Israël met mond vol tanden na besluit Husayn iNiema NA VERBREKEN BANDEN TUSSEN JORDANIË EN WESTOEVER Nederlanders vermoordden samen Italiaanse schipper RIET UI 1 PARTEM FINANCIËI BUITENLAND CÉ-DIRECT Rechtbank c Positief vredesoverleg over Zuidwest-Afrika MSTERDAMS DE STEM BUITENLAND ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1988 Geldkraan Schoolboeken Vraag Annexatie Openingen VERRASSENDE VENDING IN CATAMARAN-ZAAK Opnieuw Ira-aanslag op Britse leger NIEUWSOVERZICHT Sovjets ontruimen Afghaanse stad Sica nieuw hoofd maffiabestrijding ;NLQ - Op de prikborde Alitalia Is lOcé-vestigingen hangt .directionele mededeling 1 Geruchten volkomen uit de pen. Océ is met niemand in overname of fusie; Océ is flaarover benaderd en Océ ilannen in die richting". 31av van der Grinten, lid t Bestuur van het kopieercor Troepen bedwingen protestacties in Bun Iran-contra-proces in VS uitgesteld Iran bombardeert Iraakse linies leurs blijft riendelijk 5==^Malanje ANGOLA 2) 'Benguela^3^"*iHuambo |1§|: -Menongue >1 ^zrC^hama# Ixangongo I 2| «Ondjiva Cuangar |^^acan0anda;gwa^sdumeb r—V 4^» oo ^Grootfontem o =§==S\NAMIBIË -Walvisbaai :Keetmanshoop -Lüderitz' ZUID& AFRIKAÏ DEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Jordaanse koning Husayn om de 'wettelijke en bestuurlijke banden' met de Westelijke Jordaanoever te gaan ver breken, lijkt zich te ont poppen als een tijdbom on der de verkiezingscampag nes van zowel de Arbei derspartij als het rege rende Likudblok. Vorige week toen het geruch tencircuit over een mogelijke Jordaanse losmaking op volle toeren draaide en ook nog zon dag nadat koning Husayn in een toespraak aan de natie zijn besluit bekendmaakte, daagde de leider van de Arbeiderspar tij, Shimon Peres, Husayn uit 'concrete stappen' te nemen: stopzetting van de salarisbeta lingen aan de ruim 20.000 Pa lestij nen in Jordaanse over heidsdienst, sluiting van de bruggen die Jordanië en de Westelijke Jordaanoever ver binden, intrekking van de Jor daanse paspoorten die nog steeds aan Palestij nen in dit door Israël bezette gebied wor den verstrekt. Peres heeft voor een deel zijn zin gehad, want de afgelopen dagen heeft de ene concrete stap de andere opgevolgd: het Jordaanse parlement is ont bonden waarin vertegenwoor digers van de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever vorm moesten geven aan hun eisen en verlangens. Voortaan zullen zij op een andere manier met Jordanië moeten overleggen en als het aan Husayn ligt, hoe dan ook via de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO. Verder is het Jordaanse econo mische ontwikkelingsplan voor de Westelijke Jordaanoever geschrapt. Dit is een minder drastische stap dan het lijkt: omdat de Israëliërs economisch de dienst uitmaken in het ge bied, had het nooit meer kun nen worden dan een kanaal voor financiële liefdadigheid die de onderontwikkeling van de Palestijnse activiteiten in het gebied alleen maar ver sterkt zou hebben. Er is nog met geen woord ge rept over het dichtdraaien van de geldkraan naar de meer dan 200 Jordaanse liefdadigheids instellingen in het gebied, naar de kamers van koophandel, de Palestijnse vakbonden en be roepsorganisaties en niet te vergeten de gemeentes. Ook is er nog niets gezegd over de toe komst van de Jordaanse bij drage aan het hulpfonds dat in 1980 samen met de PLO werd opgezet voor de bewoners van de Westelijke Jordaanoever. Dit fonds heeft tussen 1980 en 1985 ongeveer 750 miljoen gul den naar