'Zachte doelen' in Noord-Ierland niet te verdedigen Praagse Lente en perestrojka putten uit zelfde inspiratie katalyse even.._ UITBLAZEN Sturrel en touter HERINVOERING DOODSTRAF AAN DE ORDE NA BLOEDIGE IRA-WEEK ERFENIS VAN PARTIJLEIDER ALEXANDER DUBCEK IS NOG ALTIJD OMSTREDEN DESTEMCOI Europa aarzel Europa al te I; DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 pERTEM BINNENIN WIM KOCK DESTEM- Tongen en talen (2) PAPIER VOOR UW PEN Tongen en talen (3) Paus en geweld (2) DELFT (ANP) - De schon Een noodzakelijk onderde die het uitlaatgas moet nog verkrijgbaar. Onbetaalbaar GRAPPIG allemaal, dat herkenbare na jaren", schrijft N. Horemans uit Breda, naar aanleiding van de serie over dialecten. Hij heeft de componist van het Vlaamse soldatenlied (met de uitdrukking 'bieze-bij- zen' erin, weet u wel) nog ge kend. Emiel Hullebroeck, zo heette die componist, was des tijds de muziekleraar van Hore mans vader. Ook de zanger Re- naat Verbruggen, die het lied op de bewuste plaat zette, her innert de heer Horeman zich uit zijn jeugd. (Noot: ik heb in middels, van iemand die de bundel zestig jaar geleden als student gebruikte, een fotoco- pie ontvangen van de bewuste pagina's. Biezebijzen blijkt aan een te zijn geschreven. De schrijvers van tekst en muziek zijn Willem Gijssels en Emiel Hullebroeck, zonder 'van') Horeman reageerde op de vraag van Karei van Vugt uit Oosterhout naar de herkomst van het woord sturrelen. Dat is oud-Oosterhouts voor schom melen. Horeman weet de her komst niet, maar bevestigt het bestaan van het woord ook bui ten Oosterhout. Hij kent het uit Meersel Dreef. Ook daar is een schommel een sturrel. In Ant werpen, meldt hij, spreekt men van louteren en touter. Deze laatste woorden staan ook in het Zuidnederlands Woorden boek (ZNWB). Nog even terug naar bieze bijzen. Oorspronkelijk ging het in deze serie om het woordje biezen, in de uitdrukking: 'Met Sint Juttemis als de slakken biezen'. Biezen is (onder meer) druk en/of hard heen en weer lopen. Het is een Nederlands woord en Van Dale geeft als 'nevenvorm' het woord bijzen. Daarop hoorden we dat bijzen in Zeeuwsch Vlaanderen en ook over de grens schommelen betekent. Een bijs is een schommel. Vervolgens verna men we over de Vlaamse liede renbundel, waarin biezebijzen voorkomt in de betekenis van paardje rijden op de knie. En nu is daar Th. Dehulsters uit Terneuzen die schrijft dat bie zebijzen in Westdorpe schom melen betekent, met een zelfge maakte schommel, opgehangen aan een boomtak. Zijn moeder zong er het volgende liedje bij: Bieze bijze bonke gehangen aan een tronke gehangen aan een tak die helemaal niet brak Zo ziet men maar dat de grootste rijkdom van een taal schuilt in haar dialecten. O. de Wilde uit Clinge ant woord op de vraag van M. van Rooy uit Raamsdonksveer, waar de uitdrukking mensie maoke vandaan komt. Mensie maoke betekent opschieten, voortmaken. Volgens De Wilde is 'mensie' Zuidnederlands. Het ZNWB vermeldt dit woord overigens niet, ook niet bij de Franse leenwoorden, al is het er vermoedelijk wel een. De bete kenis die De Wilde geeft van de Zuidnederlandse woorden 'mensie' en 'mencionneren' (spelling De Wilde) is namelijk precies dezelfde als de beteke nis van de Franse woorden mention (melding) en mention- ner (melden, gewag maken). Naar mijn idee zijn we dan nog ver verwijderd van de bete kenis 'opschieten'. De Wilde probeert de kloof te overbrug gen door te stellen dat 'mensie maken' overdrachtelijk ook 'aanstalten maken' kan beteke nen. Maar ook dat is nog geen 'opschieten'. Komt 'mensie ma oke' echt van mentionner? En zo ja, betekent het dan inder daad 'opschieten' of heeft het wellicht (ook) een andere bete kenis die meer overeenstemt met die van het Franse