Soepeitjes a la Jacky Stewart 1 Vunzig en kunstig Zeeland vanaf vandaag Museumland 9 i Win een Stem-verrassingspakket r T r r 1 r 2 l DEES': Documi ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1988 Adviseur ft specifiek zomers verder landinwaarts Ironie Door Ad PertIJs EEN regenachtige dag op het circuit van Assen. Oud wereldkampioen Formule 1 Jacky Stewart is over komen vliegen om voor de zoveelste maal zijn mening over snel en veilig autorijden te ventileren en demonstreren. Het circuit kent hij niet. De baan is nat. Stapt u maar in. In een ronde tijd ratelt de kleine Schot op onderhou dende wijze zijn verhaal af. De wagen, een krachtige Ford Sierra RS Cosworth, draait stationair in de pits- straat. Stewart legt uit: „Stoel naar voren schuiven. Je moet met gebogen armen de bovenkant van het stuur vast kunnen pak ken. Dit om je schouders constant in de rugsteunen te houden. De handpalmen rustig op het stuur laten rusten. Dat ding is gemaakt om van richting te veranderen en niet om je aan vast te grijpen. Met je benen zet je je klem in de auto. Het sturen zelf doe je alleen met duimen en wijsvin gers. Stuurhouding uiteraard tien voor twee. Kwart voor drie mag ook, maar lie ver tien voor twee. Koppeling langzaam la ten opkomen, datzelfde geldt bij het door schakelen. De medepassagiers mogen niet merken dat je schakelt. We komen op een bocht aan. Doe nu alles rustig een voor een. Ook ik kan als oud-wereldkampioen maar een ding tegelijk doen. Voet rustig van de gas af, vroeg en voorzichtig bijrem- men zodat de wagen in evenwicht blijft, te rugschakelen, bijremmen, nog een keer te rugschakelen en insturen. Nu rustig het gas er weer op en opschakelen, op naar de volgende bocht." Wie de aanwijzingen van Stewart aan hoort, denkt te maken te hebben met een cursus voor autobestuurders die zelfs zon der de aanwezigheid van de Algemene Verkeersdienst (AVD) de nieuwe snel heidslimieten eerbiedigen. De schijn bedriegt echter. In de auto gaat alles inderdaad soepeitjes en beheerst, langs de baan met de stopwatch in de hand blijkt Stewart veel harder te gaan dan de rest van de instructeurs, waarvan er enkele tot de racetop van Nederland beho ren. En daar wil Stewart dan ook naar toe. „Sportief en veilig rijden, zonder dat je medepassagiers autoziek worden. Met deze cursus wil ik mensen bewust, veilig en ge concentreerd leren autorijden". Jacky Stewart is in dienst bij Ford als ad viseur. In Engeland heeft hij zijn eigen rij opleiding. De Nederlandse vertegenwoor diging introduceert de komende maanden een Rijvaardigheidscursus, die is geba seerd op de methode Stewart. Het bedrijf doet veel om het sportieve imago uit de ja ren zestig terug te winnen. Op het gebied van rally's en races zetten de Amsterdam mers een hele schare snelle Sierra's in en Jacky Stewart: „Kijk naar de grote kampioenen van de Formule 1. Dat zijn geen van allen spektaculalre rijders. Ze rijden allen beheerst, zuinlng en bovenal soe peitjes". heidstrainingen zijn visie over te dragen op de Nederlandse cursisten. De cursus kost 240 gulden (inclusief lunch en drankjes) en staat open voor iedere autobestuurder. Ford biedt alle kopers van een zogenaamd 'top off the line'-model, zoals Fiesta XR2i, Escort XR3i, Escort Turbo, Sierra XR4i en Sierra Cosworth, de cursus gratis aan. Per jaar kan men dui zend cursisten aan. De Rijvaardigheidtrai- ning bestaat uit een slipcursus, een behen digheidstest, slalomrijden en remmen. Het afsluitende circuit-rijden combineert alle aspecten van de cursus. „Al is het zeker geen racecursus", aldus Paul Ferber van Ford Nederland, „Het is de bedoeling dat je de cursus in je eigen wagen doet. Andere merken zijn ook welkom". Terug naar de meester. Op de baan laat Stewart zien dat zijn theorie in de praktijk ook in snelheid om te zetten is. „All fin gers and thumbs", doceert de Schot. En in derdaad met de fijngevoeligheid van een pianospeler stuurt hij de wagen rond. Hardrijden lijkt kinderspel naast Stewart. Alles gebeurd even vloeiend. Gemene knikken worden bij hem vriendelijke door draaiers en alleen in de