r Betere bescherming van consument i ANKZIJ Amerikaanse handelswet nekslag voor vrije wereldhandel! Duitsers niet blij met handelwijze Nederlandse politie even UITBLAZEN ie Stem cc Engelse televisie in DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1988 jpESTEM BINNEr -DESTEM- EUROPESE GEMEENSCHAPPEN PAKKEN PRODUCENT BIJ DE KUIF STERDAM (ANP) - alkaarten van de Po itenland 'fors' aan he' VOLSTREKTE WILLEKEUR GEVREESD BIJ AFKONDIGEN VAN ECONOMISCHE SANCTIES [inister wil iublikatie van Nevenfuncties <ELI WIMKOCK SINDS bij ons 'de ka bel is uitgebreid' (vraag me niet wat dit technisch precies inhoudt) voel ik me een stuk cos- mopolitischer. Dat uit zich voornamelijk in de erva ring dat ik de andere mor gen vaak niet meer weet door welke omroeporganisatie een programma, waarvan nog iets is blijven hangen, werd uit gezonden. Het komt nu regel matig voor dat ik de tv-gids achteraf moet raadplegen om dat na te gaan. Dat was ook daarnet het geval toen ik me aan de tekstverwerker zette om wat na te praten over een docu mentaire die ik donderdag avond zag over de opleiding van jonge kaalgeschoren Rus sen voor het Rode Leger. Dat kaal scheren van de re- cruten gebeurde niet om luizen te bestrijden. Het was ritueel. Het mannetje even een kopje kleiner maken. Ze deden het in elk geval nog in 1983, toen de documentaire-serie 'Comrades' werd gemaakt. Naar onze be grippen verkeerde de oplei dingskazerne nog in de jaren '50. Grote slaapzalen, lange rijen bedjes, twee aan twee te gen elkaar. Daar was een slapie nog wat de naam zegt. Lange dagen, anderhalf uur vrij, van na het - verplicht bekeken - tv- nieuws van acht uur tot 'lichten uit!' om tien uur. Elke ochtend een uur indoctrinatie. Die merkwaardige Russische para- destap, waarbij de benen hoog worden opgeworpen, zodat van een beetje krap zittende broek het kruis scheurt, dateert nog uit de tijd van de tsaren, zo leerde ik. Maar goed, ik keek dus in de gids en zag dat het de BBC was geweest die 'Comra des' had uitgezonden. Afleve ring 4 was het: 'Oorlog en Vre de'. Ik realiseer me dat lang niet iedereen daar naar kijkt en dat is dan nog vriendelijk uitge drukt. De twee BBC-zenders, maar dat zal geen regelmatige lezer van deze rubriek verbazen, vind ik de belangrijkste aanwinst van de 'kabeluitbreiding'. Sky Channel en Super Channel kunnen me gestolen worden, al moet ik daar wel bij aanteke nen dat het nachtelijke Arts Channel op het Sky-kanaal zeer de moeite waard is en soms ook de moeite van het opblijven tot na tweeën. Super Channel zit met de kabelkrant in de hoek waar we bijna nooit komen om dat we er eerst de rode knop van de afstandsbediener voor moeten indrukken. Toen de BBC pas in Neder land te ontvangen was, nog slechts op een paar plaatsen, voornamelijk in de randstad, werden de zenders de hemel in- geprezen. Dat lokte onvermij delijk een tegenbeweging uit van mensen die vonden dat de BBC ook slechte, vervelende en boertige programma's maakt. Dat zal best. Urenlange versla gen van cricket, golf en snooker kunnen mij ook niet boeien, om nog maar te zwijgen van de jaarlijkse wereldkampioen schappen vogelpik. Een tuin- liefhebbersprogramma als Gar- S dener's World, op vrijdagavond in prime time vind ik ook wat vreemd, al moeten we er wel re- JllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlIlllllllllllllllJllllllllllllllDJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllll^ kening mee houden dat het in Engeland een uur vroeger is dan hier en dat zo'n pro gramma ook niet uitgezonden kan worden als de tuinliefheb- bers nog tussen de boonstaken of in hun glass houses staan. Engelse lolbroeken kunnen heel leuk zijn, maar ook stuitend en hun onverwoestbare voorliefde voor travestie kan ik ook niet goed vatten. Maar neem Engels drama, dat we sowieso te zien krijgen omdat onze eigen omroepen niet zonder kunnen. Dan zit er echter wél een Hilversummer tussen die voor je kiest. Met de BBC in huis kies je zelf. Verge lijk de dertig minuten(!) du rende nieuwsprogramma's als The Nine