie van Amerika en Europa en die van Amerika en Japan verzwakt zouden wor- [den, als tienduizenden GI's uit West-Europa en Zuidoost-Azië zouden worden teruggetrokken. De tijden zijn echter sinds de komst van Gorbatsjov op het we reldpolitieke toneel drastisch veranderd. In dat kader (een toe- I geeflijker houding van Moskou, in de eerste plaats gericht op ver- dere ontspanning) heeft de Commissie voor de Strijdkrachten uit het Amerikaanse Congres haar jongste waarschuwing aan de bondgenoten geplaatst. En Europa zou niet verstandig zijn als het deze keer weer zijn schouders zou ophalen over een of ander Democratisch stokpaardje. EUROPA ZIT zit echter helaas diep in de versukkeling waar het zijn defensieproblemen betreft. Het weet geen raad met en ant woord op het bombardement aan troepenverminderingsvoorstel- j ten die in Moskou worden afgeschoten. Europa aarzelt en twijfelt, het maakt een deprimerende indruk, er is gebrek aan nieuw élan en visie en levert slechts defensieve achterhoedegevechten. Gorbatsjov is Europa en de Navo, de militaire Atlantische al- wï6' ver te9emoetgekomen. Hij heeft een aantal fundamentele blokkades bij de zich al 15 voortslepende troepenreductiebespre- kmgen in Wenen opgeruimd. De besprekingen zijn (stokpaardje van het Westen) in een bredere context geplaatst. Zij gaan nu op ve™®k van het Westen over een grondgebied van 'de Atlanti- Wiw ceaan tot de Oeral'. De controle was jarenlang een strui kelblok. De Russen zeiden: kom maar in onze keuken kijken. Het Westen zei jaren: het conventionele leger van het Warschaupact te groot. Jaren een onbespreekbaar punt. Gorbatsjov maakte een opening door te verklaren: wie meer heeft, moet ook meer af- I Douwen. ?uroPa en zijn strategen zijn zover, dat ze weten wat ze niet büt?' ??iaar weten niet wat ze wel willen. Dat is gebleken op de w? rtw Navo~top in Madrid. Daar werd alleen gepraat over 'het gers overwicht van de conventionele Warschaupactle- I linh^v?1"' he< 's een moei''ik probleem te bepalen wat 'gelijke vei- cv? t 's' als dat 'n9escha' rnoet worden voor het Westen én I inwoT't 9©tuigt aan Westerse kant echter niet van politieke ml?j en "ex|biliteit om Gorbatsjov zo lang af te schepen l ooddoeners. Die man heeft haast. Hij moet zijn legers in- mpen om de Russen een boterham te kunnen verschaften, ton iSSC?l?n da* er wat beweging komt in de defensiestandpun- baro ?n Tsterse kant' nu 'n West-Duitsland - het meest kwets- I nuor 'n de Westerse defensie - de discussie begonnen is Am! a?n Eur°Pees totaalconcept'. Beter laat dan nooit, want de laato i a?,?n beginnen ongeduldig te worden. Of zijn we al te een m ^Ts*"Duits'and wordt gspeculeerd, dat Reagan - ook al 7nn haast - no9 een troepenverminderingsverdrag gaat g n®a sluiten voordat hij zijn schrijftafel in het Witte Huis Een kleine groep demonstranten heeft gisteren in Amsterdam duidelijk gemaakt, dat Fransen zich niet met Surinaamse zaken moeten bemoeien. Volgens de demonstranten krijgt de tegenstander van Bouterse, Ronnie Brunswijk, hulp van Fransen in zijn verzet. Bij het Franse consulaat werd een petitie afgegeven. - foto anp ROTTERDAM (ANP) - Het aantal binnen- vaarttankers dat tus sen Werkendam en Bazel stil ligt uit pro test tegen de lage bo demprijzen voor het vervoer van onder meer olie, is inmiddels gegroeid tot meer dan honderd. Bestuurder R. de Jong van de Internationale Tankscheepvaart Vereni ging ITV heeft dat mee gedeeld. Hij verwacht dat de protestactie nog veel grotere vormen zal aan nemen als aan het eind van de week nog eens zo'n 200 Nederlandse en Westduitse binnentan kers aan de actie gaan meedoen. Volgens De Jong is er beslist geen sprake van dat de protesterende schippers plannen heb ben om ergens op de Rijn een blokkade te forme ren, zodat scheepvaart verkeer onmogelijk zou worden. „Wij willen de verladers alleen wijzen op onze financiële proble men, die worden veroor zaakt door belachelijk lage bodemprijzen voor het vervoer van olie, ben zine en andere brandstof fen." Volgens de ITV-be- stuurder moet