T) M E R E D I T Newtons appel wordt wormstekig D De 8 renners van Chaam V i A I ïrvice en de ;iheidsspecialist(e) agist/grimeur ars Loodgieters EXTRA KLEINTJE laand (zonder aanbetalM ZATERDAG IH 6 AUGUSTUS 19881 I Ég? UITVOERING striping grille :e wieldoppen in kleur| issette itten voor en achter oering lep-spoiler buitenspiegel Wisselwerking Gravitonen vandaag geen nieuws E - A ;rf3£fe -2710 nber beginnen de opleidingen voor: nlichtingen: nne, Past. Pottersplein 51, Bredt kug. '88. iorissen, Baarle- tei. Lodewijks 01640-65838. Maak een reclame met een Het helpt Surfend op de Binnenschelde heb Je een 'nieuw' gezicht op Bergen FOTO DE STEM/BEN STEFFEN e wet van de zwaartekracht werkt anders dan de opsteller, Isaac Newton, drie eeu wen geleden dacht. Een experiment op Groenland heeft volgens som mige wetenschapsmensen het ver moeden versterkt, dat in de natuur een soort vijfde kracht in het spel is. Deze vijfde natuurkracht zou de zwaartekracht over korte afstanden vergroten. De wetenschappers lie ten een zwaartekrachtmeter neer in een geboord gat - tien centimeter in doorsnee, ruim zestienhonderd meter diep- in de ijskap van Groenland. Het experiment liet een afwijking zien van twee tot drie pro cent, vergeleken met Newtons aloude wet. Sommige voorwerpen blijken sneller naar de aarde te val len dan andere van gelijk gewicht. Isaac Newton: nog wel bruikbaar ILLUSTRATIE HENK RECOURT erken we er iets van wanneer de wet van Wx?rte'crac'lt n'et precies zou werken N(J Newton 301 jaar geleden opschreef? l t we Per ongeluk een steen uit onze w en 'at?n vallen op onze tenen, houden r S ,jd een zere voet aan over. Vlieg man n M-r blijven neerstorten, en de draaien onverstoorbaar om de aarde Als er een vijfde - en misschien zelfs nog ziin acb' in de natuur blijkt te flie de zwaartekracht parten speelt, ligt hooguit een stel natuurkundigen daar wakker van. Maar zij zien dan ook een van de meest onwrikbare wetten op natuur kundig gebied wankelen. De grote Britse natuurkundige Isaac New ton schreef in 1687 in zijn hoofdwerk - be kend geworden als de Principia: het begin van de moderne natuurkunde- een ver bluffend eenvoudige en algemeen geldende formule op voor de aantrekkingskracht tussen voorwerpen. Ieder voorwerp, of dat nu een planeet is of een speldeknop, wordt aangetrokken tot alle andere voorwerpen door een kracht, die groter is naarmate de voorwerpen zwaarder zijn, en naarmate ze dichter bij elkaar zijn. Door deze kracht vliegen planeten in elliptische banen om de zon, en door dezelfde kracht vallen voorwerpen op aarde naar de grond. Het verhaal gaat dat Newton de inspiratie voor zijn zwaartekrachtwet opdeed toen er een appel op zijn hoofd viel. Waarschijn lijk is dat een verzinsel. Zelf zegt Newton erover, dat de voorstelling van de zwaarte kracht in hem opkwam, toen hij ergens zat na te denken en een vallende appel zijn aandacht trok. Drie eeuwen later denken natuurkundigen allang niet meer in appels, maar in funda mentele krachten. Of beter gezegd: wissel werkingen. Tot voor kort dachten zij, dat vier soorten wisselwerking alles op aarde en in het heelal beheersen. De sterke wisselwerking is de kracht die protonen en neutronen in de kern van ato men bij elkaar houdt; zij werkt alleen op heel korte afstand. De zwakke wisselwer king is eveneens een kernkracht, die een rol speelt bij radioactief verval. Nummer drie, de elektromagnetische wisselwerking, bindt de elektronen aan de kernen en smeedt de atomen tot moleculen. Ook licht is een elektromagnetisch verschijnsel. En tenslotte is er de zwaartekracht, die grote hoeveelheden materie bij elkaar houdt. Van deze vier is de zwaartekracht veruit de zwakste. De sterkte van de zwaartekracht tussen de twee deeltjes van een waterstofa toom bijvoorbeeld is maar één gedeeld door 1039 van de elektrische kracht die er tussen werkt. Maar de zwaartekracht is wel de enige kracht die door geen enkele andere kracht is tegen te houden. Hoe komt het dat we zo'n zwakke kracht voelen? En waardoor is het de allesbeheer sende kracht in het heelal? Dat komt door dat zwaartekracht overal is. In het dage lijks leven voelen we de zwaartekracht om dat alle atomen in de aarde gezamenlijk aan ons trekken. Er zijn dus nieuwe modellen van de zwaar tekracht nodig. In die modellen gaat men er totnutoe van uit, dat de zwaartekracht wordt overgebracht door grote hoeveelhe den gravitonen, die voortdurend door voorwerpen over eindeloze afstanden wor den uitgezonden. Gravitonen zijn deeltjes zonder massa, die in theorie bestaan, maar in de praktijk nooit zijn aangetoond. Waarschijnlijk heb je deeltjesversnellers nodig die zo groot zijn als ons zonnestelsel om de gravitonen met hun uiterst zwakke wisselwerking aan het licht te brengen. En, nog mooier volgens veel natuurkundigen, om te laten zien dat alle bekende natuur krachten te herleiden zijn tot één alomvat tende kracht. Maar volgens de jongste theorieën zijn we er niet met gravitonen. Daarnaast zou een ander deeltje, het gravifoton