Knokke heeft het allemaal Sluise kledingzaak beschoten Installatiedienst nieuw pastoraal team Hontenisse IDE T GLAS) INVOLDOENDE DRINKWATERVOORZIENINGEN EN TOILETTEN Knokke Twee weken cel voor jonge messentrekker Derde Wereld-koffie in Sas Boete voor vernieler van fietsen Iets te vieren? ff TERNEUZEN - Het is slecht gesteld met de drinkwater voorziening en de afvoer Ivan afgewerkte olie in de [jachthavens in Zeeland, ionder dat daartegen wordt opgetreden worden steeds neer onderwatertoiletten [toegepast op recreatie- vaartuigen. 'HET GAAT HIER OOK HEEL WAT GEMOEDELUKER DAN BU U' j Sandwich Trekpleister i ZIJN TIJDENS! WINKELIER: 'WRAAKACTIE VAN EEN BETRAPTE WINKELDIEF' VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 OFFICIER: GEEN DIENSTVERLENING Doorrijden na ongeval in Axel .tsi Specialiteitenrestaurant culinair niveau vriendelijke prijzen l Qosterhoutseweg Teteringen - 076-713381 DE STEM VAN ZEELAND voldoen niet 12VJachthavens de regionale inspectie milieuhy- De aanleg v I Van onze verslaggever )at blijkt uit een onderzoek dat giëne vorige zomer heeft uitge voerd. Met name de milieu-hy giënische aspecten hadden de aandacht van het onderzoek dat zich afspeelde in 71 jachthavens in het Deltagebied. De vraag naar zoet water is groot in de jachthavens, om te drinken, maar ook om te wassen en te douchen. De watertappunten staan vaak te ver van de schepen. Volgens de onderzoe kers wil de gast op korte afstand drinkwater kunnen betrekken en zijn boot met zoet water schoonspuiten. van tappunten op de steigers heeft tot gevolg dat of de lei dingen constant in het water van de haven liggen dan wel onbeschermd onder de steigers liggen. Daardoor worden temperatuurverschillen makkelijk doorgegeven. Volgens een aanbeveling van de vereniging van exploitanten van waterleidingbedrij ven behoort de temperatuur zo gelijk matig mogelijk te zijn. Het overgrote deel van de havens wordt geconfronteerd met afge werkte olie. Liefst achttien havens hebben echter geen inzamelmogelijk- heid. Is die er wel, dan mankeert er veel aan. Er is geen opvangbak of een bak van voldoende omvang om de ge hele inhoud van de reservoirs te be vatten; geen voorziening die veront reiniging van de omgeving tegengaat danwel beperkt, om enkele manco's te noemen. Veel havens worden ook als over nachtingsplaats gebruikt. Niettemin blijkt uit het onderzoek dat het nogal eens schort aan de toiletvoorzienin gen in de havens. Veertien beschik ken niet eens over toiletten. Zijn er toiletten, dan vindt de lozing voor het grootste gedeelte plaats door middel van het gemeentelijke rioleringsstel sel. Negen havens lozen echter direct in de haven. De onderzoekers hebben ligplaats capaciteit niet meegenomen in het on derzoek. Verspreid over de 71 havens zijn er 12180 plaatsen waarvan er slechts 1400 beschikbaar zijn voor passanten. Maar het is onmogelijk om precies uit te rekenen hoeveel passan ten er jaarlijks in het hoogseizoen in de havens verblijven. Vele haven meesters bevestigen echter dat er ge durende het hoogseizoen te weinig ligplaatsen zijn. Waardoor veel ha vens ver boven hun eigenlijke capaci teit belast worden. Ook natuurweten schappelijk waardevolle gebieden worden daardoor regelmatig gebruikt als ligplaats. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24^ 25 26 27 28 29 30. 10 11 12 13 14 16 17 18 19 20 21 72 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Bediening aan weerszijden van de boulevard A *- En niet alleen in de restaurants Door Frank Deij KNOKKE - Knokke is boulevard, villatown, twaalf kilometer strand, natuurreservaat, flaneren. Knokke is een lekkere pot bier op een terras, cham pagne, Lee Towers en Wil Tura in het casino. Knokke is kaviaar en hot dog. Knokke is België en steeds meer een heel klein beetje Holland. 