Folder jongens gaan op Hawaïaanse toer Vette jaren Snorrenfeesten lijken voorbij Voorwaardelijk cel voor brandstichting Hack in hoofdbestuur Bond Gepensioneerden PLAATSELIJK NIEUWS SYMPOSIW RABOBANK HONTENISSE OVER RAPPORT AGRARISCHE HOGESCHOOL 4 §g: CITROËNA de_stem Gehandicapten Z.-Vlaanderen naar Brugge DE STEM v/sl ZEELAND 2 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 U 37.50 :ts aan te doen is. doen. oor begrip te tonen, e hand uit te steken, slechtziende aan s bij de Nederlandse Slecht- 00 GH 1 S3 11 41. langrijksteconi n - - van agrarisch-Tontenissedat morgen centraal staat tijdens 1 inKloosterza/ie. ronservatisme/üreigt volgens de samenstellers het be nutten van wadegelijk aanwezige kansen voor de toe komst in de wX te staan. Men&liteit Impuls Kwaliteit Niet gebonden Bedreiging W. DE BLOCK I Kantoren Clinge St.-Jansteen Lamswaarde Hengstdijk Hulst Kioosterzande A1J T22 Vismarkt 1 4561 AZ Hulst Tel. 01140-14871 all-in Sombere toekomst boeren' Van onze verslaggever HONTENISSE De boeren in Hontenisse en om geving staan w>r moeilijke jaren. Dat is de be- lusie uit het rapport 'De toekomst Het onderzoekt in opdracht van de Rabotspk uitgevoerd door de Agrarfche Hogeschool Delft, en lijkt de boeren som bere perspect^en te bieden. Uit een enquêf die als een van de informati#ronnen van de samenstelleniiende, blijkt dat de boeren ze} ook weinig ver trouwen helpen in de toe komst. Maai/liefst 42 procent van de boem denkt binnen nu en vijf jaareen streep te moe ten zetten cader hun bedrijf. pekers zijn teleur- de geringe deel- t enquête. Ze kun- hand van terugge- rnulieren alleen in- „i geen harde feiten TO6„ j De resultaten hoe ven ook iet representatief te zijn voorfhet hele gebied. Er zijn in Bfntenisse 239 boeren bedrijven waarvan 170 zich op akkerbmv richten. ren, maar er moet zo mee ge stopt kunnen worden. Toch staan er in het rapport ook goede kenmerken van de boeren. Zo zijn ze 'goed en ac tief bezig om de kennis op peil te houden'. Ze nemen deel aan veel cursussen, en zijn veelal lid van studieclubs en stands organisaties. Maar desondanks bestaat de indruk dat er een 'koning op eigen erf' mentali teit bestaat. De onde gesteld ov name aanj nen aan stuurde fq drukkeni weergevei Het raj^ kritiek! agrarifl decoiï' houdinj drijfsM ort is niet zuinig met J>p de houding van de zelf. Zo luidt een van sies: „De afwachtende van de oudere be- ofden is wat betreft het van neveninkomsten zeker leen stimulans". Er zijn 1 gebied rond Hontenisse pl kleine bedrijven (bijna pal kleiner dan vijftig Je) met oudere bedrijfs- jen. Omdat veel grond in I is, bezitten zij geen on- anden om geld voor inves- gen te krijgen. Maar ook ehoudende mentaliteit in gebied werkt niet in het deel van agrarisch Honte- onderzoekers melden on- derlmeer dat de boeren 'zoe- pe zijn naar alternatieven', met een 'typisch afwach- pe houding', 'huiverig ten zien van grote investerin- Ze stellen verder dat bte risico's nomen niet in de ird van de boeren ligt'. Men 1 wel nieuwe dingen probe- Die kennis van zaken en het feit dat er in de streek een grote verscheidenheid aan gewassen wordt verbouwd, bieden de boeren de mogelijkheid in de toekomst kwaliteitsprodukten te verbouwen. Iets waar vol gens de Agrarische Hogeschool behoefte aan is. Als in 1992 de grenzen binnen de Europese Gemeenschap verdwijnen, krijgt de economie immers een grote impuls, stellen de onder zoekers. Het gevolg is dat de vraag naar hoog kwalitatieve produkten stijgt. 'Niet meer, maar beter' is de slogan die de Nederlandse boer voor ogen moet houden. Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen is wat dit betreft goed voorbereid. Minder kansen bestaan er voor het ontplooien van neven activiteiten die extra geld in het laatje kunnen brengen. Een andere baan is gezien de werk loosheid moeilijk te vinden. De vaste oeververbinding over de Westerschelde kan daar mis schien verbetering in brengen. Ook de recreatie biedt volgend het rapport weinig perspectie ven omdat die zich voorname lijk in West-Zeeuwsch-Vlaan deren afspeelt. Het opzetten van een andere bedrijfstak is een goede moge lijkheid. Bijvoorbeeld de volle- grondsgroenteteelt die de laat ste jaren in Hontenisse flink is gegroeid. Verdere groei kan er slechts in beperkte mate zijn, steUen de onderzoekers, van wege de lange afstanden naar r'*-- K- It Het rapport van de hogeschool is niet mals in zijn kritiek op de boeren. Zo zouden boeren meer open moeten staan voor samenwerking met collega's, bij rooiwerkzaamheden bijvoorbeeld. - foto de stem cor j. de boer de veilingen in Breda en Ba- rendrecht, de onbekendheid met de gewassen en de slechte zoetwatervoorziening. In het rapport staat dat de boeren in de provincie Zeeland per jaar dertig tot veertig miljoen gul den aan inkomsten missen door de slechte zoetwatervoorzie ning. Het vinden van alternatieve gewassen past ook prima in de 'niet meer, maar beter' filoso fie. De kleine akkerbouwers in Kioosterzande hebben ervaring met een veelheid aan gewassen en zijn vanwege hun kleine omvang flexibel genoeg om zich op andere produkten te richten. Als kwaliteit inder daad ook meer geld opbrengt, zien de onderzoekers zeker mo gelijkheden, zeker gezien de beschikbaarheid van arbeids krachten. Opmerkelijk is dat de onderzoekers vinden dat de boeren zich met deze alterna tieve gewassen voornamelijk op België moeten richten. Na 1992 is dit land immers de voor naamste concurrent. De studie clubs zijn een uitstekend plat form om de ervaringen met het nieuwe werk aan elkaar door te geven en te bespreken. Voor de kleine bedrijven, waar bovendien vergeleken met de rest van Nederland veel mensen werken, is het volgens de Agrarische Hogeschool noodzakelijk om kosten te be sparen. De boeren in Honte nisse denken volgens het rap port echter niet commercieel genoeg. Loonwerkers en sa menwerking kunnen een aar dige duit in het zakje schelen, maar krijgen te weinig aan dacht. Uit de enquêtecijfers blijkt dat minder dan een derde van de boeren met anderen samen werkt. Degenen die het doen, zeggen dat ze het doen om de kosten te verlagen. Als redenen om niet samen te werken wor den argumenten genoemd als 'ik pas niet bij de andere be drijven in de omgeving', 'ik wil niet gebonden zijn' en 'mijn be drijf is te klein, dus samenwer ken is niet zinvol'. In de meeste gevallen stelt de samenwerking niet eens veel voor en beperkt ze zich tot en kele activiteiten. Echte combi- natieverbanden zijn er weinig, en vooral bij het rooiwerk valt dit op. Wel zijn er veel loon werkers actief in de teelt van aardappelen, suikerbieten en erwten. Een kwart van de boe ren die de enquête invulden ziet samenwerking als middel tot kostenbesparing. OpvaUend vinden de makers van het rap port het dat elf procent 'meer eigen mechanisatie' noemt als manier om de kosten omlaag te brengen. In het onderzochte gebied is vierenzestig procent van de be drijven kleiner dan dertig hec tare. Veel bedrijven willen be lemmering, ontstaan door het EG-beleid dat voor hen een be dreiging vormt, omzeilen door te vergroten. Het rapport ver taalt dit naar Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en stelt dat zeven tig bedrijven hun activiteiten moeten beëindigen om grond vrij te maken voor de anderen. „Voor de agrarische onderne mer is er echter op dit moment weinig of geen aanleiding om het bedrijf te beëindigen", luidt de conclusie. „Het alternatief ontbreekt voor hen". Het symposium in Zaal van Leuven begirrt-morgen, woens dag 10 augustus, om 14.00 uur, en duurt tot ver in de avond. Alleen leden van de Rabobank, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en geïnteresseer den <he aan het onderzoek heb ben meegedaan zijn uitgeno digd. Op de agenda staan onder meer diverse lezingen en een forumdiscussie. n