genoemd, ver antwoordelijk zijn voor de afstotende kracht, en een graviscalar voor de aantrek kende kracht. Beide deeltjes zouden een kleine massa hebben. Dat zijn dus al drie zwaartekrachten in plaats van die ene van 301 jaar geleden. Newtons zwaartekrachtwet blijft waar schijnlijk bruikbaar voor alle praktische doeleinden, zoals de navigatie van vliegtui gen en ruimtevaartuigen. Sinds Einstein wisten we al, dat Newtons wet niet zo alge meen opgaat als de grote Brit drie eeuwen geleden dacht. In zeer sterke zwaarte krachtvelden legt zijn theorie het namelijk af. Maar dat er zelfs met de vrije val van zijn appel iets mis blijkt te zijn, hadden zijn na zaten tot voor kort niet vermoed. De appel is wat wormstekig geworden. Zo op een normale zomerse dag lijkt Chaam wel uitgestorven. Deze foto dateert uit '76. Is er sindsdien veel veranderd? W ijfi - FOTODESTEM/DICKDEBOER ijftigduizend be zoekers en honderden renners speelden vorige week woensdag de hoofdrol in het toneelstuk 'De 8 van Chaam'. Zij beheersten het hele dorp. De vorige zomereditie van De Stem publiceerde er een pracht van een foto van. Een week later echter, was er in Chaam niets meer te vin den dat doet denken aan de wiel- ren-klassieker. Door Rob Bruntlnk De witte Datsun Bluebird, die mij bij het oversteken van de Dorpsstraat voorrang moet verlenen - maar dat niet doet - toont mij triomfantelijk zijn achterkant. Rechts onderin de hoek van de achterruit is een oranje zwarte sticker geplakt. Een grote oranje '8 van Chaam' straalt mij tegemoet. „Welkom in Chaam, u weet wel, dat dorp van die wielerronde", lijkt het te willen zeggen. Maar ach, dat was anderhalve week gele den. Toen vertoonde de sfeer in het dorp een sterke gelijkenis met de Franse hoofd stad, op 24 juli, de dag waarop de Tour de France eindigde. Een woensdag later, op 27 juli, werd de klassieker onder de crite riums van na de Tour verreden: De 8 van Chaam. En het was er druk. Zeer druk. De trottoirs langs het lusvormige parkoers uilden uit, de fietshelden stoven op de 'ragiele frames voorbij, en een groot deel van Chaam was per auto onbereikbaar. Volgens schatting keken 50.000 mensen naar de 50e aflevering van de '8'. Hoe anders is het een week later. Bood schappende vrouwen beheersen de stoep tegels in het dorp. Veel meer auto's dan fietsen crossen richting Breda of Baarle Nassau. En Chaam lijkt wel uitgeroepen tot 'wielrenfiets-vrije gemeente'. De hieronderstaande tabel maakt het dui delijk. Gezeten op een bankje nabij de streep waarover Steven Rooks juichend het wielerfestijn afsloot, kon volgens het turfsysteem het volgende verkeer worden waargenomen: Personenauto's126 Vrachtwagens1 Bussen1 Motoren3 Brommers3 Fietsen met hulpmotor2 Fietsers24 Wandelaars - met autosleutels in hand2 - Zonder autosleutels4 - fiets in de hand4 - met winkelwagentje1 De absoluut niet wetenschappelijk 'am tot stand door 10 mi- verant woorde tabel kwam i nuten lang al het passerende verkeer op te schrijven. Overdonderd door de grote meerderheid aan motorvoertuigen (136 versus 35), werd een uurtje later een tweede turfserie begonnen (weer 10 minu ten). Het zou ontzettend eenzijdig, maar ook flauw zijn, om het rijtje dat deze steek proef opleverde, op te sommen. Volstaan kan worden met de bewering dat de tweede reeks turfgegevens eenzelfde beeld vertoonde als de eerste (ditmaal 107 versus 33), met als enige toevoeging dat het per centage landbouwvoertuigen, en vooral de tandems relatief sterk vertegenwoordigd was. De tandems vertegenwoordigden zelfs 8 procent van het fietsende of wandelende verkeer! Onder de geturfde weggebruikers bevond zich geen enkele wielrenner. Gelukkig - in ieder geval voor dit stukje - bestaan ze nog wel in Chaam. Gedurende het verblijf in Chaam signaleerde ik er acht. De meesten peddelden voorzichtig over de klinkers door de drukke Dorpsstraat. Misschien droomden ze wel van een aubade, zoals die Steven Rooks, Pedro Delgado, Jean-Paul van Poppel en Jelle Nijdam te beurt was gevallen. IJdele hoop, want het enige dat ze te horen kregen, was het geraas van auto's, en het ratelen van de winkelwagen tjes van de supermarkt op de hobbelige stoep. Van de acht renners waren er slechts drie in wielrenkledij gestoken: Een glimmend broekje en dito shirt. Maar de fietser, die het hardst de finish-streep passeerde, ging gekleed in een flodderige geblokte blouse en lange lichtgroene broek. Van enige wie- lerfeest-naweeën viel dus niets te merken. Ook de na het festijn achtergebleven rot zooi was verdwenen. Slechts sporadisch (vooral op de Ulicotense weg) lagen er glasscherven of blikjes Coke in de berm. Een praatgrage Chaamse jongen deelt mee dat het al sinds vorige week donderdag zo is, een dag na de '8Hij had zelf meege holpen de vele honderden dranghekken uit de straten van het acht kilometer lange parcours te slepen. En zo verdween de naam en faam van Chaam snel uit de kran tenkolommen. Behalve dan deze keer, om dat er vandaag geen nieuws was. 9>

de Stem | 1988 | | pagina 19