het gebied gesluist. Het met pensioen sturen van de ongeveer 5.000 Palestijnse ambtenaren die al vóór de ver overing van de Westelijke Jor daanoever in Jordaanse over heidsdienst waren, laat deze Palestijnen niet brodeloos ach ter. Zij zullen een pensioen krijgen, zij het geen riant pen sioen. De 15.000 overige Pales tijnen die Jordanië per 16 augustus zal ontslaan, van wie tweederde alleen al in het on derwijs werkten, zijn voor het grootste deel van hun inkomen afhankelijk van de Israëlische regering. Jarenlang hebben zij van Jor danië een maandelijke toelage van ongeveer 200 gulden gehad op hun zelden aan Israëlische prijsstijgingen aangepaste lo nen. Aan deze groep spen deerde Jordanië ongeveer 140 miljoen gulden per jaar: nog geen 500 gulden gemiddeld per ambtenaar per jaar. Jordanië heeft aangekondigd dat zij, af hankelijk van hun contract, een soort werkloosheidsuuitke- ring krijgen. Voor de ruim 10.000 getroffen onderwijzers hebben zich de afgelopen maanden velen georganiseerd om het onderwijs toch door gang te doen vinden, ondanks de maandenlange sluiting van de scholen en universiteiten door het Israëlische leger, dat enkele maanden geleden van wege die sluiting hun salaris sen tot 'zomervakantieniveau' halveerde. Dat Jordanië zich terugtrekt uit het onderwijs, zal vooral gaan betekenen dat er een alternatief moet komen voor de Jordaanse schoolboe ken met hun Jordaanse taai en geschiedenisonderwijs en de nog op Jordaanse leest ge schoeide examens. Vergeleken met de honder den miljoenen guldens die de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever verloren hebben als gevolg van de opstand, is de klap van de Jordaanse beslis sing minder groot. Veel Pales tijnen staan ook voor grotere Een oudere Arabier in Jeruzalem leest alles over het besluit van koning Husayn. fotoap problemen door de beslissing van de Israëliërs hen te dwin gen belasting te betalen, een beslissing die alle Palestijnen in het gebied treft. Als Palestijnen nu sputteren tegen het eenzijdige, zonder vooroverleg met de PLO geno men besluit, dan is dat vooral omdat zij bang zijn dat het hier niet bij blijft. Als de bruggen naar Jordanië worden gesloten, stort de helft van de Palestijnse export in. Honderdduizenden Palestijnen zijn sinds de oorlog van 1967 over deze bruggen naar familie in Jordanië en de rest van de Arabische wereld gegaan. Lange rijen wachtenden voor de Allenby grensover gang tussen de Westoever en Jordanië nu koning Husayn zijn administrateurs uit de Westoever heeft teruggetrok ken. De grenscontroles verlopen daardoor uiterst moei zaam. foto anp Als Jordanië geen paspoorten meer zou willen verstrekken, kunnen de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever geen kant meer op. Zij zullen dan statenloze burgers worden zo als de Palestijnen in de Gaza- strook en het is dan nog maar de vraag of zij op en neer kun nen blijven reizen naar de olie- staten om daar te werken. Een van de in officiële ver klaringen altijd genoemde re denen waarom Jordanië zijn aanspraken op de door Israël bezette Jordaanoever hand haafde, was de bescherming van de heilige plaatsen van de Islam. Husayn, nazaat van de Profeet Mohammed, heeft deze taak nadrukkelijk niet opgege ven, ondanks zijn even na drukkelijke beroep op de PLO de Jordaanse bestuurstaken zo spoedig mogelijk over te ne men. De PLO blijft uiteindelijk een organisatie - de enige in de Arabische wereld - die staat en moskee gescheiden houdt, hoe