31 Procent van het aantal bezoekers dat het mondaine badplaatsje in de zomer aan doet is Nederlander. Ze zijn welkom volgens de 62 jarige Roger de Naudt, die een le venlang in Knokke woont. „Ze brengen geld mee, hé". Hij paradeert die middag, gazet onder de arm, bijna parmantig over de dunbe volkte boulevard. Iedereen Jigt op het strand. Blauwe blazer, grijze broek. Gouden vullingen in zijn kiezen schij nen als zonnen in zijn bruin gerookte gebit. Karakteris tieke kop waarin de jaren na drukkelijk getekend zijn. Af en toe wenkt hij de blikken af naar de strandcabines van Sandrine en Celeste voor wie de natuur milder was. En pa royaal. I echtpaar eet een broodje I op een bank, een ober steekt j de weg over om zijn klanten I op het promenade-gedeelte van de Albert Boulevard te Ongewild raffinement langs de boulevard verwennen, een briesje houdt de zonaanbidders op de be schutte gedeelten van het strand. Het is donderdagmid dag half twee. Knokke be reidt zich voor op een warm weekend. „Het belooft het drukste weekend van het jaar te worden", voorspelt de uit bater van broodjeszaak 't Smoslje, zo genoemd naar Belgisch smakelijk sandwich met salade, ham, tonijn, kom kommer, ajuin, peterselie en mayonaise. Roger is op weg naar een duik in water. Al jaren zwemt ■m Lekker toegedekt op het strand hij in zee. „Gezond jongen, voor als ge koppijn hebt. Loop een uurtje langs de boorden van het water met uw 'botten' aan en het is voorbij hé. Veel mensen weten dat nie". Het kost hem weinig moeite Knokke aan te prijzen en hij weet het geheim van de komst van de Nederlanders. „Ze komen hier zo graag naar toe omdat ze zich hier zo ge makkelijk kunnen bewegen. Ze voelen zich zo vrij hier. Aa, ja het gaat hier ook heel wat gemoedelijker dan bij u. Wij lachen en leven. Bij u hebt ge meer serieuze mensen, 's Avonds zit ik vaak met Ne derlanders op het terras te praten. Ik hoor die mensen dat allemaal zeggen. Dat ze zich zo op het gemak voelen bij ons". Knokke heeft de reputatie een dure stad te zijn. Het Monte Carlo van België. Ro ger vindt het niet echt duur, en ook de uitbater van 't Smostje ontkracht dat voor oordeel. „Mijn vrouw heeft een sportzaak en de prijzen daar zijn in vergelijking met winkels met in sommige plaatsen eerder lager dan ho ger". Een vluchtig vergelij kend warenonderzoek op ver schillende terassen levert een uiteenlopen aanbod van prijs en kwaliteit op. Pintjes en koffie variëren van 35 tot 70 frank. Directeur Dirk Pruuost, van de Dienst van Toerisme, noemt dat niets bijzonder. „Dat hebt ge overal. Als ge in Nice op de beste plaats een consumptie bestelt, betaalt u ook veel meer dan in een café ergens aan de rand van de stad. In Knokke is dat net zo. Het is maar net welke entou rage je zoekt. Al moet ik wel bekennen dat je in Knokke meer duurdere zaken tegen komt". Als Amsterdam het heeft, heeft Knokke het ook. Niet zonder trots vertelt Dirk dat Knokke de belangrijkste toe ristische trekpleister van Bel gië is. Het aantal overnach tingen, 2,8 miljoen per jaar, overstijgt dat van de hoofd stad Brussel. Maar ook voor de rest heeft Knokke het meeste en het beste van alles. „Ik zeg altijd, wij leveren de hoogste kwantiteit en kwali teit. Wij hebben de beste ho tels en winkels van Belgie. Wij staan nummer één in Belgie. In Europees verband - FOTO DE STEM COR J. DE BOER behoren wij tot de eerste tien. Wat je ook zoekt, ge zult het vinden in Knokke. Voor ieders portemonnee. Wij heb ben vijf stranden, twaalf ki lometer kust, een vijfde van de totale kustlengte in Belgie',' alle voorkomende sport- en ontspanningsmogelij kheden. Wij hebben 1500 midden standszaken, op elke twintig inwoners van Knokke een zaak. Maar ja ook wij hebben de zon nodig. Het verschil tussen een goeid en een spette rend seizoen is de zon". De zon schuift achter de wolken als Roger kopje onder gaat, maar keert tegelijker tijd met Roger terug. Een mo ment glinstert het nat van de Noordzee op zijn tanige li chaam. Dan wrijft hij zich droog. Het zout op zijn lippen laat even later op een terras wegspoelen. Door Stella. tD KUNT U DE ACCORD 'EDITION" B33. Jan onze verslaggever