de eige naar van een gemiddelde binnenvaarttanker door die lage bodemprijzen maandelijks ongeveer 20.000 gulden toeleggen op de exploitatie van zijn schip. Zijn organisatie en de Westduitse zusterbond eisen van de verladers (lees de grote oliemaat schappijen) een verho ging van de bodemprijs van 65 procent. DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse Staat heeft in een strafzaak in 1982 het begin sel van 'een eerlijk proces' overtreden door het bewijs alleen te baseren op verkla ringen van twee anonieme getuigen. De Europese Commissie voor de Rechten van de Mens heeft dezer dagen unaniem een klacht van de Maastrichtse ad vocaat mr. T. Spronken hier over gehonoreerd. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens zal uit eindelijk moeten oordelen of ons land inderdaad het in arti kel 6 van het Verdrag tot be scherming van de rechten van de mens neergelegde beginsel van fair trial heeft overtreden. Die uitspraak kan nog één a twee jaar op zich laten wach ten. Het ministerie van justitie onthoudt zich zolang van een uitspraak. De zaak waarover mr. Spronken procedeerde was die van de Joegoslaaf Slobodan K. die in 1982 zes jaar kreeg voor een gewapende overval in Baarn. K. werd tot in hoogste instantie veroordeeld op grond van de verklaringen van twee anonieme informanten, die hun kennis ook nog eens niet direct als ooggetuigen hadden opge daan maar van horen zeggen. Zij waren dermate bang voor wraakoefeningen dat ze niet in het openbaar durfden te getui gen: de één legde een verkla ring af bij de rechter-commis- saris, de ander alleen bij de po litie. De verdediging kreeg de identiteit van de getuigen niet te horen en slechts twee van de veertien schriftelijk ingediende vragen werden toegelaten. De Europese Commissie voor de Rechten van de Mens keurt de handelwijze van de Neder landse overheid unaniem af. Daar put de advocaat hoop uit voor het verdere verloop van de zaak. Ze hoopt dat het Hof de vraagtekens die de commis sie nu nog openlaat zal invul len. De commissie keurt niet het gebruik van anonieme getui gen op zich af: dat heeft ze ook in het verleden toegelaten evenals het feit dat de getuigen geen ooggetuigen waren. Maar daarbij moet wel, in het licht van een eerlijk proces, heel na drukkelijk sprake zijn van méér bewijs dan alleen de ano nieme verklaringen en dat was in de zaak van K. niet het ge val. Verder haalt ze een recente uitspraak van het Europese Hof aan. Daarin staat dat de verdediging in enig stadium van het proces de kans moet hebben vragen aan getuigen te stellen en de betrouwbaarheid van de verklaringen te toetsen. Een minderheid van de com missie (Nederland, Oostenrijk, Turkije en België) wil dat de rechten voor de verdediging ook gegarandeerd zijn als het gaat om anonieme getuigen. Ze geeft overigens geen toetsings criteria daarbij aan. Deze min derheid wijst er bovendien op dat niet vaststond dat de ano nieme getuigen in de zaak van K. werkelijk bedreigd werden. Nederland gaat volgens mr. Spronken vrij ver met het toe laten van anonieme getuigen in het strafproces. HILVERSUM (ANP) - Het Commissariaat voor de Me dia, het controle-orgaan van de omroep, gaat ernst maken met de aanpak van overtredingen door de om roep. Half augustus worden de eerste (landelijke) om roepen gehoord over over tredingen begaan in de pe riode mei en juni. Eind sep tember, begin oktober kun nen de eerste sancties op be wezen overtredingen wor den verwacht, zo blijkt uit een toelichting van de woordvoerster van het com missariaat op de vaststel ling van de sactieregeling. De regeling gaat uit van boetes gebaseerd op een puntensys teem. De ernst van de overtre ding wordt uitgedrukt in pun ten. Per punt moet de lande lijke omroep een boete betalen van 10.000 gulden, de regionale omroep 1.000 gulden en de lo kale omroep 250 gulden. Het (wettelijk) maximum wat het commissariaat kan opleggen bedraagt 200.000 gulden. Het commissariaat verwacht de sanctieregeling vooral te zullen moeten toepassen voor overtre dingen van de reclameregels. Daarnaast