onze verslaggever INGSTDIJK- Carnavalsvereniging De Polderjongens i|it Hengstdijk ïoudt zaterdag 13 augustus de traditionele rommelmarkt. De spulletjes worden uitgestald in gymzaal De Schuur in <e Kievitstraat waar belangstellenden van 10.00 tot 16.00 uir terecht kunnen. De opbrengst is bestemd voor de bouw vin een carnavalswagen. Lie Poldeijonges maken het Idie dag extra aantrekkelijk Ivoor bezoekers.De hele dag is Ihet rad van Avotuur. De moe- |ders van de jngens bakken rafels. Er word een terras in- gericht in Hawiaanse stijl. De spullen oor de rommel- narktzijn het fgelopen week- lend opgehaaldOndanks dat er |de afgelopen jren een enorme ename van rommelmarkten lis gekomen hjken er nog ge- jnoeg oude sullen onder de I mensen te zii. Eddie de Kort, leen van c organisatoren: I „Elke keer 'eer lukt het om I genoeg bij «aar te halen. We I mochten dei keer bijvoorbeeld een heel huis leeg halen. Dan schiet het op". Zaterdag houden de Polder jongens ook de trekking van de steunloterij. (ADVERTENTIE) Autobedrijf Tivoliweg - Hulst Tel. 01140-12058 i dagblad yog zuidwest nederland Terneuz/, Hulst en Goes. Mressefm telefoon- Jnummejbp pagina 2. Dpeniifstijden: p.30-1130/13.30-17.00 uur. RedaJe Tern«en: Rein van der Helmpditie-chef), Romain l/an Bmme, Frank Deij, Lonlvan Gremberghe, I lont Verstraten, Cor de P°to), Ton Koomen I Jan Jansen. [Eugène Verstraeten, Hrommelen. Adftlentie-exploltatle IMpcteur Zeeland: IC.Jbnu, privétel.01150- Van onze correspondent HULST - De Gehandicap ten Organisatie Nederland (GON), afdeling Zeeland, gaat zaterdag 27 augustus op reis. Dit keer wordt het reisdoel Brugge, waar het Boudewijnpark als eerste programmapunt is opgeno men. Daar wordt een dol- fijnshow bekeken en om on geveer 12.30 uur wordt een koffietafel gebruikt. Na de middag wordt de stad per bus bekeken onder leiding van een gids. Als het goed weer is kan men in Brugge zelf ook eens eens rondneuzen. De dag wordt besloten met een diner in Ter Schorre te Maldegem, om daarna via de kust terug naar huis te rijden. Men kan zich voor deze reis nog tot 15 augus tus opgeven. Van onze verslaggever KRUISPOLDERHAVEN - De Snorrenfeesten in Kruis polderhaven trokken dit jaar heel wat minder bezoe kers dan de vorige jaren. Desondanks is de feesttent de afgelopen dagen toch iedere keer met zo'n vierhonderd mensen redelijk gevuld geweest. P. de Maat, een van de orga niserende snordragers, wijt de tegenvallende belangstel ling aan een aantal factoren. „De vette jaren zijn voorbij", zegt hij. „Het is dit jaar ge woon minder. Uit gesprekken met de orkesten die we dit weekeinde ontvingen, merk ik dat de belangstelling voor dit soort evenementen overal terugloopt. Daarnaast hadden we natuurlijk te kampen met het weer. Het was erg warm. We hadden gehoopt op het einde van de bouwvakvakan tie mensen te krijgen die, na dat ze van hun vakantie naar huis waren teruggekeerd, nog weieens een avondje uit wil den. Dat is niet uitgekomen. Ook de mensen die de hele dag op het strand hadden ge legen, kwamen blijkbaar niet meer". Volgens De Maat gaat de organisatie over een paar we ken vergaderen over vervroe ging van de feesten. De bouwvakantie is misschien niet de beste tijd, denkt hij. De Snorrenfeesten kunnen wellicht al in juni worden ge houden. „Wel moeten we dan de evenementenkalender in de gaten houden en een tijd stip kiezen dat er in de buurt niet iets dergelijks te doen is. We willen met niemand bonje krijgen". De feesten begonnen afge lopen vrijdag met een optre den van de String Band. Za terdagmiddag was er een zes kamp, die de tot nu toe ge bruikelijke touwtrekwed strijden verving. Aan de zes kamp namen acht ploegen deel. Onder tropische om standigheden sjouwden de deelnemers onder meer zand zakken en trokken ze trucks vooruit. De kamp werd ge wonnen door In 't Zicht der Schelde, gevolgd door Abs- dale en Bas Rijk. Zaterdag avond was er in de