o'clock News (BBC 1 22.00 u onze tijd) en Newsnight (BBC 2 ca. 23.40 u) eens met ons 8 uur-Journaal en met wat er nog over is van de 'actualitei- ten'-rubrieken van de verschil lende omroepen. De documen taires en algemeen informatieve programma's, al of niet met toegevoegde amusementswaar de, zijn hier grotendeels ver drongen door wezenloze spel letjes en kwebbelprogramma's, die ze hardnekkig talkshows zijn blijven noemen. De BBC zendt hele series documentaires uit, waar je soms, natuurlijk niet altijd, met open mond naar zit te kijken. Ik vind de BBC echt een verrij king van het internationale tv- aanbod dat wij via de kabel krijgen. Denk nu niet dat ik daar avond aan avond kri tiekloos van zit te genieten. Be halve naar een van de twee nieuwsshows kijk ik vaak ge noeg niét naar de BBC en als ik kijk erger ik me regelmatig aan Brits chauvinisme, aan de nei ging die ze nog altijd hebben Londen te beschouwen als de navel van de aardkloot en alles op de wereld hun Britse maat staven aan te leggen. Maar ook al dit onaardigs doen ze met groot vakmanschap en tegelijk kunnen ze kritisch en onpartij dig, onbarmhartig zelfs, hun eigen misstanden onder het vergrootglas leggen. Ze zijn er zich niet van bewust dat aan de andere kant van Noordzee en Kanaal honderdduizenden 'Europeanen' kunnen meekij ken, of ze trekken zich er niets van aan. Ze doen in elk geval niet als de TROS die van tijd tot tijd de gratis meekijkers in Vlaanderen apart meent te moeten begroeten. Dat we hier de BBC ook ontvangen heeft één nadeel: Engelse televisie op een hotel kamer is niet langer een van de geneugten van een reis naar Engeland. Die hebben we thuis nu ook. Alleen de stopcontac ten zijn er nog anders. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: J 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of j 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice- Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rüfiknsffltiofi' Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447. NCB reK.230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan van de Ven DE CONSUMENT geniet sinds enkele dagen een be tere bescherming. Per 1 augustus mag hij bijna moeiteloos schade door een miskoop op de producent verhalen. Zonder zich over de schuldvraag te hoeven bekommeren stelt een ko per eenvoudig: dat pro- dukt liet me onverwacht in de steek. Daardoor lijd ik schade. Mijn schade wens ik op de maker van het produkt verhalen. Tien te gen een strijkt de bena deelde een vergoeding op. Deze vorm van beveiliging heeft de consument de danken aan de Europese Gemeen schappen. Vanuit Brussel hebben de EG-lidstaten de opdracht gekregen de consu ment een minimum bescher ming te bieden. Naast be staande schaderegelingen hebben wij er iets bij gekre gen, waardoor de maker van een produkt beter aansprake lijk gesteld kan worden voor hem verwijtbare fouten. Over dat 'iets' direct meer. Wat zegt de Brusselse op dracht? 'De producent is aan sprakelijk voor de schade, veroorzaakt door een gebrek in zijn produkt'. 'Onder pro dukt wordt verstaan: elk roe rend goed, met uitzondering van landbouwgrondstoffen en produkten van de jacht, ook indien het een bestanddeel vormt van een ander roerend of onroerend goed. Onder pro dukt wordt ook elektriciteit verstaan'. 'Onder producent wordt verstaan de fabrikant van een eindprodukt, de producent van een grondstof of de fabri kant van een onderdeel, als mede een ieder die zich als producent presenteert door zijn naam, zijn merk of een ander onderscheidingsteken op het produkt aan te bren gen'. Ter vergemakkelijking van een benadeelde bepaalt de richtlijn, dat elke schade be neden de 500 ecu (het gemid delde van EG-valuta), in Ne derlands geld vertaald: 1263,84 gulden, op de verkoper moet worden verhaald. Zulk een klein bedrag loont de moeite niet van over grenzen heen procederen. Daarom mag de koper kleine schade bedragen op de verkoper ver halen. Lopen de kosten hoog op dan staat het de koper vrij de maker van een produkt aan te pakken. Stel, iemand