men tionner en het (volgens De Wil de) Zuidnederlandse 'mencion neren'? Veel algemener ir Zeeuwse en Brabantse dialec ten was het, eveneens uit het Frans geleende en verbasterde aveceren voor 'opschieten'. (Frans: avancer). Theo van der Zanden uit Bergen op Zoom meldt nog een ander woord voor 'opschieten', namelijk wèèrdbieje. In som mige plaatsen werden de twee woorddelen verwisseld en sprak men van biejwère. Men be doelde er hetzelfde mee. Het wèèrdbieje werd ook vervoegd. Hij booj wèèrd betekende: hij maakte dat hij wegkwam. Met 'd'r wier flink wèèrd geboje' be doelde men dat er flink werd doorgewerkt. Vooral het laatste voorbeeld verleidt tot de con clusie dat het hier gaat om 'waarde bieden', in de beteke nis van waarde of waar bieden voor het geld van de opdracht gever of baas. Maar die conclu sie geef ik graag voor een bete re. Het woord heislenter voor hagedis kwam niet alleen in Zundert voor, zo blijkt. Me vrouw C. Boeren-Antonissen uit Breda schrijft dat ze het woord kent uit haar jeugd in Galder. Alleen werd het daar uitgespro ken zoals het in dit deel van Brabant hoort: haaislenter. „Toen wij in 1967 eigenaars werden van een stukje bos grond in Galder", schrijft me vrouw Boeren, „hebben wij dit den Haaislenter genoemd. Nu even iets heel anders: het is opvallend hoeveel lezers mij in hun brieven tutoyeren, alsof we elkaar al jaren kennen. Ik vind dat absoluut niet erg of onaangenaam. Integendeel. Het valt alleen op, al heb ik nooit stilgestaan bij de vraag waarom mensen dat deden. Tot ik vanmorgen de brief van Theo van der Zanden las: „Neem mij niet kwalijk dat ik je tutoyeer, maar ik heb het gevoel, doordat ik je stukjes al zo lang lees, dat ik je al jaren ken." Dat is leuk om te lezen, uit gerekend op de 8ste dag van de 8ste maand van het jaar 1988, de dag waarop de rubriek Even Uitblazen precies 12,5 jaar be staat. in illllllilllllllllllllllllllilllllllllllllIillllllllllllllflIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll?. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: J 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. ƒ1,- per maand, J 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19 00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. HET verboden Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) dat forse verliezen heeft gele den en veel kritiek kreeg om een reeks 'ongelukkige' aanslagen, heeft in één bloedige week duidelijk gemaakt dat de 30.000 man sterke Britse troepen macht in Noord-Ierland niet in staat is 'zachte doe len' te verdedigen. Aan Londen loyale politici die de protestantse meerderheid vertegenwoordigen, hebben bij de Britse regering aange drongen op herinvoering van de doodstraf en van interne ring zonder proces nu het IRA in vier dagen weer zes men sen gedood heeft. De jongste slachtoffers van de IRA waren twee protes tantse arbeiders van boven de 60 die donderdag in de buurt van de grens met de Ierse Re publiek werden doodgescho ten. Hun misdaad, in de ogen van het IRA, was dat zij on derhoudswerkzaamheden verricht hadden op een plaat selijk politiebureau. Een ander slachtoffer was een deeltijdsoldaat van het Ulster Defence Regiment. Hij werd voor de ogen van zijn vrouw en dochter van twee doodgeschoten terwijl zij in Belfast aan het winkelen wa ren. De leiding van de veilig- heidstroepewn hield al lang rekening met een nieuw of fensief van het IRA en een woordvoerder van de guerril lagroep deelde donderdag mee dat het IRA van plan is de komende 12 maanden zijn activiteit danig op te voeren om de 20e verjaardag te on derstrepen van het begin van Ook buiten Noord-Ierland slaat de IRA toe. In Londen ging on 1 augustus een kazerne voor een deel de lucht in. Daarbij werd een