wel dat minder is geworden tij dens de opstand. Het Likudblok van de Israë lische premier Shamir heeft al tijd de mening verkondigd dat men over de definitieve gren zen van Israël - alleen die met Egypte ligt vast - 'met staten en regeringen' wenst te onder handelen. Dus niet met een be vrijdingsbeweging zoals de PLO. Hoewel het nog volkomen duister is hoe de PLO onder een Israëlische bezetting be stuursfuncties van Jordanië zou moeten overnemen, staat nu al vast dat het Likudblok niet meer met de staat Jordanië zal kunnen onderhandelen over de toekomst van de Westelijke Jordaanoever. Als de Likud een andere gesprekspartner dan de PLO wil, kunnen zij moeilijk de Palestijnen van de Westelijke Jordaanoever dicte ren wie dat zouden moeten zijn. De Jordaanse beslissing is ook de doodsteek voor ideeën binnen het Likudblok dat met Jordanië een regeling getroffen zou kunnen worden voor de transfer van de Palestijnen van de Westelijke naar de Ooste lijke Jordaanoever. Of de hoop dat Jordanië nog eens een Pa lestijnse staat wordt. Na de beslissing van Husayn heeft Shamir zich triomfante lijk uitgelaten over wat hij ziet als de doodsteek voor de vre- desideeën van de Arbeiders partij, de partij die aan het be wind was toen de Westelijke Jordaanoever werd veroverd onder de leus 'land in ruil voor vrede'. Het lijkt erop dat Sha mir weinig reden heeft tot triomfantelijke uitlatingen, hoe verkiezingsbewust ook. Binnen zijn eigen blok is di rect na het besluit van Husayn aangedrongen op annexatie van de Westelijke Jordaanoe ver. Shamir reageerde niet, al thans niet in het openbaar. Zijn regering reageert ook niet op de Palestijnse opstand die te gen annexatie is gericht. Vroeg of laat zal zijn 'regering van nationale verlamming' zoals sommige Israëliërs het noemen, zich moeten uitspreken over welke definitieve grenzen men wil, voor of tegen annexatie. Jordanië heeft nu eenzijdig de knoop doorgehakt wat de langste grens van Israël betreft en aan Israël en de PLO verder de strijd gelaten over wel of geen Palestijnse staat, wel of geen annexatie. Husayn heeft de laatste ontsnappingsroute van Shamir - uitstel van een beslissing door bilaterale on derhandelingen met Jordanië te eisen - afgesneden. Niet iets om erg verheugd over te zijn en een politieke overwinning eer steklas van de acht maanden oude Palestijnse opstand. De Arbeiderspartij had al enkele weken geleden ex-gene raals die lid zijn van de partij, gevraagd in de komende ver kiezingen te helpen om kiezers uit te leggen hoe het volgens de partij verder moet met de 'vei lige grenzen voor Israël.' Onder het bewind van de Arbeiders partij is weliswaar de slui pende annexatie van de Weste lijke Jordaanoever begonnen, maar officieel wil de partij er nog steeds vanaf. Het gebied zou weer aan Jordanië worden teruggegeven, in ruil voor een deel van het land en andere concessies. Wat nu te doen nu Jordanië het niet meer terug wil heb ben? Al sinds de oorlog van 1967 hebben prominente Arbei derspartijfiguren, van Golda Melr, Moshe Dayan, Igal Alon, Yitzhak Rabin tot Shimon Pe res tevergeefs geprobeerd ko ning Husayn over te halen een bondsrepubliek van zijn land te maken met als een van de twee deelstaten, de Palestijnse Westelijke Jordaanoever. Hu sayn heeft dit idee slechts twee jaar zelf uitgedragen, tussen 1972 en 1974, onder de titel van het plan voor een 'Verenigd Arabisch Koninkrijk.' In 1972 lieten duizenden Pales tijnen het leven tijdens Hu- sayns 