heeft een tele visie gekocht en dat apparaat laat hem in de steek. Dan mag hij bij een schade beneden de 1263,84 gulden zijn leverancier aanspreken. Ligt de nieuw- waarde van het toestel hoger dan stapt hij naar de maker met de rekening. Heeft de producent zijn hoofdkantoor in Eindhoven of Parijs, twee steden binnen de EG, dan zal de stap naar de maker niet groot zijn. Het wordt anders als de maker van het toestel zijn zetel ergens in Japan heeft. Om verhaal-moeilijkheden zoveel mogelijk te voorkomen zegt de nieuwe regeling, dat producenten van buiten de gemeenschap niet aansprake lijk gesteld behoeven te wor den. In hun plaats mag de be nadeelde de importeur aan spreken. Wordt niet duidelijk wie het onbruikbare prul heeft gemaakt of geïmpor teerd dan blijft de koper nog niet hulpeloos achter. Hem rest de verkoper. En in dat ge val draait de verkoper op voor de totale schade. Zelfs als die de 1263,85 gulden te boven gaat. Ontduiken van de produkt- verantwoordelijkheid mag niet. Bij het opstellen van koopcontracten pleegt een verkoper een scherm van voorwaarden om zich op te trekken om aansprakelijk heid uit te sluiten, maar de nieuwe Europese regeling verbiedt producenten en tus senhandel om bij verkoop vanachter de toonbank, dus zonder koopcontract, beper kingen in de wettelijke ver antwoordelijkheid aan te brengen. Uitsluitingsgronden mogen ook niet verdekt opge steld in algemene voorwaar den worden gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel. Hoe handelaren met elkaar wensen om te gaan, maken zij zelf uit Zijn zij gewend om in hun onderlinge verkeer met koopcontracten te werken dan mogen zij aansprakelijkheid proberen te ontkomen met uitsluitingsgronden. Water dichte vrijwaring blijkt ech ter niet mogelijk. De recht spraak heeft al vele gaten ge schoten in brutale contracten, die alle lasten ten nadele van een der partijen, meestal de zwakste, legden. Zulke con tracten krijgt de gewone con sument nauwelijks voorge legd. En om hem gaat het in de nieuwe regeling. Zijn be scherming staat voorop. Helemaal krachteloos is het individu in het handelsver keer niet geweest. Tot het re gelend ingrijpen van EG-in- stanties beschikte de consu ment in ons land over de mo gelijkheid om produkten met schade of schade door pro dukten te verhalen op de pro ducent. Hij moest in zijn eis wel over doorslaggevende be wijzen beschikken. Kon hij aantonen, dat de schuld van de schade geheel op het conto van de producent viel te schrijven dan had hij het pleit gewonnen. Het Gerechtshof in Den Bosch omschreef de schul daansprakelijkheid in 1979 als volgt: 'Naar geldend Neder lands recht moeten ook bij schade die is veroorzaakt door bijzonder gevaar opleverende zaken onrechtmatigheid en schuld worden vastgesteld, wil de aansprakelijkheid kunnen worden aangenomen van degene, die de zaak in het verkeer heeft gebracht'. Op grond van ons recht draaide de fabrikant van een lekkende kruik op voor schade door het gebruik van die kruik. Een autofabrikant werd aansprakelijk gesteld voor schade als gevolg van een defecte stuurkolom. In beide gevallen, zo oordeelde de rechter, had controle van het produkt de schade kunnen voorkomen. Per advertentie meer beloven dan gebruik mogelijk maakt, is in het na bije verleden ook met schade vergoeding afgestraft. En de verhuurder (van een dragline) draait op voor schade na ma teriaalbreuk, tenzij hij kan bewijzen redelijkerwijs niet op de hoogte te kunnen zijn van de oorzaak van de schade. Nieuw element in het Ne derlandse recht is het loslaten van de schuldaansprakelijk heid. Mede dankzij de EG geldt nu risico-aansprakelijk heid. Wie het risico neemt een produkt op de markt te bren gen draagt daarvan de last. Een voordeel voor de bena deelden. Zij mogen nu simpel weg stellen: door niet waar te nemen mankementen aan een produkt en zonder duidelijke onbenulligheid van mezelf heb ik schade, waarvoor ik de producent aansprakelijk stel. De producent mag vervolgens alles in het werk stellen be wijs van zijn onschuld te le