Britse soldaat het onderlinge geweld in Noord-Ierland. Bijna 3.000 mensen zijn ge dood en 30.000 raakten inva lide in wat beide partijen 'de lange oorlog' noemen. De troebelen in Noord-Ierland zijn zes jaar ouder dan de burgeroorlog in Libanon. Het oplaaien van het ge weld deze week kwam na maanden van rampzalige te genslagen voor de guerrilla groep die vermoedelijk niet meer dan 250 mensen in 'ac tieve dienst' heeft. Sinds vorig jaar november heeft het Ierse Republikeinse Leger 17 burgers gedood. Evenzoveel keren veront- gedood. schuldigde het zich voor wat zij noemde 'ongelukkige' aan slagen. In de afgelopen 21 maanden heeft het IRA 17 leden verlo ren, onder wie drie van de meest ervarene die in maart door Britse commando's wer den doodgeschoten terwijl zij op een voortijdig ontdekte bommissie waren in de kroonkolonie Gibraltar aan de Spaanse zuidkust. Het IRA wreekte die doden door op 1 mei in Limburg drie Britse militairen dood te schieten. Afgelopen maandag sloeg de guerrillagroep voor het eerst sinds 1984 op het Britse 'vasteland' toe: zij doodde een soldaat en verwondde er ne gen bij een aanslag een Lon- dense kzazerne. Er volgde een week van moorden in heel Noord-Ier land, die protestantse politici op het idee bracht weer te roepeen om internering zon der proces. Ettelijke duizen den Republikeinse verdach ten werden tussen 1971 en 1974 geïnterneerd, maar die maat regel lokte internationaal kri tiek uit. Ook het IRA ver scherpte toen zijn campagne aanzienlijk, waardoor 1972 het bloedigste jaar in het Noorden werd met 472 doden. Het Britse Conservatieve parlementslid Sir John Biggs- Davison sloot zich vrijdag aan bij het koor van politici dat op internering aandringt. De manier om het dodelijk ge weld tot stilstand t brengen bestaat er volgens hem in „op een zeer selectieve manier de peetvaders van het terrorisme vast te zetten". Maar premier Margaret Thatcher, die een vijfdaags bezoek aan Australië afsloot dat overschaduwd werd door pro-Ierse betogingen, sloot het herinvoeren van interne ring op korte termijn uit. „Wij overwegen die maatregel nog niet. Het lijkt mij een zeer, zeer ernstige stap en wij moe ten goed nadenken voor wij die doen", zei ze voor de BBC aan het eind van haat Australische reis. Thatcher, die zelf het doelwit was van een IRA-bom die vijf mensen doodde op het jaarlijkse con gres van haar Conservatieve partij in 1984, voegde er aan toe: „Natuurlijk moeten wij et mee doorgaan het terrorisme en het geweld te verslaan. Het beleid van het IRA bestaat in schieten, bommen leggen, verminken en doden. De uit komst van verkiezingen (bal lot) staat hun niet aan en daarom zoeken zij hun heil bij de kogel (bullet). Het heeft niets te maken met democra tie of vrijheid van het woord Het is een ontkenning van beide". Premier Charles Haughey van Ierland is even uitgespro ken in zijn veroordeling van het IRA, wat met name blijkt uit het feit dat hij voelsprie ten heeft uitgestoken naat protestantse politici in Noord- Ierland om te proberen de im passe te doorbreken. De twee oudere loodgieters die donderdag zijn doodge schoten, vielen door de hand van dezelfde 'brigade' van het IRA die internationaal fel veroordeeld werd nadat zij in november vorig jaar 11 men sen gedood had bij een oor logsmonument in Enniskillen vlak bij de grens tussen Noor- Ierland en de Ierse Republiek. De regionale bestuurder Christopher Wilcock ver tolkte de wanhoop die over heel Ierland hing toen hij de gedachte onder woorden bracht dat Enniskillen het eind van de ellende was. „Ik dacht dat ze na dit niets meer konden doen. Maar zij gaan maar door en door en door".