Geert Timmer-chi- cane laat Stewart zich even verrassen door het enorme vermogen op de achterwielen. De wagen breekt op het natte wegdek ach ter iets uit. Hij corrigeert de beginnende slip moeiteloos. „Sorry, maar dit is echt de eerste dat ik zo hard deze chicane inging". Later die middag overkomt hem dit onvol- komenheidje niet meer. De cursus wordt nog gegeven op Zand- voort (8, 9, 10, 15, 16 en 17 aug.), Lelystad (27, 28 aug., 10, 11 sept.), Zolder (B) (11, 12 okt.), Assen (18, 19,20 okt.) de Rijvaardigheidstraining is een volgende activiteit om het sportieve autopubliek aan zich te bieden. Zoals gezegd heeft Stewart een uitge sproken mening over autorijden. Niets maar dan niets mag bij de kleine Schot abrupt gebeuren. Geen gierende banden, piepende remmen en snerpende motoren derhalve. Alles moet soepeitjes verlopen zodat de wagen constant in balans is. De ophanging houdt de wagen in ba lans. De juiste demping en vering daar gaat het om. „Zonder vering en demping is een wagen moeilijk bestuurbaar. Wie abrupt remt verplaatst alle gewicht naar de voorste schokbrekers die maximaal inge drukt worden. Bij snel optrekken gebeurd het tegenovergestelde. Alle gewicht en druk op de achterwielophanging", verteld Stewart in een levendig met veel humor doorspekt praatje. De boodschap is sim pel. Voer de handelingen rustig en be heerst uit zodat de wagen zijn balans kan zoeken. „Soepeitjes, rij soepeitjes. Kijk naar de grote kampioenen van de Formule 1. Dat zijn geen van allen spektaculaire rij ders. Ze rijden allen beheerst, zuining en bovenal soepeitjes". Stewart kwam alleen voor de introductie van de cursus even over naar Nederland. Een aantal ervaren instructeurs probeert de komende maanden op de Rijvaardig- Door Rob Bruntink „De geruchten zijn waar: Amsterdam heeft echt een sexmuseum!" Met deze zin begint een Amerikaanse journalist zijn re censie over het Sexmuseum de Venustem- pel aan het Amsterdamse Damrak, op en kele honderden meters afstand van het Centraal Station. Voor een Amerikaan mag dit dan het zoveelste teken van Ne derlands' tolerantie en verval zijn, in Ne derland is het verschijnsel 'sexmuseum' niet iets om je over op te winden. Het museum is namelijk al aan het vierde seizoen toe. De entree brengt de bezoeker over een rode loper en tussen Griekse zui len en beelden door naar een lange gang: de eerste tentoonstellingsruimte. De muur aan het eind van de gang is donker. Het geeft je het gevoel een grot te betreden. Aan beide zijden van de hal staan vitri nes opgesteld. De linker bevat vooral veel kunstige beelden en schilderwerkjes uit de achttiende en negentiende eeuw, de rechter houdt het vooral op het modernere beeld materiaal van de jaren '20-'80 uit sexbla- den als Pin Up, Casino de Paris, Chick en Bolero. De entree van het Amsterdamse Sexmuseum, met Griekse zuilen en beelden. - FOTOANEFO De als 'kunstig' te beschouwen voorwer pen hebben een internationaal karakter. De Oostenrijker Franz Bayros, 'de meester van erotische prenten', hangt er met enkele Jugendstil-achtige produkties. Opvallend is dat het mannelijke deel van het copule rende hetero-paartje veelal met hoorntjes' op zijn hoofd wordt afgebeeld. Dit dient dan niet beschouwd te worden als een of ander exclusief fetisjisme, maar als sym bool van de duivel. Uit Japan en China komen prenten, waarop sex onafscheidelijk is verbonden met de dood. De parende combinatie vrouw en kadaver van koe, of vrouw en skelet schijnt een zeer geliefde gedachte te zijn bij de achttiende eeuwse liefhebbers van deze kunst. In diezelfde vitrine hangt een fleurige aquarel, waarop een naakt meisje staat af gebeeld dat tussen het gras falussen uit de grond plukt. Daaronder ligt een collectie 78-toeren platen. Volgens het informatie bordje staat hier 'pornografische muziek' op (wat dat dan ook moge wezen), met ti tels als 'Le plaisir des Dieux' en 'La petite Charlotte' erop. In het museum zijn de zwart/witte fo to's in de meerderheid. Veelal stammen zij' uit privé-collecties, wat de kwaliteit ervan niet ten goede komt. Het is te veel van het zelfde. In