veren. In feite draait het nieuwe recht de bewijslast om: niet de benadeelde, maar de ver oorzaker moet bewijzen op ta fel leggen. Deze wending in het recht komt voor ons niet als een donderslag bij heldere hemel. Een soortgelijke bepa ling was ook opgenomen in het ontwerp Nieuw Burger lijk Wetboek, dat daarmee voor de consument een neus lengte voor lag op gangbare jurisprudentie. Rechters pleegden nog veel waarde toe te kennen aan het begrip schuldaansprakelijkheid. Zij kunnen niet meer om het aan vaarden van de risico-aan sprakelijkheid heen. De EG-regeling loopt niet in elk opzicht voor op onze nationale wetgeving. Op het punt van smartegeld loopt de Brusselse wetgever zelfs op ons achter. Wie hier een stof zuiger koopt, die na enkele Het spel van vraag en aanbod neemt soms, vooral bij de uitverkoop, extreme vormen aan. Blinde gretigheid of on benulligheid van de consument mag niet meer straffeloos i worden misbruikt. dagen al in stukken om de oren van de gebruiker vliegt, krijgt van het Europese recht de mogelijkheid om de produ cent een nieuwe af te dwingen en mogelijk de doktersreke ning te laten betalen. Meer niet. Is bij de ontploffing een oog uitgerukt dan verschaft het Nederlandse recht de be nadeelde ook de kans smarte geld voor het vermiste oog te vragen. Ontploft er een stofzuiger binnen onze grenzen dan krijgt het slachtoffer het recht materiële plus immate riële schadevergoeding te eisen. En de producent mag die eis niet beperken tot lou ter materiële vergoeding, om dat de EG-richtlijn niet ver der gaat. De eigen, extra di mensie van het nationale recht mag niet buiten spel worden gezet. Een producent kan dus bij gelijke processen in EG-lidstaten met uiteenlo pend recht tot verschillende schadevergoedingen worden veroordeeld. De poging om met een bo demregeling rechtsgelijkheid binnen de Europese Gemeen- - foto ap schappen te brengen struikelt ogenschijnlijk al, voordat er een proces is gevoerd. De praktijk laat echter niet zo gek veel verschillen zien Leerstukken en uitspraken over aansprakelijkheid zijnj voor veel landen nagenoeg ge lijk. Waar het recht in praktijk achterloopt op ont-| wikkelingen elders, stimu leert de bodemregeling op niet) te lange termijn een gelijk-! schakeling te bewerkstelligen Een heel duidelijke uiteen-f zetting over het bestaande! Nederlandse recht betref-1 fende aansprakelijkheid en§ schadevergoeding plus de toe-| voeging van het EG-bestand-fc deel wordt gegeven in 'Aan-I sprakelijkheid voor produk-f ten' van M. van Empel H.Ritsema, uitgegeven Kluwer. Niet alleen advoca-fl ten en consumenten hebben eil veel aan. Ook producenten,! bang in een hoek te worden? gedrongen, krijgen uiteenge-E zet dat de behandelde spelre-B gels in het Nederlandse han-f delsverkeer eigenlijk nielfl diepgaand veranderen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Gevangenen tfrügen nachtverlof. Met ,n dergelijk experiment iordt gestart in Rotterdam, anegestraften die aan de btste maanden van hun cel- af toe zijn worden aan het jde van de werkdag met chtverlof gestuurd. Dat is dag bekendgemaakt door woordvoerder van het mi- iro hoewel precieze cijfers n< «ïaling onmiskenbaar, zo he istbank vrijdag bevestigd Door Pieter-Jan Dekkers HET VRIJMAKEN van de wereldhandel heeft veel weg van de processie van Echternach: twee stappen vooruit, een stap achteruit. Uiteindelijk boekt de interna tionale gemeenschap op die manier wel enige vooruit gang, maar dat proces ver loopt zo traag dat de nuttige effecten van liberalisering - van levensbelang voor met name de arme landen - pas op lange termijn zichtbaar wor den. En dat is voor veel (arme) landen laat, zo niet te laat. Op elke economische top conferentie beloven de indu striële grootmachten, de Ver enigde Staten voorop, elkaar plechtig te zullen streven naar liberalisering van de wereldhandel en ruim baan te geven aan de werking van de vrije markt. Maar steeds blijkt de prak tijk sterker dan de leer. Een maal thuis worden politieke leiders al snel geconfronteerd met