kan de regeling worden gebruikt voor overtre dingen van de regels voor le denwerving en nevenactivitei ten. Om de ernst van de overtre dingen vast te kunnen stellen maakt het commissariaat ge bruik van een uitgebreide pro cedure. Via deze procedure kunnen eerst de omroepen zelf tijdens een hoorzitting reage ren op de door het commissa riaat geconstateerde overtre dingen. Vervolgens worden de overtredingen nog eens voorge legd aan een commissie van onafhankelijke deskundigen, bestaande uit oud-NOS-voor- zitter mr. P. van Dijke, de me- diaspecialist mr. J.J.C. Kabel en voormalig programma commissaris van de NOS, T. Nieuwenhuizen. Als de com missie daaraan behoefte heeft kan zij ter afsluiting van het advies ook nog een hoorzitting met het commissariaat aanvra gen. De procedure zal naar ver wachting telkens circa ander halve maand in beslag nemen, aldus de woordvoerster. De eerste overtredingen die aan bod komen zij n die begaan door de landelijke omroep in de pe riode mei en juni. De periode daarvoor wordt vooralsnog be schouwt als een gewenningspe riode voor de omroep. De over tredingen begaan door lokale en regionale omroep hebben op dit moment een iets minder hoge prioriteit en zullen daarom later aan bod komen. Op de vraag welke omroepen zich in augustus moeten ver antwoorden en voor welke overtredingen, wilde de woord voerster nog niet ingaan. Eerst zullen de overtredingen nog aan de commissie moeten wor den voorgelegd. <v „Met M. van dagblad De S. in B. Spreek ik met de gemeente politie in Tilburg?" „Dat mag ik u helaas niet zeggen. Laten we het zo stellen, dat u een overheidsinstantie in het hart van Brabant aan de lijn hebt". „Mag ik u desondanks vragen waarom u de namen van slachtoffers verzwijgt. Als het om verdachte namen gaat, zijn jullie in Tilburg helemaal niet zo kieskeurig. Tenminste, als ik naar de heisa rond de benoeming van jullie burge meester kijk". „Tja, meneer M. Dat is voor u vaag en voor mij een weet". Kunt u zich voorstellen hoe onmogelijk het voor ons kran tenmakers wordt om u nog iets zinnigs te berichten als straks de politie her en der in den lande de Tilburgse regels gaat toepassen? Dan krijg je stukjes in de krant als: „Er is gisteren ergens in gebroken" of „Er is iemand gewond geraakt bij een ongeval op een niet nader te noemen kruising". Ik kan me niet indenken dat u behoefte heeft aan dergelijke oppervlakkigheid. Het komt op mij net zo over als alleen de vage trekken van een mop horen zonder dat er iets nader uitgelegd wordt. Kent u die van de politie in Tilburg? MERIJN LEIDEN (ANP) - De ongeveer 150 stakende Spaanse afroep- krachten op het kraanschip Balder van Heerema Offshore hebben op de Noordzee een vonnis van de rechtbankpresident in Rotterdam ontvangen, waarin hun wordt gelast binnen zes uur hun wilde staking te beëindigen. Indien ze daar geen ge hoor aan geven moeten de stakende arbeiders het schip verla ten. Dat is door een woordvoerder van Heerema bevestigd. Hij sloot niet uit dat indien de stakers geen gehoor geven aan het vonnis, de sterke arm te hulp zal worden geroepen om de sta kers van het kraanschip te halen. De arbeiders staken al enkele dagen omdat ze volgens de Heerema-woordvoerder ontslagen willen worden met een betere afvloeiingsregeling dan wette lijk volgens Panamees recht verplicht is. De contracten vallen onder het Panamese recht. IJMUIDEN (ANP) - Technici van het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Tak hebben ook het achterschip van de chemicaliën- tanker Anna Broere veilig op het afgezonken ponton Giant 2 geplaatst. Daarmee is de berging van de op vrijdag 27 mei ge zonken tanker voltooid, twee maanden en acht dagen na het begin van die operatie. Volgens het Kustwachtcentrum in fJ- muiden lekt het achterschip stookolie, maar is de omvang van die verontreiniging niet groot. Ambtenaren van de rijkspolitie te water zijn naar de bergingslokatie gereisd om te assisteren bij de berging van het stoffelijk overschot van de tweede stuurman van de tanker, de 48-jarige