(ANP) Van onze verslaggever WOERDEN - De directie van Vroom en Dreesmann heeft gisteren de vakbonden schriftelijk bevestigd dat het oorspronkelijke plan om b 1400 mensen gedwongen te I ontslaan bij de warenhui- g zen, wordt 'heroverwogen'. Woordvoerders van de Dien stenbond FNV hebben dat gis termiddag bevestigd. Verleden E week trok Ton Dreesmann tij dens een gesprek met de vak- Door Vlijmen VIER UREN heeft Michail Gorbatsjov nodig gehad om op de eind juni in Mos kou gehouden partijconfer rentie een beknopte sa menvatting van zijn ambi tieuze plannen te geven. In Gorbatsjovs eigen tref woorden geformuleerd komt het hele complex pe- restrojka-glasnost-demo- cratisering hier op neer: -scheiding van de machten: regering en partij hebben ieder hun eigen specifieke taak; het parlement moet een echt controlerend orgaan worden. -opheffing van de censuur: journalisten, schrijvers, ci neasten moeten ongestraft de waarheid kunnen zeggen, schrijven en uitbeelden, -democratische opbouw van het partij-apparaat: partijle den en niet-partijleden moe ten in de communistische par tij de garantie van hun vrij heden, rechten en belangen zien. -democratisering van het economische leven: de econo mie moet bevrijd worden van de bureaucratische druk om zich beter te kunnen oriënte ren op de markt. Natuurlijk, aldus de opstel ler van dit program, moet dit alles binnen het kader van het socialisme worden gereali seerd, maar „door de demo cratisering kan en moet het socialisme attractiever wor den." Dit laatste had inderdaad Michail Gorbatsjov - FOTO TASS door Gorbatsjov gezegd kun nen zijn. In feite heeft hij een dergelijke gedachte ook me nigmaal uitgesproken, maar hier gaat het om een citaat uit een redevoering die twintig jaar geleden in een staalfa briek in het Tsjechische Kladno werd gehouden door de toenmalige partijleider van Tsjechoslowakije Alex ander Dubcek. En boven staande samenvatting van een socialistisch vernieu wingsprogram slaat welis waar inderdaad op de ideeën van Gorbatsjov, maar het is tevens de korte inhoudsop gave van het actieprogramma 'De weg van Tsjechoslowakije naar het socialisme'. Dit werd op 5 april 1968, eveneens twin tig jaar voor Gorbatsjovs op treden in Moskou, door het Centrale Comité van de Tsje- choslowaakse Communisti sche partij wereldkundig ge maakt. Ook de inleidende zin van dit actieprogramma had van Michail Gorbatsjov kun nen stammen: „Het gaat er om de oorzaken van de diepe maatschappelijke crisis te overwinnen." Dat dergelijke woorden en een dergelijk program in de Sovjetunie nu wel en toen geen applaus kregen mar keert een van de weinige ver schillen tussen Praag-'68 en Moskou-'88. Dubceks experiment - de mocratisering van het com munistische systeem, het so cialisme met een menselijk gezicht - was overigens niet uit de lucht komen vallen. Twaalf jaar eerder had 'het spook van de vernieuwing' op twee andere plaatsen in Oost europa zijn kop opgestoken. De 'Poolse oktober' van 1956 wilde economische hervor mingen, culturele en politieke vrijheid en nationale onaf hankelijkheid brengen. Dat dit laatste niet gerealiseerd kon worden werd de Polen spoedig door de Russen duide lijk gemaakt. Het economi sche experiment kreeg geen kans en de culturele en poli tieke vrijheden werden gelei delijk weer ingeperkt. In Polen bleef sinds 1956 echter toch iets hangen van het socialistische experiment en opeenvolgende partijlei ders probeerden telkens weer de draad op te nemen, de een, zoals Edward Gierek, met minder, de ander, als Woj- ciech Jaruzielski, met een beefje meer succes. De Hongaren hadden met hun 'Oktober 1956' nog veel minder geluk. Ook in Honga rije ging het om democratise ring. doch de Hongaarse com munistische partij verloor al direct de greep op de gebeur tenissen en de nieuwe demo cratische regering maakte de begrijpelijke