feesttent een optreden van het orkest The Turbo's. Pastoor Knipscheer ging zondagmorgen voor in een eucharistieviering. De be langstelling voor de sound mix- en playbackshow was groot. Bij de jeugd won een vertolker van Rob de Nijs de playbackshow, en bij de vol wassenen een Nederlandse Madonna. De eerste prijs van de soundmixwedstrijd ging naar José. Iedere deelnemer kreeg een herinnering. Dit jaar waren de weers omstandigheden van dien aard, dat het opstijgen van een heteluchtballon zondag avond geen enkel probleem opleverde. Ruim vijftig oude voertuigen trokken zondag middag veel belangstelling. Ze waren voor het grootste deel afkomstig van de Classic Vehicle Club Zeeuwsch- Vlaanderen. Tevens was er een optreden van een rock 'n roll band. Gisteren stond er overdag nog een schieting en een kaarting op het programma. Het orkest Amber sloot de zesde editie van de Snorren feesten gisteravond af. De verkiezing van de mooi ste snor werd gewonnen door Paul Koelega van snorren- club 't Barbiertje uit Axel. Tien dames uit het publiek waren van oordeel dat alle andere snorren het tegen diens snor moesten afleggen. Zeskamp onder haast tropische temperaturen. De deelnemers bleven er vro lijk onder. - foto de stem/corj.de boer KAARTING - In gemeen schapshuis Malpertuus hield de Katholieke Bond voor Ouderen een kaarting waar aan 52 personen deelnamen. De leiding was in handen van Frans Plasschaert. Uitslag: 1. A. Pieters, Axel; 2. A. Rottier, Clinge; 3. mevrouw Van den Hemel, Terneuzen. Stand kampioenschap: 1. A. Rottier, 2. A. van Hoye, 3. E. van Voo- ren. TOERNOOI - Tennisvereni ging Game'78 hield een ont- moetingstoernooi met Hulster Ambacht uit Hulst. Hieraan namen zestig personen deel. In totaal werden 88 wedstrij den gespeeld, waarvan er vijftig door Game'78 werden gewonnen. Voorzitter Frans Strooband overhandigde aan Roland Renique een beker. Renique schonk aan Game'78 een Reynaert-beeldje als her innering. REIS - De Algemene Neder landse Bond voor Ouderen houdt dinsdag 23 augustus een reisje voor haar leden naar het bloemen- en vogel park Avifauna, gecombineerd met een bezoek aan Alphen aan de Rijn en Gouda. De eer ste halte in in Clinge om 07.00 uur, daarna volgen de kerk in Clinge, Zeegat, kerk Hulst, paters Maristen, Dullaert, Kapellebrug, Koewacht, Hei kant en St.-Jansteen. Men verwacht om 22.00 uur terug te zijn. Opgave is nog moge lijk tot 16 augustus. KAARTING - In zaal De Troubadour werd een kaar ting gehouden waaraan 38 personen deelnamen. Uitslag: 1. R. Linthout, 2. mevrouw Sturm, 3. E. Sturm. BINGO - De Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen houdt donderdag 18 augustus een bingomiddg in gemeen schapshuis De Warande voor iedereen boven de vijftig jaar. Er zijn mooie prijzen te ver dienen en de bingo begint om 13.30 uur. ST.-JAN - Een zestal van schuttersvereniging St.-Jan treedt donderdag 11 augustus in het strijdperk voor de fi nale van de supercup van de Zeeuws-Vlaamse Bond vor Wipschutters. Vanaf 19.00 uur wordt op het schuttersterrein van Axel gestreden om deze cup tegen zestallen van West- •ndaÊpeoen. Gilze-Rijen. Schut- terskoning 1988 R. van Essen vertegenwoordigt zijn" iverV3 eniging zaterdag 13 augustus op de konings- en keizers- schieting van de Zeeuws- Vlaamse Bond in Hulst. Zon dag 14 augustus wordt vanaf 10.00 uur de Wilhelminaschie- ting gehouden op het terrein van St.-Jan. Vrijdag 19 augustus: avondschieting, aanvang 19.30 uur. Hierbij wordt een medaille geschon ken aan het grootste peloton. 26 Augustus: verbroederings- schieting St.-Janteen-Kem- zeke; 27 augustus: publieke schieting, aanvang 14.30 uur. WILHELMINASCHIETING - Schuttersvereniging St.