LUIS - De kledingzaak pets Tope Mode van de uise winkelier J. Kollaard de Oude Kerkstraat is insdagnacht onder vuur enomen. De voorruit van e winkels is met drie ko els aan diggelen geschoten. Er is voor 900 honderd gulden ïschadigd. Kollaard was op Kment van de schietpartij V ln zijn pand. De recherche van de rijkspolitie West- Zeeuwsch-Vlaanderen onder zoekt de zaak. Volgens de winkelier zelf is de dader een bekende en moet dat onderzoek snel zijn afge rond. Het gaat volgens Kol laard om een van de drie men sen die een tijdje geleden twee leren jassen, ter waarde van tweeduizend gulden, uit zijn zaak stalen. Kollaard zorgde even later zelf voor aanhou ding van de drie omdat hij hun identiteit aan de hand van ar chieffoto's wist vast te stellen. Het schieten op zijn zaak is vol gens Kollaard een wraakactie die enkele maanden geleden werd ingezet door pesterijen in zijn winkel. „De man komt me bijna elke dag in mijn winkel uitschelden. Af en toe gooit hij een kledin grek tegen de grond. Ik ben dat zo beu geworden dat ik de poli tie enkele weken geleden al heb ingeschakeld. Die schietpartij heb ik zien aankomen, maar de politie staat machteloos. Ze kunnen niet op voorhand iemand van zijn vrijheid bero ven. Wel vraag ik me zo zoetjes aan af of het nog nut heeft aan gifte te doen. Ze willen in Sluis de criminaliteit bestrijden on dermeer door de middenstan ders te stimuleren aangifte te doen als er wat wordt gestolen. Maar als je dan later op zo'n manier het leven wordt zuur gemaakt terwijl de politie er niets tegen kan doen, wat schieten wij er dan mee op. Aangeven kun je in deze tijd misschien dan beter maar ver geten". SAS VAN GENT - De ge meente Sas van Gent gaat binnenkort Derde Wereldkoffie serveren. Ook het gemeenteperso- neel wordt in de gelegen heid gesteld via de ge meente deze koffie te ko pen. Het gemeentebestuur van Sas hoopt op deze wijze een steentje bij te dragen aan de verheffing van de arme kof fie-telers in diverse produk- tiegebieden. Het initiatief wordt van harte door het personeel on dersteund gezien de opstel ling tijdens het georgani seerd overleg, zo wordt ge meld. De verwachting is dat van de mogelijkheid tot aanschaf van Derde We reld-koffie in Sas een druk gebruik zal worden ge maakt. De koffie wordt gekocht van een organisatie die tot doel heeft door eigen teelt en handel de inkomsten uit de koffie zoveel mogelijk te doen toekomen aan de pro ducenten. „Dat zijn voorna melijk kleine koffietelers, hun gezinnen en de arbei ders", zo meldt de gemeente Sas. Er wordt op gewezen dat momenteel grote koffie branderijen de bonen kopen bij opkopers, die deze voor lage prijzen bij de kleine te lers hebben gehaald om ver volgens grof te verdienen aan de speculatieve handel. Daarnaast zijn arbeiders veelal gedwongen voor een karig loon te werken op de plantages der grootgrondbe zitters. De koffiewinsten zijn voor grootgrondbezit ters, handelaars en opko pers. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Een negentien-jarige jongeman uit Mid delburg kan waarschijnlijk zijn beoogde carrière bij de Koninklijke Marine uit zijn hoofd zetten. Voor het hante ren van een mes tijdens een vechtpartij in Middelburg kreeg hij gisteren een gevangenisstraf van zes weken, waarvan vier voorwaardelijk opgelegd. Officier van justitie mr. C. Nijmeijer had een voorstel van de raadsman van de jongen om dienstverlening te eisen afge wezen. Niet zo lang daarvoor immers was de jongen door de kinderrechter wegens mishan deling al eens veroordeeld tot dienstverlening. De onenigheden op 21 augus tus vorig jaar begonnen in Middelburg toen de verdachte met wat vrienden langs nach telijke vissers reed. Over en weer geroep mondde uiteinde lijk uit in een soort confronta tie. „Opeens sprongen er zeven man over de brugleuning", zei de verdachte. „En toen voelde ik dat het fout ging". Om zich te verweren haalde hij een mes tevoorschijn en zwaaide daar mee rond. Het mes, zo verklaarde