'Zwarte September'. In 1974 keerde de hele Arabische top zich tegen Husayn: de Pa lestijnen hadden het recht op een eigen staat onder leiding van de PLO. Het plan werd in getrokken en na de nodige ups en downs verzoenden ook Hu sayn en Arafats PLO zich weer, overigens pas in 1985, toen de twee mannen een ak koord tekenden voor de vor ming van een gemengde onder handelingsdelegatie die naar een internationale vredescon ferentie gestuurd kon worden. De Arbeiderspartij wordt de afgelopen dagen niet moe te benadrukken dat er openingen blijven om met Jordanië te on derhandelen en dat de tijd van noodgedwongen direct onder handelen met de PLO nog niet gekomen is. Zolang de bruggen naar Jordanië open blijven, zo lang Jordanië paspoorten aan Palestijnen blijft verstrekken, zolang Jordanië niet formeel zijn grenzen herziet, is de breuk niet totaal. Maar ook de Arbeiderspartij staat tegen over de kiezers met een mond vol tanden. Land in ruil voor vrede, welk land, hoeveel land, voor vrede met wie? De Arbei derspartij is gedwongen, even als de Likud, met nieuwe, dui delijke antwoorden te komen. Van onze correspondent ROME - Een dramatische wending in de zaak van de 'catamaran-moord', die in Italië de gemoederen al wekenlang bezig houdt. De 34-jarige Filippo de C. heeft de schipper van de catamaran vermoord, met behulp van zijn 16-jarige Rotterdamse vriendin Diane B. Aanvankelijk had Diane alle schuld op zich genomen. Voor de Italiaanse justitie is de zaak opge lost. „De verklaringen van Diane en Filippo stemmen nu met elkaar overeen. Ze passen ook precies in het andere bewijsmateriaal dat we hebben verzameld", zo zei een woord voerder van de justitie. Annarita Curina werd op 10 juni, kort na dat zij met haar catamaran de haven van Pescara verlaten had, met messteken ver moord. Op dat moment waren verder alleen Diane B. en haar Italiaanse vriend aan boord. De Italiaanse schipper had beiden meegenomen omdat zij de lange reis naar het Spaanse Balearen-eiland Ibiza alleen niet goed aandurfde. Na de moord werd het lijk op een anker gebonden en in zee gegooid. Toen enkele weken later vissers met hun netten het anker met het lijk ophaalden, be gon er in het hele westelijke Middellandse Zee-gebied een klopjacht op de moorde naars. Uiteindelijk werden Diane B., haar Italiaanse vriend en Pieter G. in Tunesië gearresteerd. De Rotterdammer G., goed be vriend met Diane en Filippo, had zich enkele dagen na het vertrek uit Pescara bij het tweetal gevoegd. Diane hield in de eerste verhoren steeds vol dat zij de Italiaanse schipper alléén had gedood. Het motief zou jaloezie zijn geweest. Annarita Curina zou geprobeerd hebben haar vriend te verleiden. De Italiaanse autoriteiten hebben van het begin af aan sterk getwijfeld aan de versie die de Rotterdamse opdiste. Diane zou alle schuld op zich hebben genomen om haar vriend te beschermen en omdat zij als min derjarige niet zo zwaar gestraft kan worden. Dat Diane besloten heeft de waarheid te vertellen komt wellicht mede door het be zoek dat zij deze week van haar ouders ont ving in de gevangenis van Casal del Marmo bij Rome. De moord was tot in de punljes voorbe reid. Filippo wilde zich meester maken van een boot om met zijn Diane over de wereld zeeën te gaan zwerven. Daarom wilde hij ook dat Annarita Curina al op tien juni uit Pescara vertrok. De vrouw had nog twee da gen willen wachten omdat haar vriend dan zou komen om de reis naar Ibiza mee te ma ken. Filippo de