-Jan houdt zondag 14 augustus de jaarlijkse Wilhelminaschie- ting, een blokschieting, aan vang 10.00 uur. Inschrijven is mogelijk tot 13.00 uur. GAAIBOLLEN - In zaal De Lamsoren werd een gaaibol- ling gehouden waaraan 41 personen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: P. Dankaert; rechter zijvogel: A. Durink, beiden Lamswaarde; linker zij vogel: A. Mortier, Stekene; grootste aantal (7): S. de Ko ning, Lamswaarde. KAARTING - In zaal De Lamsoren werd een kaarting gehouden waaraan 44 perso nen deelnamen. Uitslag joke ren: 1. mevrouw Van Dijk, Vogelwaarde; 2. mevrouw Domines, 3. mevrouw Elsink, beiden Hulst. Bieden: 1. me vrouw Van Goethem, Hulst; 2. P. Schelfhout, Lams waarde; 3. L. van Cadsand, Axel. GAAIBOLLEN - Op recrea tiecentrum De Vogel werd een gaaibolling gehouden waaraan 69 personen deelna men. Uitslag: hoge vogel: W. Zwaans, Terneuzen; rechter zij vogel: F. Freyser, Hulst; linker zijvogel: F. Saldien, Hengstdijk; grootste aantal (7): J. Neus, Antwerpen. SURFEN - Op recreatiecen trum De Vogel werd een surf- wedstrijd gehouden waaraan 22 personen deelnamen. Uit slag 7-14 jaar: 1. Johan van Drongelen, Axel; 2. Edgard Buys, Oudenbosch; 3. Roel van de Laan, Terneuzen. 15- 35 jaar: 1. Gunther de Wit, St.-Gillis; 2. Stijn Beernaert, Torhout; 3. Luc Ruben, Kioosterzande. 35 jaar en ouder: 1. Ludo Schnieders, Mechelen. BINGO - Op recreatiecen trum De Vogel werd een bingo gehouden waaraan 250 personen deelnamen. Uitslag: 1. M. Verbist, Terneuzen; 2. mevrouw Van Goethem, Waasmunster; 3. mevrouw Oosterbos, Terneuzen; 4. R. Reunink, Kioosterzande. KAARTING - Op recreatie centrum De Vogel werd een kaarting gehouden waaraan 79 personen deelnamen. Uit slag jokeren: 1. mevrouw De Saeger, Peurs; 2. mevrouwe Van Goethem, Hulst; 3. me vrouw Sponselee, Axel. Bie den: 1. mevrouw Lucasse, Kioosterzande; 2. mevrouw De Deyn, Axel; 3. R. Thille- man, Nieuw-Namen. BINGO - In zaal 't Jagershuis werd een bingo gehouden waaraan tachtig personen deelnamen. Uitslag: 1. W. Apers, Kieldrecht; 2. me vrouw Van der Hooft; 3. me vrouw De Kort, beiden Hengstdijk. KAARTING - In zaal 't Ja gershuis werd een kaarting gehouden waaraan 42 perso nen deelnamen. Uitslag bie den: 1. O. Commerce, Hengst dijk; 2. E. Destombes, Sluis kil; 3. J. Zwanrtelê,- Terneuzen. Jokeren: 1. mevrouw Domi nes, Hulst; 2. mevrouw Pau wels, Kioosterzande; 3. me vrouw Lernout, Heikant. KAARTING - In zaal De Smidse werd een kaarting ge houden waaraan 40 personen deelnamen. Uitslag: 1. C. van Hooye, 2. A. Esseling, 3. H. van Riet, allen Hulst. KAARTING - In zaal De Smickel werd een kaarting gehouden waaraan 38 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. W. Roelands, 2. J. van de Voorde, 3. mevrouw Roelands, allen Hulst. KAARTING - In zaal De Rei zende Man werd een kaarting gehouden waaraan 34 perso nen deelnamen. Uitslag bie den: 1. H. van de Berg, West- dorpe; 2. C. de Deyn, Hulst; 3. mevrouw Hiel, Kioosterzan de. Jokeren: 1. mevrouw De Waal, 2. P. van Vooren, bei den Ossenisse. Hij volgt hiermee de heer N.V. Eekman uit Hulst op die, na ne gen jaar deze functie te hebben vervuld, statutair niet meer Van onze verslaggever AXEL - Dit jaar zal de oud-burgemeester van Axel A. Hack worden gekozen tot rayon-hoofdbestuurslid van de Nederlandse Bond van Gepensioneerden. herkiesbaar is. Alle Zeeuwse afdelingen van de bond hebben ingestemd met de kandidatuur van Hack. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De meervoudige strafkamer in Middel burg heeft een Axels echtpaar wegens brandstichting ver oordeeld tot twee maanden gevangensstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en zestig uur dienstverle ning. Als bijzondere voorwaarde stelde de rechtbank dat het echtpaar contact met de reclassering dient te onder houden. Vorig jaar december stichtte het echtpaar brand in zijn wo ning met de bedoeling om via de inboedelverzekering geld op te strijken. De vrouw ver klaarde twee «weken geleden Jjrandstichting. voor de rechtbank de brand 'uit liefde voor haar man te hebben gesticht'. Deze was op de hoogte van de opzettelijke

de Stem | 1988 | | pagina 11