doch fatale ver gissing het uittreden vam Hongarije uit het een jaar te voren tot stand gekomen Warschaupact aan te kondi gen. Het daaropvolgende Sov- jetrussische ingrijpen liet ook van de socialistische hervor mingen weinig over en Hon garije moest weer bij nul be ginnen. De meest vergaande revo lutie binnen het socialistische systeem vond plaats in Joego slavië, waar na de breuk met Moskou in 1948 het arbeiders zelfbestuur een stap op weg naar economische democrati sering betekende. En de eco nomische decentralisatie maakte het scheppen van meer politieke vrijheid voor de burgers onvermijdelijk. De Tsjechoslowaakse her vormers spiegelden zich vooral aan de Joegoslavische communisten en hun be knopte actieprogramma 'De weg van Tsjechoslowakije naar het socialisme' was een aangepast uittreksel van het tweehonderd pagina's dikke Joegoslavische 'Ljubljana- programma' uit 1958. Welk model van hervor mingen men ook neemt, het Poolse, het Hongaarse, dat van Tito, van Dubcek of van Gorbatsjov, zij hebben alle gemeen, dat zij altijd door Alexander Dubcek economische omstandigheden worden afgedwongen. De factoren die in de tweede helft van de jaren zes tig in Tsjechoslowakije tot het plan voor ecohomische her vormingen leidden waren de zelfde als die "Welke Gorbats jov tot zijn perestrojka-ideeën brachten. In beide landen was het verouderde bureaucrati sche planeconomische sys teem niet in staat om een mo derne technologische en marktgerichte produktie te garanderen. De centralisti sche planning moest plaats maken voor een op het pro fijtbeginsel stoelend en zelf standig produktiebeleid van de bedrü ven. De Praagse Lente en pere strojka putten uit dezelfde in spiratie. Evenals Dubcek wil ook Gorbatsjov socialisme verbinden met democratie. In de praktijk betekent dat meer efficiency, een grotere pro- duktiviteit van de economie en intensievere deelname van de burgers aan het politieke en maatschappelijke leven. „Wij zien het socialisme als een staatsorde van het echte, werkelijke humanisme waarin de mens inderdaad de maat van alle dingen is", zei Gorbatsjov in zijn toespraak tot de partijconferentie. Het zelfde bedoelde Dubcek wan neer hij over „socialisme met een menselijk gezicht" sprak. Er zijn echter ook verschil len. Tsjechoslowakije is een klein land met slechts twee volkeren, Tsjechen en Slowa- ken, maar het kan bogen op een rijke democratische tra ditie. De Sovjetunie daarente gen is een supermacht met meer dan honderd nationali teiten die op enkele uitzonde ringen na nooit democratie hebben gekend. Van des te meer belang is het, dat na de mislukte her vormingen van Hongarije en Polen in 1956 en van Tsjecho slowakije in 1968 nu het ini tiatief uit het Kremlin komt Want ongeacht hoe Gorbats jov zich daarover uitlaat be tekent zijn perestrojka in feite een rehabilitatie van de Praagse Lente. Twintig jaar geleden heeft Grote Broer een experiment vernietigd waar aan hij zich nu zelf waagt Gorbatsjov hoeft echter niet bang te zijn voor een militaire ingreep van Praag, Warschau of Budapest, doch hoogstens voor de tanks uit zijn eigen Moskou. Want Dubceks erfe nis is nog steeds omstreden. MET uw visie in De Stem Commentaar van 30 juli j.l. en de reactie daarop van J. Ottens in De Stem van 3 augustus ben ik het in zoverre eens, dat ook ik vind dat er een algemene Euro pese taal zou moeten zijn. Maar bepaald oneens ben ik het met uw conclusie dat het Esperanto onbruikbaar zou zijn voor dit doel. Die lijkt mij nergens anders op geba seerd dan op het blote feit dat deze taal verhoudings gewijs door weinig mensen gebruikt wordt. Esperanto, bestaande uit componenten van Engelse, Duitse, Franse en Latijnse origine, is een kunstmatige taal, zonder enige politieke