Cristofaro stond er echter op eerder te vertrekken. Annarita's vriend moest enkele dagen later maar aan boord komen, in de haven van Bari, zo bleef hij volhouden. Uiteindelijk nam Annarita het fatale besluit aan de wens van Filippo tege moet te komen. Dat de Italiaan en zijn Nederlandse vrien din iets in hun schild voerden bleek ook bij het vertrek uit Pescara. Een oom van de schipper legde het gebeuren op video vast. Achteraf vielen de hardnekkige pogingen op waarmee Filippo en Diane er in slaagden telkens buiten beeld te blijven. De in voorlopige vrijheid gestelde Pieter G. zal waarschijnlijk toch voor de rechter moeten verschijnen. De kans is groot dat hem medeplichtigheid ten laste gelegd zal worden. Volgens de Italiaanse justitie was hij er van het begin af aan van op de hoogte dat Filippo zou proberen een boot te stelen. De Rotterdammer moet in Ancona blijven en zich ter beschikking van de justitie hou den. DE Zuidafrikaanse rege ring heeft de leiders van Na mibia naar Pretoria ontbo den waar zij ingelicht zullen worden over het verloop van de onderhandelingen. Zuid- afrika voert in weerwil van een resolutie van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties feitelijk het bewind in Namibia. - kaart carpress GENÈVE (RTR/UPI/ AFP/DPA) - De delegaties van Angola, Cuba en Zuid- afrika zijn het in Genève eens geworden over de stappen die zij zullen nemen om vrede te bereiken in Zuidwestafrika. De onderhandelingen waren 'gedetailleerd, positief en vruchtbaar', zo stond in een ge zamenlijke korte verklaring die vrijdag na afloop van de besprekingen werd uitgedeeld. De afgevaardigden gaven geen nadere bijzonderheden over het afspraken die zij ge maakt hebben. De volgende on derhandelingsronde onder be middeling van de Verenigde Staten zal in de week van 22 augustus beginnen op een nog niet nader bekendgemaakte plaats. DÜSSELDORF (RTR) - Op een Britse legerbasis in Ra tingen in het noorden van Düsseldorf in de Bondsre publiek Duitsland heeft zich vrijdag een zware explosie voorgedaan. Drie militairen en een West- duitse vrouw liepen verwon dingen op. Dit heeft een Britse woordvoerder bekendgemaakt. Aangenomen wordt dat het gaat om een aanslag van het verboden Iers Republikeinse Leger IRA. De ontploffing volgt op een reeks aanslagen door IRA-ter- roristen op Britse militaire in stallaties in Noord-Ierland, Groot-Brittannië, de Bondsre publiek en Nederland. Vorige week ontplofte een zware bom bij een kazerne in het noorden van Londen, waar bij één soldaat om het leven kwam en negen werden ge wond. Op 13 juli ontploften twee bommen bij een Britse kazerne in Duisburg. Hierbij raakten negen personen ge wond. De IRA eiste de verant woordelijkheid voor deze aan slag op. De delegaties keren nu terug naar hun hoofdsteden waar zij de uitkomst van het overleg met hun regeringen zullen be spreken. Op 8 augustus volgt een gezamelijke verklaring over de vooruitgang die is ge boekt in de besprekingen over de onafhankelijkhid van Na mibia en het einde van de bur geroorlog in Angola. Nadat het overleg donderdag met één dag was verlengd ver gaderden de delegaties vrijdag, onder leiding van de Verenigde Staten, meer dan negen uur. De inhoud van de besprekingen wordt zorgvuldig geheimge houden totdat de betrokken re geringen op de hoogte zijn ge steld. De aangekondigde pers conferentie van Chester Croc ker, de Amerikaanse delegatie leider, werd om deze reden ge schorst. Leden van de delegaties had den