belangengroepen, die vrezen schade te lijden door wat internationaal is afge sproken. Nergens is die lobby zo sterk als in de Verenigde Staten en ook nergens wordt daar zo driftig gebruik van gemaakt. Een voorbeeld. Afspraken, die Washington eerder dit jaar met West-Europa en Ja pan maakte over het terug dringen van landbouwsubsi dies, overleven nauwelijks een droge zomer. De lobby van boze VS-boeren wordt dan al snel door het Witte Huis beloond met extra subsi dies, om de boeren in staat te stellen met hun Europese col lega's te kunnen blijven con curreren. De eerder deze week door het Amerikaanse Congres aanvaarde handelswet is nog zo'n voorbeeld. Terwijl in het kader van de GATT (de Alge mene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven) afspra ken worden gemaakt over het vrijer maken van de wereld handel, zet Amerika er een domper op via een wet boor devol maatregelen om het Amerikaanse bedrijfsleven te beschermen tegen buiten landse concurrentie. Geen wonder dat de be langrijkste handelspartners van de VS, West-Europa, Ja pan en de snel groeiende jonge industrielanden in het Verre Oosten, moord en brand schreeuwen en Washington betichten van kwade trouw. Daar is ook alle reden toe. Want de nieuwe wet geeft de Amerikaanse president en zijn handelsvertegenwoordi- gers in het buitenland zoveel macht om buitenlandse be drijven af te schrikken, dat van vrije concurrentie - de hoeksteen van een marktge richte economie - geen sprake meer is. Eerst iets over de middelen, die de wet de Amerikaanse regering in handen speelt. Tot nu toe was het de president zelf die - via een ingewik kelde en dus tijdrovende pro cedure - kon bepalen of een land zich schuldig maakt aan 'unfaire' handelspraktijken en welke strafmaatregelen hij kan nemen. In de nieuwe si tuatie valt dat recht ook toe aan Amerikaanse handelsge zanten in het buitenland. Op de vorige GATT-ronde in Urugauy is afgesproken dat eind 1988 in Montreal nieuwe afspraken zouden wor den gemaakt over handel en tarieven. De Amerikaanse handelswet kan dat wel eens behoorlijk doorkruisen. Gevolg: landen en bedrij ven die naar de mening van zo'n gezant 'oneerlijk' met Amerikaanse bedrijven con curreren kunnen sneller wor den aangepakt. De wet straft met namë twee Japanse en Noorse be drijven, omdat ze in het verle den 'gevoelige' elektronische apparatuur aan de Sovjetunie hebben geleverd. De straf: beide bedrijven mogen de ko mende drie jaar geen produk ten op de Amerikaanse markt verkopen. De wet versoepelt verder de procedure voor het instellen van importbeperkingen. De president krijgt ook het recht de overname van Ame rikaanse bedrijven te blokke ren als een dergelijke over name de 'nationale veiligheid' in gevaar brengt. Een nogal ruim begrip, dat niet nader wordt omschreven en de pre sident de handen behoorlijk vrijlaat. Men kan overigens wel enig begrip opbrengen voor dit ar tikel. Washington maakt zich grote zorgen over de finan ciële stormloop van met name Japan op de VS. Japanse beleggers hebben al voor ruim 70 miljard dollar staats- en bedrijfsobligaties in handen, terwijl de VS voor 240 miljard dollar bij Japan in het klrijt staat. Dit jaar alleen al investeert Japan voor 35 miljard dollar in de VS. Al bijna 500 grote en middelgrote bedrijven zijn in Japanse handen. Kortom, Japan is bezig Amerika op te kopen en via bedrijven ter plekke de han- delsbeperkende maatregelen van de Amerikaanse overheid te ontduiken. De handelswet geeft de nieuwe president straks een wapen in handen om die Japanse opmars af te remmen. Smeergeld is al sinds jaar en dag in sommige landen een goed gebruik om de zaken vlotter te laten verlopen. In de VS is dat echter streng verbo den (Lockeed-schandaal). De nieuwe wet biedt Ameri kaanse ondernemers echter de mogelijkheid zich aan te passen aan 'plaatselijke ge bruiken' in het land waarmee handel wordt gedreven. De oliebaronnen krijgen ruim baan, nu de speciale be lasting op 'meevallers' wordt opgeheven. Als de olieprijs boven een bepaald niveau uit komt kunnen oliemaatschap pijen daarvan profiteren. Tot nu toe worden die meevallers echter wegbelast. Terwijl de wet enerzijds de (buitenlandse) overtreders van het leveringsverbod van 'gevoelige' elektronisch appa ratuur aan de Sovjetunie hard straft, worden anderzijds de uitvoerregels voor Ameri kaanse high-tech-apparatuur versoepeld. De controle op de export van minder 'gevoelige' apparatuur wordt zelfs opge heven. Met deze wet in de hand kan de Amerikaanse presi dent elke buitenlandse con current aanpakken, als die! naar zijn mening de positie! van Amerikaanse onderne-comt, aldus Van Dijk.