de tentoonstellingsruimte op de eerste verdieping hangen er minstens twee honderd binnen een oppervlakte van 50 vierkante meter. De plaatjes tonen elkaar zeer liefheb bende en naakte minnaars. Orale sex en de coïtus in allerlei ingenieuze en fantasierijke standjes blijken zeer geliefde foto-onder werpen te zijn. De foto's zouden net zo goed uit goedkope pornoblaadjes kunnen zijn geknipt. Bijzonder kunstig zijn ze niet, eerder vunzig. Als je er tien hebt gezien, zijn de overige tweehonderd de moeite van het bekijken niet meer waard. De verzadi ging slaat toe. Kleurenfoto's in Playboy of Penthouse zijn in fotografisch opzicht ten minste nog interessant. Het enige mooie aan de collectie 'oude' foto's, zijn de foto's uit de periode eind ne gentiende eeuw/begin twintigste eeuw. De licht bruin/gele glans erover veraange naamt het kijken ernaar. Bovendien staat hier veelal één persoon op, hetgeen de kans op 'geslachtsgemeenschap in standje nummer zus-en-zo' geheel wegneemt en het kunstzinnige karakter van de foto ver hoogt. Bij de derde ruimte die het museum rijk is, hangt een groot zwart bord. Een enorme doodskop vult tweederde deel ervan (zo'n zeventig centimeter hoog), daaronder staat de tekst: „Betreden uw eigen vrije keus. U kunt geschokt zijn." En dan tussen haak jes: „geen klachten a.u.b." Met het schok- gevaar valt het echter wel mee. Okee, toe gegeven moet worden dat het een maffe verzameling foto's is, maar het is eerder vermakelijk dan schadelijk voor de geeste lijke gezondheid. Enkele onderwerpen: leer- en rubberfetisjisme, getatoueerde ge slachtsdelen, bestiaüteit, anale sex, actie foto's van het moment suprème en op de lachspieren werkende afbeeldingen van ra riteiten omtrent de omvang van borsten en de lengte van het mannelijk geslachtsdeel. Na dit 'uitstapje' is de overgang naar de schilderwerken en serviezen vol erotische afbeeldingen groot. De schilderijen, zeer realistisch, benaderen het niveau van een Willink. De minutieus beschilderde poe derdoosjes, ringen, verrekijkers of zakhor loges dragen een zwaar steentje bij aan de kunstzinnigheid van het museum. Zonder deze attributen zou het Sexmuseum niet meer zijn dan een verzameling vunzige fo to's. Sexmuseum Venustempel, Damrak 18, Amsterdam, Openingstijden: maandag-vrijdag van 10.00-23.15. Telefoon 020-228376 'Verder landinwaarts' Is een rubriek met toeristische en culturele tips. De rubriek komt tot stand in samenwerking met het Nederlands Bureau voor Toerisme in Leid- schendam en het ANP. Binnenhof - Tot en met eind augustus kan het bezoekerscentrum Binnenhof in Den Haag ook op zondag bezocht worden. In de ontvangstruimte op Binnenhof 8a - waar ook de rondleidingen beginnen - is een permanente tentoonstelling ingericht over de werking van ons staatsbestel. Ver der zijn er historische documenten te zien en voorwerpen die verband houden met het parlement. Deze tentoonstelling is gra tis te bezichtigen. De rondleidingen door de parlementsgebouwen en de Ridderzaal zijn dagelijks tussen 10-16 uur. De toe gangsprijs bedraagt tussen 1,50 en 4,50. Het kan nl. voorkomen dat niet alle gebouwen te bezoeken zijn. Gondelvaart - In Dwarsgracht in Overijsel wordt vanavond een gondelvaart met tal rijke gondels door verlichte grachten geva ren. Vanaf ca. 21.00 uur zijn deze gondels voor het publiek te bewonderen en is er te vens een wedstrijd tuinverlichting. De prij zen worden na afloop in de feesttent uitge reikt. de toegang tot de gondelvaarten be draagt 3,50. Openluchtspel - Morgen wordt in het Lim burgse Epen een groot openluchtspel, geti teld 'Boeren in het Geuldal anno 1900', opgevoerd. Het spel laat alle werkzaamhe den zien, die Limburgse boeren zo rond de eeuwwisseling moesten uitvoeren om een boterham te verdienen. Er is een grote openluchttentoonstelling, landbouwde- monstraties, oude (landbouw)-ambachten en div. optredens van de plaatselijke schut terij, harmonie, toneel- en muziekvereni gingen. Het programma op zondag begint om 13.00 uur met een optocht van alle deelnemers door het dorp naar het feest terrein waar het feest tot