eerder al laten weten dat de voornaamste punten van ge sprek op de laatste dag van het overleg het staakt-het-vuren aan de grens tussen Angola en Namibia en het tijdsschema voor de terugtrekking van de Cubaanse troepen uit Angola en de Zuidafrikaanse militai ren uit Angola en Namibia wa ren. In een interview voor de Zuidafrikaanse televisie gaf minister van buitenlandse za ken Roelof Botha toe dat er schot zat in de vredesbespre kingen maar hij benadrukte dat een definitieve oplossing voor de kwesties Angola en Namibia nog lang niet bereikt is. WEET U waarom de paus na zijn landing steeds de grond kust? Omdat hij met Alitalia moet reizen! Een grapje dat ik voor het eerst jaren geleden in West- Duitsland hoorde. Nu ik in Rome woon en een gere gelde klant ben van Alitalia moet ik zeg gen dat het allemaal wel meevalt. Als leek weet ik niet of Alita lia veiliger of onveiliger is dan andere luchtvaartmaatschappij en. Het gevoel van enorme op luchting waar het grapje betrek king op heeft, dat heb ik eerder als ik de vliegtuigtrap bereik. Want met Alitalia is er altijd wel wat. Vandaag staken de piloten, morgen het andere personeel aan boord, dan geven de doua niers er de brui aan, dan houdt het personeel van de verkeersto ren een stiptheidsactie. De laat ste grote vertraging Waar ik mee te maken had werd veroorzaakt door een piepkleine bond, die van de mensen die het vliegtuig voltanken. Onlangs werd de president directeur van Alitalia van de ene dag op de andere de laan uitge stuurd. Een cartoonist tekende directeur Umberto Nordio met de koffers in zijn handen. Ach ter hem een juichende menigte: "Eindelijk een vertrek!" Dat geeft de stemming in den lande goed weer. Televisie-beelden van slapende gestrande reizigers en herriënde kinderen behoren tot de dagelijkse ingrediënten van het journaal. Soms pikken de passagiers het niet meer. Nadat hun vlucht naar Napels voor de vijfde of zesde keer vertraging had opge lopen, bestormde een honderd tal woedende reizigers een vlieg tuig op de luchthaven van Mi laan. „Nu vliegen wij!" riepen ze tegen het verbijsterde personeel. De mensen gingen niet weg voordat ze de garantie hadden gekregen dat ze snel zouden kunnen vertrekken. Net als de KLM is Alitalia in handen van de staat. Maar ter wijl KLM een goede, moderne, luchtvaartmaatschappij is, hangt bij Alitalia iets van het ty pisch Italiaanse overheids- sfeertje. Iets van de Italiaanse ambtenaar, de dictator van het loket, die niet van plan is zijn MOSKOU (AFP) - De Sovjetunie heeft vrijdag de troepa rugtrekking uit de Zuidafghaanse stad Kandahar bijna tooid. Op donderdag werd reeds een helikoptereenheid te getrokken terwijl ook de luchtverbinding met Kandahar verbroken. Dit schrijven de Sovjet-partijkrant Pravdaei legerblad Rode Ster. Na de terugtrekking van ongeveer II man gemechaniseerde troepen en parachutisteneenheden er geen Sovjetsoldaten meer in Kandahar en het zuiden Afghanistan', schrijft Rode Ster. De troepen die Kandahar laten, zullen zich bij twee colonnes voegen die op 11 augï het grensstadje Termez in de Sovjetunie moeten bereiken dus Pravda. Na het vertrek van de Sovjets blijven 12.0001 tairen van het Afghaanse regeringsleger en militielede Kandahar achter. ROME (DPA) - De Ro meinse terrorisme-rechter van onderzoek Domenica Sica (zie foto) is vrijdag be noemd tot nieuw super- hoof d maffiabestrijding op Sicilië ter opvolging van po litiechef Pietro Verga van Palermo. Deze trad onlangs af