~De mi- !N HAAG (ANP) - Minis- Van Dijk (Binnenlandse ken) wil de nevenfuncties i politici en hoge ambts- gers jaarlijks in de and augustus publiceren de Nederlandse Staats- irant. schrijft dat in een brief aan Tweede Kamer en verzoekt [Kamer om medewerking. >e minister zegt met instem- g te hebben geconstateerd al op grote schaal tot mel- pg en openbaarmaking van enfuncties is overgegaan. Dijk ziet daarom geen re- om een wettelijke publika- ilicht in te stellen, olgens Van Dijk is het erop houden van nevenfuncties toelaatbaar als deze in afbreuk doen aan het op aal functioneren in het inbare ambt. Er mag geen enselijke verstrengeling belangen optreden en de enfunctie mag niet zoveel kosten dat daardoor de ifdfunctie in het gedrang lister ziet geen aanleiding om :omsten uit nevenfuncties op iet inkomen uit het openbare imbt te korten. mers bedreigt en zich bedient van 'oneerlijke' praktijken. Dat is uiteraard een klap in het gezicht van een ieder die de de vrijhandel hoog in het vaandel heeft staan. De eerste reacties uit West-Europa, Ja-| pan en het Verre Oosten doen vrezen dat de Westerse indu striële wereld de komende ja- ha hAnrAOui ren weer heel wat handels- UCJJIUCYI oorlogen te wachten staat. Nog afgezien daarvan ge tuigt de wet van volstrekte: willekeur. De ene handelsge zant is de andere niet en de| omschrijvingen van 'oneer lijke concurrentie' en 'unfaire| handelspraktijken' zijn zo vaag dat buitenlandse bedrij ven, die actief zijn op de Ame-i rikaanse markt, geen zeker-] heid meer wordt gebodea En wat de sancties betreft het is in de internationale ge-j meenschap gebruik om sanc ties niet meer op eigen houtje] te nemen. Dat gebeurt in het| kader van internationale or ganisaties als de Verenigd(| Naties en de GATT. Heeft een land klachten over de handelspraktij kei van een ander land dan wordt] bij de GATT een klacht inge-i diend. Die organisaatie is ei per slot van rekening - med« met Amerikaanse steun voor opgericht. In het kader van die GATT start eind dit jaar weer onderhandelingsronde nieuwe afspraken te make: over meer vrijhandel. Dezej wet kan die ronde bij voor baat al doen mislukken Waarvan - alweer - de armstij landen de dupe zullen zijn. Door Rink Drost IN NEDERLAND mag dan onvrede bestaan over de al dan niet vermeende voor keursbehandeling van Duitse verkeerszondaars op Nederlandse wegen, de Duitse pers kijkt er aan zienlijk anders tegenaan. 'Onvriendelijke Nederlan ders', luidt de kop boven een artikel in de Rhein- Zeitung (Koblenz), dat ook in een aantal andere regio nale Duitse kranten terug was te vinden. Het gaat over de wijze waarop de politie in de West- europese landen omspringt met bestuurders van Duitse auto's die de verkeersregels overtreden. „Als bijzonder onvriende lijk gelden in dit opzicht de Nederlanders," aldus de Rhein-Zeitung. „Zij passen deksels goed op dat Duitse automobilisten geen fouten maken. Sinds kort kunnen Nederlandse politiemensen zelfs bekeuringen in de Duitse taal uitreiken - een unieke 'service' voor toeristen in de gehele wereld." De Duitse politie rekent al sinds jaar en dag het liefst contant af met buitenlandse automobilisten die op een ver keersovertreding zijn betrapt. Wie niet contant kan betalen moet zelfs iets waardevols als pand bij de politie in bewa ring geven. Echter, de con tant-regeling die de Neder landse politie in toenemende mate bij Duitse verkeersover- treders toepast, ondervindt weinig