ca. 22.00 uur zal duren. De toegang tot het feestterrein be draagt 4,- voor volw. en kind. tm 12 jr. gratis. Groninger Museum - Tijdens de zomer maanden exposeert het Groninger Mu seum in Groningen een keuze uit de eigen collectie hedendaagse kunst, aangevuld met permanente bruiklenen en schenkin gen. De tentoonstelling omvat ondermeer werken van kunstenaars die tot de Ita liaanse trans-avantgarde behoren, een keuze uit de de verzameling van werken van graffiti kunstenaars, tekeningen van Andy Warhol en werk van de Nederlandse beeldhouwer Carel Visser, de zomer-ten- toonstelling in het museum kan bezocht worden van dinsdag tm zaterdag van 10-17 uur en op zondag van 13-17 uur. Jaarmarkt - In het Zuidhollandsew Noor deloos wordt vandaag de 14e jaarmarkt ge houden. De plaatselijke middenstand, het verenigingsleven en de markthandelaren bieden belangstellenden een grote ver scheidenheid aan artikelen en attracties. Zo kunnen bezoekers kennismaken met o.a. een houtsnijder, klompenmakers, een mandenbreier, iemand die netten „haakt" en een zilversmid. Geheel nieuw is tijdens de markt de openstelling van de bijna 7 eeuwen oude Bonefaciuskerk (10-15 uur). Bezoekers voor deze traditionele en grote jaarmarkt in de Alblasserwaard kunnen van 10-17 uur terecht. Sneekweek - In Sneek heeft tot en met 11 augustus de 53e Sneekweek plaats. Dat be tekent dat er volop boten en schepen te zien zullen zijn en dat er op en om het wa- ter van alles te beleven is. Bovendien is het kermis in Sneek. Zeeland Museumland - In het kader van Nederland Museumland is in augustus Zeeland aan de beurt als 'museumprovin cie van de maand'. Dit feit wordt officieel ingeluid met een aantal activiteiten van daag Een speciale wielertour, verreden door o.a. voormalige wielervedetten en po litici, voert langs een groot aantal plaatsen met musea, die voor de tourrijders en an dere belangstellenden een speciaal pro gramma bieden. Voor alle musea (in Zee land) geldt dat zij vandaag gratis of tegen een gereduceerd tarief voor het publiek toegankelijk zijn. Voor meer inl. over het programma op die zaterdag en over spe ciale (museum) fietsroutes kan de bezoeker terecht bij de grotere VW-kantoren in Zeeland. Voor meer inlichtingen: provin ciale VW Zeeland 01180-33051 Blauwbaards Burcht - Bij De Nederlandse Opera wordt momenteel Blauwbaards Burcht, de enige opera van de Hongaarse componist Béla Bartók, ingestudeerd. De voorstelling gaat op 5 september in het Amsterdamse Muziektheater in première. Herbert Wernicke regisseerde de opera en ontwierp er de decors voor. De hoofdrol len worden vervuld door Henk Smit (Blauwbaard) en Katherine Ciesinski (Ju dith). Het Nederlands Philharmonisch Or kest begeleidt het gezelschap. De muzikale leiding berust bij Hartmut Haenchen (zes maal) en Julian Reynolds (twee maal). De opera wordt in het Duits gezongen. Een kijkje in het Zeeuws museum in Middelburg. FOTO WILLEM MIEflAS Ook deze-week had de PTT de handen weer vol aan de stapels briefkaarten met oplossingen voor de wekelijkse Stem-puz- zel. Uit de honderden goede inzendingen zijn de volgende drie prijswinnaars getrok ken: S. Keep, Hobokenstraat 55 in Breda M. van den Heijkant, Fresiastraat 36a in Made A. Mahu, Oude Graauwsedijk 15 in I Graauw Ook deze week kunt u weer meedingen naar een van de drie te vergeven Stem-ver- rassingspakketten. Zet dus uw oplossing van de puzzel op een briefkaart en stuur die voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem, t.a.v. Even Piekeren, Postbus 3229, 4800 MB Breda. slaapbol 11 cijferen vochtig paarde- slee hemel water 6 klooster overste denk beeld Griekse godin kippen loop beroep zee schildpad 19 land in Azië persoon lijk voor naam woord 5 16 schenker sein hoofd deksel bloed gever leger onderdeel 7 nederig verzoek takje lieden van adel 13 ontvang kamer verlaag de toon 14 zuurdeeg sinds wel agent twist gesprek Frans componist tram stalling 9 schamel Spaanse titel 10 loof boom vreemde taal degelijk V kleding stuk gehoor orgaan 20 scherm- wapen 3 pro- jektiel motor schip het zelfde vreemde munt tanden en kiezen 