of culturele gebondenheid. Een taal bo vendien die niet moeilijk te leren is, vooral omdat de taalregels geen enkele uit zondering kennen en uiter mate logisch in elkaar zitt- ten. Bovendien klinkt Espe ranto niet onwelluidend, in elk geval heel wat mooier dan het geknauw dat som- mige Amerikanen ten ge hore plegen te brengen. An ders dan uw commentaar en bovengenoemde heer Ot tens, die de Europese Com missie het wiel opnieuw wil laten uitvinden, lijkt Espe ranto mij het aangewezen Europese communicatie middel voor de toekomst. Breda W.L. Giesing Waarom spreekt u in De Stem Commentaar van 30 juli jl. denigrerend over Es peranto als de 'geflopte kunstmatige wereldtaal, die slechts door een paar mil joen mensen wordt gespro ken'? Omdat je met Engels in het gewone dagelijkse leven in Frankrijk of Duitsland of Italië of Spanje nauwelijks terecht kunt, is Engels daarom toch nog geen ge flopte taal. Waarom zou Es peranto niet lijden onder dezelfde gemakzucht waar- Van in vele landen zowel de moedertaal als vreemde ta len slachtoffer zijn? Terecht moet meer geld beschikbaar worden gesteld voor taal en cultuur, maar een meerderheid van de Europeanen veeltalig ma ken is een kwestie van ge neraties - zo het al ooit lukt - en biedt geen oplossing op redelijke termijn. Gemeen schapsgelden besteden aan het maken van een nieuwe kunstmatige taal, speciaal voor de EG-bevolking, zoals de heer Jan Ottens in De Stem van 3 augustus j.l. voorstelt, lijkt mij een vol komen onverantwoorde uit gave. Waarom opnieuw het wiel uitvinden? Esperanto kan, bij wijze van spreken, zo van de plank genomen worden en voldoet aan de eisen die de heer Ottens stelt en aan veel meer. Esperanto is samengesteld uit elementen ontleend aan de voornaamste Europese talen. De woordstammen, prefixen qn suffixen zijn voor een groot gedeelte af komstig uit de romaanse ta len, voor een kleine gedeelte uit de germaanse talen en voor een klein gedeelte uit de Slavische talen. Europe- ser kan het niet. Elke letter wordt op slechts één manier uitge sproken. Esperanto is compleet lo gisch en consequent. Zelf ken ik diverse talen, inclu sief Esperanto, maar de grammatica van deze laat ste is een toppunt van een voud vergeleken met de na tuurlijke talen; Esperanto kent geen uitzonderingen! Esperanto is door zijn sys teem van stammen, voor voegsels en achtervoegsels uitermate eenvoudig en flexibel. Er is mijns inziens geen enkele steekhoudende reden waarom niet iedere Europe aan, die de basisschool heeft afgemaakt, Esperanto zou kunnen leren. Wel een oor zaak: de algemene onwil - om niet te zeggen lamlen digheid - om zich in te span nen vreemde talen te leren hetzij uit chauvinisme, het zij wegens voorgewende on bekwaamheid. Voor wie inderdaad 'geen talenknobbel heeft' maar toch binnen het toekomstige Europa wil of moet commu niceren, is Esperanto de simpelste en snelste oplos sing. Zoals altijd, wat de boer niet kent dat lust hij niet. Hoeveel van onze eurocra- ten, op weg van hun hoofd steden naar Brussel, Lu xemburg of Straatsburg, of omgekeerd, hebben ooit een Esperanto-grammatica of - woordenboek ingekeken? Een uurtje lezen in de com fortabele vervoermiddelen waarin zij zich verplaatsen, zou het budget van de EG met vele miljoenen ecu's verlagen. Thatcher, Delors en ook Ruding moesten wa tertanden! Als in de Ver enigde Staten het Engels, in de Sovjet-Unie het Russisch en in China het Mandarin de allen verbindende taal is, waarom dan niet in de EG het Esperanto? Ben benieuwd. Geertruidenberg W. Th. J. J. Kaptein IN principe ben ik geen be wonderaar van de paus, maar ik deel zijn bewonde ring voor Nelson Mandela, en dus zoals de heer Nelen uit Kruisland terecht op merkt, ook voor het geweld. Tot 1964 