nadat zijn werk als niet doeltreffend werd bekriti seerd. Dit was een uitvloei sel van een heftige crisis binnen de justitie in Pa lermo over de vraag welke strategie het beste is voor de maffiabestrijding. De Ita liaanse minister van Bin nenlandse Zaken maakte vrijdag ook bekend dat er op termijn 300 ambtenaren naar Sicilië worden gezonden o justitiële apparaat op het eiland te versterken. Verder een nieuwe geheime dienst worden opgericht, die gerich" moeten gaan opereren tegen de bendes uit de onderwereld Hans Bos dag te laten verzwaren dooi voetvolk aan de andere zijde] het glas. Wie een binnenla vlucht met Alitalia maakt, het gevoel dat hij verdomd i heeft gehad dat hij mee majl Tot voor kort werd er f noch droog geserveerd. Nui Door Gerard Kessels zowaar een niet-alcohoj versnapering ingevoerd, een zuurtje is dat het enig de gast kan krijgen, ooki neer er in lunch-tijd wordl vlogen en het geknor van del gen dat van de straalmc. dreigt te overstemmen. Heil talia-personeel is vriendelij J wel, maar gezien de ademtf mende service is het duid] dat er niet bepaald onder sj gewerkt wordt. Hoe anders is dat allemaJ buitenlandse vluchten. Dal Alitalia niet meer de kon| van de lucht en moet er knokt worden tegen een J zware buitenlandse concm tie. De gast krijgt vaakl prima hap uit de Italiaanse] ken voorgezet en de service! in niets onder voor die vai| dere maatschappijen. Helemaal luxueus gaat 1 aan toe bij reizen van de p De plaatsvervanger van vertrekt altijd met Alitalia] uit Rome en keert terug i luchtvaartmaatschappij vatl land dat hij bezocht Slechts bij hoge uitzonde worden paus, kardinalen journalisten op de tent meer in de watten gelegd dil de heenreis. Want als Italil ergens iets moois van willen] ken dan lukt ze dat uit dek Ook bij Alitalia. lu ges dooi vaT Je koers van het Océ-aandeel op amse beurs is sinds dinsdag met ulden gestegen. Op het Damrak <j eruohten de ronde als zou Océ doel vername door een buitenlandse geg Worden de geruchten veroorzas kil ging is het net andersom? En vaar? Dat zijn de vragen waar bei en, de Océ-directie, maar ook het pe vorstelen. Dr. Olav van der Grinten begrij mogelijkheid waar de geruchtens (laan komt. Per dag wordt deze we én procent van het totale aantal a erhandeld. Dat is voor een bedri, onderlijk. Vermoedelijk gaat het om een ve oaatschappij of een andere instituti eer die brood ziet in de aankoop. Boor Wim Verwey LET komt inderdaad niet vaak voor, dat een rechter het niét eens is met een uitspraak van de Nationale Ombuds man. In dit geval kwam dat tot uiting bij een ontslagkwestie tussen de werkgever, de heer F. Nieuwenhuys van de ge lijknamige firma en de me dewerker van de afdeling Reclame/Public Relations de heer Poortman. Vanaf het begin van zijn indiensttreding op 1 septem ber 1977 bij Nieuwenhuys BV bleek dat de heer Poortman moeilijk zijn draai kon vin den. Na diens proeftijd kreeg hij eerst twee maal achter elkaar een arbeidsovereen komst voor bepaalde tijd aangeboden, voordat zijn baas met hem een arbeids overeenkomst voor onbe paalde tijd aan durfde te gaan. De heer Poortman werd op verschillende afdelingen van het bedrijf geplaatst, maar nergens voldeed hij echt. Van de zijde van de werkgever werden een aantal pogingen gedaan om hem beter te laten funktioneren. In een brief ge dateerd 2 februari 1981 be vestigt de heer Nieuwenhuys het gesprek dat hij met de heer Poortman heeft gehad. Er zal maandelijks met hem een evaluatiegesprek