18 politie man 8 ver dieping grote deur T senior geld straf Euro peaan vogel wandver siering wijfjes rund halfbloed vlug lof familielid 15 land in Azië titel gelofte 12 opgeld bontge kleurde papegaai open strook in een bos zeegod 17 grote hooimand 4 Welke woorden vormen de letters in de vakjes 1 t/m 10 en 11 t/m 20? T Door Mart van der Sanden In 1946, een jaar nadat Jap atoombommen op de knieën gen, voerden de Verenigde pal kil< proéven uit op het atol Bikini Oceaan. De Amerikaanse re van Operation Crossroads, van de tests, de grootste pro van de eeuw maken. De hef* kunnen zien dat de atoomboi tig technologisch wonder wa Amerikanen als hoeders var vrede in veilige handen was. De helft van de aanwezige fik de wereld werd door de Amen heid gevorderd en 750 camera explosies van alle mogelijke k nationale delegaties en journt ten de 'Bikinishow' meemaker tone bevolking, 162 man ster scheept naar een 160 kilome gelegen eiland en 42.000 Ame litairen overspoelden het atol met zilveren stranden lalmbomen. Op 1 juli 1946 iloton zware atoombom Gild Bikini-lagune, een paar dage een tweede bom tot ontploffiS deze keer onder water. De propagandafilm is er no want de proeven liepen op ee ramp uit. Nu, ruim veertig jaa kini nog steeds onbewoonbaa dioactiviteit. De oorspronkeli hebben een onvrijwillige ody Stille Oceaan gemaakt en de g maak van Bikini die dit jaar zal de Verenigde Staten tusst 200 miljoen dollar kosten. De beelden van destijds hj| lang ongebruikt in militaire gen. De Britse regisseur Rj heeft met veel moeite beslag gen op het materiaal en steldt mentaire Radio Bikini mee noemd naar het radiostation tijd op het atol werd ingerich tion Crossroads heet van de Amerikanen thuis te brengenij cumentaire is op verschillend nale festivals bekroond en w| door de VPRO uitgezonden. De ironie wil dat de opnamer de zegeningen van het atom moesten illustreren, nu wordei een documentaire die de verw volgen van nucleaire explosi Stone vult de beelden subtiel sen uit rechtstreekse radiorej van patriottisme overlopen, e:. views met ooggetuigen, of li slachtoffers. Hij sprak met Kilon Baund de Bikini-bewoners, die de oproept zijn volk te helpen bij j 3 4 5 6 7 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 HOEWEL wij het jammer geno gen beleven zullen ze onvermijo ren worden: De Verenigde West-Europa en in navolging v enigde Staten van Noord-Ame ze dan ook naast één munt, één parlement ook één taal moeten de geboorte van de Verenigde Noord Amerika won met een z meerderheid van stemmen het van het Duits. De Vereniging van West Europa büjft deze mo bespaard. Er hoeft in het gehe stemd te worden over Engels, D of Spaans want de eenheidstas heel Europa bestaat al, en omda al is vóór de geboorte van de F het een zogeheten Prenataal er daarvan luidt: Euroglot. De verheugd en trots dat zij als mière van deze taal voor Europ kei kan afdrukken. Door John O'MIII Polyglot es parola greca por un parlar multi lingua. Elas, non m sunt poliglot. Da mayorita de i noglot et erego glottar un lingui gua de noster patria - si non noster regio. Es un situation tri teske patria - si non dialect di n( Es un situation triste et grotes munda por ki es plus et plus nec< sar 'un et unito' in tota respect: cal, political et linguistical. Diverse person di bon volum por tat rason - experimentar ci gua artifical por tota da munda. ter pares eta polska occulist Doctor Zamenhof cum su opus Esperanto. Todia, centanno post' Zamenhof, es evident ke noster bar no interesse in un lingua Gazet 'De Stem' in su edition 1987 publicitar un artical 'Triste Festival Centennial Por i cum sub-titel 'Lingua artificial cento anno post creation' Es es un veritabel desaster ke non habar interesse in un Magazin american Time, da frar un explication por da pc Esperanto. Piicolo succes di dicar Time - es result et enorme succes di una altra sa', lingua di Grand Bril Australia. In periode post M Secundum anglisca se habar tempo cito como lingua comrj r c e E -J plu nost lingi 27- povra Es cons -- lingu Britania, Mur r S L '/-S

de Stem | 1988 | | pagina 20