heeft het ANC ge probeerd langs legale en/of burgerlijke ongehoorzaam heid, althans zonder geweld de vrijheid voor het niet blanke gedeelte van de be volking te bereiken. Eerst toen de regering overging tot een vertoon van macht om de oppositie tegen haar politiek te breken besloot het ANC geweld met geweld te beantwoorden. Wat de heer Nelen onder niet-mar- xistisch vrijheid verstaat, weet ik niet, maar dit is ze ker niet het beroven van de meest elementaire mensen rechten zoals nu in Zuid- Afrika plaats vindt. Chaam J.Reith Scho In de jaren negentig moeten die in West-Europa van de fa! aan strengere normen voor de Professor H. van Bekkum van de Technische Universiteit in Delft stelt echter de vraag of er wel voldoende katalysatoren gemaakt kunnen worden, om dat een van de onontbeerlijke grondstoffen, platina, schaars aan het worden is. De nu al sterk toenemende vraag naar autokatalysatoren doet een flinke aanslag op de in de we reld aanwezige voorraden pla tina. Er is eenvoudig niet genoeg platina voorradig om op den duur de vele miljoenen auto's van een katalysator te voor zien. Daar komt volgens de hoogleraar in de organische chemie nog bij dat het metaal als gevolg van de schaarste steeds duurder wordt. De kata lysator wordt daardoor onbe taalbaar. Er zal gezocht moeten wor den naar een andere katalyti- sche stof ter vervanging van platina, zegt de chemicus, die dit ook om nog een andere re den verstandig vindt. Zolang de autofabrikanten platina in katalysatoren blijven gebrui ken, wordt deze tak van indu strie steeds meer afhankelijk Van Zuidafrika. Dit land is de grootste leverancier van het AMERIKA LAAT Europa en Japa| onheilstijding is dan doorgaans panners gaan óf meer betalen defensie óf wij trekken een deel vi Deze waarschuwingen komen j Wereldoorlog met de regelmaat i komen ook steevast uit de hoel heeft er nooit lang wakker van ga sche stokpaardje', werd meestal Het verleden geeft Europa geli| Zaken onder Truman, Dean Achq de 'Amerikaanse troepen zeker i tioneerd zullen blijven'. In de jard Mansfield voor een reductie van': in Europa en in de jaren tachtig probleem verscheidene keren oq kregen nooit een poot aan de gr het argument, dat de gemeensclj en Europa en die van Amerika s den, als tienduizenden GI's uit 1 zouden worden teruggetrokken. De tijden zijn echter sinds de k reldpolitieke toneel drastisch vel geeflijker houding van Moskou, in dere ontspanning) heeft de Com het Amerikaanse Congres haar] bondgenoten geplaatst. En Eurog deze keer weer zijn schouders Democratisch stokpaardje. i EUROPA ZIT zit echter helaas I zijn defensieproblemen betreft, woord op het bombardement aa len die in Moskou worden afgesd het maakt een deprimerende ind, I en visie en levert slechts defensie Gorbatsjov is Europa en de j nantie, ver tegemoetgekomen. blokkades bij de zich al 15 voortl kingen in Wenen opgeruimd. De van het Westen) in een bredere verzoek van het Westen over e pc]?e Oceaan tot de Oeral'. De kelblok. De Russen zeiden: korrk Westen zei jaren: het conventiol is te groot. Jaren een onbespre I pen opening door te verklaren: bouwen. I.fpur°Pa en zijn strategen zijnl I willen, maar weten niet wat ze 1 laatste Navo-top in Madrid. Dal voortdurende overwicht van de I gers. Zeker, het is een moeilijk prol I JjSbeid' is, als dat ingeschat ml uosten. Het getuigt aan Westeil 1 inventiviteit en flexibiliteit om qf met dooddoeners. Die man hef Kr|mpen °m de Russen een bota Misschien dat er wat bewegil ten aan Westerse kant, nu in W oare land in de Westerse defei r®r ®en 'Europees totaalconcd Amerikanen beginnen ongeduj aat. In West-Duitsland wordt c „®n l!nan die haast heeft - nog sluiten voordat hijl 9aat opruimen. 1

de Stem | 1988 | | pagina 2