begrip. De Rhein-Zeitung: „En na tuurlijk incasseren de Neder landers boetes ook meteen in Duitse Marken, waarbij ze de wisselkoers grootmoedig in hun voordeel op 1:1 afron den." Dat buitenlanders in Nederland alles - ook boetes - met Nederlands geld mogen betalen meldt het artikel ge makshalve niet. Weinig Duitsers blijken er van op de hoogte te zijn, dat tussen Nederland en Duits land een verdrag bestaat, waarin wederzijdse justitiële hulp is geregeld. In principe wikkelt de Duitse justitie op grond van dat bedrag de boete af die inezetenen van dit land in Nederland hebben opgelo pen. Omgekeerd gebeurt dat ook. Nu heeft de Duitse justitie (politie) doorgaans wel iets nuttigers te doen dan tijd be steden aan het innen van boe tes die de Nederlandse justitie aan ingezetenen van de Bondsrepubliek heeft opge legd. Want voordat het tot in nen komt moet worden uitge zocht welke naam bij het be wuste kenteken behoort, moet de betrokkene worden ge hoord en moet er een proces verbaal worden opgemaakt. Is het een wonder dat Duitse verkeerszondaars die in Ne derland een bekeuring krij gen wegens te hard rijden of wegens fout parkeren vrijwel steeds ongestraft het Neder landse boetepapiertje gewoon kunnen weggooien? Groot blijkt echter de ver ontwaardiging wanneer een Duitse politieman wèl de tijd blijkt te hebben vrijgemaakt om het justitie-bijstand-ver drag inhoud te geven. De schrijver van het artikel in de Rhein-Zeitung heeft kenne lijk zo'n ervaring opgelopen: „Wie op het idee komt, de on der de ruitewisser geklemde bekeuring gewoon in de zak te steken, in de stille hoop dat de zaak wegens gering belang niet wordt voortgezet, die zal zich nog verbazen. Want bin nen enkele weken staat gega randeerd een Duitse politie man voor de deur die, verle gen glimlachend, vraagt of kortgeleden in Nederland bent geweest; de Nederlandse politie heeft haar Duitse col lega's om ambtshulp verzocht En dan wordt een proces-ver baal opgemaakt, de zaak gaat terug naar Nederland - en wie dan nog niet betaalt moet re kening houden met een rechtszaak, veroordeling en zelfs hechtenis bij een vol gende reis naar Nederland." Volgens het krante-artikel! kunnen Duitsers niet alleen i": Nederland, maar ook in ZwiH seriand rekenen op een zowel streng als vasthoudend beleid' van de justitie en de politic-1 NG EEN LABIELE SUKKEL nand die onder spanning gei ^en op de dreiging van een i :e vragen vormen in Amerij discussie. Hoofdpersoon cratische kandidaat voor hel ij wordt al enkele weken istig uit de ultra-conservati litiek tamelijk beladen is: hij ie behandeling wegens dep jf en zijn arts hebben dit ten itskandidaat weigert zijn ci r te maken. e kwestie heeft een emoti sident Reagan een uiterst ;e week werd gevraagd of D zou moeten geven over z 'oordde met de bekende c afgeven op een invalide". later al spijt van zijn opme. lar had dit niet moeten zegge Het kwaad was geschied. P de 'verspreking' reageerde zijn huisarts in stelling te geklaarde de arts dat Dukaki rt' en dat hij 'nimmer klach had'. 3ekend is dat er in Dukakis weest, waarin hij werd be\ rste was in 1973, toen zijn c erleed. De tweede was in IS p tweede ambtstermijn als g bft die periode ooit gekenme Het is in Amerika niets nie an gekozen wensen te wor] plogen, psychotherapeutei pnten, op radio en televisie - pntleden. an die exercities dankte M in de voorverkiezingen wat inspirerend overkwam, de zijn geweldige speech in A1 latriottisme van Reagan en Democratische geleder rKt als favoriet voor het Witt 1 e ene op de andere dag ;onn kan waarmaken, hans wordt even flink op ize Amerikaanse kranten i4 icmst -een weinig lovende ■P in het verleden vrij gerege •®eft gekeerd. En nu is dus zijl •ojang Dukakis niet liegt - cf Gerry Hart hoeft er gec onderwerp is geladen 4cGovem zijn running-mate V|9e-presidentskandida, [chiatrische kliniek en daar r^.Bush heeft geprobe -sie. Hij liet deze week prol en. De kandidaat van de F |jtt wat last van jicht en h dit het niveau van de ls er al|e reden om neeil

de Stem | 1988 | | pagina 2