J. van Egmond uit Rijns- burg. Zijn lichaam wordt in het door de aanvaring verwrongen stuurhuis op het achterschip vermoed. De politiemensen zullen ook de brug van "het Schip Onderzoeken om mogelijk meer dui delijkheid te verkrijgen over de toedracht van de aanvaring. ALMERE (ANP) - De politie van Almere heeft acht mannen in de leeftijd van 18 tot 23 jaar aangehouden op verdenking van een groot aantal inbraken en diefstallen. De acht, die allen hebben bekend, verklaarden dat zij bij de inbraken in wonin gen alleen huizen uitkozen waarbij zij konden zien dat de deur van de koelkast openstond. Zo wisten zij dat de bewoners met vakantie waren. De verdachten, allen inwoners van Almere, opereerden volgens de politie dit vooijaar behalve in hun woonplaats ook in Amsterdam en Weesp en op de Veluwe. De buit van de inbraken en de schade door vernielingen wordt ge raamd op totaal 200.000 gulden. De opbrengst van de buit is door de groep verbrast. AMSTERDAM - De Vara-radio zendt morgenochtend om ne gen uur een rechtstreeks verslag uit van de rechtszaak tegen de laatste verdachte van de aanslagen van de actiegroep RaRa tegen het SHV-concern. Het is voor het eerst dat in Nederland een rechtzaak op deze wijze kan worden gevolgd. De rechtbank in Amsterdam heeft toegestemd in de uitzending, nadat de verdachte daartegen geen bezwaren had gemaakt. Het is dan aan de rechter die de zaak behandelt om uit te ma ken hoever de openbaarheid gaat. Enige tijd geleden waren er camera's bij de rechtzaak van de man die Ahold-topman Heijn van het leven had beroofd, toen de rechtbank uitspraak deed. De verdachte werd bij gelegen heid van achteren gefilmd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie is het aan de rechters zelf om uit te maken of camera's en micro foons worden toegelaten tot de rechtzaal. De minister zal zich er niet mee bemoeien. UTRECHT (ANP) - De voormalig algemeen secretaris van de Voedingsbond FNV Ton Bastiaansen is op 65-jarige leeftijd overleden. Dit heeft de Voedingsbond FNV bekendgemaakt. Bastiaansen begon zijn loopbaan in het bondswerk in 1951 bij AVG St. Joris, de katholieke bond voor arbeiders in de voe- dings- en genotmiddelenindustrie. Daarvan was hij eerst be stuurder en later voorzitter, totdat de bond in 1968 opging in de Voedingsbond NKV. Tot 1980 was hij ook voorzitter van deze bond. In dat jaar ging de Voedingsbond NKV een fusie aan met de Voedingsbond NW. Van die nieuwe Voedingsbond FNV is Bastiaansen nog vier jaar algemeen secretaris geweest. UTRECHT (ANP) - De verhoging van de maximum eigen bij drage voor mensen in AWBZ-instellingen (verpleeghuizen, psychiatrische ziekenhuizen) in 1983 heeft veel meer opgele verd dan de 100 miljoen gulden die ermee werd beoogd: in 1984 al 422 miljoen meer dan in 1982 en in 1986 ruim 460 miljoen. Dit is ook veroorzaakt, doordat het aantal mensen dat de bijdrage moet betalen sterk is gestegen. Marloes Tolsma constateert dit in een door het Nederlands centrum Geestelijke volksgezond heid (NcGv) uitgegeven studie over de gevolgen van de eigen bijdrageregeling voor psychiatrische patiënten. ROTTERDAM/AMSTERDAM (ANP) - Het besluit van de Til burgse politie geen namen meer vrij te geven van slachtoffers van misdaden en verkeersongevallen, wordt door het Genoot schap van Hoofdredacteuren omschreven als een heilloze ont wikkeling. Voorzitter A.I. Abram wil de zaak zo spoedig moge lijk op de agenda krijgen van het overlegorgaan Politie-Pers- Justitie en hoopt dat dit orgaan de Tilburgse korpsleiding zal terugfluiten. De Tilburgse korpsleiding nam die beslissing naar aanleiding van een klacht van het Landelijk Bureau Slachtofferhulp wegens het openbaar maken van de naam van een in Groningen vermoorde vrouw door enkele kranten en omroepen. Abram merkt op dat de zaak Heijn met zijn infor matiestop blijkbaar besmettelijk heeft gewerkt. Er is sindsdien sprake geweest van allerlei kleine informatiestopjes. Het be sluit van de Tilburgse politie kan je hierin plaatsen, zo meent hij. t

de Stem | 1988 | | pagina 3