hij, zat toevallig in zijn zak omdat hij die dag een vriend had ge holpen bij het verwijderèn van vloerbedekking. Een van de op ponenten werd tot driemaal toe met het mes getroffen in de rechterbovenarm. Kort daarna werd met dit slachtoffer door de ouders van verdachte con tact opgenomen om de schade vergoeding te regelen. Dit werd door de betrokken jongen afge wezen. Dat moet de rechter maar uitmaken, zei hij De jeugdige messentrekker is sinds vorig jaar intensief be geleid door de reclassering, die een uiterst positief rapport over hem uitbracht. Wijzend hierop pleitte zijn raadsman voor dienstverlening of een hoge geldboete als straf, temeer daar zijn cliënt inmiddels was goedgekeurd voor dienst bij de marine. Maar de aanstelling hangt onder meer af van het Van onze correspondent AXEL - Woensdagavond omstreeks zeven uur werd in de Axelse Stationsstraat de auto van MF. aangere den. De dader van de aanrijding is tot nu toe niet bekend. De auto van F. stoind geparkeerd in die straat en is aanzienlijk bescha digd. Eventuele getuigen kunnen contact opnemen met de rijks politie te Axel. resultaat van de rechtzitting. En een gevangenisstraf is dan geen aanbeveling. Politierechter mr. G. Nomes conformeerde zich echter aan de eis van de officier, ook al omdat hij de rechtsgelijkheid in de gaten dient te houden. Zes weken cel, waarvan vier voor waardelijk. Duidelijk aange slagen verliet de jeugdige ver dachte de rechtszaal. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De negen- tien-jarige P.H. uit Oost- Souburg en een vriend wa ren vorig jaar augustus in een dronken bui. Het gevolg was dat acht West- Zeeuws-Vlaamse fietsenbezit- ters hun tweewieler in een zeer verfomfraaide staat aantrof fen. Achterlichten kapotge- trapt, verlichting verdwenen, spatborden in een andere vorm dan oorspronkelijk bedoeld en nog wat 'verfraaiingen' waren te zien in het fietsenhok naast de vertrekhal van de veer dienst in Breskens. „We waren dronken", zei H. gisteren tijdens de zitting van de Middelburge politierechter. „Dat is natuurlijk geen ex cuus", zeiden zowel officier van justitie mr. C. Nijmeijer als po litierechter mr. G. Nomes. H. zei wel bereid te zijn de aangerichte schade te betalen maar had op dat vlak nog geen enkel initiatief genomen, wat hem wel werd verweten. „Dan gaat u toch naar die mensen toe, vraagt wat de grap gekost heeft en betaalt het dan", zei Nijmeijer. „Dat had hier ook een goede indruk gemaakt". Volgens Nomes kon de schade behoorlijk in de papie ren gaan lopen want enkele ge dupeerden hadden nota's naar Middelburg opgestuurd. „Ik zie er hier een van 573 gulden", zei de politierechter. Omdat H. al eerder met de justitie in aanraking was geko men eiste de officier twee we ken cel voorwaardelijk en een geldboete van vierhonderd gul den. Het vonnis was conform. Van onze verslaggever HONTENISSE - In aanwe zigheid van bisschop Ernst is er maandag 15 augustus in de katholieke kerk van Lamswaarde een installa tiedienst voor het nieuwe pastorale team van de ge meente Hontenisse. De dienst wordt geleid door de ken Aerts. Het pastorale team bestaat uit een drietal geeste lijken, die samen de zeven pa rochies in de gemeente Honte nisse onder hun hoede nemen. Pater J. ter Braac was al lan ger actief in het gebied, maar moest in verband met het toe nemend priestertekort in over leg met het bisdom Breda op zoek gaan naar een nieuwe aanpak. Hij heeft nu pastor A. Bun en F. Leijgraaf aan zijn zijde. Het drietal heeft de taken onderling verdeeld. Ter Braac neemt de liturgie voor zijn re kening, Bun de katechese en Leij graaf de diaconie. De zeven parochies nemen samen de kosten van het team voor hun rekening. De eucharistieviering waar mee de installatie gepaard gaat, begint om 19.00 uur. Na derhand is er een receptie in het Lamswaardse buurthuis De Luifel. Voor de dienst zijn ook B en W van Hontenisse en de dominee van Hontenisse uit- i genodigd.

de Stem | 1988 | | pagina 9