plaats vinden over de wijze van funktioneren en de houding die daarbij wordt aangeno men. De werknemer tekent een kopie van de brief ten be wijze dat hij met de inhoud accoord gaat. Inmiddels is de heer Poort man op de afdeling Reclame en PR geplaatst. Ook daar RANGOON (REUTER) - In de Burmaanse Rangoon zijn1 dag op grote schaal troepen op straat verschenen om deo te onderdrukken. Dit hebben ooggetuigen gemeld. Vele tif len gehelmde militairen patrouilleerden, op de tweede de afkondiging van de staat van beleg in de hoofdstad, i straten. Duizenden anti-regeringsgezinde demonstrant®] geerden donderdag de staat-van-beleg en gingen, deels ge kerd, de straat op. Volgens het officiële persbureau NAB' den 25 mensen gearresteerd. Ook in Pegu ten noordoosteij de hoofdstad zouden honderden mensen hebben geds streerd. Vrijdag leek het leger de zaak echter onder cont hebben. WASHINGTON (RTR/UPI) - Het begin van het proces Iran-contra-affaire tegen hoofdbeklaagde Oliver Nortij luitenant-kolonel die werkte bij de Amerikaanse Nat' Veiligheidsraad, is vrijdag door de rechter uitgesteld tot' presidentsverkiezingen in de VS op 8 november. Dit bet] dat vice-president Bush als gedoodverfde presidentskan'' voor de Republikeinen niet meer hoeft te vrezen voor ge1 voor zijn campagne van een proces, dat politiek zeker exf zal blijken te zijn. NICOSIA (REUTER/AFP) - Iraanse gevechtsvliegtuigen] ben drie aanvallen uitgevoerd op Iraakse militairen, tan' heden en versterkingen aan het zuidelijk deel van het' Dit heeft radio Teheran verklaard. Volgens Iran leden kezen bij Chazzabeh, ongeveer 370 kilometer ten zuid"! van Baghdad, zware verliezen. De gevechten tussen beid'] logvoerende partijen nemen de afgelopen dagen gestfj sinds een aanval van het Iraanse Bevrijdingsleger (NLA ^STERDAM (ANP) - De Amsterdamse «irs heeft vrijdag de vriendelijke stem- hg van de voorgaande dagen vastge- uden. Toen in de loop van de ochtend v dollar nog wat verder steeg ten op- chte van de gulden nam de stemmings- Jdex de 100-punten grens. De beurs was r™ afwachtend gezien de werkloosheids- «jters die in de VS gepubliceerd zouden «orden. Toen die 's middags bleken mee je vallen leefde in de VS de angst voor in- ■atie en daarmee voor stijgende rente op n onder invloed van lagere koersen op de n markt gingen ook de aandelen in all Street wat terug. Die koersdaling bleek echter beperkt op het Beursplein werd de week dan E, ln een Positieve stemming afgesloten, «meest verhandelde staatsleningen, dat «i zeggen die met een rente tussen 6 en irntNH00,-".' met een lange resterende «»o h, >T st,j9'n9en zien van een tot pee dubbeltjes. De stemmingsindex was fco»H a 5"]? l°9er °P 10°.3. hetgeen KT belan9riJkste aandelen op et niveau zijn van begin vorig jaar. ierdennm!n er 0Me' Ak2° en Unilever toehlh i", meer gewoontegetrouw de Jzetranglijst van de effectenbeurs aan, ao van hel re,a,ie' hoge be un ni, niiljoen aan aandelen om fen •nationals lie,en beschei dt wnT,?Zlen' KLMviel ui' betoon Br /n u 9 van lwee kwartjes op IfchPt^T261 van 6 000 contracten de fnnrtl cern het meest verhan- een nm JP een °Ptiebeurs, waar het nd,o w „Van„50 000 contracten le- 9 toeging. De koersstijging van egovens bedroeg ƒ2,40 op ƒ6420 nieens Kt'8 H°ogovens Amrobank, schadl „°P eP'lebeurs, wat oln Amrobank won ƒ2 met len tSpron9 Wollers Kluwer e 52 ml a erswmst van ƒ3,50 op tni was nfet eT* in dit "«Severscon Uon^^opK001 Gis,"Broca- op r er-

de Stem | 1988 | | pagina 4